Uj-Somogy, 1944. június (26. évfolyam, 122-145. szám)

1944-06-12 / 130. szám

6 Kioktatják a mezőőröket a gazdasági termé­nyek gyújtogatás elleni védelmére. J­u­r­c­s­e­k Béla földművelésügyi m­iniszter utasította a törvényha­tóságok első tisztviselőit és a köz­­igazgatási kirendeltségek vezetőit, hogy a légiveszélyre való tekin­tettel, saját hatáskörükben sürgő­sen intézkedjenek a lábonálló és learatott mezőgazdasági termé­nyeknek az ellenséges gyújtogatás ellen való megvédése érdekében a községi és magán mezőőrök megfelelő kioktatásáról és hogy szigorúan utasítsák a mezőőröket szolgálatuk legéberebb ellátására. Adakozzunk a bomba­­károsultaknak! — Megvette már az Uj-Somogy Nyári Zsebmenetrendjét? Kapha­tó kiadóhivatalunkban és a lap­­elárusítóinknál. Ára 1 pengő. — Cséplési szénigénylés. Felhív­juk a gazdaközönség figyelmét ar­ra, hogy a szokásos cséplési tezén­­szükségletét haladéktalanul rendel­je meg a múlt évben felhasználttal azonos mennyiségben ak­nál a ke­reskedőnél, akinél a cséplési sze­nét eddig is beszerezte. Azért kell a rendelést sürgősen eszközölni, mert a szénellátás terén az elmúlt évinél is nagyobb nehézségek van­nak s éppen ezért fontos, hogy a szénkereskedők kellő időben le­gyenek a gaz­dák megrendelései­nek birtokában és hogy a szén­igénylést az Anyaghivatalhoz kel­lő időben benyújthassák. — Kinek a padlására kell víz­tartály? Akinek a padlásáról még hiányzik a légvédelmi előírások szerint szükséges víztartály, sür­gősen jelentse ezt a tűzoltóságon, ahol a beszerzés iránt intézkedés történik. — Történelmi idők sodrában, a zajló események közepette, nél­külözhetetlen, megbízható jóbarát az Uj-Somogy! Fizessen elő ön is! — Mi újság a budapesti Élelmi­­szernagy vásár­tel­epen? 1944. június 1-től június 7-ig az élő- és vágott baromfi, valamint a tojáspiacon a megállapított árak voltak érvény­ben. A zöldség- és főzelékfélék pia­­cán az 1944. évi termésű burgo­nya legmagasabb nagykereskedel­mi árai: 113,25 pengő métermá­­£Sánkint. A többi árucikkek közül az újdonság kelkáposzta ára 10, a paraj ára 80, az újdonság sárga­répa ára pedig 200 fillérrel emel­kedett, viszont a sóska ára 20, az apró hegyes zöldpaprika ára 30, a tölteni való zöldpaprika és az újdonság kararábé ára 50, az ubor­ka ára 100, a főzőtök ára 200, a zöldborsó ára 320, az újdonság karfiol ára pedig 400 fillérrel csök­kent. A gyümölcspiacon a nemes fajtájú alma és az újdonság cse­resznye ára 200, a primőr földi eper ára pedig 15 pengőről 8 pen­gőre csökkent kilogrammonként. ÚJ-SOMOGY 1944. JÚNIUS 12. ____T­ESTEDZÉS Fölényes győzelem . .. Rákóczi—Soproni VSE 5:1 (2:0). Bajnoki. Vezette: Híros (Bpest). 1OOO néző. N­agy érdeklődéssel várta a ka­posvári közönség a jóhírű Sop­roni VSE csapatának játékát s mindenki szép mérkőzést várt, ami azonban csak a második fél­időben alakult ki s bizony szép játékot inkább a Rákóczi csapata mutatott, mint az ellenfél, amelyet végül is fölényesen győzött le. P­ont 5 órakor a következő ösz­­szeállításban állt fel a két csapat: SVSE: Mátray — vitéz Horváth, Konrád — Kalocsai, Kőműves, Rejtő — Kolarics, Horváth, Cson­ka, Budai, Hámori. R­ákóczi, Solymosi — Biczó, Soós — Hanga, Temesi, Fényes — Gyánó, Szőllősi, Kovács, Gal­­góczi, Radnai. A szünet előtt az első 30 perc­ben csak hullámzó játék alakult ki. Komoly helyzet nem akadt egyik kapu előtt sem. Később Radnai sérülése miatt kiállt. A 35. percben Kovács sarokrúgását Han­ga a jobb felső sarokba lőtte 1:0. A gól után 10 emberrel is a Rá­kóczi támadott veszélyesen. A 41. percben Szőllősi szépen széklet­te Kovácsot, aki kitört s hatalmas éles, sarkos lövését a kapus nem védhette 2:0. Mesteri gól volt. A szünet után Radnai újra be­állt. Kezdés után Kovács kiugrott, de dancsolták, szabadrúgása a 16- osról az egyik védőjátékosról alig vágódott a kapu mellé, a sarok­rúgásból nem lett semmi. Kovács kétszer egymásután kapufát lőtt. A 20. percben Kovácsot a 16-oson újra dancsolták, a szabadrúgásnál Kovács úgy tett, mintha ő rug­­pá­s fütty után Hanga ugrott oda is helyezett lövése a felső sarok­ba vágódott 3:1. Nagyon becsap­ták a Soproni védelmet. A gól után a Soproni Vasutas sorozatos fegyelmezetlenségének következ­ménye az lett, hogy vitéz Horvá­­thot kiállította a játékvezető fele­selés miatt. Kezdés után Hanga szöktette Gyánót, akinek közeli éles lövése a hálóba vágódott 4:0. Rögtön utána Kovács lövését a kapus Gyánó elé ütötte s ő újra a hálóba lőtte a bőrt 5:0. Szem­füles Gyánó mesteri teljesítmé­­ynye volt a két gyors gól. A 32. percben Soós miatt 11-es a Rá­kóczi ellen, Budai belőtte 5:1. Fel­tűnő durva játékba kezdtek a sop­roniak, Gyánót csúnyán lerúgták. Rákóczi kapuja előtt ért végett a szép mérkőzés. A Rákóczi megérdemelten győz­te le ellenfelét, mert minden ré­szében jobb volt, mint ellenfele. A csatársorban Kovács nagyot játszott, minden megmozdulása gólveszélyt jelent, utána Gyánót illeti a dicséret szemfüles góljai miatt. Hanga volt a mezőny leg­jobbja, góljai nagyok voltak. Fé­nyes, Temesi, Soós, Biczó,­­Soly­mosi egymást múlták felül a jó játékban. Az SVSE-ből: vitéz Hor­váth, Kőműves és Kolarics voltak , Jók­. A játékvezető kitűnően vezette­­ a mérkőzést, szerzését, amivel esetleg elnyerhe­ti a bajnokságot. A 30­ .percben Havasit lerúgták, aki csak 4 perc múlva tért vissza. A 37. percben újabb tizenegyest ítélt a bíró a Turul ellen, amit Tadics kapu mellé lőtt. A játékidő hátralevő idejében a majdnem egy kapura játszó Tu­rul csatárok nem tudtak gólt rúg­ni. E­zzel a döntetlennel a Turul­ a bajnokság második helyezettje lett. A csapatot teljes dicséret il­leti lelkes játékáért. Tiszagáti és Simon a mezőny legjobbjai vol­tak. —'mm A Turul pontot vesztett Pécsen ... Kaposvári TSE—Pécsi ZsSE 1:1 (0:1) Bajnoki. A Turul játékosai autón utaz­tak Pécsre és az út fáradalmait kipihenve, eszményi időben fél 4 órakor kezdődött el a Turul szá­mára oly nagy jelentőségű mér­kőzés. A mérkőzés elején a Zsolnai tá­madott többet, azonban a Turul védelem jól állt a lábán és min­den ostromot visszavert. A csa­társort megzavarta az előrehúzó­dott középhátvéd és sok nagy helyzetet­­kihagytak. A 25. perc­ben egy Zsolnai lefutás alkalmá­val a bíró túl szigorúan 11-est ítélt, amit Tadics értékesített 0:1. A gól nem törte le a furulistákat, hanem továbbra is szép támadá­sokat vezettek, sajnos, befejezni azonban nem tudták. A második félidőben a régi rendszert játszva valósággal kapu­jához szegezték a Zsolnait, ami­nek az eredménye lett a 15. perc­ben Havasi által rúgott gól 1:1. A mérkőzés azután iramából vesztett és majdnem unalmassá­­vált. A Zsolnainak csak három csatára volt elől, a többi mind védelembe húzódott. Az egésznek az volt a látszata, hogy­­a Zsol­nai megakadályozza a Turul pont­ SPORT HÍREK Futball premierek Andocson. Június 4-én, vasárnap a Le­ventenap alkalmával játszották le Andocson a helybeli öregfiúk s a leventék barátságos labdarúgó­mérkőzését, mely igen szép játé­kot hozott és 1:1-es félidő után a leventék 4:1 arányú győzelmé­vel végződött. Góllövők: vitéz Kon­­doray 2, ifj. Boglári, Miklós, il­letve Sarkanli. Június 8-án, Úrnapján pedig a törökkoppányi leventék labdarúgó csapata látogatott el Andocsra s a törökkoppányiak Molnár góljá­val 1:0 arányban győzelemmel hagyták el a pályát. Vasárnapi sporteredmények: B­p. válogatott — Vidék váloga­tott 7:1 (3:1), P­ápa — Tokod 4:1 (2:0), M­Á­VAG - ETO 1:0 (0:0), URAK - ARAK 3:3 (2:1). É­rsekújvár — Haladás 5:5 (2:1 p­ osta—Igazságügy 5:4. A Rákóczi mérkőzés előtt ját­szott a két csapat barátságos mér­kőzést, amelyet megérdemelten a postások nyertek meg.­ ­ APRÓ HIRDETÉSEK Héja- diót minden menyiségben veszek legmagasabb áron. Radó Oszkárné: Első kaposvári dió tőrödék gyümölcs déligyümölcs és cukorkanagy­kereskedő. Kaposvár, Korona utca H. Telefon: 393. 11121 Köm­evelésben jártas tisztviselőt (nőt) Június 15-re felveszünk. Kézzel­­irott ajánlatokat kérjük postafiók 65. cím­re küldeni 11120 Eladó 1 drb férfikerékpár jó gumik­kal és egy csikótilzhely. Ugyanott veszek 2 drb Üzletajtót rolós, vagy más formában ajánlatok Solymosi József­hez Kaposvár, Sándor­ utca 3. küldendők. 11 víron­ Mi»*, ü'en A legújabb magyar film! hétfőn Tolnay Klári, Hajmássy Miklós, Mihályi, Toronyi “ “ főszereplésével 13 án ÁGHÓLSZAKADT URILÁNY kedden Nagyszerű vígjáték, szüntelen kacagás. 13 án APOLLÓ MOZI . Anla Suli, Mály Gerő, Vaszary, Hajmássy, Regnel Pethes alakításával 14 én LESZ AMI LESZ Nagyszerű filmvigjáték. Előadások kezdete köznapon S, 1, 7 órakor. Ünnepen ét vasárnap d. e. fél 11, d. n. 3, 8, 7 órakor. Kisznapon S-kor és ünnepen d. e. fél 0-kor mérsékelt helyárak. A f­elijegyiéseket az előadárak megketére elölt negyedérán tartja*; téma ! HSTSI.SW I JlfiTBLOViTlBL at*m ■»*«» át vak a VlBOfl MOZIK ált­­alalos kiadó: dr Thúry Ksigmond­. — UJ-Sentegy Nyomda- és Lapkiadó Rt., Kaposvár. — felelős nyomdavezető: Vörös József. ______________________11122 Egy, vagy két szobás kis házat vennék a város külső részén. Cím Petőfi-u. 15. _____________________________11124 Fényképésztanoncot felveszek. Grábner fotó, Fő-u. 17. 11123 Gazdák, uradalmak ügyelem! Szöllőajtó gumizsinór kapható, Praltnál. Kaposvár, Fő-u. 23. 11100 Szoptatós daj­ka felvétetik azonnal vidékre. Cim a kiadóban. 11054 Mész kapható. Tűzifára előjegyzést felvesz. Építőanyag Kereskedelmi vál­lalat, Gilice­ u. 39. 11116 Sertés és baromfietetésre kiválóan alkalmas takarmány túró nagyban kap­ható a Vasgyárban, 44-es ezred-u. o. 11109