Nemzeti Sport, 1923. január (15. évfolyam, 1-13. szám)

1923-01-29 / 12. szám

Győzött az UTE Parisban UTE—francia kombinált 3:2 (1:1) — A Nemzeti Sport tudósítójától — A háború kitörése óta első ízben tette francia földre lábát magyar csapat s diadalmasan meg is állot­ta helyét. Az eredetileg tervbe vett Red St­ar helyett, mivel ennek né­hány játékosát a francia szövetség csapata vette igénybe, egy kombi­nált csapat állott ki a magyar együttes ellen. A mérkőzésről a Nemzeti Sport­nak eredeti távirat­szövege a következő: Paris, január 28. NEMZETI SPORT BUDAPEST UTE GITA A CSAPAT ELLEN HÁROM KETTŐ Sírt EGY PRIBOJ KETTŐT SCHAL­­LER EGYET NAGY FÖLÉNY DÖNTŐ GÓL UTOLSÓ PERCBEN SOROZATOS BALSZERENCSE LEVÉL MEGY KRUYT Eddig szól a Nemzeti Sport táv­irata­ , melyből megtudjuk tehát, hogy a gólokat Schaller, illetve Priboj lőtték. Kiviláglik a rövid sürgönyből is, melyet francia tu­dósítónk, tehát nem esetleg elfo­gultsággal vádolható honfitársunk küldött, hogy az UTE fölényben volt, jobb volt, s csak a balszeren­csének tudható be, hogy mindössze az utolsó percben tudta megszerez­ni a győzelmet jelentő gólt. Ezek­­után természetesen fokozott érdek­lődéssel várjuk a diadalmas meccs­ről szóló levelet. Spanyolország—Franciaország 3:0 San-Sebastian, január 28. A 30.000 főnyi közönség előtt lefolyt mérkőzésen a spanyolok hatalmas iramot diktálva, bizto­san győzték le Franciaország válo­gato­ttait. Az angol liga eredményei London, janiiéi- 27. Manchester City—Arsenal 0:0. Aston Villa—Notts Forest 4:0. Westbromwich—Birmingham 1:0. Cardiff— Blackbürn 5:0. Sheffield—Bqlton wand. 2:2. Preston—Burnley 3:1. Stock—Everton 4:1. Sunderland—Huddersfild 1:0. Newcastle Un— Chelsea 0:0. Liverpool—Middlesborough 2:0. Tottenham—Olgham 3:0. A bécsi bajnoki eredmények WSC—Hakoah 4:2 (2:0), Amateure—Hertha 3:1 (3:0), WAF—Vienna 4:3 (3:2). Schaffer Bécsben tűnt fel és tegnap jelen volt a Hakoah mérkő­zésén. Talán csak nem... ! ................. rv­­m viMi sa ! Hévlő, 1924 január 29. fi & ff fii '"^ ”» *&n XV. évfolyam, 12. szám. —^—fr.n.-, —,—rnr-n— ~ '/-#*«! ^€BS*OttSt Az Országos Testnevelési Tanács, a Magyar Athletikai Szövetség, a Magyar Birkózók Országos Szövetsége, a Magyar Kerékpáros Szövetség, a Magyar Országos Céllövő Szövetség, a Magyar Orszá­gos Lawn-Tennis Szövetség, a Magyar Országos Testedző Egyletek Szövetsége, a Magyar Úszó Szövetség, a Magyar Vivő Szövetség és a MOVE országos sportszervezetének hivatalos lapja b£Sd 1- 2 &.';í Mf.:fn Az Országos Testnevelési Tanács, a Magyar Athletikai Sz­­vetség, Meg­jelenik: hétfőn, szerdán, szombaton 3 lei,Amerikában 5 cent,Németországban 80 márka a Magyar Birkózók Országos Szövetsége, a Magyar Kerékpáros Szerkesztőség és kiadóhivatal. Előfizetési árak egy negyed évre: csonka- Szövetség, a Magyar Országos Céllövő Szövetség, a Magyar Ország Budapest, VL. Rózsa­ utca 111. sz. Magyarországba :1100 K.Ausztriába: 38.000 p. k. gOS Lawn-TenniS Szövetség, a Magyar Országos Testedző Egyletek (Podmaniczky­ utca sarok) jugalLhMba: 75 dinár, Csehszlovákiába: 75 Szövetsége, a Magyar Úszó Szövetség, a Magyar Vivő Szövetség ToI,,f„n • na—oq n8_an ns—tt és a MOVE országos sportszervezetének hivatalos lapja S.ag^gS^seiS^iailg Egy szám ára: Ausztriában 1000 K, Jugoszláviá­ban 2 dinár, Csehszlovákiában 2 fokol,Romániában 3 lei, Amerikában 5 cent, Németországban 80 márka Előfizetési árak egy negyed évre: Csonka- Magyarországba: 1100 K,Ausztriába: 38.000 p. k. Jugoszláviába: 75 dinár, Csehszlovákiába: 75 fokol, Romániába: 110 lei, Németországba: 3000 márka, Amerikába: másfél dollár Megjelenik: hétfőn, szerdán, szombaton Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest, VI., Rózsa­ utca 111. sz. (Podmaniczky­ utca sarok) Telefon: 118-29, 118—30, 118—31 Postatakarékpénztári csekkszámla: 53,366. Megkezdődtek a tavaszi évad előcsatározásai Vasárnapi mérkőzések Az első népesebb vasárnap két díjmérkőzésen kívül csak barát­ságos mérkőzések folytak, melyek a régi megszokott képet mutatták. Nagyobb figyelem csak a túrákra induló csapatok felé fordult, ezek azonban nem nagyon elégítették ki az érdeklődőket. BEAC—ÚTE 3:0 (1:0) Lágymá­nyos, Biró, Mikolovics. A mély talaj ellenére is eléggé tetszetős játékot­­-produkált a két csapat,­­ jóllehet a BEAC-ból Effofa­m , OTE-ból pedig Bökken és még né­­­hány játékos hiányzott. Csonka csapatokkal­­ indul a játék, mely­ben az ÚTE ragadja magához az iniciativát, de később erélyes BEAC támadások következnek, amelyek a veszélyes helyzetek egész sorát teremtik Szádec atyy ka­puja előtt. A lövések azonban, erőt­lenek és a jól védő kapus sorra ár­talmatlanná teszi őket. Fmeg a BEAC balszárnya — Reinhardt, Marozinkó — teremti a jó helyze­teket, míg az OTE ritkán tör előre, de jó helyzetbe ilyenkor is csak el­vétve jut. A félidő gólját Kertesi dr. lövi élesen az alsókapuba. Hely­csere után megváltozik a játék ké­pe. Jó ideig az OTE támad. Neu­­chenbauer a támadás lelke, aki jól osztja a labdát, a csatársornak azonban csak a jobboldala veszé­lyes. A BEAC Marozinkó egyéni­leg­ kidolgozott góljával bebizto­sítja a győzelmet s bár Vicenik­­nek néhány meleg npercet szerez az UTE támadás, mégis a BEAC jut Pluhár révén újabb gólhoz. A győz­tes csapatban Boór máris fitt, a csatársor tetszetősen mozgott, a halfsorban Bandenburg dr. el­­puszithatatlan energiával, Sáphy, míg bírta tüdővel, nagy intelli­genciával játszott. Az ÚTE-ban Hajba III., Sprieszl, az egyébként meglehetősen kiméletlen Neuchen­­bauer és Gerstenbrein tűntek ki. Ladányi-din Testvériség—OSC 3:2 (0:2) UMTE pálya: Biró, Farkas. A Testvéri­ség jobb csapattal vette fel a küzdelmet mint az őszi utolsó­­ mérkőzésein. Újra játszott Rejnik , és Friedrich, ellenben hiányzott a­­ kapuból Huber s ennek tudható be a két kapott gól. Berkes máris jó formában van. Jók voltak még ből visszaigazolt Szabadka. Az Löwy, Rajnik, Kis és a Vecsési SE­­VSC igazolta az UTE ellen elért múlt heti jó eredménye hite­lességét. Míg bírta az iramot, na­gyon szép futballt játszott. Leg­­­­agilisabb embere Birm­per center­­­halt. A csatársor, különösen Salló , jobbszélső igen jó. A második fél­­­jól védett Gros kapus. Az tovö íci' 'némi fölényben volt az UöC és ! Bittinger és Janik góljaival meg­­szeetzi a vezetést, mindkét gól a ,tartalékka­pus hibájából esett. A­­második félidőben a Testvériség­­nagy fölénybe kerül és Berkes két gyönyörű góljával kiegyenlít, majd Szalay gólja megszerzi a győzelmet. A győztes csapat össze­állítása: Friedrich—Löwy, Kraiser —Szabadka, Rajnik, Kis—Nebucz, Szalay, Simon, Berkes, Szalontay. Barátságos mérkőzések FTC—KAGE 6:1 (5:0) Üllői­ út. Biró, Tóth, Házi főpróbát tartott tegnap délután a zöldfehérek túrá­ra készülő csapata s dacára az im­ponáló gólaránynak, amellyel győ­zött az erősen tartalékos KÁOE­­ fölött, ez a főpróba nem elégített ki teljesen bennünket. A csatársor problémája még mindig nincs meg­oldva s ahogy a rendelkezésre álló erőket látjuk, nem lesz megoldva a tavaszi szezonban sem. A véde­lem jó, Hunpler II. egyenesen kitű­nő, a brilliáns hab­okban szinte túl nagy a bőség, hanem a csatár­sor ... ez még sok keserves­­percet fog szerezni az FTC rajongóinak. A BSE-ből átigazolt Takács, aki a jobbösszekötő helyén kísérletezett, nem vált be. Túl lassú, jobbszélre kiadott, szöktetésre szánt labdái­­ célt tévesztenek s gyenge lövései­­pontosan mellémennek. Takács, a aki szintén BSE-ből lépett át, már jobb akozició és sikeresen pótolja majd a népszerű „Csungit,“ ha az­t netalántán lesántul és pihenőre­­ kényszerül. Energikus, gyors, tech­nikája is megfelel, csak a helyez­kedésében van még kívánnivaló. Viszont Kővágóval sincs a Schwarz helye betöltve, valamint Schreiberrel sem a Potya balössze­kötő posztja. Pataky lassan jött lendületbe s ekkor már többször akadt a régi nagymesterre valló momentuma. Hégerről, Wienerről nem mondhatunk újat, maradtak a­­ régiek. Az első félidőben különben így állt fel a csapat: Weisz—Ta­­­­kács I— Hungler—Wilheim, Szabó, Blum­—Héger, Kővágó, Pataky, Schreiber, Wiener. Szünet után Fuhrmann W­illeimmel, Halász Kővágóval, Takács II. Hunglerrel cserélt helyet. Az első félidő góljai a következő sorrendben estek: Az elsőt lőtte Kővágó, a másodikat Pataky, a harmadikat Schreiber (a mérkőzés legszebb gólja!), a ne­gyediket Pataky, az ötödiket Kő­vágó. A második félidő gólját Pa­­u­rik­n lőtte Wiener beadásából. A fTeemjr■! érte el Piril es Ami fa ILDE-t il­leti: még nincs formában. Csatár­sora gyors, erélyes, de az akciók befejezésénél ingadozik. Egyénileg Zsigmond és Tóth érdemelnek di­cséretet. TTC-KAC 6:1 (3:1) Sárkány-B, Biró, Mü­ller. A Máig és Recht nél­kül játszó TTC meglepő eredményt ért el a 3 tartalékkal kiállott KAC ellen. A nagy gólarányú győzelem azonban nem jelenti a KAG forma­hanyatlását vagy letört voltát, ha­nem csak azt, hogy a KAC-nak el­lenfele kapujára irányított lövéseit nem kisérte szorosan, amiben a KAC csatárok könnyelműségének is jó része volt. Ellenkezőleg, a TTC csatárok komoly, megfontolt támadásainak Biri kiváló védése dacára is meg volt az eredménye, ami a mindvégig változatos­­ játék mellett is a TTC-nek juttatta a­­ győzelmet. A TTC góljait Proszen- I­kó (2), Höfflinger (2), Hupóczy és­­ Weininger rúgták, míg a KAC­­egyetlen gólja Norik érdeme. Jó­­formát árultak el a TTC-rben Ko­­­­vács, Gombkötő, Proczenko és Wiff­­­­linger, a KAC-ban a kapuson kívül­­ Stallmach és Norik.­­ Törekvés-UTSE 16:9 (7:0) Ha­lom­ utcai pálya: Biró, Hagen. Nagy érdeklődéssel várta a kőbá­nyai közönség a Törekvés diadal­mas csapatának első itthoni mér­kőzését és várakozásában nem is csalódott, mert ha kemény küzdel­met nem is látott, legalább hatal­mas gólzáporban volt része. A konfpletten felálló Törekvés való­sággal lelépte tartalékos ellenfelét. Csatársora ma talán a legjobb, legegységesebb valamennyi csapa­tunk között, mögötte kitűnő és okosan játszó halcsor áll, csak a védelem bizonytalansága okozhat Kupa-mérkőzés PATAKI MIHÁLYifto) "*“1 a Biró és Eckstein cég vezérképviselője IRÓKépek. | BUDAPEST, V. VÖRÖSMARTY-TÉR 3­1 rés m­Sgép-1 TELEFON: 46-26­­126-06. kellékek és­­ IRODASUTOROK | GANDER JÓZSEF órái a legjobbak Aranyat, ezüstöt, ékszert elad, vesz, cserél. József-körat 44. Tel.­­ József 28-OSF IT T D A J T és atlétikai felszerelések Weszely­­István B U 08 1 " JD " Jrk " JL# " l"sportüzletében, Budapest, IV., Váci­ utca 8