Fejér Megyei Hírlap, 1969. december (25. évfolyam, 279-302. szám)

1969-12-02 / 279. szám

Nagy helyzetek—kihasználatlanul Kecskeméti Dömén—MÁV Flóre fok (OTO) Kecskeméten vasárnap egész délelőtt esett az eső, így mélytalajú pályán ke­rült sor a találkozóra. Mindössze száz néző volt kíváncsi a mérkőzésre. Az I. félidőben a MÁV Előre játszott jobban, és több kecsegtető helyzetet is teremtett a hazai kapu előtt Csupán Lódi fejesét kellett hárítania Devecseri­­nek. Winter kapujánál vi­szont Bekő veszélyeztetett A 32. percben Rácz nagy­­erejű lövését szögletre há­rította a kecskeméti kapus. Később ismé­t Rácz tört kapura, már gólhelyzetben volt, amikor a játékvezető beszéd miatt a fehérváriak ellen rúgatott szabadrúgást. A II. félidőben is a MÁV Előre támadott többet. Előbb Monoki, majd Rácz lövése pattant a gólvona­lon álló védőkről az alap­vonalon túlra. Az 58. perc­ben lesgyanús helyzetből szerezte vezető gólját a hazai csapat. Lutz—Balato­ni összejáték után Lódi a kimozduló Devecseri mel­lett lőtt a hálóba, 1:0. A fehérvári játékosok hiába reklamáltak. A 67. perc­ben nagyszerű gólnak le­hettünk szemtanúi. Pasek kitűnően találta el a lab­dát és az a bal felső sarok­ban kötött ki. 2:0. A másik oldalon Bőke két méterről sem talált a kapuba, a védők felszaba­dítottak. A 82. percben alakult ki a végeredmény. Lutz lőtt Devecseri kapu­jába, 3:0. Nagy helyzeteket hagyott ki a kék-fehér együttes már az I. félidőben is, így hiába volt a mezőnyfölény. A II. félidőben hasonló volt a helyzet. Ezen a na­pon a csatároknak semmi sem sikerült, s végül a sokkal kevesebb helyzetét jobban kihasználó kecske­méti csapat győzött a jó­iramú mérkőzésen. A MÁV Előréből mara­déktalanub­ Rácz lelkesedése és játéka dicsérhető. Maczkó igen gyengén bí­ráskodott. Kecskemét: Winter — Vincze, Lantos, Kreidli, Lutz, Porhanda, Pasek, Lódi, Dobó, Kiss Balatoni. Edző: Pyber István. MÁV Előre:Devecseri — Bátor, Mester, Ribi (Szabó 64. p.), Horváth, Nagy Mo­noki (Simon 50. p.), Bekő, Rácz, Beke. Papadimitriusz. Edző: Kapocsi Sándor. O­szidi — Rácz, és a jobbhátvéd Vinnae harcol a labdáért. Monoki elhúz a hátvéd mellett, beadása után ismét helyzet alakul ki a kecskeméti kapu előtt, — eredmény nélkül. (Deák Péter felvétele) M­onsieur Machin KÖZELRŐL... Nem szabály, inkább nem­zetközileg bevett szokás, hogy a semleges országban lejátszandó mérkőzések veze­tését otthoni játékvezetőkre bízzák. Nyilván e szempont alapján jelölte a FIFA a francia Roger Machint, a XII. 3-án Marseilleben sor­ra kerülő és a csoport első­ségét eldöntő magyar—cseh­szlovák vb-selejtező játékve­zetőjéül. Machin 1926-ban szüle­tett Montchaninban. Fiatal korában sokat focizott és asztaliteniszezett. Játékosként két esztendeig a Chaise Dieu, majd a további nyolc éven keresztül jelenlegi lakóhelyé­nek az ES Dieub­ardnak a csapatában szerepelt. Egy alkalommal — mint írja — Monsieur Bermes, a fran­cia JT egyik vezetője, min­den tiltakozása ellenére be­íratta az általa indított já­tékvezetői tanfolyamra. 1948-ban — 22 éves korá­ban — már sikeres vizsgát is tett. Edzésekre járni, mérkőzéseken játszani és bí­ráskodni — mindez együtt, nem ment Macimnnak. Vé­gül is a játékvezetés mellett döntött. Képességeire hama­rosan felfigyeltek a szakve­zetők, s ennek köszönhette, hogy évről-évre magasabb osztályú mérkőzések vezeté­sét bízták rá. 1954-ben — 23 éves korában — mint a legfiatalabb országos minő­sítésű bíró — már a I. profi­ligában működik. 1964-ben lett FIFA-játékvezető. Az utolsó esztendőkben Machin a rangos nemzetközi találko­zók egész sorát vezette, me­lyek közül kiemelkednek a következők: Szovjetunió— Svájc (Moszkva), Német SzK —Bugária (Hannover), Anglia —Spanyolország (London) nemzetek közötti válogatott, a Berges—Sporting Lissza­bon, Lugano—Barcelona, va­lamint a Valencia—Crusaders (Belfast) KEK-találkozók. Ugyancsak Machin bírásko­dott a Manchester—Sarajevo, Milan—Malmö, Austria—Ki­jevi Dinamo, Benfica—Ajax BEK-, valamint a BEK- döntőbe jutásért folyó Machester United—Milan viadalon. Ő volt a bírája a Marseille—Bordeaux 1969. évi francia kupa-döntőnek is. Végül ez év október 8-án — a mérkőzés előtt megejtett sorsolás alapján — Machin vezette a milánói San Siro­­stadionban a nagy vihart kavart Milan—Estudiantes Világ Kupa-döntőt. Pergessük azonban kiásó vissza az eseményeket: 1969. V. 15. Manchester United— AC Milan BEK-döntőbe ju­tásért folyó mérkőzése az Old Trafford-stadionban. Vá­rakozásteli izgalom a pályán és a lelátókon. A közönség amely szinte „ráül” a pályá­ra f­éktelen tombolása kö­zepette indítja Machin a já­tékot. A stadion órája a 3. percet mutatja, amikor Cu­­dicini, a Milan kapuvédője a földre terül. A mellette lévő bűnjelek, a kő- és pénzdarabokat Machin fel­kapja és rohan velük a pá­lyán kívülre. Majd ötperc­­nyi szünet után — most már különösebb incidens nélkül — folytatódik a játék. A nemzetközi sportkörökben nagy felháborodást váltott ki az európai pályákon szokat­lan esemény. 1969. X. 8. Milan—Estudi­antes. Világ Kupa-döntő első fordulója a San Siro-stadion­­ban. Refrénszerűen ismétle­nek az események. Csak a személyek és a bűnjelek változnak. Itt Polettit és Tognerit, az Estudiantes ka­puvédőjét, illetve középhát­védjét üvegdarabokkal do­bálták meg. Az egyik kezével a sérült tarkóját fogó, a másikban a bűnjeleket tartó játékos kezéből Machin ki­kapja a bűnjeleket és azok­kal kimegy a pálya szélére. Bár a történtek minden kétséget kizáró módon ve­szélyeztették a játékosok testi épségét — Machin a FIFA vonatkozó szigorú ren­delkezései ellenére (!) — jelt adott a játék, illetve most már az ember-ember elleni harc folytatására. A mérkőzés további esemé­nyeit a tévéből láthattuk, s azokat a sportkrónikák is megörökítették. Megkérdeztük Kurt Tschei­schert, az elmúlt heti 0. Dózsa—EC Bruges EVK-visszavágóján működött ki­tűnő nyugatnémet FIFA- játékvezetőt- hogyan véle­kedik Machin kollégáról? — Az említett két mérkő­zést a tévén néztem végig — mondotta Tschemscher. Mach­int jó játékvezetőnek tartom, aki minden a pá­lyán történő szabálytalan­­­ságot lefúj. De mit ér mind­ez, ha nincs elég bátorsága ahhoz, hogy ki is állítson egy-egy magáról megfeled­­­kezett játékost. Végül: hogyan értékelte Machin működését Dr. Szi­lágyi György FIFA-instruk­­tor, a JT oktatási bizottsá­gának elnöke? — Csak egy alkalommal láttam őt működni, azon a bizonyos Milan—Estudiantes Világ Kupa-döntőn. Tudo­másom van arról, hogy Machin a franciák egyik legjobban foglalkozta­tott nemzetközi játékvezetője. Ez a mérkőzés sajnos nem iga­zolta a nemzetközi jó hírét. Kétségtelen, hogy jó szemű játékvezető és azt sem lehet tőle elvitatni, hogy erélyes. Ez az erély azonban a já­tékosokkal szemben való közvetlen fellépésében nyil­vánul meg inkább, sem mint a mérkőzés egészének kézbentartásában. A fegyel­­meztelen, esetleg verekedő já­tékosok erőteljes szétlökése, taszigálása, egy-egy pilla­natnyi helyzetet megoldhat (ha a játékvezető megfelelő fizikummal rendelkezik, bár mi még ebben az esetben sem értünk vele egyet), de nem veszi elejét a későbbi szabálytalanságok sorozatá­nak. Somos István ­ Megyei szakmaközi döntő Fehérváron rendezték meg az 1969. évi szakszerve­zeti sportnapok keretében a szakmák megyei tömegsport­találkozóját. Az asztalitenisz versenyek során színvonalas mérkőzéseket láthattunk, amelyen a következő eredmé­nyek születtek: Nők:­­ 1. Marton Éva (Vasas), 2. Sári Zsuzsa (község szak­maközi bizottság), 3. Wéber Jánosné (ÉDOSZ), 4. Polgár Erzsébet (Vegyész), 5. Németh Istvánná (Pedagógus). Férfiak: 1. Tomsits Tibor (KPVDSZ), 2. B­rúzs­a Miklós (Pe­dagógus), 3. Bartha Gábor (MEDOSZ), 4. Kósa Péter (ÉDOSZ). A helyezettek értékes díjakat kaptak a szakszerveze­tek sportbizottságától. Sikeres idényzárás Videoton— ZTE 4:2 (1:1) A téliesre fordult időjá­rás nem kedvezett a mér­kőzésnek, ennek ellenére ünnepi volt a hangulat a pályán és a fehérváriak öltözőjében. A ZTE titok­ban döntetlenben remény­kedett, sokáig jól is tar­tották magukat a zalaeger­szegi zöld-fehérek. A hóval vastagon borí­tott pályán, havasesőben Almási sípjelére a követke­ző összeállításban kezdtek a csapatok: Videoton: Tímár — Poseli, Nagy III, Fejes, Borsányi, Kerecsényi, Pintér, Pataki, Nagy II, Karsai, Csuko­­vics. Edző: Túras András. ZTE: Bolemányi — Pro­­kisch, Papp, Vörös, Igazi, Filó, Szabó, Lang, Tóth, Madár, Bita. Edző: Szőcs János. Wollek hétközben meg­sérült, s ezért nem vállalta a játékot. A gólok rövid krónikája: 16. perc: Karsai—Pintér akció után a jobbszélső beadását Csukovics élesen lőtte a hálóba, 1:0. 40. perc: Bita ívelt be baloldalról és Szabó a há­lóba továbbított. 1:1. 48. perc: Burka ívelt lab­dáját Nagy II. pompás fe­jessel küldte a hálóba, 2:1. 58. perc: Zalaegerszegi támadások után Madár a 16-os környékéről lapos lö­véssel egyenlített. 2:2. 74. perc: Remek egyéni játék után szerezte a Vi­deoton vezető gólját Karsai, még a kapust is kicselezve gurított a hálóba, 3:2. 80. perc: A mérkőzés legszebb góljának tapsolha­tott a közönség. Kovács 22 méteres bombája védhetet­­lenül vágódott a léc alá, 4:2. Változatos, jóiramú volt a mérkőzés, mindkét csapat nagy becsvággyal küzdött A nehéz talaj ellenére is jó volt a játék. Nagyszerű húzásnak bizonyult a Vi­deoton szünet után végre­hajtott kettős cseréje, Bor­­sányit és Patakit Burka, illetőleg Kovács váltotta fel. Szünet után, bajnokcsa­pathoz méltó játékkal ruk­koltak ki a piros-kékek, a négy gól mellett még má­sik kettőt is lőttek, ám Almási játékvezető nem ad­ta meg azokat. A mérkőzés után Molnár István, a városi TS elnöke köszönötte a bajnokcsapa­tot. Az öltözőben néhány nyilatkozatot is kértünk. Dérfalvi Imre, a Video­­ton-szakosztály elnöke: — A fiúk dicséretet ér­demelnek, derekas munkát végeztek ebben az eszten­dőben. Végtelenül boldo­gok vagyunk, a jövőt illető­en komoly terveink vannak. Karsai László, csapatka­pitány: — Úgy érzem, megérde­meltük a bajnokságot, a csapat valamennyi tagja be­­­csületesen helytállt. Ezúton szeretnék köszö­netet mondani a szurkolók­nak, valamennyiünknek jól­­esett a lelkes bíztatás. A csapat nevében köszönöm a gratulációkat. — Kollósy —* Pillanatképek a mérkőzésről. Karsai, a Videoton harmadik gólját szerzi. Ismét Karsai a „főszereplő”, hálóba is lő, a játékvezető azonban les címén nem adja meg a gólt. A bol­dog szurkolók ünneplik a csapatot. (Fotó: Kabáczy) A világ sportja A svédországi Trolhaet­­tanben, a skandináv nem­zetközi asztalitenisz-baj­nokságon a férfipárost a szovjet sportolók nyerték. A Gomozkov, Amelin ket­tős 3:2 (14, 18, — 17, 18) arányban legyőzte a svéd világbajnok Alser—Johan­­son kettőst. Zágráb Női kézilabda Európa Kupa mérkőzésen a Lók. Zagreb—Zalgirisz Kamnasz visszavágó 8:8 volt. Az el­ső mérkőzésen a szovjet csapat győzött és továbbju­tott. Bécs Az osztrák nemzetközi­ ­ sorokban vívóbajnokság pártba­jtőr­­versenyén Erdős Sándor nem jutott a döntőbe, a sorrend a következő: 1. Zpolzhuber (osztrák) 4 gy, 2. Jung (NSZK) 3 gy, 3. Lo­­sert (osztrák) 2 gy. Prága A csehszlovák nemzetkö­zi cselgáncs-bajnokságon Szabó Ferenc győzött a 63 kg-s kategóriában. Kristóf János a 93 kg-s súlycso­portban a 2. helyen vég­zett. Kézilabda világbajnoki selejtezők: Münster- NSZK —Hollandia 22:10 (9:6), Moszkva: Szovjetunió— Finnország 33:19, Brüsszel: Norvégia—Belgium 35:6 (21:6). Az elől állók jutottak tovább. Kedd, 19. december . Az NB I B végeredménye Az utolsó fordulóban difit el, hogy a Miskolc és a Nagybátony mellett a Győri Dózsa lett a har­­madik kieső. Jövőre így az NB ben kísérelhetik meg a magasabb osztályba jutást. Az utolsó for­­dulóban történt: Ózd—Szállítók 1:1, Várpalota - Spartacus 3:2, Szolnok—Oroszlány 2:1, Előre—Nagybátony 4:1, Ganz* MA­VAG—Győri Dózsa ISI, Békés­csaba—Miskolc Zrt), SZEOL—Pécsi Bányász 1:0, 1. Videoton 34 24 3 7 92:46 51 2. SZEOL­ 34 19 3 7 64:41 46 3. ZTE 34 15 10 9 63:37 40 4. Pécsi B. 34 15 9 10 51:40 39 5. Békéscsaba 34 15 8 11 49:41 38 6. Várpalota 34 16 5 13 46:39 37 7. Bp. Sport 34 12 11 11 59:51 35 8. Oroszlány 34 14 7 13 52:50 35 9 Kecsk. D. 34 13 8 13 41:37 34 10. SZITE 34 10 13 11 37:44 33 11. FÖSPED 34 11 10 13 52:55 32 12. Szfv. MÁV 34 12 7 15 37:44 31 13. G­MÁVAG 34 11 9 14 35:43 31 14. Ózd 34 11 8 15 39 :43 30 15. BKV Előre 34 9 12 13 33:39 30 16. Gy. Dózsa 34 8 12 14 40:56 28 17. MVSC 34 7 8 19 26:63 22 18. Nagybátony 34 8 4 22 30:77 20 A totó­k 48. heti eredménye 1. Bp. Spart.—Várpalota 2 2:3 3. Kecskem.—Szt. MÁV E. 13:9 3. Misk. VSC—Békéscsaba 2 0:1 4. Ózd—FOSPED Szállítók X 1 :­ 1 5. G.­MÁVAG—Gy. Dózsa x 1:1 6. Bologna—Lanerossi x 1:1 NYEREMÉNYEK : 13+1 találatos szelvény nem voltt 13 találat: 434 597.— Ft (1 db) 12 találat: 3 742.-Ft (81 db) ,11 találat: 281.- Ft (1078 db) 10 találat: 53.- Ft (8517 db) 7. Juventus—Fiorentina 1 1:1 8. Sampdoria—Milan x 1:1 9. Verona—Cagliari x 1:1 1 10. Bari—Palermo 1 1 d) 8. Cesena—Atalanta x 0:9 12. Pisa—Mantova x 0:0 1 13. AS Reggina—Modena­­ 1 1:9 1 találat: 14. Livorno—Reggiana 1­1:0 Röpülj páva­­ Fehérváron Január 4-én a székesfe­hérvári Vörösmarty Szín­házból közvetíti a televí­zió a Röpülj páva népdal­­vetélkedő soron következő eseményét. Ez alkalommal Fejér és Veszprém megye versenyzői szerepelnek a színház és televízió közön­sége, és a zsűri előtt. Mind­két megye négy-négy éne­kessel képviselteti magát. Megyénkből a velencei Jä­ger Mihályné, a soponyai Erdélyi János, és a fehér­vári Kiss István, illetve Ráday Károly mutatkozik be. A műsort Simon István nyitja meg. A szervező munkához máris hozzálátott a megyei művelődési központ, illet­ve a KISZ megyei bizottsá­ga.