Hargita, 1986. szeptember (19. évfolyam, 207-231. szám)

1986-09-02 / 207. szám

LABDARÚGÁS Az első forduló után a C-osztálybam a tapasztalatcsere jellegű Teljes most m­ár a­­l­­bdarúgó bajnoki mezőny, vasárnap el­vadultak hosszú­­őszi menetelé­sükre a CJUgások­ is. Enyhén szólva nem valam­i biz­tosó az első bemutatkozás, a 12 pont­ból 4-et sikerült megszerezni (a Bányász győzött hazai pályán,­­a Haladás idegenből hozott e­­■gyet), a többi sajnos­­a partner­nél maradt. A krónikák szerint k­oporoslóa­n játszott a Bányász, egy kicsit remegő térdekkel kezdett a Haladás, meglepődve az Egyesülés, s­d alig egynegyed óráig bírta szusszá­ a jövő. ‘De , lássuk miről tájé­kozttatnak a helyszíni tudósítások. A balánbányaiak és a szé­­kelyk­ereszt­úriak hazai pályán játszottak az első fordulóban. A BÁNYÁSZNAK úgy látszik használt ,a Csíkszeredai „órame­resztés", kezdő tizenegyében ott szerepelt a Traktor két kitű­­tősége, Balázs és Pagu. És­­a bemutatkozás tökéletesen sike­rült,­­a győzelmet jelentő gól is kettőjük érdeme: a 40. percben Balázs hatalmas bombalövése ír kapufáról pattant vissza és a szemfüles Pagu a tehetetlen Maste kapus mellett biztosan lőtt a hálóba. Az 1-0-ás Bá­nyász-győzelem értékét csak növeli az, hogy az ellenfél a csoport egyik legképzettebb együttese, a Marosvásárhelyi Electromureş volt. (I. Hateganu) Negatív csúcsot könyvelhet el a SZÉKELY KERESZTÚRI EGYE­SÜLÉS: a C-osztály 12 csoport­jában játszó 192 csapat közül az ő hálójába jutott legelőször a labda. Történt mindez a Régen! Lendület elleni mérkő­zésen, amikor a találkozó 28. másodpercében Erőss ... gyen­ge lövése az elalvó védelem és meglepett Kiss kapus jóvoltából gólt eredményezett. S ha ezt a sakkot még ki is heverte a keresztúri csapat­, és az 5. perc­ben Dajka büntetőlövésével e­­gye­­lítet­t, ,a "csikó-védelem" ú­jaóbb megingása a 37. percben, már egyenlő volt a verességgel. (Gagyi Endre) Részletesebben a két idegen­ben játszó együttesünk mérkő­zésen­ál : REGENA­VASAS - SZe­KELY­UDVARHELYI HALADÁS 0-0 Az nem tito­k ugye,, hogy a Haladás a B-osztályra tervezve kezdte meg a­z idei bajnoki so­rozatot, s talán az sem, hogy őrültek is a sorsolós urak, mert n­em mindegy,­­hogy rangadóval kezdi-e a sorozatot a csapat, vagy­­az újonccél még akkor is, ha idegenben, így gondolom én, az egyesület vezetés nem vált kiváncsi a régeni találkozó­ira. Kellemes vasárnap volt,­­ ami talán érdekes lehet, hogy az Udvarhelyinél­­k’ss­bb Régen­­snek három hormatególt pályája van és ugyanennyi C-ltgás csa­pata.­­ A mérkőzésről: a Hala­dás jó benyomást keltett, Szá­­vuly és Kiss szerezhetett volna gólt .53. és 6­1..­­percben), de legalább ugyanennyi helyzete volt a partnernek is. Izamos, tetszetős vált a játék, élvezte a közönség. A Vasas a Csíkszere­dában továbbjutott standard 11-ét küldte pályára, a mienk­­is lényegében ugyanaz volt. Ba­­llázs leigazolása lekéste az ő­­szi sorozatot, együtt edz vi­szont a csapattal. (Hajdú József) SZEBENI MECANICA CSU - GY­ER­G­Y ŐSZ E­NTMI­K­LOS­ KIVO MSK 5-0 (3-0) A tavalyi bajnokság utolsó Sardolójának e két csapat kö­zötti, nagy port felvert találka­ mérkőzések a megyeiben — 7ója ismétlődött meg a most kezdődött új küzdelemsorotat­ban. A szebeniek „hálátlan­­testvérnek"­ bizonyultak és egy ötössel tömték ki az egyébként tehetséges Cimpecnu kapu­ját. Az első húsz perc volt­ ki­­egyensúlyozottan, ekkor még a gyergyóiak előtt is felcsillant a gólszerzés reménye, azonban Szvinyuk majd Kovács elpus­kázzák a lehetőséget. A 24. percben megindul a szebeni gólgyártás. Ekkor Stoica lövése után rezzen meg a lövő hálója. Nyolc perccel később Opris növeli az előnyt, majd a félidő­­utolsó másodperceiben Taranu lő újból a hálóba, a teljesen megzavarradott gyergyói vé­delem dísztkíséretév­el. Alig kez­dődött meg a második félidő, és Xerona újból átjár Ompea­­nu eszén, aki csak a hálóban pihenő labdával találkozik. El­laposodik a játék, s csak a 82. percben „fiú ébresztőt" a ha­zai tizenegy, amikor Opriş be­állítja a végeredményt. (Kovács László) A XI-es csoport eredményei: Régeni Acél — Ludas­ Maros 2—1, Szebeni Mecanica CSU — Jövő—MSK 5-0, Régeni Vasas — Haladás 0—0, Metaterehnica — Segesvári Vasas 4—1, Med­­gyesi Automecanica — Vízaknai Unirea 3—1, Bányász — Elektro­­mureş 1—0, Ágotai Kárpátok — Szebeni IPA 2—0, Egyesülés — Régens Avicrtus !—?. A megyeiben talán kiemelke­dik az­­Újfalu imponáló győzel­me­­a jelentős játékerőt kép­viselő Hodos él­en, s a Maros biztos győzelme egy nagyon sportszerű és nívós mérkőzés végén (tudósított Gagyi Endre) az Avicola pályaavató mérkőzé­sén. A részletes eredmények e­­gészen röviden: Avicola — Ma­ros 0—1 (0—0), góllövő Darvas; Traktor — Építő 2—1 (1—1­),, gól­szerzők Gurcu, Kucsernik és Pé­ter; Galócás — Vasas 0—2 (0—2), Lőrincz rúgta a gólokat ; Bor­szék — Ditró­­0—1., Albunak tap­­solt a lelátó; Hargita — Famun­kás 1-2 (0-1), Bilibók és Nagy Péter rúgta a vendégek góljait; Remete — SPEG 1—1 (1—0), Lé­­nárd és Bocs volt a gólszerző:; Újfalu — Hados 7—1 (3—0), Ger­gely, Bem­­ér, Máthé, Colceriu, Bojkó, Csendőr rúgta a győzte­sek góljait, Gergely kettőt. A rangsor a megyeiben há­rom forduló után: , Néhány szót Ton­i az A-osztály mérkőzéseiről i is. Ami érdekes és tolóm példa nélküli,, hogy a fordulóban öt idegenben ara­tott győzelem volt, otthon csak két együttes győzött­:­­a Jiul és a Brassói FCM. Győzött tehát, ■álcinek kellett. Az eredmények : Oţelul — Steaua­­0—2, Flacăra — Petrolul 0—2, Sportul studen­ţesc — Victoria 1—1, Jiul — Chi­mia 3—1, Rapid — •Kolozsvár- Copocai Universitatea 1—2, Brassó — Bá­kó 1—­0, Glória — FC Olt 1—2, Corvinul — FC Ar­geş 10-2, Dinamo — Craiova, U­­hiversitatea 1—1. Vasas 3 .3 0 015- 1 6 ■Ditto 3 3 ß 0 ,6- 1 ó iPEG 3-210 8-3 5 Rapid 3 2 10 3-0 5 Maros 2 2 0 0 4-0 4 Traktor 2 2 0 0 3- 1 4 Újfalu 3 111 7-2 3 Borszék 2 1­0 1 4-­1 2 Avicola 3­­1 0 2­­4-3 2 Szárhegy 3 10 2 4- 5 2 Fa munka 3 10 2 4-6 2 Építő 3 10 2 3-7 2 Remete 3 0 12 1- 6 1 Golócás 3 0 0 3 3-9 0 Hodos 2 (0 0 2 1-10 0 ■Udv. Horgito 3 0 0 3 1-,k6 0 Az oldalt szerkesztette: KOSZTA ISTVÁN Maraton Az avatott olvasó mindjárt tudja, hogy miről van szó : a tatami a cselgáncsozók sző­nyege, ebből alakítják ki ezt a négyszöget, amelyen verse­nyeznek. No, ragyogó új tata­min zajlott le időszü­kében egy nap alatt a két napra tervezett cselgáncs országos bajnokság — mondjuk így — keleti körze­tének egyéni döntője Csíksze­redában, szombaton. Röviden beszámoltam a mieink bravúr­járól. Most egy kicsit részlete­sebben. A teremben lévő szak­emberek szerint is, középszerű mérkőzéssorozatot láttunk, ahol csupán négy súlycsoportban­­a­­lakulhatott ki izgalmasabb küz­delem, mert ott zsúfoltabb volt a mezőny. A 79 benevezett versenyzőből ezekben a súly­csoportokban küzdött 61 judo­­ka. Nehezebb is volt a tovább­jutás. A 60 kg-osok közül csak a vigaszágon jutott tovább ke­ményen meg­küzdve Vrancean Gheorghe és Mihály József, a 65-ösben László Sándor. Ebben a súlycsoportban viszont a dön­tőbe jutásért küzdhetett Sala­mon László. Egy gondolattal (bokával) jobb volt nála a cso­port későbbi második helyezett­je Neagu Adrian. A ráhajtás­­ban sem volt több szerencséje, s így végül az ötödik hely ju­tott neki a 17-es mezőnyből. Egy súlycsoportban fennebb, a 71-esben már több volt a re­ményünk az első mérkőzések u­­tán, a végére meg háziverseny­­nyé alakult a küzdelem, a dön­tőben is, a vigaszágon is Csík­szeredái judokák küzdhettek. Egyértelmű volt a fölény. A 78 kg-osok között bizonytalanul indult Tordai Levente, aztán csak beverekedte magát a vi­gaszágon a harmadik helyre. A többi indulónknak ebben a súlycsoportban nem termett babér, bár erősen szurkolt min­denki a szépen küzdő Török Hunornak. A 86-osok között ■nyílegyenesen haladt az élre Bóra Zoltán és Dávid László is ott lehetett­­volna a döntőben, ha egy kicsit határozottabban, több önbizaloméval küzd Ale­xandru ellen. Nem így volt, Dá­vid László vigaszágra került, ■ott viszont már nem volt két­ a tatamin jéges­­ továbbjutása a har­madik helyen. Általános megállapításként a küzdelem­sorozatról még any­­nyit, hogy sokat vesztett lát­ványosságából ez a sportág, a szép technikai megoldások el­maradtak, ritkább a nyers erő döntött a szőnyegen, kínkeser­ves, izzadtságszagú volt min­den mérkőzés. Néhány kivétel azért akadt. Jeleztem a vasár­napi tudósításban már, de hadd ismételjem el: Dávid An­tal, a iaşi-i Mardarasevics Gab­riel, jobb pillanataiban Bóra Zoltán és a vásárhelyi Pataky, Burleu és Ciobanu a szuperne­hezek között. Mit jelentene ez? Talán a felkészülés hiányossá­gait. A versenyzők elnehezed­tek, lelassultak, holott ennek a sportágnak az egyensúlyos Hen­tes, a villámgyors megoldások a lényege és a szépsége. A nyers erő a klasszikus birkózó számhoz kell és oda jobban is illik, örüljünk azért Páll László és Páll József tanítványai sike­rének (tizen döntősök),­­ kí­vánjunk nekik a piteşt­i orszá­­gos döntőben, a hónap végén, jó versenynapot ! Az eredmények részletesen: Kilenc megye sportolói ne­vezték­­be a kerületi döntőre, s a kilenc megyéből 13 csa­pat, a Iaşi-i Politechnika, a Borzeşti-­ CSM, Bakó csapata, a Sepsiszentgyörgyi Traktor SE és az IMP SE, a Marosvásár­he­­lyi ASA és az Akarat SE, a Iaşi-i Voinţa­ ISK, a Rulmentul Bîrlad, a Ludasi Cukorgyár SE, a Marosvásárhelyi Sănătatea, a Segesvári Tricotajul SE és két Csíkszeredai csapat­: az ISK (11 versenyzővel), az Építők (8 versenyzővel). 60 kg-os súlycsoport: 1. Nea­gu Iordan (Borzeşti), 2. Mier­­dorasevici Gábriel (Iaşi), 3. Mi­hály József (ISK) és Vrâncean­­Gheorghe (Építők). 65 kg: 1. Pataky István (Vásárhely), 2. Neagu Adrian (Borzeşti), 3. László Sándor (ISK) és Danes­­cu Leonard (Iaşi). 71 kg: 1. Sző­cs László (Építők), 2. Dávid Arrtal, 3. Márton Nándor és Bíró Attila (valamennyien ISK). 78 kg: 1. Fluieraru Petrice (Vá­sárhely), 2. Katona Walter (Vá­sárhely), 3. Tordoi Levente (É­­pítők) és Postice Mihai (Bakó). 86 kg: 1. Páva Zoltán (Építők), 2. Alexandru Marian (Iaşi),­­3. Dávid László (ISK) és Descă­­tescu Cristian (Iaşi). 95 kg: 1. Chiper Marian (Bakó), 2. Mc­ Iután Doru (Vásárhely), 3. Bírt Traian (Ludas), 4. Pop Daniel (Sepsiszen­tgyörgy) — a csoport­ban csak négyen voltak az öt helyre, -1­­95 kg: 1. Burleu Gab­riel, 2. Tarau Viorel (mindket­ten (ASA), 3. Ciobanu Augustin (Iasi) és Dumitrascu Lucian (Sepsiszentgyörgy), 4. Sansu Mircea (Borzeşti) és Stancu ■Duiliu (Ieşi) — hatan voltak a csoportban, mindenki tovább­jutott a döntőbe. (Koszta István) HÓNAPTÓL JÉGKORONG­­TORNA , CSÍKSZEREDÁBAN­ •Egy csehszlovák­­együttes — a Bánik Korvina —, a Sport­klub, a Haladás és a Dună­rea helyére benevezett Jö­­vő-MSK részvételéve­l jég­­korongtornát szerveznek szeptember 3., 4. és 5-ére. A program — 3-án: Sport­klub — Haladás és Bánik - Jövő-MSK; 4-én: Jövő-MSK — Sportklub és Bánik — Ha­ladás; 5-én: Jövő-MSK — Haladás és Bánik — Sport­klub. A mérkőzések du. 4- kor kezdődnek. SZEPTEMBER 2., KEDD rovasbemutató Csíkdánfalván A helybéli téesz meghívásá­­r­a vasárnap­­délután pompás bemutatót tartott a CSÍKSZERE­DAI FORRÁS SE lovascsapata a jelenki­­nagyközségben. A ló tenyésztésre szak­osító téesz a versenyszámok­­szünetében be­mutatta fogatolt, szép Nóctiusz tenyészmenyét és eljöttek a rendezvényre a falubeli gazdák is három szép fogattal, mi több egy madéfalvi gazda is érde­mesnek tartotta fölszekerezni a szomszédba. Bírálóbizottság dí­jazott valamennyi fogatot. Ami fontos: a gazdaság rövid idő a­­latt figyelemre méltó tenyész­­eredményeket ért el a lipicai törzstenyészete kialakításában. A távlat: egy 200—300-as törzs­­á­llomány az országos lótenyész­tő vá­llalat megbízásából a környék lóállománya feljavítá­sára. A versenyről arvnyit, hogy iz­galmas, szép volt, s a több rztárt kétezer néző örömmel tapsolt Anitás Zoltán, Kovács Barna,­­Vi­rág Adrián, Dávid Zita, Márton Emese, Barabás Sándor,­­Bodó Anna, Silló József, Adorjáni Ág­nes és Bálint Sugár három és félórás bemutatója nők. A felvételeket Szokác­s V. Sán­dor készítette. 1­2