Nemzeti Sport, 1924. december (16. évfolyam, 229-249. szám)

1924-12-01 / 229. szám

f kikukoricázni . . ■i mit az első félidő eredménye is 12:0 az MTK javára­ mutat, de most már a KAC keményebb köté­­sű fiataljai kerekedtek felül, már egy góllal szépítettek is az eredmé­­nyen. Alig 20—25 néző állja körül a pályát, azok is inkább a napsütésben süt­kérező állóhely-tribün oldalán drukkolnak. A KAC folyton tá­mad, az ő hívei tehát a hangosab­bak: „Balra! Balkányi!“ -Bíró! Te hülyés** Megdermed a vér­ereimben, már az ifik sem tisztelik a mérkőzés vezetőjét? De hamarosan kiderül, hogy a KAC olyan trükkösen állí­totta össze csapatát, hogy a jobb­­összekötő posztjára egy Bíró nevű fiu került. A nagy csapatok inté­zői is rájöhettek volna már erre a ravaszságra, mennyi bírósértést lehetett volna akkor így kimagya­rázni, hiszen a hangból igazán nem lehet megítélni, hogy , nagy „B“-vel, vagy kis „bA-vel mondta-e a játékos a bíró nevével vonatko­zásba hozott diszítő jelzőt. Az igyekezet nagy mind a két oldalon, a kapusok úgy vetik magukat még a gurulós labdára is, mintha az életük függne attól, hogy be ne csússzon a labda. Ki­magaslik a mezőnyből a két cen­­terball. Szép szál legény mind a kettő. Az MTK-ista fekete feje szé­pen irányítja a játékot, de a csa­tárok már készek. A KAC-ista kö­zépfedezet nagyszerűen váltogatja a szárnyakat és a piros-fekete csa­társor a sok gikszes­ között is foly­ton az MrrTK kapuja elé tereli a já­tékot. Egy ilyen alkalommal a jobbösszekötő szöktetni akarja a centert, aki rá is ront a labdára, de a kapus előbb éri el. Hogy, hogy nem, mégis csak elvéti a ka­pus a labdát, amely azután fárad­tan gördül be az MTK kapujába. (2:2). Nagy öröm a KAC-ban. Melegen gratulálnak a tribünön Vigh ez­redesnek, a KAC futballszakosz­tály elnökének, aki örömmel fo­gadja a jókivonatokat. Közben az MTK mezei futógár­dája gyülekezik a salakon és egy lefutott kör után leszakadozva tűnnek el az atléták a klubház melletti ajtón. A pályán ezalatt folyton repül a labda és — ami az ifjúságiak legnagyobb hibája — nagyon sok beszéd fo­lyik a pályán. Pedig a futballban kímélni kelle­ne a tüdőt és nem volna szabad kifárasztani folytonos­ kiabálással, aminek a legtöbbször semmi ér­telme sincs, sőt csak arra jó, hogy megzavarja a társakat. A biró sípja is meg-megszólal, nézem: egyik nagyszerű ítélet a másik után! Mindent meglát a bí­ró, nincs veszekedés, a döntés min­dig helyes. Mikor megszólal a be­fejezést jelentő sípszó, csak akkor látom, mini: Federitk­ Hermann volt a biró, aki az MLSz adminisz­trációjának egyik legszorgalm­a­­sabb tagja, az­ intéző­bizottság egyik előadója és aki nem restelle a fáradságot, hogy vasárnap haj­nali időben is bíbelődjék a futbal­lal. Igaz, hogy egyik oldalon az MTK főjegyszedője árgusszerűek­­kel őrködve látta el a taccsbírói tisztet és amint nem tud elsiklani figyelő tekintete elől délután s* be­járatnál egyetlen offszájdról, azaz jegy nélkül besurranni akaró „ifit sem", ugyanúgy nem kerüli figyel­mét­­a Pályán egy-egy offszaid. Vége a meccsnek, az MTK bu­sán vonul le, le kellett adni egy már biztosnak vélt pontot. Annál hangosabb a KAC öltözője, még be sem csukódott az ajtó az utolsó játékos mögött, máris felharsan a nóta. Bár már sietek ebédelni, hogy elcsípjem még a „nagy egyet** is, még mindig fülemben cseng a fia­tal türkök vidám kara: „Nem jó a KAC-istával, nem jó r l a KAC-istával Hétfő, 1924 dec«m*» Futball­box vívó atlétikai felszerelések ORTH ideiglenesen ■ Kaszár-utca 1. fjöcipő sárcipő korcsolya sí­róan Csonka csatársorral és biztosan győzött az mm MTK—KAC 2:0 (1:0) Hungáriáid. Biró: Kami F. MTK: Remete—Mandl, Lenkey— Nadler, Weszter, Nyúl I.—Braun, Molnár, Orth, Varga, Jeny. KAC: Varga—Ságuly, Dudás— Raix, Beck, Buday—Gresch, Bene, Fürstner, Öivédy, Gulyás. A bajnokcsapat tegnapi mérkő­zését nem előzte meg semmi izga­lom és a meccs alatt sem hatalma­sodtak el a szenvedélyek. Volt ugyan olyan része a játéknak, amelyben a KAC lelkes csapata nyílttá tudta tenni a küzdelmet, de még a minimális arányú veze­­tés dacára sem tudott az MTK kö­zönsége izgulni, vagy­ pláne kétel­kedni a biztos győzelemben. Csak Orth és a nagyszerű formában levő Molnár egy-két­­ akciója után zú­gott fel a taps és az elismerés mo­raja, különben egészen hidegen hagyta a nívós mérkőzés a közön­séget. A játék úgy indult, hogy az MTK el fogja söpörni a kispestieket és ha Braun meg nem sérül, vagy he­lyette egy ép lábú csatárt állítanak jobbszélre, ma talán nagy g­ól­­arányú győzelemről számolhat­nánk be. Igazán érthetetlen az MTK különben kiváló futba­ll veze­tőségén­ek intézkedése, amellyel a még teljesen fel nem gyógyult Braunt szerepeltette. Amíg egy ár­tatlannak látszó összefutásból ki­folyólag régi lábsérülése ki nem újult, nagyon frissen és ötetesen mozgott, azután azonban alig bírt mozogni és hamarosan ki is állt. Bőven válogathatott volna az MTK az egészséges jobbszélsőkben és mindegyikkel többet ért volna. Eleinte a KAC hal­ósor kapko­dása is elősegítette a bajnokcsapat egykapus játékát és megzavarta a nagyszerű piros-fekete- védelmet is, de a második félidőben ez is lassan magára talált és gyakran küldte támadásba a gyors csatár­sort. Ragyogóan szép időben az MTK gyors támadásával kezdődik meg a mérkőzés. Az első percek olyan kék-fehér fölényt mutatnak, hogy a KAC-h­íveknek a lélekzete is di­ás a tribünön. Braun ideális cen­terét Ságuly ugyan kifejeli, de már Orth nehéz helyzetből kapura fejelt labdáját Varga csak üggyel­­bajjal, gyors rávetéssel tudja kor­­­erre tenni, Jeny körméret Varga hárítja el, de a labda ismét J­enyhe­z kerül s a volt kispesti szélsőt Saguly csak korerre tudja sze­relni. A kolm­arből Braun lő — bal­ lábbal — kapu mellé. A KAC támadásokat Mánál már csirájá­ban megfojtja. A 4-i­k percben új­ból Jeny támadása ér el koráért, nagy tumultus utána, amelyből Varga lő kapu fölé. Raix rendsze m miatt Nyúl lő szabadrúgást és a labda Dudás fejéről kornerre pat­tan. Öt percen belül a negyedik komor, de emnne­k szecsen eredmé­nye, mert Braun kapu mögé teszi. •Most jön át először a KAC a fel­vonáson Mandl régen látott, ki­fejlett luftja révén, de Gulyás ve­szélytelen labdáját Remete köny­­nyen fogja épúgy, miint Bene ha­talmas hosszú lövését. A 10-ik percben Jenyő szélsebes lefutását szép centerezésss­ fejezi be, amit Orth szemre gyönyörű akcióval, ugyanazzal a lábba­l kapásból kö­zelről fölé vág. Egy perc múlva Braun összefut Budayval, sérülése kiújul és bár öt perccel később beáll, egész te­vékenysége néhány fejelésre és taecsdobásra szorítkozik. Most a KAC-nak van szép helyzete: Gu­lyás remekül se fut, de Bene­s ki­hagyja a jó beadást. Gulyás újabb támadását Nádler szereli m­ár a 16-oson belül, majd felviszi a lab­dát félpályáig, szökteti Orthot, aki meglepő passzt tálal Molnár elé. Molnár első pillanatban maga is meghökken, de azután észbe kap, ráfut a labdára és a még nála is jobban elbámult védelem mellett félmagas­, éles lövéssel 6 méterről a jobbsarokba védhetetlen gólt lő. Tizenkettedik perc 1:0. A gól után még fokozódik az MTK támadó kedve s a KAC jó­formán csak védekezik, de most már sikeresen. A Braun harckép­­telenségével felszabadult Buday beljebb húzódik és az egész bal­­­sor keményen, küzd. Oorth egy erős belementéért Molnárt rúg­ják fejbe, , Nyúl szabadrúgása azonban Vargáé. Az MTK Far­­­gája is akcióban van és bár egyes dolgokat susztermódra játszik meg, egy intelligens passzát Orth­ majdnem belövi. A 35-ik percben egymásután két mesteri akció. Az elsőnél Orth fejjel átemeli a lab­dát Dudáson és azonmód kapásból lövi, csak kissé erőtlenül, a másik, hasonlóan szép akciót Alem­ár fe­jezi be éles fölélö­véssel. A 42-i.ső percben kettős gólhelyzete is van a bajnokcsapatnak. Orth mesteri fejes passzát a kis Varga a nagy Varga lábának lövi, onnan Orth elé pattan, de az ő kényelmesen helyezett labdáját a ráfutó Saguly kirúgja a kapuvonalról. Még két eredménytelen korner és vége a féli­d­őnek. A második félidőben , az MTK Braun nélkül jön ki ess addig, am­ig Molnár a szélre nem húzó­dik, nem is ige­n veszélyes. Annál inkább az a KAC, főként Gulyás, míg a jobbszárn­yinak a jó formát mutató Lenkeyvel szemben nehe­zebb a dolga. Orth túleré­lyes bele­­menésére Sagulyt kiviszik a pá­lyáról, de rövidese­n visszatér, im­ponáló szépen dolgozik ezután a Saguly—Dudás kerékpár és a csa­társornak is vannak jó momen­tumai. Bene 2 lépésről fölé lő, majd Fürstner lő közvetlen közel­ről Remetének, anyi koráért ered­ 1 Ha elegánsan akar öltözködni muhiii ii'mii.mii ——a— keresse Jel M—P—BHwa—— jl§ S Jit i férfiruhaiszletét ff® LAdfcLv Rákóczi-út Dwa 9 n ahol elegáns férfi télikabát finom fekete szövetből,­­páratlan szép sza- ^ 500 OOO IC 9 H Télikabát, finom fekete szövet­ből, plüss béléssel, remek kivitel- ^ 700 000 IC m BundaszerŰ télikabát, szőrme sár­gallérral és szőrmemanzsettával, fi­p nem divatszövetből, legújabb sza- ól bássa!, mely cégem különlegessége, m a f­ í\ aaA ftf ’M 1 . alkalmi ár ....................................- 1 |4UUUUUV 8\ O 1 Őszi- és téli doubléraglán, párat­­aaa aaa ne­­m lan szép szabással_________— — DOwiUUV m A „ Nemzeti Sport'* olvasóinax so°/p árengedmény s ményez,­ majd ez egy újabbal. Erre már Dudás szaftod komért rúgni, az egész KAC, de az egész MTK is ott vár a­ kapu előtt. Orth fejeli ki a­ labdát. Öivedy lő ezután pompásan, de Remete véd. A 19-ik percben Dudás komért vét. Molnár körmesét Jeny h­ami­­sítatlan bekkrúgással vágja kapu fölé. Jeny támadását Molnár ka­pásból mellé lövi, majd egy egyé­ni akciójával bánik el ugyaniáig­. CHILLINGWORTH önborotvapenge mindenütt kapható Orth csúnya fault sorozata, köz­vetlen utána pedig lebik­incsellően szép támadása és lövése kelt­­fel­tűnést, sőt később 20 méterről megereszt egyet abból a régi Orth feléből is. Kár, hogy mellé megy. A 34-i­k percben a bíró a Becket Orth elfaultolására hangosam biz­tató Ölvedyt kiállítja, ami megint visszaveti a Kispestet. Még Dudás lő hatalmasan Remete kezébe egy 18 méteres szabadrúgást, azután rövid megszakításoktól eltek­intve, végig tart az MTK fölény. Egy­másután három MTK kartr­­ont há­rít el a­ két pompás be­kk, majd Molnár és Varga helycseréje után Jeny lő nagyon ka­pu fölé. A 42-ik percben Fürstner lemegy a gól­vonalig, és labdája a felső kapu- Jecén táncolva jut csak­­ki , ám az MTK hama­rosan megbosszulja az tógáimat. A 11-ik percben Jeny majdnem a félpályáról indulva megugrik, a kis­érő Saguly nem tudja redukálni előnyét és a ke­resztező Dudás is későn érkezik, Jeny átugorja a lábát és 10—12 méterről futtába a bal sarokba fedhetetlen gólt lő. 2:0. A győztes csapat legjobb része természetesen a csatársor volt, a­mely még így csonkán is le tudta győzni a KAC közismerten jó vé­delmét. Egyénileg Molnárt kell ki­emelni, aki nagy ambícióval ját­szott, míg Orth jobban vigyázott saját testi épségére, mint ellenfe­leire. Varga tehetséges, bár még kiforratlan játékos, Jeny csak a meccs végén melegedett bele iga­zán. A hali­sorban Nádler volt a legjobb, ami nem volt nagy mű­vészet. Mandl több hibát is csi­nált, Remete és Lenkey egyet sem. A KAC legjobb része a védelem volt, am­ely a második félidőben szinte brillírozott. A két bakk egy­formán megérdemel minden dicsé­retet. A balfsor első félidőben alig volt valahol, a másodikban főleg Raix mutatott nagy javulást, Beck lelkesen, de nem nagy rutin­nal küzdött , Buday ebből élt. A csatársor kimagaslóan legjobb em­bere Gulyás volt, akinek minden támadása veszélyt jelentett. A töb­biek hasznos, kombinálni és lőni tudó gyors játékosok, minden kü­lönösebb kvalitás nélkül. Külön PING-PONG terem mester asztalokkal ANGOL.KÁVÉHÁZ Krsz­sébet-körút 30. Minek fizet SSSSSP&ffl részletre készít fazommunkát olcsón és elsőrangúan KANDEL nőidivatterme IV, Kossuth Lajos-u. 15.1,3 Korcsolyák kaphatók 100 ezer K-tól. köszörülést cs nikelézést /L W JT——, elfogadok i i sim hmnhiii-i-t i ! Használt korcsolyát cserélek Stódlik rendkívül olcsó árban LÁSZLÓ KÁLMÁN vaskereske­désében, Budapest, VI. Király­utca 76.­­Király színházzal szemben Telefonszám: 142—10 Háztartási és konyhafelsze­relés! cikkek szakü­zlete szakorvos! Rendelő vér-és nemibetegeis Vfl., Rákóuzi­m 82. részére. Ezüst saltarlan oltás. szám. I. úin. 1. ajtó RENDELÉS EGÉSZ NAP. (Rokrasal szemben