Tolnamegyei Ujság, 1930 (12. évfolyam, 1-103. szám)

1930-04-19 / 31. szám

1930 április 19. Neajelentek SZEDŐ MIKLÓS új felvételei 440 DŐL. DAUBER világhírű zenekarával. Felvételre kerültek többek között: VIKTÓRIA OPERETTE slágerszámai GARAY: CSALOGÁNY és az összes legnépszerűbb slágerek. Kérje CSELENI JÓZSEF magyar nóta árjegyzékét! 1 lemez ára: P 6.50 IRODALOM. I Hét fakereszt. I — Börzsönyi Béla uj könyve. — A Rádió a múlt év március 10 én mutatta be, mint első magyar hang­­játékot, Börzsönyi Bélának, a bony­hádi származású, szép tehetségű fiatal írónak „Hát fakereszt“ című­ haza­fias színművét, amely azóta diadal­masan járta be a hazai műkedvelői színpadot, úgy hogy már Bicskén a előadásának századik jubileumát is megérte. A kis, három felvonásos darab szomorú, de igaz, talán nagyon is igaz érzéshurokat pendít meg. Visszavezet bennünket a világháború immár legendás korszakába s rá« világít hét hősi halott sírjára, akik élve az égi engedelemmel 24 órára leszállnak az égből, hogy visszamen­­jenek valamennyien régi, boldog ott­honukba, hogy ha érdemes, itt foly­tassák a további életet, ha pedig nem, visszatérjenek a sír, a menny­ország mindent feledtető békessé­gébe. Szívrepesve jönnek. De már a 24 óra letelte előtt visszalopózkodnak egyenkint sírjaikba. Új világot talál­tak itt, amely feledte őket. Csaló­dottan, de mégis megnyugodva re­pülnek vissza az égbe, hogy onnan lessék, várják a nagy magyar fel­támadást . S ha elfeledték őket már talán. ők állnak őrt, mégis a hazán. S ha­zug a villám, vihar ostora: A régi őrség nem hátrál soha! The Gramophone Comp. Ltd. Budapest, IV., Kristóf­ tér 3. Kérjen árjegyzéket! Ez a meleg érzéssel s­­ költői pen­nával írott kis darab most Kókai Lajos „Fővárosi és vidéki szinházak műsora“ vállalatában is megjelent s Horthy Miklós kormányzó, ő főméltó­­ságának van ajánlva. Zenéjét Brand­­­eisz Zoltán, a költő testvére írta. A könyv ára, kottával együtt 3 pengő. Anélkül pedig 1 pengő 50 fillér. Kapható a szerzőnél és minden könyv­­kereskedésben. Különösen ajánljuk műkedvelőinknek, akik az előadási jogot a szerzőnél (Budapest, X., Pongrác ut 17. P/l. 13.) szerez­hetik meg. köss, jegyző, főoktató szorgoskodik, bizonyítja, hogy a leventék irányítása és nevelése Bátaszéken jó kezekbe van letéve. A Báaszéki Levente Egyesület vezetőségének körültekintő gondosságát dicséri, hogy a követel­ményeknek megfelelően készített lő­pálya és kéziszertár felépítése mind­össze 2000 pengőbe került. A lőpálya egyébként nemcsak a leventéknek, hanem a Polgári Lövészegyletnek is az otthona. — Tűzveszélyes padlás vil­lanyvezetékét szereltesse át Fábián céggel. — Harmincegy rendbeli lopás. A szekszárdi kir. törvényszék Wandl tanácsa 12-én tartott főtárgyaláson, amikor egy öttagú betörő és orgazda banda felett ítélkezett, a banda fejére, Gamplett Ferenc 30 éves volt bony­hádi bányászra 31 rendbeli lopás bün­tette miatt 3 évi szigorított fegyház­büntetést szabott. Társai egy-két heti fogházbüntetést kaptak, amelyet vizs­gálati fogságukkal kitöltöttek. Gam­­plett, akit a szekszá­ri törvényszék 1929-ben 4 évi szigorított fegyházbün­tetésre ítélt, nagyon megkönnyítette bírái­­ munkáját azzal, hogy minden kertelés nélkül töredelmesen bevallotta mindazt, amit elkövetett és a nagy­mennyiségű lopott tárgyak eredetéről precíz felvilágosításokat adott. Ezen töredelmes vallomását bírói enyhítő körülményül tudták be. Megható je­lenet volt, amikor a tanács elnöke az ítéletet kihirdette, Gamplett, a meg­rögzött betörő — sírva fakadt, mert már tudja, mily borzasztó az élet a szigorított fegyházbüntetéssel. A védő a büntetés szigorúsága miatt felleb­bezett. — Mérlegek gyártása és javítása hitelesítve.­­ Titte Testvérek, Szék* szárd. Telefon 91. — Dum dum lövedéktől megsérült gyermek. Pirisa József 11 éves bátai fiú a Holtdunaágból egy dum-dum töltényt húzott ki. Társaival, játszott és a dobta. töltényt valahogy egy kőhöz mindkét A töltény eldurrant és a fiú kezét úgy összeroncsolta, hogy a játék valószínűleg egy kéz ujjába fog kerülni. A szekszárdi­­ Horthy Miklós kórházban ápolják. TOLNA MEGYEI ÚJSÁG LEVENTE ÉS SPORT Levente. Bátaszék leventéi új lőpályát kapnak. A Bátaszéki Levente Egyesület uj lőpályája, mely méreteinél és szak­szerű berendezésénél fogva a vár­­megye legelső lőpályái közé tartozik, május hó 15-ére teljesen elkészül és ugyanakkor kerül átadásra. A lőpálya berendezése: 1. Főgolyófogó fal. Két méter magas föld­tömb­be van beépítve, 12 méter hosszú, 8 méter magas és 5 lőállása van. 2. Jelző­állás: A földbe sülyesztett, teljesen veszélytelen jelzőállás 10 méter hosszú, 2 méter mély és ülőpaddal ellátva. 3. Oldalgolgőfogó. A 25 méteres lőállás előtt 5 méterre 4 méter magas 2 méter széles golyófogó oldalfal épült. 4. Kapus golyófogó fal. Az az 50 méteres lőállás előtt 5 méterre egy 4 méter magas, 10 méter hossz­ban épült. Minden tekintetben teljes biztonságot nyújtó lőpálya telefonnal is el van látva, mely a lőállást a jelző­állással köti össze. A lőpálya földmunkálatait a bátaszéki leventék végezték, míg az ácsmunkákat ver­senytárgyalás utján a legolcsóbb ajánlattevő, Schanzenbacher János nyerte el. A kézi szertárban a szük­séges segédeszközök vannak elraktá­rozva. Az ott látott rend és az az ügyszeretet, mellyel Paczek László Úszás. A szekszárdi versenyuszoda és strand­fürdő felépítése a jövő évre marad. Vitéz Vendel István polgármester­nek ez év elején nyilvánosan elhang­zott kijelentése, melyben a szek­szárdi versenyuszoda és strandfürdő megépítését ígérte, úgy a sportegye­sületek mint a nagyközönség részé­ről nagy tetszéssel találkozott és ha­talmas érdeklődést váltott ki. E lap hasábjain kiváló úszó szakember és a versenyuszodát tervező és felépítő városi főmérnök már a tervezést és felépítést illetően is informálta a nagy­­közönséget, de mert az utóbbi hetek­ben ebben az ügyben semmi sem történt és a munkálatok sem kezdőd­tek meg, már úgy sportkörök mint a közönség is a terv elejtésére gon­doltak. A felmerült aggodalmakra örömmel közöljük, hogy a verseny­­uszoda megvalósítását nem tették ad acta, csupán a megépítés szenved késedelmet, mert a talajmunkálatokat technikai okokból őszre kellett halasz­tani. Az alapozási és talaj­munkálatok az ősz folyamán feltétlenül megkez­dődnek, úgy hogy a komplikált vas­betonmunkálatok is folytatódhatnak a kellően előkészített alapokon és mi akadálya sem lesz már annak, hogy a jövő év elején az építkezés teljes erővel megindulhasson és tervek szerint megfelelőnek ígérkező a versenyuszodában az 1931. nyarán meginduljon az élet. Labdarúgás: Szekszárd válogatott—Terézváros F. C. mérkőzésre Húsvétvasárnap dél­után 4 órakor a következő felállítás­ban áll ki a két csapat: Prolik: Müller II. J­erzsabek Birkmay­er Gotthenz Sipőcz Mihalecz Tóth Contardo Kovács Bernard Udvaros Kaszler Deutsch Dóra Gáli Horváth Fekete Teszelszky Kovács Herman Albert Föld­ Szekszárd. Vasárnapi eredmények. 11 Szekszárdi Turul—Bajai Sport Egylet 4:0. Könnyű győzelmet ara­tott vasárnap a Szekszárdi Turul együttese a BSE felett. Bár a mezőny­ben a 4 : 0-ás győzelem arányainak megfelelő fölény a Turul részéről nem alakult ki, a győzelem teljesen megérdemelt volt, mert a BSE csa­társora az egy jobb összekötő ki­vételével még kapura lőni sem tudott. Változatos játék után az első gólt Horváth beadásából Dora fejeli be a 17. percben, míg a 40. percben Gyimóthy kornere elszalad a belsők fölött a jobbszélső Horváthig, kinek beadását az első gólhoz teljesen hason­lóan Dora fejeli be a BSE hálójába. Két perccel később újra Dora brillí­roz, átjátsza magát a bajaiak védel­mén s közelről védhetetlen lövéssel a 3 ik gólt lövi. Hat­trick 1 — Szünet után a BSE is többet bele­ad a já­tékba, támadásaikat azonban nem kí­séri szerencse, támadósoruk is eléggé ügy­efogyott és a 13. percben lőtt kapuralövésen kívül más eredményt elérni nem tudtak. A 40. percben azután Deutsch lövése állítja be a végeredményt. Bajai Turul—Szekszárdi Törek­vés 4:2. A Bajai Turult a Törekvés sem tudta megállítani diadalútjában s most már a Bajai Turul tekinthető véglegesen az alosztály bajnokának. A vezetést a mérkőzés 3-ik percében a Törekvés szerezte meg Lendvai góljával s a bajaiak csak 15 percnyi játék után egyenlítenek. Közben Be­­nács megsérül s a csonka Törekvés nem tudja megakadályozni a Bajai Turul újabb két gólját, melyre Budai révén egy újabb góllal válaszol a Törekvés. Félidő: 3 : 2. A második félidőben a Turul erősen megszorítja a Törekvést, melynek védelme Föld­­­dal az élén mindent tisztáz s csak a 45-ik percben változik meg a már 3 : 2 re elkönyvelt eredmény 4 : 2-re a Bajai Turul javára. Bátaszéki Torna Club—Bajai Bácska 2 : 2. Baján a Bajai Turul— Szekszárdi Törekvés mérkőzés előtt küzdött meg a két csapat, mely vál­tozatos játék után eldöntetlenül vég­ződött. Bár a BTG az első félidőt 10 emberrel játszotta végig, half­­timekor 2 : 0 arányban vezetett s a Bicska csak a második félidőben tudott egyenlíteni a fáradtnak látszó és 85 percig 10 emberrel küzdő bátaszékiek ellen. Simontornyai BTC — Mohácsi Torna Egylet 1: 0. Mint előre lát­ható volt, az SBTC nek erősen meg­­kellett küzdeni Mohácson a bajnoki pontokért, melyet csak a mohácsiak öngólja döntött el a Simontornyai BTC javára. A mérkőzés egyenlő erejű ellenfelek kemény küzdelmét mutatta. Dombóvári VOGE—Nagyatádi Turul 3 : 0. őszi vereségéért siker­rel vett revánsot Dombóvár csapata. Az első félidőben Gerlach szerzi meg csatának a vezetést, míg a nagyatá­diak javára megítélt 11-es kapu mellé került. A második félidőben azután Böhm és Gerlach újabb góljával a VOGE biztosan nyeri a mérkőzést. Mi lesz Húsvétkor? A bajnoki küzdelmek sora a húsvéti ünnepekkel és az azt követő vasárnap válogatott meccseivel 3 hétre meg­szakadt. Mint minden évben, úgy most is iparkodtak csapataink közön­ségüknek „attrakcióval“ kedveskedni s különösen Szekszárd húsvéti prog­­rammja „csemege“. Első nap a II. liga proficsapata, a Terézváros FC játszik a szekszárdi válogatottakkal, míg másnap a két helyi rivális, az „örök harcos“ Törekvés—Turul gárda csap össze barátságos mérkőzés kere­tében. Bátaszéken a BTC az ünnep második napján mérkőzik csak, ellen­fele a Ferencvárosi Sport Egylet lesz. A bajnokság állása: A vasárnapi mérkőzésekkel a bajai csoport bajnoksága végleg eldőlt. A Bajai Turul 36 pontjával elérhetetle­nül vezet s még ha 3 hátralévő mér­kőzését elveszítené, akkor sem bírná az utána következő csapat beérni. Vasárnapi győzelmével erősítette meg második helyét a Simontornyai Bőr­­gyári Torna Club is és ha minden jól megy, őket sem igen lehet leszorítani a második helyről.­­ A harmadik helyen pillanatnyilag Bácsalmási Sport Club áll, azonban a nehéz mérkőzései még hátra vannak és valószínű, hogy az 1 ponttal mö­götte fekvő Szekszárdi Turul meg­előzi. Az első négy helyre más már fel nem kerülhet, mert Mohács 6­­ ponttal, a Bajai MTE pedig 7 ponttal­­ áll hátrább a negyedik helyen álló­­ Szekszárdi Turultól. Hetedik helyen