Nemzeti Sport, 1929. szeptember (21. évfolyam, 169-190. szám)

1929-09-09 / 175. szám

Hétfő, 1929 szeptember 9. PSD IS5­­, 6 Az amatőröknél: Már csak a Törekvés áll pont­­veszteség nélkül s a Testvériség egyedü­! pont nélkü­l I. osztály Üllői­ út. Bíró: Magyar. BSzKRT: Golda — Belcsik, Lék­­­ner — Szönyi, Dróth, Király — Menczee­r II., Délceg, Halmos, Men­­czer I., Boriszek. FTC: Bolyko­vszky — Deák II., Takács — Havlik, Stefancsics, Deák I. — Berger, Szabó, Demján, Ob­er­­frank, Kemény. Értékes pontot hódított el a tö­rekvő villamoscsapat a zöld-fehé­rektől. Az együttes közvetlen vé­delme Belcsikkel az élen jól funk­cionált. A halfsor szorgalmasan dolgozott, míg elől Menczer I. volt a legjobb, de Boriszek és Halmos is megdicsérhető. Az FTC védelmében Takács végzett hatalmas munkát. A fedezetsorban a két fiatal, Havlik és Stefancsics dolgozott szépen. A táma­dósorban a két összekötő, kü­lönösen Szabó játszott tegnap fel­tűnő gyengén s Demján is csak két góljával vonta magára a figyelmet. A BSzKRT a 10. percben szerzi meg a vezető gólt, Menczer II. labdáját Halmos közelről beteszi. A 20. perc­ben egyenlít az FTC a kitűnő Dem­ján révén. A játékot további zöld­fehér támadások töltik ki. Hely­­csere után már a 2. percben Dem­ján védhetetlen gólt szerez. Ezután a villamoscsapat kerül fölénybe, ami­­csak a 33. percben jár ered­ménnyel, amikor Boriszek elfut és a 16-os sarkáról lapos gólt lő. Az utolsó percekben az FTC kapuja előtt meleg a helyzet, s a védelem csak az utolsó pillanatban tisztáz B£zKET II.—FTC II. 4:1 (1:1). FTC ifj.-BSzKRT ifj. 2:1 (0:1). FTC MILL—Szondy 2:2 (2:1). BSE—Fér. Vasutas 1:1 (1:0). BSE: Udvaros — Szűcs I., Sopo­­nyai — Kunos, Prell, Teleky — Biró, Kálin, Szűcs II., Novotny, Kozma, Fer. Vasutas: Komlóssy — Varga, Fogl I. — Góliáth, Tantner, Fogl III. — Takács, Fogl II., Cseszneky, Bánky, Velicskó II. Az erősen tartalékos BSE csak sze­rencsés körülménynek köszönheti döntetlen eredményét. Mindkét fél­időben a vasutas veszélyesebb, de gya­kori támadásaik megtörnek a BSE pompás védelmén. A BSE csapatában Szűcs , Koponyás, Kunos, Prell és Szűcs II. játszott jól, míg a csapat újoncai mérsékelt teljesítményt nyúj­tottak. A vasutasok legjobbjai a tel­jes védelem: Góliáth, Fogl II., Ta­kács, de különösen az erősen fejlődő Cseszneky. A BSE gólját Kálix lövé­séből éri el, amit Komlóssy a kapuba segít. Míg a kiegyenlítő gól Takács hatalmas lövéséből ered, ami viszont Udvarosról pattan a hálóba. BSE ifj.—Fér. Vasutas ifj. 5:4 (5:1). Fér. Vasutas II.—BSE 11.4:1 (2:1). MTK—III. kerület TVE 4:3 (2:1). Határ­ utca. Bíró: Csárdás Gusztáv. MTK: Mayer— Rácz, Dóczy — Pyber, Róder, Pataki — Sztrinkay, Marton, Iványi, Varga, Bacsay. — III. ker. TVE: Giger — Göttler, Láng — Stet­­tinger, Herkó, Paluch — Schwerbl, Baumann, Hölzl, Androvits, Kelemen. A Postást verő III. kerület fiatal gár­dája érdemtelen vereséget szenvedett nagynevű ellenfelétől. A játék nagyobb részében tö­bbet támadott és a muta­tott játék alapján a döntetlen ered­mény lett volna a reális. Az óbudaiak ■elejétől végig lelkesen küzdöttek és egy pontot feltétlen megérdemeltek volna. Az első félidő 40. percében Ró­der megsérül, míg a II. félidő 29. per­cében Lángot a bíró kiállítja. Góllövő: Varga (2) és Mayer (2) Il-eáből, illetve Kelemen és Hefkó. Jó a győztes csapatban Róder, Mayer és Pyber, míg a vesztes csapatból Göttler, Hefkó és Schwerbl vált ki. MTK ifj.—III. ker. TVE Ifj. 3:1 (1:V. Törekvés—UTE 1:0 (0:0). Bihari­ út. Bíró: Orova. Törekvés: Kamanetzki — Ger­gely, Mészáros — Kesztler, Régner L, Kéner — Mihalovszky, Régner II., Marosi, Dankó, Baráth. UTE: Alseher — Péter, Kries­hofer — Balló, Szalai, Schweitzer — Várkonyi, Kohn, Mersva, Futó, Tunyogi. A várakozásnak megfelelőleg rendkívül erős és szép mérkőzés­nek volt szemtanúja az a hatalmas nézősereg, mely erre a nagyjelen­tőségű mérkőzésre egybesereglett. Mint a félidő eredményéből is ki­tűnik, végig változatos iramú tem­pót diktálva, mérkőzött meg egy­mással a két csapat. A technikásabb, fürgébb Törek­vés-csatárokat kitűnően fogta az UTE nagyszerű védelme, s ebben oroszlánrésze volt Alschernek. En­nek ellenére is a Törekvés fölénye mellett ér véget a félidő. A máso­dik félidő már sokkal változato­sabb s eredményesebb is. Hatal­mas küzdelem után éri el győztes gólját a Törekvés, melyet Régner II. lőtt. A győztes csapatban Mé­száros I., Mihalovszky és Marosi, míg az UTE-ban Alseher, Kries­­hofer és Szalai volt kitűnő. Törekvés—UTE H. 9:1 (6:0). TJTE ifj.—Törekvés ifj. 4:0 (4:0). Postás—PSC 3:0 (3:0). Pestújhely. Bíró: Kann. Postás: Kristóf — Szabó, Jelen — Vánkos, Bodrogi, Schendula — Ho­­binka, Kertész, Fehérváry, Dobos, Horgos. PSC: Őry — Pintér, Jeney I. — Borán, Tischner, Ellinger — Köpeczy, Jambrik, Jeney II., Teszelszky, Rádl. A Postás azonnal támadólag lép fel és Kertész révén hamarosan meg­szerzi a vezetést, melyet Fehérváry két gólja követ, az­­egyik 11-esből esik. A bíró Tischnert tiszteletlen­ségért kiállítja és a közönség ettől kezdve állandó zajongással fogadja a bíró ítéleteit. A II. félidő elején a Postás támad, majd átengedi a teret a PSC-nek, mely azonban tehetetlen és két 11-est sem tud kihasználni és így az eredmény nem változik. Jeney II. és Vánkos kiállítva. A mérkőzés végén a közönség tüntet a bíró ellen és a rendőrséggel kell a pályát kiürít­­tetni. Utána az utcán folytatódik a tüntetés, amit lovasrendőrök oszlat­nak szét. Postás II.—PSC II. 2:2 (2:1). Postás ifj.—PSC ifj. 7:0 (4:0). 33 FC—BTC 1:1 (1:0). Amerikai­ út. Bíró: Müller. 33 FC: Rafael — Pont, Muharos — Gara, Zl­olt, Vági — Szenczy, Major, Szabó I., Szabó II., Jakab. BTC: Palcsek I. — Orbán, Rá­diós — Streitmann, Seress, Höll — Mosonyi, Steingruper, Palcsek II., Baumgarten, Soboda. A két egyenlő erejű csapat­ küz­delme döntetlen eredményt hozott, bár egy kis szerencsével bárme­lyik fél a maga javára dönthette volna el a mérkőzés sorsát. Az első félidőben a szélről támogatott bu­daiak nagy fölényben játszanak. A BTC csak a védekezésre fekteti a fősúlyt és jóideig ellent tud állni a 33-as csatárok rohamainak. Egy szép támadás befejezéseképen azonban Major megszerzi a 33 FC gólját. Szünet után fordított a helyzet. A BTC valósággal a kapujához szorítja ellenfelét, de eredményt csak egy öngól képében tud el­érni. Pont, a budaiak bekkje ugyanis a saját hálójába gurítja a labdát. A 33 FC csapatában Ra­fael, Zl­eh és Szabó II., míg a BTC-ben Orbán, Seress és Seb­éri­a volt jó. BTC ifj.—33 FC ifj. 6:2 (1:1). BTC II.—33 FC D. 4:3 (4:0). BTC komb.—33 FC komb.2:0 (0:0). BEAC—Testvériség 2:1 (0:1). Amerikai­ út. Bíró: Krupitzer. BEAC: Bokor — Wodzik, Ghi­messy — Buday, Izák, Császár — Kertész, Rajnay, Kotraschek dr., Nagy, Erdődy. Testvériség: Brinkus — Friedrich, Kraisell — Ottávi, Ölvedy, Steer, Nagy, Vécsey, Tamás, Pajor, Berkes. A jobb balfsorral rendelkező egye­temi csapat nagy küzdelem után a maga javára döntötte el a mérkőzést. Az első félidőben váltakozó játék fo­lyik. A BEAC talán többet támad, de a Testvériség mindig veszélyesebben. A 41. percben villámgyors Testvéri­ség-támadás indul, Nagy kapja a lab­dát, szépen bead és Pajor fejepe véd­­h­etet­len. A második félidőben már a BEAC a mérkőzés irányítója. Támadás-tá­madás után indul, míg végre Rajnay sarkos lövéssel kiegyenlít. A győztes gólt Kotraschek dr. lövése eredmé­nyezi. Jók voltak a győztes csapatban Bokor, Izák, Császár és Kertész, míg a vesztes csapatból a közvetlen véde­lem, Nagy és Pajor vált ki. Testvériség II.—BEAC II. 8:1 (5:1). Barátságos. II. osztály: Stobbe-csoport I. ker. SC—KFC 2:2 (1:1). Kelenföld. Bíró: Himmler. I. ker.: Wágner II. — Molnár, Ticska — Stadtmüller TV., II., Kocsis — Dvoracsek, Stettner, Galam­bos, Keresztes, Szautner. — KFC: Kin­cses — Révész, Kiss — Papp I., Haja­­gos, Német — Rák, Szajlai, Görög, Pi­­rityi, Nagy. Mindvégig hevesiramú mér­kőzésből a lelkesebb KFC-nek sikerült egy pontot elhódítani. Góllövők: Galam­bos, Keresztes, illetve Görög és Pirityi. Kisst csontrepedéssel kórházba szállítot­ták. — I. ker. SC ifj.—KFC ifj. 3:1 (0:1). — I. ker. SC II.—KFC II. 3:1 (1:0). BTK—BTK 2:2 (1:0). Rákosszentmi­hály. Bíró: Körber. BTK: Steták — Mi­­chelberger, Eszlinger — Ihász, Kodelka, Komenda — Pfeil, Lantos, Péter, Hütt­­ler, Németh. — RTK: Sehrank — Stra­­ba, Gorszki — Tarr, Schaffer II., Salgó — Ksin, Menich, Horváth, Kuna, Kiss. Erős, szép mérkőzés. Az eredmény igaz­ságos, mert az első félidőben a BTK, míg szünet után az RTK volt többet támadásban. Góllövő: Pfeil (2), illetve Schaffer II. és Menich. A BTK-ból Esz­linger és Ihász, az RTK-ból Schaffer II. és Menich vált ki. — BTK II.—BTK II. 2:1 (1:1). — RTK ifj.—BTK ifj. 1:1 (1:0). Turul TE—UMTE 3:3 (2:2). URAK- pálya. Bíró: Baranyai dr. Turul TE: Buday — Füzi I., Bezdovits — Tauzin II., Buda, Szecsei — Meszlényi, Paul, Varga, Vrba, Eller. — UMTE: Orosz — Csáki, Paulik — Völgyi, Iván II., Szabó II. — Bárány, Szabó I., Vörös, Ábrahám, Benkó, Heves, változatos mér­kőzést vívott a két vezető csapat. A Turul megnyerhette volna a mérkőzést, mivel a bíró az UMTE legjobb játéko­sát, Csábit kiállította, azonban csatárai­nak puhasága megfosztotta a győzelem­től. Góllövők: Eller, Meszlényi és Varga Turul, illetve Vörös, Ábrahám, Ben­kő UMTE. OTE—TLK 4:2 (1:2). Vörösvári­ út. Bíró: Weigl. OTE: Szadecky — Fele­sellek, Louis II. — Ölvecky, Haszlach, Sprieszl — Gerstenbrein, Éberm­ayer, Greguska, Kuszka, Kopper. — TLK: Németh — Ugrecky II., Neumann II. — Vászondi, Holtzm­üller, Hatvani Nagy II., Condardó, Dróth HL, Stahl, Schmidt. A magára talált UTE szép já­ték után megérdemelten győz. A játék után a n­agyobb gólarányú győzelmet is megérdemelte volna. Góllö­vő: Éberma­­yer (2), Greguska, Kuszka, illetve Con­dardó és Stahl. Jó a győztes csapatban Kuszka, Ölvecky, Sprieszl és Éberm­ayer, míg a vesztesben Stahl és a közvetlen védelem volt jó. — UTE ifj.—TLK ifj. 5:3 (0:2). RUAC—Vér­halom 1:0 (1:0). Lehel-u. Bíró: Vértes Gyula. RUAC: Balogh — Adorján, Manglitz ■—­ Kristóf, Krepá I., Placcki — Tímár, Reisch, Oberhauser, Lakatos, Knapek. — Vérhalom: Lőwi II. — Tiburzió, Ágendorfer — Báron, Lőwi I., Rosenstock — Csabai, Mayer, Lendler, Majsa, Schőn. Már az 5. perc­ben Lakatos révén szerzi meg a RUAC a győztes gólt, mely után teljesen ella­posodik a játék. Jók: Balogh, Tímár RUAC, illetve Lőwi I. és Lendler. URAK—Nyomdász 6:2 (5:0). URAK- pálya. Bíró: Antalics. URAK: Matlák — Jeney I., Szlusin — Weisz, Schwarcz, Rein — Klein, Tombor, Jeney II., Kár­mán, Kozák. — Nyomdász: Weisz — Tamács, Hemmer I. — Krombatits, Czirnek, Szabó — Pista, Krukár, Hen­­ner II., Pacsai, Virág II. — Az első félidőben az URAK mindent elsöprő lendülettel öt gól előnyt szerez. Szünet után a Nyomdász feljavul és­ kiegyenlí­tődik a játék. Góllövők: Jeney II.­ (3), Schwarcz, Tombor, Kozák, illetve Ba­­csai, Virág. A mezőny legjobbja Je­ney II. ZAC—Egyetértés 1:0 (0:0). Kőbá­­nyai­ út. Bíró: Ivancsics. ZAC: Spindler — Scheffer, Törpényi — Linek, Hérai, Menyász­­— Kalmár II., Blaskó, Tencser, Neubauer, Bán. — Egyetértés: :Sulák — Blázs, Rosenauer — Szabó, Zboznovics, Mázló — Barna, Nagy, Dobó, Petykó, Kovács. A mérkőzés nagy részében az Egyetértés volt fölényben, de Spindler ZAC kapus fényes védésén minden­ igye­kezete megtört. A győztes gólt Blaskó rúgta. Jók a ZAC-ban a közvetlen, véde­lem, az Egyetértésben a csatársor. Kárpáti-csoport KAOE—B. Vasutas 2:0 (1:0). Soroksá­­ri­ út. Bíró: Tihanyi. KAOE: Klecska — Ho­ffmann, Klink II. — Csanádi, Gedai, Dusztig — Farkas, Laczkó I., Drucker, Stelcser II., Szigeti. — B. Vasutas: Zu­géber — Tarró, Benda — Keresztes, Lu­­gosi, Kann — Reiter, László dr., Zubály, Szőts, Papp. — Változatos, erősiramú küzdelem mindkét félidőben, némi B. Vasutas-fölénnyel. A KAOE csak lefu­tásokkal operál, szép sikerrel. A gólokat Szigeti és Drucker lőtte. Tarró egy 11-est kapu mellé lőtt. Jók: a KAOE-ben a közvetlen védelem, Csanádi és Gedai, a vesztes csapatban pedig Zugóber és Tar­ró. — B. Vasutas ifj.—KAOE ifj. 2:0 (1:0). — B. Vasutas H.—KAOE II. 3:2 (1:1). FSE—CsTK 0:0. Csepel. Bíró: Sugár. FSE: Jaczkó — Waillyand, Werner — Wágner, Schaffner, Horváth — Ludvig, Márton, Tóth, Tolnai I., Guzsolya. — CsTK: Holzhauser — Ztitz, Vörös — Marmorstein, Takács, Mayer — Eisen­­stadter, Reinwald, Tamás, Gangó, Schaf­­fer. — Léleknélküli, csapkodó játék. Sze­rencsével bármelyik csapat győzhetett volna. Jók az FSE-ben a közvetlen véde­lem és Schaffner, a CsTK-ban Takács és Uitz. Vasas—Ganz 3:2 (2:1). Simor­u. Bíró: Brünner. Vasas: Szollár — Gottlieb, Ankl — Dóczi, Winkler, Kánya — Koff­­ler, Zsin, Swarcz, Józsa, Benda..— Ganz, Nagy — Horváth I., Bodzion — Horváth N­., Klimos, Turner — Grim, Csíki, D­om­­sic, Lép, Keszler. — Góllövők: Benda (2), Józsa Vasas, illetve Grim és Lép Ganz. Heves, durva mérkőzés. A Vasas­ból egy, a Ganzból két játékos kiállítva. — Ganz ifj.—Vasas ifj. 2:0 (1:0). Herminamezői AC—BMTE 3:1 (2:0). Budafok. Bíró: Gombos. Herminamezői 1. Törekvés 2 2------4:0 4 2-3. BSE 2­ 1 1 — 4:1 3 2­ 3. Fér. Vasutas 2 1 1 — 4:1 3 4. FTC 2 1 1 — 4:3 3 5. UTE 2 1— 1 2:1 2 6. Postás 2 1 — 1 3:2 2 7. III. ker. TVE 2 1— 1 5:4 2 8. MTK 2 1 — 1 5:5 2 9. PSC 2 1 — 1 3:4 2 16. BEAC 2 1— 1 2:4 2 11.33FC 2 — 1 1 2:4 1 12. BSzKRt. 2 — 1 1 2:5 1 13. BTC 2 — 1 1 1:3 1 14. Testvériség -----2 1:5 — BSzKRT—FTC 2:2 (1:1). ÓRAJAVÍTÁST !|. FISGHER ANTALNÁL II., Corvin-tér 5. Tel.: 51118 STOPPERÓRÁK Clubtagnak engedmény!! 9