Transilvania Jurnal, februarie 2002 (Anul 5, nr. 1146-1169)

2002-02-04 / nr. 1148

fflSPORT Luni, 4 februarie 2002 Liga Națională de handbal feminin - etapa a 16-a Silcotub, prestație nedemnă de o echipă campioană La capătul unui meci în care și-a complicat singură existența, fiind egalată după ce a avut în trei rânduri 8 goluri avans (17-9 min. 33, 18-10 min. 35 și 19-11 min. 36), Silcotub Zalău a obținut două puncte de aur la Cluj, care, coroborate cu înfrângerea Oltchimului la Galați, reaprind speranțele pentru păstrarea titlului național cucerit în premieră. Precipitarea a domi­nat începutul de meci, ambele echipe greșindu-și ținta până la deschiderea scorului, survenită abia în min. 4, 1-0 pentru gazde. Apoi, cele două adver­sare s-au perindat la con­ducere, una minimă în fapt, în min. 19, „ursoaicele” s-au des­prins la 2 goluri, 8-6, numai că ele s-au văzut rapid egalate și chiar întrecute. în 10 minute, Ursus a încasat 9 goluri și a marcat unul singur, intrând la cabine cu un handicap de 6 goluri, 9-15. La reluare, timp de 6 minute, Silcotub a primit doar două goluri, ceea ce i-a permis să se detașeze la 8 goluri, pentru ultima dată în min. 36, avantaj, mai mult decât liniștitor, în condiții normale, care păreau să limpezească apele în pri­vința echipei câștigătoare, singura necunoscută rămâ­nând diferența din final. Numai că, în ultimă vreme, echipa antrenată de Gheorghe Tadici a ajuns să se joace cu inimile suporterilor. Timp de 10 minute, din min. 39 începând (13-20), campioana țării nu a marcat nici măcar o dată, permițând gaz­delor să egaleze în min. 46. Nu este prima sincopă a sălăjen­­celor în acest sezon, vezi Baia Mare, când au reușit abia 4 go­luri într-o repriză, vezi Besan­­con,când nu au marcat timp de 9 minute, și, probabil că, dacă nu le salvează barta lor de acum proverbială, în viitorul apropiat, finalul de meci se va găsi cu lacrimi în ochii. în fine, Silcotub a revenit la cârmă în min. 49, gol Bucur din 7 m și a „sărit”, la 2 goluri un minut mai târziu, prin Farcău (20-22). Când mai erau 6 minute de joc, clujencele au egalat din nou, în min. 56, reclamând un presu­pus fault asupra echipei sale aflate în atac, antrenorul Gheorghe Mărginean a intrat efectiv în teren pentru a pro­testa vehement; în acel mo­ment, echipa sa era deja cu un om în minus, iar prin atitudinea sa neinspirată, Mărginean și-a lăsat echipa în 4 jucătoare de câmp. Ultimele trei minute au fost nebune, câștig de cauză având Silcotub, care a înscris prin Farcău golul victoriei când mai erau 38 de secunde de joc, lăsând fără rezultat sacrificiul „studentelor", care s-au aruncat la disperare în atac până și prin portarul Ionica Munteanu. Când mai erau 3 secunde, Clujul a avut mingea pentru a arunca de la 9m, ceea ce a și făcut după câteva balbe, numai că Crăcană, introdusă în poartă de Tadici exact la momentul opor­tun, a fost la post. Au marcat: Senicico 7 (2 din 7m) goluri, Sârbu 6, Chirilă 4 (3), Rogoz 3, Pop și Ilyeș, ambele cu câte 2, Vârtic 1, pentru „U” Ursus, Farcău 8 goluri, Bucur 6 (2), Morari 4, Gatzel 3, Jula 2, Buceschi, Lazer și Criste, toate cu câte 1 pentru Silcotub. Aruncări de la 7m, transformate (ratate): 5 (1) - 2 (1). Arbitri: A. Cârligeanu (București) - Gh. Bejenariu (Pitești)­ ,­ Carmen Dobra HC Selmont Baia Mare - Rapid CFR București 24472 (11-11)" HC Selmont Baia Mare a obținut prima victorie, după cinci ani, în fața rapidistelor. Handbalistele lui Gheorghe Covaciu au obținut o victorie prețioasă, după un meci pe care l-au dominat aproape în totalitate. Selmont a avut un început foarte bun de partidă și doar intervențiile lui Dogaru au făcut ca scorul să nu ia pro­porții. După primele 10 minute, gazdele conduceau cu 5-1, iar la mijlocul primei reprize diferența s-a majorat la 5 goluri, 8-3, fiind menținută până în min. 21 (11-6). Din acest minut, a intervenit o sincopă, de acum tradițională, în jocul băimăren­­celor, care, până la finalul re­prizei, nu au mai reușit să înscrie, Rapidul egalând. în prima parte a reprizei secunde, echilibrul s-a menținut: în min. 37, Rapid s-a aflat pentru prima și ultima oară în avantaj: 15-14. Revirimentul gazdelor s-a produs în ultimele 10 minute, Selmont înscris de 5 ori con­secutiv fără a primi gol, ajun­­gându-se de la 20-19 (min. 50) la 24-19 (min. 57). HC Selmont: Cetățeanu 13 i.b., Ziller - Kengyel 7(3 din 7m) goluri: Croitoru 6 (2), M. Pop 4, J. Pop 3, David 2, Crăciun 2, Pasca, Lucaci, Anca. Antrenor: Gheorghe Covaciu. Rapid CFR: Dogaru 15 i.b., Gure­­șoaie 1 i.b.­­ Hobjilă 9 (5), Iorgu 4, Dobrin 4, Preda 3, Militari 1, Leonte 1, Chițulescu, Gâscă, Bejenariu. Antrenor: Vasile Mărgulescu. Aruncări de la 7m: 8-5 (transformate: 5-5; au­ ratat Kengyel 2 și Croitoru); Minute de eliminare: 4-10. Arbitri: Nicolae Tâlvâc - Grigore Untsch (ambii din Sibiu). Ioan Petrușan Universitatea Bacău - Remin Deva 21-36 (14-21) Deplasarea la Bacău, în fierul ultimei clasate, nu a adus nici o surpriză neplăcută pentru echipa din Deva. Cu excepția începutului de meci, când gaz­dele au condus singura oară, cu 2 - 0 (min. 2), în rest jocul a fost la discreția formației ardelene până la fluierul final. Profesorii Cornel Bădulescu și Ioan Mătăsanu au rulat întreg lotul deplasat la Bacău, toate jucătoarele având o prestație bună, după cum ne-a declarat antrenorul secund al Reminului. Marcatoare: Zavragiu 7 goluri, Toncean și Pătru, câte 5, Toth, Naniță și Bidirel, câte 4, Picu 3, Elisei 3, Avădanei 1. Arbitri: Popa (Pitești) - Manea (București). Etapa viitoare: (sâmbătă, 9 februarie), Oltchim - Ciserom, Remin - Selmont, Rapid - Rulmentul, Hidro - Cluj. U Bacău stă. Partida Silcotub - Oțelul a fost amânată, deoarece campioana joacă sâmbătă în Liga Campionilor. „U" Ursus Cluj - Silcotub Zalău 25-26 (9-15) Alte rezultate: Oțelul Galați - Oltchim Rm. Vâlcea 24-23. Rulmentul Brașov - Hidro Constanța 32-18. Ciserom Sebeș a stat. Clasament 1. Oltchim 15 13 0 2 475-345 26 2. Silcotub 15 12 0 3 454-365 24 3. „U” Remin 15 9 2 4 413-371 20 4. Otelul 14 9 1­4 349-327 18 5. Rapid 15 6 2 7 414418 14 6. Hidrotehnica 15 6 2 7 393-428 14 7. Rulmentul 14 7 0 7 375-353 14 8. „U“ Ursus 14 5 2 7 352-370 12 9. HC Selmont 14 5 2 7 330-345 12 10. Ciserom 14 2 1 11 363-427 5 11. U Bacău 15 0 0 15 392-545 0 Victorie umbrită de rușine și de neputință BU Poli Carbochim Cluj - CSU Romradiatoare Brașov 78-76 (18-19,39-33,64-60) BU POLI CARBOCHIM CLUJ: Săftescu 28 (1), Dumitrescu 26 (2), Szilagyi 6 (1), Drăguș 5, Crăciun. Au mai jucat Marin 10, Popa 13, Pintea, Schiopu și Grünwald. Antrenor: Horea Rotaru CSU ROMRADIATOARE BRAȘOV: Dumitru 22 (2), Guță 18 (5), Silaghi 14, Marin 4 (1), Găman 4. Au mai jucat Gavrilă 11, G. Calancea 3 (1), Togin și Asztalos. Antrenor: Dan Calancea Arbitri: Șerban Dabija (București) și Alin Roșu (Oradea) Comisar FRB: Octavian Șerban „Mie îmi este rușine de ce am jucat astăzi și de acest re­zultat”, au fost cuvintele căpita­nului clujenilor, Cornel Săftescu, la finele meciului de sâmbătă. Cu toate că gazdele se așteptau la o replică puternică din partea brașovenilor, lucru afirmat și de antrenorul Horea Rotaru, clujenii au dat impresia că nu iau jocul în serios. Tocmai acest lucru i-a făcut pe oaspeți să evolueze extrem de curajos, cu toate că,­ în mod normal, nu ar fi avut nici o șansă împotriva clujenilor. Partida a fost, de la început, una echilibrată, primul sfert închein­­du-se cu vizitatorii în avantaj. Clujenii au reușit să se desprin­dă abia în sfertul al doilea, în special datorită evoluției exce­lente a „internaționalului” Tudor Dumitrescu, care a înscris 20 de puncte doar în prima repriză. Alături de evoluția lui Dumitrescu din sfertul al doilea, merită amintită execuția de excepție a pivotului Cornei Săftescu, care a înscris, la scorul de 45-45, un coș de trei puncte, de la apro­ximativ 10 metri de coș, printr-un procedeu mai puțin obișnuit - cârlig. Repriza a doua a început la fel ca prima­ doar că oaspeții au reușit să revină, după ce au fost conduși cu 6 puncte la pauză, mai ales grație coșurilor de trei puncte marcate de Alin Guță. Sfertul al patrulea avea să fie de infarct, mai ales în ultimele șase secunde. Cu toate că Săf­tescu s-a bătut practic de unul singur, timp de 20 de minute, cu întreaga echipă oaspete, fiind ajutat din când în când de Cristi Marin,­scorul s-a menținut strâns; în ultimul minut, clujenii au beneficiat de două seturi de aruncări libere (prin Mihai Popa I și Bogdan Drăguș), reușind însă să înscrie doar un punct din patru posi­bile, astfel că adversarii au avut, la scorul de 78-76, o ultimă șansă de a egala, pe care, însă, nu au fructificat-o. Victorie chinuită și extrem de norocoasă a clujenilor, care au scăpat ca prin urechile acului de o înfrângere rușinoasa în fața unei echipe modeste, dar extrem de ambițioase. Deși în timpul me­ciului, ambele tabere s-au arătat, în mai multe rânduri, nemulțumite de arbitraj, la finalul partidei, nici gazdele și nici oaspeții nu au acuzat arbitrajul pentru evoluțiile slabe ale echipelor, cu toate că, pe parcursul partidei, au existat mai multe decizii controversate ale cuplului Dabija­ Roșu, majori­tatea dictate împotriva clujenilor. Imaginea care rămâne însă după acest meci este că ambele echipe mai au mult de lucru, dar mai ales clujenii care trebuie să își revină cât m­­ai repede, pentru ca suporterii lor să poată să se bucure din nou de victorii ale favoriților, venite ca urmare a unor evoluții bune. Vasile Racovițan Transilvania Jurnal Minaur a suferit prima înfrângere HC Minaur BCR Baia Mare a pierdut, cu 22-24 (10-11), partida cu HC Constanța din turneul de sală de la Oradea. A fost un meci echilibrat, în care s-a jucat cu multă dârzenie, dar în limitele sportivității. Minaur a jucat fără doi titulari, Sania și Irimescu, ambii accidentați. în prima repriză, avantajul pe tabela de marcaj a alternat pentru ambele formații, dar nici una dintre ele nu a reușit să se desprindă la o diferență mai mare de un gol. începutul reprizei secunde a aparținut constănțenilor, care au reușit să se desprindă la 3 goluri: 15-12 (min. 37). Băimărenii au avut o revenire puternică, înscriind de 6 ori și primind un singur gol: 18-16 (min. 48). Finalul a fost dramatic. Când mai erau 4 minute, scorul era egal, 22-22. Cristian a trimis în bară, iar constănțenii au înscris pe contraatac. Minaur s-a pripit, a ratat atacul următor, a primit imediat gol, pierzând pe mâna ei. HC Minaur BCR: Albiei, Apostu - Varady 5 goluri, Cristian 4, Kovács 4, Mocanu 3, Steriu 3, Surducan 2, Marinescu 1, Săcăleanu, Sabău, Truică. De la constănțeni s-a evidențiat Buricea 8 (5) și Tom­a 5. Arbitrii: Ioan Șerbu - Viorel Dobre. (București). Minaur a jucat, aseară, după închiderea ediției, cu Dinamo UTI București, în ultimul meci al turneului de la Oradea. (I.P.) Vă oferă o cină romantică alături de persoana I iubită, cu ocazia “ I dien­tin­e s­ody “. Decupează talonul și depune-l la sediul­­ redacției din Zalău, strada Andrei Șaguna, nr 33, până la dat­a de 12 februarie 2002, ora 12:00. Cei trei câștigători vor fi anunțați în data de 13­­ februarie 2002. I Nume...........................................Prenume..................................... Wesa..........................................................................Telefon