Sporthirlap, 1928. május (19. évfolyam, 51-63. szám)

1928-05-31 / 63. szám

2 Urdinarant most tévesen állítja meg offszájd címén a bíró. Hollandia egy-két erőtlen támadást indít. Köz­ben a két centerhalf egymásnak fut, a hollandus nagyobbat ütközik, és el­bukik. Fernand­ez a kezét nyújtja neki, amit a holland visszatetsző mo­dorban­ félrelök. Nagyon kínos p:1' '• nat. Úgy látszik, hogy a bíró közbe­lép, azonban meggondolja a dolgot és semmiről sem vesz tudomást. Uruguay fokozatosan megint fö­lénybe kerül, támadásai nagyon szé­pek és élvezetesek, de a befejezésnél valahogy hiányzik az erő, nincs lö­vés. Arromont a tizenhatos sarkában felvágják, de szabadrúgás helyett érthetetlenül offszájdot ítél a bíró. Hevee hollandul ellentámadás, Geh­­ring lövésébe Nasazzi beleteszi a lá­bát. Hollandia erősít, kimért , szerez, amit kapu mögé lő a balszélső. A 40. percben Urdinaran újra offszájddal akaszt meg egy támadást. A bíró mindjobban segíti a hollandusokat, többször kínos ítéleteket hoz. A 41. percben az uruguay center kitör, lö­vésébe a védők ketten is beleugra­­nak, szabadrúgás visszafelé, Uruguay ellen! A 43. percben megint Urdina­ran. .támad, hatalmas lövése kapufát ér,, felvágják, de büntetés megint nincs. Hollandia védelme ofszájdra­ állítással védeke­zik, de a túlzó taktikázásnak újabb uruguay-i gól az eredménye Szünet után Hollandia, szél ellen is nagyszerűen tartja magát. Még töb­bet és veszélyesebben támad, mint az első félidőben. A védelem viszont foly­tatja a taktikát: állandóan offszájdra játszik, ami sokszor sikerül. Andrade ismét jókora gixerrel kezdi a félidőt,­­Marsali csak lábbal tud menteni. Amott viszont Urdinaran szökik el és Van der Meulers véd lábbal. Cea ráfut a kapusra, a bíró energikusan meg­inti érte, a közönség hangosan tüntet, holott semmi különösebb nem történt. Borjas kapu fölé lő, Urdinaran kapu mögé centerez. Fernandez messziről kísérletezik, ez a labda nem megy ka­pura. Álandó Uruguay-fölény, a hollan­dok öt hátvéddel védekeznek­­ sike­resen. A 11. percben Searone végre irtózatos bombát ereszt meg, amit a kapus nagyszerű rávetéssel kornerre ment. Ezt is Searone fejeli, a kapus most biztosan fogja a labdát. Közben a holland­­­Danis rúgást kap, az uru­guayi Cea­ akarja felsegíteni, de­ a holland, megint a legellenszenvesebb modorban elutasítja a bajtársi kezet. A sérülés miatt két percre szünetel a játék. A 18. percben adódik a hollandok legnagyobb helyzete. Gyors táma­dás után Freeze egészen tisztán kerül Masali kapuja elé, öt lépésre áll tőle, senki sem zavarja, a labda mégis kapu fölé száll! A 20. perc­ben Elfring támad, magas labdáját Masali kornerre­ üti. Itt Buitenweg az arcába kap rúgást, újra szünetel a játék egy percet. Most nagyon erős a holland támadás. Egy alka­lommal a kapuvonalon gurul a lab­da,­de nincs aki beljebb taszítsa. A 30. percben Urdinaran feloldja a holland offenzívát. Lövése a kapu mellé megy. Megint kitör az uruguay jobbszélső,, vad erővel­ kül­dött lövése ... araszra megy, a kapu mellé. A 33. percben Van Ifeel sérül meg, de most nem szünetel a játék. Uruguay kórner. Lassan kint gyen­gülnek az uruguay támadások, a já­ték­ a mezőnyben hullámzik. A 41-ik percben súlyosan megbosszulja ma­gát a holland hátvédek offszájd taktikája. Urdinaran és Searone remek összjátékkal haladnak át az of­­szájdot erőltető bekkeken, mind a ketten egészen üresen futnak a ragyogó kitörás után, a kapus már hiába rohan Searone elé, az éles lövés már süvít a kapufa felső élének és onnan a gólba (2:0). Még egy-két hollandi támadás, mi­közben egészen elcsendesül a nézők tábora. A mérkőzés eldőlt, az ered­ményen változtatni nem lehet.. A bíró a sérülések miatt három perccel meghosszabbítja a mérkő­zést, de a második uruguay gól után már nincsen felemlítésre ér­demes’esemény. .u«!vzti».terr * Uruguay nagy volt a mezőnyben, de a kapu előtt hiányzott Petrone gólratörő lendülete Nagyszerű és izgalmas küzdelem volt. Uruguay újra remekelt. Csodás technikáját, gyorsaságát, a játékosok természetadta nagyszerű tempóérzé­két, finom és élvezetesen vitt testcse­leit megbámulta a holland közönség is. Csatárjátékuk most is megveszte­­getően szép, az ellenfél védelmének rettentően meg kell dolgoznia, ha tá­vol akarja tartani az uruguayi táma­dásokat. Csak éppen a befejezésnél hiányzik valami, a gól előtt keressük azt az utolsó kemény rándítást, ami a kapura tör. A lövés és a gól előtti utolsó betörés a gyengéje az uruguayi csapatnak, amelyből pótolhatatlanul hiányzik a párisi támadások nagy­szerű dirigense. Petrone ugyanis nem játszhatott, megbetegedett az első mérkőzés előtt és az ő lendülete, erőteljes roham­­vezetése az, ami teljesen tökéletessé tehetné ezt a csapatot. Mert a helyére állított Borjas közelről sem ér fel Petrone klasszisához. A csatársor leg­gyengébb tagja volt, a remekül dol­gozó szárnyakat sehogy sem sikerült összefognia. Másképpen azonban újra beérkezett a párisi világbajnok­ csa­pat. Egynéhány tagja ismét a legfelső klasszist járta,' ' amivel még ebből a társaságból is kiemelkedett. Ilyen volt a néger Andrade, a centerhall Fernandez és a két összekötő: Sca­­rone és Cea. FTC pálya Üllői­ út Vasárnap, június 3-án d.u. 5 órakor Ferencváros— Vienna nemzetközi mérkőzés Előzőleg 3 órakor Hungária— Bocskay 1. lgybeli bajnoki mérkőzés A hollandusok többet nyil* tottak, mint amennyit vér* tak tőlük i. v. ...­­ r . .? • A hollandusok várakozáson felüli kiváló játékot produkáltak. Védel­mükn­­ek és fedezetsoruknak a telje­sítménye, a legelsőrangú­­volt és most már el kell ismerni a holland közvé­lemény siránkozásának jogos voltát, amikor a sorsolás kegyetlenségén pa­naszkodott az uruguay csapattal való azonnali összetalálkozása miatt. Tényleg úgy látszott és a legtöbb külföldi újságíró azzal a meggyőző­déssel távozott, hogy a hollandosok­nak nagy a balszerencséje. A holland csapat sokkal jobb értéket képvisel, mint amilyen a híre. A mutatott já­ték után általános a vélemény, hogy a szerencsétlen sorsolás nélkül Hol­landia sokkal nagyobb szerepet játsz­hatott volna, sőt egész a középdöntő­ben is beleszólhatott volna. A vigaszdíjban mindenesetre még sokat várnak a hollandusoktól, aki­ket a hazai közönség hatalmas lelke­sedése segít. A csapatnak főleg a közvetlen védelme és a fedezetsora nyújtott kiválót, nem csupán a játé­kosok egyéni teljesítménye, hanem az együttes taktikai készsége dolgá­ban is. A csatárjáték nem üti meg ezt a magas nívót, bár az is figye­lemreméltó erőt képvisel és veszélye­sen tud fellépni egyszerűbb eszközei­vel is. .XS férfi Któk, 1928 MÁJUS 31. Spanyolország amatőrjei legaloppozták az olim­piai mezőny leggyengébb együttesét Spanyolország — As Mexikó 7:1 (3:1) A szerdai nagy mérkőzésnek be­vezetőjéül szolgált a­ kora délutáni Spanyolország—Mexikó mérkőzés, amely iránt megközelítőleg sem nyil­vánult­ meg akkora érdeklődés, mint a következő meccs iránt. A két nem­zethez tartozó közönség most na­gyon kis számot tett ki, az Amster­damban tartózkodó külföldiek és a holland főváros lakóiból összegyűlt mintegy 4000 néző így elég tekinté­lyes számot jelent. Maga a mérkőzés semmi­­különöset nem hozott, egészen egyoldalú játék folyt végig. Nekünk magyaroknak mégis volt érdeklődésre méltó esemé­nyünk, mert most mutatkozott be elő­ször magyar bíró az amsterdami olimpiászon. Az először kijelölt Gama he­lyett Boronkay kapta a mérkőzés vezetésére a megbízást, amit azután általános megállapítása szerint mind­végig a legteljesebb mértékben hi­bátlanul látott el. A játék állandóan Mexikó térfelé­ben folyt, csak egészen gyéren adód­tak ellentámadások. A mérkőzés egé­szen silány és alig élvezhető sportot hozott, aminek főleg­ Mexikó az oka, mert ez a csapat semmiképen sem le­hetett alkalmas arra, hogy a spanyo­lokból csak..­közepes teljesítményt is kierőszakoljon. Mexikó az egész am­­sterdami mezőnynek, elvitázhatatla­­nul a leggyengébb csapatát vonul­tatta­­fel.................. ■ A spanyol csapat is jóval gyen­gébb, mint volt a párisi együttes, ami nem is csoda azok után, hogy a spanyolok csak az amatőrjeiket vitték el és a nagynevű prémcsa­­patok játékosait otthon hagyták. Egy dologban azonban most is meg kellett csodálni a spanyolokat, t. i. hogy a fejjátékban ismét a ragyogó mestereknek bizonyultak. A­ mérkőzés érdekességei közé tartozik a mexikói csapatkapitány meglepő felfogása, amellyel hely­­választásnál a széllel­­szemben fek­vő kaput választotta. A két csapat felállítása a következő volt: Spanyolország: Jauregui — Val­lana, Quincoces —­ Habarta, Gam­­borena, Arizcorreta — Mariscal, Reguiero, Yremo, Marculeta, Irre­­tapizyena. Mexikó: Bonfiglio — Garza, Oje­­da — Gerilla, Suriaga, Hernandez — Garcese, Econtreras, Sota, Car­­reno, Terrazas. Az első gólt már a 12. percben érik el a spanyolok. Reguiero éles fejese a sarokban akad meg. A 25. percben Yermo kornerből remek fejessel a második, a 43. percben Reguiero a harmadik gólt lövi. Szünet után az első percben Yermo újabb pompás fejese hoz gólt. A 6. percben Marcu­leta kiugrik és éles lövése az. Ötödik gólt hozzá, a 9. percben Maruscal szö­kik meg a félpályán és egyedül futva védhetetlen lövéssel fejezi be a roha­mot, végül a 16. percben Carreno lö­vése a hetedik gólt szerzi a spanyol csapatnak. A mexikóiak , egyetlen gólja a 33. percben esett, kornerből fejelte a center. A mexikói csapat sorsát egészen megpecsételte a gól­zápor, az utolsó félórában már egyál­talában nem ambicionálta a győztes a gólokat. A spanyoloknál feltűnt Yermo pom­pás gólképessége, főként remek feje­sei. A győzteseknél ezenkívül Gambo­­rena, Reguiero és Carreno játékát kell megdicsérni. A veszteseknél úgy­szólván senkit. A korneralány majd­nem azonos volt a gólaránnyal: 7:3 a spanyolok javára. Uruguaynak Németország a második ellenfele A második forduló sorsolása Szerdán befejeződtek az első for­duló mérkőzései és a keddi sorsolás nyomán most már végleges a máso­dik forduló négy mérkőzésben sze­replő csapatok párosítása. Szerdán ezenkívül elkészítette az olimpiai bi­zottság a futballtorna végleges programját, amely szerint a döntő valóban június 10-én, vasárnap ke­rül sorra. A főtorna második fordulójá­nak beosztása: Május 31-én, csütörtökön: szünet. Június 1-én, pénteken: 7 órakor Olaszország—Spanyolország. Június 2-án, szombaton: 4 órakor: Argentína—Belgium. Június 3-án, vasárnap, 7 órakor: Németország—Uruguay. Június 6-én, hétfőn: 7 órakor: Portugália—Egyiptom. . Június 5-én, kedden szünet, majd június 6-án és 7-én lejátsszák a két elődöntőt. Június 8-án ismét szünet következik. Június 9-én,, szombaton mérkőzés a 3. és 4. helyért, az elődöntő vesz­tesei­­között, végül Ju­U...­..., június 10-én, vasárnap döntő. Az eddig bemutatkozott csapatok játéka alapján az urugay, argentí­nai, olasz és egyiptomi csapatot vár­ják az elődöntőbe. Amsterdamban helyreállt a magyar -jugoszláv jóvi­­szony A szerdai napon egyébként a ma­gyar és a jugoszláv kiküldöttek hely­reállították a két szövetség közötti jóviszonyt. Újból megkötötték a kar­telt, amelynek első pontja az, hogy­ a jugoszlávok tudomásul veszik és a szövetségük útján elismerik a Közép­európai Kupa prágai konferenciájá­nak határozatait és kijelentik, hogy a jugoszláv szövetség részéről a magyarok elleni bojkottról szóló hírek minden tekintetben alaptalanok. A másodikban a magyar delegátusok kijelentik, hogy prágai állásfoglalá­suk semmiben sem irányult a jugo­szlávok ellen. A harmadik pontban a két szövetség kifejezésre juttatja azt a szándékát, hogy a magyar—jugoszláv sportérint­kezést a jövőben élénken foly­tatni kívánja. A negyedik pontban pedig arra vál­lalkozik a jugoszláv szövetség, hogy kivívja a jugoszláv hatóságoknál, hogy a magyar csapatok korlátozás nélkül kapják meg a lekötött mérkő­zésekre a jugoszláv vízumokat. Fodor Henrik dr. Szakorvosi remegető volt és­ nemibetegek részére VII. Rákóczi út 32. 1. 1. a Bs Ossszalvarsan oUátl­é Hokussal szembeni e­llenttetés egész n» Lawa­tsimisz fölszerelések Kertész Tódornál, Kristófér Árjegyzék ingyen