Fejér Megyei Hírlap, 1980. augusztus (36. évfolyam, 179-204. szám)

1980-08-19 / 194. szám

FEJÉR MEGYEI HÍRLAP , 1980. AUGUSZTUS 19. Úszó Ifjúsági Barátság Verseny Jövő és közelmúlt találkozása Kicsit fáradt arccal, ám töretlen lelkesedéssel foglal­ták el helyeiket vasárnap, az IBV negyedik, utolsó ver­senynapján, a versenybírók, a rendezők, a technikai sze­mélyzet, hogy az utolsó dön­tőket is lebonyolítsák. A va­sárnapi eredmények: 200 méteres fiú gyorsúszás: 1. A. Matzk (NDK) 2:02,55; 2. G. Müller (NDK) 2:04,00; 3. V. Guszev (Szovjetunió) 2:04,63. 200 méteres leány gyors­úszás: 1. A. Sonnenbrodt (NDK) 2:06,24 új IBV csúcs, 2. I. Strauss (NDK) 2:07,98; 3. A. Funke (NDK) 2:10,87; 200 méteres fiú mellúszás: 1. D. Kuncevics (Szovjetunió) 2:33,06; 2. I. Bukovsky (Csehszlovákia) 2:33,54; 3. H. Beier (NDK) 2:35,72; 200 méteres leány mell­úszás: 1. Sz. Szvetanova (Bulgária) 2:44,82; 2. G. Ko­­eckeritz (NDK) 2:45,26; 3. Kollói Andrea (Magyarország) 2:47,22; 200 méteres fiú vegyes­úszás: 1. S. Jans (NDK) 2:19,10; 2. T. Richter (NDK) 2:19,91; 3. Sz. Nyikitin (Szov­jetunió) 2:20,66; 200 méteres leány vegyes­úszás: 1. I. Rehberg (NDK) 2:27,01; 2. Kálmán Andrea (Magyarország) 2:27,79; 3. Po­­csai Andrea (Magyarország) 2:28,38; 4X100 méteres fiú gyors­váltóúszás: 1. Szovjetunió 3:50,97; 2. NDK 3:52,69; 3. Lengyelország 3:54,54. A négynapos versenysoro­zat összesített pontszámai alapján a nemzetek közötti küzdelemben: 1. NDK (232 pont), 2. Szovjetunió (127 pont), 3. Magyarország (90 pont), 4. Lengyelország (72 pont), 5. Csehszlovákia (71 pont), 6. Bulgária (17 pont), 7. Románia (6 pont) és 8. Ku­ba csapata (2 pont). Az utolsó döntő valódi olimpiai hangulatban lezajlott versenyét és eredményhirde­tését követően került sor az 1980. évi IBV ünnepélyes zá­rására. Pontban 19 órakor a részt vevő nemzetek csapatai zászlóik alatt felsorakoztak az úszómedence két oldalán. A záróünnepség elnökségé­ben ott volt Váradi Géza, az IBV nemzetközi szervező bi­zottságának tagja; Nagy Je­­nőné, a megyei tanács helyet­tes elnöke, az IBV védnöke; Barts Oszkár, a megyei ta­nács testnevelési és sporthi­vatalának vezetője, Ruza Jó­zsef, a MUSZ főtitkára, Ko­lossa Klára, a MUSZ szak­ági titkára, dr. Temes Judit, a MUSZ elnökségi tagja, a szer­vező bizottság tisztségviselői, a város, illetve a részt vevő csapatok vezetői. A négynapos versenysoro­zat eredményei alapján az NDK pontértéktáblázat sze­rint az idei IBV legsikere­sebb leány versenyzője A. Sonnenbrodt lett, aki amel­lett, hogy az összehasonlító táblázat alapján 875 pontos teljesítményt ért el, 800 mé­teres gyorsúszásban IBV-csú­­csot is úszott. Mindezen tel­jesítményéért elnyerte az idei IBV különdíját. Külön­­díjat kapott továbbá Kálmán Andrea, a 200 méteres hát­úszás nyertese, aki szintén IBV-csúcsot úszott, és B. Oschatz, a 100 méteres gyors­úszás nyertese. A fiúk versenyében az NDK pontértéktáblázat sze­rinti legmagasabb pontszá­mot az NDK-beli A. Matek érte el (780 pont). Rajta kí­vül különdíjat kapott honfi­társa S. Jans és a 100 méte­res mellúszás csehszlovák nyertese, I. Bukovsky. A kü­­löndíjakat Váradi Géza, az OTSH csoportvezetője, az IBV nemzetközi szervező bi­zottságának állandó tagja ad­ta át a legsikeresebb ver­senyzőknek. A különdíjak átadását­­kö­vetően Ruza József, a Ma­gyar Úszószövetség főtitkára, a szervező bizottság társel­nöke búcsúztatta az idei IBV-t. Rövid beszédében köszöne­tet mondott a Fejér megyei testnevelési és sporthivatal­nak, Dunaújvárosnak, a Ma­gyar Úszó Szövetségnek és a Nemzetközi Szervező Bizott­ságnak a versenysorozat sike­res, zökkenőmentes lebonyolí­tásáért. — Szép versenyen talál­kozott a jövő és a nemrégiben befejeződött olimpia — célo­­­zott arra, hogy a fiatalok ver­senyét úszó olimpiai keretünk lelkes figyelme kísérte. — A dunaújvárosi közönség itt láthatta, olimpikonjainkat, akik korábbi IBV-ben tűntek fel. Az itt jelenlévő nemze­tek versenyzői között is van­nak, akik az 1984. évi olim­pián bizonyosan érmeket sze­reznek hazájuknak — mond­ta Ruza József. A főtitkár beszédét köve­tően a magyar Himnusz hangjaira leengedték a ma­gyar és az IBV zászlaját, amelyet a magyar verseny­zők átérzett ünnepélyesség­gel adtak át a szovjet ver­senytársaknak, hogy azt ma­gukkal vigyék az 1981. évi IBV megrendezésének színhe­lyére, a Szovjetunióba. Ezzel befejeződött a XII. Ifjúsági Barátság Verseny Dunaújvárosban. J. B. A magyar versenyzők ünnepélyesen átadják szovjet versenyzőtársaiknak az IBV kékszínű zászlaját Röplabda Volán Kupa Négy NB II-es női csapat részvételével tor­nát rendeztek a hét végén a Volán Kupáért Székesfehérváron. Valamennyi együttes, cso­portja legjobbjai közé tartozik, így színvona­las, érdekes küzdelmet­­vívtak egymással. A szokásostól eltérően négy játszmás volt vala­mennyi mérkőzés, a helyezések eldöntésénél minden nyert játszma egy pontot ért. A torna legjobb mérkőzése a Szombathelyi Styl, Sparta­cus, valamint a házigazda Volán SC rangadója volt. A két régi vetélytárs — a Styl az első, a Volán a harmadik a nyugati csoportban — döntetlen eredménnyel ért véget. A kupa mé­gis a szombathelyieké lett, mivel végered­ményben eggyel több szettet nyertek. A másik megyei csapat, a D. Építők a vártnál gyengéb­ben szerepelt. Eredmények: Volán SC—Szombathelyi Styl 2:2, Volán SC—D. Építők 3:1, Szombathelyi Styl—D. Építők 3:1, Eger—D. Építők 3:1, Vo­lán SC—Eger 3:1, Szombathelyi Styl—Eger 4:0. A torna végeredménye: 1. Szombathelyi Styl 8; 2. Volán SC 7; 3. Eger 4; 4. D. Építők 3 pont. A torna legjobb játékosainak felajánlott tisz­­teletdíjakat Keszthelyi Zsuzsanna (Szombat­­helyi Styl), Gáspár Ildikó (Volán SC) és So­­moráczné (D. Építők) nyerte. NB II Kettős vereség A labdarúgó NB II har­madik fordulójában mind­két csapatunk idegenben lé­pett pályára. A két volt NB I-es csapat dorogi össze­csapásán hazai siker szüle­tett. Az Építők Budapesten kapott ki 2:1-re. Dorog—MÁV Előre 2:1 (2:0) Dorog, 2000 néző, vezette: Maczkó. MÁV Előre: Horváth — Podi, Szabó, Rábaközi, Tóth, — Demján (Deák a szünet­ben), Meggyes, Palanek (Bodor a 77. percben) — Bruder, Nagy, Szőke. A 10. percben Laczkó szerzett vezetést a dorogiak­nak, majd az utolsó perc­ben szabadrúgásból Varga csavarta a labdát a sorfal felett a kapuba. 2:0. A má­sodik félidőben szinte végig a MÁV Előre támadott, de csak szépítésre tellett erejé­ből. A 75. percben Meggyes labdáját Szőke a jobb sa­rokba továbbította. 2:1. A vasutasok játéka csak a második félidőben elégítette az igényeket és akkor kis szerencsével kiharcolhatták volna a döntetlent. BVSC—D. Építők 2:1 (1:0) Budapest, 800 néző, ve­zette Barna. Építők: Paulusz K. — Ho­­dermanszki, Medve, Misko­­vicz, Tóth — Bódi, Miklós II. (Klement), Sipos, Tóth — Somogyi II, Somogyi I (Bogárdi). A 43. percben Németh lö­vése Paulusz kezéből csú­szott a sarokba, 1:0. A 66. percben Klement futott el a bal oldalon, beadását Bo­gárdi fejelte a hálóba. 1:1. A győztes gól a 82. percben született, Berecz révén. 2:1. A játék képének a döntetlen jobban megfelelt volna. A középcsoportban, a harma­dik forduló után a Bp. Épí­tők vezet öt ponttal. A MÁV Előre holtversenyben a 9. helyen áll, a D. Építők pont nélkül az utolsó. Kézilabda Végveszélyben a Köfém Az NB I B-ben és az NB II-ben javában tart az őszi szezon. A Köfém SC női csa­pata egy héten belül kétszer kikapott méghozzá hazai pályán, s hiába van hátra még jó néhány forduló, alig­ha tud megkapaszkodni az NB I B-ben. A Szondi SE a hét végén megszerezte első őszi győzelmét, a MÁV Elő­re pedig hétről hétre köze­lebb kerül a bajnoki címhez. A Magyar Népköztársasági Kupában a legjobb 24 közé jutásért játszottak csapata­ink, az NB I-es Kohász-lá­nyok mellett versenyben van még a Köfém, a MÁV Előre és a Kohász férfi csapata is. NB I B Nők Tisza Cipő—Köfém SC 15:14 (7:9) Jóformán az első perctől az utolsóig a házigazda fehérvá­riak (Szeder — Kalmár, Pál­mai 2, Czaffer 2, Jónás 2, Ko­­romné 3, Haszmann 2; csere: Süveges 3, Dancsó, Csík, Tor­ma, Bakó) vezettek, a mart­fűiek néhány másodperccel a befejezés előtt lőtték a győztes gólt. Szentes—Köfém SC 20:9 (9:4) A Köfém (Szeder — Kal­már 1, Dancsó, Pálmai, Jónás 4, Haszmann; csere: Körom­­né 1, Czaffer 1, Torma, Csík, Süveges 1) nem tudta kihe­verni az előző vereségét. Tá­madásban és védekezésben egyaránt kapkodtak a játé­kosok. Férfiak Szondi SE— Honvéd Katona SE 21:14 (7:7) A vendég zalaegerszegiek az első félidőben sikeresen lassították a játékot a fehér­váriak (Boczák — Eszenyi 2, Banga, Szurok, Barnóczki 5, Molnár 5, Rapatyi; csere: Busa, Horváth, Nágel 3, Czombos 6) viszont elsiették támadásaikat — ennek ered­ményeként szokatlanul kevés gól esett. Szünet után a Szon­di SE jóval megfontoltabban támadott és hamarosan sike­rült megtörnie ellenfele el­lenállását. NB II MÁV Előre—Istvánakna 33:12 (19:7) A fehérvári csapat (Jeli­nek — Aliz 8, Takács 5, Ba­ki 2, Varga 2, Vincze 5, Kapu­si 5; csere: Pálfi 2, Balogh 1, Minárovics 3, Horváth, Alb­recht) az utolsó percig óriási iramot diktált, védekezésben, támadásban egyaránt kima­gasló teljesítményt nyújtot­tak. A MÁV Előre 25 ponttal, 351:212-es gólkülönbséggel, veretlenül vezet a nyugati csoportban. MNK Köfém SC—Győri Élelmiszer 18:6 (10:4) A fehérváriak idegenben verték az NB II-es győrie­ket. Legjobb góllövők: Jó­nás 5, Süveges 4, D. Kohász—Universitas PEAC 42:33 (22:10) A dunaújvárosiak játszva győztek Pécsett, s mint az eredményből is kiderül, egyik csapat sem fordított sok gon­dot a védekezésre. Legjobb góllövők: Vura 10, Végh 8. Nagykanizsai Olajbányász— Szondi SE 29:22 (10:8) A MÁV Előre egyik legke­ményebb ellenfelének ottho­nában 50 percig jól tartotta magát a Szondi SE — 19:18- ra állt akkor a mérkőzés — a hajrá azonban a hazaiaké volt. v Megyei bajnokság ismét kikapott a Toldi A megyei labdarúgó-baj­nokság második fordulójában ismét vereséget szenvedett az elmúlt bajnokság aranyér­mese, a Toldi SE. Ezúttal ha­zai pályán a Kinizsitől kapott ki. Az újonc mányiak Lovas­­berényből vitték el mind a két pontot. A Szondi SE arat­ta a legnagyobb gólkülönbsé­gű győzelmet a perkátiak el­len. Szondi SE—Perkáta 7:0 (2:0) Börgönd, 100 néző. Az első félidőben még erővel bírtak a perkátaiak, szünet után vi­szont elfáradtak, s ekkor a Szondi SE tetszés szerint érte el góljait. Szerzői: Tóth (3), Nagy (2), Kovács és Kiss, Bencset­er és Kiss lábtörést szenvedett. Mány—Lovasberény 3:0 (1:0) Lovasberény, 600 néző. Gyenge mérkőzésen a jobb játékerőt képviselő­­ újonc megérdemelten szerezte meg a győzelmet, a szerény ké­pességű hazaiak ellen. Gól­szerzők: Izsó (2), Bíró. Jók: Seres, Bíró, illetve Magyar, Krell, Lajoskomárom— Seregélyes 3:1 (1:1) Lajoskomárom, 400 néző. Jól kezdett a vendégcsapat és az 5. percben Tömör révén szerzett vezetést. 0:1. Ezután rákapcsoltak a hazaiak és a 25. percben Béres egyenlí­tett. 1:1. Szünet után sokat javult a lajoskomáromiak já­téka, a 60­.percben Bodai ha­talmas gólt lőtt, majd a 71. percben Csepregi állította be a végeredményt. 3:1. Jók: Németh, Bodai, Fülöp, illet­ve Paudics. Sárbogárdi Videoton— Sárbogárdi Tsz 3:0 (3:0) Sárbogárd, 700 néző. A he­lyi rangadón sok helyzetet hagyott ki a Videoton, így akár nagyobb arányban is győzhetett volna. Góllövők: Szakács (2), Zelnik. Jók: Sza­kács, Vass, Jakab, Frecott, illetve Medoba, Kelemen. Polgárdi—D. Volán 2:1 (1:0) Dunaújváros, 200 néző. A Volán sok helyzetet hagyott ki és balszerencsésen vesztett — öngóllal. Góllövők: Bogó (11-esből), Tóth A. (öngól), illetve Halász. Jók: Bogó, Ko­vács, illetve Perczel, Bertus. Ercsi Kinizsi—Toldi SE 1:0 (0:0) Ercsi, 200 néző. A kemény mérkőzésen három sárga la­pot osztott ki Mátyus játék­vezető. A Kinizsi vitatható 11-es góllal a 84. percben sze­rezte meg a győzelmet. Gól­lövő: Szarka, Tordas-Gyúró—Mór 3:1 (1:1) Tordas, 400 néző. Gyenge első félidő után a második játékrészben jó iramú mér­kőzés alakult ki, sok izgal­mas jelenettel. A hazaiak biztos sikert arattak. Góllö­vők: Popelka, Baki, Barátki, illetve Pravedzki. Jók: Ku­­kucska, Pál, Barátki, Serák, illetve Praveczki. Enying—Mezőfalva 2:2 (1:1) Enying, 400 néző. A 10. percben Vörös a vendégek­nek szerzett vezetést, majd a 28. percben László egyenlí­tett. A második félidőben ki­egyenlített játék folyt, a 70. percben Verbóczki a hazaiak részéről volt eredményes. 10 perccel később Sümegi egyen­lített, 2:2. Igazságos ered­mény. Jók: Fóris, Lapu, Vö­rös, illetve Kiss, Rédl, László- I­f­r­i • Ifjúsági bajnokság Az új rendszerű NB I-es if­júsági labdarúgó-bajnokság­ban a felnőttekhez hasonlóan legutóbb már a harmadik fordulót bonyolították le. A Videoton a szerény képessé­gű Kaposvár ellen hat gólt lőtt, a Kohász viszont hármat kapott a Fáy utcában. Videoton— Kaposvári Rákóczi 6:0 (2:0) Videoton: Tőkés —Bogdán, Tihanyi, Kötél, Miklós (Kai­ser) — Bognár, Szirják, Tóth — Szakál Mihalics (Eszes), Berki. Góllövők: Szirják (3), Tóth, Szakál Mihalics. Edző: Szabó Károly. Vasas—D. Kohász 3:0 (0:0) Kohász: Tóth I. — Tóth II, Kiss, Sárdi, Nagy J. — Nagy L. (Takács), Szabó, Krukk — Tóth T., Szalados, Csehi (Horváth). Edző: Czigler Er­nő. 7 OLDAL Ünnepi műsor Szerda Sportlövészet Dunaújváros, lövészpálya: Ko­hász Kupa minősítő verseny, amely augusztus 25-ig tart. Labdarúgás: Vasutas pálya 10 óra: MÁV Előre—Ajkai Alumínium (barát­ságos mérkőzés). Sóstói stadion 16.30: Videoton— Industrial (Irak) nemzetközi mérkőzés. MNK-mérkőzések: Etyek—D. Építők, Iváncsa—Sárbogárdi Vi­deoton (17 óra). Ifjúsági sporttelep: 8 órától az Alkotmány ünnepe tiszteletére lábteniszbajnokság.