Népszabadság, 1960. szeptember (18. évfolyam, 207-232. szám)

1960-09-02 / 208. szám

Hét nagyszerű gól — futballistáink a legjobb négy között Magyarország-Franciaország 7:0 (3:0) Róma, szeptember 1. Magnifico ... Meraviglioso ... Nagyszerű ... Csodálatos ... — így áradozott Bricuet francia rá­dióriporter egy-egy remekbesza­bott Göröcs- vagy Albert-gól lát­tán csütörtökön délután a Flami­­nio-stadionban a Magyarország— Franciaország mérkőzésen. Ezen a napon a 16-os futballtorna négy csoportjában az utolsó — s egy­ben a döntő — mérkőzések voltak soron. A magyar csapat Török — Dudás, Várhidi, Dalnoki — Sóly­mosi, Kovács III. — Pál, Göröcs, Albert, Dunai, Rákosi összeállítás­ban állt ki a franciák ellen. Kevesen számítottak rá, hogy a magyar csapat ilyen nagy gól­aránnyal győz, s hogy a két fiatal, Göröcs és Albert ilyen nagyvona­lú játékkal lepi meg a tízezer né­zőt. Ez magával ragadta a közön­ség nagy részét is, s a mérkőzés utolsó két percének nyíltszíni vas­tapsa, az olasz szurkolók elismerő lelkesedése is jelezte: ezúttal lényegesen jobban ment csapatunknak a játék, mint akár India, akár Peru ellen. A gólok a következő sorrend­ben estek: a 12. percben Albert— Göröcs—Albert-akció révén, a kö­zépcsatár kiugrott, és biztosan lőtt a hálóba. A 34. percben Göröcs 30 méteres, jól eltalált lövése ke­rült a jobb sarokba. A 41. percben nyolc-tízszer is magyar lábon ván­dorolt előre a labda, míg végül Albert remek kiugratását Dunai lőtte a jobb sarokba (3:0 volt a félidő). A második félidő egy elrontott francia 11-essel kezdődött, majd a 14. percben Göröcs ellenállhatat­lan előretörés után lőtte a 4. gólt. A 32. percben Dunai a 16-oson be­lül, két védő övezetéből a labdát Göröcshöz emelte, aki kapásból lőtte a mérkőzés legszebb gólját. A 34. percben Dunai tört át az el­lenfél védelmén, és az ötös sar­káról bombázott a léc alá. A 40. percben Dudás előreadására Al­bert váratlanul lecsapott az ötö­sön, s a kapus mellett lőtt a háló­ba (7:0). Nehéz választani, melyik volt a legszebb gól. Szinte valamennyi élmény volt a futball ínyencei számára. Arról azonban már megoszlottak a vélemények, hogy az ellenfél játékerejének gyenge­sége milyen mértékben járult hozzá a magyar csapat nagy számjegyű győzelméhez... Or­­landini játékvezető például ezt mondotta: „Nagyon gyenge volt az ellenfél, nem volt méltó part­nere a magyar csapatnak, de így is látni lehetett, hogy Ma­gyarország igen jó csapatot küldött az olimpiai tornára.'' Robert Deps, a belgiumi Het Volk tudósítója pedig a követke­zőket telefonozta lapjának:' „Gö­röcs szétlőtte a franciák védel­mét. Nagyszerű játékot láttunk a magyaroktól, de hol van ez az olimpiai labdarúgó-torna a többi sportág színvonalától?! Ez a tor­na legfeljebb 10,8-as futók szín­vonalának felel meg — egy-két csapat — elsősorban a magyarok, jugoszlávok, bolgárok és dánok kivételével." Bár a francia válogatott csupa élvonalbeli francia egyesület — Racing Paris, Lens, Reims — já­tékosaiból alakult ki, de valóban nem keltette jó csapat benyo­mását. A magyar csapat további útján a dánok elleni mérkőzés lesz a következő erőpróbánk, s éppen a dánok július végén Kop­penhágában győzték le 1:0-ra a magyar olimpiai válogatottat, így tehát a magyar—dán mérkőzés lesz olimpiai csapatunk játék­erejének igazi értékmérője. Ami a magyar csapat mostani formáját illeti, mi egyetértünk Volentik Bélával, a csapat edző­jével, aki a következőket mondta a mérkőzés után: „Remélem most már odahaza is elfelejtették az India elleni mérkőzést. Ma már időnként igazán nagyvonalúan játszott a csapat. Sajnos, védel­münk néha még érthetetlenül megzavarodik, s ez erősebb ellen­féllel szemben komoly bajokkal is járhat. A csapatban azonban még több van annál is, mint amit a franciák ellen láttunk." Valóban, védelmünk mutatko­zott ezen a mérkőzésen a leg­gyengébb csapatrésznek, hiszen az első 15 percben kétszer is ko­moly zavart okozott védőink kap­kodása, idegeskedése a kapu előtt. Később a csatárok, főleg Albert és Göröcs játéka magával ragad­ta az egész csapatot, s rajtuk kí­vül Várhidi és a két fedezet is jó teljesítményt nyújtott. Most ismét néhány nap áll ren­delkezésre, hogy előkészítsék olimpiai válogatottunkat a követ­kező találkozóra. Az a fontos, hogy már bent vannak futballis­táink a legjobb négy között! Szepesi György A GYŐZELMI EMELVÉNYEN Öt nehéz nap után a győzelmi dercogón: 1. Magyarország, 2. Szov­jetunió, 3. Egyesült Államok. (MTI külföldi képszolgálat.) Pólyák Imre súlycsoportjában második A Bazilica di Massencio romjai között felállított három porondon szerdán este utolsó felvonásához érkeztek a kötöttfogású birkózás nyolc súlycsoportjának küzdel­mei. A magyar birkózók közül végig a tapasztalt, sok nagy birkózó­csatát megért Pólyák Imre állt a legjobban. Sajnos, most hát­rányban volt azzal, hogy szer­da este fél 9-től már két mér­kőzés fáradalmait érezte karjá­ban, amikor sor került utolsó ösz­­szecsapására, a török Sitlével. A mérkőzés elején nem volt különbség a magyar és a török birkózó között, még teljesen nyílt­nak látszott a találkozó sorsa. De azután, amikor Pólyák került a kötelező térdelő helyzetbe, Sülé­nek sikerült egy „fordítást” vég­rehajtania, s ez olyan pontelőnyt biztosított számára, hogy a hátra­levő rövid idő alatt Pólyák ezt már nem tudta kiegyenlíteni. A mérkőzést így Sille nyerte, az ő kezébe került az olimpiai arany­érem. A többi magyar birkózó közül a 20 éves Rizmayer a hatodik he­lyen végzett, Kozma negyedik a nehézsúlyban, s Piti ugyancsak negyedik a félnehézsúlyban. Török és Kellner a legjobb nyolc között Az ökölvívó torna még verseny­ben levő részvevői már a legjobb nyolc közé jutásért mérkőznek. Szerdán a késő éjjeli órákban a légsúlyban Török Gyula az auszt­rál Gastellari ellen győzött pon­tozással. Csütörtökön a magyarok közül először a harmatsúlyú Nagy Jó­zsef lépett a szorítóba. Ellenfele az Európa-bajnok német Rascher volt. A nagyobb tudású német versenyző pontozással nyert, és Nagy ezzel kiesett a további küz­delemből. A pehelysúlyban Kellner Fe­renc a japán Kióval mérkőzött. A magyar ökölvívó megérdemelt pontozásos győzelmével ért véget a találkozó, és így Török után most már Kellner is a legjobb nyolc közé került. Az olasz sajtó öttusázóink sikeréről Róma, szeptember 1. A csütörtök reggeli olasz lapok behatóan méltatják a magyar öt­tusázók szép győzelmét. A Messa­­gero kiemeli: Németh Ferenc úgy nyerte meg a versenyt, hogy egyetlen alkalommal sem szerzett részgyőzelmet. De mindenben ke­ményen állta a sarat, s így győzel­me­s az öttusa törvénye. A Gazetta Dello Sport a meg­érdemelt magyar győzelemről azt írja, hogy csapatunk „harckészsé­gével, technikai és atlétikai adott­ságával, valamint nagyszerű ver­senylendületével’’ érte el az ered­ményt. A magyar csapat sikeré­nek értékét emeli, hogy egyik versenyzőjének sincs túlságosan sok nemzetközi tapasztalata. Né­meth, aki csak harmadik ember­nek számított a magyar csapat­ban, a legjobb idegzetű, a leg­jobb taktikai felkészültségű volt, s ennek köszönheti aranyérmét. A Corriere Dello Sport még hozzá­teszi: „A magyar versenyzők el­szánt akarattal játszották ki utol­só kártyájukat az érmekért...” Német győzelem a női tőrvívásban Csütörtökön délelőtt folytatták a női egyéni tőrversenyt. Az elő­döntők során a tizenkét verseny­zőt két csoportba osztották, amelyből az első négy-négy he­lyezett jutott tovább. A magyar vívónők gyengén szerepeltek és sem Kovácsné, sem pedig Rejtő nem jutott a legjobb nyolc közé. A döntőbe két-két szovjet és román, valamint német, len­gyel, mexikói és osztrák vívónő került. A legfrissebb jelentés szerint, az olimpiai bajnokságot a német Schmidt nyerte. Három-három szovjet és török, egy-egy román és bolgár győzelem a kötöttfogású birkózásban A kötöttfogású birkózóverseny végeredménye: Lepkesúly: 1. Dumitru Pirvulescu (román), 2. Sayed (Egyesült Arab Köz­társaság), 3. Paziraye (iráni). Légsúly: 1. Karavajev (szovjet), 2. Cernea (román), 3. Sztojkov (bolgár). Pehelysúly: 1. Sille (török), 2. Pó­lyák (magyar), 3. Virupulyev (szov­jet). Középsúly: 1. Koridze (szovjet), 2. Martinovics (jugoszláv), 3. Freij (svéd). Váltósúly: 1. Bayrak (török), 2. Ma­­ritschnitz (német), 3. Schiermeyer (né­met). Középsúly: 1. Dobraz (bolgár), S. Metz (német), 3. Tarada (román). Félnehézsúly: 1. Kis (török), 2. Birro­­balov (bolgár), 3. Kartozia (szovjet). Nehézsúly: 1. Bogdán (szovjet), 2. Dietrich (német), 3. Kubát (csehszlo­vák), L. L. „Ausztrál nap“ az úszóversenyen Az olimpia úszóversenyei a be­fejezéshez közelednek. Szerdán elsősorban az ausztrál úszók bril­líroztak. „Minden idők” legizgalmasabb 400 méteres férfi gyorsúszóverse­nyét hozta az est első döntője. Az ausztrál Rose, az olimpiai bajnoki cím védője — akinek egyébként ezúttal nem sok esélyt adtak — végig óriási küzdelmet vívott a japán csodaúszóval, Yamanaká­val. Az ötödik hosszban kezdett elhúzni Rose, és végül is ragyogó idővel győzött. A 400 méteres gyorsúszás olimpiai bajnoka Mu­rai­ Rose (ausztrál) 4:18,3 mp, új olimpiai csúcs, 2. Yamanaka (ja­pán) 4:21,4, 3. Konrads (ausztrál) 4:21,8, 4. Black (angol) 4:21,8 új Európa-csúcs. Nagyszerű eredménnyel ért vé­get a 100 méteres férfi hátúszás döntője is. Az amerikai Bennett kezdett a legjobban, de Theile, a melbourne-i győztes jobban for­dult, fokozta előnyét és szintén új olimpiai csúccsal győzött. A 100 méteres férfi hátúszás olim­piai bajnoka David Theile (auszt­rál) 1:01,9, új olimpiai csúcs, 2 Mc­ Kinney (amerikai) 1:02,1, 3. Bennett (amerikai) 1:02,3, 4. Christophe (francia) 1:03,2. /M/OSZAM? Az olimpiai játékok pénteki műsora: VÍVÁS: A férfi tőrcsapat-mérkőzé­sek középdöntője (délelőtt 8.30), döntő (13). ATLÉTIKA: Délelőtt selejtezők és előfutamok. 15 órakor 100 m-es női síkfutás, női súlylökés, 800­ m-es férfi síkfutás, 20 km-es gyaloglás, 5000 m-es síkfutás, férfi távolugrás döntői, 200 m-es férfi síkfutás elődöntő. IJSZAS: Délelőtt előfutamok. Este 20 órától a férfi toronyugrás, a 200 m-es férfi pillangóúszás és a 4x100-as női vegyesváltó döntői, valamint az 1500 m-es gyorsúszás időfutamai. ÖKÖLVÍVÁS: Negyeddöntők (15 és 21 órakor). VÍZILABDA: Mérkőzések az 1—1. helyért. Folytatják az evezősversenyeket, a gyeplabda-tornát, a kosárlabda-mérkő­zéseket és a szabadfogású birkózás találkozóit. Szikra Lapnyomda A JEGENYEEMBEREK SPORTJA — Mit kiabálnak, tudják, mi­lyen nehéz ilyen magasról beleta­lálni! (Mészáros András rajza.) NÉPSZABADSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt központi lapja Szerkeszti a szerkesztő bizottság Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Előfizetési díj egy hóra 14.— Ft Szerkesztőség és kiadóhivatal, Budapest, VIII., Blaha Lujza tér 3. Telefon: 343—100. 142—220. Terjeszti a Posta Központi Hírlap Iroda, Bp., V., József nádor tér 1. Telefon: 180—850.