Nemzeti Sport, 1937. november (29. évfolyam, 213-233. szám)

1937-11-02 / 213. szám

4 Jegn­oki t­e­a, korosoivaleiszereles HAAS H. V., Andrássy­ út 15 tós Harangozó elszedi a labdát, Szojkához ad, a szélső azonban erőse­n melé durrant. A 44. percben Ti­tikos kiugrik, lövésszerí­ beadása a büntetőn be­­lü­. Gyarmati könyökére vágódik. Nem szándékos a hendja, mégis Zajong a Hungária-tábor. Bognárt szereli nehezen a kék-fehér véde­lem, majd Sas rohamoz, amikor a sípszó a mérkőzés végét jelzi. Szögletarány: 8:5 (3:3) a Sze­ged javára! NYILATKOZATOK: Markovics Szilárd, a Szeged FC elnöke: Igazságos eredmény,­­ az első félidő alapján! Remek a Hungária hercehármasa. Szabó há­rom­ biztosnak látszó góltól men­tette meg a Hungáriát. Tibor Géza, a Szeged fővárosi képviselője: Az első félidőben szép, izgalmas volt a játék. Hulmán József intéző: A má­sodik félidőben néhány gólhelyze­tünket nem tudtuk kihasználni. Seper: Csudára eltaláltam a labdát és Tóni mégis védte. Nagy: Harangozó már csak beljebb tolta a labdát. Bognár lö­vése már bent volt. Berták: Ha kis szerencsénk van, pontot szerzünk. Antaliba játékvezető (A vitás esetekről): Titkos a labdában bot­lott el, nem Kispéter lökte. Nem adhattam 11-est akkor sem, ami­kor Titkos beadása Gyarmati ke­zére pattant, mert Gyarmati hát­tal ált és szó sem lehetett szán­dékos hendszről. Nem emlékszem, hogy Zimányi lökött volna valakit.­­— A többi esetben sem volt ok a 11-esre. — Cselit azért fújtam­ le lesen, mert előbb­ tényleg lesen volt. Számhoz emeltem a sípot és belefújtam. Ám az utolsó tized­­másodpercben láttam, hogy a le­adás pillar­atában már nem volt Cseh Jesen. Visszafutott. Helyes, hitettem tehát a helytelen ítéle­tet.­­Kisfalvi István dr főtitkár: Az első félidőben jól játszott a csapat. Az eredmény megfelel az erőviszo­nyoknak. Őszinte öröm számunkra és a magyar futballsport számára is Titkos hatalmas forma javulása. Schaffer Alfréd edző: Erős, nehéz mérkőzés, amelyet több góllal kellett volna nyernünk. Zimonyi: Nem ment nekem. Turay: Influenzás vagyok már két hete. Alig álltam a lábamon. Csodálkozom, hogy, még ennyire ment a játék. Titkos: Kisfiam először volt meccsen, muszáj volt neki meg­mutatnom valamit a régi Titkosból. Ugy­e! ? Cseh: Egész jó kis csapat a Szeged. A jobbhátvédjük tehetséges, kemény fiú. Mutter: Az első félidőben egészen jól ment nekem a játék. Szünet után már fáradt voltam egy kicsit. Hjáh, két hete nem játszottam komoly meccset. Nagyon örülök, hogy nincs komoly baj a lábammal. Gyengélkedett a kék­fehér fedezetsor, de a Hungária ezt is kibírta t­itkos válogatott formában A Hungária biztosan, sőt mondhatnék fölényesen vette a „szegedi” gátat is. Percig sem állt „meglepetésre” a mérkőzés. Az első félidőben pompásan ado­gatott a Hungária-támadósor és három gól előnyt szerzett. Fordu­lás után lassított az iramon, a Szeged is szóhoz jutott, ám a­ helyzetekben gátlásokkal küszkö­dött a szegedi ötösfogat és a kék­fehér védők könnyedén rombol­­gathatták az akciókat. Ha lőni is tudnának a szegediek, akkor ta­lán jobban megszoríthatták volna a Hungáriát, legyőzni azonban aligha győzhették54 volna le. A Hungáriában annyi energia ma­radt ezen a mérkőzésen, hogy ha szorított volna a csizma, fel­tétlenül tudott volna erődíteni. A Szegednek nem állt ez a mérkőzés. . .... A kék fehérek győzelme annál értékesebb, mert a fedezetsoruk szinte a mérkőzés egész folya­mán feltűnően gyengélkedett. A Hungária nagyságát éppen az mutatja, hogy ilyen gyenge fede­zetsort is kibírt s kibírta azt is, hogy a csatársora csak egy fél­időt futballozzák igazában. Ha jobban belefekszik a kék-fehér támadósor, akkor nagyobb is le­hetett volna a gólarány, ám a befejezésekhez nem voltak elég erélyesek és határozottak a tá­madók. A Hungária a győzelmet re­mek közvetlen védelmének, de fő­képpen ötletesen, raffináltan futballozó csatársorának köszön­­heti. Müllerrel, Csehhel, Dudás­­sal és a — meglepetésre — szinte válogatott formában játszó Titkossal az első félidőben na­gyot játszott ez a sor. A szelle­mes húzások, a váratlan ötletek egész tárházát vonultatták fel Cseh és társai.­ Folyton mozog­tak, mindig volt üres ember, akik­hez passzolni lehetett. Pompásan játszottak, lyukra és meredeken vitték előre az akciókat. Nem csoda, ha a különben jó szegedi védők megszédültek. A Szeged küzdött, ahogy tu­dott. Nem játszott túlságosan alárendelt szerepet. Többre ma nem volt képes. Annyi különbség feltétlenül van jelen pillanatban a két csapat között, mint ameny­­nyit a 4:1-es gólarány mutat. Szeged dicséretére legyen mondva — a játék végig fair ke­retek között mozgott. A Hungáriáb­an Titkossal kell először foglalkoz­nunk. Régi nagy formájában ját­szott. Nem lehetett útját állni, amikor kapura húzott. Szabó kö­vetkezik utána sorban. Sok dolga nem volt, de néhány labdát olyan stílusban fogott, amilyet csak Sa­marától, Platkótól, Zsófitól, vagy a legnagyobb Planicskától láttunk. Biztos, fölényes és­­ szerencsés. Cseh az első félidőben megint re­mek volt. Három gólja különösen dicsért. A második félidőben né­hány rossz passz erősen elvette a kedvét. Müller az első félidőben nagyon jól keverte a labdát, pom­pás helyzeteket dolgozott ki, csak lövésre nemigen vállalkozott. Szü­net után visszaesett. Dudás újra bebizonyította, hogy pillanatnyilag legjobb balösszekötőnk. Csak a lö­vésekkel nem volt szerencséje. ■ Sas gyengébb napot fogott ki. Kevés akciója sikerült. A csapat leg­jobbjai közé tartozik a két hát­véd. Kis egyre jobban fejlődik,, ma már egyike legjobb jobbhát­védeinknek. Biró is kitűnő, csak párszor most is hazardírozott. Cselezett! A fedezetsor volt a csa­pat Achilles-sarka. Zimonyi egyál­talán nem birt szárnyával, Sebes is lényegesen bizonytalanabb volt, mint az Újpest ellen. A legna­gyobb meglepetésként hatott a kö­zönségre Turay gyenge játéka. (Tudnunk kell azonban, hogy Tu­ray influenzásan állt ki a mér­kőzésre.) A Szegedben a védelem megtette a magáét. Pá­linkás a gólok közül talán csak a másodikat védhette volna. Megle­petés Kispéter erőtől duzzadó okos játéka. Raffainak méltó társa volt. Gyarmati jó formában van, de a feltámadt Titkossal nem bir­kózhatott meg. Somogyi elég jól bírta, noha inkább csak a táma­dással törődött. Ber­tók közepes. A csatársorban csak Harangszót le­het dicsérni, ő a csatársor esze. Cseh­ stílusban keveri a labdát és teremti a helyzeteket. Kár, hogy lőni ő sem tud. Mögötte Nagy jön a sorban. . Elfutásai­­mindig ve­szélyt jelentenek. Sepernek csak pillanatai voltak­­ , például né­hány remek lövése. Bognár még nem a régi. Szojka nem jobb­szélső. A danamenti hűvös szellő sem tudja el­rontani a csillogó nap­sütés kellemes,hatá­sát. A Budai­ öltöző­jében a két fiatal Yiená­s amatőr szélső nagy (t­ü­l , buzgalommal készül. Az Elektromos tanyá­ján csak, azon sopánkodnak, hogy a csatársorból hi­ányzik több első vonalbeli ember, Kocsis ,és Hóri a kapitány. A Budaié a választás joga, az Elektromos kezd nap ellen. A gyenge szél nem zavar. Budai „11”: Hóri — Ligeti, Burger — Vértes, Kovács, Pósa — Siklósi, Fekete, Hidasi, Lyka, Sarlós. Elektromos: Gulyás — Füzi, Kocsis — Pázmándy, Lengyel, Mát­rai — Orerfalvy, G. Tóth, Szend­­rődi, Kolozsvári, Buzásy. CSENDESEN K­iHAGYOGAT­JÁK A JÓ HELYZETEKET­­ Az Elektromos fölényeskedve kezd, a Budai hamarosan két szög­letet is szerez a 13. és a 8. percben. A második szöglet után Gulyás kiejtett labdáját Siklósi jól lövi kapura, de a kék-sárga védők jól elállják a kaput. Az első negyedóra végén feljön az Elektromos. A 16. percben G. Tóth átmegy a Budai fedezet során, labdáját Kolozsvári Szendrődi elé teszi, aki előtt a mér­kőzés, egyik legnagyobb helyzete nyílik meg, de ő tíz lépésről tisztán a jobb kapufa mellé lövi a labdát. Az Elektromos többet támad, de minduntalan hiba csúszik be az akciókba. Két szögletet ér el az Elektromos, majd Fekete lövéséből lesz szöglet. A Budai Hidasi révén néhányszor nagyon veszélyes. Az utolsó negyedórában is az Elektro­mos a többet támadó, de a Budai nagyszerűen rombol hátul. IZGALOM, EGY-EGY DUGÓ, KIÁLLÍTÁS, SÉRÜLÉS, MEG NEM ADOTT DÖNTŐ GÓL Szünet, után sokáig nincs rendes akció, egymás hibáiból él a két csapat. A­ Budai csak egyre ügyel, minél hamarabb el a labdával. A 9. percben Hidasi kiszökik, éppen csak hogy kapu mellé­ jut a lövése. A Budai­­ védelmének kisebb zavarait sem tudják a kék-sárga csatárok kihasználni. Negyedóra múltán erősödik az Elektromos-ostrom. A 18. percben Lengyel lövését Burger szögletre menti. A kapu előtt most már idegeskednek is az Elektromos csatárai. A 2­1.­ percben Hári kiejt egy­­ szabadrúgást, de a tumultusban újra megszerzi a labdát. A Budai makacsul védekezik, előretolt három csatárt, pedig min­den kínálkozó alkalommal veszélyes. A 23. percben Vértes a saját térfalén dob partot. A labda Feketén át Hidasihoz kerül. Mátrai a szélsőre vigyáz, Kocsis pedig lekésik és Hidasi nagyszerű iramban­­ugrik ki. Nyílegyenesen tör a kapura. Füzi keresztezni pró­bálja, de csak az ingénél fogva tudja elrántani a csatárt, így­ sem lehet Hidasit megakasztani. A játékvezető helyesen nem ítél’ 11-est és Hidasi a kifutó Gulyás baloldala mellett élesen és laposan lövi hálóba a lab­dát. A Budai vezet, 1:0-ra! G. Tóth léc alá tartó lövését Hári szépen, tol­ja szögletre. Az Elektromos nagyon igyekezik, de nem sikerül neki semmi.­ A 32. percben Sz­end­­rődi éles lövése a baloldali kapufa tövéről pattan ki, Burger szögletre vágja a labdát. Újabb Elektromos­szögletet , Hori kiöklöz. A 33. perc­ben­ Lengyel előremegy balösszekötő­nek, Kolozsvári lesz a közép­fedezet, Szendrődi és G. Tóth is helyet­ cse­rél. Mégis a Budai ér el szögletet. A 38. percben Burger mélyen fejel és Szendrődi fejberúgja. Burgert kiviszik, nem is jön már vissza. A Budai tíz emberrel elkeseredet­ten védekezik. Kovács megy hátra hátvédnek, Hidasi lesz középfedezet. A 41. percben Kovács karral rá­támaszkodik a fejelni akaró Szend­­rődire. A 20 méteres szabadrúgást Szendrődi a sorfalba bombázza. A lepattanó labda a tisztán álló Lengyel elé vágódik és a csatár tíz lépésről védhetetlenül lövi be a lab­dát Hóri és a baloldali kapufa közt a hálóba. 1:1. Egy perc múlva Hóri kiejti Buzásy lövését, majd a földön fekve maga alá kaparja a labdát. A nagy iramban befutó Szendrődi ráugrik. A játékvezető kiállítja, Hóri némi ápolás után tovább játszik. Az Elektromos nagy erővel támad. A 45. percben G. Tóth jól átvágott­ labdája a teljesen fedezetlen Buzásy elé kerül. Buzásy és Hóri közt nincs védő, mert a Budai egész védelme áthúzódott a másik oldalra. A tribünről mégsem látszik lesállásnak Buzásy helyzete, mert Kovács mintha hátrább volna, de a játékvezető Buzásy gólját nem adja meg. A játékvezető egészen közel állt, jobban láthatta a helyzetet. Még két percig folyik a hosszabbí­tott játékidő, de az Elektromos minden erőfeszítése eredménytelen. A labda kisorsolása némi bonyo­dalmat okoz, végül is a Budai nyeri a labdát. Szögletarány 6:4 (2:3) az Elek­tromos javára. NYILATKOZATOK: Szilvássy Dezső: Csatársorunk még a tartalékos Budai­val sem bírt az Elektromos Budai „11“—Elektromos 1:1 (0:0) Az utolsó negyedórában izgalmas összecsapások korbácsolták fel az addig unalmas játékot Góllövő: Hidasi, Lengyel Latorca­ utca, 1000 néző. Játékvezető: Klein Árpád M I­TT Y I bérbead, javít: oragydr I 1 M ■ BU P OP EST, Tömő-Utca 26 g óragyori , Tömő-utca 26 | Remek t JpÉSOK készülnek Szabó Adorján,* VLyNagymezS­n. 19 TbL:327-89S Antalics játékvezető remekül tartotta kézben a mérkő­zést. Külön dicséretet érdemel, hogy tévedését a lesállásnál nem habozott beismerni és téves ítéle­tét megváloztatni. Bárcsak iskolát teremtene , ez a­ „férfias”-stílusú játékvezetés! ­»•«*» M» JEPO.ÍBKedd, 1937 november 2- Rövidzárlat volt Elektromoséknál Ligeti micsoda oszlopa­­ a védelemnek (látszik, hogy nem mai anyagból faragták) Lengyel előlépett csatárnak s megmutatta, hogy „így lövök én” EMIT ■vGRILL®I GARA­Y-JAZZ 5 órás tea Reggelig tánc A KÁVÉHÁZBAN Vargha Imre énekel Farkas Béla muzsikál nagyon gyenge így Tőrös és Pá­­kozdy nélkül. Még így is megnyer­tük voltaképpen a mérkőzést, mert Buzásy nem volt lesen. Faragó Lajos: A csapat ebben a toldott-foldott formájában is meg­érdemelte volna a győzelmet. Meg is lett volna, ha Burger bennmarad. Klein Árpád játékvezető: Szend­­rődi megrúgta Hórit, ki kellett ál­lítanom. Hóri el is kábult. Buzásy kétméteres lesről indult a gólja előtt. Magam is jól láttam, nem kérdeztem meg tehát a partjelző­met. MIÉRT LETT DÖNTETLEN Az Elektromos olyan csapat, amelynek játéka gyorsan áthasonul ellenfelééhez. Nagycsapatok ellen nagy teljesítményre képes, egysze­rűbb képességű ellenfelekkel szem­ben ő maga is rosszul játszik. Az Elektromos építő játékra törekedett, a Budai rombolásra és a kínálkozó alkalmak kihasználására rendezke­dett be. Ez az utóbbi taktika job­ban bevált, mert az Elektromos — ezúttal rosszul épített. Alig lehetett folyamatos akciót látni a kék-sárga csatársortól. Kissé könnyen is vette ellenfelét az Elektromos. Nem is érdemelte vo­la meg tehát a másik pontot. NINCS FORMÁBAN AZ ELEKTROMOS Az Elektromos csapatában a vé­delem erősen közepes játékot pro­dukált. Gulyás néha feltűnően bi­zonytalan volt, Kocsist könnyen za­varba lehetett hozni. A fedezetsor­ban Lengyel volt a legjobb, bár ő sokszor túlságosan bízik nagy tech­nikájában. Pázmándy­ még mindig nem érte el válogatott formáját. Mátrainak voltak jó tíz­ percei, de sokszor maradt alul fiatal­ szélsőjé­vel szemben. A csatársorban G. Tóth dolgozott legtöbbet. Szendrődi túl körülményesen kezeli el a labdákat. Emellett vigyáztak is rá erősen. Orczifalvyból hiányzik a vállalkozó kedv. Kolozsvári végzetesen lassú, Buzásy feltűnő kevés labdát kapott. A BUDAI AKKOR A LEG­JOBB, AMIKOR LEGTÖBB A BAJ A Budai minden emberét teljes dicséret illeti hallatlanul lelkes és minden utasítást lelkiismeretesen betartó játékáért. Hóri sok veszé­lyes labdát fogott. Burger is, Ligeti is gyors volt és határozott. A me­zőny legjobb csapatrésze a Budai fedezetsora volt. Kovács hosszú labdáival jól hozta frontba előre­tolt csatárokat. Pósa fáradhat­ó volt szerelésben és passzolásban. Vértes ugyan időnként visszaesett, de közben a legjobb fedezetjátékot mutatta be. A csatársor legjobb embere Fekete volt. Pompásan bá­nik a labdával és valóságos örök­mozgó. Hidasi is komoly tehetség. Lyka képviselte elől a ravaszságot. A két fiatal szélső közül Siklósi árult el több tehetséget. Klein Árpád csak az utolsó ne­gyedórában ingott meg kissé. Addig kifogástalanul vezette a mérkőzést. TUDNAK MÉG AZ „ÖREGEK” BEAC „Öregek”—BEAC atléták 7:0 (3:0). A BEAC jelenlegi- -futballcsapatának gyen­­ge szereplése miatt a BEAC atléták állan­dóan­ bosszantották a futballistákat, hogyha a ,,rizicsek“ játszanának, azok is jobban szerepelnének a futballbajnokságban, mint ahogy most szerepel a csapat. Mivel a BEAC csapata nem tud kiállni a „rizse­tek44 ellen, az „öreg“ BEAC futballisták hívták ki barátságos futballmeccsre az at­létákat. A mérkőzést vasárnap délelőtt folyt le és azon a régi BEAC idők jó futballis­tái elégtételt vettek a sok hozzá nem értő „rizses“ csipkelődéseiért. Az eredmény még nem fejezi ki hűen az erőviszonyokat, mert a második félidőben csak „pilinekázás”* folyt. . A gólokat Czmór dr. (3), Szerda­­helyi dr., Zajghi, Maros és Erlesbeck dr. lőtte. Kitűnően játszott Szerdahelyi dr., Czmór dr., Farkas dr., Marosi és Takács. Az atléták közül a rúdugró Bácsalmási dr. „emelkedett”­ a többiek fölé. 12 napos utazás Olaszország nagy városaiba november Venezia • Firenze • Rima • Hóvaly • Capri vagy az olasz Riviéra Genova — Milánói tartózkodással •R­o Összköltség: P Jelentkezés és prospektus: VI. Utazási iroda, Budapest, IV, Váci­ u. 36 (M. NB. eng. 845. sz.) Tel.: 183 256 és 186­ 505