Tolna Megyei Népújság, 1958. február (3. évfolyam, 27-50. szám)

1958-02-28 / 50. szám

e ASZTALITENISZ NB II Pécsi Vörös Meteor—Tolnai SE 11:5 Pécs, 500 néző. Vasutas Sportcsar­nok. A tolnai csapat a kitűnő formá­ba lendült Pécsi Vörös Meteorral került össze, mely egy nappal előbb a helyi rangadón meglepően fölényes győzelmet aratott a Pécsi Urán SC felett (14:2). A mérkőzés kimenetele egy percig sem volt kétséges, a nagymúltú, tavaly még NB I-es csa­pat nagyszerű játékával szemben a tolnai csapat Luszka doktor révén tudott csak némi megszorítást elérni. Érdekes és változatos küzdelmeket vívott a két csapat. A tolnai csapat és a mezőny legjobbja ezúttal több­szörös megyebajnokunk, Luszka doktor volt. Két játszmában sikerült két NB I-es ellenfelet legyőznie és újabb két győzelmével a legtöbb mérkőzést nyerte. Míg egy héttel előbb a csapat vereségét, most a csa­pat becsületét mentette meg. A Vörös Meteor váratlanul nagy és értékes győzelmével újból nyílt lett a bajnokság és feljutás kérdése. Ér­dekes, hogy az élcsoport tagjai már játszottak egymással, csak a tolnai csapatnak van vissza a negyedik helyezett kaposvári csapat. Részle­tes eredmények: Győztesek: Kő­halmi 3, Pintér 3, Hegedűs 3, Harta 2, illetve Luszka doktor 4, Link 1. Az élmezőny állása: 1. Pécsi Vörös Meteor 2. Pécsi Urán SC­ 3. Tolnai SE 4. Kaposvári Vörös Meteor 5. Bajai Bácska Posztó SE 6. Bpesti Postás Távbeszélő 14 14 14 14 14 14 12 — 11 — 9­2­7 2­6 2­5 1­2 3 3 5 6 8 24 pont 22 , 20 ,­ 16­­. 14 „ 11 „ Az 1957. évi legjobb atlétikai eredmények Könnyű megállapítani, hogy a tá­volugrás Názer idejében egészen magas színvonalon volt a megyében. Távozása után megkezdődött a vis­­­szaesés és 5 esztendeig kellett vár­ni ismét olyan versenyzőre, aki az 1951—52-es színvonalra vigye fel ezt a versenyszámot. És abban, hogy a listavezető eredménye meg is haladja Názer legjobb eredmé­nyét és az ötös átlag 1952. évi kö­zelébe férkőzött, a bátaszéki Ga­­ramvölgyinek és Zalavárinak van elsősorban része, de különösen Ga­­ramvölgyinek, aki a megye legsok­oldalúbb versenyzőjének bizonyult az elmúlt esztendők során. És ami­kor ezek a sorok napvilágot látnak, már a szimpatikus szőke bátaszéki fiú sem a megye atlétikai életét erősíti, mert szeptember óta a Test­­nevelési Főiskola hallgatója. De va­jon nem szűklátókörűség volna-e azon keseregni, hogy őt is elvesztet­te a Tolna megyei atlétika, amikor viszont nyert vele az egyetemes magyar atlétika. Véleményünk sze­rint ebben az eléggé reménytelen helyzetünkben, amiben a Tolna me­gyei atlétika évről-évre van, inkább örülnünk kell annak, hogy egy­­egy tehetséggel megajándékozzuk az egyetemes magyar sportéletet. A többiek közül Németh és Názer került túl a 6 méteren, amely kez­detét jelenti a valamirevaló ered­ménynek. Németh igen tehetséges, de nem szorgalmas és munkája is aka­dályozza a rendszeres sportolásban. Názer számára viszont dicséret, hogy újra elkezdte és ezzel a 611-es ered­ményével is használni tudott a me­ggye atlétikájának. A többiek közül hogy ki lesz igazi távolugró, nehezen lehetne most megállapítani. Szabó, aki az elmúlt esztendőben már 183-at ugrott magasba, mindenesetre nem. Az azonban nem lehetetlen, hogy Földesi mintájára távolugrásban is figyelemreméltó eredményeket ér majd el. Egyelőre csak azt várjuk tőle, hogy idén kerüljön túl a 6 mé­teren. (Folytatjuk.) TÁVOLUGRÁS hármas ötös tizes Listavezető: át­l­a­g 1951: Názer, Szekszárd 658 641 623 603 1952: Názer, Szekszárd 668 657 638 612 1953: Szűcs, Szekszárd 635 616 614 605 1954: Zalavári, Bátaszék 641 626 612 598 1955: Zalavári, Bátaszék 627 619 609 596 1956: Garamvölgyi, Bátaszék 651 626 613 600 1957: Garamvölgyi, Bátaszék 670 645 627 602 Kurd—Mágocsi Traktor 5:3 A kurdi csapat barátságos mér­kőzésre hívta meg Mágocs csapatát, tekintettel arra, hogy március 2-án Bátaszéken az őszi fordulóból elma­radt mérkőzésre készül és a 15-ös keretből kiválogatta a vezetőség a legjobb 11 sportolót. A mérkőzés háromharmados volt, 30—30 perces, melyben hol az egyik, hol a másik csapat harcolt ki fölényt. A mérkőzés úgy kezdődött, hogy Mágocs csapata egyenlő ellenfele lesz a kurdi csapatnak, mert míg Kurd az első harmadban 2:1-re ve­zetett, addig a második harmadban a mágocsi csapat harcolt ki fölényt és 3:2-es vezetésre tettek szert. A harmadik harmad döntötte el a mér­kőzést, amikor Kurd­is és a vendég­csapat is 3—3 játékost cserélt és már az 5. percben Bazsonyi X. góljá­val 3:3-ra szépített, majd a 15. perc­ben újból nagy kavarodásból Bazso­nyi I. lesz eredményes és a 28. perc­ben Takács állítja be a végered­ményt, 5:3. A vendégcsapat a 60. percig egyen­lő ellenfele volt a csapatnak, tekin­tettel, hogy a pálya sáros és mély volt, az utolsó harmadot nem bírta és így teljesen beszorult. Ez a mérkőzés is figyelmezteti a kurdi sportvezetőséget, hogy még igen sok a tennivaló, hogy a csapat azt a formát elérje, amilyen formá­ban volt az őszi szezon elején. Tóth József levelező TOLNA MEGYEI NEPÚJSAG Tolnai SE—Paksi Kinizsi 2:0 (2:0) Tolna, 1090 néző. Vezette: Babits. Tolna: Ezer—­Schäffler, Kláb, Szépvölgyi—Pruzsina, Jagicza—Baj­za, Elekes, Straubinger, Kappéter, Főfai. Paks: Árki—Hauszmann, Her­mann, Németh II—Jerkó, Vida— Tanner, Németh I., Bencsik, Deme­ter, Kunfalvi. A szél a paksi csapatot támogatja az első félidőben és az első támadást is ők vezetik. Demeter lövése azon­ban elkerüli a­ tolnai kaput. Ellen­­támadás során Főfai jól tálal Bajza elé az ötödik percben és a tolnai szélső senkitől sem zavarva, öt mé­terről hibáz. Nagy gólhelyzet volt. A túlsó oldalon Tanner lő­szer ke­zébe, majd ugyancsak ő egy perc­cel később mellé bombáz. A 22. perc­ben tolnai támadás révén Elekes Straubinger összjáték után Bajza elé pattan a labda, aki a 11-es pontról védhetetlenül lő a hálóba. 1:0. A paksi csapat a mezőnyben szebben és jobban, kombináltan játszik, de a 16-oson belül még jobb helyzetet keresnek. Paks többet, Tolna keve­sebbet, de veszélyesebben támad. Ebből születik meg a második gól is. Bajza átadását Elekes 20 méteres erős, jól eltalált lövéssel küldi a kapuba. 2:0. A félidő hátralévő per­cei mezőnyjátékkal ér véget. A II. félidőben a tolnai és paksi csapatban is csere van. Paksi táma­dásokkal indul ez a félidő is. Hiány­zik azonban a paksi csatárokból az átütő erő. Hiába van szép mezőny­játék, kapu előtt egyelőre nem ve­szélyesek. Straubinger előtt nyílik az első gólszerzési alkalom, de a l­­es pontról fölé lő. A 23.­ percben Tanner fut el, éles lövését Ezer jó érzékkel védi. Az utolsó negyedórá­ban a paksi csapat erősen szorongat és csak a szerencse menti meg a tol­nai kaput a góltól. Tanner lövése a felső lécről a kapus kezébe hull. Parázs jelenet játszódik le egy perc­cel később a tolnai kapu előtt, de ez­úttal hajszállal ismét elkerüli a ka­­put a labda. A 41. percben gólszer­zési alkalom nyílik a paksi csatárok előtt, de a kapus sikerrel tisztáz. A 44. percben Kunfalvi éles, lapos lö­vése megy ki a kapufa mellett. Bírálat: A tolnai csapat a paksiak játékánál lényegesebben többet nyújtott, míg a paksi csapat nem tudta megismételni hazai teljesítmé­nyét. Ezúttal hiányzott a paksi 11- ből a lendület és szív. Csak szép mezőnyjátékuk érdemel dicséretet, de kapura nem voltak veszélyesek. A tolnai csapat kezd formába len­dülni. Jók: Klári, Szépvölgyi, Elekes, Bajza, illetve Tanner és Jerkó. Kurovszky Sándor levelező. Olvasd, a TOLNA MEGYEI Népújságot! Bonyhádi MTE—Szekszárdíi SC vegyes 5:0 (1:0) Bonyhád, 300 néző. Vezette: Po­gány. BMTE: Ásvány­ — Pálos, Hor­váth, Major — Péter, Hegedűs — Váradi, Losonczy, Endrődi, Szabó, Pataki. Csere: Németh, Borsódy. SZSC: Frei — Klézli, Hellebrant, Bosnyák — Baka, Kunszabó — Ga­bi, Báthory, Benács, Cziráki, Kiss. Erős szélben, rossz talajú pályán folyt le a mérkőzés. Mindvégig a hazai csapat rohamozott és biztosan győzött. Különösen a második fél­időben mutatkozott a hazai csapat fölénye. A jobbszélről beadott lab­dát Patgjd továbbítja a hálóba és megszerzi a vezetést. 1:0. Az első félidőben az eredmény nem is válto­zik. Bár az első időszakban az SC is veszélyeztet. A második félidőben a hazai csapat szinte lehengereli a szekszárdiakat. Hegedűs labdáját a kapus kiejti, s Endrődi a hálóba lövi a labdát. 2:0. A következő perc­ben Németh elé kerül a labda, aki hatalmas bombalövéssel szerzi meg a harmadik gólt. 3:0. Ebben az idő­szakban teljesen leszorulnak a saját térfelükre a szekszárdiak. Egy hosszan előreadott labdával Endrődi megy el, és teljesen tisztán lövi hálóba a labdát. 4:0. Az iram mindinkább gyengül. Egy szép össz­­játék során Losonczy elé kerül a labda, aki­ most nem hibáz. 5:0. A mérkőzés további részében hul­lámzó játék alakul ki, de az ered­mény már nem változik. A mérkő­zés bár sokat adott, de csapatmun­kában mindkét együttes idényeleji teljesítményt nyújtott. Tóth István 1958 február 2*. Egy tanfolyam tanulságairól A múlt héten a MEDOSZ Megyei Bizottsága hat napos tanfolyam ke­retében adott segítséget a gépállo­mások, állami gazdaságok és erdő­­gazdaságok üb. elnökeinek felelősség­teljes munkájuk elvégzéséhez. Szükséges volt ez a tanfolyam, mert a kiegészítő választásokkal sok új vezető került az alapszervezetek vezetőségeibe, akiknek nincs tapasz­talata a szak­szervezeti munkában. De szükséges volt azért is, mert az üzemi tanácsok megválasztásával nőtt a szakszervezetek joga, de egy­ben a felelőssége és a munkája is. A tanfolyam fő vezérfonala az emberről való gondoskodás volt, amelyet nem leegyszerűsített mó­don, hanem teljes nagyságban a gya­korlati munkánkban is meg kell va­lósítanunk. Mert nemcsak az szol­gálja az emberek érdekét, ha mi a bérezésben állunk ki értük, hanem az is, ha foglalkozunk minden fel­merülő problémájukkal akár szociá­lis, kulturális, vagy más természetű legyen is az. Természetesen hiba lenne, mun­kánkban ha megfeledkeznénk a ter­melésről, mert a termelés jó vagy rossz alakulása nagy hatással van a problémák megoldására, illetve kielégítésére. Ezért kell munkánkban jó munkaszervezés, a társadalmi tu­lajdon védelme, amelyek közvetve ugyan, de az emberek érdekét szol­gálják, ha eredményesen dolgozunk érte. Az emberről való gondoskodáshoz sorolom, és ami a tanfolyam másik fő jellemzője volt, a nyílt, őszinte beszéd. Ami a mi gyakorlati mun­kánkban kell jelentenie, hogy a szak­­szervezeti taggyűléseken, termelési tanácskozásokon, üzemi tanács ülé­sein a tagságunkkal, dolgozóinkkal ne elvont fogalmakkal, nagy szavak­kal, hanem tárgyilagos, őszinte sza­vakat használjunk, tárjuk fel nyü­­tan munkahelyünk nehézségeit, hi­báit és ehhez kérjük a dolgozók se­gítségét, ha így teszünk, a dolgozók­ra biztosan számíthatunk és az ered­ményes, jó munka sem marad el, amely mindannyiónk érdekét szol­gálja. Az eddig elmondottakból követ­kezik az is, hogy munkánkhoz fel­tétlenül szükséges az önállóság, hogy merjünk önállóan dolgozni és ne fe­lülről várjunk minden kezdeménye­zést és szempontok megadását. An­nál is inkább, hiszen minden üzem,­gazdaság más-más adottságokkal, sajátosságokkal rendelkezik és nem is lenne helyes általános sablonok minden időre való kiadása. Az önálló munkának egyik része az is, hogy merjünk kezdeményez­ni, a dolgozókkal megbeszélve kér­jük hozzá támogatásunkat és a fel­sőbb szervek támogatását. Ha így dolgozunk, a tagságunk, dolgozóink látni fogják, hogy értük és velük együtt dolgozunk közvetve, vagy közvetlen mindannyiónk jobb­létéért, akkor jól hasznosítjuk a tan­folyamon tanultakat és az ereszvény nem fog elmaradni. Dabi József Alsóleperdi ÁG. üb. elnöke. HÍREK Várható időjárás pénteken estig: erősen felhős idő, sokfelé eső. Vár­ható legmagasabb nappali hőmérsék­let pénteken: Nyugaton nulla mí­­nusz három, Délkeleten plusz öt, plusz nyolc, máshol plusz kettő, plusz öt fok között.­­ Fellendülőben van a mórágyi nőtanács élete, különösen azóta, mi­óta a helyi pártszervezet a kommu­nista asszonyokat pártmegbízatással küldte a nőtanácsba dolgozni. Az asszonyok a Gyermekváros létesíté­sére kiadott téglajegyek­ árusítását vállalták, de ezen túlmenően elhatá­rozták, hogy asztalterítőket, függö­nyöket, gyermekjátékokat, babákat is készítenek a Gyermekváros kis lakói számára. Az egyik nőtanácsi megbeszélésen három asszony beje­lentette, hogy vállal árva gyermek gondozását is. ■— A Hazafias Népfront külön­­külön szervez ankétokat a társa­dalmi tulajdon védelméről a külön­böző szakmák dolgozói számára. Március első felében három alka­lommal tartanak ankétot a megyei vállalatok, szervek számára, csopor­tosítva az azonos ágakat.­­ Az IBUSZ Tolna megyében is bő programmal készül a tavaszi és nyári idényre. Szekszárdi és bony­hádi kiindulással Székesfehérvárra 1, Kaposvárra 1, Pécsre 1, Budapestre 2, Harkányfürdőre 8 és a Balatonra szintén 8 különjáratot tervez. Tolna -mözsi és bonyhádi kiindulással 4 különvonat indul Balatonra és kettő Harkányfürdőre. Ezek a különjára­tok nemcsak kiindulópontokon vesz­nek fel utasokat, hanem Őcsényben, Decsen, Sárpilisen, Bátaszéken Mó­rágyon, Cikón, Hidason, Nagymányo­­kon és Szászváron is. A Budapest­ről kiinduló társas utazásokra Tolna megyei jelentkezőket is felvesz az IBUSZ szekszárdi fiókja. A Pakson társadalmi bizottság alakult széleskörű aktivahálózattal, amelynek az a feladata, hogy a ta­nács irányításával március 15-ig erőteljesen mozgósítsa a lakosságot a falu tisztogatására, rendezésére, parkosítására. — Szekszárdon a hároméves vá­rosfejlesztési terv során kikövezik a Beloiannisz utcát. Erre a célra több, mint 400 000 forintot fordít majd a városi tanács. Az utca kikövezésére a jövő évben kerül sor és ezzel telje­sül az itteni lakosság régi kívánsága . Ma délelőtt nyílott meg Szek­szárdon a fémbútorkiállítás, amelyik három napig tart nyitva (péntek, szombat, vasárnap). A kiállításon megtekinthetők a legkülönfélébb fémbútorok, sőt, mindjárt, a helyszí­nen meg is vásárolhatók. Kétfajta csőbútorgarnitúra lesz a kiállításon, de ezenkívül külön-külön is vásárol­hatók csőbútorok. A kiállítás reggel­i től este 6-ig tart nyitva és a meg­tekintése teljesen díjtalan. — A paksi járás védőnői a múlt évben több mint 4400 helyen voltak családlátogatáson. Meglátogatták a csecsemőket, terhes anyákat és ta­nácsokat adtak a terhes anya élet­módjára és a csecsemő nevelésére vonatkozóan. — Mikszáth: „Az eladó birtok’’ című három felvonásos vígjátékot mutatja be Szekszárd város közön­ségének a Déryné Színház művész­­együttese március 6-án este, a Városi Művelődési Házban. Értesüléseink szerint igen nagy érdeklődés előzi meg a bemutatót.­­ Kisdorogon már a múlt évben is bővítették a villanyhálózatot, amelyre a községfejlesztési alapból több mint 16 000 forintot használtak fel és ezenkívül a lakosság nagy­mennyiségű társadalmi munkát vég­zett. Az idén a tervek szerint a Ci­gány és a Cinke utcákban kerül sor hálózatbővítésre, amelyre a községi tanács 24 000 forintot fordít, ezen­kívül a lakosság már felajánlotta a segítségét. Apróhirdetés VASESZTERGÁLYOST felve­szünk azonnali belépéssel. Cím: Tolna megyei Mezőgazdasági Gép­javító Vállalat, Szekszárd, Keselyü­­si út. GARAY FILMSZÍNHÁZ Február 27-től március 2-ig: A tettes ismeretlen Új magyar film. Előadások kezdete: Vasárnap: fél 4, fél 6, fél 8, hétköznap: fél 6 és fél 8. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—1? Telefon: 20­10, 20-11 Felelős Kiadó: az MSZMP Végrehajtóbizoztsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21