Nemzeti Sport, 1996. szeptember (7. évfolyam, 238-267. szám)

1996-09-08 / 245. szám

4 NEMZETI SPORT j 1­1MICK­­1Mxll.l * M *.(HÓ Akasztó, 500 néző. Vezette: Vágner (8) (Ring, Tompos). INNSTADT STADLER: Kurucsai 4 - Dragóner 4 - Nagy 4, Kertész 5 - Res­­ko 5, Balogh 4, Kovács 4, Jeremejev 5, Csehi I. 5 - Lehota 4, Bulders 3. Edző: Sándor István. VASAS CV: Sáfár 6 - Mónos 5, Geress 5, Juhár 6, Gricajuk 4 - Máriási 5, Szilveszter 6, Galaschek 6, Simon 5 - Fischer 6, Jován 6. Edző: Gellei Imre. CSERE: Balders helyett Mikóczi (5), Kovács helyett Szentmártoni (5), Simon helyett Váczi (6) mindhárom a szünetben, Balogh helyett Lázár (5) az 57., Szilveszter helyett Maczó (-) a 87. percben. GÓLSZERZŐ: Jován a 25., Váczi az 59., Máriási a 68. percben. SÁRGA LAP: Nagy (Máriási felvágásáért) a 25. percben. SZÖGLETARÁNY: 6:5 (4:1). Sörös Jenő 7. perc: Majdnem vezetést szerzett a Stadler. Jeremejev bukkant fel a jobb oldalon, kicsit kivárt, majd a kifelé mozgó védők között remek labdával ugratta ki Lehotát. A szőke csatár betört a tizenhatoson belülre, s jobbról jobbal, 13 méterről lőtt, de a labda a jobb kapufa mellé szállt. 9. perc: Szilveszter passzolt remekül „lyukra" a jobb oldalon. Máriási Kertész szorítása ellenére átvette a labdát, majd jobbal, 14 méterről, az ötös magas­ságából a jobb kapufa mellé durrantott. 25. perc: Nagy vágta fel csúnyán saját térfelének közepén az előretörő Máriásit. A szabadrúgást a sértett végezte el, Fischerhez ívelt, a csatár az ötös jobb sarkáról a kapu elé fejelte a labdát, amely Nagy lábáról leperdült, Kurucsai is a kapujában ragadt, így az éppen ott tartózkodó Jován három lépésről jobbal nyugodtan lőhetett a léc alá. 0-1 27. perc: Csehi bal oldali bedobása után Lehota csúsztatott Resko felé, ő tíz méterre Sáfár kapujától átvette a labdát, majd védőjét beforgatva ballal lőtt, de pontatlanul: a labda a jobb kapufa mellé szállt. 50. perc: A két cserecsatár, Szentmártoni és Mikóczi mindjárt meghálálta edző­je bizalmát, hiszen összehozott egy tizenegyest. Az előreívelt labdát Szentmárto­ni a középen kilépő Mikóczi elé fejelte, igaz, az átadás kicsit hosszúra sikerült, így Juhár a tizenhatoson belül el tudta rúgni a labdát a Stadler FC támadója elől, aki elbotlott a Vasas védőjének lábában. Vágner játékvezető némi meglepetésre tizen­egyest ítélt. Dragóner állt a labda mögé, de hihetetlenül flegmán végezte el a bün­tetőt, így Sáfár könnyed vetődéssel megfogta a jobb alsó sarokba tartó labdát. 58. perc: Mikóczi csapta be a bal oldalon védőjét, majd középre, Lázárhoz passzolt, aki Szentmártonit hozta játékba. Az apró termetű csatár 16 méterről, középről, jobbal nagy lövést küldött a Vasas kapujára, de Sáfár szögletre tolta a léc alá tartó labdát. 59. perc: Váczi bemutatta, hogy miért tartják őt az ország egyik legjobb cseré­jének. Úgy vitte végig a labdát az akasztói térfélen, hogy kicselezte szinte a tel­jes hazai védelmet, majd amikor beért a tizenhatosra, 14 méterről ballal, Csehi István mellől Kurucsai mellett a bal alsó sarokba gurított. 0-2 A fények Békéscsaba, 3000 néző. Vezette: Hajdó (7) (Varga S., Vida). BÉKÉSCSABA: Derdák 4 - Csehi 6-2,4 - Medgyesi 4, Sándor 5 - Ulici 4, Schultz 6, Major 4, Kovács T. 4, Kasik 3 - Szabados 4, Kulcsár 3. Edző: Silviu Iorgulescu. HALADÁS VFC: Király G. 0 - Tóth M. 7 - Koller 6, Varga K. 6 - Bonchis 6, Szekér 6, Kovács L. 7, Varsányi 5, Usvat 6 - Fehér 7, Negrau 8. Edző: Mi­­halecz István. CSERE: Varsányi helyett Lengyel (6) a szünetben, Ulici helyett Varga M. (-) a 68., Major helyett Illés (-) a 74., Medgyesi helyett Balog Zs. (-) a 86. percben. GÓLSZERZŐ: Tóth M. a 26., Schultz az 53., Negrau az 57., Negrau (11- esből) a 64. percben. SÁRGA LAP: Koller (Kulcsár felvágásáért) a 13., Major (letalpalta Szé­kért) a 28., Csehi (szövegelésért) a 31., Sándor (Fehér felvágásáért) a 60., Lengyel (elkaszálta Sándort) a 62., Kasik (sípszó előtt elrúgta a lab­dát) a 63. percben. KIÁLLÍTVA: Csehi a 64. percben. SZÖGLETARÁNY: 7:2 (6:1). Jávor Péter 6. perc: Usvat a balösszekötő helyéről megcélozta a jobb alsó sarkot, Derdák vetődve hárított. 8. perc: Kovács Tibor beadását Schultz küldte kapásból a kapura, a labda a lécről vágódott vissza a mezőnybe. 24. perc: Ulici a jobb oldali szögletzászló közeléből laposan középre lőtte a labdát, Kulcsár hat méterről a vonalon álló Királyt találta el. 26. perc: Szabadrúgáshoz jutottak a vendégek 26 méterre a békéscsabai kapu­tól. Kovács Sándor legurítását követően Tóth Miklós elnyesett a sorfal mellett, Derdák az ellenkező irányba futott, a labda pedig a kapu közepébe vágódott. 0-1 41. perc: Usvat unta meg a tétlenséget, 28 méterről lövésre szánta el magát. Derdák nagy vetődéssel csak másodszorra tudta megkaparintani a labdát a bal sarok előtt. 44. perc: Kovács Sándor jobblábas, lapos kapáslövése után suhant el a labda a jobb kapufa töve mellett. 45. perc: Csehi erős szabadrúgását követően Varga Krisztián a saját kapuja mellé fejelte a labdát. 50. perc: Negrau labdájával Fehér remekül ugrott ki, és húzott kapura, ám Derdák messzire, a 16-oson túlra kifutott elé és lábbal tisztázott. 53. perc: Major remekül emelt a 16-oson belülre betörő Schultz elé, aki a bal­­összekötő helyéről éles szögből, nyolc méterről laposan kilőtte a bal alsó sarkot. 1-1 55. perc: Partdobás után Schultz balról beemelte a kapu előterébe, Ulici köze­li fejesét követően Király ujjheggyel tolta szögletre a labdát. 57. perc: Négy Haladás-támadó lódult meg három csabai védővel szemben. Szekér a balösszekötő helyéről remekül ívelt előre, s az ötös jobb sarkán kitűnő­en felugró Negrau bebólintotta a labdát a léc alá. 1-2 64. perc: Ismét szombathelyi kontratámadás viharzott végig a pályán, amely­nek végén Fehér vette tűz alá a kaput. A kint álló Derdák már verve volt, a gól­­ vonalon álló Csehi viszont kapus módjára, kinyújtott bal kézzel kiütötte a gólba tartó labdát. A játékvezető joggal vette elő a piros lapot és 11-est is ítélt. A bünte­tőt Negrau az ellentétes irányba vetődő Derdák mellett a bal alsó sarokba rúgta. 1-3 82. perc: A felfutó Bonchis lőtt a 16-os jobb sarkáról alig fölé. 84. perc: Kovács Sándor óriási lövését Derdák kiöklözte, a közelben álló Fehér ismételhetett, de fölé fejelt. A tartalom éoo A negyvennyolc órája zuhogó eső éppen a mérkőzés előtt állt el, a kiadós égi áldás miatt meglehetősen mély ta­laj fogadta a két csapatot. Már a mele­gítésnél látszott, hogy inkább csúszká­lásra, semmint a játékra lehet számíta­ni, ezért várható volt, hogy a szeren­csének is nagyobb szerepe lesz az átla­gosnál. Nem rontott egymásnak a két csa­pat, de tíz perc múlva még a kocogós iramból is visszavettek a játékosok. Egyetlen érdemleges esemény a csabai színekben először pályára lépő fiatal ferencvárosi kölcsönjátékos, Schultz nevéhez fűződik, aki telibe találta a lé­cet. Ettől sem változott az iram egé­szen addig, amíg a szombathelyiek ve­zetést nem szereztek. Attól kezdve el­­szántabb lett a Békéscsaba, de a ven­dégek is rögtön ritmust váltottak. Ez a mérkőzés javára szolgált, ám a hibák száma továbbra sem csökkent. Kie­gyenlített mezőnyjáték folyt a pályán, igazi nagy alakítások nélkül. A kapuk alig-alig kerültek veszélybe, ugyanis a játékosok rendre körbelövöldözték a keretet. A szünet után annyiban változott a játék, hogy egyre inkább fölénybe ke­rült a vendégcsapat, amely lényege­sen kevesebb hibával játszott, mint a csabaiak. A Békéscsaba továbbra sem tudta megtartani a labdát. Noha tet­szetős játék végén egyenlített a hazai együttes, nem sokáig örülhettek Schultz látványos góljának a lila-fehé­rek, ugyanis legalább ilyen szép talá­lattal vette vissza a vezetést a Hal­adás, amely egyébként sokkal nyu­­godtabban és korszerűbben játszott. Különösen Negrau volt elemében, minden akcióból kivette részét, mi több, góljaival eldöntötte a mérkőzés sorsát. A találkozó finisében teljesen összeroppant a Békéscsaba, a vendé­gek ugyanakkor felszabadultan, könnyedén játszottak. A helyi publi­kum is elismerte, hogy sokkal jobb volt a Haladás. Tény, hogy a szombat­­helyiek minden tekintetben felülmúl­ták vendéglátójukat, jól váltogatták a ritmust, kontrából ugyanúgy képesek voltak a kapuba találni, mint felállt védelemmel szemben. A vendégek mindenképpen rászolgáltak a győze­lemre, az enerváltan és rengeteg hibá­val játszó Békéscsabával szemben. SILVIU IORGULESCU: - Az első já­tékrészben helyzet nékül kaptunk gólt. Fodulás után ki kellett támad­nunk, ezt viszont ügyesen kihasz­nálta a Haladás. Hiába értünk el gólt, utána két fegyelmezetlenség miatt kettőt kaptunk. Reális a ven­dégek győzelme. MIHALECZ ISTVÁN: - Kiegyenlített első félidő után a második játék­részben fölénybe kerültünk. Többet támadtunk, jó néhány gólszerzési lehetőségünk adódott, megérdemel­ten győztünk. Az is igaz, hogy gyen­gébben játszottunk, mint a BVSC el­len, de most már nem vagyunk „kis­betűs” csapat. Hajdú Attila játékvezető élete első NB I-es mérkőzésén sokat futott, minden ese­ményt tesközelből követett. Bár kisebb hibát többször elkövetett, összességében megfelelően vezette a találkozót. 68. perc: Máriási egyértelművé tette a Vasas győzelmét. A hazai tizenhatos előtt kapott labdát, majd egy átvétel és némi totyogás után (az akasztói védőktől ugyan tehette...) tizenhat méterről jobbal a bal alsó sarokba lőtt. 0-3 86. perc: Majdnem megvolt a negyedik is. Mónos robogott el a labdával a jobb oldalon, majd az alapvonal közeléből középre adott. A kapu előtt csak Jován és Fischer árválkodott. Jován megelőzve csatártársát, hat méterről, előre csúszva a jobb kapufa mellé perdített. A tartalom­h­oz A hazaiak azonnal mezőnyfölény­be kerültek, a párharcok zömét meg­nyerték, s kapuja elé szorították a Va­sast. A vezetést is megszerezhették volna ebben az időszakban, ám Leho­ta nagy helyzetben hibázott. A rop­pant kellemetlen időjárás ellenére ki­látogató szurkolók hasonlóan jó foly­tatásban reménykedtek, csakhogy az akasztói csatárokat később már kép­telenség volt helyzetbe hozni. Nem mozogtak a labda felé, kevés volt a keresztmozgás és - főleg Balders - megadta magát védőjének, így aztán statikussá vált a Stadler játéka, társai megpróbálták szélről a magas lett támadó fejére ívelgetni a labdát, ám ezek a megoldások semmi veszélyt nem jelentettek a Vasas kapujára. A fővárosiak - miután átvészelték a kezdeti hazai rohamokat - rendkívül okosan kezdtek futballozni. Védeke­zésük szilárdnak tűnt, középpályása­ik megpróbálták futtatni a labdát (így nekik kevesebbet kellett), elöl pedig Fischer és Jován nemcsak megtartot­ta, hanem rendre jól is játszotta meg a labdát. A vezető gólt mégis az akasztói védőknek köszönhették Jo­­vánék. Kétségtelen: csak annyit tett meg a Vasas, amennyit nagyon kel­lett. A szünet után alapvető változás következett be a játékban, ugyanis elállt a szél... Mindkét edző cserélt, Gellei Imre beküldte Simon helyére Váczit, így Szilveszter húzódott ki a bal szélre, ezzel az edző elérte, hogy csapatának ez az oldala is aktívan bekapcsolódott a támadójátékba. Sándor István pedig - alkalmazkod­va a talajhoz - két apró termetű, de gyors támadót cserélt be. Nos, utób­bi kettő összehozott egy tizenegyest (Dragóner viszont nem tudott mit kezdeni a lehetőséggel és Sáfárral), Váczi pedig gyönyörű gólt lőtt. Tá­madott a Stadler, mert támadnia kel­lett, kedvére kontrázott a Vasas, mert tehette. Tudatosságot azonban csak Fischerék játékában lehetett lát­ni. A hazaiak akciói esetlegesek vol­tak. Máriási gólja végképp feloldotta SÁNDOR ISTVÁN: - Tudtuk, hogy nehéz mérkőzés lesz, mert nagy szükségünk van a pontra vagy a pontokra. Bíztunk benne, hogy a jó Vasas ellen sikerül valamit javí­tani helyzetünkön. A null-egynél kihagyott tizenegyes eldöntötte a mérkőzés sorsát. GELLEI IMRE: - Idegenben az idén is sikeresen szerepelünk, amit ez a mérkőzés is igazolt. Örülök annak, hogy három egy­mást követő mérkőzést sikerült megnyernünk, bizakodom a jó folytatásban, a vendégek „gátlásait", megpróbál­tak látványosan játszani, hisz tehet­ték: ekkor már nem volt pályán az el­lenfél. Vágner játékvezető egyetlenegy al­kalommal tévedett kétes szituációban, de a hazaiaknak megítélt tizenegyes ellenére jól vezette a találkozót. A háttér A mérkőzés előtt nagy volt a készülődés Akasztón. Már a falu szélén megállították a stadion felé haladó autókat és mindenkit útbaigazítottak, hogy hol, hogyan, mikor, meddig parkolhat, várakozhat, ugyanis ilyenkor hagyományosan rengeteg érdeklődőre számítanak. Az „ügy" egyetlen szépséghibája, hogy nem a stadionba, csak a stadion mellé várnak tömege­ket. És nem is szombaton, hanem vasárnap. No nem a Vasas elleni bajnokit játsszák egy nappal később. Mária-búcsú lesz a stadion parkolójában. ★ Biztosan sokan hallották a történetet. Az egyik, a magyar NB I.-ben ját­szó futballista egy biliárdszalonban azzal szórakoztatta a közönséget, hogy fogadásból fejelgetett egy kicsit a kőkemény csontgolyókkal. Nos, a színes bőrű Justice Jessy már nem szórakoztatja a közönséget sem a biliárd­asztalnál, sem a Vasas-pálya bal oldalán, ugyanis pénteken megállapodott egymással a Vasas vezérkara és a belga első osztályú Aalst abban, hogy a játékos a belga klubba igazol. Magyar szót is hallhat Jessy, ugyanis egyik leendő csapattársát Bánfi Jánosnak hívják. A vételárban nemhogy meg­egyezett a két klub, hanem az Aalst már fizetett is, így a Vasasnak most lehetősége (és pénze) van arra, hogy a bal oldalát új játékossal erősítse meg. A hírek szerint már fel is vették a kapcsolatot egy jelölttel és (volt?) klubjával... VII. 245. • 1996. szeptember 8. A háttér Baukó András, a békéscsabaiak gyúrója harminc éve nem hiányzott a li­la-fehérek mérkőzéséről. Most azonban a kézilabdások masszőrje, Klem­­bucz Ferenc ült a hazaiak kispadján. Az ok prózai: a csabai csapat Kétegy­­házán volt összetartáson péntektől, és az étteremből a szállásra tartottak, amikor egy német juhász kutya elszabadult és az utolsóként bandukoló Baukó „Tüsköt" megtámadta, több helyen megharapta a lábát. Miután a gyúrót kiszabadították a kutya fogai közül, a gyulai kórházba vitték, ahol egyórás műtétet hajtottak végre rajta. ★ Mihalecz István, a szombathelyiek edzője a mérkőzés előtt elmondta, bí­zik abban, hogy megőrzik veretlenségüket. Arra a kérdésre, hogy mire ala­pozza ezt, így válaszolt: „A jó rajt önbizalmat adott labdarúgóinknak, és remek fizikai állapotban vannak a fiúk. A békéscsabai pálya ránézésre na­gyon mély, ezért nagy jelentősége lesz annak, ki hogyan bírja az iramot, ám mi erre felkészültünk."★ Florin Raducu a szerdai bajnokin a kiállítás sorsára jutott, amiért két mérkő­zésre szóló eltiltást kapott. Ám nemcsak emiatt nem lehetett ott tegnap a Bé­késcsaba kezdőcsapatában, ugyanis levelet kapott a román katonaságtól, hogy jelenjen meg sorozáson, ezért kénytelen volt hazautazni hazájába, Romániába.­­ Az utóbbi két mérkőzésen nem volt szerencséje a békéscsabai csapatnak, mindkétszer 1-0-ra kapott ki, s mindkétszer az utolsó percekben kapta a gólt, ráadásul Derdák kapus is alaposan benne volt a vereségben. „Azért azt is észre kell venni, hogy a gólok mellett mekkora ziccereket védett - mondta a csabaiak edzője, Silviu Iorgulescu, aki maga is kapus volt egy­kor. - Mások is hibáztak azon a két mérkőzésen, csak a kapus teljesítménye mindig szembetűnőbb. Továbbra is bízom Derdákban."