Sporthirlap, 1928. október (19. évfolyam, 116-128. szám)

1928-10-01 / 116. szám

HÉTFŐ, 1928 OKTÓBER 1. SPOR­THÍRLAP főt, hogy maga előtt a taccsvonal irányában előreengedje a labdát. — Lyka kétszer-háromszor löki, ta­szítja Hirzert, de az oly gyorsan fut, hogy a lökések alig érik. Ta­kács I. már lemaradt, Hungler ér­kezik keresztben, de Hirzer nem lő, hanem laposan centerez. Hungler a lövésbe dobta magát, ezért már nem képes lendületét megfordítani, ha­bár előtte alig egy lépésre megy át a labda Molnár elé. Ez futtában lőne, de a levegőbe rúg s a labda tovább megy a szintén futva ér­kező Haarhoz, aki teljesen üres, nyu­­godtan stoppol s mintegy nyolc méterről félmagasan védhetet­­lenül a bal sarokba irányítja. Amsel a kapuvonalon maradt, mert a pillanat töredékei alatt há­romszor várt a lövésre. Előbb Hir­zer, aztán Molnár, végül Haar volt abszolút gólhelyzetben. Nem tudta, melyik irányban fusson ki. C­íme, a derby négy gólja, amelyik mind egyaránt nagyjelentőségű volt. „Lefütyülni az egész mérkőzést “ — mondotta félidőben Brüll elnök Öröm, boldogság és megelégedettség a Hungária tanyáján A Ferencváros mint nagy favorit ál­lott ki a derbire, viszont a Hungária játékosaiban már hetek óta gyűlt össze az a keserűség,­amit azután vasárnap délután három gól alakjában prezentál­tak az ősi ellenfélnek. Amikor még semmit se lehetett tudni A mérkőzés előtt nagy csend volt a Hungária öltözőjében. A fiúkon meglát­szott, hogy ezen a mérkőzésen senki sem fog aludni, hanem a Hungária játékosaitól eddig sohasem látott ener­giával mennek a küzdelembe. Az öltö­zőben nincs is idegen. Csak az öregebb játékosok — akik jelenleg beteglistán szerepelnek — mint Orth, Opata és a legfrisebb Hungária szerzemény a nagy­váradi Barátky tartózkodnak bent. Min­den játékos friss és bizakodó, de a fiúknak alig lehet szavukat venni. De már fütyül is Bíró Sándor, men­nek ki a fiúk Révész mesterrel és la­kival, aki talán még a trénernél is jobban drukkol. Egy gól előnnyel... — Lefütyülni a mérkőzést, — mon­dotta Brüll elnök egy percet a félidő le­telte előtt. — A félidőt?, kérdem­— Dehogy, az egész meccset, sőt örökre lefújni minden Hungária—Fe­rencváros mérkőzést. Ez a kijelentés jellemezte a leghíveb­ben a Hungaristák hangulatát. Örültek is, meg nem is. Hiszen még 15 perc van hátra. Az öltözőben bár arástylag kevesen vannak bent , nagy a lárma. A kis Hirzer éppen azt bizonyítgatja, hogy hozzá sem nyúlt a Lykához, Kalmár és Kléber élénken tiltakoznak az ellen, hogy másik dre­szt vegyenek fel , és a kabala hat, Révész leinti a szorgos­­Spitzer bácsit. Marad az átizzadt dresz. A fiúk a meccs végén biztosra vették, hogy ezért győztek. Brüll elnök annak örül a legjobban, hogy Kalmár milyen nagyszerű centercsatár lett, és így az események őt igazolták. Révész buzdít, magyaráz, Takács ayaszíroz, egyszóval gyorsan telik az­­ idő­, egy percnek, tet­szik csak, amikor megszólal a bíró hívó sípjele. Vége a mérkőzésnek. A mérkőzés vége. A Hungária kabin­ját szinte megrohanják a klubtagok- ölelgetik az örömtől sugárzó arccal be­futó játékosokat. A zsúfolt öltözőben­­ mozdulni sem lehet. Takács helyből ma­gasat ugrik örömében, Révész örömmel jelenti be: „elmúlt a fejfájásom”. Köz­ben beérkezik az elnök is. Háromszoros éljent kap. Minden gratulálónak csak enyit mond: „Ránk fért annyi szenve­dés után“. A fiúk öltözködni akarnak. Kém illik ottmaradni — gyerünk a Westend-kávéházba. A Westendben. Csak a legöregebb kávéházlátogatók emlékeznek arra, hogy annyi Hungária drukker gyűlt volna össze a Westend­­kávéházban, mint vasárnap délután. Az MTK különhelyiségében nem asztalt, de még széket sem lehetett kapni. — Gólokkal jobbak voltunk... A bíró... két... három... négy... 11-est nem adott meg — hallatszik innen is, onnan is. Egy mondatot nem lehet kivenni, min­denki beszél és áradozik. * Közben effektuálják a fogadásokat. Pozsonyi 100 pengőt inkasszál, majd egyik ismert ban­kár jön, aki csak 30 pengőt fizet ki. Nevet. Szidja a társa­ságot. — Gyáva banda — mondja —, ha fo­gadni mertetek volna, ma inzolvens lennék.­­ Nevetnek. Érdekes, ma mindenen ne­vetnek a Westendben. A legrosszabb bemondás is koloszális. Feltűnő,­­hogy a játékosok nem jön­nek. Csak Schneider Pepi van itt. Agyon gratulálják! Ekkor tudjuk meg, hogy az elnök úr meghívta a csapatot a Royalba, egy,­­ vacsorára. Itt van az egész Hungária vezetősége,­­ az elnök kivételével. Most mindenki dicséri őket, hogy milyen, jó ötlet volt Kalmárt a centerbe tenni, hogy milyen szenzációs volt a Wéber (múlt évben, amikor, megvették de sokan másképpen beszéltek). Opata bemondása szerint Molnár négy é­v óta nem játszott ilyen jól. Mindenki helyesel, mindenki csupa tűz és lelkesedés. Miután azonban ebből mégsem lehet megélni, megalakul az első alsós parti, majd a romi és egy órával a mérkőzés után, már egy elvesz­tett parti után innen is, onnan is hall­ható. — Nem baj, a fő, hogy­ a meccset megnyertük. Ezer font jutalom annak, ki üzletemben más szövetet talál, mint angolt ♦ Spiegel Ármin IV., Tü­rr István­ út 9. , Váci-utca sarok. Telefon: Aut. 876—14. o. Nyugodt biztonság a meccs előtt, ideges­ség a félidőben és lehangoltság a vesztett csata után Hangulatképek a Ferencváros földalatti tanyájáról Az öltöző padjain rendben ki van készítve minden, de egyelőre csak Kovács, a kondíciótréner öltözik dresszbe. — Mit tippel? — kérdjük. — Két góllal győzünk, csak ne legyen pechünk. Jönnek a játékosok. Öltözködni kezdenek. Csend. Valami­ fagyos nyugodtság üli meg a­ zöld-fehér­­öltöző atmoszféráját. Nem az elbi­zakodottság, nem... Egymás után kerülnek a fiúk a maszírozóasztalra, Potya felgyúrt ingujjban, fehér kötényben, Ko­vács segítségével végzi a fiúkon az utolsó simításokat. Az egyik sarok­ban „Mari néni” a legújabb sláge­reket fütyüli. Jó kedve van. Fuhr­­man­n, Obitz, Sándor érkeznek, bíztatják a fiúkat. A jelenlegi lila­­fehér Héger is benéz. Az öltöző szigorú parancsnoka, az öreg Pista bácsi mindenáron ki akarja kül­deni Hégert. — Civilnek tilos az itttartózko­­dás — jelenti ki nagyhangon. — Talán mégis maradhatok, hi­szen én is Fradi voltam — könyö­rög Héger. — Akkor jöjjön vissza játszani — szól szigorúan Pista bácsi. — Isten ments, hallatszik az egyik sarokban. Keserű Laló is bejön. Forgolódik az öreg Taki körül. . — A tanítványom, magyarázza nekünk. (Laló, mit ismeretes, a holtszezonban futballozik.) Szigeti mindegyik fiút külön-külön üd­vözli. Megszólal a folyosón a bírói síp. — Gyerünk fiúk, gyerünk adja ki utasításait Potya. De nem mennek, mert Berkessy még nem kész. Hírnökök jelentik, hogy a Hungária csapata már régen ki­ment. Megvárnak, minélkülünk úgy­sem játszanak , szellemeskedik a nagy Takács Amsell kezében vadonat­új labdá­val, elindul a csapat a nagy ütkö­zetbe! Még öt perc van hátra, az öltöző bejáratánál nem áll jegyszedő. Ma mindenki lemehet. A jegyszedő fenn drukkol, nem ér rá most „ilyen" dolgokkal foglalkozni­. Lent a fo­lyosó zsúfolt. Nagynehezen beju­tunk az öltözőbe. A limonádésüve­­gek felsorakozva állanak. •Tön a sereg. Hangos kifakadások a bíró ellen. — Hallatlan, mit csinál ez az em­ber — fakard ki Kohut. A masszírozópadon Berkessy fek­,­szik. Sír. — Fáj, nem bírom, higgje el — kesergi Potyának. Rendőrorvos jön be vizsgálni. Nincs szükség rá. Potya nemcsak elsőrendű tréner, hanem kitűnő professzor is. Gschwindt Ernő dr. is bejön, éle­sen kifakad Bíró Sándor ellen. De panaszkodnak a fiúk a Hungária játékosaira, hogy túl erősen játsza­nak. Egymásután mutogatják se­beiket. Csak nyugodtan, fiúk, még megnyerhetitek a mérkőzést — biz­tatja őket Potya. — Tíz emberrel bajos — mondja csendben egy drukker. — Hiába, nincs szerencsénk a Hungária ellen — jegyzi meg Túrás. Ideges a hangulat. Szinte megváltásként szólal meg a bírói síp. Nagy lárma hallatszik a folyosón. Egy kék-fehér drukker sértegeti Túráit. A fiúk alig tudják betusz­kolni a centert. Potya sápadtan jön be. Nagyon deprimált a hangulat. — Rossz taktikát folytattatok, tá­madni kellett volna — mondja Potya. — Nem tehetek róla... — szól él­esük jó hangon Berkessy. Szegény fiú, egészen oda van Ön­magát okolja a vereségért A töb­biek vigasztalják. Springer dr. rö­vid beszédet intéz hozzájuk. — Ne csüggedjenek. És a játékosok már a jövőről be- Csődtömeg­— iwmmmmm mii ii­ m m i n m m­ m kiárusítás rövid ideig Rendkívüli vásárlási alkalom angol, skót és cseh férfiszövetek­­ben, még nem létezett olcsó árakon! POSZTÓÜZLE­T Budapest, Deák Ferenc­ u. 21.­ Csak az­­Mában! - Együtt Grata Garbó, Jackie Coogan! - Okt. 4-től 3 R­Í! H­ÜVELY W­EL FElfilMtJLHATATLAN eo*»oc 309«e3 * fss-seeea© •x-ecsse-; -sí, ««•«••« szélnek. Fogadkozunk, hogy kikö­szörülik a csorbát. Újra magasan fog lengeni a zöld­­fehér zászló. Potyával beszélünk. — Nagy pechünk volt, Berkessy sérülése teljesen felforgatta a csa­patot. Na és a bíró... De helyre hozzuk a hibát. Kiss Tivadar „szövetségi kapi­tány” jön be. A válogatott-jelöltek állapotáról érdeklődik. A kedélyek kezdenek lecsilla­podni. Budai 33 as—Nemzeti 2:2 (2s2) Szerencsés mérkőzést vívott a Nemzeti szombat délután a bu­­daikkal a Millenáris-pályán. Bár a honi csapat nagy favorit volt, mégis csak az első félidő egy ré­szében tudott egyenrangú ellen­fele lenni a budaiaknak. A máso­dik félidőben a 33-asok döntő fö­lénybe kerültek. Nagy sikerrel járt Biri debüje, aki a Nemzeti negyedórájában néhány labdát igazán bravúrosan védett. Az első gólt Bihámy lövi be 11-esből, Steiner egyenlít, ugyanő 11-esből megszerzi a vezetést, Bihámy be­állítja a végeredményt. Túrájának harmadik állomásán is vereséget szenvedett a Bástya •SC Pardubitz — Bástya 5:2 (2:2) A Bástya a Slaviától szombaton Prágában 9:2 (3:1) arányban szenvedett veresége után, vasár­nap, túrájának utolsó állomásán, Pardubitzban játszott. A szegedi együttes ott is kikapott 5:2 (2:2) arányban. A csapat a bordatörést szenvedett Baumgartner nélkül állott fel, aki helyett Weigelhof­­fer védett. Négy gól szárad a lel­kén. A Bástya nagy lendülettel kezd, ami eredményesnek is mu­tatkozik, mert az 5. és 7. percben Schwarcz gólt ér el. Ezután azon­ban visszaesik és a pardubitzi csapat az első félidőben kiegyen­lít, a szünet után pedig bebizto­­sítja a győzelmét. A bajnokság állása I. liga 1. Hungária.4 3 1 __ 12: 3 72. Nemzeti 4 2 2 __ 8:6 6 3. Kispest .3 2 1 ____ 5:2 5 4. Újpest4 2 1 i 7: 6 5 5. Vasas4 2 ____2 7:10 46. III. ker. FC 4 i 2 i 4:6 4 7. Bástya3 i 1 i 6:3 3 7. Somogy4 i i 2 4: 5 3 9. Ferencváros2 — i i 3: 5 1 10. Budai „33”3 — i 2 5:10 1 11. Bocskay3 — i 2 1: 4 1 12. Sabaria2——2 2: 4 —