Népsport, 1948. március (4. évfolyam, 44-65. szám)

1948-03-01 / 44. szám

2 Jó iramú mérkőzés Csepel—Szeged 1:0 (0:2) Szeged, 6000 néző, V: Harangozó• Csóllövő: Marosvári. A remek, napsütéses­ időben sűrű sorokban özönlik a közönség a pá­lyára. Kinn van Kies István igaz­ságügyminiszter, az MLSz elnöke is. 3:1-es csepeli győzelmet jósol. A ta­laj elég száraz. Az előmér­­őzésen sajnálatos szerencsétlenség törté­­nik: Boldisnak,­­a Szeged fiatal csatárának egy összecsapás alkal­mával eltörik a lába. Szeged: Bakó — Szabó, Gyuris -­­Zsótér, Kakuszi, Szőcs — Petrik- Solti, Ludas, Ladányi, Nagy. Csepel: Szekeres — Rédei, Kónya — Híres, Nagy II, Rákosi — Szen­tesi, Marosvári, Keszthelyi II, Fenyvesi, Pintér. A Csepel kezd. A 2. percben Pá­­kosi feleslegi labdaemel­getése miatt veszélyes helyzet keletkezik a cse­­peli kapu előtt. Szentesi beadását Bató kifutva tisztázza. A 7. perc­­ben Pintér elfut, éles keresztlabdá­ját Gyuris mélyen vetődve fejeli ki­­a kapu elöl. Keszthelyi és Szentesi elé pattan a labda, de a csatárok a tömörülő­­védelem miatt nem jutnak lövéshez. Kiegyensúlyozott a játék. Petrik beadását Szekeres védi. A 10. percben Szabó és Ssótér helyet , cserél. Keszthelyi 20 m­eg bombája alig kerüli el a k­aput a 25. percben. Petrik elöl előrevetődve ment Sze­keres, Keszthelyi és Szentesi helyet cserél. A 27. percben Gyuris egé, ezen a csepeli 16-osig fut előre a labdával, de lövés helyett Ladányi­ , hoz ad­t oda a jó helyzet. Fenyvesi elöl Gyuris szögletre ment. A 32. percben Na­gy szabadrúgása mellé száll. Most nagy a szegediek fölé­nye. A 35. percben Nagy beadása Ludas elé kerül, Ludas előrevetődve fejel, de a fejes nem sikerül­ A 40. percben szegedi szöglet után Szabó lövését Szekeres ha­­nyattvetődve védi. Tovább ostromol a Szeged. A 45. percben Rédei sza­bálytalankodik a 16-o­son kívül. Nagy áll a 17 m-es szabadrúgás.­rtal. A labdát■ a 6-oson álló Patrik kapja, de hiába, továbbítja azt a hálóba, mert, már Nagy elrúgá­sa után megszólalt a játékvezető sípja és a félidő végét jelzi. A szegedi szurkolók a nézőtéren azt vitatják, hogy néhány másod­perc még hiányzott a félidő befe­jezéséig. A SZÜNETBEN mindkét csapat öltözőjében panasz­kodnak a talaj miatt. Egyik össze­állításon sem változtatnak. A H. FÉLIDŐ Szegedi támadással kezdődik a 11. félidő, a 7­ percben mégis majd­­nem a Csepel ér el gólt. Maros­vári a balszélen tör előre, eljut a 6-osig, de labdája a nagyszerű ütemben kivetődő Bakóban akad meg. Nagy helyzet és remek védés volt! A 9­ percben váratlanul gólhoz jut a Csepel. A jobbszárny veszély­telennek , látszó támadást vezet, Szentesi és Fenyvesi adogat, majd Szentesi hirtelen megugrik és ka­pura húz. Bakó kifut, de a­ szélső a kifutó karnis előtt keresztben át­játszik a­ másik oldalra. A berohanó Marosvárinak csak a lábát kell odatennie s máris a hálóban táncol a labda. 1:0-ra vezet a Csepel. Fokozódik az iram. A 12. percben Nagy vezet támadást, de a csepeli, védők szerelik. A 14. percben Pin­tér szögletrúgás­a nyomán átszáll a labda Bakó feje fölött, a menteni akaró Gyuris lábáról a labda arasz szál a léc mellett vágódik ismét­­szögletre. A Csepel most nagyon feljött, lényegesen jobb, mint a Sze­ged. A 20. percben Marosván 16 m-es bombáját Bakó pompásan védi. A­ 23. percben Szentesi előrevágott labdáját Marosvári a 6-osról a hálóba lövi. A játékvezető előbb gólt ítél, majd megkérdi a partjel­zőt (aki beintette a lest) s ennek véleménye után visszavonja ítéletét. A 26. percben Ludasnak van jó helyzete, de ezúttal­­sincs szerencséje a lövéssel. Az utolsó negyedórában­­mindkét csapat elkeseredetten igyekszik gólt szerezni. A 39. perc­­ben Petrik bombalövése nyomán a kapufa külső lapján csattan a labda ■ Egyenlítési alkalom volt! Még egy csepeli szöglet és vége a mérkő­zésnek. Szögletarányi 7:5 (2:2) a Csepel­­javára. NYILATKOZATOK: Kalmár Jenő (Csepel): Élénk iramú mérkőzésen megérdemelten győztünk. Antalffy György dr (Szeged­) Vé­leményem szerint egy góllal jobb volt a Csepel.­­ ' / BIRÁLAT: Nagy iramban indult a játék s igen jó színvonal alakult ki. A két csapat egyformán támadott, a S­ze­ged, az utolsó negyedórában nagy fölényt harcolt ki. A második félidő első felében erő­sen feljavult a Csepel, ezután, ismét kiegyenlített játék folyt. A Szeged a mezőnyben , teljesen egyenrangú ellenfél volt s ha csak egy góllövő csatára is van, akár a győzelmet is megszerezhette volna. Egyén­leg a Csepelben Szekeres mebízhatóan védett. Nagy II. volt, a h­átvédhárma­s legjobbja. Nemcsak a védelemben jeleskedett, támadáso­kat is indított el. Rédei és Kenya többször bizonytalankodott. Híres Győr, 6000 néző. Vezette­: Kallós. Verőfényes napsütés, enyhe idő­­járás fogadta a Győrbe érkező Új­pestieket. A havat teljesen­­letaka­­­rították a pályáról, s a napsütésben felengedett a talaj s mély sár vár a csapatokra. Mindkét öltözőben félnek a játé­kosok a talajtól.­­— Remélem, hogy a mieink majd jobban bírják a dagaszzást — mondja Horváth Pál, a­ győriek edzője. Az Újpestnél Vincze Jenő ezt mondja: — A mély talaj miatt nem mer­­jü­k megkockáztatni Szűcs beállítá­sát. Ilyen pályán minden pillanat­ban kiújulhat a sérülése. Nagyma­rosi lesz a kullancs s Nagy J. a bal­­összekötő­­k így állnak fel: ETO: Pécsi — Baróti, Bányik — Fehérvári, Kovács I, Hárs — Dom­bos, Józsa, Nyíregyházi­, Gőcze, Kovács II. Újpest: Károlyi — Balogh II. Ta­más — Kirádi, Nagymarosi, Hor­váth­­— Egresi, Szusza- Várnai, Nagy J, Bódis. I. FÉLIDŐ Az ETO kezdi a játékot és az első percekben támad is. A 2. perc­­ben Kovács II.,jól fut el. Károlyit is ki akarja cselezni, az újpesti ka­pus elüti a labdát és Kirádi felsza­badít. Szép Egresi—Szusza táma­dás végén Kovács I. szabadít, fel. A másik oldalon Dombost , szögletre szereli Tamás. "Változatos a játék. A 6. percben Fehérvári jó labdával ugratja ki Nyíregyháziéit, a közép­csatár a nagy sorban elveszti a lab­­dát, Nagymarosi nagy rúgással akar felszabadítani, de balszeren­cséére Nyíregyházi­ hátába akad a labda s onnan közvetlen közelről a hálóba vágódik. 1:0 az ETO javára. A gól után az Újpest­ nagy fö­lénybe kerül. Bódis, majd Várnai hibáz jó helyzetben. A 12. percben­­Kovács I. hazaadása majdnem a hálóba csúcsik. A 15. percben Pécsi vakmerő ugrással szedi le a labdát Várnai fejéről. Az újpesti védők há­romszor egymásután lesre állítják a győri csatárokat,­ Dombos­ jól ug­rik ki, de az ötösről, nagy helyzet­ben az oldalhálóba bombáz. Nyír­­egyházki lövése is elkerüli a kaput. A 25. percben Várnai lövését védi Pacél. Állandósul az újpesti nyomás ,és a 28. percben egyenlítenek a lila­­fehérek: Szusza 25 méteres szabná rúgását , Nagy J. Várnai elé továb­­bít­ja s a középcsatár az elcsúszó. Pécsi hasa alatt kezdről a hálóba lövi a labdát, 1:1. A gól után az ETO támad többet A 30. percben Nyíregyházib­a ugrik, Nagymarosi­ csak követni tudja, de a középcsatár jó helyzetben mellé lő. Károlyi Hárs szabadrúgását, majd Dombos beadását húzza le. A 35. percben Bódist a 16-oson buktat­ják, a szabadrúgást Szusza a léc mellé vágja. Most sokkal többet tá­mad az ETO. A 41. percben ismét Nyíregyházki ugrik ki, Nagymarosi az utolsó pillanatban ment előre. A 45. percben Dombos előtt nyíl­t nagy helyzet, de a szélső a vetődő kapus­ba lő A 0­. FÉLIDŐ A második félidőben a pálya szá­razabbik fele jut az ETO csatársorá­nak. Nagy fölénybe kerül­­ a hazai csapat. Kovács­i, majd Dombos le­jobban érvényesült a játék közben alaposan felpuhult talajon. Rákosi, mintha kinné elhízott volna. Keszt­helyi II. bizonyult a­­legveszélyesebb csepeli csatárnak. Marosvári főleg az előkészítésben sokateditett, de dí­­cserét illet,i a II.­­félidő 9. percében lőtt góljáért is. A Pinilér—Fenyvesi szárny szép helycserég támadásokat vezetett. Szentesi gyors, de soktszor kapkod. A Szegedben Bakó jó formát árult e­l. Kakuszi mindkét csepeli középcsatárt jól semlegesítette- Szabó a fedezet helyén jobban tet­szett, Gyuris megbízható. Szőcs hasznosan játszott, főleg a ...védelem­ben. Zsótér elsősorban lelkesedé­séért érdemel dicséretet. A csatár­sor fiatal jobbszárnya biztatóan mozgott. Ez a két játékos­­— Petrik és Solti —­ volt a csatársor lendítő­­kereke, Ludas, nem volt eredményes befejezőcsatár. Ladányi formán kí­vül játszott, Nagy igyekezett. Harangozó jól vezette a mér­kőzést, vése a védőkről Pattan le, , Gőcze ívelt lövését remekül húzza le­­Ká­­rolyi. Szusza remek leadása lesen találja Várnait. Állandó ETO-táma­­dások közepette váratlanul az Újpest ér el gólt a 8. percben: Tamás sza­badrúgása után Szusza Várnai elé továbbítja a labdát. A középcsatár elakad a négy sárban, de az utolsó p­lasmiban Bódis elé ízetorja a lab­­­dát. A szélső remekül fut rá a lab­­dára és 15 méterről a kifutó Pécs­ mellett­­ félmagasan a balsarokba bombáz. 2:1 az Újpest javára. Már teljesen feketék a játékosok a sártól. Kemény lesz a játék. Óriási erővel támad az ETO, még Kovács I. is kapura lő- Józsa sza­badrúgását nehezen mentik a vé­dők. A 27. percben Károlyi és Ko­vács II. összefut­­,az újpesti ka­pust két percig álolni kell. Aztán Dombos beadását húzza le a fejek felöl Károlyi- Kovács II, majd Nyíregyházi­ lövése fo­rlalkoztt­tta az újpesti kapust. Az Újpest a 35­ percben, szabadul ki- Egresi fél­ma­gas lövését védi Pécsi, Dombos, majd Nyíregyházi­ lö­vése száll a­ léc fölött. Az utolsó percekben feljön az Újpest, de az eredmény már nem változik. Seögielarány: 4:3 (1:2) az ETO javára. _­­ NYILATKOZATOK: Vincze Jenő (Újpest): Minden el­ismerésem a fáké. Nemcsak az ETO-val, hanem a sárral is meg kellett küzdeniök. Horváth Pál (ETO): Minden te­kintetben jobbak voltunk, mint az U­inést. Csak nagy balszerencsénk­nek tulajdoníthatom vereségünket­ BIRÁLAT: A mély, sáros talajon nem alakul­­hatott ki jó játék. A győri játékosok jobban bírták a talajt, de az újpes­tiek jobban kihasznál­ták helyzete­,­ket. Az első félidő közepétől elte­kintve, úgyszólván állandóan az Új­pest­ térfelén folyt a játék, de a győri csatárok balszerencséje s nem utolsó­­sorban Károlyi nagyszerű védése az Újpest javára döntötte el a mérkő­zést. A lila-fehérek a II. félidő 10. percétől csak az eredmény tartására törekedtek. Egy jól lövő csatárral gólokkal nyerte volna a mérkőzést az ETO. Pécsi megbízhatóan védett. A hát­­véd­hármasba­n Baróti volt a legjobb. Még arra is volt ereje, hogy időn­­ként két társát kisegítse­. Kovács I. lelkesen harcolt, de sokat dancsolt. Bányik jól fogta Egres­t. A két fe­dezet óriási munkát végzett a nagy sálban. Hárs semlegesíteni tudta Szuszát. A csatársorban Dombos volt a lendítőkerék. Igen sok jó el­futása és veszélyes, beadása volt. Józsa az építő összekötő szerepét jól töl­ötte be. Nyíregyházi­ nagyszerűen ment el­­a labdával, de a kapu előtt nem volt szerencséje. Egy idényre való helyzetet hagyott ki. Gőcze sok támadást indított el. Kovács H-nek túlságosan nehéz ellenfele akadt a jó formában lévő Balogh II szemé­lyében. Károlyi válogatott formában, ön­­feláldozóan védett. A hátvédhár­masban Balogh II. volt a legjobb. Nagymarosi mindig akkor akarta szerelni Nyíre­gyházi­t, amikor a csatár már átvette a labdát. Tamás a sáros talajon nagyon sokszor za­varba jött. Sokszor átjátszottak. Kirád­nak ízlett a mé­ly talaj. So­kat és jól dolgozott. Horváth K­­gzürité. Egresi igen kevés labdát kapott,­­így is volt egy-két szép el­futása. Szusza csalódást keltett. Csak lelkesedését lehet megdicsérni. Várnai nem boldogult a lelkes Ko­váccsal, a balszárnytól alig lehetett valamirevaló támadást látni. Sok helyzetet kihagytak a győri támadók Újpest—1. 211 (1:1) S pszth­ilital kirakatait nézze meg, mielőtt Trenchcuiff-Ballon, átlátszó­, födenkabátot vesz Bajos! Zsilinszky-út 13. Andrasev.út sarok NÉPSPORT A SZAKSZERVEZETI ÉS TÁRSADALMI MUNKÁS­­ SPORTEGYESÜLETEK gazdasági érdekképviselete SPORTÁRUKAT TERMELŐ ÉS ÉRTÉKESÍTŐ SZÖVETKEZETE Budapest, Vill., Fiumei-út 4 Telefon: 137—839 tavaszi tömegsport akciója 11 di­b­la színes pamutmez 330.— (minden színben és csíkozással) 11 pár la színes sportszár 172.70 11 pár sípcsontvédő 120.— 2. számú la melegítőruha 97.— Ck­ék, középkék és bordó színben számonként 10 Ft emlíkedés) KIUTSUflSJ futyicipők és labdák jelentkezés­ sorrendben Forgalmiadót és bélyegilletékes kínon számítunk Elmaradt a Kispest—EMTK mérkőzés Vasárnap ragyogó napsütésben fürdött Kispest városa, de az olva­dástól sárban és vízben úsztak, a Kispest felé vezető utak. Hatalmas sártengerben játszották le a Hoffher —VIH. ker. Rákóczi, valamint az SzRTC­—K. Törekvés előmérkőzése­­ket. A pályán a sárdagasztástól az iszappankrációig minden, sportot le­hetett látni, csak labdarúgást nem A Hoffher—VTH. b­ér. Rákóczi elő­mérkőzésen egy szerencsétlenség is történt, mert a VTTI. kér. Rákóczi Melovics nevű játékosa egy össze­csapásnál a lábát törte. Ilyen elő­jelek mellett készülődtek a Kispest és az EMTK játékosai, miközben megérkezett Koch játékvezető is, aki az előmérkőzés után két part­jelzőjével megvizsgálta a pálya ta­laját. Utána a következőket mondta a két egyesület vezetőinek: — A pálya annyira mély és sáros, hogy azon komoly mérkőzést nem lehet játszani. A 23 játékos testi épségének érdekében a­ mérkőzést nem vezetem le... Mintegy huszonötperces vita után a kisréeszi vezetők bejelentették a közönségnek, hogy az elhalasztott mérkőzés jegyei érvényesek lesznek az MLSz által később kijelölt idő­­partiban lejátszandó mérkőzésen. Guttmann Béla,­­ a Kispest edzője a következőkét mondta: — Csak az hosszan­, h°gy így most egy hétig a najnoki táblázat közepén maradunk. Az N­B I állása 1. Csepel 19 16 1 2 47:18 33 2. Vasas 19 13 5 1 43:19 31 6. Ferencv. 19 13 3 3 43:25 29 4. Újpest 19 11 5 3 59:27 27 5. MTK 19 11 3 5 47:21 25 6. Kispest 18­ 10 4 4 43:30 24 7. Haladás 18 8 6 4 30:27 22 8. MATEOSz 19 6 5 8 22:20 17 9. Elektr. 19 4 6 9 24:38 14 10. ETO 18 6 1 11 31:37 13 11. Szolnok 19 5 3 11 23:35 13 12. DVSC 19 5 3 11 26:48 13 13. SalRTC 19 4 5 10 16:39 13 14. EMTK 18 5 2 11 25:41 12 15. Szeged 18 4 3 11 20:35 11 16. SzAC 19 3 5 11 25:50 11 17. MOGÜRT 19 4 2 13 27:47 10 NB II GOLDBERGER SE—ELŐRE 3:0 (0:0) A Soroksárra kitűzött, Ergo Ma­­DiSz—M. Arii NB I mérkőzés a pálya használhatatlansága miatt el­maradt. in. KÉR. MaDISz—CEGLÉDI V.SE 4:1 (2:1) MVSC— MMTE 2:2 (1:0) Miskolc,­ 5000 nérői. Vezette: Barna — MVSC: Mák — Bihari, Farkas — Roz­­govav, Menyhért, Simonyi — Érsek--Mix­­t­ei, Lin­i, Csorba. Fra­di — Hatalmas iramú mérkőzésen rsp.k szerencrével vez­e­tett a­, egyik pontot a listavezető MMTE. Az MVSC már 2­-0.ra vezedett, amikor az MMTE remek hajrával ki­­egyenlített (5: B­'róczi és Fekete, ill. Orgent és Bíró. Jó: Kozma !a mezőny legjobbjai Felföldi Bíró és Mijczai, ill. Farkas, Menyhért és­ Fekete 198 MÁRCIUS 1. , hogy a­­ Zuglói NB I.-es csap­at alighanem megszünteti működését. Úgy fest a helyzet, hogy a piro - fehérek jövő vasárnap már nem, áll­nak ki a Tromos ellen. A Kispest vasárrafijm délelőtt tartotta tisztújító köz­gyűlését, a kispesti városháza dísztermi­ben. Az ünnepélyes keretek között lefolyt közgyűlésen az alábbi tisztikart választot­ták. Elnök: Tapolczai Jenő. Társaink... Bic­zók János, Dávid János, Hidas Feren­c, Lakatos Láászló dr., Molnár Ferenc, Szaba­dos Levente S­zalay Miklós, Vermes Mik­lós dr. és Zsofinecz Mihály. Az elnök: Belágyi Antal, D­álnoki László, S-Zertai Fe­renc, Haus­er Béla, Havas Gáza (aki ég­­ben a labdarúgó osztály szaktanácsadója), Ho­rvát­h Lajos,­ Kádái József, Kulinszky Sándor, Mayer Pál, Mekkai Zádor, Morvay Márton, (labdarúgó­s-lakosz­tályvezető), N­e­­metz Lajos, Pilis György, Szelepcsényi Imre Sztanok József, Váradi József és Zádor Andor (ü­gyvezető). Főtitkár: Murai István. Titkár: András László és ,­sajdia János dr. Főpénz­táros: Póli József. Vén­z­­táros: Fakók Gyula, Sándorfi István és Varga Imre. Jegyző: Győri Vilmos és Se­­lényi Ernő. Ellenőr: Bíró Ernő, Fried­válszky Jenő és Jutási Ernő. Háznagy: Zabolni Tibor. Szertáros: Sebül­ez István. Egyesület­ orvosai: Gugi Tibor dr., Halász Jenő dr., Hercz Mihály dr., Salla­i Ferenc dr., Szekeres Lóránt dr.'' Ügyész: Moller József dr., Puskás' Káróly dr. Várhelyi Oszkár dr. és Várkonyi Rezső dr. vizsgáló: Andor Tibor, Kútvölgyi Károly és Már Lajos. A Postásnak sikerült..» Héthelyi László, a Postás egyik vezetőségi tagja idegesen mondta a Dorog elleni mérkőzés előtt:. . — Attól tartok, hogy két—három góllal kikapunk . . • Úgy is indult. A dorogiak hat, szálpontos passzokkal tették „hi­degre" a Postás védelmét és ha­marosan 3:1-re vezettek­— És én minden szelvényemen Postás-győzelmet tippeltem.. — so­pánkodott egy csinos hazai nő­ szurkoló. Levert, szomorú arcok félidőben a Postásnál, örömteli-:k a Dorognál-Fordulás után a Postás-szurkolók az egyik ámulatból a másikba estek Szárnyakat kaptak a zöld-fehér,ll. Az 1:3-ből 6:3 lett.. . — Bankó második gól előtti hibá­ja fordította meg a Mérkőzés sorsát — bosszankodott a dorogiaknál Szabi edző. — Tudtam, hogy több van a­ dák­ban, mint amennyit az első félidőben nyújtottak — , örvendezett a Postások, cál Bobrik Károly. — Pompás, helyenkint NB I-szín­­vonalú mérkőzés véd —- lelkendezett a kitűnő játékveze­ést nyújtó Kama­rás Árpád. — Ilyen mérkőzést élve­­zet vezetni... Ny. A szurkolók lad fák... Szikrázik a napfény az FSE- pálya jégpáncélján vasárnap dél­előtt. — Ezen a pályán nem lehet ját­szani! — legyint az egyik FSE- szurkoló. Közben egyre nagyobb számban gyülekeznek a­ gázgyári és az FSE- s­zur­kólók. A játékosok felöltözve várakoznak. Megérkezik Somogyi Ernő játékvezeő is Előbb csak­ kí­vülről szemléli a „jégpályát" majd a két csapat vezetőivel is a játéko­sokkal helyszíni szemlére megy. Az eredmény: a pálya játékra alkal­matlan. — Let­arítottuk a havat — mondja Nagy István dr. az FTE elnöke­­—, sajnos arra nem számí­tottunk, hogy az erős éjszakai fagy a talajnedvet jégkéreggé változtatja.­­ — Annyi baj legyen — mondják a szurkolók — nem maradunk mér­­kőszés nélküli kimegyünk a Postás— Dorogra. A terv tetszik a tömegnek. Azon­nal indulnak is a Lóverseny-téri pálya felé. A Postás-pálya kapujában az egyik vezető elégedettem dörzsöli a kezét, amikor meglátja a Vágóhíd­­utcai „különítményt". — A szurkolók tudják, hol látnak igazi sportot! !P§S*|*gá|íl! j§ 'etemfcifci?osszn­a w a sporicik­k­ek nagy vátesztékban ,'f"r».r.. LSsser- és Sportért! Kft, ezelőtt SKÜB& és PLÖSCL VI, B­ajosi Zsilluszky-út 33