Nemzeti Sport, 1927. május (19. évfolyam, 68-85. szám)

1927-05-01 / 68. szám

Várnap, 1927 május 1. tm m­­m A Hungáriát már útközben elverte a jég ii támadnak, jól szerelnek és jól dribliznek a Hungária játé­kaik a­­ vonaton — Az összhang is kitűnő, ha énekelnek A kilátások tehát igen jók a mai mérkőzésre, noha ma Szege­dé országos vásár van és ennek elmaradhatatlan kísérője az eső — A Nemzeti Sport, telefonjelentése — Szeged, április 30. Cselesen gyülekezett a Hungária csapat szombaton délután 2 óra előtt a Nyíati pályaudvar indulási oldalán. A vezekart mindössze Kisfalvi dr. kép­viselte miután a fővezérek csak a kü­­lönvárttal indulnak a csapat után. Már egyedórával a vonat indulása előtt együtt volt a kijelölt csapat a tartal­é­­kokkalgyetemben. Ujváry, Mánás, Len­­key­­, Rebró, Kléber, Nádler, Opata, Tritz, Molnár, Kitti, Jeny, továbbá Orth és Kocz, előbbi tréneri, utóbbi tartaléki minőséken. A t­saság a nagy Lenkey és meny­asszony, a népszerű Baby körül csopor­tosul a diskurzus éppen a házasságról folyik,miután Lenkeyék május 15-én tartják meg esküvőjüket. Invitálják a jövendő Senkeynét is, hogy tartson ve­lük, de maga Lenkey tiltakozik legjob­ban el­e, mert szerinte ez rossz ka­bala. A házasságról különben, mint e téren­­ elsőrangú szakértő, Orth fej­tette kinézetét a legnagyobb hatással, amennyien kijelentette, hogy május na­gyon rísz hónap a házasodást illető­leg. Ö­­ májusban nősült és már el is vált. Igy, hogy neki 13-án volt az eskü­vője, na 15-én, erre azonban Taki, a Hungár, masszőrje megjegyezte: — Már a két nap!" A helyek különben gyöngyvirágcso­korral lőték meg az illetékeseket, ter­mészetem Opatának is jutott a virá­gokból. Vlaki mindjárt felhasználta az alkalma: — Pesze, Opata már megint virágos hangulaan van! A vor­tban hamarosan kialakult az első kátyaparti s eleinte nagyon ko­molyan ilyt a játék. Itt is Lenkey volt a célpont alá, az Opata—Kiéber—Tritz konszern akart kifosztani. Különösen Tritz láta el komor arccal a rábízott feladatot. Opata rá is szólt: — Lőne, máris olyan szomorú vagy, mintha adtunk volna a Somogynak! Lenkey különben feltűnő jól állta a koncentr­us támadásokat, nagyszerűen szerelt­s­égül is ő nyert, ami önbizal­mát alapsan megnövelhette, mert a kö­vetkező lszke kijelentést tette: — És még azt merik írni a lapok, hogy neri tudok játszani! Kistéléig semmi különösebb esemény nem törtét, itt azonban hatalmas szél­vihar kapa el a vonatot, majd alapos jégeső pácolta végig az ablaktáblákat. A játék lbamaradt, mindenki az ab­lakokhoz letett s bámulta a ritka lát­ványt. Eg pesszimista megjegyezte: — Na, a jég már elverte a Hungá­riát. Orth Gyri optimista hangnemben vá­gott vissza —­ Jobb na, mint holnap. A vaspára melletti országúton ezalatt parasztszobrek vonultak végig s a ké­nyelmes kcsikból bizony senki sem iri­gyelte helyetüket. — Zoli, milyen jó volna, ha bor esnék — szól Optához a másik szélső, vagyis Jény, mire Zoli. — Mit érek vele, hisz fedél alatt va­gyok. A nagy árháború után a nótaszakosz­­tály is műkdésbe lépett Jeny és Opata vezérlete alat. A Nemzeti Sport mun­katársa ezútal is a szokott meleg támo­gatásban rszesítete a Hungáriát. A csende elemek Rebró körül cso­portosultak,aki folyton a váltakozó tá­jakat nézte s a különböző városokhoz és községekhez fűződő emlékeit mesélte az áhítatosan igyelő Ujvárynak. Szegeden Bástya vezetősége fogadta a­ Hungáriát élén Kardos alelnökkel és Hapával, a Bástya ügyvezetőjével. A Bástya átékosait W­éber képviselte s a Hungári-játékosok tőle kérnek fel­világosítást a fogadóbizottság egyik tag­jának kilétére vonatkozólag, mire Wé­ber fölényes kézlegyintései válaszol: — Ja ez? Ír doktor Niemand. Kiéber értekesen megjegyezte: — Áhá, mit tudom, úgy­ é ez a Bástya centerhallja? A Hungári autókon robogott be a Tisza-szállóba, ahol rövid mosakodás után már a Bástya asztalánál találtuk őket. Mikor telefonálás végett a posta­­hivatal felé indultunk és mikor megkér­deztük, hogy mit üzennek Pestre, Opata válaszolt a lakmározó társaság nevében: — Mondja be Preiszmannak, hogy már negyven vaj elfogyott, jó lesz pénzt hozni. A Bástya-játékosok közül Busch és Simóka jelent meg s Buscht azonnal ug­ratni kezdték a pestiek. Meg akarták tőle venni a prémiumát, de ő nagyon szilárd volt, nem adta el. A szegediek általában nagyon bíznak nemcsak a sportbeli, hanem az anyagi sikerben is. Holnap országos vásár lesz Szegeden s a vásárra egy begyülő hatal­mas tömegtől nézőrekordot várnak. A pesszimisták viszont azt hangoztatják, hogy a szegedi vásár nap­jain mindig esni szokott s holnap is elmossa az eső Szeged nagy szenzációját. Szerencse, hogy a pálya talajának nem árt az eső. A nézőteret különben megint kibőví­tették. Várják a különvonatot. Mindenki korán lefekszik. Szóval megy minden úgy, ahogy a múltkoriban Újpest körül. Szegednek már rutinja van az ilyesmi­ben ... Pluhár István. m -pályavendéglőben vasárnap 11-től ebéd meleg ételek és italok JAHKQVITS­A, vendéglős. EB*MSéBsetváros—H­ossuth 414 (3:2) A fair díjat semmi esetre sem vinné el ez a meccs Góllövők: Braun, Moravcsik, Németh, Tolmács, Schwartz, Kardhordó, Kardhordó, Braun Erzsébet­ utca, 100 néző. Bíró: Dr. Kreisz. Erzsébetváros: Baumgarten —­ Hellschein, Sándor — Herczfeld, Dyn, Hausner — Singer, Braun, Moravcsik, Taub, Schwartz. Kossuth, Leiwander — Klovács, Schuch — Mészáros, Simon, Ma­­kádi — Bruda, Kardhordó, Németh, Talmács, Lovicsek. Szombaton­­,­ egyetlen II. l­ttabéli megengedett­­mértéket sokszor átlépő volt ez a mérkőzés. Az élvezhetőség itt szinte nullának bizonyult. Alig-alig lát­tunk egy-két szép akciót. Kreisz dr. bíráskodása sem elégí­tett ki. Határbírája — Biró Sándor — bizonyára jobb lett volna. Valaki félreértve a helyzetet, fel is háboro­dott, hogy hogy mernek II. ligabeli meccsen birót vizsgáztatni! A Kossuth kezdi a játékot és a 8. percben már 3:0-ra vezet, csak az a baj, hogy kornerban, gólban in­kább az Erzsébetváros próbálkozik s a 9. percben Schwartz beadását Braun beteszi.1:0. A 11. percben a Kossuth 4:0-ra ve­zet kornerban, míg az Erzsébetvá­ros ismét a góllövést vállalja. A 25. percben Moravcsik közelről hálóba lő. 2:9. A Kossuthot ez újabb támadá­sokra indítja , a 27. percben Lovi­­csek beadásából Németh az első góljukat rúgja.2:1. Hullámzó játék. A 39. percben a Kossuth egyenlít Talmács révén. 2:2. Singert lerúgják, míg Biró Sán­dor határbíró a közönséggel folytat nem éppen barátságos szóharcot. A 43. percben a szemfüles Schwartz elcsíp egy labdát s Lei­wander mellett­ nyugodtan szerzi meg újra a vezetést. 3:2. Szünet után szerepcsere:­­ az Er­zsébetváros rúgja a kornereket, a Kossuth pedig a gólokat. A 4. perc­ben Kardhordó egyenlít, miközben hárman is vetődnek a Kossuthból a kapusra. 3:3. Baumgarten két percre elhagyja a pályát, helyére a kapuba Dyn áll be. Erzsébetváros fölényben, a Kos­suth gólt rúg. Mielőtt Kardhordó a 13. percben a hálóba lőne, Baum­­gartent kapásból ismét jól össze­rugdalj­ák. 3:4. Ismét Dyn áll be a kapuba, Kreisz dr. pedig első segélyt ad Baumgartennak, aki 10 perc múlva vissza is jön. Most az Erzsébetvá­ros újabb komért rúg, míg Singer a 32. percben a meccs legszebb bombalövését adja le. Közben a pá­lya belsejét tisztítják­­ a közön­ségtől. A 35. percben egyenlít az Erzsé­betváros Braun révén, de Braun sem kerüli el a sorsát, illő jutalom­ban részesül a Kossuthtól 4:4. Braun kiáll, de nemsokára vissza­jön. Még a bíró nem ad meg egy tizenegyest, a Kossuth javára s az Erzsébetváros rúg kornert s vége a „nagyszerű meccsnek". Kornerarány 4:3 (4:0) a Kossuth javára. Játékáért megdicsérhető az Er­zsébetvárosból a kis Dyn, Singer, a labdát nagyszerűen kiboxoló Baumgarten és a center Moravcsik. A Kossuthnál elférne egy jó adag önfegyelem. Egyénileg Klovács, Kardhordó és Lovicsek brillírozott. Illk­áposi. Üllői­ úti pálya Vasárnap­­ délután 3 órakor Újpest utána 5 órakor | Ferencváros-Vasas I. liga bajnoki mérkőzések Old boy mérkőzések Szombati eredmények 33FC—MAC 1:0 (0:0). Margitsziget. Bíró: Hippiusz. A MAC állandó fölény­ben volt ugyan, de mégis vesztesként hagyta el a pályát, mert csatárai gól­képtelenek. A gólt Csárdás rúgta. Jó volt Bosnyákovits és Csárdás, illetve Flasch, Szandovits és Vass. III. ker. TVE—VI. ker. SC 7:0 (3:0). Határ­ utca. Bíró: Bendenritter. Mint­egy 300 néző előtt játszotta le a III. ker. a mérkőzést. A III. ker. egyöntetű játékkal jóformán lelépte 7 emberrel kezdő, majd 9 emberrel játszó ellen­felét. Támadásaik kezdeményezője Schmidt volt, ki ügyes játékkal állan­dóan frontba dobta csatársorát. A gó­lokon Perl (5), Garai és Ferjancsik osztozott. A bajnokság állása: 1. PSFC 2 2-------1:0 4 2. III. ker. TVE 2 1 1 — 8: 1 3 3. BTC 1 1------3: 0 2 4. URAK 1 1------7: 1 2 5. MAC 2 — 1 1 1: 2 1 6. VI­­SC 2-----2 1:14 — 7. BEAC 2-----2 0: 3 — A KAOE és a BSE még nem játszott. 3 H Holnapi 8­1 számunk új­aBb a május 1-i munkaszünet Baj miatt d. e. 10 órakor­­ jelenik meg. BTC—BEAC 3:0 (1:0). BEAC-pálya. Bíró: Ráday. BTC: Varga — Horváth III., Kincs — Verner, Szabó, Kiír — Mészáros, Aut, Csegedi, Horváth I., Hajdú. BEAC: Viczsnik — Megai, Min­­govits dr. — Saghi, Szokai, Virág — Doppong, Bandenburg dr., Kertesi dr., Józsa, Keleti dr. A BTC jóképességű együttese teljesen megérdemelten győzte le az iramot nem bíró ellenfelét. Egyénileg Mészáros és Csegedi, illetve Viczenik vált ki. Mészáros az I. félidő 43. percében jobbsarokba szép gólt lő, majd a másodikban ugyancsak ő szapo­rít kettőre, majd Aut beállítja a vég­eredményt. BSE—KAOE 5:2 (0:2). Millenáris­pálya. Barátságos mérkőzés, miután BSE-nek a játékengedélyét még nem erősítették meg. A mérkőzésen állandó a BSE-fölény. A KAOE csak az első félidőben játszott jól s érte el góljait Fodor dr. és Molnár révén. A második félidő góljait Papp (3) és Mitribus (2) szerezte. Jól játszott a góllövőkön kí­vül Kapaport és Kádár (KAOE). A svéd bajnokság állása Stricker és Savanyú Világosság já­tékosok a Nyomdász elleni mérkőzésen megsérültek, úgyhogy vasárnapi játé­kuk kétséges. Kelemen az „örök vándor” a Vasa­sokhoz szerző­d­ött és így a zöld-fehérek, majd Újpest, Bocskay, Pesterzsébet és Soroksár után most már a piros-kékek színeiben fogja rúgni a labdát és lehet, hogy ma a Ferencváros ellen sorompó­ba is áll. A sziámi labdarúgó szövetség meg­küldte az MLSz-nek újévi üdvözletét. Nem a posta hanyagsága miatt ért ide csak most az újévi üdvözlet, hanem ab­ból az egyszerű okból, hogy Sziámban március második és április első felében ünnepük az újévet. A derék sziámiak azt tartják, ha már ünnep, akkor üljük meg kiadósan és így náluk egy hónapig tart újév napja. A magyar és a cseh játékosunnók vá­logatott mérkőzéséről szóló hír látott napvilágot. A mérkőzés létrejövetelé­­nek azonban súlyos akadálya a múlt év őszén Prágában megkötött magyar— osztrák—cseh egyezmény, amelyben a résztvevő országos szövetségek köte­lezték magukat, hogy a jövőben ilyen mérkőzéseket nem engedélyeznek. Az osztrák—cseh ilyen találkozás is csak azért volt lehetséges, mert ezt még a prágai egyezmény előtt lekötötték és így kivételesen engedélyezni kellett ezt a meccset, ami különben súlyos anyagi fiaskóval végződött. A Slavia elnöksége meleghangú le­vélben gratulált az MLSz-nek Újpest legutóbbi prágai szerepléséhez, amikor 2:2-re végzett a Slaviával. Az MLSz elnöksége ebből az alkalomból köszönő levelet intéz Újpest vezetőségéhez és csapatához. A válogatott csapat vereségeivel és a válogatás problémájával szombaton este fog foglalkozni az MLSz tanácsa. Ugyanezen az ülésen tárgyalják le az új amatőrszabályzatot is. Gais 16 12 3 1 53:15 27 Göteborg 16 12 1 3 44:17 26 Halsingborg 15 12 0 3 47:22 24 Örgryte 15 10 2 3 30:20 22 Sleipner 14 7 1 6 32:26 15 Norrköping 16 6 3 7 28:32 15 Eskilstuna 15 5 3 7 38:44 13 Elfsborg 16 5 2 9 29:47 12 AIK 15 5 1 9 24:29 11 Landskrona 16 4 2 10 24:42 10 Westermalm 16 3 3 10 22:47 9 Uddevalla ío o a j.ű 14:47 3 Tűzzománc jel­vény, ver­senyémnek és plakettek gyártása Jerouschek K. Budapest, VL, Semmelweis­ utca 7., III. emelet. Telefon: 4—37.