Fáklya, 1965. november (20. évfolyam, 259-283. szám)

1965-11-02 / 259. szám

Fáklya 2. oldal ■ [UNK] [UNK] [UNK] [UNK] [UNK] [UNK] [UNK] [UNK] [UNK] [UNK] [UNK] A vasárnapi forduló legjobb eredménye: CRISUL - SIDERURGISTUL 4-0 Crisana stadion: A két csapat felállítása: CRISUL: Adam—Szakács II., Salamon Pozsonyi, Balogh—Vigu, Ja­kab— Harsányi, Muresan III. Bakos, Muresan II. Edzők: Zi­lahi László és Buda Iosif. SIDERURGISTUL Galati: Flo­­rea— Pál, Coman, Cristian, Valcart—Costache, Ionija—Opri­­san, Neagu, Adam, Statescu. Edző: Petre Zaharia. Góllövők: Muresan III. a 21., a 61. és a 73 percben, Ba­kos a 37. percben. A mérkőzést Zaharia Chifor (Brasov) vezette. A Crisul eddigi mérlege hazai pályán: 5 2 2 1 8— 5 6 Idegen pályán pedig: 4 0 1­3 3—10 1 A­ki nem vett részt a Cri­­sus vasárnapi mérkő­zésén, az eredmény hal­latán bizonyára nehezen hitt a fülének. S bánhatta is, hogy a „papucs szurkolók“ számát gyarapította, mert rég nem lá­tott szép találkozóban lett volna élménye. Nem állítjuk, hogy a játék színvonala most már tel­jesen kielégítette az igényeket, de a küzdelem minden dicsére­tet megérdemel, nem is szólva a megszaporodott kapuralövé­­sekről. Ez hiányzott heteken át, s még büszkék lehetnénk az együttesre, ha a további fordu­lóban tartanák az iramot. Még nem késő helyre ütni, amit ed­dig elmulasztottak. A vasárnapi mérkőzés nem kezdődött robbanó irammal, in­kább a taktikai utasítások pon­tos betartásán volt a hang­súly. A nagy tét idegességet szült, zavarta a céltudatos tá­madást. Legalább tíz perc telt el, amíg a két csapat kölcsö­nösen „kipuhatolta“ egymás játékstílusát, hogy aztán meg­felelően alkalmazkodva, kibon­takozzanak. A Crisul bátortala­nul indította a szélsőket, a fe­dezetsor vállalta magára a legnagyobb szerepet. A 17. percben aztán Harsányi is ka­pott labdát, jobbszélen elfutott vele, be is ívelte, Muresan III. azonban közelről a léc fölé lőtt. A hazaiak fokozatosan átvették a játék irányítását. A 21. perc­ben nagy kavarodás támadt Florea kapuja előtt, a labda Muresan III. lábára pattant, onnan pedig már biztos volt az út a hálóba. Az első sikeres támadás növelte a Crisul lab­darúgóinak önbizalmát, egyre ötletesebben szőtték akcióikat. A 37. percben Muresan III. is­mét éles távoli lövést küldött a Siderurgistul kapujára, Flo­rea hárítani akart, de Bakos fejjel megváltoztatta a labda útját és az a hálóban kötött ki. A két gól után tovább növeke­dett a játék ritmusa, a közön­ség élvezte a bátor kapura lövé­seket és nem egyszer látványos megoldások váltották ki a tap­sot. Kicsit sajnáltuk is, hogy pont a leghevesebb játékban szólalt meg a szünetet jelző síp. Szerencsére, az iram ugyan­úgy folytatódott, mint előzőleg, és egyre szaporodott a Florea feladata. Hol Vigo, hol Jakab vallatta a kapus tehetségét. Muresan II. is egyre gyakrab­ban hívta fel magára a figyel­met. A harmadik gól egy kicsit az övé is, ugyanis látványos egyéni akcióval faképnél hagy­ta védőit, balszélről beívelt, Muresan III. pedig mellel le­vette a labdát és kitűnő érzék­kel helyezte a hálóba. Szép tel­jesítmény volt mindkét játékos részéről. Muresan III. azonban a 73. percben aratta a legna­gyobb elismerést: 17 méteres szabadrúgása védhetetlenül meghozta a negyedik gólt. Mes­ter­hármasát jó játékkal ala­pozta meg. A mérkőzés utolsó perceiben a Crisulnál sok volt az egyéni akció, mindenki gólt akart elérni, különösen Mure­san II., de ő is csak a kapufát találta el. A Siderurgistul nem bírta a hazaiak által diktált nagy iramot. Öszefoglalóban még annyit, hogy talán most tűnt a legfegyel­­mezettebbnek a Crisul. S mint­ha a játéktervet is gondosab­ban, sikeresebben dolgozta vol­na ki a két edző, mint eddig. Dicséret érte. A labdarúgók kö­zül mindenekelőtt Muresan III. teljesítményéről szólhatunk el­ismeréssel, a fedezetsorból Ja­kab és Vigu játéka tetszett. So­kat javult a belső hátvéd­pár, Salamon és Pozsonyi szereplése is. A bíráskodás tárgyilagos volt. Megkérdeztük Zilahi Lász­ló edzőtől, hogy neki mi tet­szett a legjobban a mérkőzé­sen? Tömör válasza: „az ered­mény“. Minden­esetre már rég nem értettek vele olyan sokan egyet, mint most. De a folyta­tás milyen lesz, Mester? KENÉZ FERENC • •­­ Ez a „hálóba ragadt" labda már­ a Crisus harma­dik gólját jelen­tette. Kevés gól, várt eredmények Vasárnap délután meglepetés nélkül zajlott le az A-osztályú labdarúgás X. fordulója. A Ra­pid a Steauaval szemben is be­bizonyította, hogy jelenleg a legjobb csatársorral és a leg­biztosabb védelemmel rendelke­zik. A vasutas csapat Ion Io­­nescu góljaival 2:0 arányban győzött. A Steaua nagyon ké­szült a találkozóra, s hogy mégsem tudott tisztes ered­ményt elérni, ez mindenekelőtt a befejező csatár hiányával magyarázható. Csak Ráksira alapozni — túl kevés a legte­kintélyesebb ellenféllel szem­ben. A Rapid játékritmusa ki­váló, szervezetten küzd a csa­pat és több gólképes csatárral rendelkezik. Valakinek mindig „kijön“ a lépés, vasárnap Ion Ionescunak sikerült az érvé­nyesülés. Meglepetésszerűen indult a Petrolul — UTA találkozó. A mérkőzés szünetében a vendé­gek vezettek 1:0-ra, a 32. perc­ben ugyanis a 19 éves Axente védhetetlenü­l a hazaiak hálójá­ba talált. A játék további részé­ben viszont a Petrolul uralta a mezőnyt, támadást támadás kö­vetett. Annak ellenére, hogy az aradiak másik fiatal tehetsége, Coman kapus kitűnően hárítot­ta a lövések nagy részét, Dridea I., Juhász és Badea a hálóba talált. A legszebb gól azonban a Biróé volt, aki saját kapujá­ba bombázott védhetetlenü­l, így alakult ki a 4:1-es Petrolul­­győzelem. A hazaiak védelmé­ben a 32 éves Pahonju ismét jeleskedett, a támadásokat pe­dig nagyrészt a Dridea-testvé­­rek indították. Győzelmük tel­jesen megérdemelt. Heves küzdelem folyt a A következő forduló műsora: Rapid Bucuresti—Stiinta Timi­soara, Dinamo Pitesti—Crisul Oradea UT-Arad—Farul Con­stanta, Steagul Rosu Brasov craiovai pályán, ahol a tavalyi bajnokcsapat, a Dinamo Bucu­­resti megpróbálta rehabilitálni magát az idei sorozatos gyen­ge szereplés után. Ennek elle­nére a Stiinta csatársora is legalább olyan gólveszélyes volt, mint ellenfele. A Dinamo mindenekelőtt Nunweiller III. kitűnő játékának köszönheti, hogy nem kapott gólt. Végül is mindkét együttes megelégedett a 0:0-ás döntetlennel, vagyis megosztoztak a bajnoki ponto­kon. Ez különösen a Dinamó­nak fájó, a táblázaton ugyanis megint vesztett egy helyet. Csupán egy gól esett a Fa­rul Constanta és a Stiinja Cluj mérkőzésén, valamint a Stiin­­ja Timisoara és a Dinamo Pi­­testi találkozóján. Mindkét vá­rosban a hazai labdarúgóknak erősen kellett küzdeniük, hogy ne osszák meg vendégeikkel a pontokat. A CSMS Iasi viszont vasárnap is igazolta jó formá­ját, már az első félidőben 2:0 arányban vezetett a Steagul Rosu Brasov ellen. A mérkő­zés végeredménye 3:0. A vasárnapi forduló a Cri­sul szurkoló­táborának szerez­te a legtöbb örömet, ugyanis a csapat a 14. helyről a 9-re lé­pett elő. A Rapid megőrizte há­rom pontos előnyét s lehetsé­ges, hogy a következő forduló­ban már öt pont előnnyel ren­delkezik, hiszen hazai pályán a Stiinta Timisoara csapatát felül­múlhatja, a Petrolul vi­szont aligha szerez pontot a fő­városi Dinamótól. Érdekesség a táblázaton, hogy az UT Arad és a CSMS Iasi minden szem­pontból egyformának mutatko­zik. Egyébként a táblázat a kö­vetkező: Steaua Bucuresti, Siderurgistul Galaji—Stiinja Cluj, Dinamo Bucuresti —Petrolul Ploiesti, Stiinja Craiova—CSMS lasi. Fölényes győzelem ökölvívásban Szombaton este a Dinamó te­remben viszonylag nagyszámú közönség kísérte figyelemmel az ASA-Crrsus ökölvívóinak mérkő­zéseit a CSC Baia Mare ver­senyzőivel. Az országos csa­patbajnokság során ismét fölé­nyes győzelmet arattak, az ös­­­szesített eredmény 24:12 ja­vukra, így csoportokban to­vább őrzik az első helyet, de a bajnokság neheze csak ezután következik. A jövő héten már Resiján lépnek a szorít­óba, majd a főváros az útirány. A szombati mérkőzések sikere mé­gis reményt keltő. Nézzük azon­ban, hogyan végződtek a talál­kozók a súlycsoportok sorrend­jében. Három bajnoki pont sorsa már a mérlegelésnél eldőlt, a hazaiak javára. Vincze György ellenfele, Andrei Rusneac u­­gyanis meghaladta a kötelező súlyhatárt. Puiu Mihai lépett tehát először szorítóba a Baia Mare-i Danci Petrával. Az első két menetben Puiu erőnléte és tudása fölényben volt, csupán a találkozó végén egyensúlyo­­zódott ki a küzdelem. Nyilván­való volt a hazai pontozásos győzelem. Szép játékot láthat­tunk Costea Paul és a vendég Szabó Tibor mérkőzésén. Mind­ketten bátran kezdeményeztek, Costea ütései azonban tisztáb­bak voltak, különösen az első és az utolsó menetben. Ennek ellenére a po­ntozók meglepetést készítettek elő, ami jogos elége­detlenséget váltott ki a közön­ség soraiban: döntetlent hírdet­tek Kisváltósúlyban Gologan Gheorghe az első perctől kezd­ve döntő fölényben volt. Hre­­niuc Vasile azonban az első menetben jól tartotta magé­t. A másodikban már nem tudott el­lenállni, kétszer is a­ szőnyegre került, a játékvezető pedig le­léptette. Eddigi jó szereplése után sokkal többet vártunk a fiatal Serban Alexandrától, váltósúly­­ban. Az történt ugyanis, hogy sem az ellenfele. Costin­b­an, sem ő kemény ütésekre nem vál­lalkozott, meddő táncba kezdtek. A második menetben, jogosan mindkettőjüket meg­intették. Cost­int fejelésért még egyszer megintették, így Serban került ki győztesen. .A továb­biakban igényesebb ökölvívást várunk tőle. Nyíri János aratta az egyetlen kiütéses győzelmet. Gyenge ellenféllel került szem­be, Szaniszló Györgyöt mind­járt az első menet elején a sző­nyegre küldte. Roncsán Károly szintén nagy fölényben volt, a Baia Mare-i Kulcsár Mihálynak ugyanis egyelőre kevés köze van az ökölvíváshoz. A második me­netben a játékvezető leléptette a vendéget. Hasonló sorsra ju­tott a hazai Timpescu Gábriel. A jó képességű Matius Ale­­xandruval került össze s csak szabálytalanságok árán véde­kezhetett. Bogdán János Tírgu­­muresi játékvezető ezt nem en­gedte meg. Murvai József szin­tén vesztett a városunkban is jól ismert Nagy Csabával szem­ben. Tricü Gabriel ellenfél nél­kül maradt. Ennyit a találkozókról. Elis­meréssel kell szólnunk a ren­dezésről. Talán a jegyek árusí­tását szervezhetnék meg job­ban, hogy elkerüljék a tolon­gást. S hasznos lenne megfé­kezni az egészségre oly ártal­mas magozást. Egyébként erre a „rágcsálók“ megszaporodott hada is gondolhatna. K. F. i­i ■ i­i­i­i­i­i­i­i­i­i­i­i i a­i 9 i­i röviden I 11 H I I I 1 i ( I 1 I 9 I­i 1e • A labdarúgó világbajnok­ság selejtezői során a csehszlo­vák válogatott 0:0 arányú dön­tetlent ért el Portugáliában. A Német DK válogatottja 1:0 arányban múlta felül az osztrák csapatot. • A jugoszláv olimpiai bi­zottság elhatározta, hogy a mexikói olimpiára­­ kiszemelt sportolók az edzések legna­gyobb részét a 2218 méter ma­gasan fekvő macedóniai Peris­­terben folytassák. • A teheráni súlyemelő vi­lágbajnokságon a félnehéz­sú­lyúak is összemérték erejüket A bajnoki címet a szovjet Vik­tor Urencov szerezte meg, aki összesen 437,500 kg-ot emelt. • A tizenkét plusz egy talá­­latos Pronosport szelvény a következő: 1, x, 1, 1, 1, 1, 2, 1, 1, 1, 1, 2. i­i­i­i­i­i­i­i­i­i I 8­1­8 I­I­I 1 Favorit — Constructorul Timisoara 5-4 Élénk érdeklődés közepette ke­­rült sor az idény utolsó A-osz­­tályú bajnoki találkozójára. A Favorit számára elengedhetet­lenül szükséges volt a mérkő­zés megnyerése, s ez, ha nehe­zen is, de sikerült. Az együttes az elmúlt vasárnap játékvezetői­­ segédlettel­ kapott ki Petrosa­­niban, ugyanis nem kevesebb, mint hat 7 méteres büntetőt ka­pott, így 10:9-es vereséggel hagyták el a pályát. A Constructorul elleni játék főként az idegek harca volt. Ennek ellenére a Favorit jól megszervezte a­­ védekezést, kü­lönösen pedig Tőtös kapuvédő jeleskedett. Az iram nem volt gyors. Az első percek a vendé­gek fölényével teltek el, a ha­zaiak első lövése csak a 9. percben szállt a Constructorul kapujába. A 12. percben az el­lenfél 7 méteres büntetőhöz ju­tott, Gheorghevici a kapufát találta el. A 17. percben azon­ban javított, csapatának meg­szerezte az első gólt. Vezeté­sük nem sokáig tartott, mert nem egyenlített. A 23. percben a játékvezető újabb 7 méteres büntetőt diktált a Favorit ellen, amit Kiss magabiztosan értéke­sített. Két perccel később Macs­ka ismét egyenlített. Szünet után az első öt perc meddő játékkal telt el. Sok hi­bát vétett mindkét együttes. Jel­lemző az ideges játékra, hogy a vendégek egymás után két 7 méterest vétettek, amelyeket Pacurar góllá értékesített. Dem tovább növelte az eredményt. A vendégek kapu előtti tömö­rülés után dobták a harmadik góljukat, majd a 46. percben Puscasu állította be az 5:4 arányú végeredményt. A közönség lelkes tapssal ju­talmazta a Favorit együttesét a megérdemelt győzelem után. ANDRÁSI JENŐ 1 0 1 8 8 1a 8 8 1 8 8 Kézilabda: A Favorit női kézilabda csapata sem maradt adós, szép gólokat dobott. (Vilidár István felvételei) 1 B i 8­8 1­8 8 I ■ 1a i 8 ■MONISM ORADEA: A tiszteletreméltó Sztaniszlász (Francia film). Elő­adások: 11, 14.30, 16.45, 19. 21 órakor. ARTA: Délután ötkor (Spa­nyol film). Előadások: 11, 14.30, 16.45, 19, 21 órakor. TRANSILVANIA: Vihar Ázsia felett (Szovjet film). Előadások: 10.30, 14.30, 16.30, 18.30, 20.30 órakor. CRISANA: A Tenkes kapitá­nya (I­­II. rész, magyar film). Ki­egészítő műsor: Fehéren fekete. Előadások: 10.30, 14.30, 17.30, 20 órakor. A helyárak kétszeresek. TINERETULUI: A $oimbresti nemzedék (Szélesvásznú színes román film). Kiegészítő műsor: Hallo! Hallo! Előadások: 11, 14, 17, 20 órakor. A helyárak két­szeresek. 1 MAI: Szalmaözvegyek (Olasz film). Kiegészítő műsor: Calatis. Előadások: 14, 16, 18, 20 órakor. IOLIA: A félelem (Csehszlovák film). Előadások: 17, 19 órakor. FACLIA: Katonazene (Színes magyar film). Előadás: 19 órakor. EPISCOPIA BIHORULUI: Me­­netelés Rómába (Olasz film). Elő­adás: 19 órakor. SELEUS: Az L-alakú szoba (An­gol film). Előadás: 19 órakor. SZÍNHÁZ November 2-án, kedd este 19.30 órakor. Micsoda zűrzavar, C­l bérlet TELEVÍZIÓ November 3, szerda 19.00 A TV híradója (I.), 19.15 Ifjúsági adás, 20.00 TV-színház Dürrenmatt: Őszi este, 21 órakor: 3 000 kilométer — 50 pihenő (film), 22.00 A TV híradója (II.): BUCURESTI I. November 2, kedd 8.30 Kivánsághangverseny, 9.35 Maria Sindilaru, Nicolae Florei, Vera Rudeanu, Constantin Gabor énekel, 10.30 Tudományos adás (A világ hét csodája), 11.00 A fő­város koncert­termeiből, 11.45 Do­re­ mi barátai, 12.30 John Ire­land A-dúr zongora-, hegedű- és csellótriója, 12.45 A szovjet zene hete, 12.55 Zenés kaleidoszkóp, 14.08 Erdélyi népzene, 15.30 Lela Cincu és Viorel Ban operaáriá­kat énekel, 16.30 Men­delsohn 3. vonóskvintettje, 17.30 Kívánsághangverseny — népze­ne, 18.13 Részletek Natschinski Gisella c. operettjéből, 18.50 Ze­nekedvelőknek, 19.30 Stan Si­­mion népdalokat ad elő, 19.40 Olasz könnyűzenei újdonságok, 20.30 Operettáriák, 20.55 Kíván­sághangverseny, 22.15 Jazz-elő­­adás (Charlie Christian, a gitár virtuóza), 22.40 Híres operakettő­­sök, 22.45 Éjféli dallamok: A CLUJI TARTOMÁNYI STÚDIÓ MŰSOR ABOK November 2, kedd Román nyelven: 6.00 — Időjá­rásjelentés: Hova menjünk a hé­ten? 6.02 — Reggeli zenés műsor, 6.20 — „Itt a postás". Riport. Ma­­gyar nyelven: 6.30 — Időjárásje­lentés. — Hova menjünk a hé­ten? 6.32 — Folytatjuk reggeli zenés műsorunkat. 6.45 — Műsor a falvak dolgozó népének. Ro­mán nyelven: 15.30 — Flírszolgá­­lat. 15.40 — „Az ősz és a szere­lem". Könnyűzene műsor. 16.00 A kultúraktivista fóruma. 16.10 — A Diákművelődési Ház népi­zenekara játszik Dumitru Forcasu vezetésével. 16.20 — Egy képvi­selő naplójából. Magyar nyel­ven: 18.30 — Hírszolgálat. 18.40 — Részletek a cluji Állami Fil­harmónia szimfonikus zenekará­nak október 30. hangversenyéből. 19.15 — Ipari híradó, gépesítés az irodákban. A Crisana tartományi Villamossági Vállalat tudomására hozza az érdekelteknek, hogy az elektromos berendezések sze­relésére szóló jogosítvány megszerzé­­sére 1965. NOVEMBER 15-én 9 ÓRAKOR vizsgát tartanak a vállalat székhelyén. 442 HIRDETÉS A PETRÓLEUMIPARI MINISZTÉRIUM DGD no­vember 15—17-én vizsgát rendez ARAGÁZ SZERE­LŐK részére a București-i 1. számú egységnél, General Budi§team­ utca 11/A alatt. Ugyanitt fogadnak el beirat­kozásokat november 13—15 között. A vizsgát új szerelők részére tartják, emellett újra vizs­gáztatják azokat, akik 1955—1960-ban jogosítványt nyertek, de 1964-ben valamint 1965 júniusában nem je­lentkeztek a megújító vizsgákon. Azok, akik e vizsgákon nem jelennek meg, elveszítik jogosítványukat. Kiegészítő tájékoztatást a cluji petróleumelosztó egy­ség gáz részlegén nyújtanak, Budai Nagy Antal utca 3 szám alatt, naponta 7,30—9, valamint 14—15,30 óra között. Telefon 1—24—73­ (433) IDEJÉBEN ÚJÍTSA MEG ELŐFIZETÉSÉT A VILÁG PROLETÁRJAI EGYESÜLJETEK! NAPI­LAPPA ELŐFIZETÉSEKET ELFOGADNAK : POSTAHIVATALOK, LEVÉLKÉZBESÍ­­­­TŐK ÉS AZ ÖNKÉNTES­­ LAPTERJESZTŐK g V