Zalai Hírlap, 1958. október (3. évfolyam, 231-257. szám)

1958-10-21 / 248. szám

6. Széteső csatárjáték... Zalaegerszegi TE—Mosonmagyaróvári TE 1:1 (1:1) Zalaegerszeg, 3000 néző, já­tékvezető: Ruzsinszky. ZTE: Barna — Gáspár, Né­meth, Pásztor — Bélák, Madár — Kelemen, Miller, Dombai, Nagy, Ebedla. Edző: Jeny Bu­­stol­f. Mosonmagyaróvár: Horváth II. — Horváth IV., Becze, Tóth II. — Rúzsa, Németh I. — Brat­­tengeier, Tóth I., Németh II., Szivek, Csobai. Edző: Horváth Pál. A mérkőzés előtti órákban zápor öntötte a pályát, s így csúszós talajon, hűvös időben került sor a mérkőzésre. A zalaegerszegieknél Bölcsföldi sérülés, Petrik pedig családi gyász miatt hiányzott. A moso­­n­iaknál Gnám és Nagy nevét nem találtuk a szokott összeál­lításban,­­ mindkét játékos a főiskolai egyesületében szere­pelt ez alkalommal. A ZTE kezdi a játékot, a 2. percben Miller jó átadással kül­di támadásba Nagyot, de az összekötő egy lépéssel lekésik és Horváth II. felszedi előle a labdát. A következő percben Dombai pontosan emel Mátér­hez, ő azonban kivár, s mikor megtámadják, akkor elsietve kapu fölé lő. A hazaiak friss lendülettel támadnak, a mo­soni védelem szinte szünet nél­kül munkában van. Az 5. percben Bélák emel 40 méter­ről a kapu elé és Miller fejese alig suhan el a baloldali kapu­fa melllett. A 7. percben Nagy a 16-os oldalvonaláról lő, Hor­váth N­. jó érzékkel üti léc fölé a labdát. Az első mosoni támadás a 9. percben alakul ki, s a jobbszéll­ös kapu elé küldött labdát Barna vetődve szedi fel Csabai elől. Hullám­zóvá válik ezután a játék, meggyőző fölényt egyik csapat sem tud kiharcolni. Az első negyedóra végén a játékosok és a közönség egy perces néma szünettel adóznak Petrik el­hunyt édesatyja emlékének. A 17. percben ordító Helyzet marad a mosoni kapu előtt ki­használatlanul. Becze elcsú­szik, Ebedli elé kerül a labda, a szélső 10 méterről zavartala­nul lőhet, de a gyenge lövést Horváth II. megfogja. Az el­lentámadás végén Brattenge­­ier a hálóba nyom egy bal­ról átvágott labdát, de a játék­vezető gól helyett — helyesen — lesz ítél. Feljavulnak most a vendégek, s néhány meleg helyzet alakul ki a ZTE ka­puja előtt. A 22. percben Gás­pár lyukat rúg, s Csabai lapos lövése alig kerüli el a bal­oldali kapufát. A 31. percben Szivák 18 méterről nagy lövést ereszt meg, Barna ujjheggyel nyomja azt szögletre. A moso­­ni kapunál Kelemen lövését üti az alapvonalon túlra Hor­váth II. A 39. percben vezetés­hez jut a hazai csapat Ebedli­­baloldalon megszerez egy lab­dát, hirtelen jobbra vágja át és a­­befutó Kelemen 3 lépésről a hálóba fejel. 1:0. Nem sokáig örülhet a vezetés­nek a közönség: a 44. percben egy ártatlannak látszó bal­oldali beadást Barna kiejt, s a berohanó Csabai egy méterről a kapuba továbbítja. 1:1. A második félidőt Kelemen mellélövése vezeti be, utána percekre beszorul a mo­soni csapat, de a ZTE csa­tárai rendre feladják­ a lab­dát. Tíz perc után szóhoz jut az MTK is, s előbb Brattenge­­ier beadását húzza le Barna, majd Németh I­. játssza át szépen zalaegerszegi névroko­nát, de azután gyengén a ka­pus kezébe gurít. Negyedóra után a ZTE átveszi a játék irá­nyítását, és rövid megszakítá­soktól eltekintve, szinte a mér­kőzés végéig az ellenfél tér­felén folyik a játék. A mosoni összekötők a fedezetek vona­lába húzódnak hátra, s elől csak a vendégek jobbszélsője és Szivák tartózkodik. A 18. percben Dombai lapos szabad­rúgását nehezen csípi el Hor­váth II. A mosoniak nagy lel­kesedéssel, időnként túlzottan keményen védekeznek, s ezzel el is érik, hogy a ZTE táma­dói előtt nem alakul ki hely­zet. A 30. percben jön végre lábra Millernek a labda, de az összekötő lövése kapu mellé száll. Egy perc múlva Miller nagy partdobása után támad meleg helyzet a mosoni kapu előtt, Kelemen az ötösre emel, de Nagy nem tud mit kezdeni a labdával. A 33. percben — állandó ZTE-rohamok köze­pette — tömegjelenet adódik a mosoni kapu előtt, Horváth I­. is elhagyja kapuját, Kelemen ívelt labdája azonban kicsú­szik a jobb kapufa mellett. Az utolsó helyzet a 38. percben marad ki: Kelemen fut el a szélen, beadására Dombai jó ütemben ugrik fel, de a fejes hajszállal a kapu mellé száll. A hazaiak meddő fölénye a mérkőzés végéig tart. Azoknak volt igazuk, akik a mérkőzés előtt azt hangoztat­ták, hogy­­küzdelmes mérkőzés­re van kilátás. A Mosonmagyar­óvár szívós küzdőmodora lát­hatóan nem ízlett a ZTE játé­kosainak. Ahelyett, hogy a labdát futtatták volna, sok egyéni kezdeményezéssel le­lassították­ a játékot, időt hagy­tak a közbeavatkozásra. A ZTE egyébként mélyen a szokott formája alatt játszott, védelme a könnyű fel­adat ellenére is meg-megingott. Csatársora szétesett, s a máso­dik félidő nyomasztó fölénye ellenére helyzetet alig tudott teremteni a mosoni kapu előtt. Nincs jó formában az MTK sem, s hogy mégis haza vitte az egyik pontot, ezt jórészt a lelkesedésének, kielégítő erőn­létének köszönheti. Barna egyetlen hibát csinált, de az egy pontba­­került a csa­patának. A tartalékos hátvéd­­hármas többször bizonytalan­kodott, aránylag még Németh állt legjobban a lábán. A fe­dezetpárban találjuk a csapat legjobbját Bélák személyében. Madár időnkénti körülményes­sége lassan már aggasztó tüne­te lesz játékának. A csatársor nem sokat mutatott. Kelemen gyakran védőfeladatott?) töl­tött be, Miller és Dombai csak ritkán jutott levegőhöz, a szo­rosan fedező védőik mellett.­­ Nagy kielégítő kezdés után teljesen visszaesett, Ebedli las­sú,­­ a mérkőzés legnagyobb helyzetét hagyta fel. A Mosonmagyaróvári TE- ből a jól helyezkedő, ruganyos Horváth II., a gyors és kemény Tóth II., a lendületes Rúzsa és a jó technikájú Szivák tetszett-Ruzsinszky játékvezető ellen indokolatlanul tüntetett a kö­zönség egy része, nagyobb hi­ba nélkül bíráskodott. ZALAI HÍRLAP Ez történt az EB I-len Újpesti Dózsa—Bp. Honvéd 1:0 (1:1) A Népstadionban a Honvéd együttese kezdett jobban, a 24. percben mégis a Dózsa szerzett vezetést Halápi révén. Az I. fél­idő további részében, s a má­sodik félidő első felében Hon­véd-rohamokat láthatott a kö­zönség, de Cilicz és Bozsik csak a kapufát találta el, s az ered­mény így nem is változott. Jók: Sóvári, Szína, Göröcs, il­letve Tömőcsik N­., Bozsik, Bu­dai. Vasas—Ferencváros 1:8 (1:0) A Népstadionban lejátszott mérkőzés egyetlen gólja a 2. percben esett: Matesz 8 méter­ről lőtt a kapu baloldalába. A továbbiakban hullámzó játék folyt, a Vasas elsősorban vé­delmének köszönheti a győzel­met. Jók: Bundzsák, Sárosi, Ma­tesz, illetve Horváth és Vile­­asál. MTK—Diósgyőr 2:0 (0:0) Diósgyőrben 75 percig a hazai csapat rohamozott — ered­ménytelenül. Az utolsó negyed­órában kiszabadult a nyomás alól az MTK és Sándor két szemfüles góljával eldöntötte a mérkőzés sorsát Ják: Szamcsák II., Kovács III, Sándor, illetve Török, Iván és Pál Győr—Dorog 1:1 (1:1) A győri csapat első győzel­mének megszerzésére készült otthonában, de meg kellett elé­­­gednie egy ponttal. A 14. perc-­­ ben Raffai 11-esből vezetésbe­­ juttatta a hazaiakat, s ezt a 29. percben Fürtös kiegyenlítette. Szünet után kihagyták helyze­teiket a hazaiak. Jók: Morvai, Raffai, Bédi, il­letve Zifcu, Fürtös, Pozsonyi. BVSC—Csepel 3:2 (1:2) Meglepő, de megérdemelt győzelmet aratott a vasutas­­csapat. Pál lövésével a Csepe­lek szereztek vezetést, s Bor­bély egyenlítő gólja után Ki­­suczky lövésével kettőre nőtt a csepeli gólok száma. Szünet után Gerencsér és Murát lö­vése döntötte el a mérkőzés sorsát. Jók: Bendek, Csernai, Geren­csér, illetve Klejbán, Tóth II. Tatabánya—Szombathely 3:0 (1:0) Tatabányán mindjárt az első percben vezetést szerzett a ha­zai csapat: Dombai fejelt a há­lóba. A lelkes Bányász tovább­ra is uralta a mezőnyt, s La­bos, majd Bíró góljaival bizto­san szerezte meg első győzel­mét. Jók: Farsang, Dombai, Bíró, illetve Novák, Pál. Salgótarján—Miskolc 3:0 (1:0) Salgótarjánban a miskolciak elsősorban védekezésre rendez­kedtek be, de védelme meg­megingott és Vasas, Csáki, Ta­liga révén a hazaiak bebiztosí­tották győzelmüket. Jók: Dávid, Vasas, Bodon, i­­letve Budai, Zombori. Almásfüzitői Olaj—Zalaegerszegi Dózsa 1:1 (00) Almásfüzitő, 300 néző, játék­vezető: Bucsányi. Almásfüzitő: Pogány — Zal­­czer, Nagy, Budai — Siklósi, Császár — Varga, Garbacz, Lengyel, Molnár, Karap. Z. Dózsa: Bárdos —­ Lippai, Pákozdi, Nagy N­. — Schuh, Podhaczky — Keszthelyi, Vigh, Lőrincz, Teplán, Zubek. Közepes erősségű széllel szemben, füves, de eléggé gö­röngyös talajú pályán a Dózsa kezdi a játékot és rögtön támad is. Két szöglet jelzi hamarosan a vendégek igyekezetét, a ha­zaiak csak a 6. percben jönnek fel. Lengyel­ húz el Pákozdi mellett és 18 méterről a jobb alsó kapufát találja el. Hullám­zó és igen kemény a játék, gyakran larsan a játékvezető sípja. A 12. percben Karap vi­harzik el a szélen, de Lippai az utolsó pillanatban szögletre tud menteni. Fölénybe kerülnek a szélről támogatott hazaiak, de a vendégek védelme jól zár. A 20. percben szép Podhaczky —Teplán adogatás végén Lő­­ránicz lő kapura. Pogány azon­ban a helyén vám A 26. perc­ben a­­hazaiak veszélyeztetnek ismét, de Lengyelt Pákozdi vé­gül is szereli. A Dózsa próbál­kozásait a túl kemény hazai védők rendre szerelik. A 28. percben Varga­­25 méteres sza­badrúgását védi élvetődve Bár­dos. A következő perc a ven­dégeknek hoz gólhelyzetet, de Teplán 10 méteres lövését Po­gány védi. A Dózsa támadás­ban marad, Lőrincz kétszer is lő, de a hazai kapus elcsípi mindkét lövést. A 42. percben Garbacz szépen teszi lyukra Molnárt, ő elhúz a védők mel­lett, de Bárdos Millt és önfel­­áldozóan véd. Hazai rohamok vezetik be a második 45 percet, s ha lehet, még keményebb a játék, mint korábban. A 6. percben várat­lanul a Dózsa ér el gólt: az ötössel egymagasságbban Keszthelyi partot dob, a labdát Lőrincz kapja és a középcsatár oldalról, nehéz szögből, hátrahúzva a jobb felső sarokba emel. 1:0. Eldurvul a játék, a hazaiak ro­hamoznak, de a Dózsa védelme egyelőre jól áll a lábán. A 10. percben Vigh cselezi át magát két védőn, Lőriniczhez ad , lö­vését azo­lbam Pogány megfog­ja. A 21. percben Karap vezet támadást, Lippai csak szabály­talanság árán tudja szerelni, mire a játékvezető a Dózsa hát­védjét kiállítja. Ezután a Dózsa védekezésre rendezkedik be, s így a hazaiak nagy fölénybe kerülnek. A 23. percben kava­rodás támad a Dózsa kapuja előtt és Varga jól eltalált lö­vése a jobb felső sarokba vágó­dik. 1:1. A hátralévő játékidőt kemény belemenések, szabály­talanságok és a hazai fölény jellemzi. Egymás után öt szög­letet is lő Almásfüzitő, de a vendégek védelme derekasan harcol, s így az eredmény nem változik. A tartalékos Z. Dózsa heves küzdelmet vívott és megérde­melten hozta haza az egyik pontot. A játék elég alacsony szín­vonalon mozgott, sok volt a szabálytalanság és a cél nélkül elrúgott labda. Tervszerű támadást ritkán le­hetett látni, de a nagy harc így is változatossá, érdekessé tette a játékot. A Dózsa és a mezőny legjobb­ja Podhaczky volt. Fejjel és lábbal egyaránt jól rombolt, sok támadást indított. Kívüle Pá­­kozdy és Nagy I­. is igen hasz­nosan, jól játszott. A csatársor tagjainál csak az igyekezetét, lelkesedést és Vigh egy-két jó elfutását le­het megemlíteni. A hazaiaknál Zalczer, Sikló­si, Varga és Lengyel játszott jó. Nagykanizsai Bányász—Bajai Bácska 3:1 (2:0) Nagykanizsa, Bányász sport­telep, 800 néző, játékvezető: Szabó (Szombathely). N. Bányász: Bazsó — Balogh, Lervencz, Leveli — Bodnár, Kerkali — Mihalecz, Kovács, Lukács, Szabó, Németh. B. Bácska: Körmendi — Bar­ta I., Ihos N­., Bisztrovics — Szekeres, Ihos I. — Albert, Barta N­., Petresevics, Dujmov, Welling. A bajaiak kezdik a játékot, de már az első pillanatokban hazai támadások indulnak. A 3. percben csaknem gól szüle­tik, mert Szabó ba­lszélről kül­dött lövését Körmendi csak kiütni tudja, Kovács elől azon­ban nagynehezen kivágják a labdát a bajai védők, öt perc elteltével a bajaiak is feljön­nek. Albert szélsebesen fut el a jobbszélen, átmegy Levelin, beadását Welling nagy erővel lövi az­­ oldalhálóba. Válto­zatos, színvonalas és izgalmas most a küzdelem. A Bácska csatársora ügyesen «kevert, de a lövőtudománnyal baj van Baján is. A 13. percben várat­lanul jut vezetékhez a Bá­nyász: Bisztrovics egy ártat­lannak látszó labdát érthetet­lenül kézzel üt le a tizenhatoson belül, s Szabó játékvezető habozás nélkül megítéli a tizenegyest. Lervencz fut a labdának, s nyugodtan he­lyezd a hálóba. (1:0). A kanizsaiak fölényben is ma­radnak, s a 19. percben Kovács beadását Szabó szépen lövi rá, de Körmendi bravúrosan ment. Az iram és a színvonal ezután sem csökken, sok tá­madást vezet mindkét csapat, de eredmény csak újabb tíz perc elteltével adódik: a 31. percben Németh középen egyéni játékkal áttör a védő­kön, s váratlan, erős lövését az igen jól védő Körmendi sem háríthatja, a labda a felső léc alatt jut a hálóba. (2:0) Hat perc múlva — kanizsai táma­dások közben — Németh csak­nem újabb gólt ér el, de a Kovácstól kapott labdát lapo­san­­keresztbe lövi. Szünet után feltűnik, hogy a most széllel hátban játszó Bácska új hadrendet alakít ki: Szekeres helyet cserél Ihos K­­ved, az utóbbi erőteljesen tá­madó szerepet tölt be, s Pet­resevics sem játszik már hát­rahúzódva. A félidő első ese­ménye a 47. percben Kovács sérülése: a játékos rúgást kap egy összecsapásnál, s 3 percig a partvonal mentén ápolásra szorul. Az 55. percben egy el­lentámadás során Dujmov a jobbszélen megy el, s Ihos II. alig lövi fölé beadását. Két perc múlva a Bányász eléri harmadik gólját, s ezzel egy­ben biztosítja is győzelmét: Bodnár 25 méteres szabad­rúgása Szabó és Barta I. közé kerül, a kanizsai ösz­­szekötő csőrrel belenyúl a labdába, s az a már elvető­dött Körmendi mellett a hálóba gurul (3:0) A színvonal az első félidőhöz képest most határozottan esik, sok a csapkodás, tervszerűt­­lenség mindkét o­ldalon.­­ A Bácska most rákapcsol, s el is éri első szögletét a 66. perc­­ben(!), a veszélyt azonban Ser­­venezék hárítják. A 76. perc­ben szépít a Bácska: Albert nagy lövését Bazsó szögletre üti, a beívelt labdát azonba nem ta­lálja el, s az Ihos II. fejéről a hálóba kerül. (3:1) Most erősen feljön a Bácska, az utolsó öt perc azonban ismét inkább a kanizsaiaké, amit Kovács és Szabó fölé lövése is jelez. A nagyatádi kudarc után egy szempontból feltétlenül lénye­ges javulás volt észlelhető a Bányász játékán, s ez a töretlen küzdőszellem, amely ezen a ta­lálkozón jellemezte a csapat já­tékát. A bajaiak a mezőnyben szebben játszottak, támadásaik lendülete azonban rendszerint megtört a Bányász tizenhato­sán. Lelkesebb, határozottabb, s ezúttal feltétlenül gólratö­­rőbb játékával mindkét pontot megérdemelten — sőt, meglepően biztosan — szerezte meg a Bányász. Egyénileg Bazsónak nem sok dolga akadt, de volt néhány bravúros védése. A hát­véd hár­mas legjobbja Lervencz volt, Kerkaival együtt ők nyújtották a legjobb teljesítményt. Elől a sérüléséből felépült Németh erőteljes játéka dicsérhető. Ko­vács sokat dolgozott. Szabó igen jó kezdés után sokat kö­­rülményeskedett. A bajaiak legjobbja Ihos II. volt, kívüle az igen jól védő Körmendi, s a technikailag kép­zett Petresevics és Dujmov tet­szett leginkább. Asztaliteniszben: Zalaegerszeg—Nagykanizsa 9:7 A Hazafias Népfront Kupa mérkőzések keretében hosszabb szünet után vasárnap ismét ta­lálkozott megyénk két városá­nak férfi asztalitenisz csapata. Zalaegerszegen, az Ady utcai általános iskola tornatermében megrendezett barátságos mér­kőzésen a hazaiak tervezett együtteséből Bánhidi és Zsolnai hiányzott, helyettük Gondy és Szágli állt asztal mellé. A ka­nizsaiak Kiss helyett Nádasit szerepeltették. A találkozó — meglepetésre — kanizsai győzelmekkel kez­dődött, s 4:0 volt már az ered­mény, mikor az első zalaeger­szegi győzelem megszületett. A továbbiakban hamarosan fej­­fej melletti küzdelem alakult ki, s 7:7 után, a két utolsó mér­kőzésen, biztosan szerezték meg a zalaegerszegi játékosok a vég­ső győzelmet­ is. Érdekesebb eredmények: Horváth—Gondy 2:1, Sárdy— Pulai 2:0, Kőrös—Darvas 2:0, Darvas—Polai 2:0, Gondy—Kő­rös 2:1, Sárdy—Kőrös 2:0, Po­lai—Szágli 2:1. A zalaegerszegi győzelmeket Sárdy 4, Darvas 3, Gondy 2 sze­rezték, a kanizsai csapatból Po­lai, Kőrös és Horváth 2—2, Ná­dasi egy mérkőzést nyert. NB II. Nyugati csoport 1. Pécsi Dózsa 8 6 1 1 21: 5 1S 2. Komló 8 5 2 1 14: 9 12 3. Oroszlány 8 5 1 2 21: 8 11 4. Db. Spartacus 7 4 2 1 9: 5 10 5. Vác 8 4 2 2 14: 9 10 6. Zalaegerszeg 8 2 5 1 7: 6 9 7. Szállítók 8 2 5 1 12:11 9 8. Mosonm. 8 3 3 2 10:11 9 9. Kaposvár 8 3 2 3 9: 8 8 10. Sztálinváros 8 2 3 3 8: 8 7 11. Budafok 8 3—5 14:19 0 12. K1STEXT 8 1 3 4 9:!2 5 13. Székesfehérvár 8 1 5 3 7:10 5 14. Láng­gépgyár 7 2 1 4 4:10 5 15. Pécsi VSK 8 1 2 5 9:19 4 16. Cs. Autó 8 1 1 6 8:26 3 1958. október 21. NB II. Nyugati csoport Komlói Bányász—Dél-budai Spartacus 2:0 (0:0) V­áci Petőfi—Láng­gépgyár 3:0 (0:0) Pécsi Dózsa—Pécsi VSK 4:2 (3:1) Szállítók—Budafok 4:1 (0:0) Oroszlány—Csepel Autó 9:0 (3:0) Sztálinváros—Kaposvári Ki­nizsi 0:0 KIS TEXT—Székesfehérvár— Vasas 1:1 (1 KI) Kaposvári MIÉP Bazamettye 8:2 (5:0) A Kaposvárott lezajlott mér­kőzésről holnapi számunkban közlünk tudósítást