Nemzeti Sport, 1922. október (14. évfolyam, 83-95. szám)

1922-10-02 / 83. szám

Hétfő, 1922 október 2. ISemset!­5gmn 1H tol. TtfE—BTG 1:0 (1:0) Határ­ utca. Bíró: Vágó. Fütyülve, heves iramban száguldozott át a pályán az őszi szél, de ezt a „tem­pót" csak­ nem akarta tartósan átvenni egyik csapat sem. Pedig­ a meccs első per­cei lendületteljesek voltak, Palcsek és Pócz lövése veszélyeztette a két kaput, de az­után, mintha összebeszélt volna a két csa­pat, ellanyhul a játék, a BTC csapkod, nem bírja feltalálni magát. Többet van ugyan ellenfele térfeleken, de a három belső csatár teljesen tehetetlen. A III. kerületiek támadásait, amelyben több a rendszeresség, az átgondoltság és a lövő­­képesség, végre is góllal honorálja For­tuna, s Schwarcz lefut, precízen centerez s magasan ivett labdáját Horváth az ösz­­szefutó BTC-védelem orra előtt szépen a hálóba fejeli. (16-ik perc.) Úgy tetszik, hogy a III. kerület nagy gólaránnyal nyeri a meccset. Skavereket Orbán a ti­zenhatoson belül foultolja s Vágó 11-est ítél. A közönség „élvez", aminthogy a helyzet nincs is minden pikantéria nél­kül: a 11-est a III. kerületiek Palcsekje lövi , egyenesen a BTC Palcsekje ke­zébe. A BTC most átveszi a támadó sze­repét, a belső csatárok tudománya azon­ban csődöt mond a tizenhatoson. A többit elvégzi Szabó Jenő, esetleg Kiéber, aki mindenütt ott van. A II. félidőben a III. kerület állandóan támad, de eredmény nélkül. A mérkőzés vége felé eldurvul a játék, Geschlecht foul­tolja Skavereket, mire a bíró, kiállítja. A III. kerület határozottan megérde­melte a győzelmet. Jobb volt a BTC-nél. A csapat egységes, össz­játékra hajlamos, különösen a három belső csatár. .Szabó, Kléber, Palcsek és Horváth tudásuk ja­vát nyújtották. Neuhaus feleslegesen sza­ladgált ki a­ kapuból. Schwarcz csak futni tud. A BTC-ből csak Kanyaurek dolgozott elismerést érdemlően. Palcsek jó volt. III kér.­­IVE: Neuhaus, — Harrer, Szabó — Nagy, Kiéber, S­chwitzer, — Plesch, Horváth, Palcsek, Schwarek, Schwarcz. BTC: Palcsek, —­ Orbán, Geschlecht — Zettlmayer, Kanyaurek, Rauchmal — Schneveisz, Hajdú, Pócz, Schweng, Szántó. M­iFE—MAE 1:0(1:01 Üllői-út. Bíró: Nagy. A két rossz csapat közül a kevésbbé rossz vitte haza némi szerencsével a két pontot. Mégis a MAFC győzelmét megérdemeltnek kell mondanunk, mert a­­mneccs folyamán valamivel többet és veszélyesebben támadott. A MAC csa­társor kritikája: mindössze két gól­helyzetet tudott teremteni, a szerencse azonban nem mosolygott rá. A halfsor dolgozott szorgalmasan, a leadásokat azonban össze-vissza boronálta az erős szél. Szaffia egyszer bravúros, más­szor könnyelmű. Omelka néha figyel­men kívül hagyta a fair játék szabá­lyait. Fehér újra két bravúros védés­sel excellált.­ A MAFC-ban is a halfsor volt a csa­pat legjobb része. A védelem ezúttal­­nem volt a szokott biztos. A csatársor legveszélyesebb embere Kelly volt, aki azonban a mérkőzés folyamán megsé­rült és az egész második félidőben csak statisztált. Tehetséges centercsa­­­­tár Lukács és igen agilis itall, Mü­ller Albrecht feltűnően gyenge volt.­­ Az első félidőben a MAFC kapja a­­szelet hátba és ennek megfelelőleg fö­­l­­ényben van. A 11. percben Gyuricsko­­lövését védeni készül Fehér, amikor a labda Omelka fején irányt változtat és a labda az ellenkező sarokba repül. A­­MAC csatársor erélytelen támadásai­­csak egy kornert eredményeznek. Ú­j Omelka kézzel kap a kiszökő Kelly­­után. A MAFC 11-est reklamál, amit azonban a bíró nem ad meg. Kelly­­gólnak látszó éles lövését Fehér nagy bravúrral fogja. Szünet után a MAC többet támad, de eredmény nélkül. Hiába megy Ko­­­­csis a csatársorba, egy korneren kí­­v­ül nem tudnak elérni többet. A MAFC jegy k­ornere érintés nélkül megy a hálóba. Az utolsó percekben Prohl­­ két veszélyes lövése süvít el a léc fe­­l­lett, illetve pattan kapufára. MAFC: Bartzer, Rupricht—Gruber, Alm—Miiller—Havas, Albrecht—Gaug —Lukáts-----Kelly—Gyuricskó. MAC: Fehér, Omelka—Szalfke, Lenz —Kocsis—Weiner, Barabás—Plohl— V arga—B oldog—Levente. II. osztály. Az UTSE imponáló győzelme után jobb gólaránnyal az élre került. Ugyanannyi ponttal áll mögötte a 33 FC, míg a BAK ismét pontot vesztett. A VII. ker. SC el­döntetlenül játszott s így már csak a TTC áll pont nélkül, jóllehet tegnap négy gólt is rúgott. A tabella kezd kialakulni, nagy eltolódást nem hozott ez a­ forduló sem.­­ REAC—Ékszerész 3:1 (0:0). Lágy­mányos, Biró, Bitó S. Nagyobb álló­­képessége segítette a BEAC-ot győzel­­méh­ez. Az Ékszerészek kiforrott, jó futballt játszva az I. félidőben jobbak voltak, szépen keresztülvitt akcióikat a kapu előtt nem tudták befejezni. 11-esük is volt, melyet Hegyi Balázs­nak rúgott, a kipattanó labdát pedig ugyanő kapu mellé plaszírozta. Ered­ményt csak a második félidő hozott. A BEAC szél ellen jobban játszott, öt­letesen támadott, míg védelme bizto­san tartotta az Ékszerészek támadó­­sorát. Plahár lőtte az első gólt heves támadások után, majd Marczinka sze­rezte meg a másodikat a kapus hibá­jából. Az Ékszerészek gólját Rázsó éles lövése hozta me­g. Az Ékszerész teljes erejével küzd a kiegyenlítésért, de hiába, sőt az utolsó percben Mar­­czinkó szépen adott labdájából Er­­hardt még egy gólt rúgott. A győztes csapatban Boór, az igyekvő Zenalkó és a kissé sokat dribliző Erhardt ját­szott legjobban. Az Ékszerészeknél a Preiser—Hegyi bekkpár és a center­­hall, Grünspan volt a legjobb. UTSE—Testvériség 4:0 (2:0). U­TE-pálya. Biró, Gere. Meglepetés az UTSE nagy gólarányú győzelme az eddig jó formát mutatott Testvériség ellen. Az UTSE-t­ómai játéka alapján, ha formájá­ban visszaesés nem fog beállani, a bajnok­ság egyik legsorgosabb­­aspiránsaként kell számbavenni. A csapatban különösen a halfsor végezte kifogástalanul a dolgát, a csatársorban Böseler, Reiden és Szabó váltak ki. A Testvériség gyenge játékot produkált, messze elmaradva legutóbbi formájától. Az első félidőben az UTSE a széltől támogatva, mindjárt fölénybe jut­­ a 25. percben Heisner, a 35. perc­ben­ pedig Syden gólt lő. Szünet után a széllel játszó Testvériség is frontba kerül, mégis a­ 18­ percben Heisner lefutása az UTSE javára hozza me­g a 3.-ik gólt. A n­egyedidőt a Leiden elfoultolása miatt megítélt 11-esből ugyancsak Reisner rúgta. Húsos—VII. ker. 2:2 (1:0). Vécsey­­utca. Biró: Hau­swald. A VII. ker. végre megszerezte első pontját, de ne­héz küzdelem után. A Húsiparosok Nehadoma és Rizsovits révén már 2:0-ra vezettek, amikor a II. félidő 30. percében, majd öt perc múlva rúgott két góljával Brenner egalizálta az eredményt. A Húsosoknál a csatársor, a VII. kerületben a Hoffmann—Ko­vács bekkpár és Weszter vált ki. EMTK—TTC 5:4 (2:2), Erzsébet-u. Biró, Iváncsics. Az erélyesebb csapat győzött. Az első gólt az EMTK érte el, a TTC Recht révén kiegyenlít, majd Kovács­ révén újra megszerzi a veze­tést. Ezután sajnálatos baleset történt. Jurás és Pless összefutásánál utóbbi lábát törte. A TTC ezután kiegyenlít. A 10 emberrel játszó EMTK a második félidőben erélyesen játszva újra meg­szerzi a vezetést, de Recht újra ki­egyenlít. 11-ből rúgja az EMTK ne­gyedik gólját Urbanovics révén, ugyanő lövi az 5-ik gólt is, melyre a TTC az utolsó percben 11-esből lőtt góllal vá­laszol. Ivanovics jól fogta a csapato­kat. BAK—Postás 0:0. Amerikai-út. Biró, Schreiner. Nem nyújtott nagy élvezetet a mérkőzés. Rendszertelen, csapkodó volt a játék mindkét félidőben, mert egyik fél sem tudott megbirkózni a széllel, mely minden kombinációt elrontott. A BAK volt mindvégig némi fölényben, de az erélyes és határozott Posttá­s-védelem nem engedte eredményhez jutni az erőtlen BAK- csatársort. A Postások szórványos táma­dásait rendszerint Ujváry jobbszélső ve­zette, aki néhányszor nehéz munkát adott ugyan a BAK védelmének, de az Szendrő­vel élén minden eredményt megakad­á­lyo­­zott. Kívüle Eried mutatott még jó for­mát. A Postás-csapatban a közvetlen vé­delem és Ujváry érdemel dicséretet. 33—KAOE 2:0 (1:0). Határ-utca. Biró, Orova. Múltheti gyenge szereplése után elismerésre méltóan szép játékot produkált tegnap a „Harihárom". Különösen Zloch volt elemében: Tóth, Kub­an „leégetőse“ egyszerűen nem volt sehol sem vele szem­ben. Teljjes dicséret illeti azonban a 33-asból a Kovácsy, valamint a Beller já­tékát is. A KAOE formáján alul szere­pelt és csupán a közvetlen védelem állt feladata magaslatán. A mérkőzés különben nagyon szép volt és fair. A nívó elsőosztályú. A 33-as okos passzjátékkal szinte felőrölte a KAOE-t, amely csak le­rohan­ásokkal kísérletezett oly­kor-olykor. A gó­lkat Ujváry és Kram­­mer lőtték, Orova jól bíráskodott. BTK—BTK 2:0 (1:0). Rszmihály, Biró, Filkarn. Nivótlan, amellett dur­va mérkőzés. A BTK már a 9­ perc­ben Plattkó révén gólt ér el. Itt kezdő­dik a durvaságok sorozata, aminek az RTK-ból Rottter és Pribék, majd eg­y­­időre Probot esett áldozatul. A II. fél­időben Rákosszentmihály, noha csak 9 emberrel játszik, fölényben van, de balszerencséje miatt kiegyenlíteni nem tud, míg a BTK Eibenstein jobbszélső kiszökéséből még egy gólt ér el. A BTK-ból a védelemi, különösen Her­man, Wenzl, Wolf és Burger, az RTK- ból, míg játszott, Rotfler, Kovács Ele­mér, továbbá a kapus, Kovács, Szabó és Seidler váltak ki. Linde. Bertalan-utca. Fair mérkőzés. A gólokat Tóth (2) rúgta. A második félidő­ben állandó Droguista fölény. DSC—MTE 4:1 (3:1). Biró, Nemeth. Marcibányi-tér. A mérkőzést MTE széllel támogatva kezdi és félperc múlva gólt ér el, amit a BSC Schmiedt (2) és Szloboda révén kiegyenlít és vezetést szerez. A második félidő egyetlen gólját Szloboda rúgta. Állandó BSC fölény. III. B) osztály: URAK—Vasklub 11:1 (6:0). Biró: Kornai. URAK-pálya. A Vasklub 7 ember­,­rel állt ki és nem vét az URAK komoly­ ellenfele. SAC—OTK 4:1 (1:1). Biró: Szerencse. Soroksár. Állandó SAC-fölény. Góllövő k: Schuster, Benárt, Blum (2). Pestújhely—Wekerletelep 1:0 (0:0). Biró,­­Mihály, Hajtsár­ut. Egyenrangú ellenfelek, a szerencsésebb Pestújhely győzött. A győztes gólt Pestújhely cen­tere, Újhelyi rúgta. PATO—Főv. T. Kör 1:1 (0:0). Bitó: Denhoffer. OTE-pálya. Félidőnként a széllel játszó csapatok voltak, fölényben. A gólokat lőtték Jakobszen PATO és a­ Főv. T. Körből a­ balösszekötő, itt a vé­delem, PATO-nál Csóry, Udvaros és Du­dás volt jó. OTE—Kelenföld 2:0 (1:0). Bitó: Bé­kés, Vörösvári­ út.­ OTE otthonosabban mozgott. A győztes 2 gólt Halamon rúgta. BRSC—UMTE 2:1 (1:0). Biró: Gorszky. BRSC-pálya. Megérdemelt győzelem. A BRSC góljait Tomec és Taksás I., az UMTE-ét 30 m.-ről a balhall lőtte. Előkészítő: Cukrász—KNAFC 2:0 (0:0). Biró: Ki­­szala, Wekerletelep. Első félidőben hul­lámzó játék, másodikban­ a KNAFC vé­delem ingadozása a Cukrásznak könnyű­­győzelmet biztosít. A gólokat Trikalik rúgta. FTC­—Haladás 0:0. Bíró: Horváth J. Vécsey-u­ FTK-ból két játékos kiállítva, dacára ennek a Haladás nem tud ered­ményt elérni. Megyer—FIÁK 1:1 (0:0). Bitó: Hor­váth L. URAK-pálya. Egyenrangú ellen­felek. VI. ker. SC—KIT 1:0 (0:0). Bitó: Vass E. Hajtsár­ut. A győztes gólt ti­zenegyesből Petrás rúgta. A KIT egy vitás kornyer után levonult. HISUSIKi­­sílift! MOM* Héber Kálmán tap­hatók i­s nagyban és zsicsiben. V Gyár: IISIS, SssnífciráSyz­uSea 51. Üzlet: IX, Uilefi­ut 19.­­SST* Böröndök, bőrtáskák és hátizsákok raktáron. Az összes sportcikkek választókban tegorcsokban beszerezhetők ! Weinberger sportOzSetében Telefon 62—31. kV. iáeru. TMesgyas­ zitom 7 sx Telefon: 62—31. jj JGagmagasabban veszek férfiPlíhát WERTHEIMER, GRÓF ZtCnX-UTCA 23. TELEFON 28-75 | Szakorvosi nemibetegek részére, | UltmuBmumaammuuBtKi Ezüst saivarsan-oitá*) Rendelés egész nap. VII. Rákóczi-ut 32. J­em. 1. (Rókussal szemben* | V­íz, és egészségügyi berendezések ' Kartícszzinál, fürdők, bádogos és csatornázási munkák ESutSeSn, II., Hattyu-u. 15. fel. 181—17 I — ——— — IIBWBP— ——— BMMBBBBBWBB—■—1 — —— ■— — ■! —Mj) Hl IIUIWMBW, ll/Jjgr Wil MM WW PJMl M** Sr* HM Budapest, Magyimező-u. 44. JHS TfT W* és az összes sportcikkek JjJEpm/nSlJllJll uM.JEfMJaaL — Telefon: J3Ej­ 77. — MT ifja nagykőn és ki­sinyben, »""——^—■ " ■ ^. 1.UTSEr 5 1— 9 1n 2.33 FGc 5 1—113 21.F 3.BAK (­3 3— 7 0 9 4.BEAC ;­4 1—155 9 5.EMTK­­ . 5 3.1 1 8 6 7 6.Ékszerészek5 2 1 2 5 7 5 7.Postás6 1 3 2 5 8 5 8.BTK6 2 1 3 4 8 5 9.Húsos6 1 2 310134 10.KAOE5 1 2 2 4 6 4 11.BTK5 1 1 3 4 8 3 12.NSC5 1 1 3 5 6 3 13.Testvériség5 1 1 3 3113 14.VII. be. SC 5— 1 4 3 7.1 15.TTC 4—■— 4 5 8— III. A) osztály. ETC—FSC 3:0 (3:0). Biró: Steiner S. Erzsébet-utca. Első félidőben állandó ETC fölény, a másodikban egyenrangú ellen­felek. Az ETC egy tizenegyest nem tudott kihasználni. RAC—BEVV 1:0 (0:0). Biró: Steiner J. Sárkány-utca. Ferv. Vasutas—MÁV 1:0 (1:0). Biró: Tóth B. Tárna-utca. A szerencsésebb csa­pat ragadta magához a győzelmet a telje­sen egyenrangú ellenfelek közül. Z­TE—Vérhalom 1:0 (0:0). Biró, Feny­ves, Tárna-utca. Mindkét félidőben a széllel játszó csapat volt fölényben, a mérkőzés egyetlen gólját Guzsik 11. rúgta. A KTE-ből Meister II. és Oberhoffer, a Vérhalomból Farkas vált ki. OSC—TLK 1-1 (2:0). Biró: Vámos, Bécsi­ ut. , , Droguista—1. ker. 2:1 (0:1). Biró: 3 HAGYJA MAGÁ? félrevezetni, K­líi most váltja be legmagasabb áron éksze-SÜ­reit az ÉKSZER FÉHHÁZ, ahol ingyen becsülnek. Alsó erdősor-u. 3. sz. (Rákóczi-út sarok.) Bármilyen férfiruhát veszek• FHOST, Szerecsen-utca 47. .. Telefon 117—05. Ugyanott használt neeszee eladás az udvarban Nem 1000% nyereség, hanem csak 25% polgári haszonra adom az összes sportcikkeimet MAURSA. VÁROSHÁZ-UTCA 20. SZÁM É/^ummitaHpu sport­­'*** és luxuscipő kiU&ntelességek FONGBASNAL, (BAK) Szondy-u. 23. | $@o° vagy ingaórát percnyi pontosságút, olcsón és jót csak GrassSstit-nál vásároljon. Rossz őrált olcsón és pontosan megjavítom. Aranyat, ezüstöt meglepő magas áron vásárolok. Vill., Népszinház-u. 59. Ki a Nemzeti Sportra hivatkozik, Z0°/0 engedményben részesül. " " ...............................................T*) 1­509 K egy aranykorona­­ munkadíja 4 gr. hozott 14-es aranyból. Sport- s egyleti tagok igen nagy árengedményben­­ részesülnek PRÁCER, vizsg, jog­­­­technikus, Népszínház­ utca 16