Népsport, 1955. május (11. évfolyam, 86-107. szám)

1955-05-01 / 86. szám

Csepeli Vasas—Vasas Izzó 1:0 (1:0) Csepel, 3000 néző. Vezette: Somogyi (Gruber, Nógrádi). Csepeli Vasas: Tóth I — Bulla, Med­­nyánszky, Takács — Kleiban, Csernai — Tóth II, Keszthelyi, Gondos, Uahy, Povázsai. Edző: Kállói Béla. Vasas Izzó: Komáromi — Tunyogi, Ha­lai, Hartmann — Szini, Fürjes — Só­lyom, Bukovi, Kéri, Lelenka, Kovács. Edző: Kalocsay Géza dr. Góllövő: Keszthelyi.­­ Szögletarány: 6:3 (1:0) Csepel javára. Kitűnő védőmunka, közepes, sőt he­lyenként gyenge csatárteljesítmények jellemezték a mérkőzést. A kezdés után mindjárt a hazaiak támadtak, gyorsan kiderült, hogy az Izzó ezúttal is a vé­dekezésre fektette a súlyt. Nemcsak Kéri segített a hátvédhármasnak, ha­nem a jobbszélső Sólyom is. Az első negyedórában az újpestiek térfelén folyt a játék, de említene méltó lövés nem ment kapura. Ké­sőbb feljött az Izzó is, a 17. percben Bukovi beadását Lelenka magasan a kapu fölé vágta. A következő percben veszélyesnek ígérkező ét támadást tisztázott Tunyogi. Ughy lövés­­szerű beadását Komáromi szépen fogta, majd két lendületes csepeli előretörést Keszthelyi lesállása akasztott meg. Az Izzó a védekezésből gyakran tudott hir­telen támadásba lendülni, egy ilyen tá­madás során Bukovi jól irányított feje­sét Tóth I biztosan fogta. Élénkült az iram, folyton a Cse­pel szorongatott, az Izzó gyakran 1­­6 emberrel is védekezett. A 40. percben Gondos a kapufára fejelte a labdát, utána Povázsai lőtt, de Komáromi tisztázott. Három perc múlva Zalai rosszul eltalált labdája Keszthelyi mellét érte, a csepeli csa­tár nyomban lekezelte a labdát, a ka­pu felé tört. Komáromi eléje futott, de hirtelen megtorpant, és Keszthelyi ebben a pillanatban 13 méterről az üres kapu közepébe lőtte a labdát. 1:0 a Csepel javára. A II. félidő elején is a csepeliek tá­madtak. A mozgékony Ughy 18 méter­ről jó lövést eresztett meg, a labda a kapu fölé szállt. Egy perc múlva Hart­mann hátulról indult el, jól adta be a labdát, Bukovi nagyszerűen fejelte ka­pura, de Tóth a helyén volt. Ezután két szöglet is­­mutatta az Izzó tá­madókedvét, de a csepeliek szerve­zetten védekeztek. Aztán Kovács veszélyeztette a csepeli kaput, ügyesen befelé cselezett. Buko­vi villámgyorsan lőtt, Tóth mellré fog­ta az erős lövést. Az Izzó változtatott, Kéri lett a középhátvéd. Zalai és Hart­mann a két szélsőhétvéd, Tunyogi pe­dig előrement csatárnak. Hullámzó játék alakult, az Izzó lel­kesen küzdött, de góllövési kísér­letei sikertelenek maradtak. A végén ismét a csepeliek kerekedtek felülre, egymás után négy szögletet ér­tek el. Említésre méltó Ughy szép lö­vése is, amelyet Komáromi szögletre hárított és Keszthelyi 20 méteres nagy kony­dája, amelyet szintén védett a kapus. A Csepeli Vasasban Tóth I biztos labdafogásával tűnt ki, szinte ragadt hozzá a labda. A hátvédek egy pillanatra sem inogtak meg, első­sorban a rombolásból vették ki részü­ket. Takácsnak igen szép indításai is voltak. A fedezetek végig fáradhatatla­nul küzdöttek. Klejbán az I. Csernai a II. félidőben nyújtott­­többet. A csatár­sorban a szemfüles Ughy jelentette a legtöbb veszélyt a kapura. Tóth II és Keszthelyi sok ügyes támadást vezetett. Feltűnő volt Gondos és Povázsai gyen­gébb játéka. Az Izzóban Komáromi a gólt határozottabb közbe­lépéssel háríthatta volna. Ettől eltekint­ve több veszélyes lövést mentett. A hát­védhármasban Zalai szereléseivel, Hart­mann jóütemű közbelépésével tűnt ki. Kéri akkor nyújtott jobb teljesítményt, amikor véglegesen a középhátvéd helyé­re került. Fürjes a védőmunkát látta el megfelelően. Elől Bukovi kitűnő táma­dásvezetése érdemel említést, néhány­szor nagyszerűen lőtt is. Kívüle még Lelenka igyekezett hasznos cseleivel a csatárok játékén javítani. A labdarúgó NB II tizedik fordulójának eredményei Keleti csoport Salgótarjáni Vasas —Gödöllői Dózsa 0:0. Salgótarján, 3000 néző. V: Bordó, Italy. Vasas: Czuder — Válóczi, Csín­­esik, Radics — Tóth, Radics — Hor­váth, Rigó, Nagy. Lakos, Alföldi. Edző: Liaczkó Sándor. Gödöllői Dózsa: Iszad­­er — Dézsán, Moravcsik, Goda — Ke­­rényi, Hlavács — Polgár, Papp, Blás­ka, Egervári, Gulyás. Edző: Kosa Ká­ról.­. Az első félidő gyors, lendületes játékot hozott.­­A hazai csapat többet támadott, de csak két lesgólt ért el. A Vasas-csatársor eredményességét ká­rosan befolyásolta, hogy a fedezetek főleg magas labdákat adtak előre, s ezeket a gödöllői védők könnyen há­rították. Szünet után a szokatlan me­leg éreztette hatását, fáradtan mozog­tak a játékosok. Ekkor kiegyensúlyo­zott volt a játék, mindkét csatársornak több helyzete is eredt. Jó: Válóczi, Tóth, Cadricsik, 111. Sz­atler, Goda, Eger­vári. Pereces­ Bányász —Kecskeméti Hon­véd 1:1 (1:0). Pereces, 600 néző. V: Gutfreund, P. Bányász: Krajnyák — Futó I. Szín, Pál — Potcz II. Szabó — Bertus, Vllász, Grolmusz, Futó V, Vezér. Edző: Boncsik Mihály. K. Hon­véd: Dunai — Göttlinger, Kerpesics, Pélfalvai — Zsikla, Czimmermann — Baranyai, Szalay I. Hajós, Hegedűs, Cserpea. Edző: Pólyák József. Az első félidőben a perecesi csapat nyomasztó ű­rlényben játszott, csatárai azonban a kapu előtt sokat tologattak és időt en­gedtek a védők közbelépésére. Szünet után negyedóráig még a hazai csapat irányította a játékot. Szalay I megsérült és kiállt, ennek ellenére a lelkesen küzdő Honvéd támadott többet ée a befejezés előtt öt perccel sikerült egyenlítenie. G: Grolmusz, 111. Hajós. Jó: Szín, Pó­cz II, Szabó, Grolmusz, il) Kerpesics, Czimmermann, Baranyai, Cserpes. Miskolci Törekvés—Ózdi Vasas 4:0 (0:0). Miskolc, 4000 néző. Vezette: Le­hel. M. Törekvés: Berényi — Bóna, Siklósi, Budavári — Kiss, Bóta — Nagy, Zeller, Száva, Fekete II, Fekete I. Edző: Varga György. Ózd: Varga — Vékony, Gyárfás, Hajner — Hamkó, Tóth — Petrik, Csurgó, Kóczián II. Taliga, Kismarton. Edző: Szabó Géza. Lanyha Iramú, kemény,­­ sőt időnként durva mérkőzés. A játékidő nagy ré­szében a hazai csapat többet támadott, de az ózdi védelem jól tömörült. Mind­két csapat játékában sok volt a hibás leadás és tervszerűtlenség. A nagyobb lelkesedés és a jobb csatárjáték dön­tött a miskolci csapat javára. Csurgót a 34., Fekete II-t a 80. .percben sport­szerűtlen viselkedés miatt kiállították. G: Fekete I (2), Száva. Nagy. Jó, Bu­­na, Siklósi, Kiss, Zöller, ül. Vékony, Gyárfás, Hamkó. KISTEXT—Kecskeméti Dózsa 2:1 (1:1). Kecskemét, 1500 néző. V: Hernádi. KIS­­TEXT: Vigh — Újvári, Merész, Szorváth — Karsai, Stefán — Burián, Sallai, Bor­bély, Majoros, Hoffmann. Edző: Szalai István, K. Dózsa: Körös — Trauznitz, Határ. Jónás — Csordás, Laczi II — Englert, Boros, Kövesi, Nagy, Pecse­­nyiczki. Edző: Tomecskó József. Gyenge iramú mérkőzés. Az első félidőben a hazaiak a magas labdákat erőltették, a vendégek azonban fe.1.játékban lénye­gesen jobbak Voltak Fordulás után szo­rongatott a hazai együttes, de a 65. perc után kiegyenlítetté vált a játék. Csordást a 28. percben sportszerűtlen­ségért kiállították. G: Majoros (11-esből), Trauznitz (öngól), 111. Boros. Jó: Merész, Stefán, Sallai, Majoros. 111. Határ, Jónás, Pecsenyiczki. Szegedi Haladás—Debreceni Törek­vés 3:0 (2:0). Debrecen, 4000 néző. V: Soós II. Szeged: Mészáros — Faragó, Subits, Vas — Baráth, Zaller — Poly­­vás, Cziráki, Rábai, Gilicz, Rózsavölgyi. Edző: Kalmár György. D. Törekvés: Papp — Csatlós, Kovács, Csüllögh — Simonyi, Nótás — Komlóssy, Zilahi. Fe­kete. Jobbágy, Asbóth. Edző: Palotás István. Közepes Iramú mérkőzésen kor­szerűbben és, jobb taktikával játszott a Haladás. A Törekvés csatársora ezúttal már az ötödik mérkőzésen nem tudott gólt lőni. A Törekvés gyengébb szerep­lését részben magyarázza, hogy négy sérült játékos helyén tartalékot szere­peltetett. Ezenkívül Kovács a 10. perc­ben megsérült és a balszélre állt. G: Ollicz, Vas, Polyvás. Jó: Faragó, Vas, Baráth, Rábai. 111. Csüllögh, Jobbágy. Bp. Törekvés—Nyíregyházi Építők 2:0 (0:0). Ezőnyi út, 400 néző. V- Bánkút 1­1. Bp. Törekvés: Mészáros — Fekete. Kó­nya. Bendek — Tihanyi, Rt­­itz — Dóra. Jégí­ I. Pálls. Kóka. Leháj. Edző: Fenyvesi László. Ny. Építők: Mészöly — Tölgyesi Pokrovenszky Lakatos — Havacs III, Havacs II — Part I. Lendvay, Kertes­, Patai. Forgács. Edző: Móré János. Erős iramú mérkőzés. A Törekvés nagy fö­lényben. Játszott, de a lelkesen és ke­ményen védekező Építők védelme nehéz feladat elé állította a budapesti csatá­rokat. Az első negyedórától eltekintve állandóan a, Törekvés támadott és a nyíregyháziak sokszor nyolc játékossal védekeztek. G: Dóra, Kósa. Jó: Kónya. Rendek, Reiter, ill. Mészöly, Pokro­­venszky, Lendvay. Bp. Vörös Meteor—Bp, Szikra 2:2 (0:0). Halom u. 2000 néző. V: Páldi. Vörös Meteor: Horváth L. — Horváth K., Nagy II, Tóth III — Pekker, Csurgó — Egresi, Horváth I, Budai II, Mészáros, Fenyvesi. Edző: Lakat Károly. Bp. Szik­ra: Klász — Óvári II, Palásti, Kósa — Fizi, Zeldler — Huber, Aranyosi, Hruza, Bene­­vári­­. Edző: Szabó Pál. Végig erős iramú, helyenként durva mérkőzés. A Meteor iskolázottabban játszott, a Szikra azonban lelkesedésben felül­múlta­ ellenfelét. Az első félidőben a Szikra támadott többet és két nagy hely­zetet hagytak fet a csatárai. Szünet után fokozódott az Iram. Nagy Il-t a játék­vezető durvaságért a 68. percben kiál­lította. G: Horváth K. (11-ess­öl), Egre­si. 111. Aranyosi, Huber. Jó: Horváth I., Horváth K., Fenyvesi, 111. Palásti, Zeid­­ler, Huber. Nyugat csoport Bp. Spartacus —Kinizsi Dohánygyár 2:1 (0:0). Mező utca, 1000 néző. V: Tár­­kény. Bp. Spartacus: Verseczi — Neu­mann, Kovács, Horváth A. — Szabó II, Szalai — Forgács, Szabó I, Deák, Varga, Nyári. Edző: Urbancsik Gábor. Dohány­gyár: Patniki — Szabó, Márton, Berta II — Sztakó, Kolarics — Andaházi, Dombóvári, Pásztor, Diir­ezt, Besettyl. Edző: Réti Ágoston, Közepes iramú és színvonalas mérkőzés volt. A játékidő elején a Dohánygyár többet és veszé­lyesebben támadott, csatárai két kapu­fát lőttek. Fél óra elteltével változato­sabb lett a játék. Szünet után 5 perc alatt két gól esett, előbb Daróczi, majd Deák volt eredményes. A továbbiak so­rán felváltva adódtak a helyzetek, s 10 perccel a befejezés előtt Deák 20 mé­teres lövéséből esett a győztes gól. Jő: Verseczi, Horváth A. és Deák, illetve Sztakó, Dombóvári és Besenyi. N: Bányász—Vasas Dinamó 2:1 (2-0). Nagykanizsa, 3000 néző. V: Tausz. N. Bányász: Zalán — Balogh, Zsidó, Kiss-Gaál — Horváth, Kerkal — Sztra­­ka, Nagy I, Kovács II, Bölcsföldi, Kapor­nak I. Edző: Lyka Rezső. Dinamó: Gré­­cz­ — Horváth, Budai, Hullár — Fo­dor, Szőke — Csanádi, Béres, Stovalik, Szondi, Szabó. Edző: Zsolnár János. Végig hatalmas iramú mérkőzés. A 1­1. félidőben egyenrangú ellenfél volt a két csapat, noha a vendégek védelme néha­ megingott, s ezt ügyesen használta ki a hazai csatársor. A 30. percben Nagy I, a 40. percben pedig Kovács II lőtt gólt. A vendégcsapat gólját Béres szerezte a 03 percben, mintegy 20 méterről Jó: Zalán (a vrtezőny legjobbja), Zsidó,­ Ker­­kat, Nagy I. 111. Gréczl, Szőke, Béres. Pénzügyőrök —Soproni Törekvés 5:3 (3:0). Hévízi út, 200 néző. V: Kádár B. Pénzügyőrök: Balogh — Végi­, Koós, Kassai — Babics, Kovács — Bencze, Ha­rangozó, Vad, Pál, Sasgáti. Edző: Nagy József. Sopron: Fendrik — Kerekes, Pe­­resznyák, Rácz — Dérfalvi, Törőcsik — Vámos, Rajnai, Túrás, Völgyes, Szabó. Edző: Kalmár János. A két csatársor közötti különbség döntötte el a mérkő­zés sorsát. Félóráig jó iramú küzdelem­ben mindkét kapu egyformán forgott veszélyben. A félidő utolsó negyedórájá­ban a Pénzügyőrök csatárai eredménye­sen fejez­ték be a támadásokat. A má­sodik félidő elején a Pénzügyőrök irá­nyították a játékot, 4:0-ra, majd 5:1-re vezettek. A mérkőzés vége felé a sop­roniak kihasználták a Pénzügyőrök vé­delmének könnyelműsködését. G: Sasgáti (3), Vad, Pál. 111. Túrás (2), Vámos. Jő: Kovács, Bencze, Vad, Pál (a mezőny leg­jobbja), ill. Peresznyék, Vámos, Rajnai. Kaposvári Kinizsi — Bp. Gyárépítők 2:0 (1:0). Kaposvár, 2000 néző. V: Hraszni. Kaposvár: Molnár­ II. — Né­meth, Molnár I. Balázs — Várvízi, Bódis — Gergely, Nagy, Mózsi, Vigh, Horváth. Edző: Hada József. Bp. Gyár­­építők: Németh — Petucz, Sch­leider, Hajdúk — Weiss, Domonkos — Szili, Kormos, Haász, Miskolci, Mutter. Edző: Szollár Lajos. Közepes színvonalú, de változatos mérkőzésen, mindkét félidő­ben a hazai csapat támadott többet. A vendégek csak szórványosan veszé­lyeztettek. A Kinizsi védelmi hibából a 29. percben vezetéshez jutott, a kés­lekedő kapus mellett Vigh a hálóba lőtt. Szünet után sem változott a játék, kevés kapu előtti akciót láthatott a kö­zönség, a 62. percben a Kinizsi i1-ese­k­hez jutott, Németh lövését a Gyáréül­tők kapusa kiütötte, de másodszor már Németh a hálóba talált. Az utolsó tíz percben feljöttek a vendégek, de nem tudták áttörni a hazaiak jól tömörülő védelmét. G: Vigh, Németh. Jó: Molnár II, Molnár, Bódis (a mezőny legjobbja), Várvízi, ill. Schneider, Weiss, Do­monkos. 1. Bp. V. Meteor 10 8 1 1 33:10 17 2. Gödöllő B 7 2 — 23: 7 16 3. Szeged 10 6 4 2 16: 7 16 4. Bp. Törekvés 10 0 3 1 16: 7 15 5. Satfl. Vasas 10 6 2 2 15:11 14 6. Cegléd 9 3 3 3 18:22 9 7. Kecsk. Honvéd 10 3 3 4 12:13 9 8. Ózd 10 2 4 4 14:16 8 9. KISTEXT 10 3 2 5 14:18 8 10. Debrecen 10 2 4 4 6:10 8 11. Bp. Szikra 10 2 3 5 9:10 7 12. Kecske Dózsa 10 2 3 5 14:17 7 13. Nyíregyháza 9 2 3 4 7:13 7 14. Miskolc 10 1 4 5 9:19 6 15. Pereces 10 1 4 5 9:22 6 16. Békéscsaba 9 11 7 6:17 3 1. Vác 9 6 12 13: 7 13 2. Nagykanizsa 10 6 1 3 26:20 13 3. Bp. Spartacus 10 6 1 3 23:18 13 4. Komló 9 5 2 2 20:12 12 5. Dinamó 9 4 3 2 15:12 11 6. Tatabánya 6 4 2 3 12: 3 10 7. Pécsi Törekvés 9 4 2 3 13:12 10 8. Sztálin­város 9 3 3 3 17:13 9 9. Pénzügyőrök 10 2 5 3 11:11 9 10. Kaposvár 0 3 3 3 17:18 9 11. Várpalota 9 15 3 10:16 7 12. Bp. Gyárépítők 10 2 3 5 6:12 7 13. Sopron 9 2 2 5 15:23 6 14. Győri Törekvés 9 2 2 5 9:14 6 15. Szállítók 9 1 4 4 8:16 6 16. Dohánygyár 10 2 1 7 9:19 6 1955. május 1. vasárnap •1 ­ labdarúgó NB I tartalékbajnokságért Bp. Vasas —Bp. Honvéd 3:1 (2:0). Nép­liget. V: Kern. Bp. Vasas: Követik — Ko­vács, Labodi, Irtási — Vadász, Domon­kos — Farkas, Matus, Matesz, Teleki, Herz. Bp. Honvéd: Heinrich — Ordas­, Csákó, Schlozarik — Törőcsik, Kotász — Sicovják, Tóth G., Tichy, D. Szabó, Mo­gyorósi. Élénk, jó iramú mérkőzés. A Bp. Vasas csatársora, főleg az első fél­időben többet támadott. A Bp. Honvéd a mezőnyben jobb volt, de csatárai nem bírtak a jól tömörülő Bp. Vasas védel­mével. G: Teleki, Vadász (11-esből), Herz, ill. Mogyorósi. Jó: Vadász, Teleki, Herz, Irtási, 111. Csákó, Törőcsik, Tichy. Vasas Izzó —Csepeli Vasas 3:2 (1:1). Csepel, 500 néző. V: Gács. Izzó: Rúzsa — Somlai, Naszád­, Herédi — Kosztal­­nik, Bocskai — Kincses, Nagy, Vár­nai, Sztancsek, Kemény, Cs. Vasas, Kucsera — Kun, Kóczián III, Megyeri fóti Bálla, Böröndi — Wagner, Tisza, Lovász, Kesztyűs, Szilágyi. Élve­zetes, végig jó iramú küzdelmet vívott a két csapat. Az Izzó valamivel többet támadott, s megérdemelten nyert. G: Nagy, Várnai, Herédl. 111. Wágner, Lo­vász. Jó: Naszád­, Herédl, Kincses, Vár­nai, ill. Kócziön III, Szilágyi. Maguknak építik A MÁVAO 11 sportcsoportjában rött­e­e ,­yesen befejeződnek a,, üzemi bajnok- í ;­Ságok előkészületei. A sportcsoportok I ■ csapatai számára több sportágban kiír- ♦ ; fák az üzemi bajnokságokat, am­elye- J­­­ken, természetesen a minőségi szakosz- j­­­tályok tagjai nem vehetnek részt. A­­ feltétel: minden játékosnak sportköri 1 : tagsági könyvvel kell rendelkeznie. J : * : játékosok, versenyzők csak munka-­­ helyük sportcsoportjának csapatában i . szerepelhetnek. Az üzemi labdarúgó- 1 : bajnokság kiírásában szó van arról is, ) , hogy a MÁVAG sporttelepén már ne- «­héz lebonyolítani az üzemi bajnokságot,­­ olyan nagy „forgalom” van a pályán.­­ A kerületi tanács VB-je azonban segít- ♦ ségükre sietett a sportcsoportoknak: • átadta a MÁVAG-nak a sporttelep mö- ♦ köd­t területet, a vállalat vezetősége pe- ♦ dig vállalta az új pálya bekerítését. A­­ fákat már kivágták, most már csak a­­ talaj egyengetése van hátra. A ktípu­s ? felhívja a sportcsoportok labdarúgóit: 1 : „Az üzemi labdarúgóknak érdeklik a­­ Pálya megépítése. Minden csapat vegyen­­ részt a társadalmi munkában, magunk­ ? nak építjük, mi fogjuk ■, élvezni az új­­ pályán a sportolás örömeit.” az elője­­­­lek szerint a­­ sportcsoport labdarúgói-­­ nak segítségével rövidesen elkészül a ♦ pálya, s nem lesz akadálya az üzemi­­ labdarúgó-bajnokság elindulásának . Az országos kosárlabda-bajnokságért Férfi mérkőzések Bp. Törekvés —Szegedi Haladás 73 68 (49:29). Szeged, V: Cziffra, Tasnádi. Változatos játék után a fővárosiak az első félidő közepétől elhúztak. A Bp. Törekvés játékosai gyorsan adták a labdát és biztosan dobtak kosárra. Szünet után élénk szegedi támadások alakultak ki, a hazaiak igen lelkesen küzdöttek, az utolsó percekben azon­ban visszaestek. Ld: Bencze (48), Mol­nár (10). 111. Simon (15), Vasa (14). Jó: Bencze (a mezőny legjobbja), Taási, Molnár, ill. Láng, Simon, Merényi. Bp. VTSK-Sz. Építők 57:43 (29:27). Székesfehérvár, V: Szilágyi, Tvordi. Jó­iramú mérkőzésen a fővárosiak távol­ról és közelről küldött biztosabb dobá­saikkal, valamint gyorsabb indításaik­kal megérdemelten szerezték meg a győzelmet. Ld: Halmi (25), Hercz­eg (12), Deák (11), 111. Tóth I (11), Bogár II (10). Jó: Halmi, Herczeg, Féber, ill. He­gedűs Bogár II. Sz. Törekvés—Testnevelési Főiskola 89:63 (39:25), Szombathely, V: Bokody, Pünkösty B. Végig igen jó iramú mérkő­zést vívott a két együttes. A hazai csa­pat sokkal biztosabban dobott kosárra. Ld: Szabó (31), Sasa (21), Hajdinák (18), 111. Vámos (24), Turai (13), Jurák (13)., J0: Hajdinák, Szabó. Antóni, 111. Turai,­ Vámos. Női mérkőzések Bp. Pedagógus —Sz. Törekvés 57:43 (25:27). Szombathely, V: Bokody, Pün­­kösdy. Az 1. félidőben a hazai együt­tes irányított. Fordulás után a szom­bathelyiek sok személyit hagytak ki, a fővárosiak viszont biztosan dobtak ko­sárra. Ld: Magyar! (20),­­Serege (13), Szilágyi (8), ill. Danka (16), Szandi (12),­­Szabó (8). Jó: Kató. Magyar!, Serege, Szőke. ül. Danka, Szandi. Sz. Építők—VL Durta-cipőgyár 42 2E (18:10). Székesfehérvár, V: Szilágyi, Tvordi. Gyengeiramú mérkőzésen a job­ban védekező és gyorsabban indító ha­zai csapat győzött. Ld: P. Nagy (12­ Demeter 18), ill. Zsidó (10). Jó: P. Nagy Demeter, Marczel, ill. Fodorné, Guth. A röplabda Budapest-bajnok­ságért Férfi I. osztály Csepeli Vasas —Bp. Honvéd 3:0 (5, 2, 5). Csepel, V: Holvay dr. A csepeliek időnkint fölényeskedve játszottak. A Honvéd fiataljai bátran küzdöttek, tech­nikai fogyatékosságaik azonban ki­ütköztek. Jő: Gulyás, Németh, Kövér, Ill. Gáspár. Vasas —Pénzügyminisztérium 3:0 (1, 8, 14). Népliget. V: Petőházi. Jó iramú mérkőzésen győzött a hálótérben időn­ként kiválóan játszó piros-kék csapat. Kitűnt: Benke, Róka, Popovics, 111. Quet­­val­­ Vörös Lobogó —VTSK 3:0 (8, 7, 14). Népliget. V: Nagy J. A mérkőzés nagy részében nyomasztó fölényben játszott a Lobogó. Sokkal többet és tervszerűbben ütött,­­ ilyen arányban is megérdemelten győzött. Kitűnt: Czim­­re, Preszter, Vl. Kovács. Sörgyár —Háztartási Bolt 3:0 (13, 5, 11). Baross u. V, Kovács J. Változatos, jó iramú, színvonalas mérkőzés, he­lyenként igen szép labdamenetekkel. Jó: Keresztély, Trausch, Szabó, ill. Mar­­schall, Lisievicz. Női I. osztály Vasas Turbó—Vörös Lobogó 3:1 (3, 9,15, 3, 12). Marczibányi tér, V: Har­kányi. A vártnál alacsonyabb színvo­nalú mérkőzés, csak­ az utolsó játszmá­ban volt szoros küzdelem. Kitűnt: Ku­­binyi, Jászai, Kovács, Hl. Czimréné, Dobos. M­VTSK-Lő­gyár 3:0 (3, 16, 9). Népl­i­get. V: Nagy J. Közepes színvonalú, nem túlságosan élénk sramú mérkőzés. Kitűnt: Juhászné, Kaszás, ül. Gödör. Pénzügyminisztérium—Vasas 3:2 (3, 11,15, 12,15, 7, 5). Népliget. V: Szálat. Inkább küzdelem, mint színvonalas já­ték jellemezte a mérkőzést. Az ezúttal is erősen tartalékos minisztériumi együttes nagy lelkesedéssel játszott és nyugodtabban hajrázott. ■ Kitűnt: Sztrasszmann (a mezőny legjobbja). Asz­talos, üt. Havasiné, Máté. Törekvés—Testnevelési Főiskola 3:1 (4, 11,13, 14, 13). Sport u. V: Bogyó. Az első három játszmában változatos küz­delem alakult ki. A negyedikben már 10:0-ra vezettek a főiskolások. Kitűnt: Tóth M. (a mezőny legjobbja), Orbánná, Vigh, Ül, Bánhegyi. Háztartási Bolt —Haladás 3:2 (4,15, 14, 12, 6,15, 8). Baross u. V. Kovács J. Ritkán alakult ki tervszerű játék. A döntő játszmában a Háztartási Bolt csa­pata nyugodtabban játszott, valamivel többet ütött, s ezzel nyert. Jó: Kovács, Simó, i­: Somogyi. Levelek a Szerkesztőséghez Az ökölvívás alapelemeinek iskolai oktatásáról Fábián László dr., az Oktatásügyi Mi­nisztérium sajtócsoportjának vezetője Czuna Ferenc testnevelő tanárnak a Ta­nítsák az ökölvívást az általános és kö­zépiskolákban című levelével kapcsolat­ban az alábbi véleményét fejti ki: „Az általános és középiskolák tanter­vében nem lenne helyes felvenni az ökölvívás alapelemeinek oktatását. Indo­kaim: 1. Az alapelemek — ököltartás, alapállás, lépések, ütések és hárítások, valamint maga az árnyékolás — oktatá­sának nincs különösebb értelme, mert az ökölvívás párharc, s mivel a tanul­takat gyakorlatban egymás ellen úgy sem használták, oktatásuk nem célszerű, nincs rá szükség.­­. Az árnyékoláson kívül — amire már csak az alapelemek elsajátítása után kerülhet sor — ezek­nek az elemeknek a tanításával nem le­het kellő élettani megterhelést biztosí­tani, tehát az erre a célra fordított órák a szervi tulajdonságok fejlesztése céljá­ból kevés haszonnal járnának. 3. Ha az alapelemek tanításában számbavehető eredményt kívánnánk elérni, sok időt kellene elvonni az életben sokkal általá­nosabban használt és a termelőmunka szempontjából érdekesebb mozgások ta­nítási idejéből. Az ökölvíváshoz szükséges célgimnasz­­tika bevezetésére nincs szükség, hiszen a torna, atlétika és a játék úgyis kiegé­szítő testgyakorlati ágai az ökölvívás­nak.” Fábián László úr. véleménye szerint az iskolai ökölvívó keretek felállítására csak az iskolai sportkörök átszervezése után kerülhet sor. Pécsett összefogtak a szurkolók Hunyadván Béla (Pécsbányatelep) lel­­kes hangú levelet ír a pécsi szurkolókról: Pécsett összefogtak a szurkolók — írja többek köz­ött — és ennek meg is van az eredménye. A Pécsi Dózsa szép helyezést ér el eddig az NB I-ban. Reméljük, hog­y ezt a helyezést meg is tudja tartani. A mérkőzéseket 18—20 ezer szurkoló szur­kolta végig, akik szívvel-lélekkel buzdí­tották az együttest. Reméljük, hogy a további nagy csaták­ban is egységesen fognak, szurkolni, mert nemcsak akkor van szükség a buzdításra, ha jól megy a csapatnak, hanem akkor is, ha gyengébben játszik. Sőt talán akkor még inkábó. A fiatal labdarúgók neveléséről íg­ér. Felhívja minden sportkör Ügyelmét a ne­velés fontosságára, szerinte nem elég ez, ha tehetséges fiataljai vannak egy-egy sportkörnek, gondoskodni kell a fiatalok további tervszerű foglalkoztatásáról is. Hányszor előfordul, hogy tehetséges fia­talok nem tudnak tovább fejlődni, mert saját felnőtt csapatukba esetleg nem ke­rülhetnek be. Olvasónk kéri, hogy min­den sportkör nagyon gondosan járjon el az úttörők, valamint az ifjúságiak oktatá­sában és nevelésében és kellően gondos­kodjék az ifjúsági korból kikerülő fiata­lokról is. Egy értékes könyv margójára A közelmúltban jelent meg az OTSB Sportoktatási Hivatala módszertani és program­ osztályának szerkesztésében és a Sport Lap- és Könyvkiadó kiadásában „A magyar sport az eredmények tükré­ben 1945—1953” című könyv. Mint már a cím is mutatja, fontos és szükséges könyvről van szó. Hézagpótló jelentő­ségű az a munka, amelyet a szerkesztők végeztek, hiszen ez a könyv a magyar sport kilenc évének legfontosabb ered­ményeit tartalmazza áttekinthető és vi­lágos csoportosításban. Sok ezer adatot tüntet fel a könyv, s ez a sok ezer adat alapjában véve a magyar sport fejlődésének történeti áttekintését je­lenti. Betűrendes sorban következnek egy­más után a sportágak. Mindegyiknek eredményei között szerepelnek az or­szágos bajnokságokon, az olimpiákon. Karima- és világbajnokságokon a Fő­iskolai Világbajnokságokon, valamint a jelentősebb nemzetközi találkozókon elért magyar eredmények. Ezt a fel­sorolást követi az egyes sportágakban 1963-ig elért magyar csúcsok kimuta­tása, majd a kötet végén néhány ki­egészítő­ adatot találhatunk. Már az eddigiekből is nyilvánvaló, hogy óriási munkát jelentett a könyv összeállítása,­­ ezért minden dicséretet megérdemel a szerkesztésben­ résztvett minden munkatárs, ilyen nagy munká­nál előfordulhatnak hibák. Utal erre a kötet előszava is, amely felszólítja a hozzáértő olvasót, hogy mutasson rá a hibákra, segítse ezzel is a következő, az 1954-es kötet összeállítóinak mun­káját. Sajnos, meg kell állapítani, hogy a könyvben az elkerülhetetlennél is több hiba van, köztük olyan hibák is, amelyek nem feltétlenül következnek a munka jellegéből. Amilyen nagy örömmel üdvözli az olvasó a magyar csúcsok felsorolását, annyira bosszantó, hogy hiába keres­sük az Európa- és a világcsúcsokat a kötetben. A csúcsok értéke mindig vi­szonylagos. Sportunk fejlettségét, ma­gas színvonalát éppen az a körülmény bizonyítja legjobban, hogy a sportágak nagy többségében csúcsaink igen közel járnak az Európa- vagy a világcsúcs­hoz, arról nem is beszélve, hogy ki­tűnő sportolóink nem egy Európa- és világcsúcsot állítottak fel és tartanak ma is. Az Európa- és a világcsúcsok feltüntetése nélkül tehát nem­­ is kap­hatunk igazán hű képet Versenyspor­tunk valóságos erejéről, fejlődéséről. Javasoljuk, hogy a következő kötetben pótolják ezt a hiányosságot. Hasonlóképpen hozzátartozik sporto­lóink eredményeinek értékeléséhez az ellenfelek eredményeinek feltüntetése is. Nem azt kifogásoljuk, hogy a nemzet­közi vonatkozású eredményeknél nem szerepel minden külföldi versenyző neve és eredménye, csak azt, hogy olyan he­lyeken, ahol a magyar versenyzők má­sodik, harmadik vagy egyéb helyezést értek el, nem tünteti fel a könyv a győz­tes külföldi versenyző nevét, eredmé­nyét. Nem mindegy ugyanis, hogy mi­lyen mezőnyben, milyen ellenfelekkel szemben ért el egyik vagy másik spor­tolónk bizonyos eredményt. Különösen teniszben és asztaliteniszben hiányosak ilyen szempontból a kimutatások. Teljesen helytelen például, hogy a nemzetközi eredmények közül azokat, amelyek országok közötti mérkőzéseken születtek, következetesen „nemzetek kö­­zötti versenyek" címszó alatt közli a könyv. Ilyen versenyek nincsenek és nem is lehetnek. A nemzet meghatáro­zása a politikai alapfogalmak közé tar­tozik Hogyan beszélhetünk például „nemzetek közötti" mérkőzésről magyar — csehszlovák, magyar—jugoszláv vagy Magyarország—NDK vonatkozásban, amikor nincs Csehszlovák, nincs jugo­szláv és természetesen nincs NDK-nem­­zet? Nyilvánvaló, hogy itt országok kö­­zötti találkozókról van szó. A szöveg olykor sportéletünk átalaku­lásával kapcsolati , kérd­éseket felülete­sen, vulgárisan tárgyal. A labdarúgásról szóló részben például ezt olvashatjuk: „A felszabadulás utáni években több sportkörünk, illetve labdarúgó-csapatunk nevet változtatott. Tájékozódásul közöl­jük, hogy a Ferencváros később EDDSZ, m­ajd Bp. Kinizsi lett. Az Újpest később Bp. Dózsa, az MTK pedig Textiles. Bp. Bástya, majd Bp. Vörös Lobogó néven szerepel. A Kispest utóda a Bp. Honvéd, a Csepelé a Csepeli Vasas.” Jóformán ahány megállapítás, annyi tévedés. Nem hevet változtattak bizo­nyos régebbi sportkörök vagy csapatok, hanem új, szocialista jellegű sportkörök nyújtottak sportolást, versenyzési alkal­mat kitűnő, előzőleg másutt sportolt versenyzőknek, játékosoknak, esetleg szinte teljes csapatoknak. Szó sincs róla, hogy például az Államvédelmi Hatóság dolgozóinak sportegyesülete, a Bástya jogutódja lett volna például az MTK- nak. Végezetül néhány ténybeli, főként személy- és helynévre vonatkozó pon­tatlanságot szeretnénk megemlíteni Az asztalitenisz-eredményekben a ver­senyzők neve után hol sportegyesületük, hol sportkörük neve szerepel az 1653. évi bajnokságoknál. Az általános gya­korlattól eltérően a cselgáncs-fejezet nemcsak az országos bajnokságok, ha­nem egyes testületek, egyesületek baj­noki eredményeit is közli. Az elkerül­hetetlen sajtóhibák közül csak a legki­­rívóbbat említjük: az evezésről szóló részben, a 104. oldalon „Balkáni kapu­játékok" szerepe­ „Balkáni kupa" he­lyett, az egykori Vasas SC nevét szinte mindenütt Vasas SE-nek írja a könyv. A kerékpáros eredmények felsorolásá­ban a nemzetközi és válogatott verse­nyeken is kiírják a magyar versenyzők sportkörét. Névhibák (zárójelben a he­lyes név): kosárlabdában Limoge (Limo­­ges), Zeniamin (Zren­ianin): labdarúgás­ban Grácz (Orác), Longville (Longue­­ville), Censtochow (Czestochowa), Heim­­bu­rg (Haimburg), Chórzow (Chorzów): teniszben Bellfast (Belfast), Bydgoscz (Bydgoszcz), Jendrzejowszka (Jedrze­­jowska) stb Feltétlenül szükséges, hogy a követ­kező, az 1954. évről szóló kötet nagyobb gonddal készüljön. Helyes volna, ha ebben az előző kötet főbb hibáit is ki­javítanák. Illetve helyesbítenék. Sz. J. Magyar teniszezőnők utaztak Olaszországba Saroveczky Gyula, az OTSB tenisz­­előadója kíséretében Körmöczi Zsuzsa és Erdődi Gyuláné pénteken délután gépkocsival elindult Olaszországba, hogy részt vegyen a május 2 és 9 között Ró­mában megrendezésre kerülő hagyomá­nyos nemzetközi teniszbajnokságon. (MTI) K­ülföldi Híradó A Német Demokratikus Köztársaság válogatott ökölvívó-csapata pénteken este Ausztria válogatottjával méné össze erejét Berlinben, a Werner-Seelen­­binder Halle-ban. A találkozó az NDK együttesének 19:1 arányú fölényes győ­zelmével végződött. Ez a helyzet a Totóban 18. hét 1. Bp. Honvéd­—Bp. Vasas 1 3:1 2. Bp. Kinizsi—Győr 1 6:1 4. Salgótarján—Dorog 1 2:1 7. Csepel—­Izzó 1 1:0 A többi főmérkőzés vasárnap kerül