Magyar Szó, 1973. április (30. évfolyam, 104-117. szám)

1973-04-23 / 111. szám

2. oldal ­ Proleter nyerte a rangadót A zrenjanini csapat utolérte az Osijekot — Döntetlen Palánkon — Csúszik a čukorički a lépcsőfokokon — A pancsovaiak és a zomboriak jó játéka Proleter—Novi Sad 1:0 (1:0) KELET Вогас—Topličanin 3:0, Trepča—Obilić 1:0, Vlaznimi —Radnički (P) 2:2, Bregal­­nica—Sumadija 1:2, Pobeda —Sloga 4:0, Kumanovo—Te­­tekis 1:1, Tikveš—Sloboda 1 :,0 Priština—FAP 4:0, Radničkj —Napredak 0:2. Az élcsoport: Borac 37, Prištma 36, Sumadija 34, Napredak 32, Trepča 32, Rad­­nički (K) 30 pont stto. Zrenjanim, 4000 néző, já­tékvezető Markovic­­Belg­rád. Góllövő: Kanaeki a 39. percben. PROLETER: Sarovié, Draš ković, Glišin, Kanački, Ege- Ija, Dakić, Mišić (Dublje­­vić), Sučević (Spasić), I. Ra­­đosavljević, Kovrlija, Vido-NÖVI SAD: Vukovid kovac, Milivojev, Draganić, Popovié, Filipovié, Milojko­­vié, Galonja, Pantelié (Jef­­tić), Živadinović, Jeliéié. A két vetélytárs összecsapása mindig igazi labdarúgó-csemege szokott lenni. Csaknem négy­ezer, szurkoló volt kíváncsi rá, ami az idény csúcs. A közönség nem csalódott. A mérkőzés erős iramú volt, és tetszetős játékot hozott. A Proleter ismét jó for­mában játszott, látszik, hogy si­kersorozata nem véletlen. A vendégek nem játszottak alá­rendelt szerepet a mezőnyben, de a csatársor megérezte Adžić hiányát. Az első 15. perc változatos játékot hozott. A 15. percben Dakic és Vidovic cseles 18 mé­teres szabadrúgásából a labda óriási helyzetben találta a kö­zépen kiugró Radosavljevicot, de az elhamarkodottan a ka­pusba lőtte a labdát. A gólhely­zet után feljött a Proleter, és veszélyesebbnél veszélyesebb tá­madásokat vezetett, így idővel a sárga-kékek védekezésre szo­rultak. A 18. percben Vidovic veszélyes csavart szögletlövése a felső sarok lécéről pattant a kapu mögé. A 37. percben Draš­­ković fél magas beadására Lu­­čević rövidnek bizonyult, leve­gőben úszva sem érte el a lab­dát. A 39. percben góllá ért a Proleter nyomása. Filipovic ke­zelése miatt szabadrúgást ítélt a játékvezető. Kovrlija ravasz lövése a felső kapufáról pattant Kanački elé, és ő egyből a sa­rokba továbbította. A gól után a Novi Sad Pantelic és Zivadi­­novic révén veszélyeztette a ha­zaiak kapuját, de a lövések vagy mellészálltak, vagy pedig a Proleter védelme Egeljával és Sarovictyal az élen hárított. A második félidő erőteljes Novi Sad-rohamokkal indult. A 46. percben Sarovic pompásan véd­te Zivadinovic 16 méteres lövé­sét, majd ezt követően lábra vetődéssel mentett Milojkovic elől. Az 56. percben a hazaiak növelhették volna előnyüket. Egy, nagy kavarodás után a kapus kiejtette kezéből a lab­dát, de Vidovic elhamarkodot­tan az üres kapu mellé zúdított. A 75. percben a második félidő legnagyobb helyzetét nem hasz­nálta ki a Proleter. Már Vuko­­vic is verve volt, de Kanački ejtett lövése az üres kapu mel­lé ment. A hazaiak a helyzetek alapján akár több góllal is ve­­­zethetett volna. A 80. percben pazar Vidovic-elfutás után a balszélső futtából erős lapos lö­vést eresztett meg, és a vetődő Vukovic bravúrosan kapu mellé öklözte. A Proleter tovább ost­romolta a Novi Sad kapuját, a 87. percben Radosavljevic tiszta gólhelyzetben elügyetlenkedett egy labdát. A 88. percben Vi­dovic elfutása és beadása után elgurult a labda a Novi Sad Ca- N kapuja előtt, senki sem volt, aki a hálóba továbbíthatta vol­na. A mérkőzés nagyon sportsze­rű volt. Csak Milivojev kapott sárga lapot. A játékvezetőnek könnyű dolga volt. HUGO RUSEVLJAN a mér­kőzés előtt kijelentette, hogy csapata 1 pontért utazott Zre­­njaninba, azért a pontért, amit a Proleter az őszi idényben vett el tőlük. Ruševljan a mérkőzés után a következőket mondta: A hazaiak megérdemelték a győ­zelmet. Azt a szabadrúgást azon­ban, amiből a gól született, nem kellett volna megítélnie a játék­vezetőnek, mert előtte a Pro­leter játékosai szabálytalankod­tak. MANOJLOVIC: Csapatom megérdemelte a győzelmet, és akár nagyobb arányban is győz­hetett volna, de a mindenáron való győzelem kötelezettsége nagy lélektani teherként nehe­zedett a játékosokra. Kitűnt: Sarovic, Drašković, Egelja, Da­­kic, Radosavljevic és Vidovic, illetve Cakovac, Draganic, Po­­povic, Miloj­kovic és Zivadino­­vic. Ismét remekeltek a cukorgyáriak Crvenka—Mačva 3:1 (0:0) Crvenka-stadion, 1500 né­ző, játékvezető Urukalo (Beli Manastir). Góllövők: Jovano­­vic az 50., 68. és a 75. perc­ben, illetve Pavlovic a 90. percben. CRVENKA: Svilar, Kara­­džić, Lečić, Bačić, Pintér, Jo vano, Feger (Zárié), Santa, Jovanović, Vlahović, Bešlin. MACVA: Vukadinovié, Mar kovié, Ivanié, Pantelié, Po­­povic, Arsenovié, Todorovski (Milosavljevié), Pavlovié, Ra­­divojevié, JeÚkié, Ivanovié. A múlt heti kitűnő játék után a Crvenka most is helyt állt, és nagyszerű játékkal si­került győznie. A vendégek az első félidőben kitűnően védekeztek, és a hazaiak tá­madásai sem voltak valami veszélyesek. Már a második félidőben megváltozott a kép,, és az ötödik percben meg­született az első gól is. A má­sodik gólt a hazaiak szintén Jovanovic által szerzték meg, melyet egy szép kombináció előzött meg. Pintér kezdett, majd Beslin a 16-oson belül jól foglalkoztatta Jovanovi­­cot, aki sikeresen kijátszotta a vendégek védelmét. A 75. percben a Crvenka közép­csatára ismét feliratkozott a góllövők listájára. Ezek után Beslinnek volt még két ki­váló alkalma, azonban csak önzésének köszönhető, hogy nem végződtek góllal. A já­ték utolsó percében Pavlovic belőtte csapatának becsület­gólját, amely mivel nem va­lami kiváló gólhelyzetből szü­letett, csakis a hazai kapus rossz közbelépésének köszön­hető. Kitűnt a Crvenkából: Jo­vanovic és Jovanic, a vendé­gek közül pedig Pavlovic. Még több is lehetett volna... Dinamo—Radnik 4:1 (2:1) Pancsavia, 2000 néző, vezette Knežević (Eszék). Góllövők: Duv­njak, Zeljković, Vujković (11-es­­ből), Vučković, illetve Zem­ila­­gic. DINAMO: Kajganić, Krimié, Sí­imé (Đilas), Du vajak, Urošev, Deliić, Đorđević, Vuj kovic (Dara iamović), Milenković, Vučković, Zeljiković. RADNIK: Selimovié, Alajbego­­vić, Hadžiefendić (Caušević), Mi­­ražić, Kam. ban, Markovié, Mu-jezinović, Prčić, Duraković, Mi­­jatovié, Zejnilagié. A panics­ovai Dinamó elmulasz­totta az alkalmat, hogy kataszt­­rófális vereséget mérjen a Rad­­nikra. A hazai csatársor sok hely­zetet hozott össze, de tagjai a vendégek 16-osában sokat pepe­cseltek. A vezetést a Radnik sze­rezte meg a 4. percben, am­­ikor Mijatovic átjátszotta magát Si­­micen, beadott és Zem­ilagiénak nem volt nehéz a hálóba to­vábbítani a labdát. Ezután a pan­csovaiak vették át a játék irá­­nyítá­sát, több helyzetet is ki­dolgoztak, de az egyenlítésre csak a 31. percben került sor, amikor Vujkovic Duvnjak elé játszott és az nagyszerű lövés­sel megadásra késztette Selimo­vic kapust. A Radnik egyre ke­ményebben kezdett játszani, s a bíró több sárga lapot mutatott fel. A 37. percben Đorđević erős lövést küldött kapura, s a vissza­pattanó labdát Zelj­kovic véd­­hetetlenül lőtte a hálóba. Egy perccel később a játékvezető durváskodásért kiállította Mija­­tovicot. Az 56. percben Kamiban elka­szálta a büntető területen belül Vučkovićot és a megítélt 11-est Vujkovic értékesítette. Ebben az időszakban a hazai kapusnak alig akadt dolga. A végered­ményt Vučković állította be a 80. percben, mintegy 8 méterről lőtt lapos lövésével. Kitűnt: Đorđević, Vučković és Zelj­kovic, illetve Selimovic. A játékvezető jól bíráskodott. LAKI­M. Savié az új országos párbajtőrvívó bajnok Szkopjéban 30 versenyző részvételével megrendezték Jugoszlávia férfi párbajtőr­­vívó-bajnokságát. A hatos döntőben nagy harc alakult ki Savié és Risztevszki kö­zött. Újravívás után Savié 5:4-re verte Risztevszkit és megszerezte a bajnoki cí­met. 1. Savic (Zeleznicar, Belg­rád), 2. Risztevszki Rabot­­nicski), 3. Anasztaszov (JNA), 4. Mamuzsics (Spar­tacus), 5. Kiss (Zombor), 6. Tóth (Spartacus), P. D. Köztársasági liga 64 részvevő Pancsova nyílt asztalitenisz­bajnokságán Tegnap rendezték meg Pancsova nyílt asztalitenisz­bajnokságát, melyen a ha­zaiakon kívül a dabelyacsai, a verseci és a kovini ver­senyzőik vettek részt. A 64 induló színvonalas küz­delmet vívott, s az első he­lyet a pancsovai Palié sze­rezte meg. A második és a harmadik helyen a debelya­­csai Hegyes és Dimitrijevlé osztoztak. L. M. DERELYACSA: Spartacus— Omladinac 4:5 Eredmények: Varga—Kne­­žević 0:2, Dimitrović—Nova­­ković 1:2, Hegyes—Banjac 2:0, Dimitrovic—Knežević 0:2, Varga—Banjac 0:2, He­gyes—Novakovic 2:0, Dimit­rovic--Barn­jac 2:1, Hegyes— Knejevic 2:0, Varga—Nova­­ković 0:2. NYUGAT Mura—Zagreb 1:1, Rudar —Kozara 1:2, Karlovac—Ru­dar (Lj) 0:0, Maribor—Ori­ jent 3:0, Trešnjevika—Mer­­kator 4:1, Split—Latra 2:4, Rijeka—Varteks 0:0, Sibenik —Sloboda 2:0, Segesta—Je­­dinstvo 1:1. A sorrend: Zagreb 42, Karlovac 36, Maribor 35, Ri­jeka 32, Mura 27, Sibenik 27 pont &tb. DÉL Buduénost—Borac 2:0, Bo­rac—Islkra 2:1, Troglav— Lóvéén 0:0, Rudar—Bokelj 1:0, Unis—Radnik 3:1, Bosna —Leo tar 0:0, GOŠK—Rudar 0:1, Famos—Igman 2:2, Je­­dinstvo—OFK Titograd 1:1. Az élcsoport: Buduénost 33, Famps 32, Leotar 31, Ig­­man 30, Iskra 28, Rudar (P) 28 pont sfcb. SPORTVILÁG BENKO V. Elégedetlenek a palánkaiak BAČKA-OSIJEK 0:0 Bácspalánka, 3500 néző, vezet­te: Berbic (Tuzla). BACKA: Djurié, Serdar, Jova­novié, Samardžija, Serié, Simi­­čić, László, Lambi, Vuékovié, Demeter (Marinkovié), Jovié. OSIJEK: Dugalié, Iliéin, Du­­vandžić, Miliő, Lončarić, Rupnik, Grnja, Cordaš (Lukaéev), Petro­­vić, Majstorić, Žutelija (Cakalo). A palánkai közönség igen elé­gedetlen, de most nem kedven­ceinek játékával, hanem Berbic játékvezető ítélkezéseivel. Az embereknek az a véleményük, hogy vagy szándékosan, vagy pedig tapasztalatlanságból meg­fosztotta a Backát a győzelem­től, mert a hatalmas lendület­tel támadásba kezdő hazaiaknak szárnyukat szegte azzal, hogy a 12. percig három játékosát fel­írta, a negyediket, Samard­iját, pedig kiállította olyan összecsa­pásért, amilyent előtte és utána is tucatjával megengedett mind­két félnek. Az igaz, hogy ezután a kedélyek kissé valóban lecsil­lapodtak, a játék irama is lany­hult, mert a vendégek főként csak védekeztek, széthúzták a mezőnyt, s a tíz emberre csök­kent hazaiakkal szemben köny­­nyebben zöld ágra vergődhettek. A mérkőzés kemény hazai táma­dásokkal kezdődött. Lászlónak már a 2. percben volt egy ki­váló gólhelyzete, amit sajnos el­hamarkodott, a kapu mellé lőtt be. Ezt követően Vučković és Demeter hagyott ki egy-egy százszázalékosnak mondható helyzetet. A 15. percig az Osijek csak védekezett, és nagy ritkán vállalkozott egy-egy ellentáma­dásra. Egy ilyen alkalommal Sa­­mardžić Grnját kissé keményeb­ben vágta föl és a játékvezető kiállította. Még így is egészen a 30. percig nem volt gólszerzési lehetőségük az Osijek játékosai­nak. Ekkor volt Majstorovicnak az egyetlen lehetősége az első félidőben. A szünetig azonban a hazaiak is alábbhagytak, széteső lett a játék. A folytatásban már a vendégek is többet támadtak és Vuckovic, László meg Seric egy-egy helyzetei ellenében Pet­rovic, Grnja és Lukacev bombái veszélyeztették a kiváló Djuric kapus hálóját. Persze, szintén eredménytelenül. Kitűnt: Curié, Serdar és Simicré, illetve Du­galié, Loncarevic és Grnja. A játékvezető ítéletei valóban sok­szor voltak érthetetlenek, és fő­leg a hazaiak számára hátrányo­sak. Végeredményben négy sár­ga kartonnal meg egy kiállítás­sal sújtotta őket, a vendégeknek pedig csak két sárga kartont mutatott fel, pedig épp oly ke­ményen játszottak, mint a Backa játékosai. VARGA Ferenc Úgy ismerik a magyarokat, mint a tenyerüket!? . Brzic, a Vojvodina egykori középfedezete meséli, hogy az osztrákok lassított filmeken tanulmányozzák a magy­ar­ támadók játékát Ivica Brzic, a Vojvodina egykori csapatkapitánya, aki már egy éve az osztrák első ligában játszik, haza­látogatott, mivel a bajnokság szünetel a magyar—oszt­rák VB meccs miatt. Nem is annyira az az érdekes meséjéből, hogy hónapok után először vesztett csapata, az Alpine Donan kikapott 7:1-re, mert Popovic ka­pus ujjtörés miatt, Erzic pedig öt sárga lapja miatt nem játszott. Eddig 19 meccsen 20 gólt kaptak, és most egyetlenegy találkozón hetet. Érdekes ez is, de szá­munkra még érdekesebb az, amit Erzic mond az oszt­rákok felkészüléséről az évtized meccsére, melyet va­sárnap játszanak Budapesten a magyar válogatott el­len.­­ A múlt héten tévén bemutatták a magyar válo­gatott edzőmeccsét a Vojvodina ellen — mondja Brzic. — Roppant alaposan készülnek erre a találkozóra. Többször megismételték a magyarok góljait. Valamint lelassítva bemutatták minden magyar támadó mozgá­sát. Hogyan vezeti a labdát, melyik oldalra cselez, milyen a labdakezelése, miként veszi át a labdát, ho­gyan rúg kapura, stb.­­ A kommentátor elmondta azt is, hogy a szövet­ségi edző magával viszi a filmet az edzőtáborba, mert tanulmányozni akarják a magyar játékosokat és azért is, mert a más országokban játszó profik majd csak hétfőn csatlakoznak az otthon játszó labdarúgókhoz, akik a múlt heti bajnoki meccs óta edzőtáborban van­nak.­­ Még nem volt ekkora felhajtás egy meccs körül sem, mint most és mivel a külföldön játszó profik se­gítségével legyőzték az Ajax-játékosokkal teletűzdelt holland csapatot, nagyon megjött a hangjuk és az ön­bizalmuk. Erzié szerint az osztrákok a profikkal meglehetősen erőteljes és jó futballt játszanak, s mivel a profik füg­getlenül attól, hogy otthon vagy idegenben játszanak-e, mindig egyformán hajtanak. Véleménye, hogy nem lesz könnyű a magyar válogatottnak, és bizony sokkal jobban kell játszaniuk, mint a Vojvodina ellen, ha győz­ni akarnak. A. F. II; LIGA ÉSZAK A 26. forduló eredményei: Proieter—Novi Sad 1:0, Jedinstvo—Hajdúk 2:1, Bačka—Osijek 0:0, Belišće— Radniéki 1:1, Dinamo (P)—Radnik 4:1, Crvenka— Mačva 3:1, Buduénost—Cukarički 0:0, Galenika—Bo­­rovo 2:1, Voždovački—Dinamo (V) 3:1. A TÄBLÄZAT: A következő forduló: Cukarički—Crvenka, Rad­ nički—Voždovački, Dinamo (V)—Galenika, Budućnost Proieter, Mačva—Dinamo (P), Radnik—Belišće. Bo­­rovo—Bačka, Osijek—Jedinstvo, Hajdúk—Novi Sad. 1. OSIJEK 26 13 8 5 45:19 34 2. PROLETER 26 10 14 2 32:19 34 3. NOVI SAD 26 13 5 8 40:25 32 4. CRVENKA 26 12 8 6 36:23 32 5. CUKARICKI 26 10 11 5 34:28 31 6. DINAMO (V) 26 12 7 8 37:30 29 7. BACK A 26 9 11 6 26:26 29 8. GALENIKA 26 11 5 10 36:32 27 9. DINAMO (P) 26 10 6 10 37:28 26 10. MACVA 26 8 8 10 24:32 24 11. RADNIK 26 7 10 9 22:33 24 12. HAJDÚK 26 8 7 11 35:36 23 13. V02DOVACKI 26 8 7 11 29:35 23 14. RADNIČKI 26 7 9 10 24:42 23 15. JEDINSTVO 26 7 8 11 17:24 22 16. BELISCE 26 8 5 13 26:38 21 17. BOROVO 26 6 6 14 23:33 18 18. BUDUCNOST 26 3 10 13 16:36 16 Az utolsó pillanatokban... Jedinstvo—Hajduk 2:1 (1:0) Brčko, 1500 néző, vezette: Galetic (Újvidék), góllövők: Vidovic a 38, Danic a 88., il­letve Bašić a 62. percben. JEDINSTVO: Beatovié, Za firović, Čenanovič, Mandié, Jasenković, Delalié, Vidovié, Marié, Galijašević, Prodano­­vié, Cosovié. HAJDÚK: Tošić, Bnlatovié II. Vranješ, Bulatovié I., Rácz (Calić), Šimek. Steva­­nović, Dragaš, Pejovié, Bašić, Božović. Felbuzdulván a Novi Sad ellen elért pontosztáson, a ha­zaiak nyílt sisakkal indul­tak harcba, mindenáron nyer­ni szerettek volna. Ez si­került is nekik, ha nem is olyan könnyen, mint ahogy gondolták, mert a vendégek igen jó képességű és érett csa­pat benyomását keltették. Az első félórában egyik csapat­nak sem sikerült gólt lőnie, végre aztán a 38. percben Ga­lijašević végigcikázott a vé­delmen, Vidovic elé tálalt, aki fejjel vezetéshez juttat­ta csapatát A gólt követően a Hajdúk vette át a játék irányítását és a második fél­időben Bacié ki is egyenlí­tett. A vendégek minden­áron meg szerették volna őrizni az egyik pontot. Szí­vósan védekeztek, de annak ellenére, hogy az utolsó per­cekben a bíró kiállította Pro­danovicot, a hazai csapat mégis megszerezte a győztes gólt, mindössze 70 másod­perccel a mérkőzés vége előtt. Harcias, igazi bajnoki mérkőzés volt és a hazaiak győzelme megérdemelt. Köztársasági női liga ÚJVIDÉK: Estetika—Slo­boda 3:4 (3:3) Novi Sad segédpálya, 100 néző, vezette: Petrovic (Új­vidék). Góllövők: Stojanovic (2), Milosavljevic, illetve Ri­­ga, Brnjakovic és Cupac (2). A kulai lányok egész mér­kőzésen jobbak voltak és nagyobb arányban is győz­hettek volna. Kapusuk na­gyon rosszul védett, így az újvidéki lányok olcsó gólok­hoz jutottak. A mérkőzés érdekessége, hogy mindkét csapat két-két tizenegyest kihagyott. NŐI NEMZETKÖZI MÉRKŐZÉS BAINON: Franciaország—Anglia 0:3 Hétfő, 1873. április 23. Szép teljesítmény a döntetlen Belišće— 1:1 -Radnicki (0:0) Belišće, 2000 néző, vezette: Vukasinovic (Belgrád). Gól­lövők: Gavrilovic az 52. il­letve M. Molnár a 67. perc­ben. Belišće Majer, Hanik, Fi­lipovié, Pavié, Pelin, Cipur­­kovié, Culinovié, Gavrilovié, Jukić (Mašin), Kiš, Vukovic. Radnióki: Antunié, Buga­­rin, Karácsonyi, Ivan, Bekv­­lac, Lemajić, J. Molnár, Tűm bakovié, Bajié, Momirski, M. Molnár. A hazai csapat a nagy aka­rásban szinte elégett saját lázában. Semmi sem sikerült csatársorának, így nem lett volna meglepetés, ha a ven­dégek elviszik mindkét pon­tot. Már az első félidő 25. per­cében Molnár jó érzékkel rob­bant be egy hazaadott labdá­ra, lövése a kapufát találta azonban, és a visszapattant labdát Tumbakovic hiába irányította az üresen tátongó kapuba, egy védő életveszé­lyes ugrással megmentette hálóját. A vezető gólt az 52. percben rúgta a hazai csa­pat, mégpedig egy tankönyv­be való kombináció után, amikor Sulinovic kicselezett két embert, bedobta a labdát Cipurkovicnak, aki átemelte Kiss fejére, ez visszajátszot­­ta a jó helyzetben levő Gav­­rilovicnak, aki fordulásból két-három méterről a háló­ba vágta a labdát. A gól után mindenki azt várta, hogy a hazai csapat lerohan­ja a Radnickit, de fordítva történt, és a Radnickinak Molnár révén sikerült egyen­lítenie.