Háromszék, 1999. augusztus (11. évfolyam, 2714-2739. szám)

1999-08-02 / 2714. szám

A-OSZTÁLY A második forduló Csillagászati eredménnyel nyert a Galaci Acél, s a szen­vedő fél éppen az újonc FC Extensiv volt. Beszterce együt­tese sem járt sokkal jobban, az ötös, melyet a Dinamo passzírozott a hálójába, nem válik dicsőségére. A gólzápo­rokat könnyedén, nevetve könyvelte el a közvélemény, de a Steaua győzelmére felszisszent, mert a játékvezető segítette a katonacsapatot az újonc Rocarral szemben. Vitatható, könnyen megadott tizenegyessel ajándékozta meg a Steauát, amikor a Rocar egy góllal vezetett. Amit még el kell monda­nunk: nem találja önmagát a bajnok Rapid. Ezúttal gól nélküle döntetlent ért el Bákóban. íme az eredmények: Piatra Neamţ—FC Brassó 2—1, Bákói FCM—Rapid 0—0, Craiova—FC Oneşti 1—0 (a gól 11-esből esett az ámen előtt), Resica—FC Farul 1—1 (a házigazdák kihagytak egy tizenegyest), Dinamo—Beszterce 5—0 (Vladoiu 3 góllal járult hozzá a piros-fehérek győzelméhez), Galac—FC Ex­tensiv 8—2, Steaua—Rocar 2—1, FC Argeş—FC Petrol 1 — 0. Az As­tra—FC Naţional találkozót egy későbbi időre halasztották. 1. Galac 2 2 0 0 11-46 A 3. forduló: FC Naţional—Bákói FCM, FC Oneşti— Astra, FC Farul—Craiova, FC Petrol—Galac, FC Extensiv— Beszterce, Rocar—FC Argeş, FC Brassó—Steaua, Rapid— Piatra Neamţ, Resica—Dinamo. B-OSZTÁLY (Fogarasi) I. CSOPORT Dacia Piteşti—Traktor 2—1, Mangalia—Foresta 1 — 1, Iaşi—Câmpina 2—1, Roman—Midia 2—0, Focşani—Sportul 1 —2, Metrom—Szecsele 2—1 ,Juventus—Fieni 1—0, Buzău— Târgoviște 3—1, Galați Duna—Moinești 2—0. II. CSOPORT FC Drobeta—Kolozsvár 3—­0, Craiova– Electro—Gyu­lafehérvár 4—2, ASA—Szatmárnémeti 1 — 1, UTA—Cor­vin 1—2, Motru—Zsil 3—0, Gázmetan—FC Inter 2—1, Rm. Vâlcea—ARO 0—1, Dicsőszentmárton—­Temesvári Poli 2—1, Temesvári UM—FC Bihar 3—2, alsó sarkot. A válasz nem várat magára, a 25. percben Vanea lerázza őrzőit, aztán 13— 14 méterről rálövi a labdát, Gecse véd. Két perccel később Bende emel kapu elé, Pénzes megy fel a legmagasabbra, de felhőfejese elszáll a felső léc felett. Két perccel később Bende hatalmas erejű bombáját a felső lécre nyomja a kapus, a lepattanó labda meglepi Avramot, és oda a helyzet. A 34. percben Nicolae „vesz maga mellé három testőrt”, s azok díszkíséretében tör Gecse kapujára, majd megcélozza a kaput, szerencsére a labda elkerüli azt. A 38. percben Avram szökteti Soóst, már csak a kapus áll előtte, de egyet még igazít a labdán, s ez elég­ ahhoz, hogy a kapus megszerezze. A következő percben Fodor megtorpan, Ni­colae rácsap a labdára, és nagy erővel a jobb alsó sarok mellé bombázza. Marad a 0-0. Szünet után határozottabban kezd az FC. Előbb Sylvester lő a bal felső sarok mellé, majd Bende bombáját védi a kapus, aztán az 56. percben Ambrus szabadrúgása átszáll a fejek felett, pontosan az ötös csücskén álló Mititelu fejére, aki felemelkedik a védők fölé, bólint, és a labda a bal alsó sarokban köt ki. 1—0. Hét perccel később Stupu lövése nyomán támad kavarodás a vendégek kapuja előtt, végül is ment a védelem. A 65. percben Gáli megsérül, elviszi a mentő. A 72. percben Stupu remek cselsorozattal átverek­szik a védők között, lövését viszont elcsípi a kapus. Érik, érik a gól. A 73. percben Soós tör kapura a bal szélen, szorongatott helyzetben kapu elé vágja a labdát, Avram berobban, megcsúsztatja a lasztit, mely a bal alsó sarokba perdül. 2—0. A 78. percben szögletből vágják kapu elé a labdát a vendégek, Berecz­ kézzel elüti a berobbanó csatár elől. A bíró tizenegyest ítél, és Bereczet leküldi a pályáról. Nicolae büntetőjét Gecse kiüti, de jön Vanea, és bevágja a vendégek szépítő gólját. 2—1. A 37. percben kezezés miatt Nicoalet is kiállítja a játékvezető. A véghajrában Sylvester kapu elé ível, Stupu mellel maga elé teszi a labdát, aztán a vetődő kapus alatt a hálóba gurítja. 3—1. * Jó játékkal megérdemelt győzelmet aratott az FC Sepsi­szentgyörgy. Dicséret érte minden játékosának, mert úgy véljük, a nagy igyekezet, a csapatmunka eredménye volt ez a 3—1. Szép volt, fiúk! Csak így tovább! (Károly) 2. Dinamo2 2 0 0 7—06 3. FC Petrol2 1 0 1 5—23 4. FC Naţional1 1 0 0 2—13 Piatra Neamţ1 1 0 0 2—13 6. FC Oneşti2 1 0 1 2—23 FC Argeş2 1 0 1 2—23 Craiova2 1 0 1 2—23 9. Steaua2 1 0 1 3—63 10. FC Extensiv2 1 0 1 4—93 11. Rákói FCM2 0 2 0 1—12 Rapid2 0 2 0 1—12 13. Astra1 0 1 0 1—11 14. Resica2 0 1 1 1 2—31 15. FC Farul2 0 1 1 1—31 FC Brassó2 0 1 1 1—31 17. Rocar1 0 0 1 1—20 18. Beszterce2 0 0 2 2—80 C-OSZTÁLY m Győzelem a nyitányon FC SEPSISZENTGYÖRGY—DRĂGĂȘANI 3—1 Sepsiszentgyörgy, Szemerja negyedi stadion, 1000 kö­zeli néző. Játékvezető: Munteanu Sorin (Marosvásárhely). FCS: Gecse—Fodor, Mititelu, Gáli (67. Berecz), Boriceanu (54. Stupu)—Sylvester, Pénzes, Bende, Soós (83. Papp), Ambrus—Avram. Edző: Polgár László. Drăgășani: Vocu— Iordache, Nica, Gorjan, Ciortan Cl., Anghel (60. Zamfir), Ciortan O. (76. Butisteanu), Vanea, Dimoiu, Filip, Nicolae. Sárga lap: Mititelu, Stupu, Ciortan O., Anghel, Filip, Nicolae. Piros lap: Berecz (78.), Nicolae (82.). Szöglet: 6—3. Kapura lövések: 15—13 (kapu területére: 11—7). Gólszerzők: Mititelu (56.), Avram (73.), Stupu (88.), illet­ve Vanea (34.). A szakavatott mesterek — Sovejan Viorel és a nyolcvan­esztendős Kohár János — munkájának eredményeként re­mek játékfelületet kínált kilenc esztendő után a Szemerja negyedi stadion. A közönség is lassan, de biztosan „lopako­dott” vissza a lelátóra, lehet, éppen azért is, mert egy lelkes, fiatalokból álló tábor buzdító kórusa, éneke bejárta a ne­gyedet, hívogatta, csalogatta a sportszerető embereket. Mindjárt az első percben Avram léphetett ki a védők közül, de sajnos lapos lövése a kapuban elakadt. A túlsó oldalon, a 7. percben Clrtan Ovidiu fejelhetett alig 7,­8 méterről kapura. A labda elsuhadt a bal alsó sarok mellett. Tíz perccel később Ambrus szabadrúgása került el a bal CSAPATUNK ŐSZI MENETRENDJE aug. 8.: Prázsmár—Sepsiszentgyörgy aug. 15.: Sepsiszentgyörgy—Tg. Jiu aug. 22.: Romradiator—Sepsiszentgyörgy aug. 29.: Sepsiszentgyörgy—Ticleni szept. 5.: Fogaras—Sepsiszentgyörgy szept. 12.: Sepsiszentgyörgy—Cărbuneşti szept. 19.: Curtea de Argeş—Sepsiszentgyörgy szept. 26.: Sepsiszentgyörgy—Berbeşti okt. 3.: Nagyszebeni Sólymok—Sepsiszentgyörgy okt. 10.: Rm. Vâlcea—Sepsiszentgyörgy okt. 17.: Sepsiszentgyörgy—Nagyszebeni Mechanika okt. 24.: Brassói Rapid—Sepsiszentgyörgy okt. 27.: Sepsiszentgyörgy—Stolna okt. 31.: Viktóriaváros—Sepsiszentgyörgy nov. 7: Sepsiszentgyörgy—Mătăsari nov. 14.: Stâlpeni—Sepsiszentgyörgy D-osztályban az FC Fortyogó Megérkezett a Román Labdarúgó-szövetség tájékoztató­ja, melyben összegezi az elmúlt bajnokság eredményeit, ismerteti a hivatalos rangsorokat, az új idény csoportbeosz­tásait. E tájékoztató szerint az elmúlt idényben nem volt kizárt csapat (!?), csak visszaminősített — A-osztályból a B-be, B-ből a C-be, C-ből a D-be... Az FC Fortyogó tehát 1999. augusztus 14-től a D-osztály újonca lesz. — Azon a sokat emlegetett mérkőzésen, mely a kizárá­sunkat eredményezte volna, megjelentünk — mondja Ko­vács Attila, az FC Fortyogó atyja — a csapat felével, a másik felét szállító kocsi eltévedt. Na de most már nem lényeges, világosan és tisztán fogalmaz az RLSZ tájékozta­tója. M — Milyen kerettel rajtol­­m­ajd a D-osztályban az FC Fortyogó? — Bogles, Stemmer, Marti — kapusok, Salamon, Gávai, Tóth, Szász, Constantin, Ördög, Orbán, Fábián, Gazda, Luka, Slekta, Csegezi II., Căpăţănă, Szénégető, Kelemen Lóránt, Csengeri, Istvánfy. És nálam van a vasárnap Szentgyörgyön pályára lépett Pénzes játékos igazolvány­a is. És sem neki, sem Pappnak (ő is játszott az FC Szentgyörgy­­ben most vasárnap) könyvet nem adtam ki, átigazolási kérést nem írtam alá. Az aláírás-hamisítás gyanúja áll fenn, és az egyik könyv titokzatos módon tűnt el az irodámból. Természetesen, végére járunk az ügyeknek. — Nem említetted Szálló, Dobozi nevét... — Mindkettő figyelmünk homlokterében van, sőt, sze­met vetettünk több KSE-játékosra is. Gondolok itt Dom­bira, Gyergyaira... — Ki lesz az edző? — Polgár Lacira gondoltam. (Szerk. megj.: Közben Polgár leült az FC Szentgyörgy kispadjára, de ezt akkor Kovács Attila még nem tudta.) — A tavaszon nem volt víz sem a stadionban, nem volt civilizált tisztálkodási lehetőség a század végi Kézdivásár­­helyi Sinkovits-stadionban... — Idén lesz hideg és meleg víz is. — Szponzorok? — A Secuiana, az El-Co, az Amison és a Fortyogó. — A cél? • — Csak egy lehet: a bajnokság megnyerése és visszajut­ni a C-osztályba. — Sok sikert! Lám-lám, lankadatlan Kovács Attila futballszeretete, áldozókészsége. Ismételten felajánlja a város labdarúgó­sportjának oltárán lelkesedését, anyagi támogatását. Csak el kell fogadni, csak ki kell használni, csak melléje kell állni, csak jó irányba kell terelni ezt az akaratot. A város vezetőségének lenne a feladata, a sportszerető közösség­nek a hivatása, hogy felébressze a városatyák figyelmét a tálcán kínált lehetőségre. (Áros) KEDDI JEGYZET Vrăbioru halálesete figyelmeztet Ştefan Vrăbioru, a Ploieşti-i Astra 23 éves játékosa mindössze 13 másodpercet töltött a pályán. Hirtelen összeesett, s mire a kórházig jutott a csak hordággyal rendelkező, orvos nélküli mentő, a játékos visszaadta lelkét Teremtőjének. Meghalt. Hogy pontosan mi okozta halálát, ma is a találgatás témája. Nem is részletezzük az éterben keringő, a lapok hasábjain forgó változatokat. Inkább a megyei labdarú­gásunkhoz igazodó tanulságot összegezzük: 1. Minden versenyidény előtt szükséges a körülte­kintő és szigorú orvosi vizsga. Nem olyan, hogy fogjuk a játékosok igazolványát, bekopogunk a községirendelő ajtaján, és megkérjük a doktor urat, hogy „üsse már rá azt a pecsétet". S ha nincs „kéznél" a doktor úr, megte­heti azt a kedves nővér is. Tudom, tudom, mindenki rendes orvosi vizsgát csi­náltatott, csinált. És csak a véletlen műve volt, hogy a mérkőzés előtt az igazolásokat lapozgató játékvezető­nek kellett felhívnia a csapat vezetőjének figyelmét arra, hogy hiányoznak az orvosi vizsgát igazoló pecsétek. Lett is látás-futás, gyors pecsételés. És mire letelt az megad­ható 15 perces várakozási idő, minden rendben volt... A szomorúságot csak fokozza az a tény, hogy az ily módon megejtett orvosi vizsgát is elfogadta a játékvezető. Az csak a sors kegye, hogy nem lett komolyabb baj. Vagy mégis volt, csak nem a mérkőzés alatt, hanem egy­két órával azután, és nem írták a futball terhére? 2. Az egészségügyi asszisztenciát lehetőleg orvos lássa el. Lehetőleg! De legalább nővéri végzettségű szakkáder, s ne állategészségügyi dolgozó! Ne mosolyogjanak. Volt már erre példa. Megyénk labdarúgósportjában nem a valódi képesítésre esett a hangsúly, hanem a papírra, az azon megfogalmazott igazolásra. Azt kérték számon a játékvezetők, amikor az orvosi asszisztencia biztosítására jelentkező személy belépett az öltözőbe, azután következett az egészségügyi rádikó felmutatása (nem bemutatása, mert senki sem volt kíváncsi arra, hogy abban mi van)... « Na, de Kovászna megye sportéletében már arra is volt példa, hogy a sportrendezvényen megjelent, pecsét­je révén X. orvos, az elsősegélyt pedig Y. nővér nyújtot­ta. Na persze, ezt csak a rendezők tudták, s a játékvezető nem. Őt szépen „átvertük". Az már meg sem fordult az eszünkben, hogy a sorssal hazardíroztunk. Na, de ne folytassuk tovább. Még akkor se, ha ki­apadhatatlan a példatár. Inkább arra figyeljünk, arra összpontosítsunk, hogy éljünk a sportorvosi kabinet, a klinikák, az orvosi rendelők nyújtotta lehetőséggel. Értékeljük s használjuk ki orvosaink szaktudását (mert van, hál' istennek). A sport- és szakvezetés komolysága, igényessége, következetessége, pontossága a Vráhioruéhoz hasonló tragédiát előzhet meg! És még valami: Ne rejtse senki véka alá egyéni felelősségtudatát. Bármennyire is szereli valaki a fut­ballt, ha betegség bántja, ha szenved valamivel, azt nem titkolja el a játék kedvéért! Őszinteségével tragédiát előzhet meg! (Áros) 1999. AUGUSZTUS 2.