Fáklya, 1957. szeptember (12. évfolyam, 206-229. szám)

1957-09-03 / 206. szám

2PAKLVM oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Értesítjük a vásárlókat, hogy a­­­ Cootex szövetkezet a Rimanóczy utca 2 szám alatt új rendelésre dolgozó osztályt nyitott, ahol a legújabb divat szerint készülnek női kosztümök, őszi és téli kabátok 93 90­ 0>000<XX>000000000<XXX>00<X'i XX>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0 Az Oktatásügyi Minisztérium rendelete értelmében a w is lÉRipari mMd­íra való tf­ y'vAfgl! vizsgákat 1 £ fc / sz·ntf)rnh<=>r­t tosztják meg az iskola Lenin park 8 szám alatti helyiségében. 1 7f‰ kl­yvesMHt kreai: sz­élesdi„mai vállalat alkalmaz szükséges működési iratokkal rendelkező két villanyszerel W fQ Tanulók? Szerezzétek be idejében tanköny­veiteket és szükséges tanfelszerelé­seiteket az új tanévre. Tauh­ün­stwilt Nagyváradon beszerezhetik a követek „A mi könyvüzletünk“. 1 sz. fiókja, Sztálin tér 5 sz. „Ifjúsági könyvüzlet“ Calea Republicii 3 szám „Orosz könyvüzlet“ Calea Republicii 11 szám, „A mi könyvüzletünk“ 7 számú fiókja, Sas-palota. Tusain kapuink miien könyv­es papiriitieileD. Vidéken tankönyvek és tanfelszerelések a rajoni könyv- és papírüzletben, valamint a szövetke­zeti boltokban kaphatók. 87 ISO ooooooooooooooooooooooo 6 A Nagyváradi Nyomdavállalat O X klub vezetősége szeptember X X tizenötödikei kezdettel X |illem és modern­­ § tánctanfolyamot indít, ^ j X külön kezdők és külön haladók A X részére. O X Bővebb felvilágosítások és be- A­z iratkozások mindennap d. u. O $ 16 órától 21 óráig, a klub X a helyiségében Molkva u. 8 sz. o . I. emelet s. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO A „Munca“ sörgy ai alkalmaz 7 elemit végzett 14-16 éves if­jaki­t kádár tanulóknak Jelentkezni lehet naponna 7—15 óra között a vállalat káderosztályánál. 90 V- ibomi mi azonnalra felveszünk M Ma festékgyár 78________________ 45 FILMSZÍNHÁZAK MŰSORA: PUSKIN: A magasban. (Szov­jet film). Előadások: 11, 1, 3, 5, 7, 9 órakor ARTA: Jan Zsiska. (Csehszlo­vák film). Előadások: 11, 3, 5, 7 és este 9 órakor a kerthelyi­ségben. TRANSILVANIA: Camelia. (Mexikói film). Előadások: 11, 3, 5, 7, 9 órakor. MÁJUS 1: Nahimov tenger­nagy. (Szovjet film). Előadások: 3, 5, 7 és este 9 órakor a kert­­helyiségben. IFJÚSÁGI: Jónapot, elefánt. (Olasz film). Előadások: 11, 3, 5, 7, 9 órakor. Sima forduló a bajnokságban A labdarugó bajnokság harmadik fordulójában nem voltak meglepetések. Egyedül a Nagyváradi Haladás veszített saját pályáján és az első helyen álló Sztálinvárosi Energia Vörös Zászló adott le egy pontot a Kolozsvári Dinamónak. A többi mérkőzésen a hazai csapatok győztek. Feltűnő a Bukaresti Di­namo nagy gólarányú győzelme az egyébként jól játszó, de so­kat tologató Bukaresti Locomotivával szemben. A Hadsereg KH, bár biztosan verte a Bukaresti Haladást, nem elégítette ki a 70.000 főnyi közönséget. A petrozsényi bányászcsapat újabb „1:0”-ás győzelmével szerzett két pontjával az élvonalba került. A Nagyváradi Haladás all. helyen maradt 1 pontjával, mert a bukaresti vasutascsapat vereséget szenvedett és még mindig nincs pontja. Biztosan győzött a Temesvári Tudomány is a Ma­rosvásárhelyi Energia, ellen és ezzel szintén a „négy ponto­sok“ közé került. Az élvonalban három csapat vezet 5—5 pont­tal: a Hadsereg KH, a Vörös Lobogó és a Sztálinvárosi Energia. A C-liga rajtja két váradi győzelmet eredményezett. Az Energia 3:0-ra verte a Szatmári Haladást, míg a Vörös Lobogó Szalontáról hozott haza két pontot. tm. m. 9. kedd, 206. »e. A színajai sakk-csapatbajnokságról Megírtuk, hogy a Nagyváradi Haladás sakkcsapata a szinajai országos bajnokságon az ötödik helyen végzett. A legnagyobb eredményt az esélyes Dinamo el­leni 4.5—3.5 arányú győzelmével érte el, amellyel elütötte a Di­namót a bajnoki címtől. Az eredmény sikeresebb lett volna, ha a Haladás egy csoportba tud­ná tömöríteni a város legjobb erőit. Például Borbély és Jancsó mesterjelöltekkel kiegészítve fel­tétlenül kiharcolhatta volna a harmadik helyet is. Suta Mihály, Farkas René és ifj. Roskopf Béla 3,5 pontot szereztek. Csarkó Béla és Kötting Katalin 3—3 pontot, Karácsonyi László és Hermann Lajos 2—2 pontot, míg Makkai István 1, Belea Tra­­ian 0,5 pontot szerzett. Kará­csonyi, Hermann és főleg Mak­kai teljesítménye nem kielégítő, tőlük többet vártunk, már nagy gyakorlati és elméleti tudásuk alapján is. A jövő évi országos bajnokságban olyan csapattal kell kiharcolnunk a döntőbe ju­tást, amely méltóan képviselheti Nagyvárad­ színeit és híven vis­­­szatükrözné városunk sakksptjHp jának tényleges erejét. "r Szenkovits Endre — * — Nagyváradi Haladás—Aradi Vörös Lobogó 1:3 (1:1) Az első félidőben jól játszott a váradi csapat, de szünet után 4 perc alatt két „olcsó" gólt kapott , és elvesztette a mérkőzést. Helytelen volna vesztett mér­kőzés után mentséget keresni, de még nagyobb hiba lenne el­hallgatni a való tényeket. A nagyváradi együttes mai hiá­nyos keretével nem adhatott az ország egyik legjobb csapatának három olyan játékos előnyt, mint Tirják, Tóth és Blujden, akik sérülésük miatt nem játsz­hattak, így már a rajtnál olyan előnyhöz jutott a Vörös Lobogó, amelyet szinte lehetetlen volt be­hozni. Mégis a Nagyváradi Ha­ladás játékosai mindent elkövet­tek, becsülettel harcoltak. Az első félidőben — bátran állíthatjuk — nemcsak egyenlő ellenfélként küzdöttek, hanem laposan ado­gatva, lendületesen és nagy aka­rattal harcolva, helyenként job­ban játszottak, mint az aradi cs­apat és kis szerencsével a veze­tést is megszerezhették volna. S­ajnos, a második félidőben a Vörös Lobogó 4 perc alatt két A Vörös Lobogó jobb volt,­­ ez kétségtelen. De mégsem hall­gathatjuk el, hogy első félidő­béli játéka után, többet vártunk tőle. Amikor a Haladás táma­dásban volt, védelmük sokat in­gadozott. Ekkor a váradi csa­patnak esélyei voltak „a nagy meglepetésre“. A Vörös Lobogó igazi tudása csak a szerencsés 3:1-es vezetés után domborodott ki. A védelemben Dusán és Far­­mati elől Pecsovszki és Mercea a legjobbak, de a nagy erővel harcoló Bakucz II. sem maradt el mögöttük. A vesztes csapat legjobb része a fedezetsor: Fe­­renczi, Krempánszki és a kul­lancsot játszó Kiss. Elől örven­detes volt a kis ifjúsági Bisaa sikeres bemutatkozásra. Techni­kás, ügyes játékos, aki még sok örömet szerez csapatának. Derű­jén igyekezettel harcolt, de sok hibával. Kuk nem tehet arról, hogy balszélsőt játszattak vele,­­ viszont nem volt más. Gebner — aki­­ a múlt héten csodákat művelt — ezúttal a sok jó védés mellett, benne volt a gólokban. Draghics Ilic tárgyilagosan és jól vezette a nehéz mérkőzést. A MÉRKŐZÉSRŐL Nagyváradi Haladás: Gebner­, Nemtescu, Kiss Jacob, Ferenczi, Krempánszki, Bisoa, Strengaru, Niculescu, Demjén, Kuk. Vörös Lobogó: Coman, Szűcs, Dusán, Farmati, Kapás, Serfőző, Szé­kely, Mercea, Bakucz II., Pe­csovszki, Tirlea. Mezőnyjátékkal indul a mér­kőzés és a 4. percben Pecsovszki veszélyes büntetőjét Gebner ne­hezen tolja a felső sarokból szögletre. Ellentámadásba megy a Haladás és a kis Bisca ügye­sen „faképnél“ hagyja Farmatit, beadását Kuk gyengén lövi. Újabb Haladás támadás: Bisca kicselezi az aradi védelmet, lö­vése a kapu mellett surran ki a mezőnyből. A közönség felmoraj­­lik. — Ki ez az apró gyerek? — A jól értesültek közük: Szomba­ton érkezett Bukarestből repülő­géppel, az ifjúsági válogatott­ban játszott — most igazolták. Hullámzó játék után, Stren­garu lövése Coman zsákmányá­vá válik, majd Gebner vetődik ki Pecsovszki elé. A 17. percben óriási Haladás-helyzet, Nicules­cu elfut a baloldalon és a kisza­ladó kapus mellett ügyesen gu­­rít a kapura, de Fiarmati idejé­ben elcsípi a labdát. Szépen ro­hamoz a Haladás, a közönség lelkesen biztatja a csapatot, de a nagy aradi ellentábor sem váratlan és bizony „nagyon ol­csó“ góllal, a maga javára fordí­totta a küzdelmet és utána ki­domborodott az aradi együttes nagyobb tudása és biztosan nyerte a mérkőzést. Ebben az időrészben láthattuk, hogy a Vörös Lobogó mennyivel egysé­gesebb egészet alkot, ötös fo­gata ötletesen s veszélyesen tá­madott, míg a Haladás edzői ál­landóan cserélgették a játékoso­kat. A kis Bisca előbb szélsőt, majd összekötőt, sőt középcsa­tárt is játszott. (De erről a kér­désről külön írunk). Úgy véljük, hogy a Haladás játékosai a ve­reség ellenére is megérdemlik, hogy küzdeni akarásukat megem­lítsük és azt a derék fegyver­tényt is, hogy az utolsó perce­kig nem adták fel a reményt. Kemény küzdelemben győzött a jobb csapat és ezen nincs mit szégyenkezni... marad szótlanul. A 23. percben váratlanul megszületik az ara­diak vezetőgólja. Bakucz II. talpal, de a támadás tovább­megy. Pecsovszki átemeli a lab­dát Strengarun, Gebner kiugrik, de már ké­ső, mert a középre húzódott Tirlea a hálóba vágja a lab­dát Oil. A Haladás rákapcsol, küzd az egyenlítésért. A 30. percben Fe­­renczi előretör, Pecsovszki gán­csolja, de a szőke váradi fedezet tovább megy és átadását Kapás kézzel leüti. A megítélt 11-est Kuk a kapusba lövi, ám a bíró újra rúgatja, mert Com­an elmoz­dult. Néma csendben ismét Kuk áll a labdának, de ezúttal mes­­­sze ellövi a büntetőrúgást. A Haladás nem veszti el fejét, to­vább ostromol, közben Bakucz II. elfut a baloldalon, — bead — de Gebner nagyszerűen dobja magát Mercea lábára és felszedi a labdát. Az aradi védelem inog, ezzel szemben a váradi tám­adó­­sor sokat kapkod. Mégis a 45. percben Nemtescu felszabadító rúgását Strengaru továbbítja Kuk elé, aki elhúz Szűcs mellett és hatalmas sarkos­ lövéssel megszerzi az egyenlítő gólt: 1:1. Ezzel véget ér a félidő. Szünet után mindenki jó játékot vár a váradi csapattól és az indulás biztató. De a 3. percben hideg zuhanyként hat Pecsovszki büntetője, ame­lyet 30 méterről mesteri lö­véssel küld léc alatt a Ha­ladás hálójába (1:2). Talán Gebner kiüthette volna a labdát, a büntetőt Kiss sza­bálytalansága előzte meg, amit megtakaríthattunk volna. Kezdés után ellentámadásba megy a váradi csapat, Bison szögletet harcol ki, amit Coman nehezen hárít. Bakucz kiugrik, lövését Gebner védi. A 7. perc­ben végleg eldől a mérkőzés sor­sa: Székely mintegy 30 méterről — az oldalvonal határán — ka­pura lő, Gebner későn ugrik és a csavaros­ labda mellé öklöz. A hálóba hull az UTA harmadik gólja. (1:3). Ez a váratlan gól felvilla­nyozza az aradi csapatot, a két gólos vezetés mellett nyugodtan játszik. A Haladás tovább küzd, de szögletrúgásnál egyebet nem tud elérni. Gebner szépen védi Székely fejesét, majd Bisca ug­rik ki és Coman nehezen hárít­ja ügyes lövését. Az utolsó per­cekben erőteljesen kap lábra a Haladás, de az eredményen már nem tud változtatni. Hazai pályán elveszett a két drága pont... (h. m.)­­k AZ A-OSZTÁLY EREDMÉNYEI Bukaresti Dinamo—Bukaresti Locomotiva 4:0 (3:0). Hadsereg KH — Bukaresti Haladás 3:1 (1:0). Temesvári Tudomány — Ma­rosvásárhelyi Energia 5:2 (4:0). Petrozsényi Energia — Ploesti Energia 1:0. Sztálinvárosi Energia — Ko­lozsvári Dinamo 0:0.­­ A 12 találatos Pronosport szelvény: 1, 2, 1, 2, X, 1, 2, 1, X, 1, X. 1. A 4. FORDULÓ MŰSORA: Csütörtökön, szeptember 5-én teljes bajnoki forduló: Nagyvá­radi Haladás—Bukaresti Loco­motiva, Marosvásárhelyi Ener­gia-Bukaresti Haladás, Aradi Vörös Lobogó—Petrozsényi E­­nergia, Sztálinvárosi Vörös Zász­ló—Ploesti Energia, Bukaresti Dinamo—Kolozsvári Dinamó, Hadsereg KH—Temesvári Tudo­mány.­ ­Általában a csapatokról és a játékosokról RÖVIDEN A 14 éves Bányai Erika Bu­karestben, az országos teniszbaj­nokság ifjúsági döntőjében a 16—18 éves korhatárnak között­i a döntőbe jutott és itt 6:3, 6:2 arányban kikapott Mina Ileana­­tól. A második hely is nagy si­kernek számít, hiszen a Bányai gyerek korhatárán felüli csoport­ban indult. Kis kategóriában Somogyi és Nedelcu a harmadik, illetve a negyedik helyen vég­zett az országos bajnokságon. •­ A „nagy mérkőzés“ előtt ját­szották le a Pionír Kupa döntő­jét, amelyen az apróságok ötle­tesen és szépen játszottak. A győzelmet a 5. számú Sánc­ ut­cai iskola szerezte meg 2:1 (1:1) arányban a „Ligeti utcacsapat“­­tal szemben. A gólokat Köteles, Szűcs, illetve Buzi és Mircea lőt­ték. Veres jó bíró volt. Tartományi labdarúgóbajnokság — Energia IBO—Akarat 2:1 (1:1) Gyenge színvonalú mérkőzés, döntetlen inkább megfelelt volna az erőviszonyoknak. Játékvezető: Chirila. Locomotiva — Érmihályfalvi Haladás 3:0. A vasutascsapat jó játékkal, biztosan győzött. Csordás János szövetkezet— Sarmasági Bányász 1:0 (1:0). Barátságos mérkőzés. Bíró, Pász­tor. KÉZILABDA Az Aradi Vörös Lobogó—Ha­ladás mérkőzés előtt női kézi­­labdamérkőzést játszottak. A Nagyváradi Haladás—Nyomda­vállalat csapata, az Anadi TEBA­­»együttesét látta vendégül és a nagyváradi csapat 9:0 arányú vereséget szenvedett. A Haladás játékosainak a jövőben még fo­kozottabban kell edzeniük, hogy e sportágat jobban elsajátítsák,' Több sportszerűséget a C osztályos mérkőzéseken is! Az A. és B. osztályos labdaru­góbajnokság rajtja után, vasár­nap kezdődött a C-osztályú baj­nokság is. Az Energia Törekvés a Szatmári Haladással, míg a Vörös Lobogó Szalontán mér­kőzött a bajnoki pontokért. ENERGIA-TÖREKVÉS— SZATMÁRI HALADÁS 3:0 (1:0) Vasárnap délelőtt 11 órakor — mintegy 3000 néző előtt — élénk irammal kezdődött a mérkőzés. A nagyváradiak támadtak töb­bet, míg a Haladás csak kényel­mesen adogatott a mezőnyben. A 16. percben a nagyváradi csapat érvénytelen gólt ért el, — amit a játékvezető — les címen — nem adott meg. Ezután a játék irama — és főleg a játékosok idegessége fokozódott — s he­lyenként a játék túl keménnyé vált. így következett be a 24. percben, hogy két szatmári játé­kost Ferenczit és Girat súlyos utánrúgásokért a játékvezető ki­állította. A 9 főre apadt Haladás védekezésre szorult, de a hazaiak csak a 43. percben szerezhették meg —Nagy révén — a vezetést. Fordulás után a Haladás nyu­­godtabban játszik és a három előretolt csatár több ízben veszé­lyezteti Levendai kapuját. A 17. percben az előretörő Ambrus lab­dája Ionescuhoz kerül és éles lö­vését Levendai éppen hogy csak a szögletre tolja. (egyenüítési al­kalom volt!) A Törekvés játéko­sai ezután sorozatos lövésekkel veszélyeztetik az egyébként sé­rült szatmári kapust. A hazai csa­pat erős nyomása végülis a 30. percben góllá érik. Torzsok, majd Dull révén 3 : 0-ra alakul az ered­mény. Közben Lisztes megsérül és végleg elhagyja a játékteret, Torzsokot pedig a túl kemény já­ték folytán a partvonalon ápol­ták. Ilyen sportszerűtlen körülmé­nyek között zajlott le a C. osz­tály első fordulójában az Ener­gia Törekvés—Szatmári Haladás mérkőzés. Ferenczi és Gita tettei súlyosan befolyásolták a Haladás esetleges győzelmét, és végülis 9 emberrel vereséget szenvedett. A nagyváradi játékosok közül Lisztes és Torzsok sérülten hagy­ták el a játékteret. A vezetők és az edzők feladata, hogy a jövő­ben többet foglalkozzanak a já­tékosok nevelésével, főleg a pá­lyán való sportszerű játék terén. Az Energia—Törekvésből Le­vendai, Balogh és Torzsok, míg a Haladásból Ambrus, Ionescu és Kalmár érdemel dicséretet. JÓ JÁTÉKKAL GYŐZÖTT A VÖRÖS LOBOGÓ SZALONTAN A nagyváradi Vörös Lobogó első bajnoki mérkőzését Szalon­tán vívta és — 2 : 1-es félidő után­­— 2:1 arányban győzött a lel­kesen játszó szalontai csapat el­len. Az első gólt Kiss szerezte a 3. percben, míg a 6. percben — Egyedi révén — egyenlítettek a szalontaiak. A Vörös Lobogó második gólját ugyancsak Kiss lőtte az első félidő 30 percében. Szünet után a Vörös Lobogó nagy területi fölényben játszott, de a lelkesen harcoló szalontai véde­lem megakadályozta a nagyvá­radiakat a további góllövésben. * A C-osztály további eredményei: Szigeti Recolta — Nagybá­nyai Dinamo 1:1 (0:0). Kolozsvári FI. Rosie — Tordai Progresul 1:1 (1:0). Sepsiszentgyörgyi FI. Rosie— Maroshévizi Recolta 0:0. Energia 7 — Marosvásárhelyi Vovnja 1:2 (1:1). •C