Nemzeti Sport, 1923. október (15. évfolyam, 158-180. szám)

1923-10-01 / 158. szám

A második félidő­ ­ Antikor Tváncsics bíró sípjába fut, egy jusa- 1#FC-játékos még nitten a pályán és­­Jrateky vonakodik megte m­i a kezdő rú­­gást, szerencsére », csak másodpercekig tart s végül is Pataky egyenesen Tóthhoz íratja ki ti labdát, akit azonban Kertész azonnal szerel « Wiaksz —­­ Spain — Braun akciója már a második pereljen komért koz az MTK-nak. "Bi­ami korszsze kissé kossan,­ Opata a kaim fölé emeli. Weisz kiadása után vé­get int le, de Len­ke­y elfouholja. A »za- skacagást Mandl fejeli vissza, majd a 8. Spercben Molnár szépen kiszökik, de nem sbívnnyal vagy klssszisu sprinternek, Huns­­siee utoléri, mire egy driblit csinál s a­­péti SElenh­elyére nagy réssel érkező Takács ja, kapufa mellett kornerre rúgja a lab­dát, (a közönség már felmorajlott: gól!). ■Ezt a kornert még egy követi, ebből Orb­­­an 3. percben élesen lő a kapu fölé. — Braun beadását Hungler fogja el, majd a labdát fogó Weiszra fut rá Winkler szá­m­ al­atalanul, a szabadrúgás után Pot­y a szé­lben as­ktett Eigenhoffert, aki kusszovo­t acélárról nagy erővel lő a kapu mellé. — ’­X szépent szöktetett Braun beadását Wink­ler Opatához tolja, az a Latosvonalon hi­­' bafe/ majd Ori.b. lö gyengén Weisz­ke­, Haebr, a J.­iJenbe-B Jenny gyönyörű be­­raútasat Molnár fejjel továbbit­ja, da Tá­laié* ment. As PTC-balszárny remek ak­ciójából Potya szépen centerez, a beadás «Bosbar « kitűnően helyezkedő Mandlé. Orost jftC-jobbszárny támad, Héger beadásat Pataky gyengén lövi. Eisenh­of­­fer miatt szabadrúgás de újra Nyúlnak kell megakasztania a lerohanó Hogert. a B. percben Pataky gyönyörűen szökteti Eiserhoffert. Fábián azonban kifutással,­­fényesen ment, .1£ FTC szél ellen állandóan front­ban van. ■Egy 34TK-lefutás Braun lesállásán akad el, majd Kertész adja le hagyományos Cosford-trükkjét. A 12. percben Eisenhof­­ffer igen ügyesen átjátssza Maudit, de Pukos beadását Pataky a lesbenálló Kel­:­­m­anhez futja. Ezután meleg helyzet kö­­vetkezik az PPD-kapu előtt, a szabadon­­álló Winkler és Molnár a hatos vonalon összeütközik és a labda messze a kapu mö­gé kerül. Hunelor csuk­ja miatt szabadrú­gás, amely emberről Opatához kerül, ez papuiban kieftekedik. Orth előbb pompás passzt ad Braunnak, majd ki, de a kapu fölé. A­ 15. percben veszélyes ITC-táma­­­dás, Vlaadi merít, Inkeben a földre esik, a­ Jabda alája kerül, só helyzet gyanúsan hasonlít az egy tv slötli Szabó—Schreiber-esittihez. Senksey végül is kornerre ment, a kornért Cirill fejeli ki, a labdát Winkler kapja, akit a Célvonalon felettölünk. A szabadrúgás Opatához, majd Motnárhoz kerül, Mnéjiár tauszané­­vről nagy erővel, magasan 16, labda a­ kapuséb­ól eresen visszt pattan * a holérohan­i Winkler jóformán elvetődve nyolc méterről élesen a kaim jobllsarkába fejel. K. pecc. Az MT­K beegyenített. A gólt *töább MTK-támad­ás követi. Mól­nár­­ be­adását Weisz elh­ibássza, de a kapunak hát­ult álló Opata hátrahúzott labdája az üres kapu mellé megy. A 11. percben s­zabad­­ri­ngás az F­PIS ellen, mit­ kivédenek. Azután ’Orth lö kapu fülé. PTC-tám­adás követke­zik, majd Braun fnt le, centerez, de a beadás újra az ETO-scakkeké. Nagy iram rím — konstatálják a sajtópáholyban. — A 21. percben kornernek látszó labdát r­akn­á-a fog el, ajejd. A Vejsz fogja Jenny ooaszul irányitortt beadását. A 22. percben Potya jó helyzetben handszet csinál, i majd szép papadálék Iconever­i­t mindkét részről, am­i’lyben a vedelntek kifogástalan szerelésekkel vesz­nek részt, drill Jenny­t szökteti, ea cente­red 3 imkorban Hungior erős remplit csi­nál. Braunhoz kerül a labda, akinek­­lövé­sét Weisz fogja. Potya, lesállásán meg­akad az FTC támadása, majd a­­ duplázó­­Vauidi csak lettaccso kap, mert labdája erő­sen taccsra megy. Az FTC-balszárny ak­­c­ióját Kertész szereli, a labdát Winkler a lec­ben álló Braunhoz tolja. Szabadrúgás. Az MTK-jobbszárny újabb akcióját Hun­g- Ler akasztja meg, majd a 25. percben B rwnkle­r tévesen Hégert szökteti, Nyúl azonban separálja a hibát. Heger beadását Mandl fejei ki, majd ugyanő Hegerhez passzol, aki végre megunja a téves pasz­­szok sorozatát. Kelement szökteti, aki 20 méterről erősen lő­­ a kapu mellé. A 27. percben Mandl szokása szerint kornerre szereli Eisenhof­fert, Potya beadását azon­ban igen szépen kifejeli. Braun kap Azután Winklertől hosszú labdát, amelyet hatal­mas sprinttel elér, de azután újra elve­szít. A­­29. percben Szabó taccsra szereli Molnárt, majd Eisenhoffer akcióját akaszt­ja meg Orth. A 30. percben a bekkek kül­döznek egymásnak hosszú labdákat, mu­latságukat Orth rontja el, aki laposan szökteti Braunt, de Hungler energiku­san szeret. Egy perc múlva újra nála a labda. Szabót kidriblizi és 25 méterről eresztett hatalmas lövése ismét csak centi­méterekkel megy el a kapuléc fölött.­­ A 32. percben Kertész hibáz. Potya kitör, beadását azonban Mandl elfejeli Pataky, orra elül. Eisenhoffer lövését Fábián fog­ja, majd Timurt fut le a kornervonal ,és a tizenhatos találkozásánál ártatlan rem­plit kap, amiért szabadrúgás küvekezik. A szabadrúgást a 32. percben ugyancsak Braun lövi. Ívei labdá­ját a rosszul helyezkedő FTC véde­lem tagjai között Winkler kényel­mesen a kapu fealsarkába fejeli. A gól után az FTC támad, Orth foultol, szabadrúgás u­tán Kelemen kapu mellé lő, Fahrn­ann sokat driblizik. Braun és Szabó között kisebb incidens, Blum rek­lamál. Potya szépen lefut, beadása azon­ban Mami­ról Fábiánhoz pattan. A 36. percben Szabó rendszet csinál, a szabad­rúgást Hungler küldi vissza, majd veszé­lyes FTC-akciót a jobboldalra átfutó Nyúl hiúsít meg. Orth Jennyt szökteti, akinek beadása a belső csatárokat orszájbon ta­lálja. A 03. percben a kiugró Eisenhoffert a tizenhatos sarkánál Lenkey kézzel tolja el, Tóth erőtlen szabadrúgását azonban Fá­bián kényelmesen fogja, közben Eisenhof­­fer ráfut, amiért szabadrúgás következik az FTC ellen. Winkler és Hungler össze­ütköznek közben Molnár oldalt kitör s majdnem a vonalról lőtt labdája a kapu tetején szalad végig. A­­II. percben Potya lefutásából Mandl hazaadja a labdát, majd az MTK ostromát Takács hatalmas felszabadító rúgással tisztázza- Kertész IL taccsra szerel egy FTC-támadást, majd a 11. percben taes­­dobás után Opata fut le, átadott labda­­Hát Winkler messziről lövi­­ messze, a kupa mellé. Kelemen hosszú labdát ad ki a jobbszélre, amelyre Héger és Loukey egyszerre futnak rá. összeütközés, az MTK szabadrúgása a nagy meccs utolsó ese­ménye. o­tm »OM Hétfő, 1923 október 1 A csapatok A két csapat közt legfeljebb egyes posztokat illetőleg volt, kü­lönbség, mint együttes, egyforma volt a két csapat. Legfeljebb ak­­kor lehet megnyugodni az MTK győzelmében, h­a meggondoljuk, hogy mind a két félidőben a széllel hátban játszó csapat volt majd­nem állandóan frontban, de mintha az első­ félidő FTC-t­ámadásai ke­vésbé lettek volna annyira góllal kecsegtetők, mint szünet után az MTK csatársor akciói. Hajszálnyi különbség volt a csatársorok kö­­ö­zött az MTK javára és bár ez a­­ különbség távolról sem volt egy góln­yi, az MTK szerencsésebben ope­ráló csatársora a maga javára döntötte el a játék sorsát. Az MTK csatársora stílu­sosabban dolgozott, amit az FTC csatárok lelkes, energikus munká­val egyenlítettek ki. Ott dőlt el a játék, hogy az MTK csatársorá­ban is akadt egy­ agilis játékos, ■Winkler, akinek két szerencsés ak­ciója megmentette csapatának az igen értékes két pontot. Pataky okosabb irányító­­és technikásabb, mint Winkler, vi­szont Winkler vasárnap agilisabb volt, több volt benne a gólra törő készség. Opata szemre fürgébb volt, mint Eisenhof­fer, de igyeke­zetében­­gyakran hiebeburgy­óságo­kat csinál. Eisenhoffer veszedel­mesen gyors kitörő csatár, Pataky azonban kissé elhanyagolta őt. "Va­lahányszor Pataky szöktette fer­dén kiadott passz alva­­ Eis­enh­of­fert, mindig veszélyes helyzet ala­kult ki az MTK kapu előtt. Az FTC gólja is Eisenhof­fer akciójá­ból eredt. Tóth csak végrehajtója volt a kikerülhetetlen sorsnak, amelynek egyben iróniája, hogy az FTC góllövője éppen a leggyengébb embere volt a zöld-fehér együttesnek. Hogy Tóth lassú, azt már régen tudtuk, de hogy technikája, is fogyófélben van, az­ újdonság. Az ő helyén­ egy agilis fiatal játékossal biztosan eredményesebb volna az FTC csa­társora. Érdekes, hogy a­ kék-fehé­reknél is a balszélső volt a tám­a­­dás leggyengébb embere. ,Jevy mentségére szól, hogy már nem egész tíz­en állt ki és már,az első negyedórában újabb sérülést ka­póak Később­ visszajött, de­­nagyon kímélte magát és sohasem lett már veszedelmes. Jobboldalon az­­MTK javára billen a mérték, mert bár M­olnárt a nagy meccs seip­llozta ki flegmájából, Kelemen agilitá­sával még sem tudta­ pótolni Alel­­nár nagy taktikai készséget. Az után'' a Moln­ár—Braun szárny hosszú idők óta együtt dolgozó kel­lős akcióik , kiforrottabbak.. . töb­b sikert ígérők. . Braun erős meg­fig­yelés alatt állott, ennek die­nére az ő oldala szállította a leg­veszélyesebb MTKr támadásokat. Hogy mégsem elégített ki, annak tulajdonítható, hogy beadásai rit­kábban voltak értékesíthetők. He­ger sohasem volt nagy technikájú játékos és ezért érthető, hogy kö­zelharcokba nem szívesen bocsát­kozik. Ezúttal gyorsaságát is rit­kábban volt alkalma produkálnia, mert kevés jó kiadást kapott. Egységesebb volt az MTK csatársora és ez döntötte el némi szerencsével párosulva a meccset a kék-fehérek javára. Pataky nem talált támogatásra összekötői részéről és így szétesett a zöld-fehér támadósor, amelynek akciói inkább egyéni előretörése­ken épült fek A halfsorok jól dolgoztak mind a két oldalon. A hat közül a legjobb Szabó volt, a legkevésbé jó Fuhrmann. Szalai önmagát midta felük Mindenütt ott volt, fáradhatatlanul szerelt és dobta előre a csatárokat. Bírta az iramot végig. Vele szemben Orth kényelmesen dolgozot!» Amit csi­nált, mind elsőrangú volt, kapcso­lásai és passzai egyaránt ki­válóak, azt hisszük azonban, hogy munkabírása nem elegendő a cen­­terhalfi poszthoz. Éppen ezért első perctől fogva láthatóan kímélte magát. Ez természetesen befolyás­sal volt a teljesítményére. Szorgalmas és hű segítőtársai voltak Orthnak Kertész és Nyuri Előbbinek nem ment olyan jól, mint az osztrákok elleni Gyakran lefutották és akkor elmaradt a mezőnytől. Derekas munkát vég­zett Nyúl, aki egyike ma a legjobb magyar balfoknak. Nagyklasszisú játékos Blum, aki csapatának fel­erőssége, Kéher hely­zete volt az MTK jobbszárnyával szemben és végig megállta a helyét. Fuhr­mann időnkint szép dolgokat csi­nált, néha pedig érthetetlenül gyenge volt. Még rutinja nem­ teljes. A hekkpárok közül az FTC-é volt jobb. Az MTK bekkek is jól dolgoztak, Mandl azonban néha igen bizonytalan volt. Lenkey határozottan felül­múlta őt. Ezzel szemben az FTC bekkjei egyformán jók, erélyesek, megbízhatók és jó rugók voltak. Hungler egyenesen bravúros dol­gokat csinált néhányszor. Takács kemény, belemenős játékmodora majdnem hajt hozott a fejére. A kapusoknak nincs egymás sze­m­­ére vetni valójuk. Míg azonban Weisz nem tehet a gólokról, hibái­­ból pedig nem lett baj, addig Fábián egyik kifutása szerencsét­lenül végződött. Mind a két kapus tartalékember volt és ehhez ké­pest jól játszottak. s­írBi.ntU TELEFONSZ All 55-56 I Naponta este fél 8 órakor csütörtök, szombat, va­­s-sírnap é­s iinnepna’ d. u. lói 4 érekor fényes októberi m­űsorDicső futball SSrma felszerelése iJUkHaiNGERNé.l» VIU. SiÁfiü ! Â bíró és az I. félidőbe!! incidens Iváncsics Mihályt a hivatalos és a közvélemény egyaránt a legjobb magyar bíró rangjára emelte. Ez természetesen nem zárja ki, hogy ő is ne tévedhessen. .Tót vezette le a nagy meccset, de elkövetett egy hibát, amely következményeiben majdnem nagyon súlyos lett. Az első félidő vége felé Opata túlerő­ben ment bele Takácsba és mikor Iváncsics fütyült, hogy szabadrú­gást adjon az MTK ellen, Tar­dcs feldöntötte Opatát.­ Iváncsics saját kijelentése szerint nem látta, hogy mit csinált Takács, csak akciójának eredményét, a földön fetrengő Opatát látta és hirtelen elhatáro­zással kiállította Takácsot. Közben azonban belátta, hogy elhirtelen­­kedte a dolgot, megváltoztatta te­hát döntését és kijelentette, hogy Takács benmaradhat. Érthető, hogy m­íg az első döntésnél az­ FTC vette körni a bírót és igyekezett jobb be­látásra bírni őt, addig a döntés megvá­­­loztatása után az MTK vet­te körül Iváncsicsot és kapacitálni igyekezett első döntésének "fentar­­■íisára. Ez a huza­vona öt percig tartott és­ végül is Iváncsics azzal a határozott kijelentéssel vetett vé­get a vitának, hogy Takács benma­­rad, a legcsekélyebb four után azonban ki v­­t állítva. Közben csak az a baj történt, hogy a köze­lebbi oldalon működő h­atárbiró, az osztrák W­attisch­ megkérdezése után Takács főútiját szándékosnak­­ ninősítette, míg a másik oldal ha­­tárbirája, Fodor Endre kijelen­tet­­­te, hogy nem látott durvaságot Ttt­­■kacs akciójában, így aztán Iván­­csics­ egészen helyesen abból indult ki, hogy õ sem látta Takács akció­­sait, nem állíthatja tehát őt ki. El­hamarkodott ítélkezését hibásnak ismerte be és férfiasan megváltoz­­tatva, az egyetlen helyes döntést n­ozta. Emellett szól az a körü­lmén­y­­ is,­­hogy a játék ezután egészen sí­­r­va m­ederben foly­t le és a sérülések is lényegesen ritkábbak és enyhéb­bek lettek. Meccs utáni hangulat A meccs után megkíséreltük az egyes klubok vezetőit megszólal­tatni, az MTK-ban azonban olyan nagyfokú győzelmi mámor tartotta lázban a kedélyeket, hogy­ nyugodt mérlegelésről szó sem le­hetett. A meccs már vesztésre állt és bármennyire is számított a­z MTK arra, hogy a csapat a máso­dik félidőben mégis csak felülkere­kedik, ennek ellenére a bizonyta­lanság erősen nyomott hangulatot teremtett az MTK-hívők sűrű so­raiban. Mikor azután bekerült a kiegyenlítő, majd a győztes gól az FT­C kapujába, akkor féktelen öröm adot­t helyet az addigi félős drukk­­­r­ak, már­ senki sem törődött azzal, Ju­siy ki volt jó, melyik csapat volt jobb, Jő az, hogy győzött az MTK! Majd kedden, a „Hogy is volt sisak­” rovatban már talán nyilat­­­kozatképes lesz az MTK is, hacsak a diadal­mi lakoma okozta „mats­kanyöször” megint el nem rontja a hangulatot. A ferencvárosi csapat vezetősé­géből alkalmunk volt a futballve­­zérrel, Sigeti Imre alelnökkel be­szélni. Szigeti a következőket mon­dotta nekünk: — Úgy érzem magamat, mint a vadász, aki már­ puskavégre vette a nemes vadat és akkor­­ csütör­tököt mondott a puskája. Csapa­tomnál a kapukérdés mondta a csütörtököt, mert Amséal szereplé­sétől az utolsó percben — betegsé­ge miatt — mégis csak el kellett á­llanunk. — Szent meggyőződésem, hogy Rutsell mindkét, gólt kivédte vol­na. Az elsőnél már Molnár kapulö­­vését is lehúzta volna, a második­nál szintén még a fejelés előtt lé­­­pett volna, közbe. — A csapat játékával meg va­­­gyok elégedve, vereségünket a mu­tatott játék alapján nem tartom megérdemeltnek és változatlanul­­ hiszem, hogy ott leszűrde a bajnok­ság fázisáben is.