Népszava, 1981. október (109. évfolyam, 230–256. sz.)

1981-10-25 / 251. szám

NÉPSZAVA 1981. OKTÓBER 25., VASÁRNAP Sport így lett döntetlen... Ismeretes, hogy a Karpov— Korcsnoj sakkvilágbajnoki páros mérkőzés 8. játszmá­ja döntetlenül végződött. A függő játszma lépései: Karpov—Korcsnoj, 41. ... Ba8, 42. f4, e: f4, 43. g: f4, Hb6, 44. Ff3, Bd8, 45. Fe2, Ha4, 46. Ba7, Bd7, 47. Kd2, He6, 48. B:­d7. F:­d7, 49. Fg4, g6, 50. f5, g: f5, 51. F: f5, Kg7, 52. e5, Hf8, 53. F: d7, H: d,7, 54. e6, Hdfe6, 55. Hf4, Kf8, 56. Kd3, Hc8, 57. Hg4. Ke7, 58. Hh6, Kd6, 59. Kd4, He7, 60. Hf7­, Kc7, 61. Hh5, c5­, 62. F: c5. Hc6­, 63. Ke3, H: c5, 64. H: f6, H: e6, 65. h5. Hf8, 66. Ke4, Kb6, 67. Hg5, h6, 68. Hf7, He6, 69. He8, Hc5­, 70. Ke3, Ha4, 71. Kd2, b4, 72. c:­b4, H­­b4, 73. H:­h6. Hc5, 74. Hf5. Hd5, 75. h6. He4f, 76. Kd3, Hg5, 77. Kd4, Kc6, 78. Hfg7, He7, 79. Hf6. Hg6, 80. Hf5, döntetlen. Jégkorong BEK Feenstra Flyers— Székesfehérvári Volán 4—2 A Székesfehérvári Volán jégkoromgcsapata szépen bú­csúzott a BEK-től. Fehérvá­­rott a Feenstra Flyers csapa­tától ugyan 4—2 arányú ve­reséget szenvedett, s ezzel kiesett, viszont a találkozó elején már 2—0-ás vezetésre tettek szert, és csak amikor elfogyott erejük, adták meg magukat a hollandoknak. A Székesfehérvári Volán együt­tese teljesítette a kitűzött célt, a mindenképpen esé­lyesebb hollandok ellen tu­dásának legjavát adva veszí­tett Asztalitenisz A harmadik rangadó dönt Tavasszal a Bp. Spartacus, pénteken a BVSC győzött egyaránt 13:12 arányban az asztalitenisz csapatbajnok­ság rangadóján. A vesztett pontokat tekintve most egy­formán áll a két csapat, s mivel a hátralevő mérkőzé­seken — a papírforma sze­rint — már nem lesz nehéz dolguk, egyformán végezhet a két nagy vetélytárs. Mi lesz ezután? — erre a kér­désre Horváth Tibor, a szö­vetség főtitkára válaszolt. — A bajnoki szabályzat ki­mondja, hogy egyenlő pont­szám esetén az egymás el­leni eredmények döntik el két csapat között a bajnoki cím sorsát. Ha ez is azonos, akkor a játszmaarányt vesszük figyelembe. Most az a ritka helyzet állt elő, hogy ez is egyformán vég­ződött — 59:59 — így a har­madik „fokozat” lép életbe, tehát a két csapatnak újból kell találkoznia. A mérkőzést természetesen még az őszi szezonban le kell játszani. Rövid hírek 0 Ma­rseille-ben megkez­dődött a vízilabda-bajnok­csapatok Európa Kupájának selejtezője. A Vasas jól raj­tolt, 17—4 arányú, fölényes győzelmet aratott a finn Suomen Uimalito ellen. A másik mérkőzésen a Cercle Marseille 10—4-re nyert a belga Club de Gand ellen. 0 A tokiói nemzetközi t­e­­niszbbajnokságon Taróczy az elődöntőben 6—3, 4—6, 6—2- re győzött az amerikai Dupre ellen. Párosban a svájci Günthardttal az oldalán a negyeddöntőben 6—4, 6—4-re nyertek a Dupre, Mottram kettős ellen.­­ Szombaton Lassangban rendezték meg az osztrák nemzetközi 50 km-es gya­­loglóbajnokságot, amelyen magyarok is indultak. Tíz ország 40 férfi- és női ver­senyzője állt rajthoz és az elsőséget a magyar Sátor László szerezte meg 4:04:07 órás teljesítménnyel. Hazai csapatok sikernapja A Vasas vert helyzetből nyert A háromnapos forduló második napja is igazolta a papírformákat. Az újpestiek magabiztos hazai győzelmét szombaton további öt mérkőzés követte, amelyek kö­zül egy kivételével a hazai csapatok jutot­tak 2 ponthoz. Idegenben csak a Ferenc­városnak sikerült győznie, és még a deb­receniek álltak közel ahhoz, hogy megle­petést okozzanak. A Vasas azonban a hajrában 1-2 állásról megfordította az eredményt, s talán ez a siker fordulópon­ Mindössze 300 néző előtt Volán—Nyíregyháza 4—1 (1—1) jot hoz majd a piros-kékek szereplésében. A szombati nap rangadójának aligha­nem a Ferencváros és a Haladás találko­zóját lehet nevezni, mivel a két zöld-fehér csapat jó formát árult el az utóbbi idő­ben. Az igazsághoz tartozik, hogy ezen a találkozón a hazai együttes legalább az egyik pontot otthon tarthatta volna, de 11- est hibázott, illetve a ferencvárosi kapus büntetőt védett, s ezzel megőrizte csapata felfelé ívelő pályájának egyenes vonalát.­ ­A bajnokság állása Czabán Samu tér, 300 néző, vezette: Németh. Góllövők: Hámori (2), Ma­gos, Krómer, illetve Kiss M. A rendkívül kellemetlen időben csak kevés néző láto­gatott ki a Volán-pályára. A hazaiak kezdtek lendülete­sebben, de a gólra több mint fél órát kellett várni. A 34. percben Kékesi ívelt be job­­ról, Magos fejjel megcsúsz­tatta a labdát, de erőtlenül, a mögötte érkező Hámori azonban belevetődve szintén fejjel a kapu jobb alsó sar­kába továbbított (1—0). A 41. percben Kékesi ívelt be jobb­­végek: Moldván a 16-oson mesterien átemelte a labdát a védők fölött, Kiss M. kiug­rott, levette, majd jobbal 14 m-ről egyből a kapuba bom­bázott (1—1). Szabadrúgás után Kékesi átadásából Hámori szerezte meg ismét a vezetést (2—1). A harmadik gól előtt is Ké­kesi ívelt be a jobb oldalról. Májer kint állt a kapujából, így csak bele tudott érni a lab­dába, és a mögötte felugró Magosnak 5 m-ről már nem okozott gondot azt a hálóba fejelni (3—1). A 78. percben pedig 11-esből Krómer állí­totta be a végeredményt (4—1). Jók: Forintos, Hámori, Ké­kesi, illetve Szikszai, Czeczeli. Kiss (a földön) a Volán-védők között Rédei Ferenc felvétele 1. V. Dózsa 115 4 219-10­14 2. Rába ETO 11­5 1 438-23­13 3. FTC 116 1 427-1813 4. Vasas 114 5 2­22-17 13 5. Bp. Honvéd 105 3 2 16-13­13 6. Tatabánya 105 3 2­23-1913 7. Csepel 104 5 1­9- 813 8. Haladás 115 2 418-1412 9. Videoton 105 2 3­17-1412 10. Pécsi MSC 115 1 517-1611 11. Nyíregy­ 114 3 411-1411 12. ZTE 113 4 410-1710 13. Debrecen 113 3 518-209 14. Volán 1112 5 414-179 15. Békéscsaba 113 3 514-199 16. Ózd 103 3 519-188 17. Diósgyőr 112 3 613-267 18. SZEOL-AK 101 0 9 7-272 A cserejátékos főszerepben Vasas—Debrecen 3—2 (1—1) Fáy utca, 1500 néző, vezette: Győri. Góllövők: Szebegyinszki (2), Kiss, illetve Kerekes és Szabó A. (öngól). A szerdai KEK-kudarc és az egész napos esőzés miatt csak a leghűségesebb Vasas­rajongók voltak kíváncsiak a találkozóra. Még el sem kezdődött a mérkőzés, a ven­dégegyüttes máris cserére kényszerült, mert Szűcs ka­pus a bemelegítésnél meg­sérült, így az utolsó pillanat­ban Lukács állt a helyére. A pálya kitűnő gyepszőnyege egyébként derekasan állta a vízözönt, így a körülmények­hez képest mozgalmas, vál­tozatos volt a játék. A Vasas hamar megszerezte a veze­tést, a 10. percben Kiss fe­dezetlenül kapott labdát, lö­vése először a kapusról visz­­szapattant, de másodszorra már nem hibázott (1—0). Négy perccel később egyen­lített a vendégcsapat, a válo­gatottban nemrég bemutat­kozott Kerekes egy vágta vé­gén mintegy 14 méterről bombázott a kapu bal olda­lába (1—1). Szünet után a Vasas ját­szott lendületesebben, de ro­hamai sokáig nem vezettek eredményre, sőt egy ártat­lannak látszó ellentámadás­ból a 62. percben öngóllal előnyhöz jutott a vendégcsa­pat: Szűcs továbbításába — miközben a kapus már el­mozdult — Szabó beleért, és a hátvéd lábáról védhetet­­lenül vánszorgott a kapuba a labda (1—2). A Vasas nem tört le, és a csereként beállt Szebegyinszky révén nem­csak egyenlített, hanem meg is fordította a mérkőzés ál­lását. A középpályás a 75. percben közeli fejessel egyen­lített, majd 2 perccel később Komjáti beadását lőtte nagy erővel a debreceni kapuba (3—2). A Vasas jó hajrájával nehéz győzelmet ért el. Jók: Híres, Szebegyinszky, illetve Szűcs, Menyhárt, Ke­rekes. Király 11-est hibázott Ferencváros—Haladás 2—1 (1—1) Szombathely, 15 000 néző, ve­zette: Mohácsi. Góllövők: Szabadi, Ebedli, illetve Garics. Jó iramban kezdődött a mérkőzés, mind a két csapat nagy erőbedobással kezdett. A 11. percben Szokolai futott el a bal szélen, laposan kö­zépre lőtte a labdát, amelyet a jó ütemben érkező Szabadi lekezelt, és 6 m-ről a vetődő Hegedűs mellett a kapu kö­zepébe lőtte (1—0). A 33. percben sikerült egyenlítenie a szombathelyi együttesnek. Preszeller a félpályáról in­dult el, észrevette, hogy Hor­váth keresztbefut a Ferenc­város 16-osánál, hozzá továb­bított, a középpályás eléggé kisodródott, így éles szögből leadott lövése a jobb kapufáról vágódott vissza Garics elé, aki 12 m-ről a befutó vendégek között a bal alsó sarokba lőtt (1—1). Szünet után a ferencvárosi együttes harcolt ki mezőny­fölényt. Az 50. percben Ta­kács tört előre, Ebedli­hez to­vábbított, s ő 10 m-ről a bal felső sarokba emelt (2—1). A 67. percben Fitos cselezte be magát a 16-oson belülre, ami­kor Beles és Szántó közös erővel buktatták. A megítélt 11-est Király félmagasan a jobb sarok felé lőtte, Kakas A labdarúgó NB I va­sárnapi műsora: SZEOL­­AK—Bp. Honvéd, Szeged, 16 óra. Tatabánya—Ózd, Tatabánya, 13.30, Video­ton—Csepel, Székesfehér­vár, 17 óra, rajta volt a lövésen és ki­ütötte a labdát. Jók: Kakas, Nyilasi, Szaba­di, illetve Vörös, Horváth, Garics. Veréb hiába repkedett Rába—DVTK 7-1 (4-1) Győr, 4000 néző, vezette: Ur­ban. Góllövők: Hannich (3), Hajszán (2), Szentes, Póczik, illetve Fükő. A vendégek kezdtek, és a 4. percben a bizonytalankodó győri védők között kiugró Fükő vezetést is szerzett (0—1). Nem késett a Rába egyenlítő gólja sem, amit Szentes fejelt a 9. percben (1—1). A támadásba lendült hazaiaknak a vezetés is si­került megszerezniük a 17. percben, Hajszán nagy lövé­sével (2—1). A 37. percben Szentes kényszerítő átadása után Hajszán lőtte a hazaiak harmadik gólját (3:1). Két perc múlva Han­nich szabadrúgásából növel­te a Rába előnyét (4—1). Az 57. percben Hannich folytatta a gólgyártást, 10 méterről gurított a vendégek kapujába (5—1). A 65. perc­ben Szabó beadását Póczik fejelte az egyébként jól védő Veréb hálójába (6—1). A be­fejezés előtt öt perccel Fülő a 16-oson belül felvágta Pó­­czikot, a megítélt büntetőt Hannich értékesítette (7—1). Jók: Póczik, Hannich. Ellentétes félidők ZTE-PMSC 2-1 (2-0) Zalaegerszeg, 4000 néző, ve­zette: Nagy M. Góllövők: Gass, Takács, illetve Dohány. A jelentős hazai fölény már az 5. percben góllá érett: Kincses kényelműskö­­dött a saját 16-osánál, Ta­kács leszerelte, majd Gass elé gurított, aki 6 méterről a jobb sarokba helyezte a labdát (1—0). A 34. percben növelte előnyét a ZTE. Sipos pompásan ugratta ki Taká­csot, aki 10 méterről bizto­san lőtt a kapuba (2—0). A második félidő is hazai támadásokkal indult. Mégis a pécsiek szépítettek. Kincses jobbról belőtt szöglete Soós­­ról felperdült, Balázs mellé ütött a labdának, amelyet Dohány 7 méterről, fordulás­ból, kapásból a léc alá zúdí­tott (2—1). Jók: Konrád, Sipos, Ta­kács, illetve Lutz, Dohány. Tetten ért pillanatok Vigyázz! Nagy feszültség! A figyelmeztető táblával úton­­útfélen találkozunk. A gyanútlanul járókelő ember sze­me rendszerint elsiklik a felhívás mellett. Ugyan, mi , közöm hozzá, nem nekem szól. Ki akarja maga ellen kihívni a végzetet? És épp ebben a formában... Megy tovább, és ismét megakad a szeme egy másik feliraton, mondjuk, a VI. budapesti nemzetközi sportfilmfeszti­válra invitáló sorokon. Az immár hagyományossá vált filmseregszemle már vonzóbb, sőt, elgondolkoztató. Ez igen, erre érdemes lenne elmenni. Bajnokok, világsztá­rok, csodálatos, sokszor a hihetetlenség határát súroló teljesítmények — ez már szórakoztató, erre érdemes időt és pénzt áldozni. Hát még, ha azt is tudnák a sport­kedvelők, hogy tizennyolc ország közel száz filmet kül­dött el hazánkba, hogy bemutassa ennek a sokak által irigyelt világnak fényeit. És árnyait... „Nem az ember van a sportért, hanem a sport az em­berért!" — jellemezte a tegnap bezárult filmhét igazi mondanivalóját Bacsó Péter, a nemzetközi zsűri ma­gyar elnöke, aki elismerte: nehezebb jó sportfilmet ké­szíteni, mint játékfilmet! Hogy miért? Azért, mert bo­nyolult, szerteágazó emberi drámák szövik át a sport­­világ hétköznapjait, s a lélektani hitelességet, az ere­detiséget visszaadni nehezebb, mint az esetleg füstös presszóban megírt forgatókönyv történetét vászonra vinni. „Ember és ember, ember és természet között zaj­lanak az események, amelyek középpontjában többnyi­re az egyéni és a közösségi érdek, az edző és a sportoló kapcsolata áll. Küzdelem a saját magunk kínálta lehe­­­­tőségekkel...” — valahogy így összegezte a kitűnő filmszakember a nem könnyű feladat számára élmény­­nyé forrt tanulságait. A sportfilmek sorsa mégis rendezetlen kérdés még ma is. Ki legyen a gazdája? A legfelsőbb sporthatóság,­­ amely hosszú évek gyakorlatát és tudását őrzi a Sport- 1 film stúdiójában, vagy az állami filmgyártás vegye át­­ ezt a területet is, és olvassza be kulturális életünk or­­­­szágos gépezetébe?... A válasz késik. S közben néhá­­nyan mintha a kedvüket veszítenék, és a nyugati sport­filmfesztiválok sorozatos csődjének mozgató rugóit fo­­l­­adnák el megváltoztathatatlan tényként. De lehet-e­­ igazi mérce a mi társadalmunk kulturális életében az, hogy valami — ami többet és jobbat ad, közelebb visz a hétköznapok megértéséhez — ráfizetéses, vagy sem? Aligha hiszem, hogy mérvadó lehetne a telt ház, vagy a kasszasiker. Oberhausenban és Cortina d’Ampezzó­­ban ez döntött a kultúra rovására, de nálunk ez nem­­ az egyedüli meghatározó. A mondanivaló társadalmi | | értéke lehet csak mérvadó! S a most sikeresen zárult | | sportfilmfesztivál fényében is látnunk kell, hogy az ér- | |­deklődés fenntartása nemcsak a tapsért szükséges, ha- I nem sokkal emberibb célokat is szolgál. És, az eddigi­nél nagyobb erkölcsi és anyagi támogatást is érdemel! Tettenérni a múló pillanatot, megérteni a miértet, a hogyant, becsületet adni a hétköznapoknak, fénycsóvá­ba vonni a szürke pillanatokat, mindazt, ami mellett olyan könnyen elmegyünk az életben. Ilyenkor döbbe­nünk rá a háttérben rejlő, fájdalmasan is szép való­ságra, hogy­­ semmit nem adnak ingyen az életben. A­­ világcsúcsok, a győzelmek, a rekordok verejtékezve­­ születnek. De ezt mi csak ritkán, egy-egy sportfilmfesz­­­­tivál alkalmával láthatjuk meg. A mi tekintetünk min­dig a fénycsóvát követi, a repülő gerelyt, a rezdülő há­lót, a vízen ellenállhatatlanul sikló, célba ütő kart, s ilyenkor eszünkbe se jutnak azok, akik a kispadokon ülnek, és láthatatlan munkájuk gyümölcsét szakítják­­ le a siker árnyékában. Igen, nem vesszük észre őket, nem mindig értékeljük kellően áldozatos, fáradhatat-­­ lan tevékenységüket, hacsak nem egy-egy ilyen nagy-­­ szabású nemzetközi filmbemutató kapcsán. Ne várjuk meg, hogy csak akkor és úgy kerüljenek a siker ková­csai a reflektorfénybe, mint az a középkorú, kopaszo­dó, testes ír gyúró, a szófiai CSZKA-stadionban, aki be­rohant a zöld gyep közepére, hogy az egyik ír futball­­csillagot talpra állítsa, s miután ez sikerült neki, a fe­szültségtől — örömében, vagy izgalmában — ő rogyott a földre, a fénycsóvába. Örökre ... Véget ért a budapesti nemzetközi sportfilmfesztivál. Kialudt a fény, a vászonról eltűntek a hősök, de­­ lássunk az árnyékban is! Vándor Kálmán A spor­tfilmifesztivál Eredményh­irde­tés az Olimpia-szállóban Szombaton az Olimpia­szálló Coubertin-termében kihirdették a VI., budapesti nemzetközi sportfilmfeszti­vál eredményét. A héttagú nemzetközi zsű­ri ítéletét Bacsó Péter el­nök ismertette. A három nagydíjat a kö­vetkező alkotások nyerték el: Az OTSH elnökének nagydíját a Favorit című jugoszzláv film; A Magyar Olimpiai Bizottság nagydí­­ját az Atlétika című szov­jet film; A Nemzetközi Olimpiai Bizottság különdí­­ját pedig az Ö, ring című svéd film kapta. Kiküldött munkatársunk telefonjelentése Gyerjugina csak kilencedik A pontozók és a közönség konfliktusa jegyében folyta­tódtak szombaton is a X. ritmikus sportgimnasztikai világbajnokság küzdelmei Münchenben. A három sző­nyegen, fényárban folyó ver­senyen minden tizedpontnak jelentősége van, s ilyen mér­tékben nemcsak alulpontoz­ni, de levonni is lehet a gyakorlatok végén. A bírák igen szigorúak, bár kevéssé következetesek, míg a kö­zönség elfogult a sok fiatal, csinos lány javára, így az ő megítélésük is sokszor elsza­kad a teljesítménytől. Az egyéni világbajnokság­ban ugyan a három bolgár lány — sorrendben Balen­­kova (39.15 p.j, Raeva (39.05 p.j és Ignatova (39.05 p.j — érmeihez nem férhetett két­ség, a­ további sorrendről azonban már lehetne vitat­kozni. A pontozók végül is — a késő éjszakai órákban — a következő további sorren­det hozták ki: 4. Gyevina (szovjet) 38.75 p., 5. Klit­kaitye (szovjet) 38.40 p., 6. Rischer (nyugatnémet) 38.20 p., 7. Bosanska (csehszlovák) 38.10 p., 8. Havlickova (cseh­szlovák) 37.85 p., 9. Gyer­­jugina (szovjet) 37.80 p., 10. Weber (nyugatnémet) 37.70 p. A világbajnokság befejező része lapzártáig még nem ért véget. Annyi azonban már biztos, hogy a magyar csapat a holland lányokkal holtversenyben a 12. lett. Selmeczy Attila 13