Viharsarok, 1956. április-június (12. évfolyam, 79-153. szám)

1956-05-22 / 119. szám

4 H­I­R­L­K Beiratkozások és a tagozatokra Az 1956—57. tanév egyetemi, főiskolai levelező, esti ta­gozatára felvételüket kérhetik azok a középiskolai végzettségű dolgozók, akiknek életkora 22—40 év közé esik és a választott egyetemi szakma megfelelő — legkevesebb kétévi — üzemi gyakorlattal rendelkeznek. A jelentkezési iratokat az üzem, in­tézmény vezetőjének kell átadni. Az egyetemek, főiskolák hozzájuk június 15-ig érkező jelentkezési iratokat fogadják el, a felvételi vizsga idejéről és a vizsga anyagáról az egyetem értesíti a jelentkezőket. MEGYEI TANÁCSTAGOK FOGADÓÓRÁT ÉS BESZÁMO­LÓI: május 23-án, szerdán dél­előtt 9 órakor Varga D. Sándor Tömörkényen a helyi tanácson tanácstagi beszámolót, délelőtt 9—12 óráig Kollár Ferenc Tisza­­szigeten, Dékány Antal Puszta­szeren, Sípos István Szatymazon a helyi tanácson, délután 6—7-ig Surinya Antal Vásárhelyen a belsőerzsébeti iskolában fogadó­órát tart. SZOMBATON ESTE fél­­ órai kezdettel a vásárhelyi tanító­képző népművészeti szakkörének színjátszói a vásárhelyi Petőfi Művelődési Házban bemutatják Csild: Nagymama című három­­felvonásos vígjátékot. MUNKATERVET KÉSZÍTET­TEK a társadalmi ellenőrök Szentesen. A második negyedév­ben üzemeket látogatnak meg, boltokat és a kisipari üzemek termelését ellenőrzik, hogyan fokozzák a ksz-ek a lakosság el­látását. 1. ,.i .j. , A MEGYEI NÉPMŰVELÉSI OSZTÁLY ebben az évben is megrendezi a körvezetők és a színjátszó-rendezők kéthetes to­vábbképző tanfolyamát. A tan­folyamok július elején kezdőd­nek. RÖVIDESEN VÁNDORMOZI JÁRJA a csongrádi tanyavilá­got. Már megvásárolták az áramfejlesztő gépet. A vándor­mozit a csongrádi Kossuth Mű­naLJ , TALÁLT TÁRGYAK, női kar­óra, kulcsok, egy pár kesztyű, egy nyaksál, egy emelő, egy gu­micsizma, két férfi kerékpár, egy zakó, két gépjármű rendszámtáb­la, ipari tanuló ruhák, egy ki­váló t dolgozó-jelvény és pénz. Igazolt­ tulajdonosai átvehetik a vásárhelyi rendőrségen. JÓL BEVÁLTAK a múlt hó­napban elkészült gőzkemencék a csongrádi Sütőipari Vállalat köz­ponti üzemében. A két gőzke­mencében egyszerre négy és fél mázsa kenyér­­ sülhet. A gőzke­mencék előnyös az, hogy állan­dóan vethetők a kenyerek és formakapás után­ átrakhatók má­sik kemencébe. ,, , ., . . u EGYRE TÖBB dolgozó pa­raszt csatlakozik aimakói járás­ban a 30 mázsás kukoricater­mesztési mozgalomh­oz. A napok­ban Óföldeákon tíz­ dolgozó pa­raszt csatlakozott a­­­ versenyhez. velődési Ház dolgozói, kezelik majd. AZ ISMERETTERJESZTŐ előadások keretében ma Földeá­kon „A talajmunkák jelentősé­ge“ címmel tart előadást Zsar­­nóczki Pál agronómus. MEGÁLLAPÍTOTTÁK a juh legeltetési díjakat Apátfalván. A legeltetési bizottság határozata értelmében legeltetési díj címén a legelő kát. holdja után 400 fo­rintot kell fizetniük a juhtartók­­ Hódmezővásárhelyi anyakönyvi hírek Születtek: Molnár Zoltán és Nagy Katalinnak Zoltán, Mó­­nus Ferenc és Orbán Juszti­nának Sándor, Asztalos Sán­dor és Zsarkó Idának Erzsé­bet, Á. Nagy József és Zsedé­­nyi Ilonának Ilona, Marton Sándor és Szabó Irénnek Sándor, Rácz János és Gál Margitnak Ágnes, Kovács András és Csende Veroniká­nak Veronika, Bordás Bálint és Zsiga Juliannának Gabri­ella, Leskó István és Csende Juliannának Judit, Szabó Já­nos és Krizsa Veronikának Dezső, Borsi Imre és Nagy Margitnak Ilona, Hatvani Já­nos és Mucsi Máriának Lász­ló, Forgó László és Rózsa Ju­liannának László, Zsótér Já­nos és Berkes Juliannának János, Kozma József és Szilá­gyi Erzsébetnek Erzsébet, Asztalos Sándor és Dombi Etelkának Ibolyka, Szanyi Mihály és Kardos Julianná­nak Sándor, Szabó János és Kiss Rozáliának Zoltán, Nagy Imre és Nagy Rozáliának Ka­talin, Mohos Bálint és Velen­czei Juliannának László nevű gyermeke. Házasságot kötöttek: Tóth Imre és Fulai Lídia, Bodrogi János és Takács Terézia, Sza­bó Ferenc és Muzsik Margit, Hamza Elemér és Korda Ida, Égető Imre és Hegedűs Esz­ter, Korda Lajos és Kados Jusztina, Kardos Mihály és Krecsmán Terézia, Hódi La­jos és Rostás Rozália, Sallai János és Hajdú Eszter, Bacsa Imre és Barát Margit, Simon Károly és Mohos Piroska, Végh Károly és Lukács Rozá­lia, Kelemen János és Szabó Mária. Meghaltak: Török Ferenc­­né Tóth Lidia 81, Gilice Mi­hály 55, Surinya Istvánná Muladi Mária 76, Rauch Ist­ván 48, Becsei János 56, Ta­kács Ferenc 63, Matók Ist­vánná Török Lídia 87, Ju­hász János 76, Csende Imré­­né Rontó Piroska 65, Rácz Sándor 92, Lengyel Györgyné Horváth Julianna 81 éves, Petrik László 9 hónapos ko­rában. NAPIREND f 1956. május 22, kedd időjárásjelentés Várható időjárás kedd estig: Változó felhőzet, több helyen ki­sebb eső. Mérsékelt délkeleti-déli­re forduó szél. Az éjszakai lehűlés keleten erősödik, a nappali felme­legedés kissé fokozódik. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet kedden 17-20 fok kö­zött. filmszínházaink műsora Hódmezővásárhely: Béke-mozi Dollárpapa. Magyar filmvígjáték. Fél 7, fél 9. Műsoron május 23-ig. Terv-mozi: Fel a fejjel. Színes magyar film. 6 és 8. Műsoron má­jus 23-ig. Kert-mozi: A 9-es kórterem. Ma­gyar film. 8 óra. Műsoron má­jus 23-ig. „ Makó: Vörös Csillag-mozi: Ti­tokzatos Afrika. Csehszlovák film 06 éven felülieknek­. Fél 7, fél 9. Műsoron május 23-ig. Szabadság-mozi: Koncert. Ju­goszláv film. 6 és 8. Műsoron május 23-ig. Szentes: József Attila-mozi: An­gyallal a hegyekben. Színes cseh­szlovák film. Fél 6, fél 8. Műso­ron május 23-ig. Szabadság-mozi: Első szerelem Olasz—francia film. (16 éven fe­lülieknek). 6 és 8. Csongrád: Szabadság-mozi: Ná­polyiak Milánóban. Olasz film 6 és 8. Műsoron május 23-ig. Elkésők csak a híradó utáni szü­netben mehetnek be a városi mo­zikban a nézőtérre. Általános és középiskolai tanulók csak igazgatói engedéllyel, vagy szülői felügyelet mellett látogat­hatják az esti előadásokat. SZEGEDI NEMZETI SZÍNHÁZ MŰSORA Leányvásár: Kezdés este 7 óra­kor. TAJ ELŐADÁSBAN Zsombó: A néma levente. Kez­dés este fél 8 órakor. Forráskút: Warrenné mestersége. Kezdés este fél 8-kor. VIHARSAROK Az MDP Csongrád megyei Bizott­sága és a Csongrád megyei Ta­nács lapja Szerkeszti: a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: az MDP Csongrád megyei Bizottsága Szerkesztőség és kiadóhivatal: Hódmezővásárhely, Sztálin u. 22. Telefon: 305 és 314 A felelős szerkesztő telefon­­száma: 271 Terjesztik: a megyei Postahiva­tal Hírlaposztálya és a hírlapkéz­­besítő postahivatalok Előfizetés: postahivataloknál és kézbesítőknél. Havi előfizetési díj 11 forint Szegedi Nyomda Vállalat Felelős vezető: Vincze György A Viharsarok cím­ézte Áprilisban Maroslelén meg­beszélést tartottunk olvasó­inkkal, ahol jogosan panasz­kodtak a község lakói, hogy a napközi otthonos óvodában a gyermekek csak délután két óráig tartózkodhatnak, hi­szen a földeken még délután is munka van. A hetven gyer­mek közül pedig csak 19 kap ebédet, míg a többi ásingózva nézi az étkezőket. A napközi otthon vezetője e visszás hely­zet megszüntetésére kérte a járási tanácsot és hogy a szü­lők költségére a földműves­­szövetkezetből hozassanak ebédet. A kérést azonban ak­kor elutasították. Szerkesztőségünk tolmá­csolta a marosteleiek kérését a Makói Járási Tanácshoz, ami úgy látszik, nem volt hi­ábavaló. A tanács oktatási osztálya közli: az óvoda nyit­vatartási ideje délután 6 óráig tart és a 19­­ keretléfcszámon felül lévő gyermekek számá­ra a földművesszövetkezettől hordják az ebédet. * A csongrádi Bacsényi Já­nos Gimnázium egyik tanára, Fehér József, még a múlt év decemberében beadta külön­­élési pótlék iránti kérelmét a Csongrádi Városi Tanácshoz. Közben hónapok teltek el, de kérelmére még csak választ sem kapott. Panaszát továb­bítottuk a megyei tanács ok­tatási osztályához, ahonnan most kedvező választ kap­tunk. Az ügy elintézést nyert, Fehér József részére május 3-án kiutaltak 502 forint kü­lönélési pótlékot. A RADIO MŰSORA Május 23, szerda­­ Kossuth­ rádió 4.30 Hírek, 4.35 Zenés műsor, 5 Falurádió, 5.30 Versenyszervezés — frázisokkal, 6 Hírek, €.05 Fa­lusi híradó, 7 Szabad Nép vezér­cikke, hírek, 8.10 Operarészletek, 9 Rádióegyetem, 9.40 Német nép­dalok, 10 Hírek, lapszemle, 10.10 Óvodások műsora, 10.40­­ Pillantás a nagyvilágba, 10.50 Hanglemezek, 11.10 Magyar kórusmí­vek, 11.40 Szülők — nevelők — gyerekek, 12 Hírek, 12.10 Tánczene, 13 Falusi híradó, 13.15 Hangszerszólók, 14.15 Szimfonikus zene, 14.20 Vonósné­gyes, 15 Hírek, 15.10 Gyermekrá­dió, 15.35 Sporthíradó, 15.55 Szim­fonikus hangverseny, 16.45 Válasz hallgatóinknak. 16.57 Műsorismer­tetés, 17 Hírek, 17.10 Szív küldi, 18 Vita a második ötéves terv irányelveiről. 18.20 Csajkovszkij, Romeo és Julia. Ismerteti Simon Albert, 19.15 Kommentár, 19.20 Vá­lasz külpolitikai kérdésekre, 19.30­­ Közvetítés a Kulacs-étteremből, 19­­ óra 52 Jó éjszakát, gyerekek! 20 ! Est! Híradó, 20.20 Főnyeremény, 1 Rádiókomédia, 21.40 Ének, 22 Hí­­­­rek, sport, 22.15 Tíz perc külpoli­­­­tika, 22.25 Tánczene, 23 A mikro­­f­­on előtt: Rohmann Henrik hárfa-­­ művész, 23.40 Zenekar, 24 Hírek, 3.10 Csárdások. Petőfi-rádió ** 7— II. 57-ig azonos a Kossuth­­Rádió műsorával, 14 Operaáriák, 14 és a 15 Úttörő-híradó, 14.35 Operett, részletek, 15.10 Előadás a Vladi­­mirescu felkelésről, 15.39 Gyermek­­tónu­sok, 16 Országszerte — megye­­szerte, 16.10 Ajándékhangverseny 17 óra 10 Moszkvai Rádió összeállí­­ása, 17.40 Filmzene, 18.10 Előadás ászai Mariról, 18.30 Rádióegye­­em, 19 Kamarazene, 19.35 Ung­ar­ Tamás irodalmi jegyzete Nagy Péter ,,Új csapáson“ c. tanulmá­­yáról, 19.40 Orosz nyelvtanfo­­•am, 20 Prágai tavasz. Közvetí­ts Prágából, 20.50 Sporthiradó, 22 erbunkosok, csárdások, 22.30 Es­­muzsika. Kedd, 1956. május 22. S­PORT A csehszlovák csapat megérdemelten győzött Budapesten Csehszlovákia—Magyarország 4:2 góké a kezdeményezés és a 27. (2:1) Budapest, Népstadion, 90.000 percben Moravcik négy méterről néző. Vezette Lemecics (Jugoszlá­via). Góllövők: Feureisl, Morav­cik, Moravcik, Pazdera, illetve Machos. Bozsik 11-esből. Csehszlovákia: Dolejsi — Hertl, Hledik, Novák — Pluskal, Maso­­pust — Pazdera, Moravcik, Feu­reisl, Borovicka, Kraus. Magyarország: Geller — Kárpáti, Szoj­ka, Teleki — Bozsik, Kotász — B —­a £, Kocsis, Machos, Hideg­kúti, Fenyvesi. A csehszlovák csapat kezdés után enyhe fölénybe került és a 8. perc­ben Feureisl megszerezte a veze­tést (1:0). Továbbra is a vendé­lőtte a második gólt (2:0). Egy perc múltán Hidegkúti Machoshoz gurított, aki javított az eddigi eredményen (2:1). Közben felja­vult a magyar csapat. Magyar támadások gördültek végig a pá­lyán, mégis a csehszlovák csapat eredményes és az 53. percben Mo­ravcik a kimozduló Geller mellett lőtt gólt (3:1). Az 56. percben 11 -est vétett a csehszlovák csapat, Bozsik a büntetőt laposan az al­­só sarokba lőtte (3:2). A mérkő­zés izgalmas, nagy a küzdelem, de a magyar csapatnak semmi sem sikerült. A 69. percben Budai he­lyett Tichi állt be. A 70. percben Pazdera 12 méterről rúgta az utolsó gólt (4:2). A csehszlovákok lelkesen harcoltak és megérdemel­ten nyerték a mérkőzést. Az Európa Kupa állása 1. Magyarország 10, 2. Csehszlo­vákia 6, 3. Ausztria 5, 4. Jugo­szlávia 4, 5. Svájc 1, Olaszország 0 pont. Egyéb eredmények Csehszlovákia ifi—Magyarország ifi 4:1 Bpest. Csehszlovákia után­pótlás—Magyarország utánpótlás 3:1. A megyei I. osztályú bajnokság eredményei Makói Vasas— Szentesi Kinizsi 3:1 (2:0) Makó. Vezette Tóth F. Gól­lövők: Veres, Rózsa, Marczika, il­letve Tóth. M. Vasas: Szabó — Csorba, K. Varga, Szűcs — Juhász, Tóth NI. — Böjti, Marczika, Veres, Kádár, Rózsa. Szentesi Kinizsi: Tóth L. — Kádár, Nádai, Gujdár — Répa, Pólya — Székesi, Gazsi, Tóth I., Gágyor, Pető. A mérkőzés első negyedórája változatos mezőnyjátékkal telt el. A 13. percben Kádár nagyszerű lövését jól védte Tóth, az ifi-ka­pus. A 20. percben Rózsa beadá­sából Veres lőtt­ gólt (1:0). A 27. percben nagy kavarodás keletke­zett a makói kapu előtt, de Sza­bó szépen tisztáz. A 41. percben Veres 18 m-es szabadrúgását Tóth ejtette, Rózsa pedig belőtte (2:0). Szünet után tíz percen át a Ki­nizsi támadott, de nem ért el gólt. A 15. percben Tóth szabadrúgás­ból javít (2:1). A 28. percben Ve­res szögletéből Marczika fejelt ka­puba (3:1). A találkozó­­­ sportsze­rű volt, a Vasas jobb volt­­ ellen­felénél. Átlagon felülit­­ nyújtottak: Csorba, Veres, Juhász, illetve: Tóth I, Tóth L. Répa. Tóth jól ve­zetett. Csongrádi Bástya—H. Dózsa 4:0 (1:0) Hmvhely. Góllövők: Baksa,­ Dávid 2. Szántai IV, Cs. Bástya: Varga — Domokos, Kálmán, Csutár — Gál, Vérségi — Puskás, Dávid, Baksa, Szántai IV, Lajos. H. Dózsa: Enyedi Németh, Venkei, Süli — Gilicz L, Kiss — Kántor, Szirovicza, Rozik, Csele, Szélpál. A játék elején jó benyomást kel­tett a Cs. Bástya nagyszerűen összehangolt csapata, amelyik cél­ratörőbben, jobban, frissebben mozgott ellenfelénél. Védelmük, Kálmánnal az élen, jól,, rombolta szét a Dózsa kíséreteit, melyek néha veszélyesek voltak, bár a felállítás­ — szétválasztották a bal­szárnyat — már eleve kizárta az eredményességet. A 42. percben a jobboldalról beadott labdát Baksa pompásan küldte hálóba­(1:0). Fordulás után az 5. percben Dá­vid lövése vágódott hálóba (2:0). A mérkőzés vége felé erősített a Cs. Bástya. Egymás után vezetett veszélyes támadásokat, s a 40. percben Szántai IV. majd Dávid­­lövése jutott hálóba (4:0). H. Bástya—H. Szpártákusz 3:0 (0:0). Hívhely. Góllövők: Nagy­némedi 2, Szűcs. H. Bástya: Kléner — Holubán, Szabó M. Szántó — Bordás, Da­ru — Bárány, Porkoláb, Nagyné­­medi, Szűcs, Bozó. H. Szpártákusz: Patócs — Sza­bó, Albert, Kovács I. — Lőcsei, Gajdán — Pusztai, Szilágyi, Vass, Mihály, Búzás. Az első félidőben egyenlő ellen­felek játékát láthattuk, azonban a H. Bástya vérszegény­ és ötletnél­küli játéka feltűnő volt. Szünet után javult és­ jobb volt a Bástya, támadást-támadásra vezetett, de a Szpartakusz védelme Albert irá­nyításával jól rombolta azokat.­­ A 14. percben l­­est ítélte a játék­vezető, amit Nagynémedi értékesí­tett (1:0). A 40. percben Szűcs váratlan lövése talált (2:0), majd a 42. percben Nagynémedi lőtte az utolsó gólt ezen a mérkőzésen (3:0). A Bástya formán ától ját­szott, a Szpartakusz lelkessége azonban még így is kevésnek bizo­nyult. A mezőny legjobbja Albert. H. Vasas—H. Építők 1:1 (0:0) Hmvhely, góllövők: Rajcsányi, il­letve Juhász. H. Vasas: Marton — Bugyi, Madarász, Bozsár — Tóth J, Ko­vács D — Gombai, Rácz, Petrik, Rajcsányi, Rovó. H. Építők: Mucsi Molnár L. * 20 Tóth, Kiss — Molnár P, Vass — Rudolf, Salamon, Kecskés, Juhász, Bacsa. A mérkőzés a forduló egyik leg­jobb mérkőzése volt. A H. Építők együttese ismét bebizonyította, hogy sokkal jobb helyezést érde­melne a mutatót játék alapján. Sajnos a támadások ez alkalom­mal sem voltak sikeresek a kapu előtt, mert egész sor helyzetet nem tudott értékesíteni a csatár­sor. Szünet után Rajcsányi fejesével szerzi meg a vezetést a H. Vasas csapata, melyik szépen játszott, de itt sem mentek a befejezések. A 29. percben Juhász pompás gól­lal egyenlített (1:1). Jók: Tóth, a H. *£ pitok közép­hátvédje (a me­zőny legjobbja). Molnár L, Mol­nár P, Vass, Bacsa, illetve Raj­csányi, Kovács D. Gombai, Ma­darász, Petrik. Nagylaki VL—KiszomborI Kini­zsi 1:1 (0:0) Kiszombor. Góllö­vők: Varga, illetve Tolmájer, Kiszombor, Horváth — Bottyán, Maroskerti, Kovács — Fodor — Balázs — Palcsek, Herczberger, Tolmájer, Kiripeczky, Szántó. Széllel szemben s sokat táma­dott a hazai együttes, bár a nagy­lakiak is vezettek több jó, de si­kertelen ellentámadást. .­ Szünet után a 14. percben Var­ga szerezte meg a vezetést, amit egy percen belül egyenlített a Ki­nizsi Tolmájer lövéséből (1:1). A nagylakiak közül jók: Nyerges (a mezőny legjobbja, aki kiválóan védte kapuját), Hangai és Varga, illetve Balázs, Herczberger, Ko­vács. Mindszenti Traktor—H. Honvéd 3:0 (0:0) Mindszent. Góllövők: He­vesi 2, Papp. M. Traktor: Bódai — Farkas, Tóth F. Süli — Tóth J, Zsótér — Gyenes, Tóth I, Hevesi J, Papp, Nagy J. A mérkőzés első felében széllel szemben játszott a hazai csapat. A H. Honvéd ekkor még tudta védeni kapuját. Szünet után azonban a Traktor veszi át a já­ték irányítását és három szép gólt lőtt Hegyi kapujába, aki különben igen jól védett és megakadályozta a nagyobb arányú vereséget. Makói Szpartakusz—Szentesi Tö­rekvés 4:0 (2:0) Szentes. Góllövők: Mező 2, Rákóczi II, Nacsa. M. Szpartakusz: Dornbach — Ju­hász, Mező, Petrovics.­­— Pálfi, Széll — Kálmán, Kovács, Nacsa, Gardó, Rákóczi II. A makói csapat minden részé­ben felülmúlta ellenfelét. Egész mérkőzés alatt irányította a já­tékot és az első félidőben az 5. percben Rákóczi II. a 15. percben Mező 11 -es lövéséből szerzett gól­lal 2:0-ra vezetett. Fordulás után Mező a 15. perc­ben, Nacsa pedig a 22. percben lőtt gólt (4:0). Jók: Kovács, Rá­kóczi II., Kelemen, Mező, Pálfi. A mérkőzés után a magukról megfeledkezett szurkolók botrányt rendeztek: a játékvezetőt bántal­mazni akarták, a makói autóbuszt pedig megtámadták. A Totó 12 találatos szelvénye 2. törölve: 1, 2. 1. 1; I; x; 1; 1; U 2. APRÓHIRDETÉSEK­­. vásárhelyn Szappanfőzést vállalok, zsírszó­­rdával készítem. Kamocsai, Bálint u. 1. Telefon 573. x80- 350-es Puch motorkerékpár el­adó. Ért. Székkutas, Kovács pék. Két diófa szekrény és fél ke­ményfa háló eladó. Hmvhely, Ná­dor u. 44. 47 125-ös Mátra sürgősen eladó. Hmvhely, Tavasz u. 9. 50 250-es motorkerékpár minden el­fogadható áráért eladó. Hmvhely, Síp u. 24. 51 Vöröshadsereg u. 65. számú ház Vásárhelyen eladó. Ért. mindennap. Méhek eladók fekvő kaptárban. Megtekinthetők Gt. 117. Nagy ta­nya. 74 Másfél hold lóhere kiadó. Ért. este 5-től és reggel 7-ig Botond u. 57. szám. 75 III. Dohány u. 2. számú ház sürgősen eladó, azonnal beköltöz­hető. 176 250-es Pannónia motorkerékpár, 20 q bíró lapos kocsi eladó. Béke u. 35. 77 Egy hold kukoricaföldet bevetve bérbe vennék pénzért. Ért. esti órákban Lehel u. 4. 78 Zongora eladó. Hmvhely, Sze­­rem­lei u. 14. emelet. 79­3 hat. 950 négyszögöl kaszáló ki­adó. Ért. Vöröslobogó u. 64. 80 Külsőszerháton Hocsi-földből 900 öl lóhere kiadó. Hattyas u. 8. 81 1000 öl lucernás gyepkaszáló Pa­­peiében kiadó. Hmvhely, Kard u. 19. x82 Kálmán u. 20. számú azonnal beköltözhető ház Vásárh­elyen el­adó. x7 Beköltözhető ház. 125-ös jókar­ban levő Csepel eladó. Rákóczi u. 81. x701 SZENTESI Albérleti szobát fürdőszobahasz­nálattal keres tisztviselő. Értesítés leadható Szentesi Malomba, Bö­szörményinek. NAPI KÉRDÉSEK lil gu­td­mNunk a munkaegységekbe! A m­egye termelőszö­vetkezetei könyvelésé­nek ellenőrzése során felvett adatok tömkelege bizonyítja, hogy a kér­dés, amelyről­­ most szó esik,1 fontos, több terme­lőszövetkezetet­­ érintő kérdés.­ Miről van szó? Arról, hogy egyes munkacsa­­patvezetők a munkae­gy­­ségkönyv alapos, részle­tes ismeretének hiányá­ban,­­ jogtalanul, jóval több munkaegységeit je­gyeznek be a brigádtag munkakönyvébe a hiva­talosan előírtnál, meg­engedettnél. A makói József Attila Tsz-ben március 9-én tartott ellenőrző vizsgá­latot a megyei tanács mezőgazdasági osztályá­nak egyik munkatársa. A könyvelés vizsgálatá­nak eredményeként 28 termelőszövetkezeti tag­tól összesen 81­22 olyan munkaegységet kellett levonni, amelyért a 28 tag nem dolgozott meg s amely a csa­patvezető ha­nyagsága, a munkaegy­ségkönyvvel kapcsolatos korlátolt ismerete miatt került be a mun­ka­­könyvbe. Oláh István és Simon Ferenc csapatve­zető 2.40, illetve 2.60 munkaegységgel többet »ajándékozott­« egy-egy tagnak. A sok kicsiből kerekedett aztán a 81.22-re a szám. A vá­sárhelyi Sztahánov Tsz­­ben is akad kirívó eset: Nemes Ferenc elvtárs, a városi tanács tsz-szerve­­zője 14-én járt kint a termelőszövetkezetben, s ellenőrző munkája köz­ben két olyan névre bukkant, amely mellett a bejegyzett munkaegy­ségek száma túl nagy volt ahhoz, hogy jogos­sága­­ hihető legyen. Fa­­kitermelési munkában Gábor Rudolf 28, Ker­tész Erzsébet 14 munka­egységet teljesített­­, Koller István munkacsa­pat vezető legalábbis en­­­nyit írt be. Erre már az előleget is felvette a két dolgozó. És mi szerepel a munkaegységkönyv­­ben? A fa kidön­téséért, galyazásáért, köbméte­­rezéséért 1­50 munka­egység jár. Bizonyos, hogy Gábor Rudolf és Kertész Erzsébet többet teljesítettek, esetleg 4—5 mun­kaegységet kaphat­tak volna — 28-at és 14-et semmi esetre sem. Az ellenőrzések során kiderített hibák, a mun­kaegység számítások kö­rüli elírások, tévedések — amelyek többnyire a többi termelőszövetke­zeti tag rovására­­ men­nek — szükségszerűvé teszik, hogy nagyobb gonddal, nagyobb fele­lősséggel kezeljék me­gyénk felsőbb szervei a munkacsapatvezetők ok­tatásának ügyét. A ter­melőszövetkezetek­ ma­guk is tehetnek lépése­ket a hibák kijavítása érdekében. A makói Jó­zsef Attila Tsz például a legutóbbi ellenőrzés tanulságait leszűrve ezentúl havonta csapat­­vezetői értekezletet tart, amelyen a termelőszö­vetkezet könyvelője és a csapatvezetők közösen vizsgálják felül munká­jukat és javítják ki az esetleges tévedéseket.