Nemzeti Sport, 1923. június (15. évfolyam, 71-92. szám)

1923-06-01 / 71. szám, Rendkívüli kiadás

2 itWiOB, gjiMt Budapest egyedüli családi szóra­kozó sielye Fúvexc^ & TELEFONSZÁM : 55-55 Xi­fi Naponta este fél 8 órakor t­By-1 Jw ^ csütörtök, szombat, va­sárnap és ünnepnap Vf­itasljíSíí * d­. u. fél 4 órakor fényes júniusi műsor | FTC t&rzsasztal Slíft2iNYfi M­ÁT/émÁÉ j__ Ferenc­ körut 9/11 * A kiegyenlítés után erősödő tempó, Hu­lász, majd tette'/ür egymásután a két Ifí'A'-szélsű vezet támadásokat, Lenkey II. majdnem gólt lő, László pedig kornert szem*'*. .Potya Pataki­ szép labdájával le­fut, beadása Mamu­ kesének megy. Mánál labdájával László fut le, de beadását el­hárítják. Pataky szép lövése fölé megy. Siklóssá szépen szökteti Opalát, Takács lyukat rúg. Opala egyedül fut az FTC- kapu elé. Amsett eléje szalad és Opata­­ a kezébe gurítja a labdát. László szép le­futása után rosszul centerez, Opala kapu fölé lő. Potápi szépen centerez. Sím­kéi­ I. Kelemen elé fejel, aki 20 méterről lapos, éles lövést küld alig mellé. Az FTC-kapu előtt végződik a félidő. A félidő korneraránya 2:1 az FTC ja­vára. A IK­ félidőt kezdő FTC-t­ rögtön szere­lik és az SzTK támad. Hangtér faultja­­miatt d/rA­-szrtbadrúgás, Halász lövését fogni készülő Amtellre Opala ráfut, Am­tell elesik, de St­ Miller lövését Takács védi. Néhány veszélyes 3/7’A-támadás követke­zik, Lenkey II. és László szép beadásait belől nem tudják érvényesíteni, r­anyha tempó és némi V­T Kló­lén­y állapoható meg. Az FTC a Pataky által pompás lab­dákkal ellátott szélsőivel operálgat, Ha­lász egy­­lefutása a 18. percben, meghozza a 16. félidő első kornerét. Ennek kivédése után László fut le, pompás, magas cente­rére Amsell kifut, kiejti, de Fuhrmann ment. A 21. percben Siklóssy ham isg­alj­a mellé 15, majd két perc múlva Szabó K­i­­bát, Opala Siklóssyh­oz passzol, aki egy driblit csinál és a Ifi­ osról éles lapos sa­roklövéssel megszerzi a vezetést az MTK- nak. 2:1 A gól után is az MTK támad, úgy lát­szik ő bírja jobban tüdővel, azonban ki­derül, hogy a kék-fehér b­alfsor ereje is fogyóban van, Kertész II. vissza is vonul négyed­ik halinak. Ettől kezdve a közép­játék dominál, viszont a lefutások veszé­lyesebbek. A 30. percben Siklóssy kiszökik és Hunglertől kísérve kényelmesen újabb gólt 15. 3:1. A gól után is az MTK támad veszélye­sebben. Lenkey szépen lefutja Takácsot, de beadását visszarúgják. Az utolsó per­cekben Potya ront el néhány FTC-akciót. A játékról. A mérkőzés nem volt szép. Súlyosan befolyásolta a csapatok játékkedvét a kánikulai h­őség amelyet a legnagyobb jóakarattal sem lehetett „futball idő­­nek“ minősíteni. Ha meggondoljuk, hogy még két bajnoki forduló van hátra, akkor igazán sportszerűnek kell neveznünk minden olyan javaslatot, amely meg óhajtja szüntetni a hóban és jégben kezdődött „tavaszi" szezon kánikulába nyúlását. Különben, ezen a meccsen ebből a szempontból sokkal kedvezőbbek voltak a viszonyok, mint az előzőleg lefolyt UTE—1 Törekvés­­meccsen. Igazi „tempó" csak percekre volt, amikor valami nevezetesebb ese­mény felrázta a kényelmesen játszó játékosokat. Az MTK-ról. A győzelmet az M­TK számára a jobb csatársor szerezte meg. A nagy ágyuk nélküli kék-fehér csatársor egyszerűen, de észszerűen játszott. A szélsők gyorsak, jól centereznek, a bel­sők pedig mindvégig agilisak lelkesek voltak. A „krekk" ezutal Siklóssy volt, aki a győztes gólokat rúgta, sőt az el­ső gólt is majdnem ő lőtte, emellett okosan játszott a mezőnyben is. Opala a centerben főleg a szép, hosszú szél­ső szöktetéseket ambicionálta a gól­helyzetek kihasználásában azonban nem biz­onyult mesternek. Kertész n. egykori helyén, a jobbösszekötőben, ahová most szükségből került, még mindig eléggé otthon van, de sokkal biztosabb volt azért a második félidő­ben, amikor hazahúzódott a védelem­be. A szélsők közül Lenkey volt a job­bik. László gyakran elidegeskedi a lab­dákat. Közös hibájuk, hogy ha beadás helyett passzolni kell, akkor rendesen az ellenfélhez irányítják a labdát. A haltsorban igen szépen játszott, a kis Nádler, akinek a klasszishoz csu­pán csak az hiányzik, hogy két fejjel magasabb legyen. Szebben passzolni egy centerhallunk sem tud, mint ő. A két Nyúl közül az öregebbik sokkal jobb volt, azt hisszük a Vágó-problé­ma az ő jó formájával véglegesen ren­deződött. A védelem oszlopa Kandi volt, aki a „négy legjobb csapat" nyolc bekkje közül a legjobb teljesítményt nyújtot­ta. Igen jó,­ megbízható partnere volt az idősebb Lenkey, Kropacsek volt a kék-fehérek leggyengébb embere. AZ FTC-ről. Az FTC csak az I. félidőben elégített ki. A II. félidőben elvesztette biztonsá­gát a védelem, elálmosodott a half­­sor és teljesen akcióképtelen lett a csatársor baloldala. A csatársor-probléma — megállapít­ható — még ma sincs megoldva az FTC-ben. A jobboldal elég jó, Halász gyors, jól centerez, csak a startjai las­súak. Kelemen Halász, mellett a leg­élénkebb csatár volt, ő lőtt legtöbbet a kapura. Pataky szokott rezervált mo­dorában játszott, amit csinált, pasz­­szok, szöktetések, azok mintaszerűek voltak. A balszárny a csapat gyenge pontja, úgy Potya, mint Egry lassú játékosok, akiket Jrándi kénye-kedve szerint lesprintelt. Potyának még vol­tak beadásai, de Egry ezúttal jó olda­lút lövéseit sem fitogtatta. A k­alfsor elég jó munkát végzett, az M­TK-csatársort azonban nem állította túl nehéz feladat elé. Még Blum volt a legfrissebb. Szabóról már megírtuk, hogy az ő szaladgáló játékmodorával hetedként csak egy meccset szabad ját­szania. Fuhrmann sem játszott úgy, mint vasárnap, a brkkek közül Hun­­gler még nem fitt, így ő is, de Takács is­­ elkövetett néhány hibát. Amsellnek a gólokkal nem volt eszerencséje. Az el­sőt és utolsót pár lépésről rúgták, a második gólt pedig szépen vetődve érintette is, de közvetlenül a kapufa mellé lőtte Siklóssy. Amellett pedig volt néhány szép védése és egy me­rész, jól sikerült kifutása is. Iváncsics bíró megszokott kitűnő stílusában vezette a meccset, az offszájdok­­ megítélésében azonban elkövetett néhány hibát. de, amely csak­ a második félidőben dől el Kindl góljával. Vérkakrin—BSC 5:0 (320), Jáareibányi­tér, Biró, Mered. A Verbslow könnyen győzött az­ erősen tartalékos BSC fölött. Góljait Zim­mer m­aim, Bem­mer, Marsch­ilte (2) és Schmidt II. rúgták. TLK—Drogista 3:2 (2:1), TLK-pálya. Biró: Kissala. Szép mérkőzés: TLK a töb­bet támadó, góljait Popp, Lisek és Singer lövi. Drogistákért Fetischl. ETSC—RAC 5:0 (2:0), Vécsey­ utca. Biró.* Horváth J. Állandó ETSC-fölény. Góllö­­vők: Penlvíz (3), Lovicsek és Simon. Fer. Vas.B­OSC 5:0 (3:0), Határ­ u. Bíró: Farkas E. A ferencvárosi vasutasok ál­landó fölény mellett könnyen győznek. Stoblic-csoport: URAK-UMTE 1:1 (1:0), UMTE-pálya. Bíró: Szántó. Erős mérkőzés. Az URAK gólját Schreck, a kiegyenlítést Senger szerzi meg 11-esből. Fer. Thor-BRSG 3:0 (2:0), BESC-pálya. Bíró: A­uspitz Az első félidőben a Fót, T­vör Dán, Flesch és Lutz góljaival biz­tosítja magának a győzelmet, amelyet a BRSC szünet utáni nagy fölénye dacára sem tud tőle elragadni. OTK- TSC 3:0 (1:0), Vörösvári-út. Bíró: Harsai. Az OTK - állandó fölény mellett biztosan győz. Góljait Xastvogel (2) és Kovácsni rúgta. , Fato—BSE 2:1 (1:0), BEAC-pálya. Bíró: Kreutz. Élénk, gyors játék, némi Pato­­fölénnyel. A gólokat Wagner és Mészáros (11-esből), illetve Heim rúgták. Wekerle-telep—Pestuik. SC 2:1 (1:1), We­­kerle-telep. Bíró: Leiner Á. Szép játék, amelyben a WSC mutatkozik valamivel jobbnak. A győztes csapat góljait Horváth és Nagy, a PSC-ét Báder I. lőtte. Előkészí­ő FTK—Belváros 1:0 (0:0), Vörösvári-út. Biró: Sión. A gólt az ETK csak az utolsó percekben tudja 11-esből megszerezni. KIT­-Siketnémák 0:2 (0:2), Vörösvári-út. Biró: Stein ,T. A Siketnémák szünet után meglepően visszaessek, úgy hogy a KIT könnyen éri el góljait Vedres (3), Aba­­luszy és Kálmán révén. Világosság—Hala­d­ás 1:1 (1:0), BRSC pálya. Biró: Blauke. Egyenlő erők küz­delme. A Világosság gólját Igócs, a Ha­ladásét Szalay lőtte. USC—Cukrász 0:0, UTE-pálya. Bíró:­ Gábel. Az USC két tartalékja dacára fö­lényben van, de csatárai mindent elhibáz­nak. KNAFC—KEVE 1:0 (0:0), BEVV-pálya. Bíró: Guzsik. NBita KEVE-föl­ény dacára a KNAFC szerzi meg a győzelmet a Lő­rinc II. révén. Főv. TE—VI. K­er. SC 1:0 (0:11, VBOl-nt. Biró, Klein Á. A szerencsésebb csapat győzött. A gólt Oszwar rúgta. Barátságos mérkőzések VÁC—Húsos 3:1 Jl.-Cj. GÓlvövők: Köves (-­) és Pimpi (1) a VÁC és a Nekadoma a Húsos részéről. Tévért. SK—Viktória 2:2 (0:1). FAFC—Pannónia 3:3 (3:1). Testvériség—Ganzgyár 2:2 (1:0). Testv. ifj.—Ganzgyár 11. 0:2 (1:0). RÁC I. b.—VI. ker. FfC 3:2 (1:1) VMTE komb.—Compaktor 0:1 (1:0). SIOVE Iluriai Tör.—Csillag I­. FC 1:1 (3:0). Old boy-mérkőzések 33 FC—FTC 6:3. Szövetségi díj VMTE—URAK 3:0 (1:0). Ifjúsági díj KTE—ETC 8:1 (1:0). 1. ker.—MÁV 3:1 (1:0). Drogista—"VVK 3:1 (2:1). UMTE—URAK 2:0 "(1:0). Térhalom—RSC 1:0 (0:0). Déli kerület Hódmezővásárhely: HMTE—ZJTC Orai, Biró, Zoé. Az első félidőben hullámzó írve­­zőnyjáték. A második félidőben a HMTE­ meg-megújuló, támadásai a csatárok biz­­zonytalansága miatt nem hoz eredményt*] — HTVE ifj.—Zrínyi ifj. 2:1 (1:0). Bíró© Springer. Góllövők: Biró és Koncz. Smmm Bajnoki mérkőzések II. osztály VII. f­er.-KAOE 1:0 (1:0), Ül­lői­ út. Bíró: Schreiner. A VII. ker. nagy lelkesedéssel küzdve, tartalé­kos csapattal is győz a könnyen játszó ICAOII ellen, megcáfolva a bomlásáról elterjedt híreket. Leg­jobb része volt a csatársor, egyé­nileg Policik és Kittel, a halfsorból Weszter ,játéka s a közvetlen vé­delemből a kapus, Kozák vált ki, aki sok labdát nagy bravúrral vé­dett. A KAQE-ben­ Kruppa, Hor­váth, Tóth és Papádi volt jó. A mérkőzés az első félidőben igen változatos. A félidő vége felé Pol­­lák a balfok mellett elheúz, de a sor­­oson belül elfoultolják, a megítélt II-est Policik belövi a gyengén vé­dő Kádár hálójába. A második fél­időben állandó VII. ker .­fölény, egészen a 80. percig. Ekkor a csapat elkészül erejével és a KAOE való­sággal a kapuja elé szegezi ellen­felét, dem gólt elérni nem tud a jól tömörülő védelem mellett. III. osztály Kárpáti csoport. K 7'C K 7’ E 2­:1 (1:0), Halom -u. Bíró: Müller. Az első félidőben ETO-fölény, de szünet után a KTi­ erősen támad. Góllö­vők: Elán II. és Lengyel KTE, Knoll és László ETO. MTE—FSC 1:0 (2:0), Halom-ti. Bíró: Liebermann. Mindkét félidőben állandó MTK fölény. .A gólokat Fisch­er, Fleisch­­manni, Bol­­­szex­a és Kindl rúgták. I. Icer. SC—MA­V 1:0 (0:0), Halom u. Biró: Magyar. Egyenlő erők erős küzdel­ Vidéki eredmények Keleti kerület Nyíregyháza: DVSC—Ny. Tör. SE S:1 (1:0). Biró: Balog L. A Tör. súlyos szere­sége a csa­tat legjobbjainak tartalékokkal való pótlásával és a csapat kapusának in­ti­­szponáltságával magyarázható. A gólo­kat Poloneczky II. (5), Poloneczky I. (1), Horváth (2) DVSE és Dalim Tör. 11-esből rúgta. A DVSC ezzel a mérkőzéssel a bajnokságot megnyerte, a DEAC máso­dik. — A’ 1:a r egyházi főg­im­ná­z­ium­­.X a p­e?+ leállói főgimnázium 13:0 (2:0). Biró: ICatz. Nyugati kerület S:.0)uharhely: Sz:AK—Hungária SE 6:0 (3:0). Biró: Szűcs. A SzAK tartalékos csa­patával is biztosan győz, a teljesen ni- Frc - MTK - N­TE szarmója I KERTÉSZ is. ANDRÁSSY-It 38. sz. (Párisi Áruházzal szemben)­­ Pestszentlörinc: Pestszentlőrinci MQVIC~*­ Ferencvárosi MOVE 3:0 (0:0). Biró: KnH­piczer. Gólokat lőttek Schütz, Holdh­ázyié Srí Mandik. Szolnok: KAC—S.MÁV 2:1 (2:0). Bírói­ Szladek. A KAC 7 tartalékkal is biztosan nyerte a mérkőzést annak dacára, hogy a I­II. félidő 25 percét 9 emberrel játszotta-e végig. A győztes csapat góljait Sapper és­ Homoki, a MÁV gólját Pajor lőtte, AL­ KAC ,veretlenül nyerte a bajnokságot. SzMTE- Vecsési MTK 8:0 (1:0). Bíró: Püs-I­kas. Az SzMTE lelkesen játszott. Góllo-I­vők: Gulyás (3), Grózinger (2), Csollᣭ,­ Horváth és Tóth. — Maglódi TE—SeJ MOVE 1:0 (6:0). Az SzMOVE 3 tartalékok­kal is állandó fölény mellett meglepetésre­ elveszti a mérkőzést. A győztes gól 11-es­­­ből esett. Pácél: Péceli AK—sjcsabai TK 2:0 (K­Afi), Biró, Tóth. A váci alosztály döntő mér­nő­­zése, amelyet a nagyobb lelkesedéssel és a jobb­ technikával játszó csapat nyert m­eg. Góllövők: Leiner TI. és Bene. Pécel CZ. úttal negyedszer nyeri az alosztály baj­nokságot. Kassai eredmények KAC—ETC 3:0. Törekvés—FTC 1:0. Meglepetés. Péntek, 1920) Izmics . 600­0 kotrónál takard meg magának ha lapunkra elő­fizet, mértig!/egf ■negyedévre 2600 pr. helyett csak || 2000 koronába kerül , egy hónapra pedig 700* 1 vatlanul játszó HvSE ellen. Góóllövök: szaros (4), Farkas és Takács. A­ mérkőzéssel megnyerte a bajnokságoá,-1.A HSE viszont kiesett az első osztáálytöre. SzSE—DAC 2:1 (2:1). Biró, Vámos. Egyéb rangú ellenfelek. SzSE góljait Bak'tog­ és­ Bodó lőtték, a DAC gólja H-esből esett.— SzAK ír.—SzSE II. 1:0 (0:0), Nagykanizsa: NTE—Szvrmb. ITaV. Ki kérelmére a kerület által elhálasztanaXJTi, SzDVE—Zrínyi 3:0 (1:0). Bemutat*# a mér­­­kőzés. Veszprém: Veszpr. MÜVE HalaV(#­­VTC II. 2:0 (ÍN)). Szép játékkal a MŰVÉ# szerzi meg a vezetést, amit a II. féldőfccal egy 11 e&ból esett góllal szaporít. A m­e­­zőny legjobb embere a MOVE kapusa,­­ Sopron: SFAC—ETO 4:3 (0:2). A N­* ££?■*­ időben a SFAC döntő fölénybe jutva sy&'f ri meg a mérkőzést a túlerőben ETO ellen. A mezőny legjobb embere Er* laties SFAC volt, m­íg az ETO-ból a szélső volt jó. A SFAC egy 11-est IISKÉM,­zott. Délnyugati kerület Pécs: PSC—PAC 2:1 (2:0). Bíró: Rotters A Ho­rt­hy-ser­legért kétszer­es döntetlenér­t végződött mérkőzés harmadszori megin­ i­méllése a PSC győzelmével végződött. jBan első félidőben a TSC Pajor góljaival —­­az­ egyik tizenegyesből — megszerzi a veze­­­tést. A PAC a II. félidőben, fokozott iratai­ mellett egy tizenegyest érvényesít, a ki-­ egyenlítést azonban állandó támadása mel­­­lett sem tudja elérni. A mezőny kimagasa­lóan legjobb embere Lugvig PA€ volt- Északi kerület Miskolc: DVTK—Salgótarján BTC (2N)). A miskolci és a mátravidéki alosz­­­tály döntőmérkőzése. A DVTK végig fölé­nyesen játszott és könnyen nyerte a bajn­­­okságot a bányászok csapatával szénig­ben. ’ - ‘ • * | Középmagyarországi kerület | Vác: VAC—Kistarcsai AC 1:0 (0:0). Birta Lesziiczky. Csak a II. félidőben erősített­ iram mellett tudta a VÁC Szalay révén.-fifcs győzelmet megszerezni. [ FUTBALL-, TEN­ISZ- ÉS SPORTFELSZERELÉSEK RSSS.ffe'SSSSK ■■■■ N­­. ............*nBpn**^n*WW................................................................. ' "................. ......... ■ "■ -■ '