Sportul Popular, aprilie 1965 (Anul 20, nr. 4634-4651)

1965-04-01 / nr. 4634

Partida de verificare susţinută de ju­cătorii selecţionatei categoriei A în compania formaţiei vieneze W.S.K. n-a avut parte de condiţii atmosferice pro­pice: o ploaie rece şi deasă, ca de toamnă, a făcut ca terenul să fie foarte alunecos, solicitînd jucătorilor un plus de efort iar spectatorilor... o dovadă în plus de ataşament faţă de balonul rotund. Fotbaliştii selecţionatei noastre au trecut ieri cu bine acest prim exa­men mai dificil din suita de partide dinaintea debutului în preliminariile Campionatului Mondial, prestînd un joc apreciat, pe alocuri de valoare ri­dicată, şi repurtând o victorie clară: 3-1 (1-1). Fondaţia prezentată de comisia de selecţie a dat satisfacţie, ea constituind, la această oră, o bună „bază de ple­care“ pentru alcătuirea echipei care va evolua în compania Turciei, la 2 mai. Ieri, majoritatea jucătorilor au corespuns. Selecţionabilii au jucat cu voinţă, vădind dorinţa de a se afirma, iar unii dintre ei de a şterge impresia lăsată în unele meciuri de campionat, cînd n-au evoluat la valoarea lor reală. Componenţii echipei noastre au luptat pentru un randament cît mai bun, pentru a nu-şi pierde locul din echipă în „favoarea“ locului de pe... banca de rezerve, de unde urmăreau meciul elemente de valoare apropiată. Cum spuneam mai înainte, în ge­neral, jocul echipei a plăcut. Ea a men­ţinut de-a lungul celor 90 de minute un r­itm constant, a avut iniţiativa în marea majoritate a timpului, şi-a creat ne­numărate ocazii de a înscrie. Dar, să privim puţin jocul selecţionatei, pe compartimente. Apărarea imediată (Popa, Solomon, Hălmăgeanu, Greavu) a dat integral satisfacţie, în faţa ad­versarului de ieri, care — trebuie însă s-o spunem — nu a insistat prea mult. Foarte bun a fost randamentul celor doi „oameni din mijlocul terenului", Georgescu şi Ghergheli, care au mun­cit mult şi cu folos, stăvilind atacuri ale oaspeţilor încă înainte de apropie­rea zonei de finalizare şi participînd cu mult succes la acţiunile noastre ofen­sive. Putem spune chiar că, ieri, mij­locaşii au şutat mai mult la poartă decît cele două vîrfuri de atac, mai ales în pri­m­a repriză. Desfăşurarea jocului în primele 45 de minute ne-a dat po­sibilitatea să constatăm unele deficien­ţe ale compartimentului ofensiv. Ne re­ferim mai ales la atacanţii centrali că­rora — în această perioadă — le-a lipsit decizia în finalizare, concentrarea; ei au fost serviţi „ca la carte“ de Pîrcă­­lab şi uneori de Crăiniceanu (atunci cînd a renunţat la driblinguri excesiv) dar au ezitat să şuteze sau au încer­cat execuţii „de efect“. Aceasta explică scorul strîns din prima repriză, cînd tabela de marcaj ar fi putut înregistra o diferenţă de 3—4 goluri în favoarea selecţionatei noastre. După pauză, jocul înaintaşilor capătă mai multă incisivitate. Dumitriu II îl joacă impecabil pe Pârcălab şi — îm­preună cu Ionescu — reuşeşte combi­naţii subtile, aplaudate. Cu toate a­­cestea s-au ratat în continuare ocazii peste ocazii, mai ales în finalul partidei Wiener Sport Klub a prezentat în jocul de ieri o formaţie masivă, cu un bun grad de tehnicitate, specific fot­balului austriac. Oaspeții au combinat frumos în mijlocul terenului, mai ales în prima repriză. Trebuie să arătăm însă că ei au abordat jocul de ieri cu o mentalitate de „sparing-partner“, evitînd contactul direct cu adversarul în lupta pentru balon, neforţînd pă­trunderile în atac. Ca prim partener de verificare Wiener S.K. a corespuns dar concluziile bune la adresa echipei române nu trebuiesc absolutizate. Aş­­teptăm noi evoluţii, în compania unor echipe care să-i solicite mai mult pe selecţionabili, să le ridice mai multe probleme. Şi ne gîndim, în primul rind, la partida pe care o vor sus­ţine în curînd la Milano. ...încă din primele minute, echipa noastră atacă. Se face remarcată pofta deosebită de joc a lui Pîrcălab care creează situaţii de gol ratate în minu­tele 5, 7 şi 8 de Dumitriu II şi Io­nescu. După o altă serie de ocazii fa­vorabile, în minutul 28 asistăm la des­chiderea scorului. Georgescu execută o lovitură liberă de la 20 metri, balo­nul ajunge la Pîrcălab, acesta pătrunde printre doi adversari şi înscrie din apropiere, pe lîngă Szanwald: 1—0 ! In următoarele zece minute, suita de acţiuni ale fotbaliştilor romîni creează noi situaţii favorabile. Rînd pe rind însă, Dumitriu II, Georgescu, Ionescu, greşesc de puţin ţinta. In min. 38 se produce egalarea. La un atac al oaspe­ţilor pe aripa dreaptă, Knoll şutează din unghi, Ionescu iese în întîmpinare, respinge mingea în faţa porţii şi Hoff, lăsat nemarcat, înscrie uşor: 1—1. în minutul următor, Ghergheli reia peste bară o centrare de la Pîrcălab, apoi tot el şi Dumitriu II ratează intervenţia la o fază spectaculoasă creată de extre­mul nostru dreapta. După pauză, ofen­siva echipei noastre continuă. Atacanţii joacă acum mai mult „pe poartă“. Se face remarcată revenirea lui Dumitriu şi înregistrăm şuturile expediate de Io­nescu, Codreanu, Popa, Dumitriu. In min. 55, Popa îl lansează în adincime pe Ghergheli, acesta pătrunde în careu şi îşi încheie cursa pornită aproape de la centru cu un gol spectaculos 2—1. După alte trei minute (în care înregis­trăm tot atâtea ocazii de gol), Dumitriu reuşeşte un frumos schimb de balon cu Ionescu şi ultimul şutează din plin, trimiţând mingea în plasă. 3—1. Pînă la sfîrşitul întâlnirii echipa noastră stă­­pîneşte terenul, desfăşoară un remar­cabil joc de ansamblu, multe acţiuni se termină cu şuturi pe poartă. Du­mitriu II, în min. 79, trage puternic în... bară ! Dacă atacanţii se concentrau mai mult, puteau realiza un scor de proporţii. în concluzie, un meci de verificare reuşit, promiţător în ceea ce priveşte comportarea jucătorilor noştri. NU PUTEM INSĂ ÎNCHEIA FĂRĂ A FACE CONSTATAREA CA INEFI­CACITATEA (lacuna cea mai pregnan­tă în primele tei etape ale returului) S-A FĂCUT SIMŢITĂ ŞI ÎN JOCUL DE IERI AL SELECŢIONATEI. AŞA­DAR, ATENŢIE — ÎN PRIMUL RÎND — ÎN ACEASTA DIRECŢIE. Antre­norii cluburilor care dau jucători lotu­­lui (şi care ieri au fost prezenţi la meci) trebuie să acorde în săptămânile următoare o atenţie deosebită proble­mei eficacităţii. Comisia de selecţie trebuie să urmărească îndeplinirea a­­cestei sarcini, la cluburi. Jocul a fost condus bine de arbitrul S. Mihăilescu. SELECȚIONATA CATEGORIEI A: Ionescu-Popa, SOLOMON, HĂLMĂ­GEANU, Greavu-GHERGHELI, GEOR­­GESCU-PÎRCALAB, DUMITRIU II, IONESCU, Crămniceanu (din min. 46 Codreanu). WIENER SPORT KLUB: SZAN­ WALD-Kainrath, WEBORA, LIN­­IIARDT-OSLANSKI ,(din min. 60 Mo. ser), Windiscb-Knoll, HOFF, Schmiedt, Gayer, HÖRMAYER. CRISTIAN MANTU RADU URZICEANU Ieri, în meci de verificare Selecţionata categoriei A a întrecut pe Wiener Sport Klub cu 3—1 (1—1) DUNAV RUSSE-LOIUL UEFA 1-0 (1-0) RUSSE, 31 (prin telex).­­ Meciul de antrenament de astăzi a avut multe trăsături apropiate de un „meci ade­vărat“ la turneul U.E.F.A. S-a făcut o deplasare de o oră şi jumătate cu autobuzul, s-a jucat pe un teren străin, cu o echipă cu stil de joc necunoscut băieţilor noştri. Aş fi putut să adaug că şi publicul a fost străin, dar, în această privinţă nu a fost aşa. Publicul a aplaudat deo­potrivă echipele pentru fazele bune de joc şi, tot aşa, a oftat, ori de cîte ori s-a ratat, indiferent de poartă. Dunar Russe este, după cum ştiţi, echipă de prima categorie şi după e­­voluţia slabă din tur ocupă locul 10. De cîteva luni o antrenează Berkov, fost la Lokomotiv Sofia, şi — după cum se spune — formaţia este în re­venire. Echipa are jucători robuşti, cu o tehnică bună. Astăzi ea a prestat un joc curat, cu grijă pentru juniorii noştri. Echipa a folosit evident par­tida cu noi, drept joc de antrenament, adică nu a întrebuinţat la maximum potenţialul ei. Juniorii noştri au abordat meciul cu mult curaj, prestînd, în prima re­priză mai ales, un joc mult schimbat în bine faţă de cel de la Roşiori. Au pasat cu adresă, au acţionat în viteză, dar mai calm, au atacat şi s-au apărat supranumeric. Intr-un cuvînt, echipa începe să fie... echipă, încă din primul minut este gata­­gata să deschidem scorul, pentru ca apoi, după o ocazie ratată de gazde (în min. 13), să notăm două ocazii favorabile juniorilor (în min. 24), cînd Ţarălungă şutează puternic pe jos şi portarul respinge cu greu în corner — şi un minut mai tîrziu — cînd Ologu repetă aproape identic faza. Obţinem în continuare cornere după cornere dar golul care pluteşte în aer nu... cade, fie pentru că înaintaşii noş­tri încep să se pripească în momentele decisive, fie pentru că încep să şuteze mult prea de departe. în plină domina­re a echipei noastre, cu un minut îna­inte de sfîrşitul primei reprize, Bi­­rău — rău plasat (cum face ade­sea) în spatele unui înaintaş — în speță a lui Rasclkov — îl scapa pe acesta de sub control şi Rasolkov centrează în careul mic.Pilcă nu iese, Păciu­­lete şi Boc ezită să intervină, aşa că Iordanov reia cu capul în plasă: 1-0, scor cu care ia sfirşit repriza şi par­tida. A fost una din puţinele greşeli ale apărării, dar... Repriza a doua este mai puţin spec­taculoasă. Frigul se resimte, începe o­­ burniţă măruntă şi terenul frămîntat duminică devine şi mai greu. Presează pentru început Dunav (în min. 52 Birău salvează în ultimă ins­tanţă) apoi jocul alternează la cele două porţi, se înregistrează trei cor­nere de o parte şi trei de alta, dar nu se înscrie nimic. Apărarea lotului e mai fermă, în timp ce înaintarea — în care Oblemenco schimbă pe Neagu și mai apoi Dumitriu pe Țarălungă (ușor accidentat la ge­nunchi) trage tot mai departe. Fluie­rul final al arbitrului Mihailov — Ruse — care a condus foarte bine — găsește echipa noastră în atac. In încheiere o notă bună apărării şi mij­locaşilor care au alergat foarte mult şi cu folos şi consemnarea faptului că înaintarea se încheagă mai greu dar... se încheagă. LOTUL U.E.F.A. : Pilcă (min. 46 Gornea) — Birău, Sătmăreanu, Boc, Păd­urete — Lupulescu, Dobrin — Oprișan, • Țarălungă (min. 76 Dumi­triu), Neagu (min. 46 Oblemenco), Ologu. DUNAV RUSSE : Markov (min. 46 Ivanov) — Penev, Hiev, Mincev, Va­­siliev — Kolev, Suleimanov — Florov, Malinov (din min. 46 Dobcev), lor­danov, Rasolkov. MIRCEA COSTEA tineretul şi-a găsit „falsul“ abia in finis 2 — 0 (0 — 0) cu Szeged Tineretul : Andrei — Surdan, Lu­­pescu, D. Nicolae, Deleanu — Jamai­­schi, D. Popescu (Neşu) — Matei, Frăţilă, Gane (D. Popescu), Haidu (Sabo). Szeged : Korányi — Kővári, Cserke, Dr. Kürtösi, Arató — Dezsöfi, Re­­menyik — Szekeres, Csömör, Nemes (Havos), Linka (Boros). Arbitru : Andrei Rǎdulescu. Ieri, „în deschidere“, „Tineretul“ a fiert ca mustul, păstrînd toate carac- t teristicile... „tulburelului“­ . Lucrurile s-au limpezit abia în ultimele zece­­ minute, cînd frontul de joc s-a lărgit și s-a înviorat brusc, iar Frăţilă a înscris în două minute golurile victo­riei. Dacă ar fi să încercăm o explicaţie de suprafaţă pentru jocul încâlcit şi steril pînă aproape de final, am pu­­­­tea spune că Tineretul a prezentat o formaţie la care au contribuit nu mai puţin de şapte echipe din prima categorie şi una din a doua. Dacă ar fi să căutăm o altă ex­plicaţie pentru lipsa de coeziune a­­ „căderilor“, am putea invoca jocul­­ arţăgos al echipei din Szeged, care i s-a „lipit“ de adversar, compensînd­­ astfel lipsa tradiţionalului bagaj teh­nic al echipelor maghiare. îmi voi permite însă să reduc im­portanţa acestor două explicaţii, pen­tru a pune pe prim plan lipsa unui conducător de joc în echipa noastră. Intr-adevăr, singurul care a cuprins terenul cu o privire de ansamblu a fost... fundaşul Deleanu. Gane, de la care ne aşteptam să fie omul cu ba­gheta, a avut o zi slabă, iar Jamaischi, în ciuda formidabilei sale vitalităţi (pusă, e drept, exclusiv în serviciul e­­chipei) nu este încă jucătorul care să imprime un joc ordonat. In meciul de ieri, un coordonator de tip Mateianu (bineînţeles nu e cazul) ar fi rezolvat multe. In lipsa unui asemenea gânditor, echipa şi-a găsit cadenţa abia în final, prin „rodai“, mai ales în urma înlo­cuirii lui Ilaiciu cu Sabo, care a redus coeficientul de hazard. Meciul a început greoi, pe metru pă­trat, cu prea multe tatonări, cu ne­glijarea „jocului fără minge“ şi cu a­­bandonarea fazei după... eliberarea de minge. Primul șut a fost tras în minu-­­ tul 20 (Szekeres), iar a! doilea — In min. 27 (Popescu). In minutul urmă­tor, Matei a ratat un penalti (dintr-o­­ evidentă încercare de persiflare) accen­­tuînd starea de confuzie. La reluare,­­ Szeged încearcă să forţeze cam 25 de­­ minute dar treptat jocul Tineretului­­ începe să-şi găsească un făgaş. Delea­nu avansează de cîteva ori în terenul oaspeţilor, serveşte excelent şi „trio“-ul Sabo — Popescu — Frăţilă se desface prin forţa împrejurărilor, pentru a o-­­­cupa poziţii favorabile finalizărilor. . În min. 83, după cîteva atacuri mai închegate, Lupescu plasează în profun­zime lui Frăţilă, acesta schimbă rapid cu Jamaischi (mereu pe fază) repri­meşte mingea şi deschide scorul. După două minute, în care timp Tineretul a­­tacă în trombă, Sabo demarează pe extremă, „întoarce" o centrare in ex­tremis, Popescu prelungeşte prin sur­prindere, şi acelaşi Frăţilă dă scorului un aspect concludent. In încheiere, o propunere: Ce-ar fi ca Tineretul să susţină cîte un joc internaţional (sau cu un alt adversar de talie) In fiecare miercuri sau joi ? Ar fi un excelent prilej de asamblare şi... intensitate. Pentru că jocul acesta cu Szeged, deşi nu a o­­ferit un spectacol, a fost de mare utili­tate, pentru că a solicitat. O solicitare de uzură, în stilul partidelor interna­ţionale cu miză ! IOAN CHIRILA 2—Ol Frăţilă (în dreapta) înscrie cu tot plonjonul lui Korányi (Foto : V. Bageac) Azi şi miine, ultimele zile pentru concursul Sportexpres, trim. I Prelungită de la 24 martie pînă la 2 aprilie. VÎN­­ZAREA BILETELOR LA SPORTEXPRES trimestrul 1/1965 se închide vineri. V-au mai rămas deci 2 zile la dispoziţie în care mai puteţi procura biletele pen­tru acest important concurs. El oferă aproape 23.000 de câştiguri în obiecte şi bani ÎN FRUNTE CU­ CELE 20 AUTOTURISME. Urmează 60 excursii peste ho­tare, motociclete, scutere, frigidere, televizoare şi alte numeroase şi valoroase premii în obiecte şi bani. PRONOEXPRES La tragerea Pronoexpres nr. 13 din 31 martie 1965 au fost extrase din urnă următoarele numere: 10 12 35 20 37 9 Numere de rezervă : 26 21. Fond de premii: 544.937 lei. Tragerea următoare va avea loc în București. PRONOSPORT Premiile concursului Pronosport nr. 12 din 21 martie 1965 Catego­ria I, 244 variante a 492 lei. Categoria a Il-a, 3.498 variante a 39 lei. Intrucît valoarea unitară a premiului III faţă de nu­mărul de variante cu 10 rezultate (15 732) este sub 10 lei, fondul categoriei a IlI-a s-a alocat la categoria a 11-a conform regulamentului. LOTO CENTRAL Premiile întregi şi sferturi de la tragerea Loto-central din 26 martie 1965. Premiul suplimentar I sfert : 2 variante a 44.567 lei; pre­miul suplientar II: 2 varante a 25.467 lei și 6 variante a 6.366 lei; Categoria I: 12 variante a 6.482 lei şi 7 variante a 1.620 lei; Categoria a II-a : 18 variante a 3.753 lei şi 23 va­riante a 938 lei; Categoria a lll-a : 38 variante a 1.730 lei şi 54 variante a 432 lei; Categoria a IV-a : 99 variante a 620 lei şi 179 variante a 155 lei; Categoria a V-a : 191 variante a 358 lei şi 231 variante a 89 lei; Categoria a Vl-a : 116 variante a 529 lei şi 209 variante a 132 lei; Categoria a VII-a 217 va­riante a 302 lei şi 311 variante a 75 lei; categoria a VIII-a : 367 variante a 191 lei şi 395 variante a 47 lei. Cîştigatorii premiului suplimentar I sfert Baria Erlebet din Oradea şi Coca Vasile pe abonament din Valea Mare, raionul Gâeşti, regiunea Argeş. Rubrică redactată de Loto-Pronosport. ŞTIRI • ŞTIRI ■i şI DUBLA ÎNTÎLNIRE DE JUNIORI RO­MINIA - TURCIA Continuindu-şi pregătirile în vederea turneului U.E.F.A., reprezentativa de juniori a R. P. Romíne va susţine o dublă întîlnire în compania selecţiona­tei similare a Turciei. Primul joc se va desfăşura duminică la Ploieşti (în deschidere la meciul Petrolul—U.T.A.), iar cel de-al doilea — miercuri 7 aprilie, la Bucureşti. AZI, MECI AMICAL TN CIULEŞTI în vederea pregătirilor dinaintea meciului cu Ştiinţa Cluj, feroviarii bucureşteni se antrenează azi în Ciu­leşti (de la ora 16) în compania echi­­pei de categorie C, Victoria Giurgiu. RAPID BUCURESTI-CERNO MORE VARNA, IN „CUPA BALCANICA“ Miercuri 7 aprilie este programată la București prima etapă a meciului Rapid București — Cerno More Vama din cadrul „Cupei balcanice“. Returul se va disputa în ziua de 24 iunie la Varna. Au fost stabilite şi datele celor două jocuri Farul — Spartak Plov­div, contînd tot pentru „Cupa bal­canică“. Primul joc se va desfăşura în ziua de 28 aprilie la Plovdiv, iar cel de-al doilea la 12 mai la Constanţa. VOJVODINA NOVI SAD LA BUCU­REŞTI Miercuri 14 aprilie va evolua la Bucureşti cunoscuta echipă iugoslavă Vojvodina Novisad. Fotbaliștii iugo­slavi vor avea ca parteneri de joc pe componenții lotului de tineret al R. R. Romíno. De la LE.B.S. • Pentru cuplajul de fotbal PRO­GRESUL — C.S.M.S. IAȘI — şi STEAUA — FARUL, din 4 aprilie de pe stadionul „23 August“, biletele se găsesc la casele obişnuite. • Patinoarul artificial din parcul „23 August” este deschis pentru pati­naj public ZILNIC între orele 18,30— 20,36, iar duminica si dimineaţa intre orele 10—13 ■ Casa specială din str. Ion Vidu restituie pînă în ziua de 3.IV e/vaL biletelor de la întîlnirea internaţio­nală de handbal DINAMO — GRAS­SHOPPERS din 20 III, care a fost anulată. DUPĂ ACEASTĂ DATA SUMELE NERESTITUITE SE PRE­SCRIU. • La bazinul acoperit Floreasca funcționează un curs de inițiere la inot pentru copii, înscrieri la bazin.