Nemzeti Sport, 1923. április (15. évfolyam, 38-51. szám)

1923-04-01 / 38. szám

Vasárnap, 1923 április , Nemzeti Sport Csütörtöki eredmények Bajnoki mérkőzés©'­ 13. osztály KAOE-BTK 2:0 (0:6), Üllői­ út. Biró, Steiner. (Csütörtök.) Múlt vasárnapi váratlan vereségét akarta megbosszulni ellenfelén a KAOE s nagy ambícióval szállt a küzdelembe. A lelkes és odaadó já­téknak meg is volt az eredménye, mert bár a biró Szigetit mindjárt­ a mérkőzés elején kiállította, nagy fölényben volt tíz emberrel is az első félidőben, ámbár gólt nem tud elérni csonka csatársorával. Szü­net után is ő a többet támadó, bár a BTK csatársorának­­ is vannak hellyel-közzel veszélyt jelentő ak­ciói. Schreiber­, a KAOE kapusa azonban mindent ment. Az első gólt Bechnitzer lőtte a BTK-véde­­lem hibájából, a második gólt Tóth szerezte 11-esből A KAOE-ban igen jó volt Tóth, de dicséret illeti Kádárt, El­bogen I.-et és Rech­­nitzert is. A BTK-ból Eibenstein, Wolf és Burger tűnt ki. Postás—Ékszerész 1:0 (0:0). Ló­versenytér. Biró, Müller. A sze­szélyes postás csapat, amely erő­sebb ellenfeleivel szemben mindig­­ nagyobb ambícióval és lelkesedés­­­sel megy a küzdelembe, erős, he­ves iramú játék után verte az Ék­szerészek ezidőszer­int legjobb csa­patát. Az első félidő váltakozó já­tékkal telik el, amikor mindegyik fél kapuja forgott veszedelemben. A második félidőben az Ékszeré­szek csapatán a fáradság jelei mu­tatkoznak, amit a postások kihasz­nálva, fölénybe jutnak s megismé­telt támadásaik során a Szlamek által lőtt s kapufáról visszapat­tanó labdát Dobos a 32. percben a gólba fejeli. A további kölcsönös támadások nem hoznak újabb eredményt. Az Ékszerészek csapa­tában szépen játszott a csatársor belső része, a postásoknál a véde­lem és Dobos. VII. ker. SC—PAK 6:0 (3:0). Hungária-ut. Biró, Iváncsics. Nem várt nagyarányú és impozáns győ­zelmet aratott a VII. ker. igyekvő csapata a hanyatló formát mutató és tartalékos BAK felett. Az az egység, melyet a csapat a küzde­lem idején mutatott és az a gólr­a­­törekvő ambíció, amely a már be­biztosított mérkőzésen egyre újabb és újabb erőkifejtésre ösztönözte, kisegítheti a csapatot a veszélyes zónából, ahová az őszi széthúzás és egyenetlenség juttatta. Egyéni­leg Veszter kitűnő játékát kell ki­emelnünk az együttesből, melynek minden tagja megérdemli a dicsé­retet. A BAK­­kedvetlenül és tartalék­jai tudatában az első gólok után reményét vesztetten küzdött. Sze­rencséjük, hogy jobb napjaikban sikerült 20 pontot összegyűjteni, mert különben mai formájuk biz­tosan segítené őket a kieséshez. A gólok sorát Brenner hosszú lö­vése nyitja meg az első félidő kö­zepén, melyet röviddel utána Weszter gólja követ. A harmadik gól egy kapu előtti kavarodás eredménye. A második félidő, góljait­ a BAK- védelem sorozatos hibái után a há­rom belső csatár, Kittel, Poliak, Brenner érte el. ÜLLŐI-UT Húsvét vasárnap délután­­1 órakor FTC-Vasas Előtte az ifjúsági csapatok HUNGARIA-UT Huvét­ hétfőn délután 4 órakor IMTK-KAC Előtte az ifjúsági csapatok WEKERLE-TELEP Vasárnap délután 4 órakor Wekerletelep—PATO 2 órakor KNAFC-Világosság KAOE-PÁLYA Soroksári­ál Húsvéti körmérkőzések Vasárnap fél 3 órakor Hungária-IX. ker. Tél 5 óraki­rCAOE-Húsos Hétfőn fél 3 a 2 vesztes, fél 3 a 2 győztes Corinthian díj BTC—Főv. TE 3:2 (0:1). Millená­ris, Bíró: Salgó I. A BTC igen könnyen vette a játékot, amely majdnem meglepetéssel végződött, bár a Főv. TE két legjobb embe­rét, Zségert és Druckert nélkü­lözte. A BTC-ben újra játszott Máhr, akinek volt egy pár szép akciója. Első félidőben változatos játék, mindkét félnek van több alkalma góllövésre. A félidő gól­ját Oszvald rúgta 11-esből. Máso­dik félidőben heves tempót diktál a­ Főv. TE, minek eredménye Kronberger közelről lőtt gólja, ez­után elkészül erejével a Főv. TE és a BTC nagyszerű kombinációs játékba fog. Ticl­wszky rúgja az első gólt, ugyancsak az ő lövését­­kiejti a kapus, amiből Pótz ki­egyenlít, majd Máhr ideális cente­rét Ticl­wszky befejeli az utolsó percben. BTC: Palcsek—Orbán, Ge­schlecht— Csomorjai, Szabó, Hor­váth—Máhr, Hajdú, Pótz, Ti­­chovszky, Brauc­ter. Bank kupa Hitelbank—Postatakarék 2:1 (0:0). BEAC-pálya. Biró: Kollár Z. A két csapat teljesen egyenrangúnak bizonyult, bár a mezőnyben a Pos­taiak­ csapata mozgott valamivel jobban. Csatársora azonban telje­sen gólképtelen. Tizenegyesből rúgták góljukat, amire a Hitel­bank Barabás és Friedrich góljá­val felelt. Kívülük Rajkay és Ne­­mecz mutattak jó formát. Az ellen­félnél a baloldali védelem volt jó. Szombat III. osztály ETSC—Drogui­sta, Vécsey­ utca. Bi­ró : Dittler. Kimaradt mert a biró né­hány perces késését a Droguisták nem várták meg, mivel este nvalc-kor utaztak Mezőberénybe. Barátságos mérkőzések UTE -VII kér. SC Old­boy 2:2 UTE pálya, Biró, Takács. ETSC II-FTK II 1:0 (0:0.) Szerencsétlenü járt futballista, aki nem vesz 3500 koronáért ötös meccslabdabőrt. 4500 koronáért króm futballcipőt Kertész II-nél, VT., Andrássy­ út 36. Telefon 32—20. A MAFC húsvétja. Nehéz fel­adatra vállalkozott a­ MAFC a húsvéti ünnepek alatt. Első ellen­fele a békéscsabai CsAK lesz, má­sodik napon pedig a legjobb vi­déki csapattal a Szegedi Athletikai Klubbal mérkőzik. Különösen ez az utóbbi mérkőzés lesz kemény dió a MAFC-nak nem a let jobb formában levő csapata számára.­ Második csapatuk f nyomán mérkő­zik az ottani Sport Klubbal. Orth sérülése a legújabb orvosi vizsgálat szerint nem olyan sú­lyos, mint kezdetben hitték és operációra nem is lesz szükség. Gyógyulásának időpontja azonban bizonytalan. A Tatataviros S AC április hó 8 án a megszállott Komáromban a KFC jóképes­ségű csapattal fog játszani. Szombathelyen csütörtökön a SzAE—­TSC kupamérkőzés a SzAK 3:11 arányú győzelmével végződött. Tatabánya a hét­köznapi mérkőzésre első csapatát nem tudta kiállítani. A gólokat Holcbauer (2) és Kruczler lőtték. Egyesületeink az amatőrségért A MAFC elnökének nyilatkozata Ismeretes, hogy a MAC csatla­kozásra szólította fel a sportegye­­sületeket az amatőrségért vívott küzdelmében. Akciója nyomán egyre-másra kapja a csatlakozást bejelentő átiratokat, így legutóbb a Diósgyőri AC és a Debreceni EAC közölte a MAC-cal határoza­tát, melynek értelmében a tiszta amatőrség mellett foglal állást. A MAFC nevében dr. Hütti De­zső egyetemi tanár intézett átira­tot a­ MAC-hoz, melyben többek közt ezt írja: „Úgy a marjam, mint a MAFC nevében vallom azt, hogy a magyar sportban a legtisz­tább amatőr alapot tartjuk egye­dül követendőnek“. „Az álam­atőrség mételyező ha­tását máris tapasztalhatjuk az összes sportegyesül­etekben, ahol az ifjúság szellemében néhány év alatt oly változást hozott létre, hogy megengedhetőnek és tisztessé­gesnek tekint már sok olyan dol­got, amit a tiszta amatőr szel­lemtől vezetett régi gárda soha­sem lett volna hajlandó elfogadni. Épen a főiskolai egyesületeket te­kintem a tiszta sportszellemnek ősei gyanánt és enn­ek megtartásá­én, a legmesszebb menő konzek­venciák levonásától sem riadnék vissza“. Amint látható, túl korai meg az álamatőrök öröme az amatőr­ an­két eredménye felett, mert az ille­tékes faktorok nem fogják abba­hagyni az amatőr labdarúgó sport megmentésére irányuló működé­süket. A II. osztály trialfa A II. osztályú válogatott csapat­­ a kerületek közötti válogatott sere­­­legért tudvalevőleg április 8-án­­ mérkőzik az északma­gyarországi­­ kerülettel Miskolcon. A komolyan készülő II. osztály a mérkőzés fon­tosságára való tekintettel április 5-én. Csütörtökön délután 4 óra­kor trialt tart, amelyen — fe­­gyelmi következmények terhe mel­lett — a következő játékosok tar­toznak megjelenni: Zzák 33 FC, Szabó BMTK, Hu­ber Testvériség, Kovács VIL­ker- Boór BEAC, Oláh 33 FC, Kötik 33 FC, Hegyi Éksz., Bon EMTK, Török UTSE, Zloch 33 FC, Eich­baum 33 FC, Tímár NSC, Széles NSC, Saávhy BEAC, Tóth KAOE, Plattkó BTK, Weszter VII. ker., Bukovi Eksz., Rocken OTE, Afihro Postás­, Leitner UTSE, Leiden UTSE, Kramer 33 FC, Újvári 33 FC, Kovácsy 33 FC, Blahár BEAC, Erhard BEAC, dr. Kertessy BEAC, Zsíros NSC, Spitz NSC, Krema KAOE, Török, Szalay, Ber­kes Testvériség, Höfflinger TTC. A játékosok dressz kivételével minden felszerelésüket maguk vi­gyék ki. Húsvéti MOVE-mérkőzések. Va­sárnap: Szentlőrinc—Kőbánya d. e 11 ó. SzAC-pálya. Biró: Mikolo­­vics. Fóti SE- 17 O­SC d. u. 4 ó. Vérmező. Biró: Kiss J. a) Budai Törekvés—Aquincum d. e. 10 óra. Vérmező. Biró: Hauke, bl BSE— Otthon d. u. 2 ó. Vérmező. Biró: Gerő. Hétfő: a) vesztes—b) vesztes d. u. 2 ó. Vérmező. Biró: Hauke, a) győztes—b) győztes d. u. 4 ó. Vérmező. Biró: Krupiczer. A Szombathelyi SE a két ün­nepnapon Bécsújhelyen az Admi­­rával és a Rudolfshügellel játszik. Az Aston Villa Budapesten! A világhírű angol proficsapat meg­jelenése sem volna olyan szen­záció, mint amilyen szenzációsan olcsók a férfiruhák László férfi­­ruha-áruházában, ahol elegáns férfiöltönyök elsőrangú szövetek­ből kitűnő szabásban kaphatók ké­szen 16.000—25.000 koronáig, mérték szerint 25.000-35.000 K-ig. • Átköltözés miatt olcsó áraki Fehér erőm futballcipő _____________________ 4500 K Valódi angol „S­­alding“ mecslabdabőr____ ____ 3950 K 5-ös mecslabdabőr___________________________ 3500 K KÉRI­ÉSZ­­nél Andrássy-út 38 Telefon: 32—20 Amerikai Irodaberendezési Vállalat Nagy és Vértes Részvénytársaság Budapest, V. Arany János-utca 20 A bajnokság állása Liga A 1-pis . CESE4 6 7 6 4 2 1 : 1 2 21:6 20 :S 21:12 16 13 11 4. Pa­. Tor.9 4 3 11:18 10 5. VI kér. FC$ 2 3 3 11:127 8 IX kér. Tor.$ 2 1 5 13:126 7. Kalaposok 8. Zvel. Teste. 6. ÉMOSZ , ■ 9 5 1 6 8:18a 9 .7 26 1 6 6 2:12 8:21 11 4 10. ESC visszalépett Liga B í. Hüngária 109 1 — 40:7 19 2. Kisp. Tűr; 107 3 — 22:5 17 9 106 4 ö 1♦> 33:6 13:12 14 12 5. lábán1 10 4 •*.4 9:15 10 6. Kisp. MTE 7. FAFC 0»5 4 o 4 10:10 8:189 6 8. Vegyipara í -> (j 8:254 S. Cipöfeteőr. 10. UEC 101 2 7 5:214 10— i 9 4:351 Eldöntetlenül végződött a III. ker. TVE második meccse Lisszabon, márc. 28. A Casa Fia Portugália csapdá­val egy-egy arányban végeztünk. A kiegyenlítő gólt Harrer lőtte tizenegyesből. A IIi. ker. vereséget szenvedett Portugáliában Bruoh SC - Id. ker. 3:1 (1:0) A III. ker. tegnapelőtt a Bruoh Sporting Club-a­l játszott Liszabon­­ban. A bíró hihetetlen részrehajlással teljesen f­elnyomta a magyarokat. Há­rom tizenegyest ítélt ebenünk és nem törölte meg a portugálok durva játé­kát, aminek következtében Neuhaus és Kieber sérülten kiált. Az MTE Páristeam Az MTE vasárnap Párisban, a Nemzetközi Munkás Sportszövet­ség versenyén szerepelt mezei futó­­csapatának két tagja, Steiner Pál és Baj­barát, szerdán hazaérkeztek­ A másik három futó: Klein, Ká­l­évá, fa Palata kint maradtak Pa­risban, ahol állást vállaltak. A versenyen a csapat igen gyengén szerepelt, aminek egyrészt az el­lenfelek klasszisa (a győztes állító­lag 15.055-ös 5000-es), másrészt pe­dig a rendkívül nehéz hegyi terep az oké. Részleteit eredmény (táv. kb. 10.5 km.): 1. Croquet (francia) 39.4­4 mp. 2. Jouanin fr. 3. Ecolasse fr. A magyarok közül Polata 6-ik, Kalicza 8-ik, Bajkard 14-ik. Klein 18-ik lett, Steiner 5 km.-nél feladta. Csapatversenyben: 1. Franciaor­szág 23­ pont, 2. Belgium 62 pont­ 3. Franciaország b) csapata 70 p. 4. Magyarország 74 pont,­­ Olasz­ország feladta. AZ ÉKSZERFÉrFIHÁZ ékszereit ingyen becsüli. Arany, brilliáns ezüstért ór­ás j­árat fizet. Alsóerdősor 3 fi­löV 'Kfíkért'-at c­arok * Kertész II.-nél férfi- és női di­­vatharisnyák is kaphatók. SummitaSpu spon­t- és luxu­SGrpU különlegességek MMACIJAL (B1K) Siondy-u. 23. Ragyóci RABOCZY LAJOS (MAO) bankü­zle^ v \m­”‹ .u- ›tŕ v. •­ Telefon 154—52 és 5—33. RENDELŐ vér- és DZcmarVU^i nemibetegek részére. Rendelés egész nap. VII. Rákóczi-út 32. I. óra.­­ (Rókussal szemben.) Antik órák __ nagy váláso­tikban Jámbor, IX., III 1 61-Ut 3. Vétel és csere. Szakszerű javítás Calderoni és Társa LÁTSZER-RAKTÁR (HA A S­ P­A­LOT­A) ♦ BUDAPEST, V. Vörösi­szty-tér­­ Telefon 173-26