Nemzeti Sport, 1929. május (21. évfolyam, 83-103. szám)

1929-05-31 / 103. szám

Péntek, 1929 május 31. mert ezúttal távol otthonától, a másik bajnokaspiráns felett is győzedelmes­kedett. A mérkőzés góllövője Kocsordi (2) és Schindler. A bíró Jankovitsot Cs. MOVE és Kempfnert X. ker. SC kiállí­totta. Jók: Goda, Fekete, Uitz, Schind­­ler, illetve Dinyés és Kempfner. BTSC — REAC 1:0. Félbeszakítva. A mérkőzés az első félidő 42. percében félbeszakadt, mivel Nyári, a REAC csapatkapitánya kiállítása után nem volt hajlandó az öltözőbe menni, hanem a nézők között foglalt helyet és így a bíró nem vezette tovább a mérkőzést. A mérkőzés egyetlen gólját Kiss lőtte 11-esből. CsTK—Kalapos 4:1 (3:1). Gubacsi­ út. Bíró: Winter. Végig nívótlan, csapkodó játék után a CsTK csak nehezen győz a keményen védekező Kalapos ellen. Gól­lövők: Reinwald, Gangó, Takács és Konka (11-esből) CsTK, illetve Pillár II. Kalapos. Jók a győztes csapatban: Egyed, Reinwald és Konka, míg a vesz­tesek közül Szegő, Jurás és Friedmann vált ki. Kéve SE—VÁC 3:0 (1:0). Népsziget. Bíró: Vozik. A Kéve szép játék után könnyen győzött. A VÁC csak kapusa jó védésének köszönheti, hogy veresé­ge nem nagyobb arányú. Góllövő: Szto­­janovics, Cser és Kocsis. Jók voltak a góllövőkön kívül Pfandler és Berger Kéve. A VAC-ban Köves játéka emel­kedett ki. A Kéve egy 11-est nem ér­tékesített. — Kéve ifj.—MFTR MICOL 2:2 ,(sll). A Compactor—III. kér MSE mérkő­zés elmaradt, mivel a IiI. kér. MBE- nek csak 5 játékosa jelent meg. TLK—MTE 2:1 (1:0). Miklós-telep. Bíró: Bélés. A csoport bajnokságára döntő fontosságú mérkőzés heves küz­delmet eredményezett. Az MTK volt a többet támadó fél, de a csatársor kapu előtt csődöt mondott. Góllövő: Markó, Numanm (11-esből), illetve Ruff. LTE—TSC 3:1 (0:0). Népsziget. Bí­ró: Fehérvári. A jobb LTE megérde­melten győzött, kis szerencsével súlyos vereséget mérhetett volna ellenfelére. Góllövő: Kupé, Manyik és Pavl­ LTE, illetve Vitek TSC. Hajtsák TSC kiál­lítva. Jók voltak a győztesnél Manyik és Balla, a vesztes csapatban pedig Kubik játszott jól. BTVK—UFC 2:0 (1:0). Vörösvári­ út. Bíró: Braun M. Erős iramú, mindvégig kemény mérkőzést vívott a két csapat az értékes pontokért. A tartalékos UFC a vereséget a kapu előtt tehetetlen csa­társorának köszönheti. A mérkőzés mindkét gólját Nemes lőtte. — UFC Komb.—Orvosi Műszerész 5:2 (3:1). Sugár-csoport: 1. TLK 25 20 3 2 54:23 43 2. Compactor 24 18 4 2 67:25 40 3. MTE 25 13 6 6 60:44 32 4. MFTR 24 11 6 7 45:30 28 5. BSC 25 13 2 10 43:32 28 6. Kéve SE 26 11 6 9 42:38 28 7. LTE 24 9 9 6 32:20 27 8.DFK 25 9 9 7 35:30 27 9.BTVK 25 7 11 7 36:37 25 10. UFC 26 8 6 12 35:44 22 11. TLC 26 5 10 11 34:41 20 12. Pannónia 25 5 8 12 44:63 18 18. VÁC 26 6 5 15 34:57 17 14. III. ker. MLE 25 4 2 19 23:69 10 15. BAK 21 3 1 17 22:53 7 16. BLK törölve A BAC kiesett a bécsi L osztályból WAC-BAC 5­0 1 (I­­I) — Telefon,jelentésünk — Bécs, május 30. A kupadöntő miatt délelőtt ke­rült lejátszásra a szerdai eső miatt elhalasztott bajnoki mérkőzés, ame­lyen megpecsétlődött a BAC sorsa. A briggittenauiak menthetetlenül kiesnek a IL osztályba, mint utol­sók. WAC-BAC 5:1 (1:1). Prater-pá­­lya. Bíró: Siegmund. 600 néző. A WAC jól játszott, a BAC nem tu­dott veszélyes lennni. Ugyan a BAC szerzi meg a vezetőgólt a 24. perc­ben Matterschitzky révén, de Machhömndl még a szünet előtt egyenlít. A második félidőben Machhörndl, Walzhofer, Sesta és Jany lövi a további gólokat. Howorka Ott. gj& „tmtí, fgm j~valz A magyar vízipóló csapat, nagy finissel 6:4-re győzött a jól kezdő osztrákok ellen Magyarország-Ausztria 3:4­ (2:2) Góllövő: Német (3), Vértessy (3), Keserű 11. (2) és Halasy — Telefonjelentésünk — Bécs, május 30. A Dianabad is „ausverkauft“ házzal várta a magyarokat. Jó ké­sőn került a mérkőzésre a sor, a közönség már türelmetlenül várta, pedig közben négy osztrák rekor­dot is javítottak a mindjobban formába jövő osztrák úszók. A magyar csapat rendes össze­állításban állt fel a mérkőzésre, kapujában Bródyval. Az osztrákok összeállítása: Klein — Dvorzak, Redlich — Bauer — Steinbach, Adler, Münzel. Bíró: Giesemann (Nürnberg). A mérkőzés nagy meglepetéssel indul, az osztrákok rajtaütéssel próbálkoznak és ez sikerül is. A centerben kitűnően működő Adler már az első perc végén gólt ér el s bravúrját rövidesen megismétli a meglepett magyar védelem mellett. 9:2 arányban vezetnek az osztrákok. A magyar csapat fakó játéka meg­lepi az osztrákokat, de nem sokáig tart a bécsiek illúziója, mert kezd ki­alakulni a magyar összjáték, amely­ből Német rövidesen az első gólt szerzi. Röviddel utána Vértessynek van nagyszerű helyzete s a magyar center szép lövéssel kiegyenlít. (2:2). Az osztrák csapat görcsösen ra­gaszkodik pozíciójához és Vértessy­nek újabb góllövő helyzetét csak faulttal tudja megakadályzani Bauer, amiért Giesemann kiállítja. A megítélt négyméterest Német fölé lövi. Rögtön utána vége a félidőnek. A második félidőben Keserű II. rövidesen megkezdi a helyzet szaná­lását (3:2). A magyar csapat egé­szen megváltozott, játékára rá sem lehet ismerni. Az osztrákok is lendü­lettel dolgoznak és egy szépen meg­épített dopplerből Adler újra kiegyenlít. Most visszaesik az erős iram áldo­zata, az osztrák csapat. Ezt a gyenge­­ségi periódust használja ki Halasy és Vértessy (5:3). A két gólelőnnyel a magyar csapat is könnyebben veszi a játékot, ismét Ausztria eredményes Münzel gólja révén: 5:0. Ezt az eredményt az osztrákok már nagyon akarják tartani s a játékidő befejezése előtti percekben indul csak meg a magyar finisben a gólok ára­data Német, Keserű, Német és Vér­tessy révén, így lesz 9:4 a mérkőzés vég­eredménye. Az osztrák úszókörökben nagy örö­met keltett a játék képe, de a vég­eredmény is, melyet főleg az új szövetségi tréner, Broci­ner kitűnő munkájának tulajdo­nítanak. Adler bizonyult az osztrák csapat leg­jobb emberének, Dvorzak egy félidőn át brilliáns volt, a másik félidőbeli kíméletlen játéka azonban két gól előnyt jelentett a magyar csapatnak. Klein kapus bizonytalan volt, míg a többi játékos dicséretet érdemel. A magyar csapatban Bródy egész elsőrangú munkát végzett. Ivády is kitűnő volt, de Homonnay túl mereven mozgott. Keserű hasznosan dolgozott, Németh három gólja ellenére is gyen­ge benyomást keltett, Vértessy szür­kén, Halasy jól operált, Howorka Ottó. ­ A Déli Kupa derbi mérkőzést Szeged nyerte Szeged—Békéscsaba 2:1 (0:0) Szeged, 1200 néző. Bíró: Nürnberger (Közép). Szeged: Szögi — Riesz, Debreczeny — Karácsonyi, Feigl, Fixner — Ka­­kuszi IV., Schmutzler, Megyeri, Ka­­kuszi II., Tombácz. Békéscsaba: Jelenka — Saguly, Mágori — Engelhardt, Patai, Majo­ros — Kertész, Kován, Szaniszló, Ba­log, Kopp. Nagy érdeklődés előzte meg a két régi rivális város válogatott legény­ségének találkozását. A meccs az ér­deklődést meg is érdemelte, mert vé­gig érdekes és nívós küzdelem folyt a két nagyképességű csapat között. Szeged a győzelmet nem nagyon érde­melte ki, mert a mezőnyben a csabaiak szebben játszottak, de elpártolt tőlük a szerencse. Első félidőben a két fél teljesen egyenrangúnak mutatkozik, nincs is fölényben egyik legénység sem , csak 2—2 kornert tudnak elérni. Szünet után mindjárt az első percben a bíró tévesen fúj le egy offszájdot. A kapu közelében feldobja a labdát, kavaro­dás keletkezik s ezt Schmutzier ki­használva belövi a vezető gólt. 1:0. A 7. percben Kakuszi IV. átjátsza magát Magorin s Jelenka hibájából lövi a második szegedi gólt. 2:0. Csaba most fokozza az iramot, fö­lénybe is kerül, de csak szépíteni tud az eredményen Balog góljával. (27. perc) 2:1. Jók voltak a szegedi csapatban Riesz, Karácsonyi, Megyeri és Tom­bácz, a csabaiban Saguly, Mágori, Patai és Szaniszi­. Vasutas bajnokság Fér. Vasutas—Miskolci Vasutas SC 2:1 (2:0). Miskolc. Bíró: Kerekes. A Fér. Vasutas hatalmas lendü­lettel kezdett s az MVSC jóformán még magához sem tért, mikor a budapestiek már 2:0-ra vezettek Bánky és Cseszneky góljával. Ez azután felrázza az MVSC-t s külö­nösen szünet után már fölényben is játszik, de ennek ellenére csak szépíteni tud az eredményen Hand­­lovics góljával. Kitűnt a Fér. Vasutas csapatából Kom­lósi kapus, Cseszneky és a Bogi fivérek, az MVSC-ből Dóri, ki a mezőny legjobbja volt, azonkívül Szabó és Felföldi. MVSC ifj.—B. Vasutas ú 1j 0:9. Miskolc. Bíró: Kovács. Százhúsz percig ádáz küzdelmet folytatott egymással a két csapat s mégis döntetlenül végződött a mér­kőzés, pedig az MVSC gólokkal volt jobb ellenfelénél, de gólképtelen csatársora nem tudott boldogulni a ragyogóan védő B. Vasutas kapu­sával, Saneczal. Kiválót nyújtott Sanczon kívül a B. Vasutasban Lökös és Paulik, az MVSC-ben Korcsmára!!, Ferenc Chemez. A BLASz ifjúsági válogatott csapata szombaton a Herendi-díjért játszik a KISOK együttesével (Hungária-út, fél 6). A trénerek tréningje. A trénerkollé­gium csapata hétfőn mérkőzik a BT csapatával s ezért a trénerek holnap, szombaton délután öt órakor tréninget tartanak a Hungária-úton, hogy a csá­vát előkészítese Az amatőrválogatottnak pompás útja van Josén felé Kiküldött munkatársunk telefonjelentése A vasárnap Poznanban szereplő magyar amatőr válogatott csapat tegnap reggel indult útnak, még­pe­dig egy változással. A gyengélkedő Szűcs II. lemondott s helyette Lévay utazott el. Kiküldött munkatársunk­tól Oderbergből a következő úti te­­lefonjelentést kaptuk: Oderberg, május 30. Idáig pompásan telt az útunk. Az út elején nagy volt a lázadás a já­tékosok közt, mert a pályaudvarról való kiindulás után rögtön nem kez­dődött meg a később állandósult evés, de a hatfogásos pompás ebéd délben lehűtötte a kedélyeket. A há­rom lefoglalt szakaszban vígan fo­­lyik az élet. Kártya járja leginkább, de a főleg pestiekből álló második szakasz inkább a dzseszbrendezésben leli örömét. A vésztörvényszék is megalakult. Rosenberg dr. volt az elnök, Sopo­­nyai az ügyész, Lévay pedig a védő. A megszokott sablontól eltért ez az avatás, mert a három bűnös: Kunos, Seress és Lévay a büntetés átszen­­vedése után összefogott és elverte a port az ügyészen ... A hangulat nagyszerű, bár Szűcs II. lemaradása nyomasztólag hat az egész társaságra. Nagy meglepetést keltett a veze­tőség előtt Szollár bejelentése, aki azt adta a határon túl a tudomására, hogy a keze gyulladásban van. Kon­zíliumot tartottunk hát, melyben kö­tést rendeltünk el. A gyulladás meg­lehetős súlyos tüneteket mutat, úgy, hogy nem lehet számítani a jeles kapus játékára. Szerencsére még itt van a pompás Szűcs és így nem kell félnünk. A csehek rendkívül udvariasak velünk szemben, megengedték, hogy a piros-fehér-zöld zászlót a vonat oldalán hagyjuk, amire még azt hi­szem nem volt példa. Mattanovich Béla. Csaták-serlegmérkőzés. Központi anyagraktár — Központi távírda 5:1 (1:1). Lóversenytér. Bíró: Purpréger. Az első félidő egyenrangú ellenfelek küzdelmét mutatja. Szünet után a mind­jobban felnyomuló Anyagraktár köny­­nyen éri el góljait. Góllövő: Wilhelm (2), Takács és Debreceni, illetve Orbán. Éremmérkőzés. Shell SC — Express SC 3:3 (2:1). Gyáli­ út. Bíró: Skultéty. Változatos, hevesiramú küzdelem. A Shell már 3:1-re vezetett, de a felnyo­muló Expressnek sikerült egyenlítenie. Góllövő: Ölvedi, Juhász, Bognár Shell, Weiner, Radó, Rockenstein Express. A Hungária csak a mai könnyű kon­­díciótréning után állítja össze Újpest el­len kiálló csapatát, amely az eddigiek szerint az alábbi lesz: Németh — Mándi, Kocsis — Rebró, Kompóti, Schneider — Jeckl, Sebes, Kalmár, Skvarek, Híres. ­ Sportolásnál TETRA sportfehérneműrt viseljen, az izzadtságot magába ifi­fi szívja, a test kigőzölgését és a levegőcserét megkönnyíti, és mert levegőt foglal magában (tudva­, levőleg a levegő a legrosszabb hő­vezető), a hűléstől feltétlenül óv. Kapható minden sportfelszerelés: üzletben. Ügyeljen e fenti védjegyre! Csak az azzal ellátott „Tatra* fehérnemű valódi 1­­............................­......................