Magyar Szó, 1947. december (4. évfolyam, 293-318. szám)

1947-12-01 / 293. szám

4 Jl Partizán nyerte Tito marsal serlegét PARTIZÁN—NASA KRILA 2:0 (2:0) SZARAJEVÓ—SZLOGA 4:1 (2:0) Befejeződött a nagy torna, a Ju­­­goszláv labdarúgás eddigi legna­­gyobb szabású, legszélesebb alapokon nyugvó küzdelme, a Jugoszláv Ku­pa. A résztvevő 341 csapat közül csak egy maradt, s ez az egy a Par­tizán, a múltévi országos bajnok. Ha csak ezt tekintenénk, azt hi­­hetnők, hogy a Jugoszláv Kupa küz­delnei simán folytak, és győztek az esélyesek. Igaz, az első helyet a Par­tizán szerezte meg, de közben a küzdelmek során számos nagycsapat vérzett el kisebbekkel szemben is Nem került be például még az elő négy közé nem a zágrábi Dinamó, a szpliti Hajduk, a Crvena Zvezda és az első liga számos más csapata, ellenben bekerült két másodikligás, a Nasa Krila és a Szloga, sőt a dön­tőben is egy elsőligás és egy má­sodikligás csapat mérte össze erejét. Szóhoz jutottak tehát a Jugoszláv Kupában az alsóbb osztályú csapa­tok is, sőt az első nyolc között még ott találjuk a prjevljei Jaki­­csot. Mindennek alapján nyugodtan állíthatjuk, hogy a Jugoszláv Kupa teljesítette egyik nagy feladatát megnyitotta az utat az érvényesü­lés felé a kiscsapatok előtt A másik tanulság, amit levonha­tunk a Jugoszláv Kupa küzdelmei­ből, kézenfekvő, ha tekintetbe vesz­­szük, hogy milyen két csapat jutott a döntőbe: az egyik a Partizán, a Jugoszláv Hadsereg Központi Ott­honának csapata, a másik pedig a Nasa Krila a légierők csapata. A két első tehát a népi hadsereg so­raiból került ki, ez pedig azt mu­tatja, hogy a hadseregben élénk és szervezett sportélet folyik. Vájjon elmondhattuk ezt a régi Jugoszlá­via hadseregéről is? A Jugoszláv Kupát, Tito marsal­nak, a hadsereg legfőbb parancsno­kának serlegét tehát éppen a had­sereg csapata nyerte el, miután a döntőben legyőzte a hadsereg egy másik együttesét. Ez külön jelen­­séget adott a Jugoszláv Kupa ez­­évi küzdelmeinek. A harmadik helyet a szarajevói Szarajevó együttese vívta ki, miután legyőzte a noviszádi Szlogát. A vasárnapi mérkőzések eredmé­nye a következő: SZARAJEVÓ—SZLOGA 4:1 (2:0) A noviszádi Szloga, amely az elő­döntőben 4:0 arányú vereséget szen­vedett a Partizántól, a Szarajevóval szemben is alulmaradt. A szarajevói ligacsapat nagyjából már az első félidőben bebiztosította győzelmét. PARTIZÁN—NASA KRILA 2:0 (2:0) A Partizán együttese már első fél­időben két góllal megterhelte el­lenfele hálóját, éspedig Jezerkícsés Szimonovszki révén. A második fél­időben már nem változott az ered­mény. A mérkőzés után a középdöntő négy csapata felsorakozott a pályán és Babics tábornok rövid beszéd ke­retében üdvözölte a hadsereg győz­tes csapatát. Beszédeit Hadseregünk legfőbb parancsnokának, Tito mar-­ salnak az éltetésével fejezte be. A I ■cözönség lelkesen éljenzett. A Partizán nevében Brozovics csa­ I­patkapitány vette át a serleget és s néhány szóval k fejezte a hadsereg t­agjainak legfőbb parancsnoka I­ránti szeretetét. * Mezei futás ( topolyai gimnazistái) megszégyed­tette át az Egységet Topolya, november hó. A topolyai vegyes algimnázium példásan megszervezte őszi mezei futóversenyét. Mindazok, akik je­lentkeztek, már hetekkel ezelőtt megkezdték a rendszeres edzést. Ennek megmutatkozott az eredmé­nye. A versenyen 370 tanuló állt starthoz, közöttük sok leány is, és hála a megfelelő előkészületnek, va­lamennyien végigfutották a kije­lölt távot. A topolyai gimnazisták tehát csú­nyán megszégyenítették az Egység testnevelési egyesületet. Az Egység­ből ugyanis, mint ismeretes, mind­össze 27 futó állt starthoz az őszi mezei futóversenyen, a gimnazisták viszont majdnem tizennégyszeresen túlszárnyalták ezt a számot. Ahe­lyett tehát hogy a testnevelési egye­sület járna elől jó példával a sport­­ népszerűsítése és tömegesítése te- I vén, neki kell példát vennie a gim­­­nazistáktól. Ez mindenesetre jellem­­­ző a topolyai sportvezetők hanyag­ságára. A szuboticai építészeti technikai iskola tanulói majdnem teljes számban részt vettek a mezei futóversenyen. Az egyes osztályok kü­lön-külön ren­dezték meg versenyüket. A végle­ges­­eredmények a következők: Nők: 800 méteres távon 1. Pocsu­­csa Ljubica 4 p, 2. Defler Szilvia 4,15 p. 1000 méteres távon 1. Bo­­zsanics Szlavka 4,20 p, 2. Kovács Julia 4,30 p. Ifjak: 1000 méteres távon 1. Bo­gár Imre 3,05 p, 2. Détári Miklós 3,06 p. 1500 méteres távon 1. Kátai József 5,15 p. 2. Bogojevac Milán 5,25 p. 2000 méteres távon 1. Sáf­rány Sándor 6,50 p, 2. Lázics Mio­­drág 7,25 perc. Molnár József, Szubotk­a sz.-------------------------------------------­ A közgyűlésen vállalt kötelezettség értelmében tavasszal stadiont épít a zrenyanini Proleter A zrenyanini Proleter hétfőn tar­totta rendes évi közgyűlését. Az egyesület tagjai szép számban je­lentek meg. Sztankov Híja titkár beszámolt az elmúlt évi munkáról. A beszámoló lényegét a sikerek ké­pezték, a hibákról és mulasztások­ról nem nyújtott elég világos képet. A beszámoló utáni vitában m­egtár­­gyalták az egyes elvesztett mérkő­zések okait A vitázók komoly hi­bát követtek el, mert állandóan a »pechet« emlegették, és soha a fel­készületlenséget. Hiba még az is, hogy a tagsági díj kérdését nem tisztázták és még most sincs meg­állapítva az egyesület tagjainak szá­ma. Az eddigi vezetőség felmentése u­­tán az öttagú jelölőbizottság aján­latára Cvetanov Rada lett az elnök és Sztankov Iílja a titkár. • Az új vezetőség egyhangú megvá­lasztása után felolvasták az új kö­telezettségvállalásokat. A tagsági díjakat a jövőben pontosan besze­dik, az aktív sportolók számát 640-re növelik, a jelvényszerző verseny­ben 200 újabb versenyző indul, az üzemi testnevelési csoportokon át 1000 új tagot beszerveznek a test­nevelésbe, tavaszra egy nagy sta­diont építenek és a 25 méteres ú­­szómedencét 50-re nagyobbítják.­­ Rendbehozzák továbbá az egyesü­let otthonát, építenek egy téli és egy nyári tekepályát. Végül köte­lezettségként vállalták, hogy 500 sportoló jár el rendszeresen az ál­talános testnevelési órákra. Habár eredményekkel is dicseked­het a zrenjanini Proleter, meg kell állapítani, hogy még sokkal jobb munkát végezhetett volna. A tava­lyi szép eredményeket tekintve­­a kosarazók az országban a negyedik, az úszók Vajdaságban az elsők, a vivők a Szerb Népköztársaságban ( elsők), az új vezetőség helyes irá­nyításával a zrenjanini Proleter a jövő évben az ország legjobb egye- s sületei sorába kerülhet. S. L. 1 Magyar Szó északi zóna ZENTA: EGYSÉG (NOVISZAD)—JEDINSZTVO K­J (1:0) Gyenge színvonalú mérkőzést vívott a két csapat. Az első félidő egyenlő erejű ellenfelek küzdelmét mutatta, szünet után a hazai csapat némi fö­lényben volt, de az Egység védelme Jó1 működött. A helyzetek alapján a Jedinsztvo győzelmet érdemelt volna. A 28. percben Németh távoli lövéssel az Egységnek szerezte meg a vezetést. Szünet után a 6. percben Száraz egyen­lített. Az Egységből Német, Fodor és Buzgó, a Jedinsztvóból pedig Horváth, Vörös és Juhász érdemel dicséretet. K. I­, Zenta, Z KÉNY AMIN: PROMOTER—SZRÉM 2:2 (2:1) Mintegy 1000 főnyi közönség előtt ■ találkozott a két csapat. Tapavlcki já-­­­­ékvezető (Pancsova) gyengén vezette­­ a mérkőzést, s jórészt ezzel magyaráz­­­­ható, hogy a játék durvaságban sok­­­­szor túllépte a megengedett határokat. Azonkívül a zrenyanini csapat másod­i­dik gólja szabálytalan volt, mert Nin­­i­kov kézzel ütötte hálóba. A 12. perc­ben Perl szerezte meg a vezetést, majd I Ninkov 2-re emelte a gólok számát. A 42. percben Belovics szépített az eredményen. Szünet után a Szrém fö­lénybe került és a szél is támogatta. Az egyenlítést mégis csak a 42. perc­ben szerezte meg Szednar tizenegyes­ből. I. L.S­zrenyanin, VERSEC: EGYSÉG (TOPOLYA)—JE­DINSZTVO 2:2 (2:1). DERELYACSA: OKTOBER 6— SPAR­TACUS 4:0. A Zomborba kitűzött Szloboda—Po­let mérkőzés elmaradt. Vajdaság ökölvívó bajnoksága SZLOGA (Noviszád)—SZLOGA (Er­­devik) 14:2 Vajdaság ökölvívó csapatbajnoksága keretében tegnap, mintegy 800 néző előtt találkozott a noviszádi és az er­­deviki Szloga ökölvívó együttese a no­viszádi kulturotthonban. Előmérkőzés­­ként 13 pár pionír mérte össze erejét A főmérkőzés eredményei a követ­kezők: Ilics (Noviszád) a második me­netben kiütéssel győz az erdeviki Di­­mics ellen. A noviszádi Kosztics az első menetben kiüti Polákot. Matica (N) pontozással győz Radokovics el­len. Az erdeviki A­damovics pontozás­sal győz a novis­ádi Teleki ellen. A noviszádi Szenderák az első menetben kiüti Tomasevicset. Pocman az első menetben kiüti az erdeviki Hadzsicsot. A noviszádi Legyenae a második me­netben kiütéssel győz Zsikics ellen.­­ Sztaniszavljevics n. pontozással legyő­­­­zi Deszpotovicsot. Sztaniszavljevics X.­­ pedig bemutató mérkőzésen pontozás­sal győz Dzsoc ellen. A végeredmény 14:2 a noviszádi válogatott javára. A noviszádi ökölvívók valamennyien­­ megérdemelték a győzelmet. Mind kon­díció, mind technika szempontjából fe­­­­lülmúlták az erdeviki együttest. Érde­mes megjegyezni, hogy az erdeviki ökölvívók elég jó technikával rendel­keznek, de kondíciójuk egyáltalán nem­­ elegendő egy ilyen komoly találkozóra. PROLETER (ZRENYANIN)— JEDINSZTVO (ZENTA) 11 :5 Vasárnap Zrenyanin­ban mérte össze erejét a két csapat a vajdasági baj­nokság keretében. A Proleter 11:5 arány­ban győzött. Mindkét csapat küzdelem nélkül nyert két-két mérkőzést, mert az ellenfélnek nem volt versenyzője a megfelelő súlycsoportban, így papír­­súlyban küzdelem nélkül győzött a zrenyanini Jovanics és Vojnovics, lég­­súlyban pedig a zentai Boros és Be­­rec. Pehelysúlyban Kis (P) győzött a zentai Törköly ellen. Ez volt a leg­szebb mérkőzés. Váltósúlyban Magyar (P) legyőzte Huzsvárt, könnyűsúlyban Luki­es (P) döntetlenül végzett Dömé­vel, középsúlyban pedig Krpucsin (P) legyőzte a zentai Almáéit, akit a já­tékvezető szabálytalan ütés miatt disz­kvalifikált. S. Zrenyanin. * OKTOBER 6—POLET (ZOMBOR) 15:1 A két ökölvívó együttes Kikindán mérkőzött. Az Október 6 fölényesen győzött 15:1 arányban. ■ VA—............ — SPORTHÍREK A felsőmuzslyai Lehel sportegyesület igen gyengén dolgozik. Az őszi mezei futóversenyre egyáltalán semilyen elő­készületeket sem tett. Ugyanez a hely­zet a Jelvényszerző versenyek tekinte­tében. Nemcsak Jelvényszerző verseny nincs, hanem a sportolókkal egyálta­lán nem ismertették a versenyek jelen­tőségét. A téli sportokra ugyancsak nem tettek semilyen előkészületet, az egyet­len aktív szakosztály a labdarúgó. Más szakosztály egyáltalán nem működik. A vezetőség nem képes a feladatokat végrehajtani. Mindent elintéznek azzal, hogy „lehetetlen megvalósítani." Pataki J. * A­melyet Kladivár vasárnap Alsólend­­ván játszott a Naftával. A hazai együt­tes 3:1 (2:0) arányú győzelmet aratott. A Nafta góljait Török rúgta. A hazai együttesből Török és Gerencsér, a ven­dégek közül pedig Csater és Zidar voltak a legjobbak. K. L A Partizán kosárlabda tornája Egység-Proleter 43:38(25:25) A Partizán kosárlabda tornája ke­retében szombaton este mérte össze erejét Noviszádon a Kultúrotthon tor­natermében az Egység és a zrenyanini Proleter. A találkozó mintegy három­száz néző előtt folyt le. A főmérkőzés előtt az Egység ifjú­sági és a Szloga B. csapata mérkőzött. Nagy küzdelem után az Egység győ­zött fél kosár különbséggel 39:38 arány­ban. Utána a Proleter és az Egység női csapata barátságos mérkőzést játszott. A mérkőzés elején a noviszádi lányok nagy előnyt szereztek, de a vendégek egyenlítettek, s félidőben már 11:9-re vezettek. Szünet után kidomborodott a vendég technikai fölénye és biztosan győztek 25:17 arányban. Kosárdobók a Proleterből: Engeldinger 12, Kószó 1, Horváth 4, Kovács 3, az Egységből pe­dig Milic 12, Fábián és Koroknál 2—2, Kurilla 1. Ezután került sor a főmérkőzésre. A két csapat mindvégig szép és izgal­mas küzdelmet vívott. A mérkőzés ele­jén úgy látszott, hogy a zrenyaninnal, a Partizán és a Metalac legyőzése után Noviszádon is győzedelmeskednek. A noviszádi fiúk azonban később felül­kerekedtek és félidőben 25:25 volt az eredmény. Szünet után az Egység a lassú já­tékot szorgalmazta, s ez a taktika be­vált. Mindjárt kezdés után két kosaras előnyt szerzett, ezt azonban a zrenya­­niniak kiegyenlítették. Ekkor hatalmas küzdelem fejlődött ki. Hol az egyik, hol a másik csapat ért el kosarat. Az Egységnek mégis sikerült hétpontos előnyhöz jutnia. Amikor pedig a zre­­nyanini együttes elvesztette legjobb emberét, Lóczit, akit négy személyi miatt a játékvezető kiállított, végleg megpecsételődött a Proleter sorsa. A heves küzdelmet jellemzi egyébként, hogy Lóczin kívül még három játékost kiállított a játékvezető, éspedig a Pro­leterből Drobacot, az Egységből pedig Ballát és Hrabovszkit. Végeredmény­ben az Egység 43:38 arányban győzött. Kosárdobók: az Egységből Demsár 26, Kovács 8, Hrabovszki 4, Kaszper és Balla 2—2, Balaton 1, a Proleterből Lóczi 14, Novákovics 9, Gerdov 7, Dro­­bac 3, Ambrózi és Pataki 2—2. Az Egy­ség Jobb taktikájának , jobb erőnlé­tének köszönheti győzelmét. A győztes csapatból főleg Demsár gyors és ered­ményes játéka emelkedett ki. Ismét válogatott formában van. Jó volt még Kamenkovics, Kovács és Hrabovszki. A Proleterből kimagaslott Lóczi tech­­nikás játéka. Kívüle főleg Putnik ér­demel dicséretet. 1947. XII. 1. Az oszijeki Proleter labdarúgói győztek Szoboticén Proleter — Szloboda 2:1 (Oil) Vasárnap érdekes barátságos labda­rúgó mérkőzést játszottak Szuboticán. A Szloboda az oszijeki Proletert látta vendégül. A mérkőzést mintegy 2500 főnyi közönség nézte végig. Játékve­zető Szkenderovics. Proleter: Tretinyák — Kis, Majer — Wehner, Nagyszombati, Tikasz — Ada­­movics, Vekics, Dvornics, Petrovics, Pemar. Szloboda: Lázics — Kopunovics, Csi­kós I. — Szabó-Rác, Sztantics, Saha­­nov — Antunovics, Pletl, Ognyanov, Vukov, Jegics. A mérkőzés a Szloboda támadásaival kezdődik, s Jegics már az első perc­ben nagy helyzetet hagy ki. A 4. perc­ben Antunovics beadását Ognyanov be­lövi, majd négy perc múlva Jegics öt méterről a kapus kezébe gurít. A Pro­leter csak ritkán támad. A 38. percben Adamovics erős lövését Lazics szépen védi. A 44. percben Pretl még a ka­­a­pust is kicselezi, de három lépésről kapu mellé gurít. Szünet után megváltozik a játék képe és a Proleter támad. Ennek meg is van az eredménye, mert Adamovics védhetetlen lövéssel egyenlít. A 25. perc után ismét felülkerekedik a Szlo­boda és olyan iramot diktál, hogy min­denki bizonyosra veszi győzelmét. Gólt azonban nem tud elérni. A 40. percben kavarodás támad a Szloboda kapuja előtt, előbb Vekics, majd Dvornics lö­vése is embertől pattan vissza, majd Dvornics másodszori lövése mégis meg­találja az utat a hálóba. A hátralévő öt percben a Szlobodának háromszor is alkalma volna egyenlítésre, de két­szer Jegics, egyszer pedig Ognyanov hibáz jó helyzetben. A győztes csapatból Nagyszombati, Adamovics és a közvetlen védelem, a Szlobodából pedig Ognyanov, Pletl, Il­­zics és a hátvédpár érdemel dicséretet K. Z. h­irdetések ANGORAFONALAT veszek. „TEXTUM' FARIVGÓ JÁNOS, Bácstopolya, elvesz- Novtszád. Jjugoszlovenszke Armljenih tejje cukorjegyét. Érvényteleníti. 9285-5 - HASZNÁI­T üvegeket Farma - vvéev.- ''KLIVeCSKO KATALIN, Bácstopolya, szerel­őlatszeris üvegeket' vési He- elvesztette csillagos igazolványát Ér­­nie, vegyi üzem, Noviszád, Nikole Tes­­vényteleníti. 1)?86-5­4 d!; u U kötött* 78ele2n,CSk8a»1701 SZOKOL JÁNOS, Bácstopolya, elvesz­- ____________ tette K könyvecskéjét. Érvényteleníti: BÁ­C­STOPOLYAN, Csantavéri ut 3203 9287-5 hi’ e'af; KUCSERA MÁRIA, Bácstopolya, elvesz­tethető. Érdeklődni ugyanott, 9289-1­g bejelentőlapj­át- Érvénytelenü­l. KOMPLETT habköris hálószobabutói '____________________________________9283~3 eladó. Szenti asztalosüzem, Szubotica, PAROCS ILONA, Krivaja, elvesztette Jugovicseva 7. Telefon: 411. 9264-1 gsikorica elszámolási lapját.­ Ezúton él­................................................................................. vényteleníti. 9283-5 1 DRB. 7 ÉVES fekete kanca jegy- —-----------—-------------------------- , nélküli törzskönyvezett, 1 drb. 2 és fél TÓTH JÁNOS, Sztara Moravica, elvesz éves fekete jegynélküli engedélyezett tette arcképes igazolványát, népfront csődör, 1 drb. 7 éves sárga paripa és igazolványát. Ezúton érvényteleníti: 1 drb. 1 és fél esztendős amerikánez 9282­5 csődör eladó. Érdeklődni lehet Zenta- —‘Z~~.------------------------­hírese Horti Imre 0977 1 ROMITS GUSZTI, Sztára Moravica, el­híressor, Horti Inne._____________9277-1 vegztette vásárlási könyvét. Ezúton ér-1 FÉL HÁZ ELADÓ Zen­tán a Tornyost kényteleniti.________________________9281-5 ut 51 sz. alatt. Több helyiségből áll. ZOLNAI ISTVÁN, Sztára Moravica, el- Mérnökileg elkülöníthető. Több mint vesztette 18 drb. juh tárlatleveleit és 50 éve lóforgalmu kocsma és Jünzer- arcképes Igazolványát. Kéri a becsü­­üzlettel. Érdeklődni Kálmán Ferenc fetes megtalálót, 100 dinár jutalom él­vendéglősnél, Jovana Szuboticsa 40 és lenében adja át Szloga Istvánnak. El­­özv. Majoros ülésnénél, Tomyosi itt lenkező esetben az iratokat ezúton ér- 14. 9278-1 vényteleníti. 9280-5 K I SAIM IBREIMOV és Bajram Ibrehnov, I Zénta, elvesztették a könyvüket. Er­a Vényteleníti. 9272-3 TeX ,tettetért­ír JOVÁNKA BURMÁN, Zent*, elvész­bfásné Zen^, 9271 3 tette miUcU bejelentőjét. Ezúton ér­ 1 * 92762 Vényteleníti.________________________9273-5 BÁNKOVICS SZÁVÓ, Dolina, elvesztet- A szigboticai Ipartestület mestervizs­­te bejelentőjét. Érvényteleníti. 9274-1 ga tan­folyamot szervez, a tanfolyamon ---------------------—7—~— -------------------­részt vehet minden iparossegéd, aki BOCAn LAJOS és felesége, Zenta, el­­legu­lább 2 éve dolgozik a szakmájában, vesztették bejelentő lapjukat Ezúton /L tanfolyamra való beiratkozási díj érvénytelenítik._____________________3275-* 100 din. A tanfolyamra lehet Jelent­­­kezni az ipartestület Irodájában min- m JR M­in­den nap a hivatalos órák alatt. .bJ M /m­jTM ||% Vezetőség: 4^*0 9268-7 _ A VAJDASÁGI NÉPFRONT NAPILAPJA KrnPC 1! Dl ’ Megjelenik szerda Kivételével naponta *tll ii U J U il szerkesZtő KEK ZSIGMOND szerkesztőség és kiadóhivatal Noviszád Jrttandó alkalmazásra 2 köny- Generalisszimusz* Sztaljint 16/1 em I / Tel 25-89 IS velőt, 3 segédkönyvelőt, i kai- vidéki szerkesztöségek szubouca No kulánat, 1 statisztikust. Uprava *T­.' lokalnth preduzetya, Sztara Ka­­mo marsal u (DASzP-pai szem .) TeL. 234 - Zent*: az .Eugen nizsa, Bácska. 9284 ..tben. - Topolya: a Néptrop­­­ájában Tel. 91. Előfizetési ért . __________ 1 hónapra , dinár.