Nemzeti Sport, 1924. június (16. évfolyam, 95-116. szám)

1924-06-14 / 104. szám

4 Erdélyből írják a Nemzeti Sportnak: A magyar olim­piai futiba­­bcsapat dicstelen szereplésé­hez mi is hozzá akarunk szólni Hát nem érezték ezek az emberek­­!), hogy Magyarországon kívül még jó néhány százezer olyan ember lesi az eredményüket és drukkol értük, akik ma nem Magyarország lakosai és akik az eredmény ismertté léte után való­ságos vesszőfutást jártak, egyesek meg az­ utcára sem mertek menni? Hát nem szív van azon a helyen, hanem pénzért, filaetésért dobogó hústömeg? Hogy ezt meg tudták nekünk tenni, olyan kiábrándulást, sőt megvetést szült a katasztrófa előidézői ellen, ami hihetetlen arányokat kezd ölteni. Oda az a büszkeség, amellyel a magyar sportra néztünk, de oda az a becsülés is, amelyet az itteni közvéleményben mi, erdélyi magyar sportolók vívtunk ki. Ennek tulajdonítható az a jelenség is, hogy a magyar csapat veresége óta, az olimpiád iránti érdeklődés teljesen lecsökkent. ______ Változások a bíróküldésben Szontb. MÁV—Szomb. SE bajn., Szombathely, Dr. Ábrás. — BAK— KAOE bajn., Amerikai-ut, 6 óra. Him­­ler.. —Ganzgyár—Hungária, Sorok­­sári-ut, 6 óra. Müller Gy. — Vilá­gosság—BSC szöv. dij. Világosság-p., 2 óra. Márkus A. Vasárnap az Erzsébetvárosi TE .játszik a VII. ker. Törekv­és kom­binált ellen Gyomron, 2 órakor. A BTG ma este 1 órakor tartja klubhelyiségében évi rendes köz­gyűlését. A III. osztály válogatott csapata minden valószínűség szerint Pécsett játszik 19-én, Úrnapján. A válogatott csapatot kedden délután fél 6-kor az FTC-pályán tartandó trial alapján fogja összeállítani Fischer Henrik Ill­ac­­ kapitány. A trialra meghívandó játé­kosok neveit holnapi számunkban kö­zöljük. Klasszis kapust fedezett fel a BTC makói látogatása alkalmával. Dojcsák Ferencről, a Makói Torna Club kapusáról van ugyanis szó, aki csak 18 éves és oly szenzációsan vé­dett, hogy a piros-­fehérek­ egész cso­dákat mesélnek róla. Dr. József Ferenc főherceg el­vállalta a Budai Kupa févé elnökségét és a f. hó 19-én rendezendő ünnepé­lyen személyesen fogja a díjat a győz­tes csapatnak átadni. Tiszteletbeli védnökök lettek még: Molnár Dezső altábornagy és dr. Ripka Ferenc kir. udvari tanácsos. A Kalocsai-fivérek kezdeményezésére megindult akció ezzel fényes sikert nyert. A küzdel­mekben a budai klubok igen szép játékokat produkáltak s még az utol­só héten is kérdéses, ki lesz a győz­tes. Az ünnepélyes díjkiosztáson a MKSz két kerékpár-póló csapata, a BBTE—BSC füleslabda-csapata és a KFC—BSC futball-csapata fog mér­kőzni. . Az MLSz keleti kerületének el­nöke, Ferenczy Károly, nagyarányú elfoglaltsága miatt bejelentette lemon­dását, amit azonban az elnökség nem vett tudomásul s maradásra igyekszik bírni az elnököt, amire remény is van. A Kispesti AC holnap Debrecenben a DTE-vel mérkőzik. A Bírák Testületének intézőbizott­sága kedden, a vizsgáztató bizottsága pedig csütörtökön este fontos tárgy­­sorozattal ülést tart. Az elnökség fel­kéri a bizottság tagjait, hogy az ülé­sen feltétlenül jelenjenek meg. A bi­zottságok ugyanis a tagok részvétlen­sége miatt már hosszú idő óta nem tudnak ülésezni és az elnökség radi­kális eszközökhöz fordul, ha a tagok továbbra is távolmaradásukkal tün­tetnek. A Lámpagyár kitűnő csapata, mely a Schlick-gyári bronzlabdának biztos győztese, július 13-án Hódmezővásár­helyen játszik az ottani HMTE-vel. A csapat a következő összeállításban fog felállani: Szabó EMTK—Vas Tö­rekvés, Ruck NSC — Melzer Törekvés, Varga I. EMTK, Liptai KTE—Szántó Törekvés, Zsíros NSC, Lengyel KTE, Préger Törekvés, Rothern KAC. Tar­talék : Nagy F. EMTK. A­ csapat ki­tűnő vezetés alatt szép jövőnek néz elébe. A tisztikar a következőképpen alakult: Diszelnökök: Kern Ernő ve­zérigazgató: Weszyck Reinhold müsz. igazgató, elnök: Sípos Andor, főtit­kár : Horovitz, pénztáros: Zalana, in­ Válla­y. ­ 1S22 SI Szambát, 1924 innám® 14 A BTC sem tetszett Horvátországban Levél a pirosfehérek Concordia és Gradjanski elleni meccsről ~A Nemzeti Sveit tudósítóidtól — Zágráb, június 11. Füstbe ment az a remény, hogy a BTC kiköszörüli a­ magyar futballl­­sporton legutóbb itt esett csorbát. A zágrábi kritika nem­­valami kedvezően emlékezett m­­eg a Vasasról sem, amely pedig első napon veresége dacára, jó formát mutatott, a BTC-ről pedig még ennyi jót sem foig árthatni. So­k rossz csatársort láttam már életemben, de olyan gyengét és gólképtelent, mint a BTC-é, még egyet sem. Emellett még rosszul is volt összeállítva a csapat a rendelkezésre álló játékosokból, mert ha a kis Kirschenbaum játszik centert mindkét napon, a BTC megnyeri mind­két meccsét. Hiába dolgozott a véde­lemben elsőrangúan Pálosok, Gruber, Zs.is­ és főként Borsányi, a csatársor jelképtelenségét ők nem egalizálhat­ták. .­ Az első napon a Concordia ellen 0:0 arányban végzett a BTC a következő összeállításiban: Palesek — Orbán, Gru­­ber — Borsányi, Zsin, Löbweng — Hajdú, Trebovszky,­ Buchnitz, Horváth III., Horváth II. A BTC nehezen­­ka­pott lábra s az első negyedórában a Concordia kimondott fölényben volt Azután fölülkerekedett a BTC és a mérkőzés végéig a Concordia 16-osán belül folyt a játék, de nem volt egyéb eredmény mint Horváth II.-nak egy jogerős gólja, amelyet a bíró offs­zájci - - — - — - -címén nem adott meg. Komora lány 11:4 a BTC javára. A má­sodik meccsen — Gradjanski— BTC 3:2 (0:1) — a magyar csapat ugyanabban az összeállí­tásban szere­pelt, mint az előző mérkőzésen, csak a második félidőben állt be Buchuitz he­lyére Kirschenbaum. A BTC a Grad­­janszki ellen olyan hévvel játszott, mintha kicserélték volna s különösen a Hajdú—Tib­ovszky jobbszárny pro­dukált néhány egészséges lefutást A védelemben Borsányi és Palesek vált ki. A BTC a 43-ik percben Horváth II. révén gólt ér el, d­e a bíró offszáji cí­mén ismét annullálja. Az utolsó perc­ben a jobbszárny kombinációja után a labda Horváth III.-hoz kerül, aki a hatosról belövi. A második fél­időben egy ikomer utá­ni kavarodásból kiegyenlít a Grad­­janski. A BTC hevesen támad, de gól­­képtelen, közben a labda Gruber kezére pattan s a Gradjanski 11-esből meg­szerzi a vezetést. Egy percre rá a BTC lefut, Tichovszky lövését Vrdjuka csak kiöklözni tudja, a labda Horváth III. elé kerül, aki kislövi. A 35-ik percben korner után Vragovics messziről ka­pura lő s a labda a léc alatt becsúszik. Palesek azt hitte, hogy kapu fölé megy. A gól után a bíró 9 perccel a befejezés előtt sietve lefújta a mérkő­zést s így a kiegyenlítést sikerült meg­akadályozni. Simi. H. M. Abrahams „nagy futása*1 Távolba 738 cm.-t ugrott — Stallard is tud — A déli bajnokságok 'A Nemzeti Sport tudósítói­tól. London, június 8. A woowirthi verseny nagy esemé­nye Abrahams eizen­áel­es 100 yar­­dosa volt, amelyben beállította a világrekordot. A 9.6 rap, hihetni nem­ jó eredmény, amely ha­n leszámítjuk az enyhe hátszettet és a pálya gyen­­gre lejtését, még­ mindig olyan tel­­­jesít­­ény, am­­ely előtt nem mehe­tünk el ibizó Inéik­kül. Royle negyedük helyénél 10.1 mérteik és Abrahams Nicholt jó 2 yarddal verte, ugyan alanyival végzett e mögött Royle. Nicolnak többen mértek 9.7 m­p.-t. Ezt nézve, valamint figyelembe véve azt a körülményt, hogy Ábrá­immá közel 740 cmnt. ugrott távolba, el kell­­ ismernünk, hogy az „Achil­les Atléta" nemcsak hogy méltón fogja az angol színeket képviselni, hanem amerikai el­lenf­eleinek is­­igen meleg perceket fog szerezni. Kitűnő formában nyerte Stallard az egy angolt, bár Mc. Alpinie ala­posam megszorította, úgy hogy csak a finissiben tudott tőle elmenni és így kb. 15 yarddal győzött. Egy­általában „a déli bajnokságokat" fényes eredmények jellemezték. Az optimizmus az olimpiai játékokat illetőleg megnőtt és nem alaptala­nul. A verseny, amelyik fényes kere­tek között mozgott, a népszerű „Achilles“-nek hozott újból dicső­séget, akik a „woolwichi háborús emlékserleg“ védelmét is megsze­rezték. A verseny részletes ered­ménye a következő: 880 yard. Bajnok: D. G. Lowe, 2. Keerwood, 3. M­illingrain. Idő: 1 p. 58.6 mp. 20 yarddal nyerve. Magasugrás: Bajnok: Didkinson 172 cm. 100 yard. Bajnok: H. M. Abra­hams 9.6 mp., világrekord: 2. Ni­­chol, 3. Norris 2 yarddal nyerve, enyhe hátszél! 120 yard gát. Bajnok: Gaby, 2. Lord Bourgheer, 3. Hooper. Idő: 15.4 mp. Súlydobás: Bajnok: E. S. Wood 1293 cm. , 220 yard. Bajnok: Norris, 2. Crow­­ley, 3. Marchairt. Idő: 23.6 mp. Gerelyvetés: Bajnok: N­. Baubau, 4575 cm. . Egy angol mér­.: Bajnok: Stal­lard, 2. R. Mc. Alpinie, 3. Webber. Idő: 4 P. 22.8 mp. Diszkoszvetés: Bajnok: Hender­­son 3459 cm. Távolugrás: Bajnok: Abrahams 738 cm., 2. Intosoh 687 can. 110 yard. Bajnok: Stevenson, 2. Cushing, 3. Demiss. Idő: 51.9 mp. Olimpiai staféta: Bajnok: Surrey A. C. (Mountain — Green — Ham — Dacomide), 2. Achilles. Id­ő: 3 p. 40.6 mp. 3 angol mérf. csapat verseny: Baj­nok: Royal Corps of Signals A. C. 12 pont, 2. Surrey A. C. 38 pont. Pontverseny: 1. Achilles Cliuse 47 pont, 2. Politechnn­ck H. 22 pont, 3. South London H. 9 pont. 20-ikán a nagy bajnokság napján majd elválik, hogy ezek az ered­mények, nemicsak pillanatnyi fel­­lángolások, hanem komoly és ál­landó formát jelentenek-e. Sidney Lee. KERT-MOZI Telefon: 26-04. Kezdete 8 és 10 órakor Junius Var­a­rin! Parmen dráma az örök nyár 12-18 ig idild Ulli Udu­lloll honából 6 felv.-ban TINGLI-TANGLI magyar Rajz a londoni külvárosi éjjeli életből HÍRADÓ Egészségesek és betegek legfényesebben bevált tápszere az Ovomartine — friss tojásból, tejből, dr. Wander-féle malátából és kakaóból készült — koncentrált tápszer. Hitelesített rekordok. A MASz intézőbizottsága tegnapi ülésén a következő eredményeket hitelesí­tette: Fekete Mihály 1500 m. gya­loglás: 6:25.4 mp., 3000 m. gyal.: 13:30.4 mp., 1 ang. mfd- gyal.: 6:53.9 mp., 5 ang. mfd. gyal.: 37:56.3 mp. Hahn Károly MTK ifj. disz­koszvetés 37.71 m., Király Pál ESC 1 órás futás 17.675 m., 20 km. 1:08: 15.7 mp. Temesvárra megy nyári tartóz­kodásra az ESC két atlétája: Braun József és Soltész Márton. Az MTE feljelentette a KAOE-t, mert utóbbi az őszi versenyének a díjait még nem adta ki. A MASz különbeni felfüggesztés terhe alatt kötelezte a KAOE-t, hogy a díja­kat 14 nap alatt adja ki. Az olimpiádért. A BBTE választ­mánya legutóbbi ülésén 5 milliót sza­vazott meg az olimpiád alapjának javára. A derék budai egylet áldozat­­készsége, mellyel felszólítás nélkül sietett az ügy támogatására, újabb példája a klub komoly sportszerete­­tének. Bronzlabda mérkőzések Ganzgyár—Langgyár 4:3 (1:3). Frangepán-u. Biró, Lálity. Igen szép mérkőzés, mely nagy közön­ség előtt folyt le. Az I. félidőben igen nagy Langgyár-fölény, mely­nek eredménye Horánszky ,(2) és Somogyi gólja. A­ Ganzgyár gólját Nagy lőtte. A II. félidőben válto­zik a játék, Ganzgyár nagy lendü­lettel támad és­ sikerül Szabó két góljával kiegyenlítenie, mire Lang­­gyár teljesen kedvét vesztve fel­adja a küzdelmet s ekkor rúgja Horváth a győzelmet jelentő gólt. A mezőny legjobb embere Mondo­­vics (Langgyár) volt, kívüle még Zoefi és Elek, m­íg a­ Ganzgyárból a góllövők voltak jók. Acélgyár—Fegyvergyár 2:1 (­Ll). Frangepán-u. Biró, Lálity. Egyen­rangú ellenfelek erős küzdelme, melyben a jobb kondícióban levő Acélgyár megérdemelten győzött. Az I. félidőben Kovács II. szabad­rúgásból megszerzi a vezetést a Fegyvergyárnak, mire Acél erősen támad, de az eredmény nem vál­tozik. A II. félidőben az otthon játszó Acél szebbnél szebb táma­dást vezet és így sikerül Dánnak kiegyenlíteni. Most nagy küzde­lem folyik a győztes gólért, amit az Acélnak sikerül elérni. Dobos beadását Molnár a gólba helyezi. Dobos egy 11-est mellé lőtt, Kovács IL-et a bíró kiállítja. A győztes csapatban a góllövőkön kívül Bav­­linka és Füstös, a Fegyvergyárban­ Kovács II. és Varga játszott jól. Istvántelek—Cetlgyár 0:0. Ame­rikai-út. A tartalékos Istvántelek csak jó kapusának köszönheti, hogy gól nélkül hagyta el a pályát. Az I. félidőben hullámzó játék után­­ mindkét fél több gólhelyzetet ront el. A II. félidőben az utolsó 10 per­cig Cetlgyár van fölényben, de a jól működő Is­tvántelek-védelem mindent ment. Az utolsó 10 percben Istvántelek Huber kapuralövésén és három eredménytelen korneren kívül elérni m­ást nem tud. Az Istvántelekből Burcsa, Hajnik, Bezdovits, Oetlből Meiszter és Kiss volt­ jó. kMITIHAI Somfai tréningje során most az olimpiai pentatlonra való tekintettel az 1500 m.-re fordít különös gondot csütörtökön 4 p. 42.5 mp. egyéni re­kordot futott. A ra. kir. honvédség országos atlétikai és katonai sportversenyei f. hó 21. és 22-én fognak lejátszódni és pedig az előmérkőzések a BEAC Fehérvári-úti, a döntőmérkőzések pe­dig a MAC margitszigeti sportpályá­ján. Honvédségünk legjobbjainak mér­kőzése minden bizonnyal a nyári sport­évad egyik legkimagaslóbb sportese­ménye lesz s a versenyek széleskörű előkészületeit már most is általános érdeklődéssel kiséri a nagyközönség. Amerikában akad még pentatlon­krekk Levi, Le Gendre és Gourdin mellett is. Kaliforniában legutóbb Mor­ton Kaer győzött egy pentatlonban az alábbi eredményekkel: 200 m. 22 mp., távolugrás 680 cm. gerelyvetés 4940 cm., diszkoszvetés 3823 cm., 1500 m. 4 p, 52.3 mp. Rousset 1390-re javította a francia hármasugró rekordot. Amerikai sprinter győzött Páris­ban az iskolai bajnokságokban J. W. Jackson személyében, aki a 100 mé­tert 11, a 400 métert 50,4 mp. alatt nyerte. Új olasz rekordok. Az olasz szö­vetség a következő új rekordokat hi­telesítette: 500 m. Maffiolini 1:08.2; 10.000 m. C. Speroni 32:­ 03.8; magas­ugrás G. Corono 183.5 cm.; távolugrás V. Tommasi 692.5 cm.; kalapácsvetés C. Zemi 4303.5 cm. Megérkezett Párisba az amerikai marathon csapat (De Mar, Melior, Churchill, Zuna, Waliams, Linder és­ Wendling) és már meg is kezdte tré-­­ningjét J. Ryan felügyelete alatt Colombes környékén. A belga bajnokságok első napjá­nak eredményét már közöltük : a má­sodik nap egyetlen kiemelkedő ered­ménye Cocknyt győzelme 200 méteren, aki 22.5-es idejével Gerő tavalyi párisi legyőzőjét Frochardot verte-"