Magyar Hírlap, 1980. augusztus (13. évfolyam, 179-204. szám)

1980-08-24 / 198. szám

161980. AUGUSZTUS 24. VASARWAF SPORT Volán-bravúr a Megyeri úton A Békéscsaba a táblázat élén Nem szűkölködött meglepetésekben a labdarúgó NB I szombati csonka fordulója (a Diósgyőr—Vasas mérkőzést vasárnap játsszák le). A legvaskosabb ezek közül a Volán megérdemelt Megyeri úti sikere. A Békéscsaba a Hungária körúton szerezte meg a két baj­noki pontot, és jobb gólkülönbségével átvette a vezetést. Érdekes­ség, hogy az MTK-VM még mindig „a hazai pálya hátrányával” küzd, második otthoni mérkőzését is elvesztette. Az újonc Nyíregy­háza is idegenben győzte le a Dunaújvárost. A forduló negyedik vendéggyőzelme a Raba ETO nevéhez fűződik: a gyengélkedő Za­laegerszeget fektették két vállra. A nap rangadójának kikiáltott ösz­­szecsapáson a Videoton egy korán született góllal biztosította győ­zelmét a Ferencváros elen. Ez az eredmény egyben azt is jelenti, hogy már csak három veretlen csapata van a bajnokságnak. BP. HONVÉD—DEBRECEN 2:0 (1:0) Kispest, 4 ezer néző, vezette: Palotai. BP. HONVÉD: Gujdár — Pa­­róczai, Kocsis, Garaba, Varga, Gyimesi (Kozma), Nagy, Dajka, Bodonyi, Esterházy, Kuti. Debrecen: Szűcs Kiss, Ga­­ramvölgyi, Szigeti, Fodor, Sallai, Menyhárt, Szíjgyártó (Feledi), Barta, Kerekes, Jankovics (Mé­ret). Góllövő: Esterházy (2). Bátran kezdett a vendégegyüt­tes, az első percekben néhány támadással meglepte a sokat hi­bázó Honvédot. A bajnokcsapat fokozatosan fölénybe került, és átvette az irányítást A debrece­niek gyors ellenakciókkal kísér­leteztek. A bajnokcsapat csak az első félidő végén, és a második játékrész első 25 percében ját­szott igazán jól. A közepes ira­mú és színvonalú találkozón a helyzeteit jobban kihasználó Bp. Honvéd győzelme megérde­melt, de a piros-fehéreknek min­den bizonnyal nehezebb dolguk lett volna, ha a vendégek ki­használják helyzeteiket. VIDEOTON—FTC 1:0 (1:0) Székesfehérvár, 15 ezer néző, vezette: Jaczina. VIDEOTON: Disztl P. — Nagy 111., Disztl L., Baranyi, Végh, Karsai (Novath),, Bilrcsa,, Csong­rádi, Májer (Vadász), Szabó, Tie­­ber."» FTC: Kakas — Jancsika, Judik, Rab, Major, Takács, Nyilasi, Mu­­ha (Ebedli), Szokolai (Koch), Sze­pesi, Pogány. Góllövő: Tieber. Meglepetés volt a csapatok ösz­­szeállí­tásának kihirdetésénél, hogy a vargabetűt megtett Sze­pesi a Fradi kezdőembere volt. A mérkőzés egyetlen gólja a 6. percben született, amikor Csong­rádi szabadrúgásból kiugratta Tiebert, s a csatár a kifutó ka­pus mellett emelt a hálóba. Ez­után a Videoton sorra hagyta ki a­ helyzeteket. A második félidő­ben az FTC irányította a játékot, de a nagyobb lehetőségek ismét a fehérváriak előtt adódtak, így maradt az eredmény 1:0. (h. f.) P­MSC—CSEPEL 1:0 (0:0)­ ­, Pécs, 4 ezer néző, vezette: Hu­ták. PMSC: Katzirz — Brezniczky, Schultheisz, Pál, Kincses, Gallai, Dohány (Vigh), Dárdai, Lőrincz, Nagy, Kardos (Lutz). CSEPEL: Kovács — Kincses, Kőhalmi, Wéber, Elekes, Hegyi, Lazsányi (Vincze), Tóth, Tarnóczy (Tyukodi), Kökény, Kelemen. Góllövő: Vigh. „Bokakocogtató”,­­ szikrázóan kemény mérkőzés jutott az NB I-ben Újoncként debütáló Huták játékvezetőnek. A PMSC jóval többet­ rohamozott, de játéka csak a 61. percben esett gól után vált olajozottá. A csepeliek nyílt sisakos,­ gyors, kontraakciói a haj­rára sem lankadtak, de a hazai együttes némi erőfeszítés árán tartani tudta az eredményt, ami igazságosnak mondható. (h. I.) BÉKÉSCS 4 B­Y—M­I K­­ VM 2:1 (1:1) Hungária körút, 2500 néző, ve­zette: Pádár. BÉKÉSCSABA: Rabcsák — Ki­rályvári, Kerekes,­­ Zsömbörgi, Zsíros, Pásztor, Kőhalmi, Csep­­regi, Melis (Zakar), Kurucz (Vá­gási), Budavári. MTK-VM: Birinyi — Kertész, Turner, Török, Kovács, Turtócz­­ki, Fülöp, Sebestyén (Bognár), Handel, Boda, Gyöngyösi. Góllövők: Budavári (2), illetve Handel. Gyors békéscsabai góllal kez­dődött a mérkőzés, a 4. percben Budavári talált a hálóba, de erre egy perc múlva Handel válaszol­ni tudott. A hazaiak játszottak mezőnyfölényben, s mivel győze­lemre törekedtek, a támadásokat kellett erőltetniük. Ezt a tényt használta ki ügyesen a vendégek csatársora: egy-két gyors húzás­sal könnyen zavarba hozta az MTK-VM védelmét. A kék-fehé­rek még így is kiegyenlíthettek volna, ha nem produkálnak — immár második hazai mérkőzé­sükön — elképesztően gyenge csatárjátékot. (1. 7.) VOLÁN—II. DÓZSA 3:2 (1:0) Megyeri út, 6 ezer néző, vezet­te: Bártfai. VOLÁN: Kovács L. — Martos, Ebedli, Hatvanger, Hámori, Se­res, Sebők, Zombori, Ács, Juhász, Magos. Ü. DÓZSA: Kollár — Kolar, Dunai, Kardos, Tóth J., Kovács B., Nagy, Tóth A., Herédi, Törö­­csik, Fekete, Góllövők: Seres, Magos, Zom­bori, illetve Tóth A. (11-esből), Heredi. • A mérkőzés előtt­ a friss újpes­ti szerzemény, Kovács József a szertárban üldögélt, és kérdé­sünkre elmondta, hogy miután átadták a Dózsának, az első két mérkőzésen még nem játszik, majd csak másfél hét múlva sze­repel a lila-fehér színekben. A kezdés után úgy tűnt, hogy a Dózsa lehengerli a Volánt. Az első húsz percben még a hátvéd Tóth József is a 11-es pontról próbálta eltalálni Kovács L. ka­puját. . A mérkőzés egyre érdekesebb és izgalmasabb lett, amint a Vo­lán első és vezető gólja megszü­letett. Ettől kezdve megválto­zott a játék képe, így hiába tán­colt „Törő”,­­a félidőben a ven­dégek vezettek. Fordulás u­tán nyolc perc alatt három gól született. Először Zombori buktatta Törőcsiket a 46. percben, és a büntetőt Tóth A. értékesítette. Négy perccel később már vezetett a Dózsa He­rédi fejesével, majd három perc múlva Ács beadását Magos to­vábbította Kollár kapujába. A vendégek lelkesen és veszélye­sen támadtak, újra megszerez­ték a vezetést, a harmadik gól­juk egyben a győzelmet is je­lentette számukra. Megszületett a meglepetés," a Volánnak sikerült az­ a bravúr, ami eddig csak kevés csapatnak — két pontot vitt haza a Me­gyeri útról. (toldy) RÁBA ETO—ZTE 3:1 (3:0) Zalaegerszeg, 4 ezer néző, ve­zette: Pálvölgyi. RÁBA ETO: Palla — Csonka, Pardavi, Onhausz, Magyar, Han­­nich, Füzi, Póczik, Szabó, Pölös­­kei (Koltai), Hajszán. ZTE: Bolemányi — Fodor, Ka­nász, Mihole­cz, Szimacsek, Soós, Kereki, Konrád (Galántai), Ha­lász, Gass, Horbor (Szabó). Góllövők: Pölöskei (3), illetve Kereki. Hazai támadásokkal kezdődött a mérkőzés, a 16. percben Halász a felső kapufát találta el. Jó a mozzanat és a játék képe is azt sejtette, hogy zalaegerszegi siker születik ezen a délutánon. Aztán a 26. percben Pölöskei a vendé­geknek szerzett vezetést, majd a 41. és a 65. percben ugyancsak ő volt eredményes. A ZTE szét­esett, és csak a­­85. percben tu­dott szépíteni. . " NYÍREGYHÁZA —DUNAI,IVAROS 2:1 (1:1) Dunaújváros, 4 ezer néző,­ ve­zette: Hartmann. NYÍREGYHÁZA: Bails — Pó­lyák, Szűcs, Szikszai, Szekrényes, Kozma, Moldván, Lechner (Gás­pár), Kiss M., Kovács, Czeczeli (Pető). DUNAÚJVÁROS: Németh — Paizs, Giron, Tóth, Tímár (Vi­­rágh), Bódi (Sugár), Nagy 11., Weitner, Segesvári, Sajó, Weim­­per. Góllövő: Kovács, Kozma, illet­ve Weimper (1,1-esből). Az NB I újonca — annak elle­nére, hogy hosszú utat tett meg a Nyírségből a kohászvárosba — frissebben, erőteljesebben, gyor­sabban játszott. A dunaújváro­siak sokat támadtak, ám akcióik ötletszegények és kiismerhetőek voltak. Az MTI jelentése szerint a játékvezető 2:1-es állásnál nem adta meg Weimper szabályos gól­ját. TAT­AB­ÁN­Y­A—KAPOSVÁR 2:0 (0:0) Tatabánya, 4 ezer néző, vezette: Soós. TATABÁNYA: Dcrmbai — Deákvári, Lakatos, Emmer, Kna­­pik, Szabó, Barabás, Fejes (Schmidt, Méhesi), P. Nagy, Ko­vács, Hermann. KAPOSVÁR: Békés — Kozma, Szlovák, Petrák, Kanyar, Czabu­­la, Gulyás, Mészáros, Zentai, Bí­ró, Horváth J. (Véko­ny). Góllövők: Emmer, Hermann. Egy félidőn át ritka esemény­telen volt a játék, a vendégek passzivitása a hazaiakra is átra­gadt. A második félidőre fejmo­sás­ után jöttek ki a tatabányai­ak, feltámadt lendületükkel ha­mar gólt értek el. Erre a Kapos­vár is összeszedte magát,­ ritmus­­váltása már-már egyenlítést ho­zott, de aztán jött a második gól, ami összeroppan­totta az újonc csapatot. A Tatabánya ennyivel jobb is volt, bár a „jót” az első 45 perc erősen megkérdőjelezi igy­­.). Az NB I állása A DVTK—Vasas mérkőzést va­sárnap 17 órakor játsszák le a diósgyőri stadionban. A góllövők élén Négygólos: Bíró (Kaposvár), Nyi­lasi (Ferencváros), Weimper (Duna­újváros), Esterházy (Bp. Honvéd). Háromgólos: Fekete IXI. Dózsa), Kurucz (Békéscsaba), Murai (Ferenc­város), Pölöskei (Rába ETO), Boros­tyán (Diósgyőr), Kerekes (Debrecen), Izsó és Kiss (mindkettő Vasas), Megnyitották az öttusa IBV-t Vasárnap kezdődik Győrben az öttusázók XII. Ifjúsági Barátság Versenye. Nemcsak a vizek vá­rosában, hanem az egész ország­ban nagy érdeklődéssel várják a hat ország — Bulgária, Csehszlo­vákia, Lengyelország, Románia, a Szovjetunió és Magyarország — fiataljainak viadalát. Érthető a kíváncsiság, hiszen a Moszk­vában ezüstérmeket szerzett „na­gyok” után most­ a legjobbak nyomába lépők kapnak vizsgaal­kalmat. Az 1969-ben kezdődött IBV-k sorát három magyar csapatgyő­­zelem vezette be, ezután a mie­ink és a szovjetek felváltva nyer­tek, így ment ez 1976-ig, s et­től kezdve egymás után négy­szer a szovjet 19 évesek állhat­tak a dobogó legmagasabb foká­ra. Az egyéniben eddig négy­ ma­gyar nyakába akasztottak IBV- aranyat: 1969-ben Villányi, 1971- ben L önerős, 1973-ban Kurucz, 1975-ben pedig Pajor volt a győztes. Villányi Zsigmond tapasztala­tát ezúttal mint az ifik és junio­rok szövetségi kapitánya igyek­szik kamatoztatni. Az IBV-n sze­replő válogatott tagjai: Direkt, Mizser, Demeter és Tóth. Ma­gyarország a rendező jogán B csapatát is indíthatja, ennek tag­­jai: Bárdi, Őze, Vincze, Kovács és Fekete. Rajtuk kívül tztár na­pok óta Győrben gyakorol a ju­niorválogatott, Duch, Hitesük, Kéri, Pál, Pozsonyi és Tóth I. Ők — esetleg az IBV részvevői­vel kiegészítve — képviselhetik majd a magyar színeket a szep­temberi madridi junior VB-n. A győri verseny tehát tájékozódás­ra, erőfelmérésre is alkalmat nyújt. A színhelyek mindegyike rajt­ra kész. A Rába-parti korcsolya­pályán lelátót is építettek a va­sárnapi lovasszámhoz. (Az első lovas 9 órakor száll nyeregbe.) A szombat esti megnyitón a fanfárok hangjaira vonultak be a csapatok a városi sportcsarnok küzdőterére. A részvevőket dr. Lakatos László, a városi pártbi­zottság első titkára, a verseny fő­védnöke köszöntötte. Ezután a gyermek tám­aszo­k, népi táncosok é­s zenekarok csaknem kétórás színes, látványos műsora követ­kezett. (takáts) Sportolóink külföldön Németh és Szalma győzött ATLÉTIKA. A brüsszeli Hey-­ sel stadionban pénteken este 50­0 ezer néző volt kíváncsi az Ivo van Damms nemzetközi emlék­­verseny küzdelmeire. A viadalon számos olimpiai bajnok és helye­zett is rajthoz állt. A magyarok közül Németh Miklós 85,28 mé­­­­teres dobással megnyerte a ge­­relyhajítást, a távolugrásban Szalma László szánjén az első helyen végzett, eredménye 812 centiméter volt. A női magasug­rásban Mátay 185 centivel a har­madik lett a kanadai Brill (190) és a lengyel Kielan (190) mögött. Az egymérföldes síkfutást az angol Ovett 3:51.6 perccel nyer­te meg, a rúdugrásban a francia Vigneron 570 centiméterrel lett első. Az olasz Mennea a 200 mé­teres­­síkfutásban 20.05 másod­perces idővel ért célba. SPORTLÖVÉSZET A lengyel­országi Bydgoszczban folytatód­tak­ a sportlövő IBV küzdelmei. A svorszü­etőnisztály-versenyben az első két helyet magyarok sze­rezték meg. Dobsa Aladár győ­zött 595 körrel, Oláh Imre (592) ezüstérmes lett. Salakmotor Miskolc város nagydíjáért Miskolcon, a népkerti sportte­lepen, háromezer néző előtt kez­dődött meg a város nagydíjáért ren­dezett salak­motoros - versen­y. Szombaton az elődöntő futamo­kat rendezték meg hét ország — Ausztria, Csehszlovákia, Len­­gyelország, Jugoszlávia, Új-Zé­­land, az NDK és Magyarország — salakmotorosainak részvételé­vel. A legjobbakat kiemelték, ők csak a vasárnapi döntőben in­dulnak. A szombati verseny alapján a 16-ból a legjobb kilenc helyezett csatlakozik hozzájuk. A 18. futamban a jugoszláv he­­rcec hibájából Jakab és az oszt­rák , Unk bukott, és nem verse­nyezhetett tovább. Kekecet a ver­senybíróság kizárta. A megtar­tott 20 futam alapján a vasár­napi döntőbe jutottak: Sziráczki István (magyar), 14 pont, Szőke (magyar) 13 p., Gri­­go (magyar) 11 p., Nowak (len­gyel) 10 p., Dominik (csehszlo­vák) 9 p., Jakab (magyar) 9 p., Kekec (jugoszláv) 9 p. helyé­ről később döntenek, Kaunas (csehszlovák) 9 p., Rembas (len­gyel) 8 p. E­R­E­D­M­É­N­Y­e­k f­­e­s­t­m­é­n­y A JUNIOR KOSÁ­RLAB­DA EURÓ­­PA-B BAJN­OKSÁG pénteken megkez­dődött Jugoszláviában. A rendezők a­­részt vevő tizenkét együttest két csoportba osztották. Az első fordu­ló eredményei — A csoport: NSZK —Törökország 87 :86, Jugoszlávia— S­védorsz­ág 166:77, Szovj­etun­ió—Ol­as­z­­ország 94:83. B csoport: Csehszlo­vákia—Franciaország 77 :6­6. Bulgária— Belgium 811: 74. S­p­an­y­ol­o­rsz­ág —Iz­rael 91:70. NAGY MEGLEPETÉS­SEL folytató­dott az innsbrucki olimpiai jégpa­­lotában a jégkorong Európa Kupa. A finn bajnok Tappara Tampere 10:2­­ arányban győzött a csehszlovák Slo­van Bratislava ellen. A másik mér­kőzésen a CSZKA Moszkva 7:1 arány­ban verte a svéd AIK Mod­ót. A tornán a szovjet együttes vezet 4 ponttal. AZ EJTŐERNYŐS-VILÁGBAJNOK­SÁGON a bulgáriai Kazans­kban új­abb bajnokot avattak. A nőknél az abszolút világbajnoki­ címet az összetettben (a stílusugrás és a cél­­baugrá­s alapján).... az NDK-beli Liina­­W­aldhoff szerezte, meg. Wald­hoff a stílus­ugrásban harmadik, a cél­baug­­rás­ban hatod­ik lett. BEZÁRTA KAPUIT Mihályiban­­ a győri egyesületek ifjúsági és serdü­lő birkózóinak edzőtábora. A hu­szonöt fiatal másfél hét alatt na­ponta több órát edzett, testnevelő ta­nárok és szakemberek irányításával. Ezenkívül előadásokat hallgattak s­porttört­énetiről és a birkózás sza­bályairól. KASZPAROV ÚJRA GYŐZÖTT a junior egyéni sakkvilágba­jnokságon, Dortmund­ban és hat forduló után 5,5 ponttal vezeti a mezőnyt. A má­sodik helyen a svéd Akesson és az argentin Tempo­ne áll, 4,5—4,5 pont­tal. Msotlr Hírlap POLITIKAI NAPILAP Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: VARGA JÓZSEF és JABORI ANDRÁS Felelős kiadó: SIKLÓSI NORBERT a Lapkiadó Vállalat igazgatója­­ © Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vezető: Soproni Béla vezérigazgató Terjeszti a Magyar Posta INDEX: 25007 HU ISSN 0133-­ 906 Magyar Hírlap ' 1 "