Prágai Magyar Hirlap, 1935. szeptember (14. évfolyam, 200-223 / 3752-3775. szám)

1935-09-24 / 219. (3771.) szám

1935 szeptember 24, kedd. 'PRXGAI-MAO'tARH­IRLAP Magyarország megőrizte veretlenségét­­ Csehszlovákia egygátas vereséget szenvedett­­ Budapesten Megbízható védelmek, rossz csatársorok mindkét oldalon ■ Csődöt mondott a Polgárdéle centermegoldás ■ Klenovec a nap hőse ■ [UNK] 25.000 néző ■ [UNK] Magyarország az Európa Kupa-torna harmadik helyén Csehszlovákia előtt Magyarország—Csehszlovákia 1:0 (0:0) Budapest, szeptember 23. Budapesti szerkesztőségünk telefon­jelentése: Gyönyörű, nyárias napsütésű időben 25.000 főnyi néző előtt zajlott le a budapesti Hungária-pályán Csehszlovákia és Magyarország válogatott csapatainak Európa-serlegmérkőzése. A 4 órá­ra kitűzött mérkőzést csak negyedórás késés­sel lehetett megkezdeni, mert félreértés foly­tán mind a két csapat vörös mezben jelent meg és az Üllői-úti FTC pályáról kellett a magyar játékosok részére új trikókat hozni, így a ma­gyar csapat zöld-fehér Ferencváros színekben lépett a pályára. A himnuszok eljátszása után Langenus belga bíró sípjelére Burger választ nappal hátban. A két csapat a következőpen állt föl: Csehszlovákia: Klenovec — Burger, Csty­­roky — Srbek, Boucsek, Kostyálek — Horák, Farai­nek, Sobotka, Pucs, Kalocsay. Magyarország: Szabó — Sternberg, Futó — Szaly, Szűcs, Seress — Markos, Kiss, Polgár, Toldi, Titkos. Az első félidő Az első félidőben a csehszlovák csapat talált előbb magára. Horáknak már a 3. percben nagy helyzete van, gólt is lő, de a bíró lesál­lás miatt érvényteleníti. A magyar csapat rendszertelenül játszik, támadásait a védelem és főleg Klenovec könnyűszerrel teszi ártal­matlanná Különösen a magas labdák fogásán bán bizonyul nagy mesternek a hórihorgas csehszlovák kapus. Mindkét oldalon a szélső­­csatároknak volna alkalmuk a gólszerzésre, de rossz lövéssel és határozatlansággal min­den helyzetet elrontanak. Különösen Horák és Titkos szalaszt el sok kínálkozó alkalmat. Változatos, nagy iramú játék folyik, a cseh­szlovák tizenegy egységesebbnek látszik, a magyarok csatársora nem tud kibontakozni. Gólnélkül végződik az első félidő. A második félidő — meddő magyar fölény Újrakezdés után általános meglepetésre a most már fehér trikós magyarok lendülnek mindinkább támadásba. A fedezetsor kezd jól működni és sok használható labdát ad előre. A csatárok azonban mindent elrontanak. A csehszlovák csa­pat kezd lankadni. Szórványos támadásaikat rendszerint Pucs elhamarkodott, hibás lövései fe­jezik be. A fedezetek kihagynak, a magyar fö­lény egyre nyomasztóbb lesz. De gólt képtelen lőni. Polgár nagy kapuralövése ennek a perió­dusnak legkiemelkedőbb eseménye. A 15. percben azonban Markos megszökik Srbek elől, a kapu felé közeledik és a centere­­zést váró Klenovec mellett belövi a nap egyet­len, egyben győzelmet jelentő gólját. Egetverő ujjongás köszönti a nehezen megszü­letett eredményt. A siker és a közönség buzdí­tásának hatása alatt a magyar csapat sorozatos támadásokat vezet. A csehszlovák védelem ne­héz perceket él át, Klenovec azonban mindent ment. A 24. percben Polgár éles lövését Kleno­vec előbb kiejti, de hirtelen utánakap és még el­csípi. A közönség zajosan gólt reklamál, amit a bíró azonban nem ad meg. Percekig tart a he­ves tüntetés. A csehszlovákok szórványosan tá­madnak még, de előbb Sobotka, majd Pucs ront reményteljes helyzetből. Az utolsó percek ismét a magyar támadások jegyében állnak. Szabad­rúgás, két tiszta gólhelyzet marad azonban ki­aknázatlanul. Az eredmény már nem változik. A mérkőzés végén Markost a közönség vállára emeli és zajosan ünnepli. Két rossz csatársor A csehszlovák együttes hátulsó formációi megállták helyüket. A védelem kitünően állt a lábán, Klenovec pedig egyenesen remekelt. A csatársorban azonban négy szélsőcsatár játszott három különféle egyesületből. Csak természetes, hogy ezek nem érthették meg egymást. Nem volt összhang és rendszer ebben a csapatrészben. Végeredményben azonban a csehszlovákok tisz­tes vereséggel távoztak Budapestről és ezzel be is váltották a szereplésükhöz fűzött reményeket. A magyar csapatban is a védelem volt a leg­jobb rész. Szabó, Futó és Sternberg jól játszott. A fedezetek csak a második félidőben múlták felül ellenfeleiket, de adogatásban messze elma­radtak a magyar standardtól. Az erőt, határo­zottságot és erélyt képviselő magyar csatársor­ban nagy hibák voltak. Polgár, mint azt a köz­vélemény előre féltette, csődöt mondott A két­­ összekötő nem tudott úgy kombinálni, mint a megszokott Sárosi és Móré alkotta környezet­ben. A szélsőcsatárok sokat dolgoztak és keve­set lőttek.­­ Téves volt tehát a magyar szövet­ségi kapitány elgondolása a csapatának támadó­soráról. A belga Langenus pártatlanul vezette a mér­kőzést Az Európa-Kupa állása: 1. Olaszország 6 5 — 1 15:6 10 2. Ausztria 7 3 2 2 13:11 8 3. Magyarország 6 3 1 2 11:10 7 4. Csehszlovákia 7 1­4 2 9:10 6 5. Svájc 8 116 13:24 3 Áldott állapotban lévő nők, ifjú anyák és többgyermekes asszonyok az enyhe természetes „Ferenc József”” keserűvíznek már mérsékelt adagok­ban való használata által is könnyű és kig örülést, úgyszintén rendes gyomor- és bélműködést érnek el. A modern nőgyógyászat főképviselői a Ferenc József vizet igen sok esetben kipróbálták és azt kivétel nélkül gyor­­­­san és megbízhatóan és fájdalom nél­kül hatónak találták. Budapest amatőrválogatottja— CsAF-MLSz kassai kerülete 2:1 (2:1) A kassai csapat szépen játszott és kivívta a budapest­ek elismerését ig ud­ap­est, szeptember 23. (Budapesti szerkesz­tőségünktől.) A szlovenszkói magyar sport szem­pontjából is nevezetes mérkőzés volt vasárnap Budapesten a nagy válogatott mérkőzés előjáté­kaképpen. A CsAF-MLSz északi kerületének csa­pata hosszú idő után most állhatott ki másodszor a magyar főváros közönsége előtt. A Budapestre érkező kassaiakat ünnepélyesen fogadták, a Nem­zeti szállóban szállásolták el őket és a figyelmes vendéglátók vasárnap délelőtt autócarra ültették a kassaiakat és megmutatták nekik a magyar fő­város nevezetességeit. Délután a nagy Európa Kupa meccs előtt 2.15 órakor szaladtak ki a kassaiak Kassa város szí­neiben a pályára. A két csapat a következő felál­lításban játszott: Kassai kerület: Princ; Drab, Drotár II.; Ta­kács, Lebenezky, Tréza; Drotár III., Jurenkó, Vitéz, Fazekas, Drotár I. Budapest: Régi; Suhai, Füetöe; Király, Tán­cos, Vida; Csutorás, Tóth, Kállai, Regős II., Savargó. Kassa indit és a balszárny mindjárt formás támad­ást vezet, de Vitézt gáncsolják. A szabad­rúgást fogják és már szalad Pest balszárnya, úgyhogy Drab kénytelen sarokra menteni. Regős a komnert kapu mellé lövi. Pest egymásután több támadást vezet. A kitörő Savargót Drotár I. kornerre szereli. A kivágott labdával Drotár I. szalad, de összeütközik Vidával, megsérül és kiáll. Helyét Huszágh foglalja el. Újabb pesti támadásokat a védelem tisztáz, Princ védésével tűnik ki. Ezután Drotár I. visszatér, de látszik, hogy nem fut. A mezőnyjátékban Pest többet van frontban. A 18. percben Fazekast csak az utolsó percben szerelik. A kassaiaknak a 22. és 27. perc­ben nagy helyzetük van, előbb Drotár I., majd Vitéz lövése megy mellé. Ezután Pest támad, Tóth kitör, Kállai kapja a labdát és védhetetlen gólt lő, 1:0. — Pest ezután nagy fölényben van, támadás után Csutorás kapja a labdát, aki belövi a második gólt, 2:0. Kassa nem adja föl a harcot. Drabh szép labdá­val indít kombinációt, amelynek befejezésekép­pen Fazekas szépen behelyezi a labdát, 2:1. A második félidőben Kassa egyensúlyban tudja tartani a játékot. Pest ugyan többet támad, de Kassa védelme biztosan ment. A kassaiaknak még volt két szép helyzetük, de a megérdemelt ki­egyenlítés elmaradt. A csapat meg lehet elégedve a Pesten elért eredménnyel, játékuk általános elismerésre talált. A. U. S.★ KELESZLOVENSZKÓI ZSUPA—ÉSZAK­­MAGYARORSZÁG 2:2 (0:1) Miskolc, szeptember 23. A kassai, iglói és eperjesi zsupacsapatok játékosaiból összeállított válogatott tegnap Miskolcon szerepelt, ahol Északmagyarország amatőrválogatottjával mér­kőzött. A mérkőzés lanyha iramú játék után el­döntetlenül végződött. Félidőig a magyar csapat vezetett Kovács góljával. Szünet után Csarkó egyenlít, majd a 20. percben ugyanő a vezető gólt is megszerzi a zsupaválogatottnak. A 40. percben Zsengellér éles lövéssel egyenlít. * MAGYAR PROFILIGA: Somogy—Csepel 6:1 VÁC—Budaté­tény 5:0, ARAK—Millenáris 3:3. Kárpátalján két mérkőzés botrányba fulladt Kikapott a BFTC Ungvárott (Kárpátaljai sporttudósítónk távirati jelentése.) UNGVÁR: CSSK Ungvár—Beregszászi FTC 3:1 (2:1). Divíziós bajnoki mérkőzés, dr Markó jó vezetése mellett. Az első két gólt az ungvá­riak Kaffunek és Skladal révén érik el, a 38. percben Ruszinkó kezelése miatt 11-esből Ko­­lovrat lövi Beregszász becsületgólját. A második félidő elején Gerschl átadásából Skladal lövi az utolsó gólt. Az ungvári szláv csapatban jól ját­szott a csatársor, Grieger és Schichtar. A BFTC- ből Várady, Ortutay és Kolovrat. A vendég­csapat általában csalódást keltett Munkácsi Slovan—Ungvári Vasutasok 2:0 (0:0). Zsupabajnoki. Nívótlan, lassú játék. Góllövők: Engelmayer, Pucihlik. Harmadik gólt a bíró nem adta meg. UMTE—UEMSC 7:0 (4:0). Biró Grünstein. Nyo­masztó fölény. A mezőny legjobb embere Kelle­­mes középcsatár, aki három gólt is lőtt. UAC—Csapi SE 1:0 (0:0). UAC-pályán lejátszott bajnoki mérkőzés Ackermann bíráskodása mel­lett. Az UAC négy tartalékkal állt föl. Fölényben játszott, de gólt az első félidőben nem tudott el­érni. A 31. percben Ackermann csapi kapust is­mételt tettlegesség miatt a bíró kiállította. A 60. percben Varjassy könnyű lövése a felső belső kapufáról kipattan, a bíró a határbíró jelentése alapján megadja a gólt. A közönség erre betó­dult a pályára és a rendőrség beszünteti a játé­kot. Az UAC játéka kapu előtt erőtlen volt MUNKÁCS: Duchnovics—SK Beskid Nagyszől­ős 0:0. Zsupabajnoki. Palánkén: Testvériség SE—MSE b. 2:1. Halpert bíráskodott A mérkőzés a 41. percben félbesza­kadt. Taucz MSE csatár a kapus kezéből kirúgta a labdát, mire egy palánkai hátvéd rátámadt, a közönség betód­ult a pályára, verekedés támadt és öt MSE-játékos könnyebben megsérült, 9 Galambos a magyar maratoni­ bajnok Kitűnő eredmények Magyarország staféta­bajnokságain Budapest, szeptember 23. Vasárnap tartották meg Magyarország 1935. évi marathoni futóbaj­nokságát Budapesten. Győzött Galambos (BBTE) 2:57.40 órás eredménnyel. A második helyen Gé­­gény (Szeged) 2:58.22 órás eredménnyel végzett, harmadik Zelenka (Sátoraljaújhely) lett, aki 3 óra 02.03 mp. alatt futotta be a távot. * )( Magyarország 1935. évi stafétabajnokságait az Új BEAC-stadionban rendezte a MASz. A rész­letes eredmények: 4X100 m.: BBTE 41.9 mp., 2. MAC 43 mp. — 4X400 m.: BBTE 3:18.8 mp., 2. MAC 3:31.4 mp. — 4X1500 m.: MAC 16:22 perc, országos rekord! 2. UTE 16:26.2 mp. — 5000 m. csapatverseny: BBTE 35 ponttal, 2. UTE 66 pont­tal. Egyénileg Kelen (BBTE) győzött 15:33.6 per­ces idővel. )( Az osztrák marathoni futóbajnokságot kilen­cedszer nyerte meg Tuschek (Ausztria) 2:46.32 mp. alatt Bena (Sparta, Prága) előtt, akinek ideje 2:48.34.3 mp. volt. Harmadik Rottmaier (Villach). Olaszország — Franciaország 83:65 Torino, szeptember 23. Franciaország atléta­csapata újabb vereséget szenvedett ezúttal az olaszoktól. A részletes eredmények: 100 m.: Toetti (O) 10.7 mp. — 400 m.: Boisset (F) 49.1 m­p. — 800 m.: Lanzi (O) 1:54 p. — 1500 m.: Beccali (O) 3:52 p. — 5600 m.: Mastroieni (0) 15:00.1 p. — 110 gát: Caldana (0) 14.8 mp. — 400 gát: Facelli (0) 54.8 mp. 4 X 100 m. staféta: Olaszország 41.8 mp. — 4 X 400 m. staféta: Olaszország 3:18.2 p. — Magasugrás: Dotti (0) 191 cm. — Távolugrás: Maffei (0) 730.5 cm. — Rúdugrás: Ramadier (F) és Innocenti (0) 390 cm. — Diszkosz: Winter (F) 45.32 m. — Súly: Drecq (F) 14.50 m. — Gerely: Agosti (0) 61.71 m. — Kala­pács: Cantacali (0) 47.48 m. )( Pekarova megjavította a hölgyek súly­­dobó rekordját 13.40 m-es dobásával. A régi rekord 12.88 m. volt. A Prágáiban rendezett versenyen különben hosszú szünet után ismét indult Koubková, aki igen jó formáról tett bizonyságot. A magyar ökölvívók 10:6 arányban legyőzték a csehszlovákokat Budapest, szeptember 23. A városligeti sport­arénában szombaton, mintegy 2000 főnyi közön­ség előtt tartották meg Csehszlovákia—Magyar­­ország válogatott ökölvívómérkőzését a Közép­európai Kupáért. A nyolc mérkőzésből ötöt nyer­tek a magyarok és hármat a csehszlovákok, vég­eredményben tehát 10:6 arányban a magyarok győztek. Ez azonban nem volt második helyének megszerzéséhez, elegendő a KK amely jobb tussarányuk révén a lengyeleknek jutott s Ma­gyarország a harmadik helyen végzett. A légsúlyban Énekes II. pontozással legyőzte Fialát és a magyar csapat 2:0 arányban vezetett. A bantamsúlyban Kubinyi fölényesen győzte le Dolezalt (4:0), de a pehelysúlyban Szabó volt Európabajnok pontozással kikapott Nováktól, aki megérdemelten győzött (4:2). A könnyűsúlyban Frigyes könnyen bánt el Chudelával, de kiütni nem tudta és csak pontozásos győzelmet aratott (6:2). A westersulyban HroubeS pontgyőzelmet szerzett Harangi ellen (6:4), a középsulyban Var­ga győzött pontozással Vlcek fölött (8:4), a kis­­nehézsulyban Szigeti biztosan verte Jankovszkyt (10:4), ellenben a kecskeméti Szabó a nehézsúly­ban kikapott Neitektől (10:6).