Sportul Popular, noiembrie 1953 (Anul 8, nr. 2328-2343)

1953-11-02 / nr. 2328

DIVIZIA B LA FOTBAL SERIA I Hamur Roşie Sf. Gheorghe — Flacăra Ploeşti 1—5 (0-2) SR GHEORGHE 1, (prin telefon de la trimisul nostru). Victoria la scor repurtată de Flacăra Ploeşti este pe deplin meritată. Ea a fost obţinută datorită jocului precis şi, mai a­les, datorită eficacităţii înain­tări. Scorul a fost deschis, în min. 1, când Botescu pleacă de la centru, a­­junge la 16 m. şi trage imparabil: 1-0 pentru Flacăra Ploeşti. In min. 20, Koncz (FI. Roşie) este faultat în careu. Lovitura de 11 m. este defectuos executată de Sinea şi Roman prinde. Al doilea goal este înscris în min. 27: Gârleanu cen­­trează, Bálint şi Kiss luftează şi Metron­ea reia în poartă. 2­ 0. In min. 50, Palfi iese din poartă şi Motronea înscrie al treilea goal. Flamura Roşie reduce handicapul în min. 66: Kiss III execută o lo­­vitură de corner şi Boga reia cu capul în poartă. Flacăra înscrie al patrulea punct în mim. 73, când Truică pasează precis lui Gârleanu, care marchează. Ultimul punct este înscris de Anat­ol în min. 75. Arbitrul Vasile Dumitrescu (Bucu­­reşti) a arbitrat corect şi autoritar. A greşit însă fluerând uneori cu întârziere. Stau remarcat: Petrescu, A­vasi- Echioaiei, Peretz şi Botescu (in re­priza II) dela Flacăra Ploeşti şi Székeli N­. Sinea, Kiss II, Boga (repriza 11-a), dela FI. Roşie Sf. Gheorghe. FORMAŢIILE : FLACĂRA PLOEŞTI : Roman-Pa­­honţu, Petrescu, Topas Avasitochioa­­iei, Peretz,Gârteanu, Truică, Anatol,­ Bo­escu, Motronea. FL. ROȘIE SF. GHEORGHE, Pulfi-Ki­SS II, Bálint, Moga (Lazăr), Székeli II, Siuca-Kosut, Kiss III, Lazăr (Boga), Drăghici, Koncz. I. OCHSENFELD Metalul Câmpi­ea — Metalul București 3—0 (2-0) CAMPINA, 1 (prin telefon). — In ciuda viscolului care n’a con­tenit o clipă, matchul a fost de o bună factură tehnică şi foarte dis­putat, la această contribuind com­bativitatea ridicată a ambelor e­­chipe. Jocul a început intr’o notă echilibrată, dar curând Metalul Câmpina preia iniţiativa şi începe să domine. Concretizarea survine în min. 11 prin goalul marcat de Mihalea. înaintarea gazdelor in­sistă mai mult în atac şi în min. 28 Dumitru reuşeşte să înscrie cel de al doilea goal pentru Metalul Câmpina. Repriza a doua se desfăşoară tot în nota de dominare a echipei gazdă care practică un bun joc de câmp şi ştie să fructifice gre­şelile de apărare ale echipei Me­talul Bucureşti. In min. 59 Gh. Io­­nescu III urcă scorul la 3—0 în favoarea echipei Metalul Câmpina, rezultat cu care ia sfârşit matchul. Deşi învinsă, echipa Metalul­ Bucureşti a prestat un joc bun, însă atacurile înaintării au fost lipsite de finalitate. Apărarea ime­diată a bucureştenilor — în spe­cial cei doi portari care au fost folosiţi — a comis multe greşeli din care dealtfel au rezultat ulti­mele două goaluri. S-au remarcat: Drăgănescu, Sto­­ian, Mihalea şi Gârlea dela Meta­lul Câmpina, Marinescu şi Mazilu de la Metalul Bucureşti. Arbitrul Lupu Sigmund (Focşani) a condus bine următoarele formaţii: METALUL CAMPINA: Drăgă­nescu—Neacşu, Stoian, Dufescu — Gh. Ionescu III, Anghelache, — Dumitru, Gh. Ionescu II, Mihalea, Gârlea, Gh. Ionescu I (Bălcinescu). METALUL BUCUREŞTI: Oltea­­nu (Azola) — Costel, Marinescu, Pozgay, — Dinescu, Lucaci, — Sima, Corneanu, Andreescu, Calo­tă, Costea (Mazilu). ION RADULESCU corespondent Metalul Brăila — Spartac Bucureşti 0—2 (0-0) BRAILA, 1 (prin telefon). In faţa a peste 3.000 de spectatori s-a dis­putat azi matchul dintre echipa bucureşteană Spartac şi echipa lo­cală Metalul, terminat cu 2—0 în favoarea oaspeţilor. Caracteris­­tica generală a jocului a fost însu­fleţirea cu care ambele formaţii au dus lupta. Metalul a fost superior în prima repriză, cu­­toate că a a­­vut împotrivă vântul puternic şi rece. In această repriză, în minu­tul 21, Economu ratează o ocazie clară trăgând pe lângă poartă, iar în min. 23 Wolf trimite mingea în bară. Aceasta revine în teren şi Deneş trage, de la 2 m., dar portarul bucureştean Popovici prinde. Pri­ma repriză s-a terminat cu scor alb. In repriza a doua, Spartac a ju­cat mai închegat, a dominat cate­goric în timp ce echipa locaită în­cepe să acţioneze deslumat. Oas­peţii pătrund sigur prin apărarea destrămată a echipei Metalul, şi în­scriu în mân. 76 prin Costel după o pasă frumoasă de l­a Popescu. In mân. 87 Popescu execută o lovitură de colţ şi Ursu înscrie. Intre timp localnicii pierd o ocazie sigură. Dorin trăgând, de la 2 metri, peste bară. Stau remarcat de la Spartac , Costel, Ursu, Bociardi şi Popescu, iar de la Metalul: Stoica, Wolf şi Dumitru. A arbitrat D. Roşu (Bucu­reşti). VALERIU STOIU corespondent Dinamo T­r. Mă­guraia — Santieru! Constanţa 3—3 (0-0) TR. MĂGURELE, 1 (prin telefon). Pe o vreme foarte rece şi o nin­soare continuă s’a disputat în lo­calitate, în faţa a 2000 de spectatori, întâlnirea dintre echipa locală Di­namo şi Şantierul din Constanţa. Deşi localnicii au avut în prima repriză numeroase ocazii clare de a marca, nu au concretizat acţiunile lor din cauza apărării foarte bune a oaspeţilor care au realizat un joc de o factură ridicată, astfel că re­priza s’a terminat 0-0. In repriza a doua localnicii au întreprins acţiuni eficace, izbutind să înscrie prin Şerban în min. 67 şi 69 şi Gheorghiu în min. 78. Oas­peţii fac eforturi pentru a reduce scorul, dar nu izbutesc din cauză că înaintarea a şovăit în faţa por­ţii, iar dinamoviştii s’au retras în­­tr’o apărare ermetică. A arbitrat Comşa din Craiova. Dela Dinamo s’au remarcat: Şer­ban, Gheorghiu, Ianda şi Ciungu, iar de la Şantierul Zaharia, Palfi şi Marc. SEBASTI­AN corespondent Au­s rezultate din seria I Dinamo Bacău — Locomotiva Iaşi 1-2 (1-2) Ambele echipe au prestat un joc bun. Echipa ieşeană a ştiut să spe­culeze greşelile de apărare ale echipei Dinamo. Cele două puncte ale învingătorilor au fost înscrise de Ghiţă (min. 23 şi 41). Pentru învinşi a marcat Olaru (min. 44). Dinamo a ratat un 11 metri în min. 67, prin Olaru. Au asistat 4000 spectatori. Ştiinţa Iaşi — Flamura Roşie Piteşti 2—1 (1-0) Cele două puncte ale echipei ie­şene au fost marcate de către Di­­nulescu, în minutele 15 şi 53, a­­mândouă din lovituri libere de la 20 şi — respectiv — 16 m. Piteștenii au înscris prin Maier, din penalty. Flacăra Moreni — Libertatea Sibiu 3-0 (1-0) A fost un match de bună cali­tate. Victoria gazdelor este­­deplin meritată. Punctele au fost mar­cate de Botescu (minutele 31 și 59) și Mihăescu I (min. 68). S-au re­marcat Bojici, Botescu, Costescu (Flacăra) şi Frunzescu (Liberta­tea). Metalul Oraşul Stalin — Flamura Roşie Bacău 1—0 (1-0)• Jocul a fost de un slab nivel­ tehnic. Goalul prin care metalur­­giștii au cucerit victoria a fost marcat de Cojocaru (min. 33). A arbitrat cu scăpări, Nicolae David- Cluj. Clasementu! Seria I-a 1. Flac. Ploești 25 17 4 4 61:23 38 16. Met. Brăila 25 3 7 15 24:55 13 Alte rezultate din seria 11 LOCOMOTIVA ORADEA— AVÂNTUL REGHIN 1-0 (1-0) A fost un match viu disputat, ambele linii de atac au fost însă slabe. Orădenii au învins pe merit, fiind mai buni în repriza a doua. Singurul punct al match­ului a fost marcat de Gandrea II în min. 82. LOCOMOTIVA CRAIOVA—MINE­RUL LUPENI 0-0 Jocul nu s-a ridicat la un nivel tehnic satisfăcător, atât din cauza terenului desfundat, cât şi din cauza nervozităţii jucătorilor. LOCOMOTIVA TR. SEVERIN— FLACĂRA MEDIAŞ 3-1 (2-0) Au marcat: Ludwig (min. 3), Buzatu (min. 40) şi Pistriţa (min. 52) pentru Locomotiva şi Moldovea­­nu (min. 87) pentru Flacăra. Clasamentul Seria l­ l-a 2. Spartac Buc. 25 17 4 4 45:19 38 3. Met. Câmpina 25 16 4 5 48:24 36 4. Dinamo Bacău 25 12 5 8 44:33 29 5. Metalul Orașul Stalin 25 9 11 5 30:27 29 6. Libert. Sibiu 25 9 7 9 29:29 25 7. Met. Bucureşti 25 8 8 9 28:30 24 8. Ştiinţa Iaşi 25 9 6 10 40:43 24 9. Şanţ. Constanţa 25 9 5 11 36:35 23 10. Dinamo T. Măg. 25 5 12 8 25:31 22 11. Locomot. Iaşi 25 8 6 11 28:36 22 12. FI. Roşie Sf. Gh. 25 8 6 11 22:­36 22 13. Flacăra Moreni 25 7 6 12 34:40 20 14. FI. Rose Pitești 25 6 8 11 19:28 20 30. FI. Roșie Pacău 25 4 7 14 25:50 15 1. Met. Hunedoara 24 12 9 3 43:22 33 2. Locomot. Cluj 24 11 7 6 39:26 29 3. Locom­ot. Arad 24 13 2 9 35:29 28 4. Met. C. Turzii 23 12 3 8 35:31 27 5. Locomot. T. Sev. 23 10 5 8 36:33 25 6. Prog. Satu Mare 24 11 3 10 42:43 25 7. Fl. Mediaș 24 11 2 11 40:34 24 8. Avântul Reghin 24 8 7 9 30:30 23 9. Locomot. Oradea 23 7 8 8 24:37 22 10. Met. Reşiţa 24 8 4 12 31:39 20 11. Loc. Craiova 24 6 7 11 22:31 19 12. Met. Oradea 24 7 4 13 31:43 18 13. Met. Baia Mare 24 6 6 12 20:34 18 14. Minerul Lupeni 23 3 5 15 22:51 11 SERIA II Metalul O­radea — Metal­l Hunedoara 0—1 (3-1) ORADEA 1, (prin telefon de la corespondentul nostru). — Partida dintre Metalul Oradea şi Metalul Hunedoara a plăcut mult prin b­âr­­zenia cu care au luptat ambele e­­chipe pentru a obţine victoria. Jocul a fost frumos, cu multe faze spectaculoase, ambele echipe dând dovadă de o bună pregătire tehni­că și fizică. înaintările ambelor echipe au ra­tat foarte multe ocazii. Unicul g031 al partidei a fost marcat de Huzum în min. 40. GHIȘA I­LIE corespondent Metalul Câmpia Turzii — Progresul Satu Mare 2—0 (0-0) C. TURZII 1 (prin telefon). — 2000 de spectatori au asistat, pe un timp foarte friguros, la matchul dintre echipa locală Metalul și Progresul din Satu Mare. Jocul a fost de un nivel tehnic ridicat cu faze clare și spectacu­loase, prilejuind un spectacol de calitate. Echipa locală, cu acţiuni mai hotărîte şi închegate, a înscris în min. 40 prin Szas şi Anghel Burian min. 47. A arbitrat Adal­bert Pülök din Oradea. PETRE TONEA corespondent Locomotiva Arad — Metalul Reşiţa 1—9 (0-0) ARAD, 1 (prin telefon). In faţa a 1.000 de spectatori s-a disputat azi în localitate matchul dintre Locomoti­va Arad şi Metalul Reşiţa, terminat cu victoria echipei gazde cu scorul de 1—0 (0—0). A fost un match de slabă factură tehnică, în care echipa oaspe merita cel puţin un rezultat de egalitate. Goalul prin care feroviarii arădani şi-au asigu­rat victoria a fost înscris în min. 87 de către Dărăban. De remarcat că în repriza Il­a­reşiţenii au a­­vut iniţiativa dominând aproape tot timpul. Arbitrul Barezi din Baia Mare a condus mulţumitor forma­ţiile : LOCOMOTIVA ARAD : Demşorea­­nu — Dan, Popescu, Dogmanov — Moşuleţ, Alădărăşan — Petz, Io­­nescu (Cilan), Dărăban, Stan, Cilan (Znorovski). METALUL REŞIŢA: Heinrich — Plujar, Posa, Colnic — Munteanu, Marc — Bărbosu, Iovan, Faur, Flo­­ruţ, Köhl. Stau remarcat: Demşorean­u (cel mai bun de pe teren), Dan, Dogma­­nov, Moşuleţ (Locomotiva), Plujar, Posa, Colnic şi Iovan (Metalul). ST. WEINBERGER corespondent Dinamo Oraşul Stalin a învins C­CA in campionatul divizionar de handbal Cea de a XVIII-a etapa a cam­pionatului divizionar,de handbal a adus o oarecare clarificare în lupta pentru primul loc în clasament.­­ Mult mai grea este însă situaţia în coada clasamentului unde lupta pentru evitarea retrogradării a pri­lejuit iwatchun foarte disputate. Dinamo Oraşul Stalin — C.C.A. 7—­4 (6-1) Oraşul Stalin (prin telefon). Jo­cul a fost disputat însă numai în prima repriză, când ambele echipe au luptat cu multă energie pentru victorie. Deși în această parte a jocului scorul a fost net favorabil dinamoviştilor, totuşi­­ lupta pentru victorie a fost mult mai dârză de­cât în cea de a doua repriză când ambele echipe au jucat mult mai lent şi în general fără voinţă. Scorul a fost deschis de Dinamo Oraşul Stalin în min. 3, prin Pahan, însă puţin timp după aceia oas­peţii reuşesc să egaleze prin Ling­­ner. Gazdele se menţin în atac şi depăşesc de câteva ori apărarea supranumerică a bucureştenilor. Până la sfârşitul reprizei, dih­amo­­viştii mai înscriu încă 5 goaluri prin Martin (dintr’o lovitură dela 13 m.), Balazs, Zank, Pahan şi Balazs. Cea de a doua repriză a fost mult deosebită ca aspect. Jocul este mult mai lent şi, în min. 34, C.C.A. beneficiază de o lovitură de la 13 m, pe care o transformă Sauer. Deşi echipa C.C.A. revine în atac, totuşi dinamoviştii au fost aceia care au înscris, prin Donca. După marcarea acestui goal, oaspeţii joacă mai bine şi reuşesc să înscrie încă două goaluri prin Weidenfelder şi Sauer. Jocul a fost arbitrat de Gh. Vişan (Bucureşti). GH. MĂZGĂREANU, corespondent Voinţa Sibiu — Şantierul Oraşul Stalin 6—4 (4-1) SIBIU, 1 (prin telefon). După ce în prima repriză au jucat foarte bine şi ca urmare au marcat mai multe goaluri, în cea de a doua re­priza gazdele au slâvit alura, per­miţând adversarilor să-şi facă jocul şi să reducă din handicap. Goalurile au fost marcate de Kremmer (2), Otto (2), Geimer şi Heidel pentru Voinţa şi de Franz (3) şi Zultner pentru Şantierul Oraşul Stalin. A arbitrat N. Şerban. M. VLADOIANU, corespondent Dinamo Bucureşti — Ştiinţa Timişoara 13—6 (7-4) Desfăşurată pe un timp nefavora­bil, care a contribuit mult la înrău­tăţirea stării terenului şi a condi­ţiilor de joc, această partidă a fost de un scăzut nivel tehnic. Au câşti­gat dinamoviştii bucureşteni, mai a­­les datorită faptului că au tras mai mult şi mai precis la poartă. Jocul a fost mai disputat în pri­ma parte, când scorul se menţinea mereu apropiat. Apoi, dinamoviştii au pus stăpânire pe joc şi au luat un serios avantaj, pe care scurtele reveniri ale timişorenilor nu l-au mai putut reduce. Au înscris: Căliman (5), Tisch­ler (3), Wolff (2), Deutsch, Schwab şi Lupescu pentru Dinamo Bucureşti şi Lache (3), Frank (2) şi Bonfert pentru Ştiinţa Timişoara. A arbitrat R. Hambalco. (Lugoj). In celelalte jocuri s-au înregistrat următoarele rezultate : SIGHIŞOARA : FI. Roşie — Ştiinţa Cluj 3-4 (2-4). Jocul a fost disputat şi ambele echipe au luptat cu dâr­zenie pentru victorie. Goalurile au fost înscrise de: Török (3) şi Got­­hardt pentru Ştiinţa Cluj şi Theil (2) şi Eder pentru FI. Roşie Sighi­şoara. CISNĂDIE : FI. Roşie — Progresul Periam 3-3 (2-2). Partidă slabă din punct de vedere tehnic. Spre sfârşit jocul a fost dur. Au marcat Lang, Sorescu şi Mantsch pentru FI. Roşie Cisnădie şi Marschang, Fischer şi Mellcher pentru Progresul Periam. Jocul FI Roşie Jimbolia — Ştiinţa Iaşi, care trebuia să se desfăşoare ori la Jimbolia a fost amânat pentru mâine. 4 DUPA ETAPA A XVIII-a, CLASA­MENTUL ESTE URMĂTORUL: 1. Dinamo Oraşul Stalin 2. Dinamo Bucureşti 3. Voinţa Sibiu­­ 4. C.C.A. 5. Şantierul Oraşul Stalin 6. Şti­nţa Timişoara 7. Ştiinţa Cluj 8. Flamura Roşie Jimbolia 9. FI. Roşie Cisnădie 10. FI. Roşie Sighişoara 11. Ştiinţa Iaşi 12. Progresul Periam 17 15 1 1 159: 89 31 17 14 1 2 153: 90 29 18 1­ 2 5 162:126 24 16 11 1 4 166: 95 23 17 8 4 5 146:126 20 17 7 2 8 154:153 16 16 5 4 7 107:132 14 16 4 2 10 96:133 10 17 4 2 11 91:128 10 17 4 2 11 97:144 10 17 3 2 12 107:167 8 17 2 3 12 91:146 7 Gh. Zamfirescu (Metalul 23 August) l-a învins pe Ilie Gheorghe (Dinamo) în cadrul competiţiei de box „Cupa Sfatului Popular” Sâmbătă seara a avut loc în Sala Sporturilor de la Floreasca prima reuniune din cadrul celei de a IlI-a faze a importantei competiţii de box „Cupa Sfatului Popular“. Peste 4000 de spectatori au asistat la des­făşurarea matchurilor care s-au ridi­cat în general la o bună valoare. Cu mult interes a fost aşteptată reeditarea disputei dintre maestrul sportului Ilie Gheorghe (Dinamo) şi Gh. Zamfirescu (Metalul 23 Au­gust). In decursul celor trei repri­ze matchul a avut o desfăşurare pasionantă. De ambele părţi au fost schimbate lovituri puternice şi pre­cise. In ultima repriză, insistând mai mult în acţiuni, Gh. Zamfires­cu a reuşit să-şi adjudece o merita­tă victorie la puncte. Intr’o formă foarte bună s’a dove­dit maestrul sportului Eustaţiu Măr­gărit (Ştiinţa I.C.F.), întâlnind pe tânărul boxeur Gh. Ungureanu (Me­talul 23 August), el a întrebuinţat din nou o gamă variată de lovituri, a utilizat cu pricepere mijloacele de apărare şi a punctat mult şi eficace. Victoria la puncte a revenit lui Mărgărit. O desfăşurare interesantă a avut şi matchul dintre Mihai Stoian (Ştiinţa) şi Ion Mantoma (Dinamo). După ce a fost dominat în prima re­priză, Stoian şi-a revenit puternic în cea de a doua parte a luptei şi, lovindu-şi adversarul cu o directă precisă, l-a trimis pe acesta la po­dea. Acumulând şi în repriza urmă­toare puncte mai multe decât ad­versarul său, M. Stoian a fost pe drept declarat învingător la puncte. Matchul dintre Luca Romano (Flamura Roşie) şi Mihai Pânzaru (Dinamo), aşteptat cu nerăbdare de publicul spectator, nu a corespuns, caracterizându-se printr’un box des­­lânat, lipsit de spectaculozitate. De­­cizia la puncte a revenit lui Luca Romano. In celaite întâlniri s’au înregis­trat următoarele rezultate: N. Butu­rugă (Spartac) învinge la puncte pe Marin Ion (Metalul 23 August); Constantin Dumitrescu (Ştiinţa I.C.F.) întrece la puncte pe D. Ia­­mandi (Dinamo); E. Scobiola (Ştiin­ţa) învinge la puncte pe N. Stancu (Locomotiva Griviţa Roşie); A. Că­­lăraşu întrece la puncte pe Gh. Bă­­lăşoiu (Metalul M’. Rakossi); Petre Dumitrescu învinge prin oprire în repriza V-a pentru rănire pe Marin Constantin (Constructorul); Niţa Nicolae (Spartac) învinge prin a­­bandon în repriza a IV-a pe Marin Ciobanu (Ştiinţa). A. ORBÁN SPORTUL POPULAR Nr. 2328 Pag. 3-a