Népsport, 1952. december (8. évfolyam, 244-265. szám)

1952-12-01 / 244. szám

Szegedi Honvéd- Salgótarjáni Bányász 5:1 (2:0) Szeged, 9000 néző. Vezette: Pósa (Hernádi, Szarvas). Góllövő: Böjtös, Rózsavölgyi, Csáki, Cziráki, Opova, Cziráki. Szegedi Honvéd: Palotai — Sípos, R­ednyánszky, Kovács — Baráth, Fo­dor — Böjtös, Cziráki, Csáki, Kotász, Rózsavölgyi. Edző: Pólyák Gyula. S. Bányász: Oláh — Kiss, Hegyi, Gás­pár — Szojka, Dávid — Bablena, Csu­­berda, Opova, Vilezsál, Szabó. Edző: Szemző Gyula* Az első percekben széllel szemben is a hazai csapat támad. Egy gyors táma­dás során. Oláh a 16-oson kívül lábbal ment Csáki elől. A 7. percben Rózsa­völgyi a l€-os sarkáról váratlanul ha­talmas lövést küld kapura. Oláh az utolsó pillana­tban tudja szögletre ütni a labdát. A 10. percben Cseherda 20 mé­terről rúg­­szabadot, a bal alsó sarokba irányított labdát Palotai nehezen öklözi szögletre. Rögtön utána Cziráki a 6-os­­ról tiszta helyzetből fölé emel. Lénye­gesen többet támad a hazai csapat, a salgótarjániak leadásai gyakran célt té­vesztenek. A 22. percben Kotász át­ver­ekszi magát Szojkán, gyorsam át­adja a labdát Czirájd­nak, az összekötő Böjtöshöz perdíti át, s Böjtös 18 méter­ről váratlanul, félmagasam éles szög­ből kapura lő. Oláh későn vetődik és a labda a kapus karjáról a bal alsó sa­rokba pattan. 1:0. A 25. percben Bojtos kézzel nyomja Gáspárt, de a játék­vezető nem fúj. A szélső elfut a hátvéd mellett, magasan bead és a kiugró Rózsavölgyi a kifutó Oláh mellett a 11-es pontról a kapu jobboldalába fejel. 2:0. Perceken keresztül hatalmas lendület­tel támad a Szegedi Honvéd.­­A 35. perc­ben Vilezsál remekül tör ki és a 16-osról lő, a labda a bal kapufát találja el. Az utolsó percekben feljön a salgótarjáni csapat, de a szegedi védelem jól áll a lábán. A II. FÉLIDŐRE a Salgótarján változtat: Csuberda kiáll, Zsédely lesz a balösszekötő, Vilezsál pe­dig átmegy Csuberda helyére. A 2. perc­ben Gáspár könnyelmű hazaadását Csáki elcsípi, egyedül húz kapura, de ponto­san a kifutó Oláh kezébe rúgja a lab­dát. Az 5. percben Böjtös a külső kapu­fát találja el. A 8. percben egy gyors szegedi tám­a­dás során a kifutó Oláh a kaputól 35 méternyire vetődéssel üti el a labdát Csáki elől. A szabadrúgást Csáki melllé rúgja. A 12. percben egy hátulról előrevágott labdával Csáki nagyszerűen tör kapura és 10 méterről a kifutó Oláh mellett a jobb alsó sa­rokba lő. 3:0. További szegedi támadások során a 17. percben Csáki a jobbszélen tör kapu felé, magas beadására Oláh­­ kimozdul, meg is fogja a labdát, de kiejti és a be­futó Cziráki kapásból 0 méterről fél­­magasan a jobb sarokba lövi. 4:0. A 22. percben Opova átverekszi magát a védőkön és a kifutó Palotai mellett három méterről a bal alsó sarokba gu­rít. 4:1. Ellaposodik a játék, most a salgótar­jániak is több támadást vezetnek. A 26. percben Cziráki 20 méterről váratlanul kapura lő és a labda védhetetlenül vágó­dik a jobb felső sarokba. 5:1. Még ugyanebben a percben Vilezsál 18 méteres szabadrúgását a jobb kapufa menti. A 32. percben a sérült Sípos he­lyére Faragó áll be. Teljesen beszorul a Salgótarján, de a szegedi csatárok lö­vései célt tévesztenek. Az utolsó per­cekben kiegyenlített játék folyik. Szög­­zetarány: 8:4 (4:2) a Salgótarjáni Bá­nyász javára. BÍRÁLAT A kiesés szempontjából oly fontos mérkőzésen az első pillanattól kezdve a Szegedi Honvéd kezében volt­ a kezdemé­nyezés. A szegediek nemcsak hatalmas lelkesedéssel, hanem igen iskolázottjan és tervszerűen is játszottak. Ugyanezt nem mondhatjuk el a salgótarjáni csa­patról, amely különösen az I. félidőben sokszor teljesen tervszerűtlenü­l vagdosta a labdát. A salgótarjániak helytelen tak­tikával is játszottak, kezdettől fogva vé­delembe vonultak, s csak akkor igyekez­tek támadásba lendülni, amikor ellen­felük már behozha­tat­lannul vezetett. A mérkőzést a szegediek még ilyen arány­ban is teljesen megérdemelten nyerték. Palotai kevés dolgát megbízhatóan, időnkint bravúrosan végezte, a gól­nál azonban bizonytalankodott. Sípos végig biztosan fogta Szabót. Nagy rú­gásai sokszor lendítették támadásba csa­patát- Mednyámszky nagy harcot vívott Opovával és többnyire ő került ki győz­tesen ebből a harcból. Kovácsnak volt a hátvédek közül a legnehezebb dolga, de ő is jól megbirkózott feladatával. A két fedezet hatalmas munkát végzett, különösen Baráth támogatta igen jól a csatárokat. Fodor inkább a védeke­zésben jeleskedett. A szegedi csatársort már régen láttuk ilyen ötletesen, gyor­san és gólratörően játszani. Valamennyi tagja szinte önmagát múlta felül. Boj­tos gyorsan, keményen játszott, kitűnő beadásai is voltak. Cziráki ez­úttal nem csak a mezőnyben, hanem a kapu előtt is jól játszott,­­ két pompás gólt lőtt. Csákit egys­zerűen nem tudták fogni a salgótarjáni védők, a középcsatár hol itt, hol ott tűnt fel és nagyszerűen lőtt is. Kotász volt a jó csatársorban is a legjobb, hatalmas munkát végzett, nem egyszer a saját­ 16-osáról hozta fel a labdát. Rózsavölgyi gyors és szem­füles volt. Góljánál igen ügyes volt. Faragó nemigen találkozott a labdával. Oláh mélyen szokott formája alatt szerepelt, legalább négy gólban ludas. A hátvédhármas nem­ sokáig bírta a ráháruló nagy nyomást és az I. félidő­ben is, a II. félidőben is percekre meg­ingott. Még viszonylag Kiss volt a leg­jobb, ő néhányszor szépen szerelte Ró­zsavölgyit. A két fedezet kizárólag csak védekezett, Szojka mutatósabban, Dá­vid megbízhatóbban látta el feladatát. A csatársor szárnyszegetten játszott. Egyedül Bablena egy-két megmozdulá­sát és Vilezsál váratlan húzásait lehet megemlíteni. Csuberda­ teljesen eltűnt, kicserélése indokolt volt. Opova nagyon igyekezett, de jóformán semmi sem si­került neki. Szabó nem tudta kihasz­nálni gyorsaságát, mert nem jutott lab­dához. A II. félidőre beállt Zsédely in­kább csak a védőknek segített. Pécsi Lokomotív— Dorogi Bányász 3:2 (1:1) Pécs, 7000 néző. Vezette: Kallós (Angyal, Horváth). Góllövő: Varga, Berki, Horváth III, Hegyi, Kinczel. Pécsi Lokomotív: MI­ke II — Rédei, Hegyi, MI­ke I — Szőke. Herbszt — Berki, Szuh, Udvaros, Túra, Horváth III. Edző: Csapkay Károly. Dorogi Bányász: Ilku — Buzánszky, Dacsev, Bakonyi — Hargittai, Kinczel — Pozsonyi, Aspirány, Molnár, Varga, Kántor. Edző: Sós Károly. Kezdés után a vendégcsapat lép fel támadólag. A 3. percben a jobb oldalon vezetnek támadást a dorogi­­ csatárok, Hargittai labdáját Pozsonyi a jobb oldalra sodródott Varga elé továbbítja, az összekötő 18 méterről váratlanul la­pos, erős lövést küld kapura. Mike 11-t meglepi a váratlan lövés, nem vetődik és a labda a jobbsarokba jut. 1:0 a Do­rogi Bányász javára. A gól után a pécsiek támadnak. Ud­varos kerül nagy helyzetbe, de közelről lő a kapusba. Túra egyenlíthetne, de ki­vár, s a dorogi védők mentenek. Két szögletet is kiharcol a hazai csapat, de egyiket sem tudja értékesíteni. Iz­galmas, hullámzó, jó iramú a játék a második negyedórában is. Ekkor ismét a dorogiak támadnak többet és veszé­lyesebben. A 25. percben egy hazai tá­madás során Udvaros a jobbszélen ki­tűnően húz kapura, s beadását szög­letre mentik a dorogiak. Szuh jól íveli be a szögletet. Horváth 111 jól emel­kedik ki, de iikuba fejeli a labdát. A labda a kapusról visszapattan és a tö­mörülésből Berki közelről a jobb sarokba rúgja. 1:1. ■ Lelkesen rohamoz a hazai csapat. Horváth TII lövése alig megy fölé, majd a 35. percben Udvaros—Horváth III összjáték után a szélső erős, lapos lövését Uku kivédi. A hátralévő időben a hazai csapat támad többet. Az utolsó percben Udvaros éles­­ szögből leadott lövését bravúrosan védi a dorogi ka­pus. A II. FÉLIDŐ Szünetben cserélnek a dorogiak. Po­zsonyi kerül ki s­ csapatból, Klausz áll be, s balszélső lesz. Kántor megy át a jobbsz­élb­e. Klausz már az 1. perc­ben megsérül, összecsap Rédeivel és attól kezdve percekig sántákéivá játszik. Mezőnyját­ó folyik, helyzet nemigen akad egyik kapu előtt sem. A 11. perc­ben Szuh a jobboldalról íveli be a szög­letet, Ilku kiüti a veszélyes labdát, éppen az előrehúzódott Hegyi elé. A hát­véd élesen kapura lő, a labda a vé­dőkről visszaju­ttan a jól érkező Hor­váth 111 elé, s a szélső közelről a jobb­­sarokba lő. 2:1 a Pécsi Lokomotív ja­vára. Nagy az iram. A pécsiek támadnak, majd néhány szép helycseréd dorogi tá­madás következik. Aspirány távoli lö­vése alig száll fölé. A 25. percben Udva­ros szögletet ível be a baloldalról. Hegyi jól fut a labdára, kitűnően emelke­dik ki és 4 méterről a vetődő liku mel­lett a feilsarokba fejel. 3:1. A gól után Túra helyett Milosevics áll be a pécsi csapatba. Támadnak a hazaiak, Berki tiszta helyrében kapu mellé fejel. Kissé esik az iram, újra a dorogiak támadnak, de támadásaikat túl sok adogatással szövik, így is adó­­dik meleg helyzet a pécsi kapu előtt: a 29. percben Aspirány nagy lövését Mike II kiüti és Rédei csak az utolsó pillanatban rúgja el a befutó dorogi csatárok elől. A 41. percben leállnak a pécsi védők, mert úgy vélik, hogy a gurulós labda túljut az alapvonalon. A labda azonban a vonalon belül meg­áll, Molnár felismeri a helyzetet, oda­fut, a védők feje fölött á­tível a má­sik oldalra az üresen álló Kinczel elé, Kinczel kapásból lő az ötösről és a labda a jobb kapufa belső éléről a hálóba pattan. 3:2. Az utolsó percekben a dorogiak tá­madnak, de az eredmény már nem vál­tozik. Szögletarány: 7:3 (4:2) a Pécsi Lokomotív javára. BÍRÁLAT Végig változatos, nagyiramú, élvezetes volt a küzdelem. Az elején a pécsiek so­kat csúszkáltak, több hibát vétett a vé­delmük is és a dorogiak sok veszélyes helyzetet dolgoztak ki. A vendégcsa­vat jobbszárnyát a pécsi védők nem­ fogták szorosan, így a két játékos rendszerint szabadon vette át a labdákat. Később magára talát a hazai csapat, sok formás támadást vezetett és jól használta ki a dorogiak időnkinti megtorpanásait. Vég­eredményben a Pécsi Lokomotív többet támadott és bár a II. félidő vége felé újra a dorogi csapat irányította a já­tékot, a pécsiek megérdemelten szerez­ték meg a győzelmet. Miké­nt az első gólt elnézte, volt egy-két bizonytalan kifutása is. Rédei volt a hátvédhármas legjobbja, jól he­lyezkedett, sok veszélyes helyzetet tisz­tázott. Hegyi is biztosan állt a lábán, még az ellenfél kapujára is veszélyes tudott lenni. Mike­­ nem őrizte szél­sőjét, rúgásai sem voltak tiszták, csak lelkesedése dicséri. A két fedezet sok támadást indított el. Herbszt volt a jobbik közülük, mind a védekezésből, mind a támadásból jól kivette a részét. Szőke nagy partdobásai sok veszélyes helyzetet teremtettek. Berki többször futott el jó ütemben, egy-két veszélyes helyzetet is teremtett. Szuh az I. fél­időben jól kivette a részét az összjáték­­ból, a II. félidőben visszaesett. Udvaros igen lelkesen, keményen küzdött, de ön­zősködése lerontja teljesítménye értékét. Túra gyengén játszott, lassúnak is bi­zonyult. Milosevics jól osztogatott, hasz­nos munkát végzett. Horváth III jelen­tette a legtöbb veszélyt a kapura. Sokat és jól lőtt. Ilkutól sok szép védést láttunk, a gó­lokért nem lehet hibáztatni. Buzánszky jól helyezkedett, kielégített fejjátéka is, bár pillanatnyi­­g nincs válogatott for­mában. Dacsev különösen a levegőben tisztázott több veszélyes helyzetet. Ke­ményen, jól küzdött. Bakonyi volt a h­átvédhármas legjobbja, jól helyezke­dett, jókor lépett közbe. Hargittai bizo­nyult a jobbik fedezetnek, szépen hozta fel a labdákat, sok veszélyes támadás indult ki tő­l. Kinczel különösen a II. félidőben játszott hasznosan. Gólja szemfülességét dicséri. Pozsonyit nem őrizték kellően, s így különösen az ele­jén sokszor futott el veszélyesen, de be­adásai nemigen sikerültek.­­Aspirány ki­tűnő kezdés után visszaesett, majd szü­net után újra belelendült és több veszé­lyes lövést küldött kapura. Molnár ne­hézkesen ruts­ lott, nem tört kapura. Varga volt a legjobb csatár, nagy terü­leten, rengeteget dolgozott, leadásaiba azonban néhányszor hiba csúszott. Kán­tor mindkét szélen jól vett részt az összjátékban, de a kapura nem volt ve­szélyes. Klauszt sérülése zavarta a já­tékban. Bp. Vasas—Szombathelyi Lokomotív 2:0 (1:0) Népliget, 3000 néző. Vezette: Safir (Kádár II, Attila). Góllövő: Sárosi, Sárosi. Bp. Vasas: Rúzsa — Lőrincz, Teleki, Kontha — Bundzsák, Szilágyi II — Csordás, Illovszky, Szilágyi I, Berendi Sárosi. Edző: Jeny Rudolf. Sz. Lokomotív: Horváth —­ Nyirő, Tarr Szöllősi — Kulcsár, Dorribal — Papp, Varga, Kolesánszky, Bella Szandi. Edző: Bodola Gyula. Vasas-támadásokkal kezdődik a játék. Illovszky 20 méteres lövését Horváth kiejti, de másodszorra megszerzi. Az első tíz percben a Vasas számos veszé­lyes támadást vezet, ezeket azonban a vasutas-védelem, Horváth tál az élen biz­tosan hárítja. A 11. percben akad az első veszélyes helyzet­­ a Vasas ka­puja előtt: Varga 8 méterről küldött fejesét Rúzsa védi. A következő perc­ben Bundzsák 20 méteres szabadrúgását teszi ártalmatlanná a szombathelyi ka­pus, majd Szilágyi és Sárosi veszélyes lövése lesz Horváth zsákmánya. A 18. percben Bundzsák labdáját Illovszky fordulásból 18 méterről lövi kapura, de Horváth a sarokra tartó éles lövést is védi. Igen veszélyesen támadnak a pi­ros-kékek. Illovszky lövését, majd Bund­zsák szabadrúgását védi Horváth. A 24. percben Szandi elmegy Lőrincz mellett, bead. Rúzsa kiüti a labdát, egymást követik a lövések, Rúzsa a földön fek­szik, köziben Bella lövését Lőrincz kéz­zel üti le a gólvonalon. A játékvezető fúj. ■ a szombathelyiek 11-est várnak, ehelyett ellenük ítél szabadrúgást, mert a szombathelyi csatárok akadályozták Rúzsát és Lőrinczet is. Ellentámadás során Szilágyi I lövése a jobbkapufát érintve gurul ki a pályáról. Élénk és változatos a játék. A 35. percben Szi­lágyi­­ a fedezetlenül hagyott Sárosi elé teszi a labdát, a balszélső tesz vele néhány lépést, majd 9 méterről a későn vetődő Horváth alatt a kapu közepébe vágja. 1:0 a Bp. Vasas javára. A 40. percben Illovszky megrúgja az előretörő Dombait. A megítélt szabad­rúgást 18 méterről Nyirő a sorfalba lövi. Az utolsó öt percben változatos játék folyik. A II. FÉLIDŐ Szünetben a szombathelyiek cserélnek, Nyirő helyére Tölgyesi áll be. (Nyirő­­nek megrándult a dereka.) A Mezőnyjáték után az 5. percben Papp lövését védi Rúzsa, majd a 8. percben a másik oldalon Illovszky lövését men­tik szögletre a szombathelyi védők. Hor­váth­­ összefejel Bundzsákkal, a kapus megsérül és leviszik a pályáról. Varga II áll a helyére. A 12. percben Szöllősi ha­talmas partdobásából meleg helyzet adó­dik, de a védők szögletre mentenek. Fel­tűnik, hogy Illovszkyin­ak számos meg­mozdulása szabályt al­­. Sárosi, majd Illovszky lövése ad munkát a szombat­­helyi védelemnek. Mezőnyjáték után a 27. percben Csordás jól megy el Szöl­­lősi mellett, majd a keresztező Tarrt is kicselezve laposan a kaputól mintegy 10 méterre tisztán álló Szilágyi I elő­ad, a közérpcsatár azonban kivár, a szombathelyi védelem megzavarja és a kapu melé lő. Most a szombathelyiek is vezetnek néhány támadást, de komoly lövéshez nem jutnak. A 35. percben Varga nagy lövését Rúzsa remek vető­déssel fogja. Három perc múlva Szilá­gyi fejel kapu fölé, azután Kulcsár lö­vése ad munkát Rúzsának. A 40. perc­ben Berendi fut el, kicselez két védőt, tömörülés támad a szombathelyi kapu előtt, a labda kiperdül a­ jó ütemben ér­kező Sárosi el é­s a szélső tíz méterről a kapu közepén a léc alá vágja. 2:0. Az utolsó öt percben mezőnyjáték fo­lyik. Szögletarány 10:5 (5:2) a Bp. Vasas javára. BÍRÁLAT Élénk iramú, változatos mérkőzés volt. A Bp. Vasas már a mérkőzés elején­­ma­gához ragadta a játék irányítását és végig jóval többet, jóval veszélyeseb­ben támadott, mint ellenfele. Különösen a fedezetpárok és a csatársorok közti különbség döntötte el a mérkőzés sorsát a hazai csapat javára. A Vasas-fedeze­tek nagyszerű labdákat adtak előre és a csatárok gyors, jól átgondolt, veszé­lyes támadásokat építettek belőlük. A szombathelyi csatárok kidolgoztak ugyan néhány helyzetet, ezeket azonban nem tudták befejezni, lövéseikben semmi erő nem volt. A Bp. Vasas győzelme meg­érd­emelt­­. Rúzsa jól látta el feladatát, mindössze két hibát vétett. Teleki jól fogta közép­­csatárát, mind a levegőben, mind a földön ura volt a labdának. Lőrincz a szokottnál gyengébben játszott, rúgásai nem voltak olyan pontosak, mint más­kor. Kontha kemény harcot vívott Papp­pal, jól rombolt, hasznos munkát vég­zett. Bundzsák bizonyult csapata legjobb­jának. Nagy technikája ezúttal is jól ér­vényesült. Szilágyi II valamivel gyen­gébben, de azért hasznosan játszott­, kü­lönösen a védekező munkában. Csordás játéka ezúttal sem volt sallangmentes, a második félidőben azonban már sok jó elfutást és beadást láttunk tőle. Il­lovszky eredményesen épített, jól­ is lőtt, teljesítményét azonban sportsze­rűtlen ,,belemenései“ rontották. Szi­lágyi nehéz munkát adott Ta­rrnak. Sokat változtatta a helyét, jól osz­togatott és több veszélyes lövése, is volt. Berendi inkább épített, a támadá­sok befejezését társainak engedte át. Sárosi vett a veszélyesebb szélső. Sok jó lefutása és beadása volt, lövései is ko­moly veszélyt jelentettek.­­ Horváth mind a Lapos, mind a magas labdákat kielégítően fogta, kifutásai hibamentesek voltak, az első gólnál azonban hibázott. A hátvédhármasban Tarr nyújtotta a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt. Nyirő néhányszor elen­gedte Sárosit. Szöllősi eredményesen harcolt Csordással. Tölgyesi lassú volt és Sárosi többször elment, mellette. A két fedezet inkább a védekezésből vette ki részét. Dombai volt a jobbik, de Kul­csár nem sokkal nyújtott gyengébb tel­jesítményt nála. A csatársor elég terv­­szerűtlenül játszott. Legveszélyesebb ré­sze a Papp—Varga jobbszárny volt. Papp kemény harcot vívott Konthával, több­ször elment mellette és minden helyzet­ből lőtt. Varga sok labdát hozott fel, lövőSTO azonban ritkán vállalkozott. Ko­­lesánszky erőtlenül játszott, a kapura nem jelentett komoly veszélyt. Bel­a sokat mozgott, sok labdát hozott fel, de ő sem lőtt. Szandi sokat változtatta a helyét, néha elment Lőrincz mellett, lö­vései azonban rendre nem sikerültek. Varga II labdarúgása kielégítő volt, a góll nem védhette. Bp* Dózsa.—Bp* Kinizsi 1:0 (1:0) Dózsa stadion, 15.000 néző. Vezette: Dankó (Soós, Horváth dr.). Gól­lövő: Samus. Bp. Dózsa: Henni — Balogh II, Vár­­hidi. Farsang — Kiss II, Gyurik — Egresi, Samus, Szusza, Virág, Tóth. Edző: Jávor Pál. Bp. Kinizsi: Szabó — Rudas, Kispéter, Ombódi — Kéri, Dékány — Pataki, Bir­­csák, Asbóth, Mészáros, Koczó. Edző: Deák Ferenc Nagyszerű iramban kezdődik a mér­kőzés. Felvá­ltva veszélyeztet a két csa­pat támadósora. Az 5. percben Asbóth kezezésén akad el egy Kinizsi-táma­dás. A másik oldalon Szusza habozása miatt marad ki egy gólhelyzet. Továbbra is hullámzó a játék, nagyszerű az iram. A 20. percben­ Koczó elől Henni vető­dve szögletre ment. Szusza lövés­ét védi Szabó, Koczó lövését pedig Henni. Va­lamivel többet támad a Bp. Kinizsi, a lilák támadásai azonban veszélyesebbek. A 35. percben Szusza nagy ballábas lö­vése hajszállal süvít el a balkapufa mel­lett. A másik oldalon Pataki beadása elszáll a befutó Koczó feje felett. A 38. percben Virág kapura tartó labdá­ját szögletre nyomja Szabó. Egresi íveli be a labdát és Samus négy méterről a kapu közepébe lő. 1:0 a Bp. Dózsa sztvára. ■'"* ' ! '■" ’" Heves Kinizsi-ellentámadás végén Pa­taki elől Henni nyomja ki vetődve a labdát. Az utolsó percekben a Bp. Ki­nizsi szorongat. A 44. percben Koczó beadása után Bircsák kétszer is ka­pufára lövi a labdát. A II. FÉLIDŐ Az első percekben enyhe Kinizsi-fölény alakul ki, de csak a mezőnyben.­­ Az 5. percben a Dózsa csapatába Samus he­lyett Deák áll be. Deák lesz a középcsa­tár és Szusza a jobbösszekötő. Erős a küzdelem, mindkét részről sok a hiba a játékban. Az élelmezésiek fokozzák az iramot és nemcsak tartós fölényt tud­nak kiharcolni, hanem veszélyesek is a támadásaik. A 10. percben Patakit csak nagy üggyel-bajjal tudják szerelni a Dózsa-­V­édők a 16-oson belül. Egy perc múlva Mészáros erős lövését Henni csak kiülni,­ tudja, de a közelben egyetlen Kinizsi-csatár sincs. Nagy nyomás alatt van most a Dózsa kapuja. A 14. perc­ben Pataki szögletrúgása után Mészá­ros hajszállal a kapu fölé fejel. A kö­vetkező percben a Kinizsi csapatába Bircsák helyére Hári áll be. Kiegyenlí­tett lesz a játék, a Dózsa is támadgat. Vá­ltoza­tos, érdekes a küzdelem, de gól­helyzetek nem alakulnak ki. Az iram még mindig igen heves, hol az egyik, hol a másik kapu előtt adó­dik helyzet, de a kitűnően küzdő hát­védek mindig közbelépnek, vagy pedig a csatárok hibáznak. Egresi szabadrú­gását védi Szabó, majd a 35. percben Mészáros szépen előretör a baloldalon, beadása nyomán meleg helyzet adódik a Dózsa kapuja előtt, végül is Ztári ke­rül jó helyzetbe, lövése azonban em­berbe akad. Ezután néhány percen ke­resztül szorongat a Dózsa. A 39. perc­ben Tóth lapos lövése hajszállal a bal­kapufa mellett süvít el. Az utolsó per­cekben ismét ide-oda hullámzik a já­ték, egyik csatársor sem tud azonban igazi gólhelyzetet teremten­i. Szöglet­­arány: 6:5 (5:4) a Bp. Kinizsi javára. BÍRÁLAT Erősiramú, változatos küzdelmet ví­vott a két csapat, a játék színvonala azonban nem volt magas. Kevés terv­szerű támadást láttunk, mindkét rész­ről sok volt a magas labda és sok volt a hiba. A támadásokból körülbelül egy­formán vette ki a részét mindkét együt­tes, helyzeteket a Kinizsi teremtett va­lamivel többet, de a csatárok egyet sem tudtak kihasználni. Általában a védel­mek jobban működtek mint a csatárok. A döntetlen eredmény főbb kifejezője lett volna a játék képének. Heniit nem sokszor tették komoly próbára a Kinizsi-csatárok, bár különö­sen a második félidőben meglehetősen bőven akadt dolga. Balogh SE ezúttal nem játszott olyan jól, mint az előző mérkőzéseken. Az I. félidőben csak­­szöget** fogott, szünet után azonban már többnyire ráállt a szélsőjére és ilyenkor sikeresen semlegesítette. Vár­­hidi rendszerint meg tudta akadályozni Asbóthot a kapuratörésben. Farsang megbízhatóan, hasznosan játszott, több­ször nehéz helyzetben mentett. Kiss II sok labdát vitt fel, s azokat rendsze­rint használhatóan adta tovább. Gyurik­nak elsősorban a védőmunkája dícsér­­hető. Fáradhatatlanul küzdött. Egresi volt a lilák csatársorainak lendítőkereke, gyorsasága jól érvényesült, csak a lö­vései voltak pontatlanok. Virág fel­felé ívelő formában játszott, hátrament a labdákért, veszélyesen tört előre, csak keveset lőtt. Samus a mezőnymunkában megfelelt, gólja szemfülességét dicséri. Szusza játékából hiányzott az utóbbi i­dőben megszokott lendület, kissé tartóz­kodó volt, csak néhány jó átadásával és lövésével tűnt ki. Deák jónéhány támadásban benne volt, de a kapu előtt nem volt eléggé robbanékony. Tóth ügyesen cselezett, változtatta a helyét. Rudas mellett azonban sok próbálkozása sikertelen maradt. Szabó megbízhatóan védett, a gólt nem védhette. Rudas okosan helyezkedett, rendszerint jókor lépett közbe. Kispéter jól játszott, főleg jól időzített köz­belépé­seivel és szereléseivel tűnt ki. Ombódi váltakozó sikerű harcot folyatott Egye­sivel, gyakran azonban csec­k szabálytalan­­ság árán tudta tartani a gyors szélsőt. K­éri higgadtan, okosan, igyekezett min­den helyzetet megoldani. Dékány végig keményen harcolt, s időnkint jó labdákat adott előre. Pataki nemigen érvénye­­sült hátvédje mellett, igaz, hogy meg­felelő labdát sem sokat kapott. Bircsák mind a védő-, mind az építőmunkából általában hasznosan vette ki a részét. Asbóth mozgékonyságával, jó helyezke­désével tűnt ki, az átütőerő azonban hiányzott belőle. Mészáros volt a tá­madókor irányítója­, rendkívül­­sokat dol­gozott, sok jó átadása volt, lövéseinek nagy része azonban nem sikerült. Koczó számos lendületes támadást kezdemé­nyezett, a befejezések nagy részeit azon­ban elrontotta. A Bircsáik helyett be­állt Háritól mindössze egy-két használ­hat átadást láttunk. 1952 december 1, hétfő 3. Győri Vasas—Csepeli Vasas 4:2 (3:1) Győr, 5000 néző. Vezette: Krémer (Ben­kő, Hamvas). Góllövő: Lovász, Pálfy, Hegedűs, Takács (öngól) Preiner, Pális. Győri Vasas: Pesti — Kárpáti, Kal­már, Pió — Józsa, Raffai — Dombos, Kertesi, Hegedűs, Budai, Pálfy. Edző: Kovács Imre. Csepeli Vasas: Tóth I — Kékesi, Do­­mán, Takács — Preiner, Keszthelyi — Szentesi, Tóth II, Faludi, Lovász, Czi­­bor. Edző: Lyka Antal. A győri csapat kezdi a játékot. S­zép támadás végén Budai lövését Tóth biz­tosan védi. Aztán a csepeli csapat veszi át a játék irányítását s gyors, helyese­­rés támadásokat vezet. A 12. percben Czibor—Faludi—Tóth II a labda útja, a győri védők nem tudnak beavatkozni, Tóth 11 Lovász elé perdíti a labdát s az összekötő 11 méterről a kapu jobb­oldalába lő. 1:0 a Csepeli Vasas javára. Két perc lyulva­ egyenlít a hazai csa­pat. A középre húzódó Pálfyra senki sem vigyáz, a szélső nagy lendülettel tör kapura, Tóth kilép kapujából, de el­csúszik s Pálfy mellette 8 méterről a kapu közepébe gurít. 1:1. A 15. percben egy jobboldali támadás végén Hegedűs a jobbösszekötő helyén kiugrik, s a kimozduló Tóth mellett tíz méterről, félmagasan a kapu jobb­sarkába lövi a labdát. 2:1 a Győri Va­sas javára. Néhány győri támadás után a csepeliek veszik át a játék irányítá­sát. A 32. percben Szentesi nagy len­dülettel fut el, Lovász elé­­ játszik, Lovász lövését Pesti és a kapu vonalon álló Pió együttes erő­vel próbálja vé­deni. A labda a hátvéd kezét éri, a játékvezető 11-est ítél. A büntetőt Domon élesen a­ jobbléc mellé lövi. A 39. perc­ben egy győri támadás során a labda a csepeli védőkről Budai elé perdül. Budai lövésébe Takács beleteszi a lábát s lábáról a labda, 5 méterről a jobb sa­rokba perdül, öngól. 3:1. A félidő hátralévő perceiben a hazaiak vannak fölényben. A II. FÉLIDŐ Nagy lendülettel támad a Cs Vasas. A 3. percben: Hegedűs rosszul lép, a lába meghúzódik. A középcsatár helyére Pális áll be Tervszerű támadásokat ve­zet a vendégcsapat, de a lövésekkel kés­lekednek a csatárok. A 4. percben az előrehúzódó Preiner 18 méterről nagy lövést éleszt meg, a labda a felső lécen csattan Két perc múlva Takács hatal­mas partdobását kifejelik a győri vé­dők, a labda Preinerhez kerül s a fede­zet 30 méterről azonnal kapura lő. A labda a meglepett Pesti lába között a hálóba gurul. 6:2* Továb­bra is a csepeliek támadnak. Czibor lövését biztosan védi Pesti. A hazai védelemre óriási munka hárul. A 15. percben nagy kavarodás után a győri gólvonalon pattog a labda, a cse­peliek gólt vitatnak. Kalmár azonban szögletre vágja a labdát s a játékvezető szögletet ítél. Preiner kísérletezik is­mét lövéssel, de a labda a kapu fölé száll. Huszonöt percen keresztül soro­zatos támadásokat vezet a Csepeli Va­sas, de eredménytelenül. A 30. percben Budai Pálist ugratja ki, s a közép­csatár a balösszekötő helyéről, szoron­gatott helyzetből a kimozduló Tóth mel­lett 5 lépésről a kapu közepébe gurítja a labdát. 4:2, a Győri Vasas javára A 95. percben a Cs. Vasas kapujában Tóthot Bognár váltja fel. A hátralévő időben mindkét csapat több veszélye­s támadást vezet, de az eredmény már nem változik. Szögletarány: 7:4 (5:2) a Csepeli Vasas javára. BÍRÁLAT Végig nagy iramú, élvezetes volt a mérkőzés. A mérkőzés nagy részében a Csepeli Vasas támadott többet. A ven­dégcsapat ezt a mezőnyfölényét nagy­szerűen játszó fedezeteinek köszönheti Preiner és Keszthelyi valósággal percen­­ként dobta előre a csepeli csatársort, de a csepeli támadókor belső hármasa szinte irtózott a kapuralövés­től, a Ifi-oson belül ,s egymást keresték a labdával, ahelyett, hogy kapura lőttek volna. A győri csa­pat ritkább támadásai eredményesebbek voltak, bár nem kétséges, hogy ebben nagy része volt a gyengén védő Tóth­nak is. Pesti a második gólnál súlyosan hibá­zott. Sok nehéz lövést védett. Kárpáti az első félidő­ben sokszor zavarba jött Cziborral szemben, szünet után azonban feljavult. Kalmár végig egyenletesen megbízhatóan játszott, nem engedte lö­véshez jutni Falusit. Pió kezdetben könnyelműen helyezkedett , így Szen­tesi igen sok veszélyes támadást vezet­­hetett. A második félidőben már Pió is megbízhatóbban látta el feladatát. Jó­zsa elmaradt szokott jó teljesítményé­től. Raffai csak a védekezésből vette ki a részét, leadásai pontatlanok voltak. Dombos volt a­ csatársor motorja. Kér­­lesi csak időnként vétette magát észre. Hegedűs jól épített, szemfüles volt. Bu­dai jól vette ki a részét az első félidő­ben a támadások felépítéséből, később már halványabban játszott. Pálfy erőt­­lenül mozgott, nem láttak tőle lendü­­letes elfutásokat. Pálfi közepes teljesít­ményt nyújtott.­­ Tóth­­ sokat bizonytalankodott, nincs formában. Bognár rövid ideig védett, nem csinált hibát. Kékesi szorosan fogta szélsőjét s jól is rúgott. Domán közbe­lépéseivel és jól irányított átadásaival tűnt ki, de a sorsdöntő 11-est kihagyta. Takács nagy harcot vívott Dombossal , váltakozó sikerrel. Preiner bizonyult a mezőny legjobbjának. Óriási munkát vállalt magára, jól passzolt s gyakran veszélyesen lőtt is. Keszthelyi alig ma­radt el mögötte. Szentesitől láttunk né­hány lendületes elfutást, beadásai is si­kerültek. Tóth is sokat dolgozott, de a kapu előtt nem volt veszélyes. Faludi igyekezett, de ő is adós maradt a lö­vésekkel. Lovász 20 percen keresztül sokszor veszélyesen tört kapura, később azonban fokozatosan visszaesett. . A lö­vésekkel ő is adós maradt. Czibor jó formában van, de a kapu előtt neki sem sikerült semmi.