Nemzeti Sport, 1924. szeptember (16. évfolyam, 164-184. szám)

1924-09-01 / 164. szám

2 • *«.**e», )POAlHétfő, 1924 szeptember 1 A tegnapi válogatott mérkőzést KERTÉSZ ll.-IFutballdressz bármely szín- |/nt4nn-7 I­ JSmrk­nnmi n4 OD féle „REPREZENTATÍV" labdával játszották|ben ezen a héten 75.ooo K­RBlIBSZ l­nél,llllBf3SSf”lIl nD A jeles balösszekötő mintha ki­húzta volna a csapat méregfogát. Szepes Béla karikatúrája. Jauschek elfogja és a mezőnybe to­vábbítja, ahol az osztrákok lábán ha­lad a magyar kapu felé. Az 5­ .percben Holzer lő kapura.­ Nem különös, csak mint az első osztrák kapulövés érdemel említést. Zsák kiadása az osztrák bekk, Matauschekig jut el, ez visszatereli a mezőnybe, de hogy a játékkedv csak mérsékelten dühöng, arra elég bizony­ság, hogy az egyszerre rástartoló ma­gyar és osztrák lába felett, kacsázik el s a labda kiszalad. Egy perc múlva fi­gyelni kell, Svobod­a igen komolyan foglal­kozik a gól gondolatával, gondos lapos lövést küld a kapura, amely Zsák előtt szökik ki a határ­vonalon túlra. A kirúgás után sem mozdul a me­zőny Zsák kapuja elől. Zs­olt haza­játszva ment. Most szép UTSE-akciót látni, de Török ideális szöktetése Reiszner offszájdjába fullad. Ez csak epizódszerű támadás, az osztrákok a magyar kapu előtt tanyáznak. Cicoma nélküli, kiadós II. osztályú futballt játszanak, amely a vérmesek reményét hűtőkezel­és alá veszi. Az ostroma zárt­ Leiden támadása töri meg, akcióját Violek tárcsái menti. Az osztrák csatársor képe kezd kialakulni, leghatározottabb emberei Sindelar és Svoboda,­­ők viszik a támadásokat. „Nagy ziccer maradt ki“ A magyar támadósor baloldala gya­korta beszéltet magáról. Buskovi trük­kös passzt ad Se­idennek, ez elhamar­kodja. A 12. percben látunk először összefüggő magyar támadást. Török Seidennek passzol, aki a labdát Reisz­­nerhoz pöcköli. Betonért szédítő, leroha­­násában Mattauschekt tartóztatja fel. Harc indul meg, ahol a tisztán álló Seiden hasztalan igyekszik partnere figyelmét, magára vonni. Reisner forszírozza a driblit, amelyben alul marad. — „Nagy ziccer maradt ki.“ — kon­statálja a tribün csalódottan. Nem csoda, tizenhárom perce játszanak. Soffüriskola! Minden öntudatos ember követelje, hogy pénzé­­ért szakszerű kiképzést kapjon, nem kell hang­zatos hirdetésekre adni, ne örüljön az olcsó tan­díjnak, mert hiányos kiképzéssel az életben boldogulni nem tud, alapos komoly kiképzésért forduljon az ország legmegbízhatóbb autószak­iskolájához, hol jelenleg is 80 növendék hallgatja az előadásokat, azért felelősségünk tudatában csak a „Viktória" soffőriskolát ajánlhatjuk, mert itt gépészmérnö­kök végzik az elméleti és gyakorlati kiképzést modern autókon, műhelygyakorlattal egybekötve, hatóság előtt , sikeresen levizsgáz­tatják. Mindenki tudja, hogy az ország legjobb autóvezetői „Viktória" autószakiskolából ke­rülnek ki. Nappali és esti tanfolyamok kívánság­­szerinti időben, miután több mérnök végzi az oktatást. Szakmabelieknek kedvezmény. Tandíj bármilyen részletekben fizethető. Beiratkozás agóaznap, JJfalfrfaU uuUrsiakiskola városi irodájában.VI. kerület, Vötrösmarty­ utca 53. telelőn: 13-90. Levizs­gálod növendékek elhelyezését elősegítjük De még a tizenhárom perc nem tellett el: Kelinpeter lefut a szélen, centerez, a labda ideális ívben úszik Zsák kapuja felé, aki kifogja, lehúzza magához. Újra enyhe gólszag az osztrák kapu előtt: Maly beállását Windt oxford­­dal húzza vissza a kapu elől, Seiden elkapja, aki soká, gondosan állít, azután Jancsik­­kezébe lő. (15 p.) Munkában a szélsőséges elemek Jarosch egy összefutásnál megsérül. Seiden lefut, passzát Bukovi mutató­­san kapás­ból lövi, a skapu mellé megy. Változatosság kedvéért az osztrák szél­sők szólnak be a játékba, Kleinpeter lefut, de Szendrő zavarja, kiereszti. Malyt offszájdról elengedi, az osztrá­kok reklamálnak, a magyar közönség nem nyugtalankodik, megvárja, míg Windt kifogja elhagyatott beadását. Osztrákokon keresztül jut a labda Sindelarig, akinek passzát Holzer ka­pásból továbbítja a kapu felé. Nem pontos, előtte sivit­el. A 24. percben Maly kísérli meg a lefutást, de megunja, hamar bead a pálya üres közepére. Egy osztrák tempó sam fut utána. Nem történik semmi Most a belsők kezdenek valamit. Abbamarad, még mielőtt támadás névre lett volna érdemes. Egy okos Seiden—Reisner-támadást a bíró téve­sen akaszt meg offszájd címén. A 30. percben újra az ő passzjátékuik jut el a kapuig, de lövőhelyzetből Leiden za­varva kiengedi a labdát. Reisner újabb lefutásának útjába Vsolek áll, Vsolek ügyes szerelési kísérletén mázlival megy tovább, azután jó centert rúg, de Seiden offszájdon van. Holzer mutatós lövéséért kap tapso­kat, melyet a tizenhatosról rúg szépen helyezve, de Zsák elfogja. A csatársor lassú, egy Bukovi­­tétovázást kifütyül a közön­ség, egy Maly-offszájdot a bíró. Ez utóbbi tévesen ítélkezett. A 39. percben­­Szendrő ment, közben faultolják. Szép szabadrúgással ad al­kalmat a csatársornak előretörésre. Kovácsy viszi egy darabig, szorongatva Seddennek adja le, Seiden az osztrá­koknak. Zloch kipróbálja az új tribünt Lapos, unalmas mezőnyjáték. Szendrő enyhén rendszet vet, nem veszik észre. Maly bukdácsol a labdán. Zloch magas passza beleszalad az új tribün alatti közönségbe, ez elfogja. Mályra­ támad újra a magyar csapat, viszi a labdát, mikor megunja, odaadja Windtnek. Az osztrák csatársor kombinációs já­tékkal igyekszik a magyar csapat rendszertelenségét kihasználni. Szép fajátékkal „égeti" a halfsort a ma­gyar kapu előtt.. (42. perc.) A 43. percben Fried helyett, aki megsérült egy összefutásnál, Makovi (Ékszerész) jön be. Alig foglal helyet a pályán, máris ki­hagy. Majdnem gólt lövünk A 44. percben Maly egészen üres fél­pályán lefut. Lehetetlenül lassú. A 16-os és a kornervonal metszőpontjáról centerez, ■ a­z üres kapu előtt messze hátra a félvonal felé ad be. Leiden megy érte, állít és a közönség már-már feujjong, hogy itt a gól, de nem, Lei­den magasan föléje lő. A 45. percben megsérül Violek. Míg masszírozzák, élesztik, le is fújják a félidőt. II. félidő A csatársorban Kovácsy cserél Bu­­kovival. Ez az első cserebere, a máso­dik félidőben igen gyakorta változik a csatársor összetétele. Előbb tüzérségi harc folyik Oláh és Mattauschek kö­zött, a többiek lassan melegednek bele. A bemelegedésre alkalom nyílik az osztrák kapu előtt. Bukovit gólhelyzetben elfaus­­sulják, mégis el­lenénk ítél Obnibánszky sza­badrúgást. Borzasztóan hibáznak a csa­tárok a kapu előtt. Nem tudnak stop­polni, lassúak, de még kényelmesek is. A tribün tempót reklamál, kialakul az első nagy hangulat, ez a tulajdonké­­peni szezonkezdés. (3. perc.) Sovány vigasz: az osztrá­kon se tudnak Az osztrák csatárok sokkal gyorsab­bak, de csak a bekkekig jutnak el. Oláh rakkolása tartja őket fel. „Szeren­cse, hogy az osztrákok se tudnak" — hangzik. De legalább kedvük van. Az 5. percben ellenünk szabadrúgás Leiden veszélyes belelépéséért, pedig Hoff- Betratások meg­kezdődtek. Fele­lősséggel készíti elő tanulóit a­­—.G­algóczi-TANINTÉZET BUDAPEST, MARIA TERÉZIA-TÉR 3­ manu a labdára lépve bukott el, köz­vetlen maga mögött Leidennel. A 7. percben Alaly lefutása ígér ered­ményt. Az osztrákok nagyon elhanya­golják, tisztán mehet a kapuig, csak ott ül elébe Windt. A belső trió tisz­tán várja beadását, de most ő akar gólt lőni, ami éles szögből csak a ka­pus kezébe sikerül. A követő osztrák támadás offszájdba fül. Swobodát lövő helyzetben elvágják 20 méterre a kaputól. Dühös szabad­rúgást ereszt meg a kapu mellé. (10 p.) Utána Hoffmann szép, hosszú lövése az első, ami a gólhoz hőnyit. Csapkodó, magas labdák lassítják a játékot. A passzokat nehéz sziválni a levegőből. Holzert Oláh a 16-os vonalon szo­­kott erőteljes modorában tartja fel. A bíró szabadrúgást ítél, amit Sindelar lő kapu mellé. (12 p.) Két­srere­r újra meleg a helyzet a magyar kapu előtt, melyből Fröhlich felszabadító rúgása vezet ki. Reisner későn startol, pedig szép szöktetést hagy ki. Lapos játék. Esemény csak egy ko­r­­rier a 19. percben, melyet Maly rúg. A három belső csatár egy csomóban áll a kapu innenső sarkán. Tétováz­nak, végre Kovácsi, belemegy, magasan lő, amelyet Jancsik kornerre ment. A második korner egy nagy kavarodás feje fölül messze hátra, a mezőnybe pattan. Jönnek a lengyelek A 20. percben egy kissé meglepődnek a játékosok a kitörő tapsvihar miatt. Játékukra néznek és megállapítják, hogy ez ne­m nekik szól. Jönnek a len­gyelek. Szép, piros amatőrszvetterek­ben. A figyelmet újra megszerzi a mérkő­zés számára Reisner beadásnak szánt labdája, melyet kifog a kapus. Kiadá­sával Kleinpeter lefut, jól fut, de hiá­ba ad le, nincs senki a középen. Zloché a labda, Zloch-féle passz, lapos, hasz­nálható lövés, de­­néha az ellenfél által. Most is. Sűrűsödnek az osztrák támadások A­ magyar védelem mutatóján men­ti, amit­ saját maga rontott el. (21. p.) Az osztrák támadások sűrűsödnek. Nagy felhördülés támad, amikor a bíró ellenünk szabadrúgást ítél Oláh miatt, aki Holzert a 16-oson kívül csak belemenősen akadályozta. Nem tud egyik csapat sem a közép­ről szabadulni, végre a 27. perc meg­hozza negyedik kornerünket. Tízperc­­nyi távollét után Bukovi most jő visz­­sza. Hallós. A magyar térfélen folyik a játék, mindért iram, lendület nélkül. Most Zloch szökteti Beismert, akiinek hosszú előreadását Ma­tauschek­­haza­­játsza. A kapus kifut a 16-osig, itt Reisner támadja, sikerül el­vennie a labdát, a bíró azonban lefújja, ítélkezését hangos méltatlankodás fo­gadja a pálya körül. Hoffmann szabadrúgását Török hasz­nálja ki. „Talán most!" szól a közön­ség a 31. percben, amikor Maly szö­kik, de keresztülbukik Vid­eken és el­veszti a labdát. Kapus és bekk ügyet­lenkedik a következő percben, amikor Reisner bead, de túltesz rajtuk Bukovi a 6-oson belül állva,­­ kihagyván, sza­ladni a labdát, mely gól is lehetett volna. A gól A bíró sok tévéé offszájd-ítélkezés­­sel rontja a hangulatot magával szem­ben. A gól a 36. percben esik, ami­kor Kovácsy kiadásával Maly lefut. Centere sikerül, bár ké­­sedelmeskedik és hagyja a védelmet tömörülni. A beadást a kapus nem tudja kifogni, mert Kovácsy zavarja. Elesik a kapu bal sarkában és a láb­­da az ott ugráló Windt fején át Kovácsy melléről a kapuba pattan. Két percre rá újra okos, gondos terv­re valló támadást látunk. Kovácsy ki­adásával Maly leszökik. A beadást Lei­den, aki tisztán áll, nem tudja fogni és Reisner már nem éri el. Kezdenek belejönni a magyar csatárok. Kovácsy nagyon jól centerezett, labdáját csak kornerre tudják menteni. Reisner kor­­nere hosszú, egész­­Maly-ig megy és noha a kapus elesik, nem tudnak vele A legjobb vasárnapi ered­ményeket azok érték el, kik fényképező­gépüket és fotó­anyagot Hatschek és Farkasnál vásárolták, VI. Andrássy­ út 31 és IV. Károly­ körút 26. Amateur munkáját előhív­juk, kidolgozzuk. Szép nega­­tivjairól nagyítást készítünk. Tegyen próbát! Szakkönyvek érdeklődők­nek ingyen. Fotócikkekben, gépekben nagy raktár. Tes­sék ajánlatot kérni. .­­­mit csinálni. Zloch a jobbösszekötőbe megy, helyet cserél Bukovival, •lefut, Leidennek szánja passzát, de Leiden nincs a helyén. A 43. percben Török, a „basa" nagy tapsot kap éles lövésé­ért, mely alig megy a kapu fölé. A játék az osztrák kapu előtt tolo­gatással végződik. Általános kritika Pimf meccs volt. Ettől eltekintve elég­­változato­san folyt. Hol mi támadunk, hol ők, változatos játék, melyben ha­tározott fölényt egyik fél javára sem lehetne ítélni. A mi támadá­saink talán valamivel ritkábbak voltak, de határozottan veszélye­sebbek, az osztrákoké ellenben gyakrabbi, de a kaputól sokkal messzebb akadtak el, mint a mieink. Neon voltunk jobbak, de rosszabbak sem. Az eredménnyel meg­ lehetünk elégedve, fordítva is történhetett volna. Játékbírálat Stílusról nem lehet szó. Hiszen a válogatott meccseknek se ná­lunk, se az osztrákoknál nem is lehet egységes stílusa. Mert nincs budapesti, magyar stílus, de nincs — ilyenkor látni istenigazában —, nincsen bizony osztrák stílus se, bécsi iskola se. Lehet, hogy az Amatőrnek, mint együttesnek, van kiala­kult stílusa, de ezt osztrák vagy bécsi iskolának kikia­bálni nagyzási hóbort. Egyáltalán nincs egységes stí­lus. Mert az azt jelentené, hogy a Chrom footballcipő varrott talppal 300,000k Balogh és Társa sportszaküzlet, Bpest VII, Erzsébet­ körút 33 Telefon: József 129-26. (Royal­ Ort. mellett)