Néphadsereg, 1985. július-december (38. évfolyam, 27-52. szám)

1985-08-31 / 35. szám

Várakozáson felüli szereplés Éremtáblázat • Nyolc napon keresztül Len­gyelország három városa — Varsó, Bydgoszcz és Wroclaw — volt a színhelye a Baráti Hadseregek VI. Nyári Szpartakiádjának. A szocia­lista országok katonasportolóinak találkozója ezúttal is magas szín­vonalú versenyt hozott. A szocialista közösség hadseregei közötti barátság és együttműködés további erősítése mellett a szparta­­kiád szervezői és a sportolók meg­emlékeztek a fasizmus feletti győ­zelem 40., valamint a Varsói Szer­ződés fennállásának 30. évforduló­járól. A Baráti Hadseregek VI. Nyári Szpartakiádjának jelmonda­ta „A fegyverbarátságért, a békéért és a szocializmusért” volt. A Magyar Néphadsereget képvi­selő katonasportolók becsülettel helytálltak a versenyeken és a hét sportágban 30 érmet nyertek. Ez a teljesítmény megfe­lelt az előzetes elvárásnak, de volt olyan sportág is, ahol versenyzőink várakozáson felülit nyújtottak. Nézzük sorjában a történteket! Magyar szempontból jobban nem is kezdődhetett volna a szpartakiád, hiszen az első nap első verseny­számában, lovaglásban Hargitai Já­nos ezüstérmes lett. A lovasok a következő napokon is kitettek ma­gukért, újabb érmeket nyertek, he­lyezéseket szereztek. Különösen ér­tékes a csapatversenyben elért má­sodik hely. Ezt a futamot a Had­seregek Díjáért rendezték és a csa­patban helyet kapó négy lovasunk méltán érdemelte ki a helyszínen jelenlevő szakemberek és a szép számú közönség elismerését. A lovasok teljesítményére az utol­só napon Bálint László tette fel a koronát, megnyerte a Bajnokok Nagydíját. Ebben a versenyszámban azok indulhattak, akik az előző ka­tegóriákban a legjobbak között végeztek. Bálint László őrmester Szikrázó nevű lovával magabizto­san versenyzett, ugrásai szépen ki­vitelezettek voltak és mindössze egyetlen akadályon hibázott. Sike­rült legyőzni a lengyel olimpiai bajnok Jan Kowalczykot is. Varga László alezredes, a magyar csapat technikai vezetője joggal állapította meg a szpartakiád végén készült értékelésben, hogy a katonalovasok várakozáson felül teljesítettek. A sportlövők eredményei is dicsé­retesek. Külnösen az agyaggalamb­­lövők tettek ki magukért, a mér­legük: két arany- és két ezüstérem.­­ Nem a legjobban indult szá­munkra a verseny, de a végén min­den bejött — emlékezett vissza Ta­­labos István, a Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskola versenyzője. — A mi számunkban 150 lövés után hir­detik ki a csapat végeredményét és ezután következik még 50 lövés az egyéniben. Nos, a csapat a má­sodik helyen végzett és ez újabb erőt adott nekünk az egyéniben. Ekkor már biztos volt, hogy az aranyéremért két magyar — a Hon­véd Szabó Lajos SE sportolója, Bondor István és én — lesz ver­senyben. Az utolsó lövések nekem sikerültek jobban és csodálatos volt a győzelem tiszteletére eljátszott Himnuszt hallgatni. A lövészek másik aranyérmét Dombos Károly nyerte. A traphoz és a skeethez hasonlóan itt is ma­gyar versenyző állhatott fel a dobo­gó második fokára, Bodó Zoltán személyében. Jól lőttek a légfegy­veresek is és ők is hoztak érmeket. Atlétikában nagyon rangos me­zőny gyűlt össze, mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy nem egy verseny­ző egyenesen Moszkvából, az Európa Kupa „A” döntőjéről érkezett Len­gyelországba. Ebben az erős me­zőnyben a mieinknek is sikerült a dobogóra állniuk. Tatár István a 100 méteres síkfutásban idei leg­jobbját érte el és azonos időt fu­tott a Moszkvában győztes lengyel Woroninnal. Közöttük a sorrendet végül is a célfotó döntötte el­­ a lengyel sportoló javára. Nagy si­kernek könyvelhető el, hogy a 4X 100-as váltó legyőzte a kitűnő erőt képviselő kubaiakat. Drámai küz­delemben lett ezüstérmes az 5000 méteres síkfutásban K. Szabó Gá­bor. Atlétáink négy érme közül há­rom Tatár István nevéhez fűződik, a Bp. Honvéd versenyzője 100 mp-Légpisztolyban Németh László (a kép jobb szélén) egyetlen körrel maradt el az aranyérmestől téven és a váltó mellett 200-on is dobogós lett. Az öttusázók kitűnően lovagoltak, jól vívtak és jól is úsztak. Három szám után a csapat még a máso­dik helyen állt, akárcsak Buzgó Jó­zsef, egyéniben. Lövészetben sajnos lemaradtunk, majd a szovjetek és a lengyelek is jobban futottak ná­lunk.­­ A jelenlegi erőviszonyok alap­ján a csapatversenyben a harma­dik hely reális — mondta Bakó Pál őrnagy, a volt világbajnok, a magyar öttusacsapat vezetője. — Egyéniben Buzgó József sokáig ver­senyben volt és ha vívásban két Bálint László győzött a Bajnokok Nagydíjában győzelemmel többet szerez vagy lö­vészetben két-három körrel többet ér el, akkor ő is harmadik. A súlyemelők közül azok, akik esélyesek voltak, hozták a várt eredményeket. Buda Attila nemzet­közi minősítést ért el, de Nagy Pé­ter és Hlavati András is megtette a magáét, összesen tíz érmet gyűjtöt­tünk és ennél többet csak a szov­jeteknek, a lengyeleknek és a bol­gároknak sikerült. Ez a tíz érem a magyar katonai sportküldöttség ösz­­szes érmeinek egyharmadát jelen­tette. A röplabdacsapat vezetői a ter­vezéskor úgy foglaltak állást, hogy ebben a mezőnyben a Bp. Honvéd pillanatnyilag csak a hetedik hely­re képes, az esetleges jobb ered­mény már bravúrnak számítana. Bulgária a nemzeti válogatottjával érkezett, a CSZK Szófia csaptára épül ugyanis a válogatott. De ki­tűnő csapatuk volt a házigazdák­nak, a szovjeteknek és a románok­Tatár István idei legjobb időeredmé­nyeivel harmadik lett a 100 és 200 méteres síkfutásban, valamint tagja volt az ezüstérmes 4X100-as váltó­nak is nak is. Végül is a selejtező csopor­tunkban és a helyosztókon is le­győztük azokat a csapatokat, ame­lyek el­len az elvárás szerint nyernünk kellett , így a hetedikek lettünk. Egyetlen sportágban — ökölvívás — maradtak el a várttól a magyar katonasportolók. Hat versenyzőnk lépett szorítóba és valamennyien az első mérkőzésükön vereséget szen­vedtek. Bácskai vereségén lehet vi­tatkozni, a lengyel újságok azt ír­ták, hogy győzelmet érdemelt volna. Alvics viszont a második menetben megsérült és ez zavarta a mérkő­zés hátralévő szakaszában. A szak­vezetők szerint ökölvívóink az Európa-bajnokság után kissé kien­gedtek és még nem sikerült formá­ba lendülniük. összességében a magyar katona­sportolók helytálltak a Baráti Had­seregek VI. Nyári Szpartakiádján és az érmek számát tekintve csak a Szovjetunió és Lengyelország elő­zött meg bennünket. A magyar csa­pathoz hasonlóan 30 érmet nyert Bulgária is, ők azért kerültek elénk a táblázaton, mert több aranyér­mük volt. A Varsóban rendezett záróünnep­ségen Viktor Gorbatko vezérőrnagy, a Baráti Hadseregek Sportbizottsá­gának szovjet elnöke értékelte a nyolcnapos verseny tapasztalatait, majd Eugenius Molczik vezérezre­des, lengyel nemzetvédelmi minisz­terhelyettes zárta­­be a szpartakiá­­dot. A szpartakiád zászlaját Bulgá­ria képviselője vette át, ott rende­zik ugyanis 1989-ben a VII. szpar­­takiádot.­ ­Szovjetunió Lengyelország Bulgária Magyarország Románia NDK Koreai NDK Kuba Csehszlovákia Mongólia arany ezüst 46 17 24 37 7 9 3 12 4 7 4 5 5 5 7 5 2 6 bronz összesen 27 90 23 84 14 30 15 30 8 19 10 19 7 17 4 16 5 13 2 2 Nagy Péter súlyemelő szereplése kel­lemes meglepetés: súlycsoportjában, a szakításban ezüst, lökésben és össze­tettben bronzérmes lett Doleschall András vezérletével futó­­vadlövő-csapatunk bronzérmes lett