Nemzeti Sport, 1922. május (14. évfolyam, 35-42. szám)

1922-05-01 / 35. szám

4 Nemzeti Sport Hétfő, 1922 május 1. BKflB—NK­Sz Ifjúsági válogatott 3:0 (0:0) A megfelelő előkészület és összeszokott­ság megérdemelten győzött a nagyobb testi erő ellen. Az MLSz ifjúsági válo­gatói ugyanazt a hibás módszert válasz­tották a megfelelő játékosok kiválasztá­sára, mint amelyik a nagy válogatottat juttatja csődbe: az utolsó héten tartott m­ódon, a momentán forma dönt elhatá­rozásukban. Betetőzték ezt azután azzal, hogy egyforma esélyekben nem a na­gyobb retorikát, sem a megértést, vagy al­kalmazkodó képességet nézték, hanem a nagyobb testsúlyt, így azután teljesen érthető, hogy az ésszel, összjátékkal dol­gozó diákok az adott­­helyzeteket ki is tudták használni, mint az előre adott, labdákra rohanó, egyéni érvényesülésre törekvő 51X8. ifjak. Igen súlyos hiba volt tehát ebből a szempontból az MTK nagytehetségű ifjaink meg nem érdemelt mellőzése. A két csapat erőviszonya az össztelje­sítményt tekintve, nincs arányban az eredmény nagyságával, mert két gólt a középiskolások is megérdemeltek volna. A diákok mindegyike kivétel nélkül nagyszerű játékot produkáltak, sikerük oroszlánrésze azonban kapusuk, Salamon érdems, aki védhetetlennek hitt labdákat pótmettzesen is, Neuhaust megszégyenítő bravúrral védett. A­ támadások,­­előkészí­tője a végtelen okosan játszó halfsor volt, míg az ellenfél támadása a meglepő biz­tossággal dolgozó, bekkeken tört meg. A csatársor kiemelkedő legjobb embere Krammer, de a többit sem érheti semmi gáncs. Az MlSz-ifjak tudásban messze elma­radtak, különösen gyenge volt a kapus, a balbekk, a centerhall és a balszélső, míg Kocsis, Hangtér és Ba­,­03 kiemelkedő for­mát mutattak. A gyors Izsépy a még gyorsabb Farkassal szemben sehogysem érvényesült. Az első félidőben nagy BEAC-fölény, az ifjúságiak pedig csak balszárnyuk ré­vén vezetnek néhány támadást. A máso­dik félidőben a bajnoki mérkőzéseken megedzett ifjúságiak nagyobb tempóbírá­­suk folytán túlsúlyba jutnak, de lövései­ket nem kíséri szerencse, vagy Salamon hárítja el, míg a diákok kisszámú táma­dását Krammer, Grosz és Weisa góljai­val siker koronázza. A rendkívül szép és fair mérkőzést Komár bíró példásan, kifogástalanul ve­zette. II. A. osztály. I NSC—OTE 2:1 (1:1). Lóverseny-tér. Kiró, Lality. Az OTE-nak a mérkőzésre nehezen összegyűjtött csapata a várako­zásnak megfelelően lelkes játékot produ­kált és hogy a mérkőzést mégis elvesz­tette, nem írható a csapat, illetve annak játékosai rovására. Egy kis szerencsével jobb eredményt is elérhettek volna. Ezzel azonban az NSC gyapatának fáradt, lélek­­nélküli játéka rossz benyomást­ tett a szemlélőre. Ha többi még hátralévő mér­kőzéseit is csak a tegnapihoz hasonló ener­giával és a győzelemre törekvésnek ilyen hiányával fogja lejátszani, helyezésének kedvezőbbé tételén nem nagy reménye lehet. * A mérkőzést az NSC támadása vezeti be a néhány perc múlva Spits megszerzi csapatának a vezető gólt. Ettől kezdve­­változatos a játék, amelynek folyamán mindkét csapat kiveszi részét a támadás­ból. Az NSC belső csatárai által szépen kidolgozott támadásokat a szélső csatá­rok teszik lehetetlenné,, míg az OTE­ a szélsőkre bazírozza támadásait, ami a 36. percben Neuschl révén a kiegyenlítő gólt eredményezi. A­ második félidő vál­takozó támadásait, amelyek során az NSC több biztos helyzetet hibáz, az OTE által vétett hands akasztja meg, amiért megítélt 11-est Rémy érvényesig s egyút­tal a mérkőzés sorsát­ is eldönti. A még hátralévő 10 perc alatt a bíró az OTE- ből Gálczikot és Neubaubauert kiállítja. • Az NSC-ből a három beles csatár, és Kuck játéka, az OTE-ből a védelem és a csatársor balszárnya érdemel említést. MAFC—BSE 0:0. Millenáris. Biró: Iváncsics. Ritka sivár mérkőzést ját­szott a bajnokság első és utolsó he­lyezettje. A MAFC-ra ez nagyon szo­­legi helyét semmi esetre sem tart­­aaozó eredmény. Mai csapatával jelen­­hatja meg. A csapatok gyenge teljesít­­ményéhez nagyban hozzájárult a pá­lya homokos, mély és hepehupás ta­laja, mely komoly meccsek játszására nem a legalkalmasabb. A MAFC Gauff, Müler I. és Egrís nélkül teljesn felforgatot csapattal állt ki, mely abszolút gólképtelen volt. Csak Iiguritskó és Havas produkáltak valamit. A MAFC nagy fölényben volt, de a lelkesen játszó BSE-védelem, élén Schulz-cal és a jó, de néha túlerélyes Mayer-rel sorra leszerelte erőtelen tá­madásait. Gettuss-nak csak egy szép védésre nyílt alkalma. BAK—RTK 0:0. Millenáris pálya. Bíró: Herteka Pál. A biztos győzelem tudatában állt ki vasárnap délben a BAK csapata, a rákosszentmihályiak legénysége ellen s a végén örülnie kellett, hogy legalább egy pontot vihetett haza a küz­delemből. A BAK-fin újból játszott Cso­koládé, ezúttal azonban hátvédet a Szendrő helyén, amíg az utóbbi center­­balf volt. Később azonban, amikor már látták, hogy ez a kombináció nem válik be, helyet cseréltek. A mérkőzés első negyedórájában úgy lársított, hogy neni sem állja útját a BAK fölényes győzelmének. Az Okos süvítő lövései azonban hajszálnyira mennek el a kapu mellett, vagy pedig az­ RTK nagyszerűen védő kapusának lesznek a zsákmányai. A sikertelenség nagyon le­hangolja a BAK-ot, a csatársor tagjai összeesznek egymással s a hangos felesé­gének az a következménye, hogy a szép összjáték csapkodássá fajul. Ekkor az RTK is szóhoz jut végre s igazán elis­­merésreméltó játékot produkál. A BAK a többet támadó, de az RTK a lendülete­sebb és veszélyesebb. A BAK csapatából a­ Frölich, Okos, Donáth játéka tetszett. Grümvald brutális játékáért érdemel em­lítést. Az RTK-ból a kapus és Béky cen­­terhall játéka tetszett nagyon. Az utóbbi kimagaslóan legjobb embere volt a me­zőnynek, idő 27. másodpercében Föv. TKör egy váratlan lövéssel kiegyenlít Török révén. Az EMTK góljait ezután Kiss, Kovács 111. és Kovács 1. rúgták. Az EMTK-ból a csatársor és a centerbalr­a, Föv. TKör­­ből Török balhatt, a jobbhátvéd és a bal­­összekötő játéka érdemel említést. A Föv. TKörből 1 játékos kiállítva. ; III, A­ oszt bajnokság állása. A II a. oszt. bajnokság állása. őszi forduló helye­zése Március A­prilisi­­ Május *›0 ‰~a ‘O $ Eldönt. 1 ___________1 Nm­ 0 '■* O ns› Kapott M­i a0eu5 #2 19 " se"9 .17 ' 23 307 0 21 21 1. MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC MAFC1 2i 126 4 37 18 80 2. BAK Zugló Zugló Zugló BAK BAK Zugló BAK BAK 23 116 5 30 17 23 3. RTK BAK BAK BAK Zugló BEAC BAK Zugló Zugló­ 219 8 4 25 13 26 1. Zugló RTK RTK UTSE BEAC Zugló BEAC BEAC BEAC 21 122 7 36 19 26 5. UTSE UTSE UTSE RTK NSC UTSE UTSE UTSE NSC 22 106 6 29 27 21 6. 33FC 83FC 33 FC NSC RTK NSC - 83 FC 38 FC UTSE •30 113 6 SÍ 20 25 NSC NSC NSC BEAC UTSE RTK NSC NSC 33 FC 21 105 6 31 24 25 8. BEAC BEAC BEAC 33 FC 33 FC 83 FC RTK RTK RTK 219 5 i 28 21 23 9. OTE KAOE KAOE KAOE KAOE KAOE KAOE KAOE KAOE 215 106 23 21 20 10. KAOE OTE OTE ETC ETC ETC ETC ETC ETC 217 s 10 30 80 18 11. URAK URAK ETC ETSC ETSC ETSC URAK ■URAK URAK 226 7 10 20 30 17 12. Éksz ETC ETSC OTE OTE Eksr. ETSC OTE OTE 21i s Ö 27 34 16 18. ETC Eksz. URAK URAK LTRAK OTE OTE ETSC .- ETSC 236 4 12 28 43 16 H. ETSE ETSE Eksz. Eksz. Éksz. URAK Eksz Eksz. Etsz. 206 3­­ 16 25 15 15. J3SE BSE BSE BSE BSE BSE BSE BSE BSE 1­5 233 3 17 11 639 Wekerletelep 24 195 5 66 14 43 TLK 24 145 5 56 25 33 Pestújhely 24 144 6 66 23 32 Vasklub 24 136 5 50 22 32 BRSC 21 151 5 51 21 31 TSC 249 105 47 36­ 28 OTK 23 108 5 30 25 28 PATO 23 107 6 52 31 27 Megyer 239 3 11 37 37 21 FIAK .5­0S 5 10 25 37 21. Haladás 237 3 13 27 48 17 Kéve 235 5 13 17 53 15 USC 235 5 13 17 62 15 KIT 223 6 13 19 33 14 ULI 216 0 13 23 43 14 Cukrász 240 — 15 S54 II. B) oszt. bajnokság állása. Húsipara* Testvériség 228 4 4 62 30 32 21 1­25 4 51 16 29 Postás 22 117 4 39 23 29 MÁV. 21 115 5 35 16 27 BTK 21 115 5 40 21 27 EMTK 21 107 4 45 25 27 FSG 219 S 4 31 23 26 Acél 211 7 6 31 25 23 Kelenföld 229 5 S 25 31 23 V. ker. SC 216 6 9 31 33 18 Vérhalom 225 S 9 21 33 18 MTE 214 7 10 17 49 15 Főv. TK 2211 0 14 26 40 14 A MTE 221 6 15 10 388 BEVÜ.... 1 4 179 716 II. B. osztály. Kelenföld—FTC 3:2 (3:2). Bertalan­utca. Biró: Szeiff. A mindvégig erős­iramu mérkőzésből Kelenföld gólképes csatársora révén került ki győztesen. Gól­jait Pápai és Matuzovics (2) rúgták. Az ESC egyik gólja 11-esből eredt. EMTK—Főv. TKör 4:1 (1:9). 17RAK- pálya. Biró: Fenyves. A Kev. Tkör tar­talékos csapata, nem tudott ellentállni a kitűnően játszó EMTK-nak. Az I. félidő­ben egyenrangú ellenfelek küzdelme, a gólt Csendes balszélső rúgta. A II. fél­ Futball-labdái,-. Futball -cipők. Futballfelszerelések.­­Futócipők, 35 KEGLER sportárugyára BUDAPEST, PETŐFI-U. I. K­­ül- és külföldi íjy ár­talányokból állandóan nagy === raktár. III. A. osztály. Wekerletelep—OTK 2:0 (0:0), Vörös­­véri­ út. Biró, Koch. — Wekerletelep tá­madásával telik az I. félidő, de a lövései sorra kapu mellé mennek, vagy a pompá­san játszó kapus védi ki őket. Szünet után a 15. percben Horváth, majd a 35. percben Szam­ek révén gólt érnek el. OTK is támad, de balszerencse üldözi. We­­kerletelepnél Szlamek és a két bekk, OTK-nál Szadeczky, Lindl és Szabó ka­pus tű­nt ki. FIÁK—KIT 1:0 (0:0). Bécsi-úti pá­lya. Biró, Nánási. A pompában játszó FIÁK—csatársornak a fáradhatatlan KIT-védelem csak az I. félidőben tud el­­len­ állani. Pestújhely—Haladás 1:0 (0:0). Biró, G­ábel. Unott játék jellemezte a mérkő­zést, melyet csak Pestújhely első félidő­ben vezetett szép támadásai élénkítettek. A gól a második félidőben Horváth egyéni akciójából esett. A mérkőzés má­sodik félidőben kissé túlerős lett, de a biró erélyes közbelépése megakadályozta a meccs teljes eldurvulását. Jók voltak Pestújhelyből Czauper, Tischner és Ko­vács. Haladásból Presch. PATO—K éve 9:1 (2:0). TLK-pálya. Biró: Horváth. A PATO állandó fölény­ben volt és könnyen győzött. A Kéve csak az első félidőben elégített ki. PATO gól­jait Wagner (3), Blaumann (2), Opp­­recht (2), Kiss és Habenik lőtték. Megyer—Cukrász 4:1 (3:1). URAI- pálya. Biró, Ditter. A Cukrász 7 ember­rel kezd, minek következtében a Megyer 15 percen belül 3 gólt ér el Türke és Ba­konyi révén. A II. félidő góljait Ábel (Megyer) és Triha­ik (Cukrász) rúgták. A mezőny legjobb embere Hirholcz (Me­gyer) volt. A Cukrászból a közvetlen vé­delem volt jó. Strassert a bíró kiállította , feleselés miatt. III. 3) oszt. bajnokság állása:­ ­KTE 23 191 3 98 11 39 Vasutas 24 180 4 59 25 38 SAC 24 157 2 71 21 37 RAG 23 170 4 55 21 36 I. ker. 00 153 4 48 14 33 Droguisták 24 143 7 47 30 31 Budai SC 24 132 9 57 30 28 OSC 25 105 10 33 34 25 KNAFC 258 4 13 46 57 20 Juzsgyár 239 1 13 33 42 19 PTK 247 2 15 44 48 16 Lapterjesztők 245 6 13 32 48 16 III. ker. MSE 237 1 15 29 52 15 Siketnéma 235 5 13 26 82 15 NEC 175 2 10 27 41 12 Előre 243 1 20 141087 Belvárosi 215 3 21 12 623 III. B. osztály. KAFC—Előre 6:0 (1:0). Torna­ utca. Biró, Sallay. Mindvégig nagy KAFC-fö­­lény. Az Előre csak nagy ritkán jut el a félvonalig. A gólokat Meiszter (2), Guzsik (2), Zimmermann és Oberhoffer rúgták. Az Előre-ből a jobbhátvéd, a KAFC-ból a halfsor játéka érdemel em­lítést. F. Vasutas—III. ker. MSE 2:1 (1:0). Vörösvári­ út, Biró, Leiner. Megérdemel­ten győzött a Vasutas a jól játszó MSE ellen. A Vasutas góljait Vogl II. és Varga, az MSE-ét pedig a balszélső rúgta. A mezőnyből Varga (Vasutas), Vogl I. (Vasutas) és Tollasy (MSE) já­téka tűnt ki. RÁC—Lapterjesztők 3:1 (2:0). Torna­­utca. Biró, Müler. Változatos mérkőzés, amelyből a szerencsésebb csapat került ki győztesen. A gólokat az I. félidőben Farkas center rúgta. A II. félidőben a RAG gólját Klein rúgta, a Lapterjesztő­két pedig Jackel jobbszélső fejelte. Siketnémák—Belváros 3:0 (2:0). BRSC pálya: Biró, Zeit A. Egyenlő ellenfelek erős küzdelme, amelyet a jobb csatársor döntött el a­­Siketnémák javára. A győz­tes csapatban a csatársoron kívül a ka­pus, a BSC-nél a center tűnt ki. Utób­biak kapusa nagyon gyenge volt, a töb­bit Sánta és Ungár lőtte. Droguisták—OSC 2:0 (0:0), Bécsi­ út. Biró, Lazányi. A droguisták állandó fö­lénye mellett az OSC csatársora csak ki­szökésekkel kísérletezik, amelyek bár ve­szélyesek, eredményt azonban egy kapura lövésen és egy mállé lőtt 11-esen kívül nem hoznak. A droguisták első gólját Egyházi kor­­nerből rúgja, a második gól 11-es ered­ménye. Az OSC javára megítélt 11-est Plenitz nem tudja góllá értékesíteni. Az OSC csapatából Huszka vált ki.­PTK—KNAFC 4:0 (1:0). RAC-pálya. Bíró, Denhoffer. A PTK állandó fölénye uralja a mérkőzést, amelynek során meg­újuló folytonos támadásokat a KNAFC nem tudja megakasztani. Az első félidő­ben még csak védekezik, a második fél­időben azonban teljesen visszaesik. A gó­lokat Héger, Farkas és Schneider (2) lőtték. Magyar Kupa: SzAK—MTK 2:1 (0:0) Hungária-ut. Biró, Nagy. Szombaton találkozott a nagyon jó hír­ben álló szombathelyi csapat az MTK. „kupa" -csapatával s nehéz küzdelem után győzte le a nagy nevet­ viselő, de egyéb­ként gyenge játékerőt képviselő kék-fe­héreket. A játékról nem sok jót mondha­tunk.­­ Szilv­tá­­­adásokkal ind­ul a közd­elem s mindenki fölényes győzelmüket várja, de a támadások csak a 16-osig, vagy a kapu elé jutnak, az előkészített gólhely­zeteket sorra elrontják a belső csatárok. Mészáros, Holzbauher nem egy kitűnő helyzetet hagynak kihasználatlanul bántó lassúságuk miatt. Kruczler II. kornere, Németh pontos centerezése hiábavaló, a belsők nem tudnak eredményesen­­ ját­szani, bár a Bozsik—Kovács bekkpár sok hibát követ el. Lassan az MTK is felnyo­mnl. Halfsora jól játszik, de csak a dur­ván játszó Dobó hosszú lövéseivel tudja