Sportul Sălăjean, ianuarie-iunie 2022 (Anul 16, nr. 831-856)

2022-05-04 / nr. 848

Miercuri, 4 mai 2022 Volei Rareș Bălean, din nou sub “tricolor” Cel mai bun voleibalist de la SCM Zalău a fost convocat la Naționala României, care se pregătește la Galați pentru participarea la Silver European League Ionuț Costina. Sezonul 2021 - 2022 s-a terminat în urmă cu două săptămâni. Pe 20 aprilie a susținut SCM Zalău ultima partidă din această stagiune, iar după acest joc, toți jucătorii au intrat în vacanță și au plecat spre case. Cel mai bun voleibalist din lotul fostei vicecampioane este în continuare la treabă. Rareș Bălean a fost convocat din nou la Naționala României și se află deja la Galați, acolo unde s-a reunit selecționata pregătită de Sergiu Stancu. România se pregătește de participarea la Silver European League, competiție unde “tricolorii” vor înfrunta Macedonia de Nord, Bosnia Herțegovina și Albania. România va susține cele trei meciuri de acasă în sala Polivalentă Dunărea. Pe 28 mai are loc partida cu Macedonia de Nord, pe 1 iunie se va juca meciul cu Bosnia, iar partida cu Albania este programată în data de 12 iunie. Cele trei jocuri din deplasare sunt programate în Albania pe 24 mai, în Bosnia Herțegovina în data de 4 iunie și în Macedonia de Nord în data de 8 iunie. Pentru această acțiune, selecționerul Sergiu Stancu a convocat 15 jucători. Cei mai mulți surnt de la campioana Arcada Galați. Este vorba de Alexandru Rață, Marian Bala, Andrei Butnaru și Vlad Kantor. Rareș Bălean face parte din lotul de seniori al României de 4 ani. Cu lotul tricolor, Bălean a jucat în 2019 și la Campionatul European. Cel mai valoros volebalist din lotul lui SCM Zalău este la final de contract cu gruparea de sub Meseș, însă conducerea încearcă să îl păstreze pe voleibalist în lotul pentru stagiunea următoare Un jucător important de la SCM Zalău se transferă la o fruntașă După două sezoane petrecute la gruparea de sub Meseș, Andrei Mihalescu și-a încheiat contractul cu fosta vicecampioană și a ales să evolueze din toamnă pentru Steaua Ionuț Costinaș Două sezoane a jucat Andrei Mihalescu pentru SCM Zalău, fiind transferat în vara anului 2020 de la Unirea Dej. Odată ajuns la formația zălăuană, voleibalistul a crescut în I­­__valoare. Sezonul 2020 - 2021 a fost unul de excepție pentru jucătorul care evoluează pe postul de secund. A fost titular incontestabil la gruparea zălăuană, cu care a câștigat medalia de argint. Tot în acel sezon a fost declarat cel mai tehnic jucător din Divizia A, iar la final de an s-a aflat în topul celor mai buni voleibaliști din România. Și asta nu a fost totul pentru jucătorul din Dej, care anul trecut a făcut pasul la Naționala României. Chiar dacă în campionatul recent încheiat, SCM Zalău s-a clasat doar pe locul 6, iar Andrei Mihalescu a avut o perioadă pe final când a fost accidentat, voleibalistul a atras atenția unor echipe importante din România. Din sezonul viitor nu va mai fi văzută în tricoul SCM-ului, urmând să evolueze pentru Steaua București, o grupare cu pretenții, care și în campionatul recent încheiat a jucat în play-off. “Andrei Mihalescu a fost un jucător bun la SCM Zalău. Este clar că traseul său a fost pe o pantă ascendentă după ce a venit la Zalău A fost vicecampion al României, a fost declarat cel mai tehnic jucător din Divizia A, anul trecut și a făcut pasul la Naționala României. Am înțeles că a semnat cu Steaua și nu pot decât să-i urez succes”, spune Adrian Feher. Managerul de la SCM Zalău a avut încredere de la început în jucătorul pe care l-a transferat de la Unirea Dej. “Andrei Mihalescu este cel mai bun jucător de atac pe care îl avem în echipă. Am mari speranțe în el. Este un jucător care va progresa foarte mult la Zalău și în următorii doi ani are șanse să fie în primii jucători români ca și valoare. Este un băiat cuminte, care are calități și se pregătește foarte bine. Față de toți are un plus de seriozitate, în doi ani va fi titular la Națională”, spunea Feher în 2020. Andrei Mihalescu este un produs al CSS CNE Lapi­des, unde și-a făcut junioratul și a jucat timp de șase ani. în 2015, voleibalistul a intrat în atenția celor de la Tomis Constanța și a fost transferat de echipa care la vremea respectivă domina voleiul românesc. Din 2016 și până în 2020, Andrei Mihalescu a jucat pentru Unirea Dej. CSS Zalău ajunge la turneul final și cu echipa de juniori . Elevii lui Bogdan Nicolae au trecut cu bine de turneul semifinal și s-au calificat pentru al doilea an consecutiv la turneul final Rezultatele turneului de la Blaj: CSS Blaj - CSS Câmpulung Muscel 3-0; CSS Zalău - Arcada Galați 3-0; CSS Blaj - CSS Zalău 3-1; Arcada Galați - CSS Câmpulung Muscel 3 - 0; CSS Zalău - CSS Câmpulung Muscel 3-0; CSS Blaj - Arcada Galați 3 - 2 CSS Zalău: Vlad Vasian, Alexa Jurje, Alexa Ștefan, Ștefan Ciocan, Vlad Almaș, Luca Opriș, Daniel Bode, Marius Nemeș, Szabó Krisztián, Daniel Dascăl, Raul Boieș, Razván Beldean. Antrenor: Bogdan Nicolae Cristian Moldovan CSS Zalău a avut parte de un sezon regulat bun, în care s-a clasat pe locul secund în grupă, în spatele liderului CSS Lapi Dej. Această clasare a fost suficientă pentru calificarea la turneul semifinal. Au fost trei grupe în semifinală, la Dej, Buzău și Blaj. CSS Zalău a participat la turneul de la Blaj, alături de echipa locală, Arcada Galați si CSS Câmpulung Muscel. Doar primele două din grupă aveau să obțină biletele pentru turneul final. S-a jucat fiecare cu fiecare, în prima zi, CSS Blaj și CSS Zalău au obținut victorii cu 3 - 0, în fața echipei din Câmpulung Muscel, respectiv Arcada Galați.A urmat duelul direct dintre cele două, echipa din Blaj ieșind câștigătoare, în timp ce Arcada a câștigat duelul cu CSS Câmpulung Muscel. în ultima etapă, zălăuanii aveau nevoie de victorie, elevii lui Bogdan Nicolae reușind să se impună fără set pierdut. în celălalt meci al grupei, echipa din Blaj a trecut cu 3 - 2 de Arcada Galați și astfel, a terminat grupa pe locul 1. Pe locul 2 s-a clasat CSS Zalău.Astfel, cele două echipe ajung la turneul final ce este programat în perioada 18 - 22 mai.Este pentru al doilea an consecutiv când CSS Zalău se califică la turneul final. Anul trecut, echipa pregătită pe atunci de Dorian Faur, s-a clasat pe locul 6,în acest an, pe lângă CSS Zalău și CSS Blaj, la turneul final au mai ajuns CTF Mihai București, CSS Buzău, CSS I LAPI Dej și LPS Bistrița. Liniște deplină la SCM Zalău Formația zălăună încă nu a început la procesul de formare a lotului pentru sezonul viitor și la căutarea unui antrenor până ce nu va ști exact pe ce buget se va baza secția de volei în sezonul 2022 - 2023 Ionuț Costina a început în octombrie, sezonul 2021 - 2022 din Divizia A1 s-a terminat în doar 6 luni, ultima etapă având loc pe 20 aprilie. SCM Zalău a încheiat această stagiune pe poziția a șasea, fiind cea mai slabă clasare a voleiului zălăuan din ultimii 13 ani. Oarecum această clasare are una dintre cauze bugetul de care a dispus secția de volei, mult mai mic comparativ cu Arcada, Steaua, Dinamo sau SCM U Craiova, echipele care au fost în play-off; în stagiunea următoare, SCM Zalău vrea să aibă o comportare mult mai bună. Deocamdată este liniște deplină la secția de volei, iar conducerea încă nu poate să înceapă la procesul de formarea a lotului. Nici despre aducerea unui nou antrenor nu se poate vorbi, deoarece încă nu se știe exact bugetul de care va dispune SCM Zalău în sezonul 2022 - 2023. în momentul de față, fosta vicecampioană nu mai are niciun jucător în lot. Va urma un proces de la zero pentru construirea echipei pentru campionatul următor, însă acest lucru se va întâmpla după ce SCM va afla susținerea financiară pe care o va avea în campionatul următor, între timp, unele grupări au și bifat achiziții și și-au format loturile pentru sezonul următor. Deocamdată, SCM Zalău nu este în criză de timp, deoarece campionatul următor începe abia în luna octombrie, iar startul pregătirilor se dă undeva în luna august. “Nu avem semnate contracte pentru sezonul următor cu nimeni. Toate echipele sunt formate în proporție de 90% și aș vrea cât mai curând să începem și noi la formarea echipei, dar acest lucru nu depinde de mine”, declară managerul Adrian Feher. CSS Zalău și Academia de Volei “Lazăr Marius” participă la turneul final de minivolei Cele două echipe sălăjene fac parte din grupe diferite la turneul final ce se va desfășura la București, dar ambele speră să ajungă pe podium Cristian Moldovan Voleiul are viitor sub Meseș, în acest an, la minivolei și speranțe, atât CSS Zalău, cât și Academia de Volei Lazăr Marius au ajuns la turneul final. CSS Zalău a ajuns la turneul final și cu echipa de juniori I. Astfel că echipele sălăjene sunt printre cele mai bune din țară. Turneul final la minivolei are loc chiar în această săptămână. Cele mai bune opt echipe din țară s-au calificat în finala ce are loc la București. Cele opt echipe calificate au fost împărțite în două grupe. Din Grupa I fac parte CSM București A, CSS Nicu Gane Fălticeni, CSS Bacău și CSS Zalău. Grupa II este formată de CSS Tulcea, Academia de Volei Lazăr Marius Zalău, CTF Mihai I București și CSS Bega Timișoara. Ambele echipe sălăjene speră la o clasare pe podium, chiar dacă concurența este acerbă. La ediția de anul trecut, CSS Zalău s-a clasat pe locul 5. în perioada 11 - 15 mai, CSS Zalău și Academia de Volei Lazăr Marius vor participa și la turneul final de speranțe, ce va avea loc la Zalău.