Nemzeti Sport, 2022. szeptember (120. évfolyam, 237-251. szám)

2022-09-11 / 247. szám

I 2 I­­TOLLIWl EUROPIl-BfLJWORSftG. FÉRFIAK 2022. szeptember 11, vasárnapnemzeti­ sport KÖZEL VOLT A CSODA:EGY GÓLLAL GYŐZÖTT A HÁZIGAZDA HORVÁT VÁLOGATOTT A FANTASZTIKUSAN KÜZDŐ MAGYAR CSAPAT ELLEN Ezüstérmes lett Splitben a magyar férfiválogatott LAKNER GÁBOR ÉS MIRKÓ ISTVÁN (FOTÓ) JELENTI SPLITBŐL ftlüanszokon múlt a finálé, a ki­élezett végjátékban a horvátok higgadtabbak maradtak, de a ma­gyar válogatott emelt fővel léphe­tett a dobogó második fokára. NÉPÜNNEPÉLYRE KÉSZÜLT split apraja és nagyja a férfi vízilabda Európa-bajnok­­ság döntője kapcsán. A falunapba oltott lakodalom már közvetlenül a bronzcsata után elkezdődött a Spaladium Arena mel­lett, és ugyanazok a borzalmas zenék dü­börögtek jó háromnegyed órával a kezdés előtt odabent, amikor megtelt a kilence­­zer főt befogadni képes lelátó. Amelyen azért magy­arok is felbukkantak itt-ott, de rendesen szétültették őket a szervezők. Eközben Varga Zsolt szövetségi kapi­tány a szokásos, mérkőzés előtti televí­ziós interjúját adta a vegyes zónában, a kapitányon leginkább egészséges druk­kot és rendkívüli koncentrációt láttunk. A bevonuláskor a játékosok sem tűntek túl­zottan feszültnek, a legvagányabb Német Tóni volt, aki több hangerőt követelt az aréna oldalát kirúgó közönségtől. • Nagy iramban kezdődött a mérkőzés, néhány elrontott lehetőség után a horvá­tok lőtték az első gólt, az oroszoktól ho­nosított Konsztantyin Harkov sütötte el a balosát A mieink a kapitányi mesterterv szerint tartották a lépést Zalánki Ger­gő fórból, Molnár Erik pedig megúszás­­ból és lehetetlen szögből mattolta Marko Bijacot így az első negyed annak elle­nére 3-3-as döntetlennel zárult, hogy a horvátok azért megkapták a hazai pályát - egyedül arról mondtunk volna le, hogy a spanyolok elleni elődöntő egyik hősét Nagy Ádámot kétszer is kiszórják. Nem sokkal később Angyal Dániel is két hibánál járt de legalább a VAR megmen­tette a magyar csapatot a góltól - igazából Vogel Soma mentette meg, ám kellett eh­hez a videóbíró megerősítése is. A válto­zatosság kedvéért Fekete Gergő is meg­kapta a második hibáját, ezt a fórt már belőtték a hazaiak - ekkor éppen 6-2 volt a kiállítások száma, nyilván nem ide. A horv­átok védekezése összeállt Bijac is el­kapta a fonalat, ettől még a nagy nehezen megkapott fórokat belőhették volna a mi­eink. Ehelyett az egész második negyed­ben nem talált a kapuba a magyar csapat és csak a feszes védekezésen, na meg ter­mészetesen Vogel Somán múlott, hogy ennek ellenére csak egy gólos hátrány­ban voltak a mieink a nagyszünetben. A térfélcsere után a horvátok lőtték az első gólt ki nem találták, emberelőny­ből. A hazaiak először vezettek két góllal, nagy­on kellett volna már egy magyar ta­lálat Német Tóni lépett elő, aki megmu­tatta, hogy­ nemcsak a parton, hanem a vízben is vagány, centerakciógóllal tör­te meg a közel tízperces csendet Az em­berelőnyös figurák viszont továbbra sem ültek, az egyikből legalább sikerült kihar­colni egy büntetőt amit Manhercz Krisz­tián bevágott Eltűnt a hátrány, de azon­nal jött a horvát válasz, Rino Buric úgy tette be a fórokat a kapuba, mintha nem lenne holnap. Végre a mieinknek is bejött egy jóm­egjátszás, Konarik Ákos pattin­tott a rövid sarokba, naná, hogy Harkov is lőtt egy ugyanolyat pepitában, Feketé­től pedig elköszöntünk. A másik fiatal ka­pásoldali szélsőnk is villant egyet Vigvári Vendel elképesztő bravúrgólt lőtt miköz­ben egy­ csere miatt öt a hat ellen támad­tunk! A szakasz utolsó percében, ember­hátrányból kapott gól senkinek sem esett jól, egygólos hazai vezetésről kezdődött az utolsó nyolc perc. Amit Jansik Szilárd azonnal eltüntetett bebizonyítva, hogy nem kizárólag a másik oldalon Buric tudja a kapuba tenni a fór­okat. A vezetést azonban annak ellenére sem tudták átvenni a mieink, hogy ötször is lehetőségük volt rá, ami hatalmas hibá­nak bizonyult A horvátok lefordultak, öt­méterest harcoltak ki, belőtték, kevesebb, mint három perccel a vége előtt ismét előnybe kerültek. Ekkor jött a dráma. A mieink is büntetőt lőhettek, Man­hercz kihagyta, majd ismét a horvátok kaptak ötöst, Jerko Marinic-Kragic bez­zeg nem hibázott. Két perc alatt kellett volna eltüntetni kétgólos hátrányt, a le­hetőség meg is lett volna rá, de csak egy gólt sikerült ledolgozni belőle. A horvátok 10-9-re nyertek, megkap­ták az áhított népünnepélyt - mi meg egy olyan csapatot, amelyben nagyon sok örömünk lesz a következő években, mint ahogy ebben a két hétben is renge­teg volt. Néhány nap múlva pedig min­denkinek nagyon szépen csillog majd a Novák Katalin köztársasági elnöktől át­vett ezüstérem. Nemzeti együttesünk tagjainak arcán Menen tükröződik némi csalódottság, de nem lehet kérdés, hogy ez rövid időn belül felhőtlen boldogsággá változik, ugyanis az új szövetségi kapitány, Varga Zsolt legénysége hihetetlen utat járt be a budapesti világbajnokság hetedik helye óta már a magyar válogatott a döntőben alulmaradt a horvátokkal szamárn, csapatkapitányát, Jansik Szilárdot (labdával) választották az Európa-bajnokság legértékesebb játékosává A spanyoloké lett a bronzérem Előzetesen sokan azt gondolták, hogy a budapesti világbajnoksághoz hasonlóan a spliti Euró­­pa-bajnokságon is a spanyolok és az olaszok játsszák a döntőt, de a két csapat végül a har­madik helyért csapott össze. Az olaszoknak volt elég bajuk a mérkőzés előtt, merthogy hiá­ba térhetett vissza a brutalitásért kapott kétmeccses eltiltásából Vincenzo Renzuto, hasonló okokból elmeszelték egy meccsre Luca Marzialit, ráadásul a reklamáló Edoardo Di Somma is kétmeccses eltiltást kapott. Marzialit nem is lehetett pótolni, így az olaszok tizenkét játékos­sal álltak ki. Ennek is szerepe lehetett abban, hogy a spanyolok irányították a játékot, de az olaszok kétszer is visszajöttek kétgólos hátrányból. A vezetést azonban nem tudták átvenni, amit a rutinos Felipe Perrone meg is büntetett. Az utolsó három percben már egyik csapat sem talált a kapuba, a spanyolok így 7-6-ra győztek és sorozatban harmadik Eb-jükön áll­hattak a dobogóra. A harcos, de nem túl nagy iramú találkozó legjobbjai a kapusok voltak, az olasz Marco Del Lungo és a spanyol Unai Aguirre egyaránt tíz védéssel zárt. A 3. helyért: Spanyolország-Olaszország 7-6. Az 5. helyért: Görögország-Franciaország 10-8. A 7. helyért: Montenegró-Grúzia 14-11