Nemzeti Sport, 1922. november (14. évfolyam, 96-108. szám)

1922-11-06 / 98. szám

2 Reinsefi­mper& Hétfő, 1922 november 6. Vasárnapi, eredmények A bajnokság állása L osztály. Kezd kialakulni a végleges helyzet és m­ost már megállapítható, hogy az első i helyre az MTK-n kívül csak az FTC és DTE aspirálhat. A Törekvésről beigazoló­­­dott, hogy ál-tás volt. A MFC hatalmasat javított helyzetén és az ő múlt heti he­lyére a KAG esett le. Az egyenlőtlen számú mérkőzésekre tekintettel, igazságo­sabb az elért átlageredmény arán­yszáma alapján porba állítani a csapatoka­t. Esze­rint a sorrend a következő: 1. Ú­TE 11.62, 2. MTK 1.57, 3. FTC 1.55, 4. Törek­vés 1.33, 5. III. ker. 1.12, 6. Vasas 1.00, 10. BTC 0.62,11.KAC 0.62, 12. MAC 0.00. hát vezet s bár az MTK-védelem telje­sen fejét veszti, kellő önnyugalom hí­ján eredményt nem ér el. MTK: Plattkó—Kocsis, Kovács— Kertész N­., Nádler, Vágó—Lenkey NI., Molnár, Orth, Siklóssy, Opata. KAC: Biri—Boldog, Dudás—Raix, Sándor, Eberhardt—Fatter, Musz, Gresch, Norik, Müller, T. FTC9 6 2 1 177 14 2. UTE8 6 1 1 155 13 3. Törekvés9 5 1 2 18 14 12 4. MTK7 4 3 1 155 11 5. Vasas9 2 5 2 10 129 6. Hl. ker.8 3 3 2 8 109 7. VAC­ 8 3 2 3 9 9 8 8. MAFC8 2 2 4 7* 106 9. ZAC8 2 2 4 5 8 6 16. BTC8 2 1 5 6 9 5 CL KAC8 1 3 4 3 8 5 9. MAC­8­­— 8 1 17— 1• H. osztály. 11 UTSE 10 01_ 153 19 2. 33FC7 1­1 185 15­­ 3. BAK 9 54_ 10 __ 14 4. BEAC, 9 52 2 23 10 12 5. Ékszerész 9 52 2 9 8 12­­ 6. EMTK 9 42 3 138 10 11 7. Húsos 10 25 3 18 199 5 8. Postás 9 33 3 7 9 9 1 9. KAOE 6 23 8 5 1 7 110. Tas tv. 9 81 5 9 177 11 BTK 10 22 6 10 166 12. BTK 9 22 5 7 146 6. NSC 9 21 6 10 165 14. TTC 8 22­6 10 154 II. m ker. 9 1-1 8 5 221 MTK—KAC 3:0 (2:0) Hungária-út. Bíró: Vámos. Színtelen, érdektelen mérkőzés, amelyben csupán Orth néhány csodá­san szép akciója nyújtott élvezetet. Kispest ismert odaadó lelkesedésével nem szorítkozott tisztán védekezésre, hanem, különösen a II. félidőben, több veszélyes támadást is vezetett, de az izgatottan játszó csatárok elmu­lasztották a kínálkozó jó helyzetek kihasználását. Az MTK-ban nem játszott Mánál, az ifjúsági Kovács helyettesítette, aki az első félidőben még megállta a helyét, de annál kevésbbé a másodikban. Szá­nalmasan vergődött a megkopott tu­dású halfsor, esetlen mókáikkal több bosszúságot, mint derültséget keltet­tek a nézőtéren. Szép csatárjátékot láthattunk időnként az első félidőben, Orth mellett hasznosan és fürgén moz­gott Lenkey ! A KAC kiemelkedő legjobb emberei Biri, Dudás, Sándor és­­ különösen a második félidőben — Fatter voltak. Az MTK az úr, — széltől segítve — az L félidőben, Orth két kapásból lőtt labdája süvít el a kapu fölött. A 10. percben Opata lefut, szép beadását Orth jobblábbal elkapva, a ballal biz­tosan juttatja a kapu sarkába. Pár­­ percre rá Lenkey beadását fogja Mol­­­­nár és a kapunak háttal állva emeli­­ be a kifutó Biri fölött, de Dudás­­Ugyanolyan bravúrral húzza vissza a labdát a kapuvonalról. A 30 percben Jóriff váratlan erős lövését védi Biri, a labdát kiejti ugyan, de mégis idejé­ben fogja újra. A 40. percben esik a második gól, Molnár szép átadását Siklóssy levegőből lőtte hatalmas rú­gással. A második félidő 5. percében esik már a harmadik gól, melyet Orth fejel Lenkey korneréből. Ezután bosszan­tóan igyekszik a csatársor Molnárt kedvező gólhelyzetbe hozni, de ez el­ront mindent, nem akar kedvre de­­rülni.A KAC mind erősebb támadások ! PSC-BTC 2:1 (2:0) Üllői­ út. Bitó: Gettó. Az FTC igen erős csapatot állított start­hoz. Betegei közül csak Pataky hiány­zott Játszott ellenben a vörös Szabó, miután bűneiért vezekelt, még pedig igen jót Héger is sorompóba állt és noha a kényszerpihenő érezhető volt játékán, számos szép lefutást produkált Debütált azonkívül, a balösszekötő posztján Schrei­­ber is, az V. ker. Pannónia volt csatára s igen értékes akvíziónak mutatkozott. A BTC Hajdú, a Pozsonyba távozott Kanyaurek és a kitiltott Geschlecht nél­kül játszott s lelkes játékával kiegyensú­lyozta az FTC aránytalan technikai fölé­nyét Az FTC csatársora javuló játékot pro­dukált A már nagyon lassú Potya he­lyén Patakyval végre igazán jó csatár­sora lesz együtt a Franzstadt­ nak, mely­nek mindkét összekötője, Kővágó s főleg Schreiber igen gólképes csatár, a két gyors szélsőt összekötőik pedig jól fog­lalkoztatják. A halfsor, a csapat régi erős­sége, most is az, Blum, Szabó és Fuhr­­mann egyaránt jók. A védelem fölénye­sen végezte dolgát az utolsó percben ka­pott gólt azonban elkönnyelműsködték. A BTC nagyon megérzi hiányzó játé­kosait Csatársora, dacára a felgyógyult Horváth beállításának, alig képes komoly akcióra. Hiába volt Tichovszky jobbszél­sőnek való állítása, a második félidőben Brauc­ler mint jobbszélső néhány szép támadást vezetett és Tichovszky lőtte a gólt A védelem munkájából két emberé az oroszlánrész Schweng csntárhallé és a feltűnő biztos Orbáné. Jó munkát végzett Palcsek is, a második gól azonban az ő hibája. A halfsorban Schweng mellett csak Szabó elégített ki. Kezdés után az FTC azonnal támad és Kővágó remek fejesét kell Palcseknek védenie. A BTC alig jut szóhoz, de Kő­vágó, az FTC csatársor legveszélyesebb embere, csak a 24-ik percben tudja Wie­ner II. szép beadását a gólba lőni. Ez­után Schreiber ad parádés lövést, kapufa, majd Brauchler lő közelről Amsel kapuja mellé. A 40-ik percben Schreiber lövését Palcsek kiejti és Kővágó behelyezi (2:0). A második félidőben nagy FTC fölény, Szabó és Fuhrmann is kapura lőnek, de a BTC védelem Orbánnal az élén mindent ment. Az FTC három komért hagy ki­használatlanul és számtalan gólhelyzetet, míg a BTC-nek sikerül az FTC-kapu előtti nagy kavarodásból Tib­ovszky révén a becsület­gólt berúgnia. PTC: Amsei—Takács, Hungler II.— Fuhrmann, Szabó, Blum—Héger, Kővágó, Tóth, Schreiber, Wiener II. BTC: Palcsek—Orbán, Scheibl—Szabó, Schweng, Werner—Tib­ovszky, Horváth, Pócz, Brauc­ler, Szántó, nősen szép dolgokat. Ellenfelei nagyon respektálták, Schwarc egészen nevetségessé vált szele szemben. Remetének nem akadt komoly dolga, csak a szabadrúgásnál, a­miből a gól esett. A halfsor tökéletesen oldotta meg feladatát. Legokosabban, de kissé kíméletlenül játszott Kelecsényi. Baubach nagyon agilis, de a labdaosztás­nak nem mestere, Reicsnek a helyezke­dése nem kifogástalan s labdáit sem adja mindig okosan, kiszámítottan. A csatár­sornak csak Biohuny, az új jobbösszekötő volt a gyenge pontja. Tehetséges, jóalakú játékos, de még bele kell melegednie a nagy csatákba. Paulusz csak a játék vége felé volt az igazi. Priboj fáradhatat­lan, de sokat kószál, ma nem az áttöré­sekben, hanem a kapura lövésben tűnt inkább ki. Kitűnő volt a, Szidon—Schaller­­szárny, mely nagy megértéssel, precíz összjátékkal törte át magát ellenfelén. Vivő kezd szélsét, de­­változatos játék folyik. Az UTE támadások egyre veszé­lyesebbek s a 24. percben , Szidon szép korneréből Priboj megszerzi az első gólt. További UTE támadások szép lövésekkel, a baloldal sorozatos kombinációi után a 38. percben, Schaller Ráugrik s a második gólt lövi. Ezután a Vívó kap lábra. UTE térfelébe tereli a játékot. A 41. percben Horváth éles szabadrúgását Remete ki­ejti és Skvarck a csapat egyetlen gólját lövi. Helycsere után Schaller már a máso­dik percben gólt rúg a kön­nyelmüsködő Neuhaus miatt, majd­ állandó UTE táma­dások után Priboj húsz méteres, védhető lövése jut a bálóba a 18. percben. Az ötö­dik gólt Percs rúgta a félidő vég­én, ami­kor a Kieberrel összefutott Neuhausz a földön fekvő társával bíbelődött. Közvet­lenül a befejezés előtt a bíró az egymást rugdaló Kelecsényit és Schwarzot kiállí­­totta. UTE: Remete—Fogl II. és III. Kele­­csényi,­ Baubach, Pécs — Paulusz, Blo­­hány, Piboj, Schaller, Sál­don. Hl. ker. TVE: Neuhunsz—Harrer, Szabó—Nagy, Kléber, Kovásznay—Plesch Horváth, Palcsek, Skvarek, Schwarz. UTE-III kar. 5 : 1 (2:1) Újpest, Biró: KISS Tivadar. A hatalmas gólarányú UTE győzelem csak azok előtt meglepetés, akik a mér­kőzést nem látták. Az öt gól elérésében ugyan Neuhaus lehetetlen játéka is előse­gítette a lila-fehéreket, de a vívók csa­pata a mutatott játék alapján rászolgált a hatalmas vereségre. Harrer és Szabó minden tudásukat latba vetették ugyan, de az UTE csatársor erőteljes és amellett észszerű támadásaival szemben nem tud­tak sikeresen operálni. A balfsorban csak Kléber produkált elfogadhatót — míg cen­­terhalf volt — Nagy és Kovásznál­ ritkán szóltak bele érdemlegesen a játékba. A csatársorban csak igyekezet volt. Mind­össze Horváth szép fejesei érdemelnek említést, de ezeket sem tudták társai ér­vényesíteni. Plesch, Palesek és Skuarek alig csináltak valamit, Sch­warz pedig csak gyávaságával tűnt föl. Támadásaikat már az UTE halfsora fel­tartóztatta. Ha pedig túljutottak rajta, a­­két Fogl biztosan, megerőltetés nélkül verte vissza őket. Fogl II. mutatott külö­ VÁC -Törik ti és 2:1 (M) Halom­ utca, Biró: Nagy L. A nap legnagyobb meglepetése! És a meglepetésben az a legszomorú­bb a Tö­rekvésre, hogy a VÁG teljesen reálisan és megérdemelten győzött, míg a szimpa­tikus vasutas csapat csak árnyéka volt annak a Törekvésnek, amely egy hónap­pal ezelőtt még reális favoritja volt a bajnokságnak. Védelme ugyanis bosz­­szantóan­ rossz volt, ideges, kapkodó, a fedezetsorban Hajós képtelen mindent maga végezni, különben is távol van régi, reprezentatív formájától. Ami pedig a csatársort illeti: Weisznek csak az első félidőben voltak sikeres momen­tumai. Hirzer mindent maga akart csi­nálni, így hát semmit sem csinált, ám­bár klasszisa így is kimagaslott a me­zőnyből. Szántó szokatlanul jól mozgott a jobbszélen. A többi: néma csend! A VÁC egységes volt, fürge és erélyes. Összjátékban, technikában fölötte állt ellenfelének. Jó napja volt. Nekünk kü­lönösen Engl 111., Engl II. és Boros tet­szett a csatársorban. A fedezetek közt Móra és Breuer II. Viszont Czeizler minden labdát kiejtett s nagyobb volt a szerencséje, mint a tudománya. Az első percekben hullámzó játék. A Törekvés támadásait Weisz és Hirzer ve­zetik ,de akcióik a kapu előtt — legtöbb­­nyire Hirzer önzéséből — befejezetlenek maradnak. A ALAC a jobbszélsőt foglal­koztatja erősen, akinek szédületesen gyors lefutásait Horváth csak nagy ne­­hezen tudja ellensúlyozni. A 11. percben Jocke­lábrándulása miatt kiáll, de a VAC 10 emberrel is méltó ellenfele a Törek­vésnek. Engl I. szép lövése a Törekvés kapuja fölött süvít el. Ezután következik a mérkőzés legszebb része. Hajós Hirzer­­nek passzolja a labdát, ez lefut, három VAC-játékoson egymásután emeli át a lab­dát, aztán Prahához juttatja, aki a 33. percben közvetlen közelből gólt lő. A Tö­rekvésnek örülni sincs ideje, mert kezdés után Köves kidriblizi az egész Törekvés védelmet s gólt lő, Hirzer, majd Engl­e. Szép támadásával végződik a félidő. A második félidőben Jocke is beáll s a Törekvés visszaesik. Az iraim már-már szédítő, de a Törekvés balfsora lassan összeroppan, a közvetlen védelem ideges­ségében hibáz­ hi­bára halmoz s mindjob­ban kidomborodik a VÁC fölénye. Jocke lefut, centerét Engl III. Boroshoz tolja, aki gólt lő. (5. perc). Tovább is a VÁC támad, a magára maradt Hirzer nem bol­dogul. A 11. percben Vass handset vét s a megítélt 11-est Léki juttatja a hálóba. A Törekvés már csak csapkod, támadá­sai veszélytelenek. A 28. percben Vasat egy utánrúgásért a bíró kiállítja. Válta­kozó támadások közben ér véget a mér­kőzés, amelyben a Törekvésnek még volna alkalma gólt lőni, de túl ideges és elkerüli a szerencse is. Nagy László körültekintően és dicsé­­retreméltó higgadtsággal bíráskodott. VÁC: Czeizter-­-Grósz, Léki—Breuer II., Weisz II., Móra—Engl III., Engl II., Köves, Boros, Jocke. Törekvés: Lantos—Vass, Horváth.— Sztankó, Hajós, Siegl—Szántó, Kautzky, Pruha, Hirzer, Weisz. MFC-Zug­a 2:1 (11 Üllői-ut. Bíró: Nyul D. Sorozatos vereség után végre meg­érdemelt győzelemhez jutott a MAFC. Ellenfele és régi II. osztályú riválisa ugyan nehézzé tette számára a győzel­met, de némi szerencsével a győzelem nagyobb arányú is lehetett volna. A MAFC legjobb része ezúttal is a védelem volt, Bartzer kevés dolgát jól végezte, a gól nem írható a számlájára, a Ruprich—Gruber bekkpár, Ruprich néhány könnyelműségétől eltekintve, kifogástalan munkát végzett. A half­­sorból a szépen fejlődő Alm játéka emelkedett ki, biztosan tartotta a Zug­lói balszárnyat, de javuló formát ját­szott ki Müller és Havas is. A csatár­sor sokat nyert lendületében az Erdély­ből hazatért Reich beállításával, aki hosszú pihenője dacára szebbnél-szebb támadásokat vezetett. A csatársor is sokkal veszélyesebb is volt, mint ed­dig, csak a lövésekből hiányzott a kellő erő, Zuglónál is a védelem, helyesebben a bekkek voltak a legjobbak. A Pager —Zvolenszkij-pár nehéz munkáját jó­formán gikszer nélkül, erőteljesen és mindvégig fair módon látta el. Bitner a kapuban már kevésbé biztos. A hal­­fok közül messze kimagaslik Pálig centerhalf, aki a két bekk mellett a Zsigló-együttes legjobb tagja. A szélső­­balfok közül Czéh a jobbik. A csatár­sor kitűnő szélsői közül ezúttal csak Steiner érvényesült, rajta kívül Sefcsik volt jó, csak kirí a csapatból erősza­kos játékmodorával. Zugló kezd szél ellen s a MAFC azon­nal fölénybe kerül, Gaug két szabad­rúgása foglalkoztatja Eitnert. A MAFC két koméit ér el, majd Zugló is egyet, Sefcsik elront két kedvező helyzetet, majd Kelig lő a Zugló-kapu fölé. A 39. percben Gyuricskó a balszélről 25 mé­terről pompás lapos saroklövéssel a MAFC első gólját lövi. A II. félidőt Steiner gyönyörű lövése vezeti be, a kapu tetejét súrolta. A­ várt nagy Zugló-fölény elmarad és a MAFC szél ellen is fölénybe jut. A 15. percben Kelig a kifutó kapus mellett újabb gólt fejel (2:0). Két Zugló-kar­,­ner után vifi­ils jut kedvező helyzetbe,­­de hajszálnyira mellé lő. Az utolsó­előtti percben nagy kavarodás a MAFC- kapu előtt, melyből Rácz a Zugló egyet­len gólját éri el. ,­ Nyúl Dezső jó bíró volt. , MAFC: Bartzer—Ruprich, Gruber—­ Alm, Müller, Flavas—Reick, Gaug, Lu­­­káts, Kelly, Gyuricskó. Zugló: Eitner—Payer, Zvolenszky—Ú­ Czéh, Pálfy, Hajdú—Steiner, Rácz— Sefcsik, Bán, Newmayer. M £KSZERF£fflHáZ becsli! Arany, briilián,, ezüstért óriási árat fizet. Alsóerdősor 3. (Rákóczi-ut sarok) kiMentelessécgsfc PONGRACNAL, (BAK) Szondy-u. 23. kiállitóművészek elsőrendű alkotásai, ízléses képköre- SirBISMt!, tek legolcsóbban PETTES JÓZSEF mlikereskedönél, Vili., Föld. Sindor-utca 22. KERTÉSZTODOR Budapest SPORTCIKKEK ■P—