Népszava, 1983. március (111. évfolyam, 50–76. sz.)

1983-03-13 / 61. szám

Sok gól, mégis alacsony színvonal A Rába ETO ismét a ta­bella élén A labdarúgó NB I 18. fordulójában az éllovasok közül a Rába ETO és a Bp. Honvéd győzött, és vasárnap délig mindenképpen a győriek vették át a vezetést a bajnoki tabellán. Az Ú. Dózsa, a Bp. Honvéd és a Diósgyőr viszonylag simán vette a szombati akadályt. Meglepe­tésnek — bár talán már nem is annyira az — számít a Vasas veresége a Haladástól, valamint a debreceniek nagy gólarányú veresége a Zalaegerszegtől. A találko­zók többségén, a kitűnő időjárási viszonyok ellenére, sőt, a sok gól dacára, alacsony színvonalú volt a játék. Vasárnap Székesfehérvárott (11 óra) a Videoton— Ferencváros, Tatabányán pedig (14.30), a Tatabánya- Csepel mérkőzésre kerül sor. Szerencsés góllal Haladás—Vasas 1—0 (1—0) Szombathely, 13 000 néző, v.: Szabó B. Góllövő: Hauzer. Haladás VSE: Hegedűs — Hor­váth, Pásztor, Vörös, Preszeller, Nagy, Fitos, Dohány — Hegyi, Szabó, Hauzer. Vasas: Kakas — Farkas, He­gedűs, Balogh, Csima — Biri­­nyi, Komjáti, Seres — Kiss, Izsó, Váradi. Cserék: Hegyi helyett Papp (74. p.), Birinyi helyett Rácz (45. p.), Váradi helyett Seges­vári (76. p.). A 7. percben a gyors tá­madás végén sikerült meg­szerezni a Haladásnak az egyetlen gólt, amely eldön­tötte a mérkőzés sorsát. Jobb oldali szögletrúgás után Hor­váth szerezte meg a labdát, távoli lövését a védőkről a kapu előterébe pattant, Fi­tos és Kakas csapott össze érte, de az továbbperdült, és a jó ütemben érkező Hau­zer nyolc méterről a jobb alsó sarokba lőtt (1—0). Szünet után is a fővárosi csapat irányította a játékot. Mégis az 50. percben növel­hette volna előnyét a szom­bathelyi zöld-fehér együttes. Horváth vitte fel a labdát, a védők nem támadták meg, így zavartalanul húzhatott kapura, majd 17 méterről lőtt, a bal alsó sarokba tar­tó labdát Kakas elvetődve hárítani tudta. Az 55. perc­ben Farkas jobb oldalról be­ívelt labdáját Kiss nyolc méterről fejelte kapura, He­gedűsnek azonban a bal fel­ső sarokból sikerült szöglet­re ütni. A fővárosi csapat játszott mezőnyfölényben, de nagyon sok volt a pontatlan átadás, így a jól tömörülő szombathelyi védők hárítani tudtak. Jók: Hegedűs, Vörös, Fi­tos, Hauzer, illetve Balogh, Komjáti. A 28. percben ismét ünne­pelhetett az egerszegi közön­ség: Soós pazar indításával Takács lépett ki, és az eléje futó Mező felett 17 m-ről ügyesen az üres kapuba emelte a labdát (3—0). A ZTE kissé lefékezett, s ezt hamar kihasználták az addig statiszta szerepre kényszerült debreceniek. A 42. percben Tóth buktatása miatt jutott szabadrúgáshoz a DMVSC, Kerekes állt a labda mögé és a 16-osról a sorfal fölött mesterien nyeste a labdát a hálóba (3—1). A második félidőben a ha­zai rohamok a 76. percben úja­bb gólt hoztak: Mező a kirúgásnál kilépett a 16-oson kívülre, a megítélt szabad­rúgást Konrád a léc alá küldte (4—1). Jóik: Soós (a mezőny leg­jobbja), Kereki, Péter, Tö­rök, illetve Sallai. Jelenet a Bp. Honvéd-PMSC labdarúgó-mérkőzésről. Nagy Antalt, a Honvéd csatárát szabálytalanul szereli a PMSC védője­­. Balogh László felvételei Kihagyott 11-es Rába ETO—MTK-VM 1-0 (1-0) Hungária krt., 10 000 néző, v.: Divinyi. Gólok: Szentes. Rába ETO: Kovács — Szíjár­tó, Hlagyvik, Vági — Hannich, Szentes, Burcsa, Póczik — Sza­bó, Hajszán, Szepesi. MTK-VM: Gáspár — Silye, Varga, Kovács, Szabados — Sö­rös, Turtóczky, Borsó — Fodor, Bognár, Boda. Cserék: Bognár helyett Pek­­ker, 55. p., Sörös helyett Han­del, 74. p. Nagy iramban kezdődött a mérkőzés, az első nagy lehe­tőséget a vendégek hagyták ki, Gáspár rosszul öklözött ki egy beadást, és Szabó 20 méterről az üres kapu helyett a kapufát találta el. A 8. percben 11-eshez jutott a Rába ETO, Varga feleslege­sen vágta fel Szabó Ottót, Hannich büntetőjét Gáspár kiütötte. A 12. percben Bur­csa közeli fejesét hárította óriási bravúrral Gáspár. A csatárok mindkét kapu előtt nagy lehetőségeket hagytak ki. A 34. percben megszerez­te a vezetést az ETO, Szabó a jobbösszekötő helyéről mesteri labdával ugratta ki Szentest, aki 10 méterről nem hibázott (1—0). A szünet után a nagyon lelkesen játszó MTK-VM lé­pett fel támadólag, de a ka­pu előtt elfogyott a csatárok tudománya. A 75. percben Handel lövése a kapufán csattant, majd két esetben is Kovács hárított óriási bra­vúrral. Az utolsó negyedórá­ban egy kapura játszott a hazai csapat. Jók: Kovács, Szepesi, Pó­czik, illetve Turtóczky, Bor­só. Alacsony színvonal Diósgyőr—Nyíregyháza 2-0 (1-0) Diósgyőr, 7000 néző, v.: Lázin. Góllövő: Fekete (2). Diósgyőr: Gulyás — Kerekes, Giron, Teodoru I., Görgei — Oláh, Tatár (Kiss I., 66. p.), Fe­ledi — Teodoru II., Borostyán (Szu­fka, 58. p.), Fekete. Nyíregyháza: Varga A. — Pó­lyák, Gáspár, Farkas (Czeczeli, 46. p.), Varga J. — Szűcs, Szik­­szai, Moldván — Fecsku (Vágó, 81. p.), Kiss M., Halász. A 4. percben Fekete kapott egy ajándéklabdát a nyír­egyházi védőktől, de kapu mellé lőtt. A másik oldalon Kiss M. lövésébe belevetette magát Giron. A 26. percben megszerezték a hazaiak a vezetést, Teodoru II. indítot­ta a jobb oldalon Borostyánt, a szélső beadását Fekete ele­gáns mozdulattal továbbítot­ta a hálóba. (1—0). Nem sok­kal ezután Teodoru II. feje­se a felső lécről vágódott ki­felé. A második félidő nyíregy­házi akciókkal kezdődött. Az 51. percben Czeczeli az ötös­ről durrantott kapu mellé. A 75. percben eldőlt a mérkő­zés: Fekete a 16-oson belül fellökte a labdát fedező Po­­lyákot, a nyíregyháziak le­álltak, Lazin azonban tovább engedte a diósgyőri szélsőt, aki senkitől sem zavartatva guríthatott a hálóba. (2—0). A két csapat tagjai igazol­ták, hogy nem a véletlen műve a táblázaton elfoglalt szerény helyezésük. Jók: Teodoru II., Fekete, ill. Szűcs. Soós vezérletével ZTE—Debrecen 4—1 (3—1) Zalaegerszeg, 6000 néző, v.:Nagy B. Góllövők: Soós (2), Takács, Konrád, illetve Kerekes. ZTE: Balázs — Kereki, Pecsics, Péter — Sípos, Konrád, Török, Fehér — Takács, Soós, Házi. Debrecen: Mező — Tímár, Szi­geti, Mohácsi, Fodor — Sallai, Menyhárt, Tóth, Czikora — Ke­rekes, Farkas. Cserék: Tóth helyett Varga (65. p.), Czikora helyett Janko­­vics, Takács helyett Gass (73. p.), Házi helyett Major. (61. p.). Már a 3. percben a ven­dégek kapujába került a lab­da. Házi bal oldali szabad­rúgása a védők feje felett átszállva Soóshoz jutott, aki lekezelte a labdát, majd 12 m-ről a bal alsó sarokba lőtte (1—0). Továbbra is a ZTE támadott. Növelte elő­nyét a hazai csapat. Házi jobbról beemelt szögletét Soós négy lépésről a kapu jobb oldalába fejelte (2—0). A vártnál nehezebben Bp. Honvéd-Pécsi MSC 2-1 (1-0) Kispest, 6000 néző, v.: Palotai. Gólok: Dajka, Esterházy, il­letve Nagy. Bp. Honvéd: Andrusch — Pa­­róczai, Kanász, Garaba, Varga — Gere, Nagy Gyimesi — Bodo­­nyi, Dajka, Esterházy. PMSC: Katzirz — Brezniczky, Torna, Róth, Koller, Lutz, Dár­dai, Gallai, Mészáros — Réti, Vigh. Cserék: Vigh helyett Nagy (50. p.), Gyimesi helyett Détári, Bo­­donyi helyett Csehi (71. p.). A hazai csapat kezdett job­ban és a 9. percben vezetés­hez jutott. Gyimesi ívelt be jobb oldalról szögletrúgást, s a szabadon hagyott Dajká­nak még arra is volt ideje, hogy megnézze magának a bal sarkot, és felugorva, 6 méterről fejelt a hálóba (1—0). Nem sokkal később óriási Honvéd-helyzet ma­radt kihasználatlanul. Szünet után is a Bp. Hon­véd irányította a játékot, és az 58. percben megérdemel­ten növelte előnyét. A jól játszó Gyimesi indításával Esterházy ugrott ki, és túl­jutva Katzirzon, biztosan lőtt a hálóba (2—0). Ezután a látszólag vert helyzetbe került PMSC a várakozással ellentétben sem adta fel, és szépíteni tudott. A cserejáté­kos, Nagy 20 méteres sza­badrúgása akadálytalanul jutott a kapu bal oldalába (2-1). Jók: Garaba, Nagy, Gyi­mesi, illetve Koller és Dár­dai. Maczkó volt a főszereplő Újpesti Dózsa—Békéscsaba 4-1 (2-1) Megyeri út, 4000 néző, v.: Macz­­kó. Gólok: Kiss (2), Kardos, illet­ve Melis. D. Dózsa: Kollár — Szűcs, Ko­vács J., Sarlós, Tóth — Steidl, Kardos, Szabó. — Kisznyér, Tö­­rőcsik, Kiss. Békéscsaba: Rabcsák — Zsöm­­börgi, Kerekes, Kőhalmi, Rácz — Adorján, Steigerwald, Sulija — Melis, Kurucz, Szekeres. Cserék: Szekeres helyett Cseh, 60. p., Steidl helyett Szebe­gyinszky, 67. p. A mindvégig közepes színvo­nalú, de jó iramú mérkőzé­sen hamar megszerezte a ve­zetést a Dózsa. A 3. perc­ben Kisznyér jó ütemben in­dította Kisst, aki 10 méter­ről talált a hálóba (1—0). Az újpestiek tovább támadtak, mégis a Békéscsaba egyenlí­tett. A 24. percben Suk­a szöktette Melist, és a jobb­szélső 12 méterről lőtt a ka­puba (1—1). A 34. percben Kisznyért buktatták a 16- oson belül. A büntetőt Kar­dos értékesítette (2—1). A második félidő 61. per­cében Suk­a szabadrúgása után a kapusról kipattanó labdát Kurucz a hálóba fe­jelte. A játékvezető előbb megadta a gólt, majd egy fél perc múlva a partjelző meg­hallgatása után — talán les miatt? — visszavonta! A má­sik oldalon viszont érvényes gólt szerzett az Újpest: Kisz­nyér labdájával Kiss kilé­pett, kicselezte a védőket, és a hálóba gurított (3—1). A hajrában Törőcsik állította be a végeredményt (4—1). Jók: Kardos, Kisznyér, Kiss, illetve Kőhalmi. A labdarúgó NB I állása: 1. Rába ETO 18131 446-1927 2. Csepel 17106 132-1826 3. Bp. Honvéd 18113 433-2025 4. O. Dózsa 188 5 527-2121 5. Vasas 187 6 535-2720 6. FTC 178 3 641-3119 7. Debrecen 185 7 622-2617 8. Videoton 177 1 929-2715 9. ZTE 185 5 823-2615 10. Diósgyőr 185 5 824-3215 11. Haladás 185 5 815-2715 12. MTK-VM 186 3 922-3715 13. Pécs 186 21027-3214 14. Tatabánya 174 6 723-2814 15. Nyíregyh. 184 5 914-2513 16. Békéscsaba 184 5 928-4513 I­V Kurucz a válogatott keretben A magyar labdarúgó-váloga­tott március 27-én idegenben Luxemburg ellen kezdi idei Európa-bajnoki selejtező­mérkőzéseit. Ezekre a talál­kozókra készülőben a válo­gatott keret kedden 15.30 órai kezdettel Tapolcán az NB II-es Bauxitbányász el­len játszik. Mészöly Kálmán szövet­ségi kapitány erre a talál­kozóra a szombati bajnoki mérkőzések után 16 tagú vá­logatott keretet jelölt ki, amelynek érdekessége, hogy helyet kapott a gárdában Kurucz, a Békéscsaba tehet­séges, gólerős fiatal csatára is. A 16-os keret: kapusok: Katzirz, Zsiborás. Védők: Péter, Kerekes A., Garaba, Tóth, Varga. Középpályások: Hannich, Nyilasi, Póczik, Burcsa. Csatárok: Szentes, Törőcsik, Pölöskei, Kurucz, Hajszán. A keret kedden reggel 9 órakor találkozik az MLSZ- ben, s onnan indul Tapol­cára. Kovalcsik kapus a mérkőzés hőse Magyarország—Franciaország 3-1 (1-0, 2-1, 0-0) öt, négy, három, kettő, egy... Szép volt, fiúk! — zengett a Budapest Sport­­csarnok zsúfolt lelátója, majd a franciák elleni mér­kőzés végét jelző dudaszó szentesítette a magyar jégko­rong-válogatott újabb győzel­met a világbajnokság C cso­portjában. Ezzel 4 pontra nőtt az elsőségünket tükröző fémjelzés a táblázaton, mert aligha képzelhető el, hogy bármelyik vetélytársunk is képes lenne 17 gólt lőni a spanyoloknak, s így gólkü­lönbséggel megelőzni ben­nünket a harmadik forduló előtt. A magyar sikerek azon­ban nem délután, hanem már szombaton délelőtt folytatód­tak, méghozzá az Atrium Hyatt-szállóban megrende­zett nemzetközi sajtóértekez­leten, ahol a Nemzetközi Jég­korong Szövetség osztrák el­nöke, Günther Labetzki kije­lentette: " A Budapest Sportcsar­nok semmiben nem marad el a New York-i Madison Square Garden lehetőségei mögött, s ezért elképzelhető, hogy az Európa Kupa dön­tőjének a megrendezését a magyar fővárosnak kínálják fel. A délutáni magyar—fran­cia mérkőzés is megerősí­tette az osztrák szakember szavait, mert a lelkes és sportszerű hangulat jelentő­sen hozzájárult a játék élve­zetéhez, s főleg a magyar csa­pat újabb sikeréhez. Ezt Bo­­róczi Gábor szövetségi kapi­tány külön hangsúlyozta a 3—1 különbségű (1—0, 2—1, 0—0) győzelem utáni villám­­interjúban, s a csapatból a Palla irányította Volán-sor játékát emelte ki. A jogos, nagy öröm azon­ban verejtékes küzdelemben született meg. A magyar vá­logatott a mérkőzés későbbi hősével, Kovalcsikkal a ka­puban, és a Volán-sorral kezdett, s már az első perc­ben Pintér révén megszerez­te a vezetést, ami megnyug­tatta a játékosokat, s a szo­kásos kezdeti idegesség tar­tamát jelentősen lecsökken­tette. Ennek ellenére hama­rosan látni lehetett, hogy a franciák sokkal jobbak, mint előző nap a spanyolok vol­tak, és ez nem lesz séta­meccs. Nem is volt az ... Változatos, kiegyenlített el­­ső­­armad — és egy Buzás­­kapufa, majd érvénytelení­tett Szajlai-gól — után a franciák egyre veszélyeseb­ben támadtak, hiszen az egy­­gólos hátrányuk kiegyenlíté­se akár döntő fordulatot is eredményezhetett volna. De a magyar kapus csodálatos biztonsággal őrizte hálóját, és lehetővé tette, hogy a 33. percben növeljük előnyün­ket. Búzás és Ancsin roha­mozott, a francia kapus ki­mozdult „ketrecéből”, és az utóbbi játékosunk nem hibá­zott — 2—0! A remek, villámgyors el­lentámadásból született gól ünneplése, a vastaps még vé­get sem ért, amikor újabb nagyszerű magyar akció su­hant a jégen: Kereszthy Go­­polák elé tálalt, ő bombázott, és Menyhárt botja csak egyet villant, s máris a francia ka­puban volt a harmadik ma­gyar gól. Ez már komoly re­ményeket ébresztett a játé­kosokban is, talán ezért is sikerült a franciáknak a har­madvonalról Fazilleau távo­li, váratlan lövésével szépí­teniük (3—1). Az első fordulóban az utol­só harmad sok váratlan eredményt produkált a mér­kőzéseken. Tehát most ügyel­ni kellett, hogy az éberség ne aludjon el, nehogy a já­tékosok védeni kezdjék a ve­zetést. Nos, lelkesedésben és támadókészségben, veszélyes kontrákban sem volt hiány, sőt a gólhelyzetek sem ma­radtak el. De amíg mi Ko­valcsik bravúrjaival őriztük az eredményt, addig játéko­saink feszült izgalmukban el­vétettek néhány komoly gól­szerzési lehetőséget. A győzelem természetesen ebben az arányban is érté­kes, s ha hinni lehet a fran­cia szövetségi kapitánynak — „a magyarok jobbak a dánoknál!" —, akkor a vasár­napi pihenőt felhasználva, megnövekedett testi és lelki erővel lépnek majd jégkoron­­gozóink hétfőn délelőtt ismét a közönség elé, a koreaiak el­leni mérkőzésen, s folytatják jó szereplésüket. V. K. Felsorakozott a magyar csapat A Péterfy­ Bálint kettős tizen­harmadik Helsinkiben szombat délután 6000 néző előtt befejeződött az idei műkorcsolyázó- és jégtánc-világbajnokság ver­senyprogramja. A nagy ér­deklődés az egyik leglátvá­nyosabb számnak, a jégtánc­nak volt köszönhető, amely káprázatos programot és az angol Torvill, Dean kettős szenzációs futását hozta. A 19 jégtánckettős alkotta mezőnyben indult a magyar Péterfy Judit, Bálint Csaba páros is, s végül a 13. helyet szerezte meg. Jégtánc-világbajnok: Jaym Torvill, Christopher Dean (Anglia) 2,0 pont, 2. Natalja Besztyemjanova, Andrej Bu­kin (Szovjetunió) 5,0; 3. Judy Blumberg, Michael Seibert (Egyesült Államok) 5,0. * Közgyűlés az U. Dózsában Az U. Dózsa közgyűlésére a BM Művelődési Ház színház­­termében került sor szomba­ton. A gyűlés elnökségében helyet foglalt Buda István államtitkár, az OTSH elnöke, dr. Péter János rendőr ve­zérőrnagy és dr. Földesi Je­nő határőr vezérőrnagy, a belügyminiszter helyettesei, valamint Kövesdy Róbert, az MSZMP BM-bizottsági titká­ra. A beszámoló közgyűlést dr. Pesta László, a közgyűlés el­nöke nyitotta meg, s a meg­hívottak elsőként a magyar sport és az V. Dózsa a beszá­molási időszakban elhunyt nagyságaira, többek között dr. Csanádi Árpádra és Szűcs Lászlóra emlékeztek. Az első napirendi pontként Hólya István, a klub elnöke fűzött szóbeli kiegészítést az írásos jelentéshez. Az elmúlt két év folyamán — mondta többek között az elnök — az egyesület a hazai és nem­zetközi terveket 1981-ben túlteljesítette, 1982-ben azon­ban csak megközelíteni tud­ta. Ez annyit jelent, hogy az V. Dózsa őrzi második he­lyét a hazai egyesületi rang­sorban a Bp. Honvéd mögött. A beszámolók, felszólalá­sok után kitüntetések átadá­sára került sor. Darvas Jó­zsef a Haza Szolgálatáért Ér­demérem arany, Baranyi Szabolcs az érdemérem ezüst fokozatát kapta. Gálos Lász­lót és Kőszegi Bélát az Új­pesti Dózsa aranyjelvényével tüntették ki.