Nemzeti Sport, 1943. október (35. évfolyam, 192-212. szám)

1943-10-04 / 194. szám

Hétfő, 1943 október 1. eggyel kevesebb játékos lenne, a­ kispesti csatársorban legalábbis mindig van fedezetlen játékos. A 33. percben Lázár 20 méterről fölé lő. Két perc múlva Pinta Ónodynak ad, a középcsatár meredeken a Bo­­zsik elé passzol. Finta újabb beadá­sát Sárosi III kapu fölé fejeli. A Fradi ismét cserél: Sárosi IH a középcsatár, Onody a jobbösszekötő.­­A 37. percben Sárosi I­di 40 méteres ívelt szabadrúgását Bozsik könnyen védi. Lukácsot Uj­hegyi és Csizma­dia együttesen szereli. A 40. percben Sárosi III 25 mé­teres szabadrúgása magasan kapu fölé megy, 1 perc múlva ugyanő 20 méterről élesen mellé lő. A 42. perc­ben Lázár—Sárosi III—Kiss a labda útja, az összekötő visszajátszik Sárosi III-hoz, ahol a beavatko­zást egymástól váró Sárhegyi és Csizmadia között kiugrik és 4 méterről a bal sarokba lő. 3:1. A Kispest azonnal veszélyes táma­dással felel. Polgár csak kísérni tudja Egresit, de a jobbszélső közel­ről jó helyzetből mellé lő. Lukács középreadását Urhegyi szögletre menti, de ennek rúgására már nincs idő. Szünetben a Kispest öltözőjében az a jelszó, hogy csak így tovább. A vezető­ség arra inti a játékosokat, hogy külö­nösen az első negyedórában legyenek óvatosak, mert a Fradi ekkor rohamozni fog. A Ferencváros öltözőjében Schaffer edző közli,­ hogy abban az összeállítás­ban játszanak tovább is, ahogy az első félidő végén. A ferencvárosi vezetők a játékvezető­vel elégedetlenek. Újvidék-Vasas Újvidék, 7000 néző. Vezette: Vass A. ' 'A Vasas csapata már szombaton délután megérkezett Újvidékre. Hegyi Gyula intéző újságolja, hogy a fiúk kipihenték magukat. Vasárnap dél­előtt városnézéssel töltötték az időt a Vasas-játékosok. Délután már 3 órakor kimennek a pályára a piros­­kékek. A pompás pályát dicsérik a Vendégek. Hegyi intéző örömmel új­ságolja, hogy Szentlandrási és Ná­das részére sikerült szabadságot kapnia és így jó csapattal állhatnak fel. Az öltözőben Kiszely sajnálja, hogy nem játszhat. Gallovich edző ad utasítást fiainak. A hangulat nyugodt. Az újvidéki játékosok 20 perccel­­ó kezdés előtt vonulnak az öltöző­­jül!t?3. Újság, hogy Klimcsók lesz a kapus és Mézes játszik szélsőt. Avar sérülése ellenére is vállalja a játé­kot. Platz edző a csatárokkal tart megbeszélést, majd Klim­csókot látja el utasításokkal. Pontban négy órakor futnak ki a csapatok a közönség hatalmas tapsa közepette, így állnak fel: UAC: Klimcsók — Rab, Avar —­­Takács, Máriás, Zsoldos — Mézes, Fálfi, Welker, Hatvani, Sörös. Vasas.­ Aknavölgyi — Nádas, Aradi — Szentandrási, Nagy N­., Szomolányi — Németh, Kovács, Je­­köfi, Nagy I., Juhász. AZ I. FÉLIDŐ A Vasas választ, az UAC szél és alap ellen kezd. Az első támadást Mé­zes vezeti­,­­­de­­Szomolányi szereli.. A 2. percben lendületes Pálfi—Welker tá­madás után Sörös fölélő, majd Wel­ker kicselezi Nádast, de lapos lövését Aknavölgyi biztosan védi. A hazai csapat támad, ismét Sörös kerül jó helyzetbe, de a döntő pillanatban el­pattan tőle a labda. A 6. percben Mézes lefut, már csak Aknavölgyivel áll szemben, de a 16-os sarkáról le­adott hatalmas bombája a kapu fölé vágódik. A Vasas kezd feljönni. Hullámzó a játék. A 10. percben Welker hat lépésről lő mellé. A 20. percben Avar szögletet vét. A 25. percben Hatvani jó kiadásával Mézes leszalad, de lö­vését Aknavölgyi fogja. Az UAC csatársor szétesően játszik, csak a 16-osig gördülnek a hazai támadá­sok. A 30. percben Aradi a kaputól húsz méterre kezez, a szabadrúgást Mézes a sorfalba vágja. Most az UAC egy perc alatt három szögletet ér el eredmény nélkül. A 32. percben a Vasas szögletét Junász a kapu mögé küldi. Nagy Is kezez a 16-oson. A szabadrúgást Welker kapu fölé küldi. A 35. perc­ben Aknavölgyi két ízben is reme­kül védi először Mézes, majd Pálfi lövését. A 37. percben Mézes lapos lövését Aknavölgyi a hasa alatt el­engedi, a labda azonban a kapu mellé kerül. Utána fogja is a fejét a kapus. Hatalmas helyzet volt. A 39. percben Mézes, Pálfi, Wel­ker támadás után Sörös kerül jó helyzetbe, a balszélső lövését a Va­sas-kapus kiüti, Sörös újból rálövi, de Nádas ment. Egy-két Vasas-támadá­s után újra az Újvidék szorongat. Welker szök­teti Söröst, akinek beadását Nagy II kézzel akasztja. A szabadrúgás eredménytelen. Zsoldos partdobásá­val Hatvani ugrik ki. Szomolányi a 16-oson szerelt, de késlekedik a lab­da elrúgásával, nagy kavarodás tá­mad a kapu előtt, végül is a véde­lem ment. Az UAC-fölényt Junász lefutása szakítja meg. Jó lövést küld kapu­ra,­ Klimcsuk nelui éri el a­ labdát, de, Avar a kapuvonalról kivágja, óriási helyzet! Mezőnyben ér véget a félidő. SZÜNETBEN a Vasas öltözőjében Gallovic­i edző biz­tatja a fiait. A csatároknak azt mondja, hogy­ lőjjenek kpura. A Vasas-vezetők sajnálják, hogy az utolsó percben Junász nagy lövése nem ment be. Az újvidékiek öltözőjében szintén a csatárokat biztatják Platz edző mondja: — T­őj­ietek kapura, egyszer majd csak bemegy a labda. Diósgyőr-BSzKRT Diósgyőr, 2000 néző. Vezette: Kékesi Diósgyőrött a DiMAVAGO-BSzKRT mérkőzésre nehezen gyűlik a közön­ség. Az előmérkőzés befejezése előtt néhány perccel még alig ezer ember van kint a pályán. A nagy mérkőzés kezdetére azért csak összegyűlt, közel kétezernyi ember. A BSzKRT fél 4 órakor érkezik a pályára. A játékosok azonnal az öltö­zőbe vonulnak. Rakitovszky Intéző közli, hogy az összeállítás megválto­zik, mivel Mészáros helyett Rumos játszik fedezetet. A pesti játékosok bizakodva néznek a mérkőzés elé. A hazai csapat csendesen készülő­ sportárukereskedelmi kft IV., Tűn* István-u. 7. dik. A nézőtéren a közönség azon a vélem­ényen van, hogy az „Aprók” csatársora, mivel Füzér kivételével mind a négy csatár alacsonytermetű, Várjon hogy állja meg a helyét. Pontosan négy órakor Kékesi veze­tése mellett futnak ki a piros mezes, kék nadrágos diósgyőriek és a sárga mezes és fehér nadrágos BSzKRT- isták. DiMAVAG: Károlyi — Sós, Fel­földi — Barta, v. Bohus, Rákóczi — v. Suhai, Pribelszky, Füzér, Íjász, Turbéki. , BSzKRT: Dobos — Gombkötő, Bi- Czó — Túri, Balogh, Rumos — Mé­száros, Táncos, Jakab, Mátrai, Szabó III. AZ I. FÉLIDŐ A vendégek kezdik a játékot és rögtön át is veszik annak irányítá­sát. Már a 2. percben megszerzi a BSzKRt a vezetést: Mészáros Tari­tól kap jó labdát, elfut és nagyszerű beadását a 11-es tájékán álló Táncos kapura lövi. A pattogó labda Károlyi hasa alatt a hálóba jut. Kapushiba­ 1:0-ra vezet a BSzKRT. A gól sem ébreszti fel a diósgyőrie­ket. Az 5. percben Szabó III. be­adását Jakab hanyattesve lövi ka­pura. A nagyszerű teljesítményért nagy tapsot kap. Majd vitéz Suhai fut el, azonban beadásáról a DIMÁVAG-csatárok lekésnek. Most feljönnek a hazaiak. A 10. percben Turbéki lövését csak a kapufa menti. A 11. percben Rákóczi kiteszi Tur­­békit, a szélső nagyszerűen elfut, majd jól sikerült beadását a 11-es tá­jékán álló Füzér a hálóba fe­jel. 1:1. Továbbra is a DIMAVAG marad tá­madásban: Füzér vitéz Subait ug­ratja ki, de Ramos fellöki a nagy­szerű helyzetben lévő szélsőt. A kö­zönség 11-est vitat, azonban erről szó sem lehetett, mert Ramos szán­déka a labdára irányult. A 16. percben vitéz Bohus rövi­den ad haza és majdnem baj lesz a hazaadásból. A 18. percben Pribel­szky futtatja Turbékit, a szélső nagyszerűen elhúz és közelről fölé bombáz. Majd íjász cselez fölösle­gesen. A 20. percben Mátrai előtt nagyszerű helyzet nyílik, Károlyi azonban önfeláldozó belevetéssel ment. Majd vitéz Suhai harcol ki szögletet. Most élénk, változatos a játék. A 28. percben íjász előtt nyí­lik alkalom a gólszerzésre, az össze­kötő azonban 4 méterről melléfejeli a labdát. Majd Túri szabálytalan lile kimard a csapatból Szilágyi a balszélső Szabó a jobbszélső, Sidlik pedig a középcsatár.. Szilágyi késik és mentegetőzik Móré edző előtt. Az edző nem haragszik. « — Csa­k a pályán ne késs le a lab­­dákról — mondja. A közönség sűrű sorokban özönlik a pálya felé. Délután 3 órakor még esett az eső, de aztán elállt és 4 órára már a nap is kisütött. A fül azonban vizes és sikos. A csapatok így állnak fel: Csepel: Szekeres — Olajkár II, Szalay — Kapta, Gere, Rákosi — Fuszek, Marosvári, Szabadkai— Du­dás, Pintér. DVSC: Nagy I — Csókai, B. Nagy Orosz, Nagy II, Zsilahi — Szabó, Tisza, Sidlik, Mester, Szilágyi, Szabó és Gere választ, a Csepel játszik nappal szemben. AZ A FÉLIDŐ Az elíső támadást a DVSC vezeti, de Szalay kifejeli a labdát. Az ellen­­támadás során Nagy II szabadít fel, előrevágott labdája Szabóhoz kerül, a jobbszélső keresztbevágott labdá­ját Olajkár II menti. A következő percben Szabadkai Fuszekot szök­teti, de B. Nagy szerel. Csókás ment ezután Pintér elöl. A közönség nagy tapssal jutalmazza a szép szerelést. Szabadkai előrevágja a labdát Ma­­rosvártnak, a jobbösszekötő Dudás­hoz fejel, de Nagy­­ kifutva ment. A 6. percben Dudás—Pintér összjá­­ték után a szélső elöl Csókas az utolsó pillanatban vágja ki a labdát. ISS fel szerelése miatt ítél a játékvezető szabadrúgást a 16-osról. Füzér bom­bája Balogh fejéről szögletre száll. A 37. percben Turbéki íjásztól kapott jó labdával elfut. Turbéki lövésének pillanatában Balogh a kar, puha rohan, Dobos vetődik, mind­ketten elesnek. A diósgyőri balszélső középmagas, éles lövése a balkapu­fáról pattan vissza, vitéz Suhai jól érkezik és a kapufáról visszapatta­nó labdát a 11-es tájáról kapásból a kapuban fekvő Dobos felett védhetetlenül vágja a hálóba. Szabályos gól lenne, a játékve­zető azonban les címén nem adja meg. A közönség tüntet, a diósgyőri vé­dők viatatkoznak a játékvezetővel. A 38. percben a még mindig vitat­kozó diósgyőri védők mellett Szabó III szerzi meg a labdát, a meglepett Károlyi mellett biz­tosan lő a hálóba. 2:1 a BSzKRT javára! A gól után a közönség ismét tün­tet. A vitatkozó vitéz Suhait és Fü­zért a játékvezető figyelmezteti. A BSzKRT térfelében ért véget a félidő. Kolozsvár-Szegedi VSE Kolozsvár, 3000 néző. Vezette: K. Nagy Pál A Szegedi vasutas játékosai már az előmérkőzésre kijönnek a kolozs­vári pályára és csak az utolsó ne­gyedórában mentek az öltözőbe. Itt kisült, hogy Tihanyi bokája dagadt és ezért nem vállalja a játékot. Ber­­kessy erre előkerít Fáskertit, így ő lesz Tihanyi helyett a középcsatár. A kolozsvári fiúk nyugodtan ké­szülődnek az öltözőben. Tolnainak és Vágóinak nem kellett délben el­utaznia, így a csapat rendelkezésére állnak. K. Nagy Pál sípjelére így áll fel két csapat: Kolozsvár: Márki — Szaniszló, Vass — Páll, Szántai, Csákány — Radnai, Kovács IV., Váczi, Beke, Tolnai. B­VSE: Papp — Péli, Lajtos — Pakó, Kolozsi, Borbély — Fábián, Pétervári, Koppány, Fáskerti, Bun­­dik. I. FÉLIDŐ A fényképezés miatt mintegy öt­perces késéssel indul a játék. A KAC kezd nappal szemben és rögtön tá­mad is. A 2. percben Váczi elöl csak az utolsó pillanatban ment Papp. Az 5. percben Radnai jó helyzetbe hozza Tolnait, a szélső lövése alig száll el a léc fölött. A KAC támad, majd feljön a vendégcsapat is. A 8. percben Fábián vezet jó támadást, de késlekedik a lövéssel és így Szán­tai hazaad előle. A 11. percben Páll szép fejessel szökteti Váczit, a kö­zépcsatár lövésébe Lajtos jó időben lép bele. Igen izgalmas a játék. Az SzVSE néha nyolc emberrel is véde­kezik. Csak a három csatárt tart­ják elöl a szegediek. A 17. percben Fábián elől Vass ment szögletre. Két perc múlva Tolnai fejesét a sarokból húzza le a szegedi kapus. A KAC állandóan tá­mad. A 22. percben Tolnai és Pakó harcol egy labdáért a 16-oson­ belül. A küzdelem hevében a labda Pakó kezére esik, a já­tékvezető habozás nélkül 11-est ítél. A szegediek nem is tilta­koznak. Béke áll a labdának és a balsai sokba rúgja a büntetőt. 1:0-ra vezet a Kolozsvár. Gól után tovább támad a KAC. Valósággal kapujához szegezik az SzVSE-t. A 26. percben Tolnai be­adásáról Váczi lekésik, a labda Péli lábáról ismét a szélső elé kerül, az újabb beadás teljesen tisztán találja a kapu szájában Kovács IV-et és Váczit, de mind a két csatár ki­hagyja a nagy helyzetet. A másik oldalon Fábiánt szerelik szögletre, majd Vass kétszer egymásután sze­rel szögletre. A 35. percben megszü­letik a Kolozsvár második gólja. Csákány keresztlabdájára Radnai és Beke együtt fut rá. A szegedi vé­delem elalszik, a labda Radnaihoz kerül s a szélső 8 méterről jobb külsővel a hálóba lő. 2:0 a KAC javára. A 38. percben Kovács IV átadásából Tolnai — tiszta helyzetben — a felső lécet találja el. A 41. percben Koppány lő mellé. Állandó KAC- támadások közepette ér véget a fél­idő. Debreceni VSC-Csepel Debrecen, 7500 néző. Vezette: Székely . A csepeli öltözőben nyugodtan ké­­szüldenek a játékosok. Változás van a csapatban. Kallós kimarad, Olajkár II a jobbhátvéd, Gere a kullancs. A csepeliek egyébként megnézték dél­előtt a DVSC II—Villanygyár helyi NB IH-rangadót. — Nagyon gyengén játszott mind­két csapat — mondta Szabadkai. Szekeres rávágta: — A DVSC jobban fog játszani. A DVSC-ben is változások vannak. „ÁRPÁD“ ping-pong labda A Magyar Asztali Tenisz Szövetség által elfogadott hivatalos verseny­labda KAPHATÓ minden sportüzletben Mindkét csapat sokat csúszkál a si­kos füvön. Szabadkai elöl Csókát vágja ki a labda,­ majd Zilahi—­Mes­ter—Sidlik támadást tisztáz Szeke­res. A 8. percben Olajkár is szerel. Egy előrevágott labdát Marosvári Fuszeknak ad, a szélső lefut, beadá­sát Dudás mellé fejeli. Kapta előre­húzódva fölélő. Szabó lesről indul, a játékvezető nem fütyül, de Szeke­res kifutva ment. Olajkár is kényei­re eskedik, a labda Szilágyihoz kerül, ő azonban a csepeli kaputól 3 méternyire nem találja fel mg­aát és oda a jó helyzet. A 13. percben Orosz szögletre szerel, a berúgás után Marosvári, Szabadkai és Nagy I ugrik a lab­dáért, egyik sem éri el és elesnek. Mii) HIÚMAT A FÉRFI: A Nő: ,, Ami­óta L­eton laj vizet használom, rendben van­ a fajaim. Azt tapasz­taltam, i­gen ered­ményes a korpa- és rajhullás ellen. — azóta dúsabb a hajam, könnyen fésülhető. A Leton­­laj víztől jobb a tartós hullám is.*4 A GYERMEK: ,, Anyuka mindig mondja, hogy olyan szép lesz a hajam, mint az övé, ha a Leton hajvízzel ápolom. — Anyuka kedves, mert ne­kem és öcsikének külön üveget vett és azzal dörzsöli be hajunkat fejmosás után. — De nem is viszket a fejünk soha. És hozzá még jó szaga is van.“ A Leton hajvíz mi­den szaküz­letben beszerezhető. 1 üveg ára 30.80 P. Főraktár és postai szét­küldés: HUNNIA gyógyszertár, Budapest, VII., Erzsébet­ körút 58. ,,Száraz, törékeny volt a hajam, vé­kony­ szálú és rit­kuló. — A kabátom laj­tékája gyakran korpás volt. Emiatt sokszor kínos hely­zetbe kerültem. — Mindent megpróbál­tam, végül is a Le­­on hajvíz hasz­nálata óta lényege­sen megjavult. — Megfigyeltem, hogy hajam gyorsabban nő, a szálak erőtel­esebbekké váltak, fokozatosan meg­állt a hajhullás, ezáltal sűrűbb lett a hajam. A korpa teljesen eltűnt. De észrevettem azt is,­­ hogy feleségem gyakran használ az üvegből, különösen a tartós hullám után .. LETON HA­VIZ A BAJ ŐRANGYALA de Csókai kivágja a bőrt. Olajkár II k­ezezése miatt 20 méteres szabad­rúgáshoz jut a DVSC, de Orosz mellé bombáz. A 15. percben Pintér helyet cserél Szabadkaival., majd nagy lövést küld hajszállal mellé. A 17. percben Tisza d a jó labdát Mesternek, az Összekötő sokat cselez, majd toronymagasan fölé lö. A 19. percben lövi a debreceni csa­pat az első gólját. Mester jó labdát ad ki a szélre Szilágyinak. A zselső kitűnő beadá­sát Sidlik élesen lefejeli Tisza elé, Tisza a labdát kapásból a bal­sarokba vágja. 1:0-ra vezet a­ DVSC. Szekeres nem védhette a gólt. Tovább támad a hazai csapat. A csepeliek csak elvétve jutnak szóhoz. A DVSC védelme minden veszélyes­nek látszó támadást biztosan szerel. Két perc múlva újabb gól esik. Szilágyi elfut a szélen, bead­ásába Szekeres beleüt — rosszul — a labda a kapus háta mögött leesik, Sidlik ráfut, elesik a labdában és Szalay idegeskedve a saját háló­jába lövi a labdát. 2:0-ra vezet a DVSC. A túloldalon Nagy I nehezen tudja csak kiöklözni Pintér fejesét. Ismét a DVSC lendül támadásba. Silahi— Sidlik—Mester—Szilágyi a labda út­ja, Szilágyi keresztlabdáját Szabó kapufának lövi. A 26. percben Szi­lágyi jó helyzetben elbukik egy lab­dán, Olajkár is a labdát előre tudja vágni. MILLIÓ pengőt nyerhet szerencsés esetben! ffiTáLYSMEOTT! ISDUERWMK C­ITÁtrOtiKÖrt:hYsm05a VESÍED10* FÉltt* ESEtZ40i gazteái: dMB&t­­f6