Magyar Szó, 1971. május (28. évfolyam, 118-147. szám)

1971-05-31 / 147. szám

Hétfő, 1971. május 31. NYUGAT Rovinj—Trešnjevka 2:2, Ru­­dar—Split 4:1, Rijeka—Ljublja­na (elhalasztották), Sibenik— Karlovac 6:1, Varteks—Őri jent 2:2, Zagrebački plavi—Zelezni­­čar 2:0, Jedinstvo—Mura 2:0. A zágrábi Metalac és Zagreb sza­bad volt. A SORREND: Rijeka és Rudat 43—43, Zagreb 42 pont. DÉL Iskra—Buduénost 1:1, Lóvéén— Unis 3:0, Leotar—GOSK 1:1, Bo­ráé—Sut jeska 1:1, Bosna (S)— Rudar 2:2, Borac (C)—Igman 2:1. OFK Titograd—Famos 2:1. VEZET: Sut jeska 42, Budué nőst, Bosna és Borac 34—34 pont KELET Rabotnicski—Vardar 2:3, Du­­bočica—Borac 0:0, Nanredak— Trepéa 2:1, FAP—Teteks 1:0 Bregalnica—Radni^ki 1:0, Priš­tina—Sloga 0:0, Zeleznirar—Po­­beda 0:0. MIK—Sioboda 1:1. A SORREND: norac 43, Var­dar 41, Pobeda 33 pont. П Bácspalánka, mintegy 2000 né­ző, vezette Stankovic (Belgrád). Góllövők: Miškov, Marinković és Vuković, illetve Didovic (2' BACKA: Djurić, Sarovié, Ser­­dar, Samardžija, Zelenović, Jo­vanovié, Vukovié, Ilié, Marin­­ković, Miškov, Jovié (László). BSK: Valenéek, Jusanovié, Br­­nié, Matelj, Cop, Skrinjar, Daun berger, Didovié, Hladnik (Gaj­­der), Franié. A Backa szurkolótábora régen látott ilyen nehezen kiharcolt győzelmet. A felázott pálya, a kelleténél magabiztosabb palán­­kai csatárok és főleg a vendé­gek a vártnál nagyobb küzde­niakarás ugyancsak megizzasz­totta a gólarány javításra váró közönséget. A szlavónbródi együttes lelkesedésben fölülmúl­ta riválisát. Haliias küzdelmé­vel kis híján meglepetést kel­tett, mert bár mind a kétszer a palánkaiak szerezték meg a ve­zetést, még azon nyomban a ke­délyek lecsillapodása előtt egyenlített. A Backa góljai a 6. és a 27. percben estek, a ven­dégeké a 10. és 32-ben, a szla­­vonbródiak különösen a második félidő elején kezdeményeztek, a Backa védelme azonban ren­dezte sorait, a csatársor játéká­ba meg László és Vukovic vit­tek lelket, úgyhogy a 72. perc­ben rúgott Vukovic-gól révén meg is született a várva várt győztes gól. A hazai együttesből Sarovic, Vukovic és Sülic je­leskedett, a vendégeknél Valen­­cek és Didovic tűnt ki. VARGA­Ňa, Begié, Vraié, Grevinger, Belic (Drakulic), Karapan­­dža és Gruja. Spartacus: Zaklanovié, Tér zió, Kustudié, Ilovac, Cetina, Gašić, Jurkovié, Jezsevics, Jovióió, Birovljev, Andrié. A vendégcsapat jobb volt. Megérdemelten vitte el mind a két pontot. Sikerült visz­­szavágnia az ősszel elszenve­dett vereségért. Már a 11. percben vezetett a Sparta­cus, amikor Jurkovic ello­pott egy hazaadott labdát és nyugodtan a hálóba vág­ta. Ugyanez a játékos azon­ban 20 perccel a meccs vé­ge előtt szemtől szemben állt a kapussal, de képtelen volt gólt lőni. A második félidőben mintegy 25 per­cig nagy nyomás alatt volt Zaklanovic kapuja, de a szabadkai fiúk nyugodtan és erélyesen védekeztek. Jurkovic aranyat érő gólja Metalac-Spartacus 0:1 (0:1) Eszék, 1000 néző, vezette Barbaric (Újvidék), gólszer­ző Jurkovic a 11. percben. Metalac: Spehar, Milino­­vic, Culin, Rupnik, Semej- Nagy nehezen Bačka-BSE 3:2 (2:2) 128. KISKERE­S­ZTRE­JTVÉ­NY VÍZSZINTES SOROK: 1. Sportág, 6. Energia, 7. Fél­teke, 8. Tagadószó, 9. Tatár fejedelem, 10. Az EAK szerbhorvát elnevezése, 11. Cselekedet, 13. Banjalukai gépkocsi jelzés, 14. Szemé­lyes névmás, 15. Majdnem vág, 16. Személyes névmás, 17. Zavar, 19. Szerbhorvát mutatószó, 20. Szóösszetéte­lekben belsőt jelent, 21. Eu­rópai nemzet, 22. Vissza­­indulatszó, 23. Teljes ház­tartási cikkeket gyártó üzem, 24. A ruhát díszítik. FÜGGŐLEGES SOROK: 1. Írásbeli tudásellenőrzés, 2. Véredénye, 3. A gyengébbik nem, 4. Virágrész, 5. Muzsi­kál, 9. Emelet, horvátul, 10. ... lapu, gyógynövény, 12. Híres, előkelő, kiemelkedő, 13. Kelleim, 15. Tejtermék, 16. A fenyő termése, 17. Ví­­zi állat, 18. Gége, 21. Lám, 23. Kutya. Ez igen, vajdasági csapatok! Két pont már a Proleter előnye - Menekül a Novi Sad - A Spartacus utolérte az Osijeket - A Bucká­nak és a Hajdúknak már a haja sem görbülhet meg „Sztálingrádi csata“ a Hereskertben Novi Sód—Osijek 1:0 (1:0) zőjének jogát is. A mérkőzés nagy fontosságú rányomta pe­csétjét mind a 90 percre, s talán csak egy igazán jó bíróval le­hetett volna másmilyen, mint amilyen volt. Nem hiszem, hogy lett volna ennyi szabálytalanság egy meccsen a Hereskertben mint tegnap. A Novi Sad megérdemelten győzött, mert a 36. percben egy olyan gólt láttunk, amilyent csak angol meccseken láthat az em­ber. Sztamevszki belőtt szabad­rúgására Jovanovic métereket úszott, és fejesgólja igazi élmény volt. A következő pillanatban azonban a hazaiak ereiben meg­hűlt a vér, mert a labda Sabor feje fölött a keresztfán csattant. Szerencséje volt a Novi Sadnak, de ugyanilyen szerencséje volt egy negyed órával azelőtt az eszéki kapusnak is, amikor Ka­kic 35 méteres szabadrúgása ott csúszott le a félfáról, ahol az össze van ácsolva a szemöldök- félfával. A bíró minduntalan fújt, szinte szétfújta az egész meccset, de még így is annyi parázs helyzet alakult ki mind­két kapu előtt, hogy élvezetes volt a meccs. A 46. percben például ismét az isten mentette meg Sabolt a góltól, Obrador a labda mellé fejelt 5—6 méterre a kaputól, Cordaš pedig 7 mé­terről az üres kapu fölé lőtt. Jevtiének volt jó helyzete két percre rá, majd az 51. percben Kuzmanovic, miután négy védőt is faképnél hagyott, a félfát találta el. Egyórás játék után leállt a Novi Sad, és a vendégek ekkor mutatták meg, hogy az élcsoporthoz tartoznak. Mindad­­ig a Novi Sad volt jobb. És mégis majdnem Jevtic rúgott gólt, amikor gyönyörűen ott­hagyta a védelmet, és lövése centiméterekre a félfa mellett húzott el. Sabol jeleskedett a mérkőzés utolsó fél órájában. Ahogy közeledett a 90. perc, úgy nőtt az idegesség mindkét­ csapatban. Az újvidéki védelem emberfeletti munkát végzett, a vendégek pedig mindenáron egyenlíteni szerettek volna. Mindkét csapat kihasználta jo­gát, és két friss játékost kül­dött a pályára, ez inkább az új­vidékieknek segített, mint a ven­dégeknek. Mindent összevetve a közönség elégedetten távozott a pályáról, mert kedvenceik két olyan pon­tot nyertek, mellyel valószínű­leg bebiztosítják bennmaradásu­kat. A hazaiak közül mindenkit dicsérni lehet óriási erőbevetés­ért, habár Sabol, Jevtic és Po­­povic is jól játszott. A gól pe­dig Sztamevszkit és Jovanovicot dicséri s mivel még mindig ez a labdarúgás sava-borsa, kalap le előttük. A bíró saját életét is megke­serítette. A. F. Heréskerti pálya, 1000 néző, ve­zette Mičunović (Belgrád), góllö­vő: Jovanović a 36. percben. Növi Sad: Sabol, Sztamevszki, Milivojev, Kanački (Todorov), Popovié, Pantelié, Kuzmanovié, Jevtié, Jovanovié, Draganié, Rá­kié (Živankić). \ Osijek: Krsmanovié, Iliéin, Lonéar, Milié, Lonéarié, Hajh, (Miljkovié), Vujkovié, Momirski, Petrović, Obradov, Cordaš (Ma jer). Óriási harcot vívott a két csa­pat, ami érthető is, hiszen az egyiknek a második ligás léte forog kockán, a másik meg eset­leg azzal, hogy elveszti a mécs­esét, elveszti az I. liga selejtez óta Krsmanovic, az Osijek kapusa biztos kézzel fogja ezt a magas labdát. Egy hasonlót azonban képtelen volt feltar­tani, és azzal győzött a Novi Sad 1:0-ra ezen a roppant fontos mérkőzésen. (Ifjú Gábor felvétele) II. súlyemelő-liga Keleti csoport SZABADKA: Spartacus—Dinamo (Pancsova) 363,7:0 (küzdelem nélkül) A vasutascsapat küzdelem nél­kül szerezte meg a két pontot, mert a pancsovai Dinamo nem érkezett meg Szabadkára, így csak a Spartacus versenyzői emeltek. Stipan Vert megpróbált középsúlyban új országos csú­csot fölállítani, ez azonban nem sikerült neki. A hazai együttes jóllehet két ifjúsági versenyző­vel — Tóth Lászlóval és Kiss Ferenccel — fölfiatalítva ver­­senyzett, 363,7 kilogrammal nö­velte eddigi eredményeit, úgy­hogy továbbra is a táblázat el­ső helyén áll. Eredmények: Seller 310 (100— 85—125), Zelić 260 (80—80—100), Kiss 217,5 (65—67,5—85), Vert 320 (115—85—120), Osztrogonác 240 (65—75—100), Tóth 177,5 (50—55— 72,5). MAGYAR SZÓ Kitűnő első félidő Hajdúk—Voždovački 2:1 (2:0) Kula, 2000 néző, vezette Galo­­vac (Szlavónbród). Góllövők: Bašić és Božičić, illetve Djuka­novic. Hajdúk: Tošić, Bošković, Bu­­latović II., Bulatović I., Matié, Božović (Krtolica), Dragas, Bog­­danović, Božičić, Bašić (Skajevs­­ki), Muratovié. Voždovački: Sarar, Savié, Vei-* kovski, Milovanvoié, Jovanovié, Samatović, Rarikovié, Mikié (Ve­­ljié), Djukanovié, Lazarevié (Vlaovié), Titin. Igazi bajnoki mérkőzést vívott a két együttes, játékosai teljes erőbedobással küzdöttek a baj­noki pontokért. Az erős iram és a csúszós talaj már az első tél­időben kivette a játékosok ere­jét, úgyhogy a szünet után lány hűlt az iram, szétesővé vált a játék. A mérkőzés elején a Vož­­dovacki kezdeményezett, a ha­zaiak azonban csakhamar átvet­ték az irányítást, és a 10. perc­ben már a vezetéshez is jutottak. Egy bal oldali támadás után Muratovic két védőt is kicsele­zett, szépen beívelt, és Bašić ha­talmas lövéssel megszerezte a vezetést. A gól után a kulaiak még fokozták az iramot, a ven­dégek beszorultak, és védeke­zésre kényszerültek. Így sem bírták sokáig az ostromot, és a 29. percben ismét baloldali tá­madás befejezéseképp Božović védhetetlen gólt fejelt. A máso­dik gól nem törte le a vendége­ket, veszélyes ellentámadásokat vezettek, és a 40. percben Ran-­­kovic szépíthetett volna. Fordulás után gyenge iramú mérkőzést láttunk, a 65. percben ismét Rankovicnak volt helyze­te, de hibázott. A 84. percben Djukanovic szépített. A Hajduk megérdemelten győ­zött. A csapatból Tošić, Bulato­­vić I., Matic, Božičić és Bašić játszott jobban a többinél, a belgrádi csapatból Safar, Milo­­vanovic, Jovanovic és Djukano­vic tűnt ki Jut 13. oldal LENINGRÁD. — A Szovjetunió olimpiai labdarúgó válogatottja barátságos mérkőzésen 1:1 (1:0) arányú eredményt ért el az osztrák ifjúsági válogatott ellen. PÁRIZS. — Franciország nem­zetközi teniszbajnokságának nyolcaddöntőjében Bowrey (Ausztrália), Maud (Dél-Afrika) páros 5:7, 6:3, 6:4, 6:2 arányú győzelmet aratott Franulovic (Jugoszlávia), Ryan (Dél-Afrika) kettős felett. Férfi egyesben Franulovic 3:0-ra legyőzte az amerikai Gormant, és bejutott a nyolcaddöntőbe. u .I.U Ultim iiiiMti m\­иле 'ti 1/ i 1 1 r vT