Tolna Megyei Népújság, 1958. augusztus (3. évfolyam, 180-205. szám)

1958-08-27 / 201. szám

6 Kisdorog nyerte az 1958. évi Traktorkupát Hő­gyész—Kisdorog 2:2 (0:0). Hőgyész, 150 néző, vezette Pech. Hőgyész: Borsos—Thoma, Herr, Szentes—Szabó, Witzl—Hegedűs, Nichter, Trick, Magyar, Endre. Kisdorog: Jónás—Gscheidt, Gsche­­idt J., Csányi—Becze, Lukács—Nagy Keller, Bátor, Krémer, Forrai. A Traktor kupa döntőjére augusz­tus 20-án került sor. A vendégcsapat kezdeményezett többet a mérkőzés elején és a hőgyészi védelem hibájá­ból majdnem gólt értek el a kisdo­­rogiak. A vendégek veszélyesen tá­madnak de a csatárok jobbnál jobb helyzeteket is kihagynak. A hazai védelem bizonytalan és a lelkes kis­­dorogiak gyakran zavarba hozzák őket. Egymás után három szöglet is jelzi a vendégek fölényét, gól azon­ban nem esett. A második félidő első percében megszületik az első gól, 0:1. Hegedűs hosszan szökteti Tricket, aki meg­szerzi a hazaiak vezetését. Ezután változatosabb lesz a játék és a hazai­ak kerülnek fölénybe. A 19. perc­ben Nichter egyéni játéka újabb gólt ér el, 0:2. öt perc múlva Thuma a büntetőn belül kétszer érinti a lab­dát. A 11-est Borsos jó érzékkel ki­üti, de azt a szemfüles Nagy a há­lóba küldi, 2:1. A 32. percben Krémer beállítja a végeredményt 2:2. Kisdorog az összesített eredmény alapján 4:2-re győzött Hőgyész ellen és így megérdemelten nyerte az 1958. évi Trakor kupát, melyet ünnepség keretében adtak át a győztes kisdo­­rogi csapat kapitányának. Bölcske—Paks 1:0 (1:0) Augusztus 20-án a bölcskei sport­kör labdarúgó csapata a Paksi Ki­nizsi csapatát látta vendégül. A mér­kőzés iránt nagy érdeklődés nyilvá­nult meg. Az első félidőben kiegyen­súlyozott volt a játék. Mindkét csa­patnak több gólhelyzete is akadt, de ezekből csak a hazai csapat tudott egyet értékesíteni. A második félidő­ben a paksi csapat támad többet, de gólt elérni nem tudott. A vendég­­csapatnál a védelem és a fedezetsor kitűnően játszott. A csatárok is jól mozogtak a mezőnyben, de a jól vé­dekező hazai csapattal szemben nem tudtak eredményt elérni. Végered­ményben a bölcskei csapat 1:0 arányú megérdemelt győzelmet aratott. H. Gy. Villámtorna Tengelicen Mintegy 300 néző nézte meg Ten­gelicen a villámtornát. Kölesd csa­pata sajnos, nem érkezett meg, így Dunaszentgyörgy II., Szedres, Ten­­gelic II. és Tengelic I. labdarúgó csa­pata indult. Sorsolás után Dunaszent­györgy és Tengelic II. csapata lépett pályára. Szép, szellemes játékot mu­tatott mindkét csapat. A mérkőzést a jobb csatársorral rendelkező hazai együttes 3:0-ás félidő után 5:0 arány­ban nyerte meg. Góllövők: Major (3), Adorjáni és Sulák. A mérkőzés alatt a vihar végigsöpörte a pályát és valóban vil­lámtorna volt valódi villámokkal. A második mérkőzésre Tengelic I. és Szedres állott ki. Ezen a mérkő­zésen inkább küzdelmet láttunk, mint szép játékot. Szedres csapata szemmel láthatólag megnyerni igye­kezett a mérkőzést. Ez az igyekezete azonban nem sikerült és így a hazai együttes 3:2-es félidő után 4:3 arány­ban győzött. Harmadik mérkőzést a két nyer­tes, Tengelic I. és Tengelic II. csa­pata játszotta. Az első félidőben a második csapat lelkesen játszott. Gól a félidőben nem is esett. A má­sodik félidőben a rutinosabb I. csapat szerencsés két góllal 2:0 arányban győzött , így a tornát megnyerte. A közönség sajnálattal vette tu­domásul, hogy Kölesd csapata nem jött el, bár két mérkőzéssel tartozott. (A kölesdi vezetőségnek tudomásul kellene venni, hogy a sportbecsület kötelez!) Balla Tibor GARAY FILMSZÍNHÁZ Augusztus 25—27-ig: I­ hamis levél Csehszlovák film­­előadások kezdete: Vasárnap: 4, * és fél > órakor. Hétköznap: 8 és fél • órakor. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Sporthírek Az NB I-ből tavaly kiesett Pécsi Dózsa együttes vasárnap délután mintegy 1000 néző előtt Bonyhádon vendégszerepelt. A színvonalas mér­kőzésen első félidőben a pécsiek 2:0- as vezetésre tettek szert, de a lelkes bonyhádi együttes a második fél­időben megfordította a mérkőzés sor­sát és végeredményben 3:2 arányban győzött. A mérkőzés részletes lefo­lyásáról később számolunk be. * A Simontornyai BTC együttes va­sárnap már a harmadik előkészületi mérkőzését játszotta. Ezúttal is győ­zött a hazai együttes a Bp. Pénz­verde együttese ellen 9:1 (3:0) arány­ban. A mérkőzést 500 érdeklődő előtt a tolnai Street játékvezetése mel­lett játszották. A gólokat Barocsai 4, Kondor 2, Lukács 2, Zakariás lőtte. A simontornyai csapatból kü­lönösen a harmadvirági­ását élő Fe­­renczi, aztán Sebestyén I. és Dobrádi játszott kiemelkedően. Másik két elő­készületi mérkőzésen a hazai együt­tes 3:0, illetve 1:0 arányban győzött. 1:0-ra verték a Székesfehérvári MÁV együttesét, amely ugyancsak NB III-as csapat.* A Szekszárdi Dózsa együttese 4:1 arányban győzött vasárnap a Sió­agárdi K. S. K. együttese ellen. Kiérdemelte Fadd az állami támogatást Több helyről elhangzott olyan ki­jelentés, mintha a megyei Testneve­lési és Sport Tanács érdemtelenül adna Faddnak állami támogatást és egyéb vonatkozású segítséget. Ezzel kapcsolatban úgy gondoljuk, nem árt, ha rövid tájékoztatót adunk arról a munkáról, melyet a Faddi Sportkör elnöksége és tagsága ki­fejt. Az elnökség hét tagja külön fe­lelős egy-egy részmunkáért, melyek az alapját képezik a jól működő sportkörnek. A hét elnökségi tag pontosan tudja azokat a feladato­kat, melyeket végre kell hajtani és azokat el is végzi. A sportkör a felsőbb szervek által jóváhagyott költségvetéssel dolgozik. Szakosztá­lyonként pontosan betartják a költ­ségvetés előirányzatot és így nem fordulhat elő az, hogy egyik szak­osztály a másik pénzét költi el. A sportkör vezetésében vezető szere­pet vállaltak a pedagógusok is, ahol különösen Soponyai János és Pán­cél István végez nagy munkát. Schiffler György is hasznos munkát tudna végezni, ha egy kicsit több komolyságot tanúsítana. A labdarúgó szakosztály edzését Witmann Ádám nevelő vállalta, ő azonban a diák­otthonban nem mindig szabad. Azonban előreláthatólag ezt az aka­dályt is sikerül elhárítani. A vezető­ség nagy munkát végzett a tél folya­mán és ennek eredménye, hogy napjainkban olyan nagy létszámmal vesznek részt a nők Faddon a sport­életben. Nem csak járási, hanem megyei szinten is komoly sikereket értek el a faddi sportolók a sport­körön belül, a kollektív szellem is kialakult, ennek az eredménye az az új uszoda, amit társadalmi munká­val építettek a faddi holt Dunaág­­ban. Ennek megépítése komoly munkát igényelt, melyből kivették részüket a vezetők, tagok, szurkolók egyaránt. Jelenleg a községben 75 férfi és 25 női sportoló vesz részt ak­tívan a sportolásban. Állami támo­gatást a sportkör 450 forintot ka­pott, ugyanakkor a községi tanács 6000 forinttal segíti a községi sport­kört. Ez még kevés ahhoz, hogy 5 szakosztályt működtessenek, de a faddi vezetőség tagdíjakból és ren­dezvényekből biztosítja a többi szükséges anyagiakat. Úgy gondol­juk, a faddiak méltóak az állami támogatásra. Óriási költséggel készülnek Rómában az olimpiai játékokra Ha hinni lehet a Rómából származó híreknek, úgy az olasz Olimpiai Bi­zottság óriási összegek felett rendel­kezik. Egyedül az olasz totó bevé­teléből sokmillió líra folyik be az 1960-as Római Olimpiai Játékok pénztárába. Semleges szakértők véle­ménye szerint a bőségesen rendel­kezésre álló anyagi eszközök folytán a római olimpiász fénye messze meg­haladja majd a melbournei játéko­két. Az eddigi előkészületek igazol­ják ezt a feltevést. Sokmillió lírás befektetéssel ingat­lanvásárlásokat eszközöltek és így sikerült az összes sportpályákat egy területre koncentrálni. A római olim­piai játékok résztvevői és látogatói tíz percen belül kényelmesen el­juthatnak majd az összes sportpá­lyákra. Közvetlenül az olimpiai falu mögött épül a „Plazetto dello Sport” a kis sportpalota. A Tevere nyugati partján a régi Foro Italice lesz az olimpiai stadion. Most folynak mel­lette az úszóstadion és egy fedett úszócsarnok, továbbá különböző hi­­vatfalok építkezései. Itt lesz tehát az 1960-as olimpiai játékok központ­ja. Ettől délre átépítik a labdarúgó stadiont. Az olimpiai falu keleti ol­dalán egy sereg sportpálya lesz, ame­lyeken a résztvevők edzéseket tart­hatnak. A futballstadion mellett egy má­sodik központ létesül, ahol a külön­féle kongresszusok tartják majd tár­gyalásaikat. Itt emelkedik majd a nagy sportpalota gyönyörű, új épü­lete is. Ami a látogatók számát illeti, Ró­mában már eddig körülbelül 100 000 turista jövetelével számolnak. Ter­mészetesen a szállodák nem képesek ennyi vendéget elhelyezni, így a ter­vek szerint a turisták egy részét a városon kívül fekvő táborokban fog­ják elhelyezni. Erre vonatkozólag azonban végleges döntés nem történt még. H­ÍREK — Elnapolta a megyei bíróság Szé­nás (Szabó) Gyula mohácsi lakos és 9 társa bűnügyének tárgyalását, amelyet eredetileg augusztus 25—30 és szeptember 1—6-ra tűzött ki. A tárgyalás későbbi időpontjáról még nem történt intézkedés és így bizony­talan még jelen pillanatban, hogy mikor tárgyalják ezt a nagy jelentő­ségű ügyet. — Eisemann Mihály: Sportszere­lem, ahogy a lány akarja című 3 felvonásos zenés vígjátékot mutatják be augusztus 30-án 8 órai kezdettel Szekszárd város műkedvelő közönsé­gének a neves budapesti színészek­ből alakult együttes. A vígjáték kere­tében fellép Feleky Kamill Kossuth­­díjas érdemes művész is Vukovi sze­repében. A vígjátékot írta Szilágyi László, átdolgozta Baróti Géza, ren­dezte Orbók Endre, a táncokat ta­nította Utassy Gizi. A vígjáték sze­replői: Tábori Nóra Jászai Mari-dí­jas, a Néphadsereg Színház tagja, Verebes Károly, a Néphadsereg Szín­ház tagja, Kautzky József, a Néphad­sereg Színház tagja, Szántó Klára, Antalffy József, a Fővárosi Operett­színház tagja, Solymossy Imre, Raf­­fai Blanka és Komlós József. A víg­játék cselekménye Budapesten és a Mátrában történik napjainkban. — Csider Miklós bölcskei lakos ügyének tárgyalása ma folytatódik. Mint ismeretes, Csider Miklóst édes­anyja meggyilkolásával vádolja az ügyészség és tárgyalását bizonyítás kiegészítés miatt már kétszer elna­polták. — Tolna megyében jelenleg több mint 6000 cigány él és ezek települé­sei több, mint 60 községben vannak. — Ifj. Schaáb József 25 éves báta­széki lakost társadalmi tulajdon sé­relmére elkövetett lopás és engedély nélküli fakivágással elkövetett köz­ellátás érdekét veszélyeztető bűntett miatt 3 hónapi börtönbüntetésre és 400 forint pénzbüntetésre ítélte a szekszárdi járásbíróság. Amint az a tárgyaláson bebizonyosodott, az ál­lami erdőből kivágott 22 darab akác­fát engedély nélkül és azt saját cél­jaira felhasználta. —1 A mesterséges megterméke­nyítő hálózat jelentősen bővül me­gyénkben. Míg tavaly mindössze 9 községben végeztek mesterséges ló és szarvasmarha megtermékenyítést, addig az idei évben már 23 községre terjesztették ki a mesterséges meg­termékenyítő hálózatot Az 1959-es évben újabb 18 községet kapcsolnak be a hálózatba. A mesterséges meg­termékenyítés jelentős megtakarí­tást jelent az államnak, s ugyanak­kor a gazdáknak is számtalan ér­dekük fűződik a mesterséges megter­mékenyítéshez. — A bátaszéki Búzakalász Ter­melőszövetkezetben önálló törzs­­könyvezőt állítanak munkába és ez­által saját maguk, a szövetkezeten belül végzik a törzskönyvi nyilván­tartást. Egy kis szépséghiba... Sportolóink megérkeztek Szolnok­­­­ról. Fiataljaink becsülettel megáll­­ták helyüket, a 19 megye közül a 7— 8 helyen végeztek. Mindenképpen elégedettek vagyunk az országos döntő eredményével. Tolna megye 1s volt az egyedüli, ahol egyetlen jogo­­s­ sulatlan induló nem volt. Voltak­­ megyék, ahol a tornász és röplabda­­­ I csapatot kizárták jogosulatlan in­dulásáért. Nagyon sok első és máso­dik helyezést semmisítettek meg szintén jogosulatlan részvétel miatt. Tehát büszkék lehetünk arra, hogy Tolna megye „tisztán” dolgozott. Egyetlen szépséghibája __­_____ -a spartakiád országos döntőjének­ te., ezen kívül a KertészetuKooi sor részünkről, amikor egyezerhuszon­­­ Zöldségfélét is kaptunk. A földmű hat versenyző fegyelmezett tudott jives szövetkezet is anyagi hozzájáru­lenni, addig Sáth és Koromvári (Hással segítette a csapatot. A Nagy­nem. Az országból résztvett ezer­* (»tormási ÁG.-tól megkaptuk a csapat huszonhat versenyző kibírta a me­l­lonyhajához szükséges edényeket. A lehet, és szép, egyöntetű volt az »­­Vöröskereszt szerény ajándékával egész felvonulás, csak Sáth és Ko­ ^elősegítette a pajtások jó táboratá­­romvári rontotta el az összhangot. Pedig valószínűleg ők is el bírták volna viselni még 5 percig a mele­gítő felsőrészt. Csak egy kis önfe­gyelem és jó ízlés kellett volna ! Beiratkozás a Paksi Gépíró hozzá. t ban augusztus 31-ig tart. Apróhirdetések Beiratkozás a Paksi Gépíró Iskolá­ban augusztus 31-ig tart. A Tolud megyei KISZÖV mérlegké­pes revizort keres. Szekszárdi Széc­henyi u. 53. A Bonyhádi Közgazdasági Techni­kumban szeptember elsejével meg­nyílik a levelező tagozat I. osztálya. Megnyílik továbbá az intézetben szeptember 1-én a kétéves gépíró és gyorsíró iskola első osztálya is. Mind­két­ iskolában beiratkozni, jelent­kezni és érdeklődni szeptember 1-ig lehet az intézet igazigatóságánál Bonyhád, Bajcsi Zsilinszky u. 38. Varrógépműszerészt, nagy gyakor­lattal, azonnal felvesz a kaposvári mértékszabóság. Május 1. utca 79. Kétszobás családi ház 600 négyszög­öles kerttel sürgősen, olcsón eladó. Méhészetre­­ és baromfitenyésztésre alkalmas. Érdeklődni lehet: Boda Ig­nác, Bogyiszló. 1958 augusztus 27. MEGNYÍRNAK GYORSHAJTÁSÉRT • Isztambulban a városi tanács a közlekedésrendészet­­ történetében párját ritkító intézkedést foganato­sított. A jövőben a­ könnyelmű és it­tas gépkocsivezetőket a helyszínen megbüntetik, minden törvényszéki ítélet nélkül, pusztán két tanú egy­öntetű vallomására. A büntetés vég­rehajtására a közlekedési rendőröket jókora ollóval szerelték fel. Büntetés fejében tetszés szerint megnyírhat­ják a kihágást elkövető gépkocsive­zetőt. A rendelet nem tesz különb­séget férfiak és nők, fiatalok vagy öregek között. Ha tehát valaki büsz­ke frizurájára, Isztambulban óvakod­jon a közlekedési szabálytalansá­goktól. Köszönet a zombai úttörőcsapat patronálóinak A zombai II. Rákóczi Ferenc út­törőcsapat lázas izgalommal készült a nyári Tolna megyei úttörőtábor balatonföldvári sátortáborába. A tá­borba indulást természetesen komoly megbeszélés előzte meg a Szervező Testülettel, szülőkkel és pajtások­kal. Itt kell megemlíteni a csapat patronálóinak — különösen a Vörös Csillag Tsz — önzetlen támogatását. A Vörös Csillag Tsz tehergépko­csijával elvitte a csapat felszerelé­sét és táborozás végén hazaszállítot­ta, ezen kívül a kertészetükből sok zöldségfélét is kaptunk. A földmű­­vesszövetkezet is anyagi hozzájáru­lással segítette a csapatot. A Nagy- 1­zormási ÁG .-tól megkaptuk a csapat konyhájához szükséges edényeket. A i Vöröskereszt szerény ajándékával­­ elősegítette a pajtások jó táborozá­sát. Az eredmény nem maradt el. A csapat jól érezte magát és sok szép élményben gazdagodva tért haza, és­ szívébe zárta a balatonföldvári Kis­­text-üdülő vezetőségét, dolgozóit, akik páratlan jóindulattal teljesítet­ték a csapat kívánalmait. Úgy gon­doljuk, hogy ez a táborozás mintegy összekötő kapocs lesz továbbra is a falu, a szülők és patronáló szerveink felé. Köszönjük a csapat nevében a szekszárdi 25. sz. Autóközlekedési Vállalat igazgatóságának, hogy bü­rokráciamentesen hozzájárult a paj­tások kedvezményes szállításához. Köszönjük a csapat patronáló szer­veinek, hogy hozzásegítették a csa­patot a további fejlődéshez. Csapatvezetőség A Juhépusztai Állami Gazdaság augusztus 29-én 10 órakor a hőgyészi vásártéren LÓ, CSIKÓ, LÓSZERSZÁM ÉS IGÁSKOCSI árverést tart. Szekszárd! Nyomda Telefon: 21-21 TOLNA MEGYEI NCPÚJSAG A Magyar Szocialista Munkáidért és a tanácsok lapja Felelős Kiadó: MSZMP Végrehajtóbizottsága Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15-17 Telefon: 20-10, 20-11