Nemzeti Sport, 1923. szeptember (15. évfolyam, 136-157. szám)

1923-09-03 / 138. szám

Hétfő, 1823 szeptember 1. abszolút fölényben van. A 6-ik percben­ Sehweng Póczhoz tolja a labdát, aki nehéz­ helyzetben, a ráfutó két bekk között szépen szökteti Zilizit, ez ideáli­san Horváth elé centerez s már meg is van a gólt Igazi Horváth gól! Gól ulán is a BTC támad s már-már úgy látszik, hogy megsemmisítő vereséget mér ellenfelére, amikor megtörténik a Pócz fentebb említett sérülése. A jeles centercsatárt kiviszik a pályáról s a Törekvés most már lábra­ kap, fölénybe kerül Práger veszélyes beadását Zsin teszi ártalmatlanná, Kautzky fölé rúg. Urik lövése kapufát ér. A BTC csak olykor jut szóhoz Zilizi és Brauchtet révén, de labdáikat a két belső csatár nem tudja elfogni. A 35. perc hozza meg a Törekvés első gólját Bartos helyezett lövése révén. Két perc múlva kavaro­dás a BTC kapu előtt. A labda lábról­­lábra pattan s több sikertelen rúgás után Szántó lövi a második gólt. BTC támadással végződik a félidő. Szünet után a BTC öt csatárral kezd. Horváth I. ugyanis feljön a halfsorból pentercsatárnak, így a Törekvés köny­­nyen támad. Úrik lövését Belesek ki­­ejti,­ekterül a földön. A Törekvés csa­­tárnak s az üres kapu elől végre is Orbán rúgja el messze a labdát. A BTC ezután 3 kcrmért ér. Peez tapsok között Miriceg a pályára s a jobbszélső helyén sánfikál. A Törekvés ifjúi most fokozzák az iramot. Urik váratlan saroklövését Palcsek gyönyörűen kor­­nerre védi. A Törekvés csatárok per­cekig tanyáznak a BTC kapu előtt, de addig-addig kombinálnak egy tiszta gólhelyzet teremtése céljából, aníg Orbán a mezőny közepére vágja a lab­dát. Sok sikertelen támadás után végre is a BTC ér el gólt Horváth rúgásából, ennek ellenében a Törekvés csatárso­rának semmi sem sikerü­­s, a meccs eldöntetlenül végződik. A mérkőzést Nyúl Dezső gyengén vezette. Törekvés: Lantos—Iváncsics, Siegl— Weber, Praha, Bakács—Szántó, Urik, Kautzky, Bartos, Préger. BTC: Palcsek, Orbán—Geschlecht, Schweng, Zsin, Horváth—Zilizi, Hor­váth IL, Pócz, Tichovszky, Brauehler. KAC—Zugló 1:0 41:0) Amerikai-út, Biró: Nagy László. Győzött a feltétlenül jobb, egy­öntetűbb, stílusosabb csapat, a kis­pesti, mely minden vérveszteségét kiheverve, ma ismét olyan formá­ban van, hogy nyugodtan nézhet a további küzdelmek elé. Egyik fő erélye a csapatnak az a mindent legázoló lelkesedés, mely ritkítja párját ma az elsőosztályú csapa­tok között. . A Biri—Saguly. Dudás közvetlen védelemnél ma kevés van jobb. Dudás a mezőny legjobb embere volt. A balfsor szintén igen hasz­nos. Blasnit hatalmas munkát vé­gez és méltó partnerei Raix és Budai, különösen az utóbbi. A csa­társor lelke Fatter jobbszélső. Vil­lámgyors lefutásai állandó ve­szélyt jelentenek. Igen szépen ját­szott még Norik és Ölvedy. A Zugló, VII. kerület csapatá­nak tegnapi játéka után nincs sok keresni valója az első osztályban. Nem lehetett látni ettől az együt­testől az egész meccs folyamán egy tervszerűen keresztülvitt tá­madást. Célnélküli csapdosással kergették a labdát az ellenfél ka­pujáig és bár legalább annyit ta­nyáztak a Biri kapuja előtt, mint ellenfelük az övékénél, mégis csak egy komoly helyzetet tudtak te­remteni a meccs utolsó perceiben, amit azonban Biri pompás kifutás­sal tisztázott. Bindlnek a gó­ln kí­vül nem volt védeni valója A bekkek közül ma Blaskó volt a jobbik, sőt kitűnő vol. Zvolenszky kicsit visszament a formájában. A half sorban remekül dolgozott Pálfi. A csatársorból magasan kiemelkedett Vaczek, aki azonban megfelelő partnerek nélkül nem tudott eredményt elérni. A töb­­biekről nincs innivaló. Igen gyen­gék voltak. A meccs mindkét felide­lében mezőnyjátékot láthattunk. A já­ték inkább a KAC térfelében fo­lyik, de komoly támadásról szó sincs. Viszont­­ a kispestiek rit­kább, de gyors és átgondolt akciói igen veszélyesek, bár­ a befejező lövések rendszerint elmaradnak­, vagy kapufát érnek. Az I. félidő 30-ik percében Fatter ideális kor­­nerét,­ölvedy remekül a kapu felső sarkába fejeli. Szünet után erő­sebb a­ játék. Előbb a KAC a tá­­rmű, maj­i Mimmzsi­n­gártó és­ erősen küzd­ a kiegyenlítésért. A KAC pompás védelme azonban biztosan szereli az átgondolatlan rohamokat. Kispesti AC: Biri—Saguly, Du­dás—Kaix, Blasnik, Budai—Fat­ter, Norik, Dsida, Ölvedy, Grosz. Zuglói VII. Ken SC: Bindl­r Blaskó, Zvolenszky—Ellinger, Pálfi, Hajdú—Lang, Pollák, Sef­­csik, Czéh, Neumayer. II. osztály MAC—Ékszerész 3:0 (1:0). Margit­sziget. Biró, Schreiner. Nagyon szép győzelmet aratott a lelkesen játszó MAC az Ékszerészek felett, mely a múlt héten oly szenzációsan győzte le a Postások csapatát. A siker oroszlán­­része Bodnár Sándort illeti, aki mind a három gólnak a mestere volt. Kivüle jó volt a két szélső: Barabás és Bol­dog, a szinte válogatott formát játszó Lenz, míg a védelemben Fehér reme­kelt, a védelem többi része csak időn­­kint volt jó. Az Ékszerészek csapata is nagyon szépen játszott, de a támadá­sok keresztülvitelében kevés az erő, a sok fiatal­ játékos meg nem érett meg ilyen erős küzdelmekre.. A csapatból dicséretet érdemel Jlukgvy és Ssedla­ Cseh, míg a máskor jól védő Beneda ma csak az első félidőben volt jó. Az első félidőben igen erős tempóban in­dul a­ játék, de már kidomborodik a MAC fölénye,­­Bodnár erős lövését Be­­neda nehezen menti, m­íg Barabásnak a szélről beadott labdájával Bodnár szép saroklövéssel gólt lő. A gól után az Ékszerész is vezet néhány szép tá­madást, melynek irányítója Bukovy és Szedlacsek, de a MAC-védelem keny­erén ment minden helyzetben. A má­sodik félidő elején az Ékszerészek ha­talmas tempót diktálnak, de saját dik­tálta tempójuktól kifullad a csapat, bár alkalma is nyílik a kiegyenlítésre, de Fehér elhibázott labdáját Koszta az üres kapu fölé lövi. Most a MAC veszi át a vezetést és Boldog beadását Bod­nár befejeli, majd nemsokára Prohl lövését Beneda Bodnár lába elé üti, aki azt védhetetlenül belövi. Testvériség—BAK 1:1 (1:0). Margit­sziget, Biró: Hajós I. Igen lanyha já­ték, mely a második lelkidben­­teljesen eldurvult. A durvaságokban Szendrő és Szabó­­ járták­ elől, de Banáth sem maradt el két társától. A játékosokról kevés jót mondhatunk: a Testvériség­ben Berkes, Hajnik, Szalay, Kreisch és Lőwy volt jó, míg a BAK-ban csak Mayer kapus és Fried játéka érdemel elismerést. Az első félidőben állandó Testvériség fölény, amelyet csak a csa­tárok gólképtelensége nem tud értéke­síteni, a BAK csak ritkán támad, csa­társora lassú és kapura egyáltalán nem tudnak rúgni, vagy a jól működő hát­védek szerelik le őket. A gólt Berkes éri el, aki a félpályáról lefutva a BAK védelmet, gyönyörűen helyezi a labdát a kapuba. Második félidőben igen he­ves a játék, durvaságokkal tarkítva, amiben a BAK-játékosok vezetnek. A BAK 11-esből egyenlít ki Mayer ré­­­vén. Most m­ég jobban elfajul a mérkő­zés, Donáth a bíró előtt tettleg inzul­­tálja Rashikót, a bíró természetesen Donáthot kizárja a játékból, mire pa­rázs verekedés támad és csak a rend­őrség közbelépése veszi elejét a bot­rány további elfajulásának. . REAC—Postás SE 2:0 (1:0). Lóverseny­tér. Bíró: Gerő. Az eredmény máskép­pen alakulhatott volna,­ha a Postás SE csatár ad a kapu előtt és olyan tu­dással és lelkesedéssel játszottak volna, mint a mezőnyben. A PEAO haltsora, Peso­vnyikot kivéve, gyengén műkö­dött s igy a Postás támadósor nagyon sokat volt frontban. A két szélső, Kása és Gál, nem egy jó helyzetet teremtett a BEAC kapu előtt, de a belsők, Bob­rik és Polgár, tehetetlenül vergődtek a legkedvezőbb esetekben is. Igaz, hogy az egyetemisták tartalék­kapusa, Fá­bián, ügyesen és bátran tisztázta sok­szor, a gólra érett­, helyzetet, bár rutin dolgában még sok­­ hiányzik­ belőle, de ez­­ a körülmény sem menti a Postás csatárok tehetetlenségét. A jó helyze­tek létrejöttében a­­BEAC bekkek i­s segítettek itt,­ott, akik közül Kotra­­schek könnyelműen jászolt néha. A Postás védelem jól tartotta az ellenfél támadásait. Kupferschmidt centerhalf nagyon hasznosan játszott, bár a lassú Kertest dr.-ral szemben nem volt ne­héz dolga, Ilásd sokszor kíméletlenül tartotta fel a balszárnyat­, mely a tá­madások zömét vezette, m­íg a másik oldalon a védelem lelke­zete. II. volt Aa első félidő gólját hosszas mezőny­játék után, melyben a Postások tá­madtak többet, Erhardt lőtte védhetet­­lent a Schönfelder kapujába, miután a védelmen áttörte magát. A második félidő közepén a BEAC csatársor egy­­ideig szép támadásokat vezet s ekkor lövi­ Kertest dr. Erhardt szép szökte­­téséből a második gólt. Gerfi kifogás­talanul bíráskodott. KAOE—MAFC 7:0 (1:0), főproksári-út. Bírói Kotter. A MAFC játékosok sza­­botálása úgy látszik, még mindig nem fejeződött be. Az utolsó napon megint megváltozott a hangulat, a személyes érzékenykedések megint a klubszere­tet fölé kerekedtek és megint a múlt heti csapat állott starthoz. Legalább is furcsa volt azoknak a játékosoknak viselkedése, akik kimentek a mérkő­zésre, jelenlétükkel is dokumentálva, hogy saját elhatározásukból és nem holmi egyéb akadály miatt maradtak távol a játéktól. A mérkőzés különben igen alacsony nívón mozgott, a győz­tes KAOE majdnem olyan beteg játé­kot produkált, mint a súlyos vereséget szenvedett MAFC. Az első félidőben még bírta valahogy tüdővel a gyenge MAFC ballsor, az Alma Szedlák bekk­­pár elég jól funkcionált és a KAOE csak Kovács a védési hibájából jut egyetlen góljához. Szünet után azonban változik a helyzet. A MAFC csatárok nem képesek labdát tartani és a túl­­nagy munka alatt végre is összerop­pan a védelem. A K­AOE hatalmas fölénybe kerül és Krebs, Dobsa és Kruppa révén további hat gólt ér el. A­ KAOE-ből a csatársor góllövő jobb­szárnya (Krebs 3, Dobsa és Kruppa 2—2) és a bal­sor, a MAFC-ból a két első csapatbeli játékos, Ab­it és Al­brecht önfeláldozó, lelkes játéka érde­mel említést. A fiataloknak még sokat kell javulni, ha a MAFC ezzel a csa­pattal akarja elkerülni a kiesést. TTC—EMTK 4:0 (1:0). Erzsébet-n. Biró,­­Waldmann. A TTC igen szép győzelmet aratott az otthonában játszó EMTK felett. Úgy látszik, hogy a csa­pat egyike azoknak a csapatoknak, melyekkel az idén számolni kell. Leg­jobb embere Gombkötő, ki a mezőny­ből magasan kiemelkedett, a csatársora is, igen jó, egyénileg Höfflinger, Ko­­stácsy, a kapuban szintén jól védett. Az EMTK-ban igen jó volt Kovács bal­­összekötő és Kohn hátvéd, de őt a bíró a II. félidő 25. percében sorozatos dur­vaságaiért kiállította. Erős EMTK tá­madásokkal indul a játék, melyet a TTC csak nehezen tud átvenni, mert nem tud megbirkózni a mély, homo­kos talajjal, az első félidő gólját Höff­­linger lövi. Második félidőben már ki­domborodik F TTC technikai fölénye és Höfflinger és P. Szabó (2) négyre sza­porítják a gólok számát. Főv. T. Kör—ETC­­3:0 (1:0). Fran­­gepán-u. Bíró: Tóth Béla. A két volt harmadosztályú csapat erős iramú mérkőzésén a Főv. T. Kör határozott fölénnyel, megérdemelten győzött, igaz ugyan, hogy az ETC öt legjobb játéko­sát nélkülözte. A Fev. T. Kör az első­ 1 20 percben a veszélyesebbnél­ veszélye­­sebb támadásokat vezet, de a sűrűn le­adott lövések vagy emberbe mennek, vagy a szemfüles kapus zsákmányai lesznek. Ezután az ETC is vezet né­hány támadást, de sikertelenül. Az ETC pár percnyi offenzívája után a Föv. T. Kör veszi át az irányítást, a csatársor szépen kombinálva vezeti a támadásokat az ETC kapuja ellen, de a lövésekkel nincsen szerencséjük. Szü­net után az erős iramból a Föv. T. Kör pár percig visszaszorul s az FTC vé­delem előre húzódik. Ezt Brezsányi, a Föv T. Kör balszélsője kihasználja és a félpályáról egyedül kitörve, védhe­­tetlen gólt lő. A gól kedvét szegi az ETC-nek, viszont a Föv. T. Kört fel­villanyozza. A csapat ismét magára ta­lál, teljesen odaszorítja a kapujához ellenfelét, ez elszántan védekezik,­­azonban kifulladva nem tudja meg­akadályozni, hogy a Föv. T. Kör Bre­zsányi, majd Dán révén még két gól­lal meg ne terhelje a hálóját. A mér­kőzés koromsötétségben ért véget. A Föv. T. Kör általában elég jó benyo­mást keltett, míg az ETC-ről a sok tar­talék miatt nehéz kritikát mondani. Egyénileg a Fev. T. Kör-ből kimagas­lott Lutz centerhall játéka, aki a me­zőny legjobb embere volt, kivüle a gyors Praszkó és Molnár volt jó. Az ETC-ből Lakatos és Knoll vált ki. NSC-Huros 3:1 (2:1). Amerikai H­ut. Biró: Steiner. A Nemzetiek csa­pata, úgy látszik, ebben a bajnoki évben már ősszel is komoly sasee­repet akar játszani a bajnokság­ban s tegnap pedig, a Húsosok ke­mény legénységét imponáló stílus­­ban igen könnyen késztette meg­hajlásra. A csapatra leghitelgebb az a megállapítás, hogy egységes volt. Minden tagja feladata ma­gaslatán állott és így mindvégig kezében tartotta a mérkőzést, kü­lön ki kell emelni a közvetlen vé­dlelmtet, Timár centerhalfot és a­ csatársorban a pompás Spitz mel­lett Kukán­t és Bellak Tibort. A­ Húsosok ma elég gyenge játékot produkáltak. A kapus bizonytalan volt, viszont Csihula jobbhátvéd­ kimagaslott a mezőnyből.­­ Elsőrangú erők Fali és Neha­­do­ma. A meccs Steiner bíró bizonyta­lansága folytán igen eldurvult, aminek Perina és Mestyanesc Hú­sos-játékosok kiállítása lett a kö­vetkezménye. Steiner az első fél­idő végén, amikor Gailovich egy gólnak látszó labdát a levegőben s a csatároktól meglökve is elfo­gott, bár jóval a gólvonalon kívül esett a földre, általános meglepe­tésre gólt ítélt. Emiatt parázs kis botrány lett és a bíró a második félidőben, talán az egalizálás­ ked­véért, egy indokolatlan 11-est ítélt­ a Húsosok ellen, majd sorozatos tévedései felingerelték­ a Húsos­­játékosokat, akik azután túleré­­lyes játékba kezdtek. Az NSC már az első percben gólt ért el Kukán bombaszerű lö­véséből, amit hat perc múlva Spitz szépen kidolgozott gólja kö­vet. Ezután a Húsos is felnyomolt de komoly veszélyt csak Csibula hatalmas szabadrúgásai jelentenek az NSC kapura. A 40-ik percben esik a fenntemlített Husos-gól Szünet után az NSC van fölény­ben. Gólt azonban csak Széles 11-eséből­ tud elérni. Előzőleg Szé­les egy 11-esét a kapust felváltó* Csibula kivédi. III. ceacily Slobbe-csopokt- UMTE—PATO 9:1 (3:1). UMTE-pá­­lya. Biró, Linde. Az újpesti csapat biz­tosan nyeri a mérkőzést, bár az első félidőben a PATO méltó ellenfele volt. A II. félidő 10. percében a PATO inté­zője a kapusát indolens játéka miatt kiállította, akit csakhamar további két játékos önként követett, amire a csapat természetesen teljesen visszaesett. Az UMTE góljait Lutz N­. (4), Luta L. Fliegel, Völgyi és Senger lőtte, a PATO-ét pedig Molnár. TLK—OSC 3:1 (2:1). TLK-pálya. Biró, Bóna. Nívótlan mérkőzés, amely­be csak a TLK támadásai visznek némi lendületet. Az első gólt Riedl kapus hibájából az USC szerzi meg Zsarku­­lár révén, de ezután a TLK támad foly­ton és Bernálli ,,mesterhármasával­ nyeri a meccset. Utóbbi a mezőny leg­jobb embere volt. Az USC-ben Klein és Nagy emelkedett ki. Világosság—OTK 1:0 (0:0). VfL-pá­­lya: Biró, Nemeth. Végig erős Iramai az OTK részéről helyenként durva mér­kőzés, amelyet a Világosság végig biz­tosan tartott a kezében, csupán a hat­­szerencséjén múlott a­ nagyobb gól­­arány. A gólt Klein II. fejelte. Jók voltak: Kiss, Orbán, Kukorelli és Ja­kab Világosság, Osztermann és Kov­lácsny OTK. I. ker. SC—URAK 1:0 (1:0). URAK- pálya. Biró: Auspitz. Erős, de fair küzdelem, amelyben az URAK csapata nagy balszerencsével küzdött. Állan­dóan fölényben volt, de ennek dacár® az I. kér. érte el a mérkőzés egyetlen gólját Mogyoróssy révén. Az I.­ken csapatában utóbbin kívül a centerball és a jobbhátvéd, az URAK-nál pedig Schmidt, Schneider, Schreck és Mark­­hof voltak jók. RAC—Vérhalom 2:1 (1:0). Bécsi­ uf Bíró: Gábel. Megérdemelt győzelem, amelyet a Vérhalom kissé túlerélyes játékkal igyekezett elhódítani. Az első gólt Tárnok éri el, amelyet a II. fél­időben Napredák kiegyenlít. A győztes gólt Juhász éri el. A KAC-ban Tárnok és Juhász, a Vérhalomban a jobbszárny játéka érdemel említést. BTK—BSC 4:0 (2:0). BEVW-pá­lya: Biró, Berényi. Az első 20 percben úgy látszott, hogy a BSC könnyű győzelmet fog aratni. Ekkor azonban a BTK egyik lefutásánál az egyik fedezete rendsz­er vét, s a megítélt 11-es meghozza * BTK­aa£ a a nyessa Olcsófutball és mindennemű sportcikkek BE HRíN©ÉRNÉL, m JOSEHMCDIMIT 44, SIAM felszerelések s .