Herkules, 1911. január-december (28. évfolyam, 1-20. szám)

1911-01-11 / 1. szám

Labdarúgás. A párizsi, milánói és zürichi mérkőzés. Francziaország : Magyarország 0 : 3. Páris, január 2. A mérkőzés részletes lefolyását az alábbiakban adjuk: Pályára való kivonulás után kapu előtti training­­játékot kezd a magyar csapat. Rossz formát mutattak. Csak később jött pályára a francia 11. A biró sorsot huzatott A szerencse nekünk kedvezett és Károly a lejtős felet választotta. Pont 3 órakor ad jelet a biró a kezdésre. A touch biró szerepét Brody és Mc­­Cabe töltötték be. A kezdés után kiderült, hogy a franczia csapat sokkal erősebb, mint azt képzeltük. A francziák támadása vezeti be a játékot és egy legelső lerohanásnál Belloc, tiszta helyzetből a kapu fölé lő. Majd a magyarok kerültek erősen frontba, de kissé kapkodóan játszanak és csak veszélyes helyze­teket teremtenek a franczia kapu előtt. Károly fordu­lásból lőtt, de lövése a kapus martaléka lett, ugyanígy kifogta a kapus Borbás remek czenterezését is. Később offside miatt fújják le Schlossert. Átterelődik a támadás és Sipos bravúrral védi Verbrugge éles shotját. Most a francziák intéznek még néhány veszélyes támadást, amit a magyar védelem sikerrel szerel le. Al1. percz­­ben Weisz bedobásából Károly kapja a labdát, Schlossert szökteti, aki védhetetlen goalt helyez. Újra a magya­rok tüzelnek a kapura. Károly egész a kapuig viszi a labdát, átadja, de nem használják ki. Révész hibájából kornert ér el a franczia csapat. Ez a támadás Maes éles, de szépen védett lövésével végződött. A magyarok által rúgott kornert Borbás a kapus mellé rúgja, köz­ben Révészt az egyik franczia csatár, erősen hátba rúgja, amit a bíró nem vesz észre. Károly fellökéséből szabad­rúgást ér el a magyar csapat. A ö1­ik perczben Károly szöktetni próbálja Koródyt, a­ki leadja a labdát Slossernek, a­mit ő biztosan a kapuba plassíroz. .Weiszt a bíró indokolatlanul offside czimén lefújja, közvetlen a kapu előtt. Gradier lövését védi még Sipos. Az első félidőben korner arány 2:1 a magyarok javára, míg a szabad­rúgások aránya 7:4 a francziák javára. I! félidő. Rövid szünet után kezdik újra a játé­kot. A­­ francziák játszanak a lejtős részen mégis a 3-ik perczben kornert rúgnak a magyarok, a 4-ik percz­ben pedig Schlosser, mintegy 20 méterről rúgott szé­dítő lövése a kapu jobb sarkában akad m­eg. Weiszt elfújják offside czimén. A 13-ik percben a veszélyes helyzetet Sipos rávetéssel teszi ártalmatlanná. A bíró érthetetlenül a francia kapu előtt egy méterrel fel­dobja a labdát. A közönség, mely eddig teljesen csendes volt, ah­ol kifakadásokkal él. Most Károly foultol, mire a közönség kifütyöli. Coulon lefut, de a kapu mellé lő. Ezután a játékosok és a közönség is belemelegszenek. Gindrat fényesen tartja Borbást, de megsérül és a 39-ik perczben kiállt. Kürschner hátraadja a labdát, a­mit Szendrő elhibáz, veszélyes helyet. Már sötét van mikor a pályáról levonulnak. A bíró, a­ki már az angol-holland mérkőzést is vezette Lodonban, páratlan, de az offsiderhez nem ért. Olaszország—Magyarország : 0:1. Milano, január 6. Az óriási érdeklődéssel várt mérkőzést elmaradás fenyegette, mert még ma délelőtt is folyton esett a hó, a­melyett azonban délutánra eltakarítottak. Délután borús és esős volt az időjárás, ennek daczára azonban legalább 5000 ember kereste fel a milánói arénát. A pálya nagyon csúszós volt és nehezen szokták meg a játékosok. Az első félidő elején a magyar csapat volt fölény­ben, később az olaszok is lendületbe jöttek és a máso­dik félidőben már teljesen egyenrangú ellenfeleik voltak a magyaroknak. A magyarok többet, az olaszok veszé­lyesebben támadtak, úgy, hogy a mérkőzés kimenetele az utolsó pillanatig kétes volt. Az olaszok támadásai semmitévő lövésekkel vég­ződtek, a­melyet Sipos szerencsésen véd. Ezzel szem­ben az olaszok fenomenális kapusát, De Simonit, Schlosszer folytonos ágyúszerű lövései nagyon igénybe veszik. Az olasz csapat váratlanul jónak bizonyult és leg­alább három klasszissal jobb, mint a múlt tavas­szal nálunk járt csapat, Denecche balhátvéd és Milánó fede­zet angol stílusú játékosok. A magyar csapat legjobb emberei Feldmann, Schlosszer, Károly és Biró, a többi azonban a szokottnál jóval gyöngébb volt. A mérkőzés egyetlen goalját az első félidő 22-ik perczében Kands miatt megítélt szabadrúgásból Schlosszer lőtte. Ez volt a félidő egyetlen szabadrúgása. Az első félidő korneraránya, dacára annak, hogy a magyarok fölényben voltak, egyformán 6 : 6 volt. A második félidőben, a­mikor már meglehetős nyílt volt a küzdelem, 5:2 volt a kornerarány a magyarok javára. Az utolsó perczekben Koródy meg­sérült és Weisz jobbszélsővel helyet cserélt. Ebben a félidőben a magyar csapaton a fáradtság jelei erősen mutatkoztak. Az angol származású, de olasz honos Goodly, bíró elnézően bíráskodott. A magyar csapat a­ következő összeállításban játszott: Sipos, Feldmann, Révész, Weinber, Bródy, Biró, Weisz, Károly, Korody, Schlosszer,­ Székány. 5