Nemzeti Sport, 1926. november (18. évfolyam, 174-190. szám)

1926-11-02 / 174. szám

2 Kedd, 11)26 november 2. SbÓbT véssel. Amott viszont Kitti lő mellé éles szögből, míg középen hiába várják a beadást. Általában a Hun­gária támad. A 36. percben Jeny mögé rúg egy korúért, majd Stofián szép, félmagas lövését fogja Wim­mer. Kropacsek is szóhoz jut. Egy­két formás, de veszélytelen Vasas támadás alakul ki, majd Stofián kap viharos füttyszót, mert Wim­­merrel korlidált Szünet után már az első perc is változatos. Kő­vágó hazajátszik, Szentmiklóssy gyönyörűen csúsztat egy labdát, Himmer faultol egy perc alatt. Az­tán Braun fut, beadását Stofián ka­­pu­lécnek fejeli s Kitti kézzel üti be a labdát. A Vasas-támadás viszont •sz 9 cigaretta H Janina 1 _____ es hüvely­k komért hoz, amit Reiner küld kapu fölé! A 7. percben esik a Vasas-gól pompás akció befejezéseképpen. Ki­rály Viszi fel a labdát s okosan passzol Himmernek. Kővágó luftol, erre Himmer— Jelinek—­Himmer összjáték s jó beadás következik, amit Reiner a hálóba kü­ld (1:1). A Vasas belefekszik. A 9. percben megismétlődik az előbbi eset csakhogy most Kocsis luftol, Jeli­nek meg három lépésről mellé tol­ja a labdát Most van iram. A Hungária zavartan kapkod, de a 13. percben már Braun komért, majd a jól szöktetett Jeny bőrdületes ka­pufát rúg. Amott Emmecker okos, Szentm­iklóssy kiugorhat, de elvesz­ti a labdát. Braun ívelt labdáját Wimmer csaknem beejti. Jelinek jó helyzetben lassú, m­ajd Rém­mer komerét küldi kapu mellé. A 17. perc Hungária-gólt hoz. Jeny lö­véshez jut s labdája a jobb kapufa aljáról perdül jobbra Wimmer megint elcsúszik s Kitti lő gyengén. A labda me­gint kapufát ér, de most a hálóba pereg (2:1). A­ Vasas rohamozni kezd. Reiner kitűnő helyzetből lő mellé, Himmer kapufát lő, majd Vasas-koraer ma­rad eredménytelen. Tritz szabadrú­gása emberbe megy, egy másiknál Braun orszájára tűnik, mire véde­kezésre rendezkedik be a Hungária. Senki sem vár­ már gólt, de a 43. perc meglepetést hoz. Szofián Jeny elé emeli a labdát. A szélső félma­ga­san a kiugró .Tritz elé passzol, aki a levegőből, nagyon ravaszul, bal belsővel továbbítja védhetetle­­nül a túlsó oldalhálóba a lab­dát (3:1). Szép akció, gyönyörű gól volt! Után­a nem történhetett már lénye­ges esemény, Iváncsics ítéleteivel mi sem értettünk mindig egyet. Főleg az első félidőben té­vedett gyakran. Azt meg már a kezdő bíróknak is kell tudni, hogy nem szabad olyan dresszben bírás­kodni, ami csaknem teljesen egye­zik az egyik csapat trikójával. Újpest—Bástya (2:0) Újpest csatársorkisértete bevált Góllövők: Künsztler, Reisner, Lutz III. és ami a legfőbb, példa nélkül való önzetlenség. Öröm volt nézni, mint pattog ide-od­a e három pár láb kö­zött a labda és ha lövőhelyzetben volt valamelyik, nem ijedt meg so­hasem a labdátok Wilhelm II. külön még nagy ígéret. A szélsők gyorsak és veszélyesek. Künsztler kiváló ész­játékos. A halfsor szürkén, de végig meg­bízhatóan és lelkesen játszott. Bor­­sányi persze igazi talentum benne. Különösen a helyezkedése jó. Fogl H. maga a tökéletesség. Szarka jól pótolta Fogl Jóskát. Technikája még talán nagyobb is, de biztossága nem-Benedána­k nem volt nehéz dolga A Bástyában a csatársor a leg­fájóbb pont. Vampetich irányítása sántikáló. Soltinak semmi, Ábrahámnak alig valami sikerült. Varga és különö­sen az ördöngős technikájú Buseh a mezőnyben nagyszerűen dolgozik, szebbnél-szebb támadó akciókat épí­tenek fel egy-egy váratlan passzal, letolással, sarkalással, de kapu előtt nincsen bennük egy parányi ener­gia sem. A halfsorban Véber kima­gaslóan nagy klasszis, még így ma­gára hagyatva is. Tóth végig csa­patának leggyengébb embere volt Simóka csak szünet előtt elégített ki, azután folyton kóválygott a fe­dezetlenül hagyott ellenfelek kö-Újpest vezetősége merész gesz­tussal kicserélte a csatársor belső trióját és ez a vállalkozó szellem ülte dia­dalát vasárnap délután. Érdekes stílust játszott ez a frissen összeko­vácsolt triász, Lutz III. nem irá­nyító, Wilhelm LI. és Reisner pedig nem a klasszikus összekötők típusa. Mind a háromban azonban van erős játékos kedv, jó technika, gyorsaság jött. A két hátvéd tiszta labdáknál hi­bátlan, mihelyt azonban pillanatról pillanatra változik a helyzet, köny­­nyen átjátszhatok. Igaz, hogy az újpesti belső trió alaposan megfor­gatta őket. Reht néhány labdát szé­pen védett, a közelről esett gólok közül csak kivételes szerencsével­ védhetett volna talán egyet. Az előző mérkőzés miatt már félórát késik a meccs, amikor a bí­ró dresszéről kiderül, hogy ugyan­olyan, mint a szegedi fiúké és az ingcsere ifjabb késedelmet okoz. A bíró kosztümje még így sem volt jó, mert sötétbarna ingében a játé­kosok gyakran Bástya-játékosnak nézték. . Újpest kezdi a játékot és már az első percet két támadás Nemzeti—Sabaria 5:2 (3:0) A lelkes Nemzeti megérdemelten győzött Góllövők: Laukó III., Rémay EL Rémay IL (11-esből), Rémeni H. (1-esből­), Mészáros (11-esből), Mészáros (11-esből), Spitz Újpest. Bíró: Boronkay. 4000 néző. Újpest: Beneda — Fogl H., Szarka — Bossányi, Vilhelm I., Pé­ter — Künsztler, Vilhelm II., Lutz LEL, Be­isn­­er, Szidon. Bástya: Rehht — Beck, Horváth — Tóth, Véber, Simóka — Ábrahám, Varga, Vampetich, Buseh, Solti. Aki a mérkőzés számszerű ered­ményéből akarná magának elkép­zelni ennek a játéknak lefolyását, az alaposan csalódna. Az első fél­idő két teljesen egyenrangú csapat játékát mutatta és bár Újpestnek mind a két gólja remekbeszabott volt, mindenki érezte, hogy a Bás­tya komoly és veszélyes ellenfél és Újpest legvérmesebb drukkerei sem merték még az eredményt elköny­velni. Csak Újpest csapatának egy tel­jes félidőn át produkált energikus és okos játéka alakította ki azt a pszichológiai fölényt, amely a har­madik gól után teljesen elrabolta a vidéki csapat szívét. Amíg 2:6-ra nem állt a meccs, senki sem tudta, hogyan fog végződni. A harmadik gól azonban megtörte a nagyszerű Vidéki csapat lelkiere­­jét. Ettől kezdve már csak mint hazajáró lélkek passzolgattak, to­logatták a labdát, mire Újpest sem ambicionálta a gólokat már any­­nyira. Még így is szép maradt a játék, bár nem olyan változatos és vonzó, mint az első félidőben* tölti ki, egyiket Véber, másikat Szarka szerevi A második percben Ábrahám beadását Vampetich alig­hogy kapu mellé fejeli. A Bástya csatársora néhány szép és veszé­lyes támadást vezet, de az újpesti védelem nagyszerűen áll a lábán. A 16 percben Újpest rúg komort, amit öt perc múlva egy másikkal told meg. Ez utóbbit Künsztler gyönyörűen irányítja, de Reht ki­üti. A Bástya koraere után válta­kozó támadások közben hol az egyik, hol a másik 16-osnál van a labda. A 28. percben Simóka egy faultját szabadrúgással torolja meg a bíró. Fogl II. ívelt labdáját Szidon jó helyzetben kapja, okos pasz­­sza Künsztlert teljesen tisztán állva találja és a labda pár lé­pésről védhetetlenül repül az ellenkező sarokba 1:0. A játék képa nem változik. Mind a két belső trió szép kombinációkkal dolgozza magát felváltva előre, a védelmek mind a két oldalon mű­ködésben vannak. A 39. percben egy eredménytelen korner, majd a 40. percben egy gyönyörű repülő kom­binációja következik az újpesti csa­társornak. A belső trióban fejről­­fejre vándorol a labda és mindig előre. Künsztler kapja a labdát, beadá­sát Reisner közelről élesen fejeli az ellenkező sarokba 2:0. Egy percnyi játék után a bíró rosszul járó órája miatt lefúj­ja a meccset és a hiányzó négy per­cet a második félidő elején játsszák utána, eredmény azonban mindösz­­sze egy újpesti korner. Nyomban fordulnak a csapatok és már a­­ percben Újpest kornert ér el Az első tíz perc még mindig hullámzó játékkal telik el és csak Szombathely. 2500 néző. Bíró: Zsarnóczay. Nemzeti: Augusatinovics — Ko­csis, Török — Hesse, Volentik, Bartos — Lengyel, Lankó III., Ré­may II., Spitz, Czétényi. Sabaria, Weinhardt — Nagy, Kovács — Vámos, Sághy, Bass — Krutzler, Mészáros, Hofnbauert, Er­­hardt, Paar. A Sabaria most nincs jó formá­ban, de erre a súlyos vereségére még a legnagyobb pesszimisták sem számítottak Szombathelyen. Tény, hogy a Nemzeti a győzelmet megér­demelte. Lelkesen játszott, győzni akart és ebben felülmúlta a fáradt Sabariát, amelynek gyenge védelme sehogysem bírt a fürge Nemzeti­­csatársorral. Az első félidőben a Sabariának a szárazabbik térfél jutott s így a Nemzeti­ csatársornak ment könnyebben a támadás. Az el­ső percekben így is a Sabaria van frontban, de az első komért, a 7. percben a Nemzeti éri el A Sabaria rögtön visszaadja a kölcsönt, de egyik kernerből sem lesz semmi. A 12. percben Mészáros tiszta helyzet­be hozza Erhardtot, már mindenki gólra számít, h­e a balösszekötő elcsúszik a döntő pillanatban. Czétényi éles lövését Weinhardt ki­ejti és elvetéssel kell tisztáznia. A vezető gólt a 20. percben szerzi meg a Nemzeti. Valentik Lengyelt szök­teti, aki a 16-os sarkából Laukó N­L-nak tolja a labdát s ez a kifutó Weinhardt mellett a hálóba gurítja (1:0). A Nemzeti a gól után még fokozza az iramot s a 23. percben Rémay a félpályáról elindulva kicselezi az egész Sabaria-védelmet, Weinhardt megint kifut, de Rémay II. is gólt gurít mel­lette (2:0). Az erősítő Sabaria most a me­akkor alakul ki Újpest fölénye, amikor a 12. percben Künsztler­­gyönyörű labdáját Lutz III. lőni akarja és Rehht vakmerően a lábá­ra dobja magát. A labda elgurul és Reisner lövése komerre jut. A korúért Szidon szépen irá­nyítja, kétségbeesetten pattog a labda ide-oda, mire Lutz N­L-hoz kerül, aki közelről bevágja 3:0. Bástya ekkor összeroppan és most már csak egyes akciókkal szakítja néha félbe Újpest hosszabb lélek­­zetű támadó periódusait. Két új­pesti korner után a 22. percben a meccs legszebb akciója következik. Az újpesti csatársor hatszoros hú­zással viszi villámgyorsan a kapu elé a labdát és Lutz lövését Reht csak kornerre tudja menteni. Egyre két fault csúszik­ ki, látszik, hogy fáradtak már a játékosok. Reisner lő még egy ofszájd­ gólt, amit a bíró persze nem ad meg és azután jótékony félhomály eresz­kedik le a pályára. Az utolsó ne­gyedórában Újpest van fölényben, a Bástya egy-két támadása így is veszélyes. Újpest még egy komért rúg a 42. percben, de az eredmény már nem változik. Komerarány 9:1 Újpest javára. Boronkay fölényes biztonsággal, jól vezette a mérkőzést. Nyilatkozatok: Langfelder, Újpest igazgatója: Nagyon örülök, hogy a fiatal csa­társor így bevált mindjárt az első alkalommal. Stein, a Bástya intézője: A vere­séget megérdemeltük, de­ nem ilyen, gólaránnyal. Hiába, a csapat még nem tudja Budapesten kijátszani a formáját, azért egy gólt így is meg­érdemeltünk volna. zőnybe tereli a játékot, de az ered­ményen javítania nem sikerrel. Sőt a 34. percben Nagy a 16-oson belül teljesen érthetetlenül rendszet csi­nál. II-es, amelyet Weinhardt kiug­­rálása miatt kétszer is újra rugot a bíró. Rémay II. először belőtte, azután elhibázta, mindkétszer, már a fütty után, harmadszorra végre érvényesen betette (3:0). A félidő hátralévő perceit Sasharto­­támadások töltik ki, de csak Holz­­bauer tud kapura fejelni, azt is könnyen fogja Augusztinovica. Szünet után a Sabaria azonnal komért ér el, de nem tudja kihasználni, e­zzel szem­ben a 3. percben Kovács elgán­csolja a Weinhardtra támadó CS­j­­tényit s a 11-esből Rémay II . a negyedik gólt is megszerzi a Nemze­­­­tinek (4:0). A Sabaria most azután egész ko­molyan belefekszik. A 16. percben a Krutzler beadására ráfutó Kolz­­bauert Török elgáncsolja s Zsamó­­czay itt is haladéktalanul 11-est ad. Most Augusztinovics ugrál ki, de itt csak egyszer kel ismételni . Háromszor nagy ezüstéremmel kitüntetve. Sok pénzt takarít meg minden egyesület,hatulból Bauer István Szombathely, Szelestey­ u. 8. szerzi be, a következő árakon: Hasított barna cipók­ 135—145, barna tehénbor 160—150.200, fehér citrom „Sabaria" cipók 245—265 ezer korona. Közvetítő kereskedelem kizárva, — naponta postai szétküldés. — megvíce/vtT” Legújabb és legolcsóbb speciális VÍVÓ ÁRJEGYZÉKÜNK 18®T Bevásárlás előtt okvetlen Djebi ne Uaee kérje e lapra való hivatkozással HUn! Bu­­lYGO legrégibb sportszaküzlete VI., /ANDRASSY-ÜT­­­O A címre UgydlfiinHt - SZAKORVOSI rendelő vér- és nemibetegek Vll. Rákóczi-út 12. őszére. Ezüstsalvarsan oltás. szám. Lem. 1. ajtó. RENDELÉS EGÉSZ NAP (Rókussal szemben) ■ • r­­­sí tükrök, művészi képkeretek, Hemesnéi, Baross-u. 9. szám. Calvin-tér mellett.